Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μυωπία και βυθοσκόπηση στο 3ο τρίμηνο


Recommended Posts

Γειά σε όλες! :)

Είμαι 31η εβδομάδα, έχω μυωπία 4 βαθμούς σε κάθε μάτι (με κληρονομική διάθεση για κερατόκωνο από τη μητέρα μου) και η γιατρός μου πρότεινε να κάνω έλεγχο ματιών και βυθοσκόπηση σε οφθαλμίατρο. Ενημερώθηκα πως θα χρειαστεί να μου βάλουν κολλύριο για να διασταλεί η κόρη του ματιού ώστε να γίνει η εξέταση και πως μετά θα βλέπω θολά.

Έχει κάνει άλλη κοπέλα παρόμοια εξέταση ούσα έγκυος? Για πόσες ώρες θα βλέπω θολά?

Ευχαριστώ~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Γειά σε όλες! :)

Είμαι 31η εβδομάδα, έχω μυωπία 4 βαθμούς σε κάθε μάτι (με κληρονομική διάθεση για κερατόκωνο από τη μητέρα μου) και η γιατρός μου πρότεινε να κάνω έλεγχο ματιών και βυθοσκόπηση σε οφθαλμίατρο. Ενημερώθηκα πως θα χρειαστεί να μου βάλουν κολλύριο για να διασταλεί η κόρη του ματιού ώστε να γίνει η εξέταση και πως μετά θα βλέπω θολά.

Έχει κάνει άλλη κοπέλα παρόμοια εξέταση ούσα έγκυος? Για πόσες ώρες θα βλέπω θολά?

Ευχαριστώ~

Κορίτσι μου καλησπέρα ! 

Την έχω κάνει την εξέταση χωρίς να είμαι έγκυος και δεν κράτησε παρα πολύ .

Σε μια πρόσφατη συζήτηση με τον γυναικολόγο μου για το αν χρειάζεται να κάνω μου είπε ότι αν τυχόν μου πούνε πως δεν μπαίνει το υγρό αυτό λόγω εγκυμοσύνης να τους πω ότι μια χαρά μπαίνει κ μπορώ να κάνω την εξέταση. 

Εννοείται να πάρεις κάποιον μαζί σου γιατί στην αρχή είναι περίεργη η αίσθηση... Αλλά επανέρχεται σταδιακά μια γρήγορα οπότε δεν θα έχεις θέμα. Σε καμία ώρα εισαι κομπλέ. Τουλάχιστον εγώ προ εγκυμοσύνης έτσι ήμουν . 

Αυτά ξέρω για να σε βοηθήσω όσο μπορώ 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Γειά σε όλες! :)

Είμαι 31η εβδομάδα, έχω μυωπία 4 βαθμούς σε κάθε μάτι (με κληρονομική διάθεση για κερατόκωνο από τη μητέρα μου) και η γιατρός μου πρότεινε να κάνω έλεγχο ματιών και βυθοσκόπηση σε οφθαλμίατρο. Ενημερώθηκα πως θα χρειαστεί να μου βάλουν κολλύριο για να διασταλεί η κόρη του ματιού ώστε να γίνει η εξέταση και πως μετά θα βλέπω θολά.

Έχει κάνει άλλη κοπέλα παρόμοια εξέταση ούσα έγκυος? Για πόσες ώρες θα βλέπω θολά?

Ευχαριστώ~

Γεια σου κορίτσι! Εγώ κάνω βυθοσκοπηση κάθε χρόνο λόγω μεγάλης μυωπίας. Ναι θα βλέπεις θολά και περίεργα για κάποιο διάστημα όπως επίσης θα σε ενοχλεί φουλ το φως. Αν μπορείς κάνε την εξέταση αργά το απόγευμα να μην έχει πολύ ήλιο. Εννοείται πάρε μαζί σου γυαλιά ηλίου και πάρε και κάποιον άλλον μαζί σου γιατί μπορεί να μην μπορείς να περπατήσεις μόνη σου λόγω της όρασης (θα σε ζαλίζει).

Εγώ την πρώτη φορά που μου έκαναν αυτή την εξέταση και δεν ήξερα τι είναι, ήταν πρωί και ήμουν μόνη μου. Τα είδα όλα! Βγήκα έξω στον ήλιο και δεν μπορούσα να περπατήσω από τη θολούρα 😅 Ένας θεός ξέρει πως κατάφερα και έφτασα σπίτι μου!  

Οπότε καλά κάνεις και ρωτάς να είσαι προετοιμασμένη! Καλή τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Γειά σε όλες! :)

Είμαι 31η εβδομάδα, έχω μυωπία 4 βαθμούς σε κάθε μάτι (με κληρονομική διάθεση για κερατόκωνο από τη μητέρα μου) και η γιατρός μου πρότεινε να κάνω έλεγχο ματιών και βυθοσκόπηση σε οφθαλμίατρο. Ενημερώθηκα πως θα χρειαστεί να μου βάλουν κολλύριο για να διασταλεί η κόρη του ματιού ώστε να γίνει η εξέταση και πως μετά θα βλέπω θολά.

Έχει κάνει άλλη κοπέλα παρόμοια εξέταση ούσα έγκυος? Για πόσες ώρες θα βλέπω θολά?

Ευχαριστώ~

Γεια σου! 

Εγώ είχα γενικά μεγάλο πρόβλημα στο ένα μου μάτι και έχω κάνει πολλές φορές βυθοσκοπηση. Ναι βλέπεις θολά, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν ήταν τόσο έντονο τουλάχιστον σε εμένα. Τις περισσότερες φορές οδηγούσα μετά, αν και σου λένε καλύτερα όχι. Γύρω στις 3 ώρες θα βλέπεις θολά! 

Καλύτερα να μην οδηγήσεις μετά αφού θα την κάνεις πρώτη φορά την εξέταση. Και σίγουρα γυαλιά ηλίου γιατί μεγαλώνει η κόρη και ο ήλιος δεν αντέχεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 😝 

Σχετικά με τις σταγόνες στην εγκυμοσύνη, είχα πάει στο πρώτο 3μηνο για την εξέταση αυτή και δε μου έβαλαν, λόγω πρώτου 3μηνου. (Αν και η γυναικολόγος μου είχε πει δεν υπάρχει θέμα). Στον 8ο που πρέπει να ξανά πάω είπαν ότι θα βάλουμε. Απλώς ενημέρωσε ότι είσαι έγκυος (αν και πιστεύω στο μήνα που είσαι φαίνεται) 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου κ σας ευχαριστώ ΟΛΕΣ για τις απαντήσεις σας! @Amp92 @Eliza Kats @Emily2 🌺🌼🌼🧸🌺🌺😊🏵️

Πριν προλάβω να διαβάσω τα μηνύματά σας (!) την έκανα χθες!

Πήγα αγχωμένη, αλλά τελικά όπως πολύ σωστά περιγράψατε, ήταν υπόθεση λίγης ώρας και η θολότητα της όρασης ήταν και μικρή, μα και μικρής διάρκειας. Λίγες ώρες μετά είχα επανέλθει πλήρως. Η θολότητα σε εμένα αφορούσε το διάβασμα γραμμάτων (πχ στο κινητό) και όχι γενικά. Αν μπορούσα να την περιγράψω καλύτερα, θα έλεγα πως έμοιαζε να τα βλέπω ελαφρώς διπλά, κατά προσέγγιση ένα 20%.

Το κολλύριο μου είπε ο οφθαλμίατρος πως μου το έβαλε αραιωμένο, λόγω εγκυμοσύνης. Με έβαλε να καθίσω στον καναπέ και το άφησε να δράσει για 20 λεπτά, χρόνος στον οποίο ανέπτυξα τέλεια διαστολή κόρης οπότε και ήμουν έτοιμη για τη βυθοσκόπηση. Να αναφέρω εδώ ότι το κολλύριο τσούζει το πρώτο λεπτό αλλά αμέσως μετά ομαλοποιείται και δε νιώθεις κάποια ενόχληση.

Η βυθοσκόπηση δεν περιείχε καμία πρακτική δυσκολία. Ένα φως πηγαινοέρχεται σε κάθε μάτι και απλά ακούμε οδηγίες προς το ποια κατεύθυνση να τα οδηγήσουμε. Σε 10-15 λεπτά είχαμε τελειώσει. Στο τέλος, μου πήρε και την πίεση των ματιών, η οποία ήταν φυσιολογική.

Εν τέλει, είναι εντάξει ο βυθός των ματιών, δεν υπάρχουν επικίνδυνες αλλοιώσεις και επιτρέπεται ο φυσιολογικός τοκετός.

Καλή επιτυχία σε όποια εγκυούλα ή μη εγκυούλα μας την κάνει, πραγματικά δεν ήταν κάτι.🧸🌼

Σας ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις σας κορίτσια ❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...