Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απώλεια βάρους


Recommended Posts

Κορίτσια μου, καλησπέρα. 

Ήθελα να ρωτήσω, έχετε κάποια δίαιτα ή σκευάσματα ή tips που σας βοήθησαν να χάσετε περιττό βάρος?

Έχω γεννήσει το δεύτερο παιδάκι μου εδώ και ενάμιση χρόνο και δε μπορώ να επανέλθω με τίποτα στην πρότερη κατάστασή μου. 

Θέλω να χάσω γύρω στα 7 κιλά. Αλλά μάταια. Ενώ περπατάω πολύ με το καρότσι και σέρνω και μεγάλο βάρος(δύο παιδιά, τσάντες, πατίνια κτλ), δε λένε να πέσουν τα κιλά. 

Δε θηλάζω. Αν έχετε κάτι να μοιραστείτε μαζί μου, θα χαρώ. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirdio είπε:

Κορίτσια μου, καλησπέρα. 

Ήθελα να ρωτήσω, έχετε κάποια δίαιτα ή σκευάσματα ή tips που σας βοήθησαν να χάσετε περιττό βάρος?

Έχω γεννήσει το δεύτερο παιδάκι μου εδώ και ενάμιση χρόνο και δε μπορώ να επανέλθω με τίποτα στην πρότερη κατάστασή μου. 

Θέλω να χάσω γύρω στα 7 κιλά. Αλλά μάταια. Ενώ περπατάω πολύ με το καρότσι και σέρνω και μεγάλο βάρος(δύο παιδιά, τσάντες, πατίνια κτλ), δε λένε να πέσουν τα κιλά. 

Δε θηλάζω. Αν έχετε κάτι να μοιραστείτε μαζί μου, θα χαρώ. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα!

Θα σου έγραφα για το περπάτημα με το καρότσι αλλά διάβασα πως ήδη το κάνεις και με έξτρα βάρος μάλιστα, οπότε αυτό που θα πρότεινα είναι να κοιτάξεις τα γεύματά σου να είναι συχνά αλλά με μικρές ποσότητες και να καλύπτουν όλες τις διατροφικές ομάδες, όπως πχ μεσημεριανό-βραδινό απαραιτήτως να περιλαμβάνουν πρωτεΐνη, άμυλο λαχανικά & στα δυο ενδιάμεσα σνακς να τρως φρούτο μαζί με ξηρούς καρπούς, γιαούρτι κλπ. Αυτού του είδους η διατροφή, με κυρίως γεύμα βασισμένο στη μεσογειακή κουζίνα, σε συνδυασμό με σωματική άσκηση καθημερινή (τουλάχιστον 30 λεπτά), βοήθησε τον άντρα μου να χάσει τουλάχιστον 10 κιλά. Δε θυμάμαι σε τι χρονικό διάστημα, νομίζω σε 3 μήνες. Επίσης η διατροφολόγος του τότε του είχε συστήσει να μη τρώει πρωινό κατευθείαν με το που ξυπνάει αλλά μετά από 1,5-2 ώρες. Ακόμη του είχε τονίσει να μη πίνει χυμούς αλλά να τρώει ατόφια τα φρούτα και όχι πάνω από 2-3 την ημέρα (γιατί με τον χυμό αυξάνονται τα σάκχαρα) και να πίνει πολύ πολύ νερό.

Τελευταία ακούω από πολλούς ότι βλέπουν αποτέλεσμα με τη διαλλειματικη νηστεία, βάσει της οποίας τρως όσο θέλεις, αρκεί για τουλάχιστον 12-16 ώρες να μένεις νηστικός. 

Αν και προσωπικά δε μου αρέσουν οι ακρότητες, βλέπω ότι κ εγώ στην καθημερινότητά μου, λόγω τρεξίματος τείνω να μένω νηστική για 12 και παραπάνω ώρες. Ενώ θα φάω ας πούμε για βράδυ κατά τις 10, το πρωί πέραν από έναν καφέ δεν προλαβαίνω να φάω πρωινό και καταλήγω να το τρώω κατά τις 11-12. Και κάπως έτσι έχασα και όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης.

Επειδη όμως ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός θα σου πρότεινα να απευθυνθείς και σε έναν διατροφολόγο γιατί σκοπός είναι να χάνουμε περιττό λίπος και όχι μυική μάζα & φυσικά να μη στερούμε από τον οργανισμό μας θρεπτικά συστατικά.

❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα

 

Εγω θα σου έλεγα να μην πας σε σκευασματα. Θα πεταξεις λεφτά σε σκευασματα που μολις τα σταματησεις θα τα ξαναπαρεις τα κιλα ως συνηθως.

Πηγαινε σε ενα διατροφολογο να σου δωσει μια διατροφη στις αναγκες σου. Τωρα εμείς εδω δεν γνωριζουμε ουτε το υψος σου, ουτε το βαρος σου, ουτε ποσες θερμιδες καις την ημερα, τιποτα... Οποτε ο ειδικος θα σε καθοδηγησει σωστά ;) Δεν πιστευω οτι θα σου παρει πανω απο 2 μηνες για 7 κιλα κατα την προσωπικη μου αποψη. 

Καλη επιτυχια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...