Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπολοιπομενη ανάπτυξη σε δίδυμη κυηση


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια ,είμαι 20 και 6 ημερών σε δίδυμα και το ένα μας δυστυχώς έχει μικρότερο πλακούντα με αποτέλεσμα να μην τρέφεται τόσο καλά όσο το αδερφάκι του και έχει μείνει πίσω σε αναπτύξει δυο εβδομάδες.Εξ αρχής γνωρίζαμε ότι υπήρχε αυτό το πρόβλημα απλά μέχρι και την αυχενική το μικρακι ήταν πίσω τρεις μέρες μόνο και ήταν πιο αισιόδοξοι οι γιατροί.Αν κάποια έχει ανάλογη εμπειρία και θα ήθελε να τη μοιραστεί μαζί μου την ευχαριστω εκ των προτέρων ,καταλαβαίνετε απλά ψαχνω από κάπου να πιαστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου ,ο γιατρός μου ε κρατάει μια ουδέτερη στάση ,δεν ειναι απαισιόδοξος αλλά δεν μου δίνει και ψεύτικες ελπίδες ,ο γιατρός που μου έκανε την β επιπέδου από την άλλη σχεδόν μου είπε ότι δεν θα τα καταφέρει το μικρούλι !Περιμενω να επαναλάβω τη β επιπέδου και σε μια άλλη γιατρό την άλλη εβδομάδα να δούμε και αυτή τι μετρήσεις θα κάνει και ξέρω ότι ολα ειναι πιθανά απλά γνωρίζω ότι η κατάσταση δεν ειναι με το μέρος του δυστυχώς και ελπιζω να τα καταφέρνουμε απλά βδομάδα με τη βδομάδα !Ευχομαι ότι καλύτερο με την εγκυμοσύνη σου και σε ευχαριστω που απάντησες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω ακούσει περιπτώσεις που γεννάνε πολύ πιο πρόωρα για να ζήσουν και τα 2, μωρά. Ίσως καταφέρει ο γιατρός να τα κρατήσει λίγο μέσα και να τα καταφέρει και το πιο μικρό.

Προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι και να τους δίνεις κουράγιο! Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά!

Αν θες ενημέρωνε μας πως θα πάνε τα πράγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Frid είπε:

Κορίτσι μου σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου ,ο γιατρός μου ε κρατάει μια ουδέτερη στάση ,δεν ειναι απαισιόδοξος αλλά δεν μου δίνει και ψεύτικες ελπίδες ,ο γιατρός που μου έκανε την β επιπέδου από την άλλη σχεδόν μου είπε ότι δεν θα τα καταφέρει το μικρούλι !Περιμενω να επαναλάβω τη β επιπέδου και σε μια άλλη γιατρό την άλλη εβδομάδα να δούμε και αυτή τι μετρήσεις θα κάνει και ξέρω ότι ολα ειναι πιθανά απλά γνωρίζω ότι η κατάσταση δεν ειναι με το μέρος του δυστυχώς και ελπιζω να τα καταφέρνουμε απλά βδομάδα με τη βδομάδα !Ευχομαι ότι καλύτερο με την εγκυμοσύνη σου και σε ευχαριστω που απάντησες .

Κοπέλα από το θέμα της εξωσωματικης γέννησε πολύ πρόωρα, ένα έμβρυο είχε βέβαια, τον Αύγουστο και ήταν σχεδόν 650 γραμμάρια το μωρό. Και τώρα έχει πάρει τα πάνω του και πάει πολύ καλά. Θέλω να πω πως πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στα έμβρυα σου και όλα θα γίνουν με την σωστή παρακολούθηση. Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Έχω ακούσει περιπτώσεις που γεννάνε πολύ πιο πρόωρα για να ζήσουν και τα 2, μωρά. Ίσως καταφέρει ο γιατρός να τα κρατήσει λίγο μέσα και να τα καταφέρει και το πιο μικρό.

Προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι και να τους δίνεις κουράγιο! Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά!

Αν θες ενημέρωνε μας πως θα πάνε τα πράγματα!

Ναι αυτή είναι μάλλον και η μόνη μας επιλογή ,να καταφέρουμε να φτάσουμε σε εβδομάδα που να μπορω να γεννήσω και τα δυο χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα σε κανένα αλλά ακόμα και αυτό δεν ξέρουμε ακόμα αν θα ειναι εφικτό.Προσπαθώ να σκεφτομαι αισιόδοξα ,σας διαβάζω και εσάς και ευχομαι τα καλύτερα για όλες μας ,ναι θα σας ξαναγράψω και ελπιζω μόνο με όμορφα νέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Κοπέλα από το θέμα της εξωσωματικης γέννησε πολύ πρόωρα, ένα έμβρυο είχε βέβαια, τον Αύγουστο και ήταν σχεδόν 650 γραμμάρια το μωρό. Και τώρα έχει πάρει τα πάνω του και πάει πολύ καλά. Θέλω να πω πως πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στα έμβρυα σου και όλα θα γίνουν με την σωστή παρακολούθηση. Με το καλό! 

Ξέρω ποια λες κορίτσι μου και εγω από εξωσωματικη είμαι και διαβάζω το φόρουμ δυόμιση χρονια τώρα ,δεν πολύ γράφω αλλά πάντα νοιάζομαι και για τις δικές σας αγωνίες.Με το καλο να σου πάνε ολα καλά στο νέο σου ξεκίνημα και εσενα ,που θα δεις ολα καλά θα πάνε!Μιλας για την @twinkletwinlkle νομίζω ,πάντα φέρνω την ιστορία της στο μυαλό μου και τη δύναμη που που έβαλε σε όλη αυτή τη διαδικασία και παίρνω και εγω θάρρος,μακάρι να τα καταφέρει και το δικό μας κοριτσάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Frid είπε:

Ξέρω ποια λες κορίτσι μου και εγω από εξωσωματικη είμαι και διαβάζω το φόρουμ δυόμιση χρονια τώρα ,δεν πολύ γράφω αλλά πάντα νοιάζομαι και για τις δικές σας αγωνίες.Με το καλο να σου πάνε ολα καλά στο νέο σου ξεκίνημα και εσενα ,που θα δεις ολα καλά θα πάνε!Μιλας για την @twinkletwinlkle νομίζω ,πάντα φέρνω την ιστορία της στο μυαλό μου και τη δύναμη που που έβαλε σε όλη αυτή τη διαδικασία και παίρνω και εγω θάρρος,μακάρι να τα καταφέρει και το δικό μας κοριτσάκι.

ετσι ακριβώς! το μωρό της είναι ο λόγος που πιστευω πια στα θαύματα ! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

@Frid Γειά σου και από μενα! Αν μου επιτρέπεις, τελικά τι σας είπαν? Τι εγινε με το μωρακι σου? Περιμένω και εγώ διδυμα , είμαι 19+3 και πριν λίγες μέρες έκανα την β επιπέδου. Μου είπαν πως στο ένα μωράκι ο πλακουντας είναι πιο κάτω από ότι θα έπρεπε και ίσως  οσο μεγαλώνουν να μην τρέφεται σωστά.. θέλει στενή παρακολούθηση από εδώ και στο εξής..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...