Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μετά από δύο χρόνια...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μετά απο δύο χρόνια ελεύθερων επαφών... Δεν ήρθε ένα μωράκι κοντά μας... Η απόφασή μας.. η εξωσωματική... Συναισθήματα αντιφατικά με κατακλύζουν.

Μια ευχούλα να πάνε όλα καλά... Γτ φοβάμαι πολύ για πολλά πράγματα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου,και εγώ φοβόμουν την εξωσωματικη, αλλά τελικά δεν ήταν τόσο δύσκολο όσο το φανταζόμουν. Προσπαθουσαμε 3-4 χρόνια,ανεξήγητη υπογονιμοτητα. Αυτή τη στιγμή θηλάζω την μικρή μου.Εκανα μια διέγερση,η τρίτη τοποθέτηση ήταν η τυχερή.Ολα θα πάνε καλά,πίστεψέ το και θα γίνει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Καλησπέρα σας,

Μετά απο δύο χρόνια ελεύθερων επαφών... Δεν ήρθε ένα μωράκι κοντά μας... Η απόφασή μας.. η εξωσωματική... Συναισθήματα αντιφατικά με κατακλύζουν.

Μια ευχούλα να πάνε όλα καλά... Γτ φοβάμαι πολύ για πολλά πράγματα...

 

Τι φοβάσαι? Η επιστήμη θα σε φέρει πιο κοντά στην επιθυμία σου. Εύχομαι από θλιμμένο κουτάβι να γίνεις το πιο ευτυχισμενο κουτάβι, με ένα μωράκι να σου ζεστάνει τη καρδιά!! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Καλησπέρα σας,

Μετά απο δύο χρόνια ελεύθερων επαφών... Δεν ήρθε ένα μωράκι κοντά μας... Η απόφασή μας.. η εξωσωματική... Συναισθήματα αντιφατικά με κατακλύζουν.

Μια ευχούλα να πάνε όλα καλά... Γτ φοβάμαι πολύ για πολλά πράγματα...

 

Είναι πολύ βασανιστικό και ψυχοφθόρο να περιμένεις κάθε μήνα επί δύο χρόνια μήπως έρθει η εγκυμοσύνη. 

Μην έχεις στο μυαλό σου την εξωσωματική ως κάτι φοβερό και επικίνδυνο. Είναι μια ασφαλής ιατρική διαδικασία. Να ψάξεις τον γιατρό που σου ταιριάζει, να ενημερωθείς, να κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Πάνω από όλα να έχεις σύμμαχο τον σύντροφό σου, να συζητάτε πολύ οι δυο σας, να φροντίσεις την υγεία, τη διατροφή και κυρίως την ψυχολογία σου. 

Να μην φοβάσαι καθόλου. Πήρατε την απόφαση που θα σας φέρει πιο κοντά στο πολυπόθητο μωράκι σας. Με υπομονή, χαμόγελο και αισιοδοξία όλα θα γίνουν. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και θα πάνε όλα καλά ❤️

Καλή επιτυχία!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Τι φοβάσαι? Η επιστήμη θα σε φέρει πιο κοντά στην επιθυμία σου. Εύχομαι από θλιμμένο κουτάβι να γίνεις το πιο ευτυχισμενο κουτάβι, με ένα μωράκι να σου ζεστάνει τη καρδιά!! ❤

Φοβάμαι τα φάρμακα... Φοβάμαι μήπως μπω σε έναν αέναο κύκλο εξωσωματικών... Φοβάμαι την αποτυχία... Φοβάμαι πως θα δημιουργηθούν εμβρυάκια σε συνθήκες αποστειρωμενες... Και όχι σε συνθήκες αγάπης... Και εκεί που θα δημιουργηθούν με τη βία, εκεί θα φύγουν κιόλας... Γενικά το θέμα της βιοηθικής με απασχολεί..

Συγγνώμη για την ειλικρίνεια των σκέψεων μου σε δημόσιο τσατ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tinkerbelly είπε:

Είναι πολύ βασανιστικό και ψυχοφθόρο να περιμένεις κάθε μήνα επί δύο χρόνια μήπως έρθει η εγκυμοσύνη. 

Μην έχεις στο μυαλό σου την εξωσωματική ως κάτι φοβερό και επικίνδυνο. Είναι μια ασφαλής ιατρική διαδικασία. Να ψάξεις τον γιατρό που σου ταιριάζει, να ενημερωθείς, να κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Πάνω από όλα να έχεις σύμμαχο τον σύντροφό σου, να συζητάτε πολύ οι δυο σας, να φροντίσεις την υγεία, τη διατροφή και κυρίως την ψυχολογία σου. 

Να μην φοβάσαι καθόλου. Πήρατε την απόφαση που θα σας φέρει πιο κοντά στο πολυπόθητο μωράκι σας. Με υπομονή, χαμόγελο και αισιοδοξία όλα θα γίνουν. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και θα πάνε όλα καλά ❤️

Καλή επιτυχία!

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση και τα όμορφα σου λόγια. Και σε εσένα εύχομαι ο, τι επιθυμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η popcorn είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου,και εγώ φοβόμουν την εξωσωματικη, αλλά τελικά δεν ήταν τόσο δύσκολο όσο το φανταζόμουν. Προσπαθουσαμε 3-4 χρόνια,ανεξήγητη υπογονιμοτητα. Αυτή τη στιγμή θηλάζω την μικρή μου.Εκανα μια διέγερση,η τρίτη τοποθέτηση ήταν η τυχερή.Ολα θα πάνε καλά,πίστεψέ το και θα γίνει!!!!

Πόσο χαίρομαι! Να την χαίρεσαι την μικρούλα σου! Συγγνώμη τι εννοείς η τρίτη τοποθέτηση? Έκανες τρεις φορές εμβρυομεταφορά? Με βλαστοκύστες? Κάθε πόσο καιρό μπορείς να προχωρήσεις στην επόμενη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Φοβάμαι τα φάρμακα... Φοβάμαι μήπως μπω σε έναν αέναο κύκλο εξωσωματικών... Φοβάμαι την αποτυχία... Φοβάμαι πως θα δημιουργηθούν εμβρυάκια σε συνθήκες αποστειρωμενες... Και όχι σε συνθήκες αγάπης... Και εκεί που θα δημιουργηθούν με τη βία, εκεί θα φύγουν κιόλας... Γενικά το θέμα της βιοηθικής με απασχολεί..

Συγγνώμη για την ειλικρίνεια των σκέψεων μου σε δημόσιο τσατ...

Όταν ειμασταν παιδιά λέγαμε οποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται 

Πάρε μια απόφαση και προχώρα. Αλλα να είναι δική σου, όχι του φόβου σου. Γιατί αν σε απασχολεί η βιοηθικη μην παραπονιέσαι που δεν κάνεις παιδιά, γιατί τις περισσότερες φορές η φύση ξέρει και φροντίζει. Τι σημασία έχει ότι θα δημιουργηθούν έμβρυα σε αποστηρωμενες συνθήκες;; με βία;; ποια βία; αν δεν εξελιχθούν σωστά κάνεις δεν τα σώζει. κάποτε τα έλεγαν παιδιά του σωλήνα. Ε και;; αφού το σώμα μας δεν τα καταφέρνει σε αυτό το κομμάτι πρέπει να επέμβουμε. δεν φτάνει που έχουμε την επιστήμη με το μέρος μας, παραπονιομαστε κιόλας. 

Με θυμώνει που σκέφτεσαι έτσι κουταβάκι μου. 

Να καταλάβω ότι φοβάσαι τα φάρμακα ή την αποτυχία. Αλλα τα όρια τα βάζεις εσύ. Τι θες και τι δε θες. Ή μάλλον πόσο πολύ το θες. 

Αύριο πάω για την τρίτη ωοληψια μου. 

Στην πρώτη πήραμε ένα ωάριο και είναι κατάψυξη γιατί δεν είχαμε σπέρμα. 

Στη δεύτερη πήραμε δύο, γονιμοποιηθηκαν και τα δύο αλλά δεν ήταν ποιοτικά και τα σταματήσανε. 

42 χρόνων, με λίγα αποθέματα και ποιότητα ελάχιστη. Ο γιατρός νιώθω ότι με έχει ξεγραμενη και νιώθω και άσχημα ότι θα είμαι ένα αρνητικό αποτέλεσμα στα στατιστικά του. Αλλα ελπίζω στο θαύμα, σε εκείνο το ένα ωάριο που θα προχωρήσει μέχρι τέλους. Αν πάλι δεν έρθει, πάλι οκ. Θα πω ότι το έκανα και αυτό. Το προσπάθησα. Το πάλεψα. Γιατί το ήθελα. Και παρόλο που φοβήθηκα, δεν έπεσα να κοιμηθω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Καλησπέρα σας,

Μετά απο δύο χρόνια ελεύθερων επαφών... Δεν ήρθε ένα μωράκι κοντά μας... Η απόφασή μας.. η εξωσωματική... Συναισθήματα αντιφατικά με κατακλύζουν.

Μια ευχούλα να πάνε όλα καλά... Γτ φοβάμαι πολύ για πολλά πράγματα...

 

Γεια σου κορίτσι!

Στην ίδια κατάσταση ήμουν και εγώ οσο αφορά τα συναισθήματα... Δεν ήξερα αν πρέπει να δώσω περισσότερο χρόνο ή να προχωρήσω σε εξωσωματική. Τώρα που βρίσκομαι στην διαδικασία και προχωράμε, ένα βήμα πριν την εμβρυομεταφορα, δεν το μετανιώνω καθόλου, οποίο και αν είναι το αποτέλεσμα. Όλες μας νομίζω έχουμε στο μυαλό μας την πιθανή αποτυχία κτλ.  Όλα αυτά που νιώθεις είναι φυσιολογικά.  Μπορεί στην αρχή να σου ακούγονται όλα άγνωστα και παρά πολλά. Εμένα με βοήθησαν πολύ τα κορίτσια εδώ στο γκρουπ της εξωσωματικής. Είμαστε πολύ δυνατές, μπορούμε να αντέξουμε τόσα πολλά και οσο σκέφτομαι οτι όλα αυτά είναι για να πάρουμε στην αγκαλιά μας το θαυματακι μας όλα γίνονται πιο εύκολα.  Σου εύχομαι να πανε όλα καλά και εμείς είμαστε εδω για ότι θες να ρωτήσεις 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Όταν ειμασταν παιδιά λέγαμε οποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται 

Πάρε μια απόφαση και προχώρα. Αλλα να είναι δική σου, όχι του φόβου σου. Γιατί αν σε απασχολεί η βιοηθικη μην παραπονιέσαι που δεν κάνεις παιδιά, γιατί τις περισσότερες φορές η φύση ξέρει και φροντίζει. Τι σημασία έχει ότι θα δημιουργηθούν έμβρυα σε αποστηρωμενες συνθήκες;; με βία;; ποια βία; αν δεν εξελιχθούν σωστά κάνεις δεν τα σώζει. κάποτε τα έλεγαν παιδιά του σωλήνα. Ε και;; αφού το σώμα μας δεν τα καταφέρνει σε αυτό το κομμάτι πρέπει να επέμβουμε. δεν φτάνει που έχουμε την επιστήμη με το μέρος μας, παραπονιομαστε κιόλας. 

Με θυμώνει που σκέφτεσαι έτσι κουταβάκι μου. 

Να καταλάβω ότι φοβάσαι τα φάρμακα ή την αποτυχία. Αλλα τα όρια τα βάζεις εσύ. Τι θες και τι δε θες. Ή μάλλον πόσο πολύ το θες. 

Αύριο πάω για την τρίτη ωοληψια μου. 

Στην πρώτη πήραμε ένα ωάριο και είναι κατάψυξη γιατί δεν είχαμε σπέρμα. 

Στη δεύτερη πήραμε δύο, γονιμοποιηθηκαν και τα δύο αλλά δεν ήταν ποιοτικά και τα σταματήσανε. 

42 χρόνων, με λίγα αποθέματα και ποιότητα ελάχιστη. Ο γιατρός νιώθω ότι με έχει ξεγραμενη και νιώθω και άσχημα ότι θα είμαι ένα αρνητικό αποτέλεσμα στα στατιστικά του. Αλλα ελπίζω στο θαύμα, σε εκείνο το ένα ωάριο που θα προχωρήσει μέχρι τέλους. Αν πάλι δεν έρθει, πάλι οκ. Θα πω ότι το έκανα και αυτό. Το προσπάθησα. Το πάλεψα. Γιατί το ήθελα. Και παρόλο που φοβήθηκα, δεν έπεσα να κοιμηθω. 

Συγγνώμη που σου προκάλεσα συναισθήματα θυμού. 

Ίσως σκέφτομαι έτσι, γτ νιώθω πως είμαι μικρή (32) και ίσως θα έπρεπε να δώσουμε και άλλο χρόνο για φυσιολογικές προσπάθειες. Αλλά υπάρχουν αλλά θέματα που δείχνουν πως ο δρόμος της εξωσωματικής είναι ο καλύτερος στην παρούσα φάση. 

Το ότι πήρα την απόφαση δε σημαίνει ότι παύω να φοβάμαι όμως. 

Σου εύχομαι να πραγματοποιηθούν οι ευχές και όλα να πάνε καλά!

Πάντως να ξέρεις ότι νομίζω ότι ο γιατρός δε σε έχει ξεγραμμένη. Και δικά σου ωάρια να μην έχεις ποιοτικά, υπάρχουν και οι δότριες ωαρίων. Κάνεις την προσπάθεια σου εννοείται!!  αλλά να ξέρεις πως υπάρχουν πολλοί δρόμοι. Είσαι μικρή ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Φοβάμαι τα φάρμακα... Φοβάμαι μήπως μπω σε έναν αέναο κύκλο εξωσωματικών... Φοβάμαι την αποτυχία... Φοβάμαι πως θα δημιουργηθούν εμβρυάκια σε συνθήκες αποστειρωμενες... Και όχι σε συνθήκες αγάπης... Και εκεί που θα δημιουργηθούν με τη βία, εκεί θα φύγουν κιόλας... Γενικά το θέμα της βιοηθικής με απασχολεί..

Συγγνώμη για την ειλικρίνεια των σκέψεων μου σε δημόσιο τσατ...

Να μη φοβάσαι τα φάρμακα είναι ασφαλή κ δεν γίνεται κατάχρηση. Αν χρειαστείς δεύτερη διέγερση κάνεις τρίμηνη διακοπή με τη σύσταση των γιατρών κ φυσικά βάζουμε κ εμείς τα όρια μας. Υπάρχει πάντα κ ο φυσικος κυκλος για το ωάριο του μήνα.  Βήμα βήμα θα δεις πως θα ανταποκριθεί το σώμα σου κ θα αποφασίσετε. Καταλαβαίνω τις σκέψεις σου κ μην αισθάνεσαι άσχημα κάτι που αφορα δυο ανθρώπους μέσα από μια πράξη αγάπης που γίνεται εντελώς φυσικά τώρα εμπλέκονται πολύ. Όμως το κίνητρο είναι η αγάπη κ άνθρωποι που μπήκαν σε αυτή τη διαδικασία είναι σε θέση να εκτιμήσουν αλλιώς τα πράγματα από αυτούς που δεν κοπιασαν στο ελάχιστο. Δεν έχει σημασία ο τρόπος αλλά το αποτέλεσμα..Καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Συγγνώμη που σου προκάλεσα συναισθήματα θυμού. 

Ίσως σκέφτομαι έτσι, γτ νιώθω πως είμαι μικρή (32) και ίσως θα έπρεπε να δώσουμε και άλλο χρόνο για φυσιολογικές προσπάθειες. Αλλά υπάρχουν αλλά θέματα που δείχνουν πως ο δρόμος της εξωσωματικής είναι ο καλύτερος στην παρούσα φάση. 

Το ότι πήρα την απόφαση δε σημαίνει ότι παύω να φοβάμαι όμως. 

Σου εύχομαι να πραγματοποιηθούν οι ευχές και όλα να πάνε καλά!

Πάντως να ξέρεις ότι νομίζω ότι ο γιατρός δε σε έχει ξεγραμμένη. Και δικά σου ωάρια να μην έχεις ποιοτικά, υπάρχουν και οι δότριες ωαρίων. Κάνεις την προσπάθεια σου εννοείται!!  αλλά να ξέρεις πως υπάρχουν πολλοί δρόμοι. Είσαι μικρή ακόμα.

Μην μου ζητάς συγνώμη, τα συναισθήματα σου έγραψες και είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι. 

Κανείς δεν ξέρει τι μας επιφυλάσσει το μέλλον αλλά νομίζω ότι αξίζει να προσπαθήσουμε για το καλύτερο. 

Σου εύχομαι να πετύχεις με την πρώτη κι να έχετε μια όμορφη και μεγάλη οικογένειά όπως την έχεις ονειρευτεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zenia z είπε:

Να μη φοβάσαι τα φάρμακα είναι ασφαλή κ δεν γίνεται κατάχρηση. Αν χρειαστείς δεύτερη διέγερση κάνεις τρίμηνη διακοπή με τη σύσταση των γιατρών κ φυσικά βάζουμε κ εμείς τα όρια μας. Υπάρχει πάντα κ ο φυσικος κυκλος για το ωάριο του μήνα.  Βήμα βήμα θα δεις πως θα ανταποκριθεί το σώμα σου κ θα αποφασίσετε. Καταλαβαίνω τις σκέψεις σου κ μην αισθάνεσαι άσχημα κάτι που αφορα δυο ανθρώπους μέσα από μια πράξη αγάπης που γίνεται εντελώς φυσικά τώρα εμπλέκονται πολύ. Όμως το κίνητρο είναι η αγάπη κ άνθρωποι που μπήκαν σε αυτή τη διαδικασία είναι σε θέση να εκτιμήσουν αλλιώς τα πράγματα από αυτούς που δεν κοπιασαν στο ελάχιστο. Δεν έχει σημασία ο τρόπος αλλά το αποτέλεσμα..Καλή επιτυχία!!

Τι γλυκά λόγια. Σ ευχαριστώ!! Ο, τι καλύτερο σου εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2023 at 12:15 ΜΜ, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Πόσο χαίρομαι! Να την χαίρεσαι την μικρούλα σου! Συγγνώμη τι εννοείς η τρίτη τοποθέτηση? Έκανες τρεις φορές εμβρυομεταφορά? Με βλαστοκύστες? Κάθε πόσο καιρό μπορείς να προχωρήσεις στην επόμενη?

Κάναμε μια διέγερση,προέκυψαν πολλά ωάρια τα οποία οδήγησαν σε 10 βλαστοκυστες,η πρώτη μεταφορά με μια βλαστοκυστη ήταν αρνητική,η δευτερη με δύο βλαστοκυστες ήταν θετική, 146 χοριακη αλλά ήταν βιοχημικη τελικά,στην τρίτη βάλαμε τρεις βλαστοκυστες,είχα 250 χοριακη,μέχρι και 7η εβδομάδα ήταν δύο έμβρυα,ακούσαμε δύο καρδούλες αλλά στην επόμενη εξέταση το ένα παλλινδρομησε,έμεινε το ένα και σήμερα έχω την μπεμπούλα μου.Μου έχουν μείνει άλλες 4 βλαστοκυστες εαν θελήσω να ξαναπροσπαθησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορείς να προχωρήσεις στην επόμενη μεταφορά πολύ γρήγορα,αν θυμάμαι καλά την δεύτερη την κάναμε στον επόμενο μήνα, αφού κάναμε scratching ενδομητριου,και την τρίτηετα σε δύο-τρεις μήνες γιατί κάναμε και μια άλλη εξέταση στο ενδομητριο για να δούμε το μικροβίων του,το οποίο ήταν εν τέλη πολύ καλό.Ηταν το τυχερό εμβρυακι μας αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η popcorn είπε:

Κάναμε μια διέγερση,προέκυψαν πολλά ωάρια τα οποία οδήγησαν σε 10 βλαστοκυστες,η πρώτη μεταφορά με μια βλαστοκυστη ήταν αρνητική,η δευτερη με δύο βλαστοκυστες ήταν θετική, 146 χοριακη αλλά ήταν βιοχημικη τελικά,στην τρίτη βάλαμε τρεις βλαστοκυστες,είχα 250 χοριακη,μέχρι και 7η εβδομάδα ήταν δύο έμβρυα,ακούσαμε δύο καρδούλες αλλά στην επόμενη εξέταση το ένα παλλινδρομησε,έμεινε το ένα και σήμερα έχω την μπεμπούλα μου.Μου έχουν μείνει άλλες 4 βλαστοκυστες εαν θελήσω να ξαναπροσπαθησω.

Δηλαδή για επόμενες μεταφορές δε χρειάζονται πάλι ενέσεις?

Εγώ δε θα έχω πολλά ωάρια γτ έχω χαμηλή αμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Δηλαδή για επόμενες μεταφορές δε χρειάζονται πάλι ενέσεις?

Εγώ δε θα έχω πολλά ωάρια γτ έχω χαμηλή αμη.

Τα φάρμακα υψηλού κόστους που θεωρώ είναι και τα δυνατά τα παίρνεις μόνο στη διέγερση,εάν σου μείνουν βλαστοκυστες στην επόμενη φορά θα πάρεις προγεστερονη ενέσιμη, αν χρειάζεται ενίσχυση το ενδομητριο θα πάρεις κάτι και για εκεί,δεν ξέρω ακριβώς γιατί το δικό μου ήταν οκ,αντιπικτικες θα κάνεις μετά την μεταφορά.Γενικα στην απλή τοποθέτηση είναι πιο απλά τα πράγματα.Μπορει να έχεις καλή ανταπόκριση πάρα την χαμηλή σου αμη,μην είσαι απαισιόδοξη,εγώ ήμουν 38 χρόνων δεν περίμενα να πάει τόσο καλά η διέγερση μου.Να σκέφτεσαι θετικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2023 at 12:06 ΜΜ, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Φοβάμαι τα φάρμακα... Φοβάμαι μήπως μπω σε έναν αέναο κύκλο εξωσωματικών... Φοβάμαι την αποτυχία... Φοβάμαι πως θα δημιουργηθούν εμβρυάκια σε συνθήκες αποστειρωμενες... Και όχι σε συνθήκες αγάπης... Και εκεί που θα δημιουργηθούν με τη βία, εκεί θα φύγουν κιόλας... Γενικά το θέμα της βιοηθικής με απασχολεί..

Συγγνώμη για την ειλικρίνεια των σκέψεων μου σε δημόσιο τσατ...

Όλες λίγο πολύ τους ίδιους φόβους έχουμε, τις ίδιες σκέψεις. Ένα βήμα κάθε φορά και θα νικήσεις όλους τους φόβους σου γιατί απλά μπορείς. Να ξέρεις δεν είσαι μόνη. 💖

Σαν βιο-επιστήμονας προσωπικά θεωρώ βιολογικά "ανήθικο" να μην προσπαθήσεις με όλα τα όπλα της σύγχρονης επιστήμης. Δεν είμαστε επιστήμονες για να φτιάχνουμε κολλαγόνα και υαλουρονικά για να γεμίζουμε ρυτίδες, αλλά για να βοηθήσουμε το είδος μας να επιβιώσει και να εξελιχθεί. Η διαδικασία της εξωσωματικής είναι μία πολύ συνειδητή επιλογή και είναι καιρός να σβήσουμε το στίγμα και να αγκαλιάσουμε αυτές τις μητέρες που προσπαθούν τόσο σκληρά για ένα παιδί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/5/2023 at 6:29 ΜΜ, ο/η Dimitrapth είπε:

Όλες λίγο πολύ τους ίδιους φόβους έχουμε, τις ίδιες σκέψεις. Ένα βήμα κάθε φορά και θα νικήσεις όλους τους φόβους σου γιατί απλά μπορείς. Να ξέρεις δεν είσαι μόνη. 💖

Σαν βιο-επιστήμονας προσωπικά θεωρώ βιολογικά "ανήθικο" να μην προσπαθήσεις με όλα τα όπλα της σύγχρονης επιστήμης. Δεν είμαστε επιστήμονες για να φτιάχνουμε κολλαγόνα και υαλουρονικά για να γεμίζουμε ρυτίδες, αλλά για να βοηθήσουμε το είδος μας να επιβιώσει και να εξελιχθεί. Η διαδικασία της εξωσωματικής είναι μία πολύ συνειδητή επιλογή και είναι καιρός να σβήσουμε το στίγμα και να αγκαλιάσουμε αυτές τις μητέρες που προσπαθούν τόσο σκληρά για ένα παιδί. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/5/2023 at 6:29 ΜΜ, ο/η Dimitrapth είπε:

Όλες λίγο πολύ τους ίδιους φόβους έχουμε, τις ίδιες σκέψεις. Ένα βήμα κάθε φορά και θα νικήσεις όλους τους φόβους σου γιατί απλά μπορείς. Να ξέρεις δεν είσαι μόνη. 💖

Σαν βιο-επιστήμονας προσωπικά θεωρώ βιολογικά "ανήθικο" να μην προσπαθήσεις με όλα τα όπλα της σύγχρονης επιστήμης. Δεν είμαστε επιστήμονες για να φτιάχνουμε κολλαγόνα και υαλουρονικά για να γεμίζουμε ρυτίδες, αλλά για να βοηθήσουμε το είδος μας να επιβιώσει και να εξελιχθεί. Η διαδικασία της εξωσωματικής είναι μία πολύ συνειδητή επιλογή και είναι καιρός να σβήσουμε το στίγμα και να αγκαλιάσουμε αυτές τις μητέρες που προσπαθούν τόσο σκληρά για ένα παιδί. 

Πολύ όμορφα λόγια ❤️ 

Εγω το βλέπω κι απο την άλλη σκοπιά, ακούς κάτι μεγαλύτερους ανθρώπους να λένε "για να μην δίνει ο Θεός παιδί, κάτι ξέρει". Εγώ, επειδή η πίστη μου είναι μεγάλη, απαντώ και σε αυτούς "Ναι, αλλά ο Θεός έδωσε το μυαλό στους γιατρου΄ς και τους επιστήμονες να φτάσουν εκεί". 

Όπως το λες, πρέπει να μην αναφέρουμε πλέον καν το πως έγινε μάνα μια γυναίκα. Προσπαθούν σκληρά, προσπαθούν με όλο τους το ειναι, ολη τους την ψυχή. Χρειάζονται ίση αντιμετώπιση με την φυσιολογική σύλληψη. Ήδη νιώθουν αυτές οι γυναίκες "αδικημένες" απο την ίδια τη φύση. Χρειάζονται την αποδοχή μας, την υποστηριξη μας ηθικά και κοινωνικά και κυρίως την αγαπη μας. 

Καλή επιτυχια σε ολες τις γυναικες, εύχομαι ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ να ακούσουν τα ευχάριστα νέα αυριο το πρωι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/5/2023 at 11:57 ΠΜ, ο/η Mummy2be είπε:

Πολύ όμορφα λόγια ❤️ 

Εγω το βλέπω κι απο την άλλη σκοπιά, ακούς κάτι μεγαλύτερους ανθρώπους να λένε "για να μην δίνει ο Θεός παιδί, κάτι ξέρει". Εγώ, επειδή η πίστη μου είναι μεγάλη, απαντώ και σε αυτούς "Ναι, αλλά ο Θεός έδωσε το μυαλό στους γιατρου΄ς και τους επιστήμονες να φτάσουν εκεί". 

Όπως το λες, πρέπει να μην αναφέρουμε πλέον καν το πως έγινε μάνα μια γυναίκα. Προσπαθούν σκληρά, προσπαθούν με όλο τους το ειναι, ολη τους την ψυχή. Χρειάζονται ίση αντιμετώπιση με την φυσιολογική σύλληψη. Ήδη νιώθουν αυτές οι γυναίκες "αδικημένες" απο την ίδια τη φύση. Χρειάζονται την αποδοχή μας, την υποστηριξη μας ηθικά και κοινωνικά και κυρίως την αγαπη μας. 

Καλή επιτυχια σε ολες τις γυναικες, εύχομαι ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ να ακούσουν τα ευχάριστα νέα αυριο το πρωι ❤️ 

Ακόμα και αυτό που λες αρχικά το σκέφτομαι μερικές φορές. Μήπως για να μη δίνει παιδί ο Θεός θέλει κάτι να πει.. μήπως δεν είμαστε έτοιμοι? 

Απλά ίσως σκέφτομαι ότι κάπου φταίει ο τρόπος ζωής μας, το άγχος, η διατροφή με όλα τα συντηρητικά, τα επεξεργασμένα παντού, η ηλικία που πλέον το να κάνεις παιδί κάτω των 30 δεν είναι προτεραιότητα. Δηλαδή σκέφτομαι ότι δεν ευθύνεται ο Θεός για όλα αυτά. Εμείς οι άνθρωποι τα έχουμε φτιάξει και ο Θεός μας δίνει και μας επιτρέπει να κάνουμε εξωσωματική γιατί βλέπει την καλή προαίρεση. Γιατί είναι μια πράξη αγάπης... Αγάπης προς σε ένα πλάσμα που δε φαντάζεσαι καν. Αγάπης προς το σύντροφό σου με ένα παιδάκι που θα είναι καρπός αγάπης και φροντίδας. Αγάπης προς τον εαυτό μας τον ίδιο που θέλουμε να του δώσουμε μια καινούρια ιδιότητα, της μαμάς. 

Πολλά συναισθήματα μέσα μου. Φόβος, αγάπη, ελπίδα, απογοήτευση, όλα... Κάνουν ρόλερ κόστερ. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες. 

(Παραλάβαμε τις ενέσεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ... Μόνο που βλέπω τα κουτιά να έχουν πιάσει ένα ολόκληρο ράφι στο ψυγείο... Φφφφ...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ακόμα και αυτό που λες αρχικά το σκέφτομαι μερικές φορές. Μήπως για να μη δίνει παιδί ο Θεός θέλει κάτι να πει.. μήπως δεν είμαστε έτοιμοι? 

Απλά ίσως σκέφτομαι ότι κάπου φταίει ο τρόπος ζωής μας, το άγχος, η διατροφή με όλα τα συντηρητικά, τα επεξεργασμένα παντού, η ηλικία που πλέον το να κάνεις παιδί κάτω των 30 δεν είναι προτεραιότητα. Δηλαδή σκέφτομαι ότι δεν ευθύνεται ο Θεός για όλα αυτά. Εμείς οι άνθρωποι τα έχουμε φτιάξει και ο Θεός μας δίνει και μας επιτρέπει να κάνουμε εξωσωματική γιατί βλέπει την καλή προαίρεση. Γιατί είναι μια πράξη αγάπης... Αγάπης προς σε ένα πλάσμα που δε φαντάζεσαι καν. Αγάπης προς το σύντροφό σου με ένα παιδάκι που θα είναι καρπός αγάπης και φροντίδας. Αγάπης προς τον εαυτό μας τον ίδιο που θέλουμε να του δώσουμε μια καινούρια ιδιότητα, της μαμάς. 

Πολλά συναισθήματα μέσα μου. Φόβος, αγάπη, ελπίδα, απογοήτευση, όλα... Κάνουν ρόλερ κόστερ. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες. 

(Παραλάβαμε τις ενέσεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ... Μόνο που βλέπω τα κουτιά να έχουν πιάσει ένα ολόκληρο ράφι στο ψυγείο... Φφφφ...)

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!!! Όλα θα πάνε καλά!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ακόμα και αυτό που λες αρχικά το σκέφτομαι μερικές φορές. Μήπως για να μη δίνει παιδί ο Θεός θέλει κάτι να πει.. μήπως δεν είμαστε έτοιμοι? 

Απλά ίσως σκέφτομαι ότι κάπου φταίει ο τρόπος ζωής μας, το άγχος, η διατροφή με όλα τα συντηρητικά, τα επεξεργασμένα παντού, η ηλικία που πλέον το να κάνεις παιδί κάτω των 30 δεν είναι προτεραιότητα. Δηλαδή σκέφτομαι ότι δεν ευθύνεται ο Θεός για όλα αυτά. Εμείς οι άνθρωποι τα έχουμε φτιάξει και ο Θεός μας δίνει και μας επιτρέπει να κάνουμε εξωσωματική γιατί βλέπει την καλή προαίρεση. Γιατί είναι μια πράξη αγάπης... Αγάπης προς σε ένα πλάσμα που δε φαντάζεσαι καν. Αγάπης προς το σύντροφό σου με ένα παιδάκι που θα είναι καρπός αγάπης και φροντίδας. Αγάπης προς τον εαυτό μας τον ίδιο που θέλουμε να του δώσουμε μια καινούρια ιδιότητα, της μαμάς. 

Πολλά συναισθήματα μέσα μου. Φόβος, αγάπη, ελπίδα, απογοήτευση, όλα... Κάνουν ρόλερ κόστερ. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες. 

(Παραλάβαμε τις ενέσεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ... Μόνο που βλέπω τα κουτιά να έχουν πιάσει ένα ολόκληρο ράφι στο ψυγείο... Φφφφ...)

κοριτσακι μου καταλαβαίνω τον φοβο σου και ταυτοχρονα ξερω πως ειναι να προσπαθεις και μην ερχεται. να λες δεν πειράζει τον επομενο μηνα θα ειμαι εγκυος και να ερχεται ο επομενος μηνας μαζι με την περιοδο. παλεψε το μεχρι τελους τουλαχιστον υα ξερεις οτι προσπαθησες.. στα 24 μου ειχα μια αποβολη λογω κενου σακου στην 11η εβδομαδα και απλα ο γιατρος ξεχασε να με ενημερωση για την κατασταση σκεψου το σοκ που επαθα οταν το εμαθα εγω περιμενα να δω μωρο και ειδα απλα εναν αδειο σακο. αλλαξα γιατρο μετα απο αυτο και μπηκα για αποξεση με βαρια καρδιά. εκανα 1,5 χρονο να ξανα μείνω εγκυος. και οταν έμεινα δεν το πιστευα φοβομουν μην το χασω. εννια μηνες μετα κράτησα τον γιο μου αγκαλια για πρωτη φορα και απο τοτε ζω μοναδικες στιγμες μαζι με τον γιο μου και τον αντρα μου. σου εύχομαι να πανε ολα καλα και να κρατησεις στην αγκαλια σου το παιδακι σου η τα παιδακια σου. μια μεγαλγ αγκαλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ακόμα και αυτό που λες αρχικά το σκέφτομαι μερικές φορές. Μήπως για να μη δίνει παιδί ο Θεός θέλει κάτι να πει.. μήπως δεν είμαστε έτοιμοι? 

Απλά ίσως σκέφτομαι ότι κάπου φταίει ο τρόπος ζωής μας, το άγχος, η διατροφή με όλα τα συντηρητικά, τα επεξεργασμένα παντού, η ηλικία που πλέον το να κάνεις παιδί κάτω των 30 δεν είναι προτεραιότητα. Δηλαδή σκέφτομαι ότι δεν ευθύνεται ο Θεός για όλα αυτά. Εμείς οι άνθρωποι τα έχουμε φτιάξει και ο Θεός μας δίνει και μας επιτρέπει να κάνουμε εξωσωματική γιατί βλέπει την καλή προαίρεση. Γιατί είναι μια πράξη αγάπης... Αγάπης προς σε ένα πλάσμα που δε φαντάζεσαι καν. Αγάπης προς το σύντροφό σου με ένα παιδάκι που θα είναι καρπός αγάπης και φροντίδας. Αγάπης προς τον εαυτό μας τον ίδιο που θέλουμε να του δώσουμε μια καινούρια ιδιότητα, της μαμάς. 

Πολλά συναισθήματα μέσα μου. Φόβος, αγάπη, ελπίδα, απογοήτευση, όλα... Κάνουν ρόλερ κόστερ. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες. 

(Παραλάβαμε τις ενέσεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ... Μόνο που βλέπω τα κουτιά να έχουν πιάσει ένα ολόκληρο ράφι στο ψυγείο... Φφφφ...)

Σίγουρα παίζει ρόλο ο τρόπος ζωής και η διατροφή μας κι όλα όσα αναφέρεις. 

Από την άλλη η θρησκεία μας λέει και πως όταν έρχονται δυσκολίες ο Θεός μας δίνει και τη δύναμη να τις ξεπεράσουμε. 

Εγώ ανέβηκα το Γολγοθά μου στα 28, με ένα αλλο πρόβλημα υγείας και επειδη γενικά ειμαι αγχώδης τότε τα αντιμετώπισα όλα με θάρρος και ηρεμία. Ειλικρινά πιστεύω 5 χρόνια μετά, όταν το σκέφτομαι, πως ο Θεός και ο προστάτης μου Αγιος μου έδιναν κουράγιο τότε. 

Όλα τα συναισθηματα που λες ειναι ανθρώπινα. Ειναι λογικό να τα νιώθεις και καλώς που τα αναγνωρίζεις. Καλείσε να δώσεις μια μάχη. Ναι ειναι οι ενέσεις στο ψυγείο, αλλά πρέπει και να είσαι ήρεμη. Δεν ξερω πως θα το καταφέρεις, διάβασε, πλέξε, περπάτα στη θάλασσα, ακόμα ακόμα κάνε ψυχανάλυση, εσυ ξέρεις τι σου ταιριάζει. Όμως είναι η δική σου ώρα να παλέψεις για το όνειρο σου που θα σε οδηγήσει λίγο πιο κοντά στην ευτυχια σου. Κάνε το σταυρό σου, ζήτα βοήθεια απο την Παναγία μας που ειναι μάνα όλων μας και μας φροντίζει και προχώρα. Κε΄φαλι ψηλά! Κανένα ουφ! Πίστεψε το ότι θα πετύχει και θα πετύχει! Μόνο έτσι πάς πιο κοντά σε οσα επιθυμείς ❤️ 

Εύχομαι ψυχική ηρεμία και σου στέλνω όλη μου την αγάπη και την θετική σκέψη για την επιτυχία της προσπαθειάς σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/5/2023 at 5:00 ΜΜ, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ακόμα και αυτό που λες αρχικά το σκέφτομαι μερικές φορές. Μήπως για να μη δίνει παιδί ο Θεός θέλει κάτι να πει.. μήπως δεν είμαστε έτοιμοι? 

Απλά ίσως σκέφτομαι ότι κάπου φταίει ο τρόπος ζωής μας, το άγχος, η διατροφή με όλα τα συντηρητικά, τα επεξεργασμένα παντού, η ηλικία που πλέον το να κάνεις παιδί κάτω των 30 δεν είναι προτεραιότητα. Δηλαδή σκέφτομαι ότι δεν ευθύνεται ο Θεός για όλα αυτά. Εμείς οι άνθρωποι τα έχουμε φτιάξει και ο Θεός μας δίνει και μας επιτρέπει να κάνουμε εξωσωματική γιατί βλέπει την καλή προαίρεση. Γιατί είναι μια πράξη αγάπης... Αγάπης προς σε ένα πλάσμα που δε φαντάζεσαι καν. Αγάπης προς το σύντροφό σου με ένα παιδάκι που θα είναι καρπός αγάπης και φροντίδας. Αγάπης προς τον εαυτό μας τον ίδιο που θέλουμε να του δώσουμε μια καινούρια ιδιότητα, της μαμάς. 

Πολλά συναισθήματα μέσα μου. Φόβος, αγάπη, ελπίδα, απογοήτευση, όλα... Κάνουν ρόλερ κόστερ. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες. 

(Παραλάβαμε τις ενέσεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ... Μόνο που βλέπω τα κουτιά να έχουν πιάσει ένα ολόκληρο ράφι στο ψυγείο... Φφφφ...)

Όλα θα πάνε καλά,για να σου δώσω να καταλάβεις εγώ όταν πήγα στη γυναικολόγο μου για παπ και πιάσαμε κουβέντα την ώρα της εξέτασης για την εξωσωματικη με έπιασε από τον φόβο μου τρέμουλο πάνω στην εξέταση,λες και καθόμουν πάνω σε πάγο.Επισης το άλλο που με φοβιζε πολύ ήταν οι ενέσεις,καθώς έβλεπα ένεση και μου έπεφτε η πίεση.Κι όμως τις έκανα μόνη μου,ακόμη απορώ με τον εαυτό μου.Και για μένα η εξωσωματικη ήταν η έσχατη λύση αλλά αυτή μου έδωσε τη μπεμπα μου και δεν το μετανιώνω. Όλα θα πάνε καλά,θετική σκέψη και σύντομα να έχουμε τα θετικά νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...