Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Το έχω κάνει ήδη 🤪 το είχα δει από το ίντερνετ και κάτι ζόρικα βραδια το κάνω. Έβαζα πιστολάκι. Αλλά επειδή θα μας έρθει το ρεύμα ένα σωρό, μπήκα youtube και έβαλα βιντεάκι με ήχο από πιστολάκι. Αχαχαχαχ. 1 εκ. Προβολές έχει. Φαντάσου πόσοι απελπισμένοι έχουν μπει και περιμένουν με αυτόν τον τρόπο να ησυχάσουν τα μωράκια τους. Αχαχαχα. 

 

Αυτό που λες μήπως είναι κάτι σαν άλμα ανάπτυξης που το λέμε εδώ?

Εντωμεταξυ, ζυγισα τον μπέμπη προ ημερών. Μέσα σε.μια εβδομάδα (με την ίδια ζυγαριά μέτρηση) πήρε 600 γρ. 

Ο παιδίατρος μου είπε ότι πήρε αρκετά γραμμάρια χωρίς να μου σχολιάσει αν είναι καλό 'η κακό. Είμαστε 23 ημερών και 4 κιλά. Εσείς πόσο είστε?

Χαχαχα! Ναι, βρήκα κ εγώ διαφορά βιντεακια στο Youtube.. 😂 Τι να κάνουμε, ό,τι βοηθάει καλό είναι! Μ είπε εν το μεταξύ σήμερα η νύφη μου πως εκείνη στην μικρής της έδινε κάτι σταγόνες για τους κολικούς.. δεν έφυγαν τελείως, αλλά βοήθησαν. 

Όχι, αλλο εννοώ.. το πρώτο άλμα ανάπτυξης είναι 5η εβδομάδα αν δεν κάνω λάθος. 

Εμένα γεννήθηκαν μικρούλια τα δικά μ (2480γρ η μικρή κ 2360γρ ο μικρος), οπότε δεν ξέρω να σ πω.. τωρα είμαστε 29 ημερών κ φτάσανε 3489γρ η μικρή κ 3280γρ ο μικρός. Αλλα είχαμε χάσει τις πρώτες μέρες.. την 6η μέρα είχαν φτάσει το αρχικό τους βάρος κ από εκεί κ έπειτα άρχισαν να παίρνουν βάρος. Υποθέτω όμως πως για να μην σου είπε τπτ ο παιδίατρος, δεν υπάρχει κανένα θέμα! 

Να σε ρωτήσω, δίνεις κ μπουκάλι εσύ ή μόνο θηλάζεις? Γτ εγώ δίνω και από τα δύο, μόνο με θηλασμό δεν μπορώ να τα χορτασω κ τα δύο.. αλλα ο μικρός ειδικα κάνει αναγωγες κ μερικες φορες βγαζει κ απο την μυτούλα. Μ είπε ο παιδίατρος πως εφόσον παίρνει κανονικά κιλά, δεν χρειάζεται να ανησυχώ.. αλλα κ πάλι στεναχωριεμαι κάθε φορά που τον βλέπω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nassi είπε:

Χαχαχα! Ναι, βρήκα κ εγώ διαφορά βιντεακια στο Youtube.. 😂 Τι να κάνουμε, ό,τι βοηθάει καλό είναι! Μ είπε εν το μεταξύ σήμερα η νύφη μου πως εκείνη στην μικρής της έδινε κάτι σταγόνες για τους κολικούς.. δεν έφυγαν τελείως, αλλά βοήθησαν. 

Όχι, αλλο εννοώ.. το πρώτο άλμα ανάπτυξης είναι 5η εβδομάδα αν δεν κάνω λάθος. 

Εμένα γεννήθηκαν μικρούλια τα δικά μ (2480γρ η μικρή κ 2360γρ ο μικρος), οπότε δεν ξέρω να σ πω.. τωρα είμαστε 29 ημερών κ φτάσανε 3489γρ η μικρή κ 3280γρ ο μικρός. Αλλα είχαμε χάσει τις πρώτες μέρες.. την 6η μέρα είχαν φτάσει το αρχικό τους βάρος κ από εκεί κ έπειτα άρχισαν να παίρνουν βάρος. Υποθέτω όμως πως για να μην σου είπε τπτ ο παιδίατρος, δεν υπάρχει κανένα θέμα! 

Να σε ρωτήσω, δίνεις κ μπουκάλι εσύ ή μόνο θηλάζεις? Γτ εγώ δίνω και από τα δύο, μόνο με θηλασμό δεν μπορώ να τα χορτασω κ τα δύο.. αλλα ο μικρός ειδικα κάνει αναγωγες κ μερικες φορες βγαζει κ απο την μυτούλα. Μ είπε ο παιδίατρος πως εφόσον παίρνει κανονικά κιλά, δεν χρειάζεται να ανησυχώ.. αλλα κ πάλι στεναχωριεμαι κάθε φορά που τον βλέπω. 

Εγώ προς το παρόν κάνω μικρή διατροφή. Αυτό ξεκίνησε λόγω του ικτέρου που είχαμε σε ανεβασμένη τιμή αλλά εν τέλη με έχει βολεψει. Κατά τις 3-4 που θα ξυπνήσει σίγουρα για φαι δεν έχω την αντοχή να κάτσω 40+ λεπτά για να θηλάσω. Οπότε τότε δίνω ξένο. Το πρωί κατά τις 6-7 επιστρέφω στον θηλασμό. Επίσης αν κάποια φορά δεν χορτάσει με τον θηλασμό (εντωμεταξυ έχω φουλ γάλα, απορώ γιατί δεν τρώει με μιας να ησυχάσουμε 🤪) του δίνω και λίγες ξένο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια,νομίζω είμαι η προτελευταία της παρέας του Σεπτέμβρη..γέννησα την Κυριακή εξαιρετικά εύκολα…δεν μπορώ να περιγράψω την εμπειρία του τοκετού γτ δεν κτλβ τίποτα..μπήκα με διαστολή 2 χωρίς να νιώθω κάτι ιδιαίτερο, απλά είδα λίγο ροζ το πρωί στο σερβιετακι κ λίγα πονάκια περιόδου…πήγα για καρδιοτοκογραφο κ μ λέει έχεις διαστολή 2..ε να κάνουμε καρδιογράφημα,προετοιμασία,κλύσμα κλπ..στος 10 μπήκα στην αίθουσα μου έκαναν επισκλ κ σε 3,5 ώρες γέννησα…με 7 σπρωξιές..μ έλεγαν πρέπει να σ βάλουμε δεύτερη δόση επισκλ δεν πονάς;όχι τους έλεγα,καθόλου…με τον θηλασμό δυστυχώς δεν πάει καλά…δεν έχω κατεβάσει γάλα ακόμα κ ούτε έπιασε άνετα θηλή..είναι κ το σχήμα περίεργο…αντλώ με θήλαστρο μέχρι να κατέβει κ δίνω ξένο εδώ στο μαιευτήριο,καθώς πεινάει..ελπίζω αύριο π θα πάμε σπίτι μας να τα πάμε καλύτερα…εύχομαι με έναν πόνο σε όσες απέμειναν…εγώ τη βλέπω και λιώνω…μ φαίνεται το πιο όμορφο μωρό στον κόσμο…🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια,νομίζω είμαι η προτελευταία της παρέας του Σεπτέμβρη..γέννησα την Κυριακή εξαιρετικά εύκολα…δεν μπορώ να περιγράψω την εμπειρία του τοκετού γτ δεν κτλβ τίποτα..μπήκα με διαστολή 2 χωρίς να νιώθω κάτι ιδιαίτερο, απλά είδα λίγο ροζ το πρωί στο σερβιετακι κ λίγα πονάκια περιόδου…πήγα για καρδιοτοκογραφο κ μ λέει έχεις διαστολή 2..ε να κάνουμε καρδιογράφημα,προετοιμασία,κλύσμα κλπ..στος 10 μπήκα στην αίθουσα μου έκαναν επισκλ κ σε 3,5 ώρες γέννησα…με 7 σπρωξιές..μ έλεγαν πρέπει να σ βάλουμε δεύτερη δόση επισκλ δεν πονάς;όχι τους έλεγα,καθόλου…με τον θηλασμό δυστυχώς δεν πάει καλά…δεν έχω κατεβάσει γάλα ακόμα κ ούτε έπιασε άνετα θηλή..είναι κ το σχήμα περίεργο…αντλώ με θήλαστρο μέχρι να κατέβει κ δίνω ξένο εδώ στο μαιευτήριο,καθώς πεινάει..ελπίζω αύριο π θα πάμε σπίτι μας να τα πάμε καλύτερα…εύχομαι με έναν πόνο σε όσες απέμειναν…εγώ τη βλέπω και λιώνω…μ φαίνεται το πιο όμορφο μωρό στον κόσμο…🥰

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Να σου ζήσει η μπέμπα! Μακάρι όλες οι γέννες σου να είναι έτσι εύκολες! 

Για τον θηλασμό θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ψευδοθηλες για αρχή, αν δεν πιάνει καλά τις δικές σου. Φαντάζομαι αύριο θα κατεβάσεις γάλα 😊 Καλή επιτυχία και καλά ξενύχτια 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια,νομίζω είμαι η προτελευταία της παρέας του Σεπτέμβρη..γέννησα την Κυριακή εξαιρετικά εύκολα…δεν μπορώ να περιγράψω την εμπειρία του τοκετού γτ δεν κτλβ τίποτα..μπήκα με διαστολή 2 χωρίς να νιώθω κάτι ιδιαίτερο, απλά είδα λίγο ροζ το πρωί στο σερβιετακι κ λίγα πονάκια περιόδου…πήγα για καρδιοτοκογραφο κ μ λέει έχεις διαστολή 2..ε να κάνουμε καρδιογράφημα,προετοιμασία,κλύσμα κλπ..στος 10 μπήκα στην αίθουσα μου έκαναν επισκλ κ σε 3,5 ώρες γέννησα…με 7 σπρωξιές..μ έλεγαν πρέπει να σ βάλουμε δεύτερη δόση επισκλ δεν πονάς;όχι τους έλεγα,καθόλου…με τον θηλασμό δυστυχώς δεν πάει καλά…δεν έχω κατεβάσει γάλα ακόμα κ ούτε έπιασε άνετα θηλή..είναι κ το σχήμα περίεργο…αντλώ με θήλαστρο μέχρι να κατέβει κ δίνω ξένο εδώ στο μαιευτήριο,καθώς πεινάει..ελπίζω αύριο π θα πάμε σπίτι μας να τα πάμε καλύτερα…εύχομαι με έναν πόνο σε όσες απέμειναν…εγώ τη βλέπω και λιώνω…μ φαίνεται το πιο όμορφο μωρό στον κόσμο…🥰

Πόσο χάρηκα με τα νέα σου κορίτσι μου, δεν φαντάζεσαι!!! Να σου ζήσει η μπέμπα σου, να είναι υγιής και τυχερή στη ζωή της ❣️❣️🍼🍼🍼🎉🎉🌼🌼 Επισης, πόσο ωραία εμπειρία τοκετού!  Δεν ταλαιπωρήθηκες καθόλου, πολύ αισιόδοξο αυτό!! Να έχετε μια υπέροχη ζωή και με το καλό να πάτε σπίτι σας 🌈🌈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinaki23πως πας με τον θηλασμό?

@anna1122 @silvy22 γεννησατε???

@Tinasardin8689 να σου ζήσει η μπέμπα!!!!!! Υγεια εύχομαι και ευτυχία στη ζωή της. Με το καλό να γυρίσετε σπίτι σας. 

Ελπίζω να προλάβατε να κοιμηθείτε. Υπομονή για τα ξενύχτια που έρχονταν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/9/2023 at 9:44 ΜΜ, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια,νομίζω είμαι η προτελευταία της παρέας του Σεπτέμβρη..γέννησα την Κυριακή εξαιρετικά εύκολα…δεν μπορώ να περιγράψω την εμπειρία του τοκετού γτ δεν κτλβ τίποτα..μπήκα με διαστολή 2 χωρίς να νιώθω κάτι ιδιαίτερο, απλά είδα λίγο ροζ το πρωί στο σερβιετακι κ λίγα πονάκια περιόδου…πήγα για καρδιοτοκογραφο κ μ λέει έχεις διαστολή 2..ε να κάνουμε καρδιογράφημα,προετοιμασία,κλύσμα κλπ..στος 10 μπήκα στην αίθουσα μου έκαναν επισκλ κ σε 3,5 ώρες γέννησα…με 7 σπρωξιές..μ έλεγαν πρέπει να σ βάλουμε δεύτερη δόση επισκλ δεν πονάς;όχι τους έλεγα,καθόλου…με τον θηλασμό δυστυχώς δεν πάει καλά…δεν έχω κατεβάσει γάλα ακόμα κ ούτε έπιασε άνετα θηλή..είναι κ το σχήμα περίεργο…αντλώ με θήλαστρο μέχρι να κατέβει κ δίνω ξένο εδώ στο μαιευτήριο,καθώς πεινάει..ελπίζω αύριο π θα πάμε σπίτι μας να τα πάμε καλύτερα…εύχομαι με έναν πόνο σε όσες απέμειναν…εγώ τη βλέπω και λιώνω…μ φαίνεται το πιο όμορφο μωρό στον κόσμο…🥰

Τι υπέροχα νέα!! Να σας ζήσει το μπεμπάκι!!! Μπράβο! Να είναι γερό, να το χαίρεστε κ να το καμαρωνετε! Καλά κουράγια τώρα!!! 👏💖🥰 

Όσο για τον θηλασμό, θα σ έλεγα κ εγώ,  όπως είπε κ η Eliza να δοκιμάσεις θηλες. Εμένα με βοήθησαν κ πλέον πίνουν μια χαρά κ χωρίς. Υπομονή θέλει μόνο κ θα γίνει! 

 

@Watermelon Κ εγω την ίδια απορία έχω, που επίσης έχω φουλ γάλα.. δεν πίνουν να χορτάσουν κ μετά αναγκαστικά θα δώσω κ συμπλήρωμα. Το ξένο γάλα στο δέχεται καλά όμως? Εννοώ δεν κάνει αναγωγες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/9/2023 at 10:44 ΜΜ, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια,νομίζω είμαι η προτελευταία της παρέας του Σεπτέμβρη..γέννησα την Κυριακή εξαιρετικά εύκολα…δεν μπορώ να περιγράψω την εμπειρία του τοκετού γτ δεν κτλβ τίποτα..μπήκα με διαστολή 2 χωρίς να νιώθω κάτι ιδιαίτερο, απλά είδα λίγο ροζ το πρωί στο σερβιετακι κ λίγα πονάκια περιόδου…πήγα για καρδιοτοκογραφο κ μ λέει έχεις διαστολή 2..ε να κάνουμε καρδιογράφημα,προετοιμασία,κλύσμα κλπ..στος 10 μπήκα στην αίθουσα μου έκαναν επισκλ κ σε 3,5 ώρες γέννησα…με 7 σπρωξιές..μ έλεγαν πρέπει να σ βάλουμε δεύτερη δόση επισκλ δεν πονάς;όχι τους έλεγα,καθόλου…με τον θηλασμό δυστυχώς δεν πάει καλά…δεν έχω κατεβάσει γάλα ακόμα κ ούτε έπιασε άνετα θηλή..είναι κ το σχήμα περίεργο…αντλώ με θήλαστρο μέχρι να κατέβει κ δίνω ξένο εδώ στο μαιευτήριο,καθώς πεινάει..ελπίζω αύριο π θα πάμε σπίτι μας να τα πάμε καλύτερα…εύχομαι με έναν πόνο σε όσες απέμειναν…εγώ τη βλέπω και λιώνω…μ φαίνεται το πιο όμορφο μωρό στον κόσμο…🥰

Να σας ζήσει η μπέμπας σας γερή και καλότυχη να είναι στην ζωή της 

Τι ωραία που γέννησες τόσο εύκολα μπράβο 😊

ο θηλασμός θέλει υπομονή θα κατέβει το γαλα αργει λιγες μερες όσο πιο πολύ την έχεις στο στήθος τόσο πιο γρήγορα θα κατέβει 

Και πάλι να σας ζήσει 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Να σας ζήσει η μπέμπας σας γερή και καλότυχη να είναι στην ζωή της 

Τι ωραία που γέννησες τόσο εύκολα μπράβο 😊

ο θηλασμός θέλει υπομονή θα κατέβει το γαλα αργει λιγες μερες όσο πιο πολύ την έχεις στο στήθος τόσο πιο γρήγορα θα κατέβει 

Και πάλι να σας ζήσει 🥰

Σε ευχαριστώ πολύ…να ναι καλά η μαία με τη χρήση θήλαστρου έχω πια αρκετό γάλα..μόνο δικό μ πίνει αλλά το βγάζω ακόμα τη θηλή μου με τπτ..η μαία μ είναι κατά των ψευδοθηλων αλλά σήμερα π τη δοκίμασα να δω έφαγε κανονικά..θα δοκιμάζω κάθε μέρα ένα γεύμα από αύριο να το δίνω έτσι κ βλέπουμε…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ…να ναι καλά η μαία με τη χρήση θήλαστρου έχω πια αρκετό γάλα..μόνο δικό μ πίνει αλλά το βγάζω ακόμα τη θηλή μου με τπτ..η μαία μ είναι κατά των ψευδοθηλων αλλά σήμερα π τη δοκίμασα να δω έφαγε κανονικά..θα δοκιμάζω κάθε μέρα ένα γεύμα από αύριο να το δίνω έτσι κ βλέπουμε…

Γιατί είναι κατά των ψευδοθηλων; Καλύτερα πιστεύω είναι από το να δίνεις μπιμπερο, συν ότι είναι και πιο εύκολη διαδικασία! 

Εγώ την θήλαζα στην αρχή μόνο με ψευδοθηλες και μετά σταδιακά με τις θηλές μου. Δεν ήταν εύκολο, θέλει υπομονή και επιμονή! Είχα και μια θηλή επίπεδη εγώ και δεν μπορούσε να την πιάσει.

Θα σου πω τι έκανα: Την τάιζα στην αρχή με την ψευδοθηλη για να της φύγει η πολύ πείνα και να τραβηχτεί και η θηλή μου πιο έξω και μετά έβγαζα την ψευδοθηλη και της έδινα τη θηλή μου σκέτη. Ε στην αρχή γκρινιάζε και δεν την ήθελε ή πολλές φορές δεν την έπιανε σωστά αλλά σιγά σιγά τα καταφέραμε. Για αυτό σου λέω, υπομονή και επιμονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα προσπαθήσω από αύριο κ βλέπουμε..με χαροποιεί που πίνει μόνο δικό μ γάλα έστω μι έτσι…αλλά θα προσπαθήσω όπως κ να έχει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/9/2023 at 1:24 ΜΜ, ο/η Nassi είπε:

Τι υπέροχα νέα!! Να σας ζήσει το μπεμπάκι!!! Μπράβο! Να είναι γερό, να το χαίρεστε κ να το καμαρωνετε! Καλά κουράγια τώρα!!! 👏💖🥰 

Όσο για τον θηλασμό, θα σ έλεγα κ εγώ,  όπως είπε κ η Eliza να δοκιμάσεις θηλες. Εμένα με βοήθησαν κ πλέον πίνουν μια χαρά κ χωρίς. Υπομονή θέλει μόνο κ θα γίνει! 

 

@Watermelon Κ εγω την ίδια απορία έχω, που επίσης έχω φουλ γάλα.. δεν πίνουν να χορτάσουν κ μετά αναγκαστικά θα δώσω κ συμπλήρωμα. Το ξένο γάλα στο δέχεται καλά όμως? Εννοώ δεν κάνει αναγωγες? 

Γουλίτσες θα κάνει αλλά λίγες φορές. Δεν είναι κάτι δηλαδή που θα με αγχωσει . Κάνει σε φυσιολογικό βαθμό. 

Εμείς τώρα χρησιμοποιούμε ένα γάλα κατά τον κολικών και μου είπε ο παιδίατρος ότι είναι ελαφρύ σε σχέση με αυτό που του έδινα πριν , το απλό το γάλα το βρεφικό. 

Με κανένα γάλα όμως δεν είχα πρόβλημα. Αύριο έχω ένα σεμινάριο για τον μητρικό θηλασμό και ρωτήσω αυτό το πράγμα. Με οσραξενευει και εμένα. 

Εσένα κάνουν αναγωγές?

Επίσης πόσα ml τους δίνεις από το ξένο και πόσα κιλά είναι τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

@Watermelon ναι γεννησαμε στις 15/09!!! 🥰🥰

Τελειααααα!!!! Να σου ζήσει!!! Γερό και ευτυχισμένο να είναι στη ζωή του!

Πες μας καλέ λεπτομέρειες. 🤪 

Πώς γεννησες, πώς είναι το μωράκι σου, πώς τα πας με τον θηλασμό?

Αλήθεια έμεινε καμια άλλη 'η τελειώσαμε? 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2023 at 11:47 ΜΜ, ο/η Watermelon είπε:

Τελειααααα!!!! Να σου ζήσει!!! Γερό και ευτυχισμένο να είναι στη ζωή του!

Πες μας καλέ λεπτομέρειες. 🤪 

Πώς γεννησες, πώς είναι το μωράκι σου, πώς τα πας με τον θηλασμό?

Αλήθεια έμεινε καμια άλλη 'η τελειώσαμε? 🤪

Αν θέλεις έχουμε κάνει γκρουπ στο viber και λέμε όλα μας τα νέα εκεί! Και τις άπειρες απορίες 😝 αν θέλεις, στείλε τον αριθμό σου σε προσωπικό να σε βάλουμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2023 at 11:47 ΜΜ, ο/η Watermelon είπε:

Τελειααααα!!!! Να σου ζήσει!!! Γερό και ευτυχισμένο να είναι στη ζωή του!

Πες μας καλέ λεπτομέρειες. 🤪 

Πώς γεννησες, πώς είναι το μωράκι σου, πώς τα πας με τον θηλασμό?

Αλήθεια έμεινε καμια άλλη 'η τελειώσαμε? 🤪

Ξεκινησα στις 14/09 στις 10μιση το βράδυ με πόνους περιόδου, που σταδιακά γίνονταν εντονοτεροι. Στις 2 το βράδυ παίρνω τηλέφωνο τη γιατρό μου, μου λέει φεύγεις για το μαιευτήριο. Στο μαιευτήριο ξεκινήσαμε τοκογραφο και όλες τις διαδικασίες εισαγωγής μέχρι και ξεκίνησαν κανονικά οι ωδίνες. Στις 10 το πρωί είχα διαστολή 2 (σχεδόν καθόλου δηλαδή) και το μωρό δεν είχε πάρει σωστή θέση το κεφαλάκι της στη λεκάνη. Μου κάνουν επισκληριδιο. Στη μια ενώ συνεχίζονται κανονικά οι συσπάσεις, η γιατρός μου λέει αν μέχρι τις δύο δεν έχει μπει καλαμτομκεφαλι του μωρού θα σε βάλω για καισαρική, γιατί έχεις ώρες έντονες συσπάσεις και φοβάμαι μην κάνει κάποια αιμορραγία η μήτρα σου( επίσης έχω 0- αίμα). Εν τέλη μετά από 16 ώρες που προσπάθησα για φυσιολογικό τοκετό, μπήκα για καισαρική.. 1 ώρα μετά είχα το μωρό μου 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2023 at 2:03 ΠΜ, ο/η Watermelon είπε:

Γουλίτσες θα κάνει αλλά λίγες φορές. Δεν είναι κάτι δηλαδή που θα με αγχωσει . Κάνει σε φυσιολογικό βαθμό. 

Εμείς τώρα χρησιμοποιούμε ένα γάλα κατά τον κολικών και μου είπε ο παιδίατρος ότι είναι ελαφρύ σε σχέση με αυτό που του έδινα πριν , το απλό το γάλα το βρεφικό. 

Με κανένα γάλα όμως δεν είχα πρόβλημα. Αύριο έχω ένα σεμινάριο για τον μητρικό θηλασμό και ρωτήσω αυτό το πράγμα. Με οσραξενευει και εμένα. 

Εσένα κάνουν αναγωγές?

Επίσης πόσα ml τους δίνεις από το ξένο και πόσα κιλά είναι τώρα?

Ποιο γάλα είναι αυτό?

Ψάχνουμε κ εμείς ακόμα το ιδανικό γάλα που θα τον ανακουφίσει οριστικά από τους κολικούς, αλλά δε το έχουμε βρει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/9/2023 at 2:40 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Ποιο γάλα είναι αυτό?

Ψάχνουμε κ εμείς ακόμα το ιδανικό γάλα που θα τον ανακουφίσει οριστικά από τους κολικούς, αλλά δε το έχουμε βρει..

Παίρναμε το nan pro sensitive. Τώρα θα πάμε στο φρεζυλακ ? Κάπως έτσι το είπε ο παιδίατρος. Σήμερα θα μας το δώσει. έχει ακόμα κολικούς και δυσκοιλιότητα. (κάνει 1-2 φορές/ημέρα) . κανένα γάλα δεν του κάνει αναγωγές σε περίεργο βαθμό. Όλα φυσιολογικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...