Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

Ναι με βοήθησες αρκετά! Δε νοιωθω τσιμπήματα όχι, νοιωθω κάποιες φορές σαν πονακια περιόδου αλλά πολύ ελαφριά. Αυτό που έχω συχνά είναι ότι έχω έντονη ενόχληση χαμηλά σχεδόν στον κολπο. Πχ σηκώνομαι από τον καναπέ και σχεδόν σέρνω τα πόδια μέχρι να πάω στο μπάνιο. Η γιατρός λέει είναι φυσιολογικό, εμένα μου φαίνεται περίεργο. Το έχετε και εσείς;

Έχω κ εγώ ενόχληση (κάτι σαν πίεση) χαμηλά κ μέσα στην ημέρα χτες κ σήμερα είχα κάτι σουβλιές στον κόλπο. Πήρα τη μαία κ είπε ότι είναι λογικό γιατί το μωρό πιέζει να κατέβει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Όλα πολύ καλά όχι απλά καλά! Και μεγάλωνε και τρομερά γρήγορα! Αν και το έχω αναφέρει ξανά η διπλανή μου γέννησε επειγόντως 36+ γιατί κάτι δεν τους άρεζε στα καρδιοτοκογραφηματα και η μπέμπα βγήκε σε κιλα περίπου όσο ο δικός μου και δεν χρειάστηκε ούτε υποστήριξη ούτε τίποτα! Όλα καλά θα πάνε!

Με το καλό! Όλες λίγο πολύ τα ίδια έχουμε! Είναι φυσιολογικες και οι λιγότερες κινήσεις και τα πονακια στις εβδομάδες που είμαστε. 

Ένα τιπ που μου έδωσε ο γιατρός μου γιατί και γω ανησυχώ για τις κινήσεις είναι μετά το φαγητό να ξαπλώσω στα αριστερά και στη μία ώρα να μετρήσω 6-8 κινήσεις 

Δεν κάνει τίποτα!

Ναι ακριβώς, το υπόθετο δεν αρκεί. Στην ουσία θα μπει για να ετοιμάσει την κατάσταση από κάτω να μαλακώσει ο τράχηλος ίσως να εξαλειφθεί κιόλας αλλά ο ορός είναι αυτός που θα ξεκινήσει τις συσπάσεις και θα βοηθήσει τη διαστολή και το μωρό να κατέβει

Να σας καλά! Με το καλό σε όλες μας!

Τον Ιούνιο που επικοινώνησα με την κλινική μου είχαν πει ότι δεν σε στέλνουν πλέον στο δημόσιο αλλά σε βάζουν υποχρεωτικά σε μονοκλινο με την αντίστοιχη χρέωση βέβαια και το μωρό μόνο rooming in. Από τεστ εγώ μοριακό και ο συνοδός αν είναι τριπλά εμβολιασμενος ή έχει νοσήσει πρόσφατα κάνει rapid αλλιώς pcr και αυτός.

Χθες πάντως ο γιατρός μου μου είπε ότι πλέον δεν κάνουν τεστ, οπότε μάλλον άλλαξε και αυτό

Με αντίστοιχη χρέωση ; εκεί που θα γεννήσω εγώ το μονοκλινο έχει 3000.. δηλαδή αν δεν μπορείς να το στηρίξεις πάλι στο δημόσιο καταλήγεις. 

Θα ρωτήσω αύριο κ εγώ και θα σας πω πως είναι σε εμάς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Όχι είναι άλλης μάρκας…36+3..έτοιμη παραδόξως…πάω με καλη διάθεση αν κ υποψιάζομαι ότι θα μ τη χαλάσει…κάτι η ζυγαριά,κάτι η εξέταση κάτι η συζήτηση για την Αθήνα,κάτι π το μωρό δεν ξέρω αν θα κουνιέται…τα γνωστά..🤣

Εύχομαι να μη σου χαλάσει τίποτα αυτή τη διάθεση που έχεις!!!!

Κορίτσια γιατί σας φαίνεται ψεύτικο το αυγό; Σας υλικό;

Γενικά για νεογέννητα και πολύ μικρά το αυγό είναι καλύτερο λόγω καλύτερης στάσης σώματος ακόμη και από τα 0-36. Εγώ αυτό που θα πρότεινα είναι να το κρατήσετε κάνα εξάμηνο ή και παραπάνω αν δεν δείχνει το μωρό να δυσφορεί και μετά αλλάξτε το. Επίσης χωρίς να θέλω να σας αγχωσω κάντε ένα κόπο να το δοκιμάσετε στο αυτοκίνητο γιατί εγώ ήθελα να το βάλω κάποια στιγμή στου μπαμπά μου και δεν έφταναν οι ζώνες για να το δέσουν.... Στον πρώτο δεν είχα βάση isofix μόνο τις ζώνες. Τώρα που κοίταξα η βάση είχε όσο το αυγό οπότε για ένα χρόνο μόνο που θα το χρησιμοποιήσουμε πήρα την απλή βάση της εταιρείας, peg perego, η οποία θα είναι πάντα δεμένη με τη ζώνη του αυτοκινήτου θα κουμπωνω το αυγό πάνω της και θα περνάω μόνο τη ζώνη πίσω από το αυγό. 

Υπάρχει μια ομάδα στο fb Παιδί και οδική ασφάλεια και έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες 

Θηλαστρο είχα από τη νύφη μου και το χρησιμοποιησα αρκετά αλλά να σας πω την αλήθεια είναι ταλαιπωρία και οι αντλήσεις και η αποστείρωση. Ελπίζω να πάμε καλύτερα τώρα στον θηλασμό και να μη χρειαστεί να πάρω. Δεν το θέλω καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Εύχομαι να μη σου χαλάσει τίποτα αυτή τη διάθεση που έχεις!!!!

Κορίτσια γιατί σας φαίνεται ψεύτικο το αυγό; Σας υλικό;

Γενικά για νεογέννητα και πολύ μικρά το αυγό είναι καλύτερο λόγω καλύτερης στάσης σώματος ακόμη και από τα 0-36. Εγώ αυτό που θα πρότεινα είναι να το κρατήσετε κάνα εξάμηνο ή και παραπάνω αν δεν δείχνει το μωρό να δυσφορεί και μετά αλλάξτε το. Επίσης χωρίς να θέλω να σας αγχωσω κάντε ένα κόπο να το δοκιμάσετε στο αυτοκίνητο γιατί εγώ ήθελα να το βάλω κάποια στιγμή στου μπαμπά μου και δεν έφταναν οι ζώνες για να το δέσουν.... Στον πρώτο δεν είχα βάση isofix μόνο τις ζώνες. Τώρα που κοίταξα η βάση είχε όσο το αυγό οπότε για ένα χρόνο μόνο που θα το χρησιμοποιήσουμε πήρα την απλή βάση της εταιρείας, peg perego, η οποία θα είναι πάντα δεμένη με τη ζώνη του αυτοκινήτου θα κουμπωνω το αυγό πάνω της και θα περνάω μόνο τη ζώνη πίσω από το αυγό. 

Υπάρχει μια ομάδα στο fb Παιδί και οδική ασφάλεια και έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες 

Θηλαστρο είχα από τη νύφη μου και το χρησιμοποιησα αρκετά αλλά να σας πω την αλήθεια είναι ταλαιπωρία και οι αντλήσεις και η αποστείρωση. Ελπίζω να πάμε καλύτερα τώρα στον θηλασμό και να μη χρειαστεί να πάρω. Δεν το θέλω καθόλου!

Όχι σαν υλικό και κατασκευή είναι πολύ καλό. Εγώ φοβάμαι αυτό με τις ζώνες. Επειδή το δοκιμάσαμε και δε μου φάνηκε παρά πολύ σταθερό. Αλλά ίσως είναι και ιδέα μου ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Έχω κ εγώ ενόχληση (κάτι σαν πίεση) χαμηλά κ μέσα στην ημέρα χτες κ σήμερα είχα κάτι σουβλιές στον κόλπο. Πήρα τη μαία κ είπε ότι είναι λογικό γιατί το μωρό πιέζει να κατέβει. 

Ψιλοενοχλησεις και πίεση χαμηλά έχω και γω αλλά όχι κάθε μέρα. Είναι φυσιολογικες

@Emily2 ναι ισχύει αυτό που λες. Εγώ θα γεννήσω στη Γενική και έχει και απλό μονοκλινο στα 1800 και σουίτα 2750. Το απλό παλεύεται γιατί έχω και κάτι εκπτώσεις λόγω προκρατησης και δεύτερου τοκετού αλλά θα προτιμούσα να μη χρειαστεί!!!! Οι τιμές βέβαια για φυσιολογικό... Και καισαρική πάνε +500.... 

Ίσως πρέπει και γω τη Δευτέρα να τους καλέσω να δω αν άλλαξε κάτι

Εμείς το χρησιμοποιήσαμε 9 μήνες το αυγό και δεν είχα τέτοιο θέμα. Αν σφίξεις πολύ καλά τη ζώνη του αυτοκινήτου αφού τη βάλεις στα σημεία που περνάει από το αυγό είναι πολύ σταθερό και σε περίπτωση ατυχήματος, μακριά από μας, μπλοκάρουν οι ζώνες και είναι ακόμη πιο σταθερό. Απλά δεν πρέπει να ακουμπάει στο μπροστινό κάθισμα. Ψάξτε στο youtube αν υπάρχει κάποιο βίντεο εγκατάστασης του δικού σας αυγού για λεπτομέρειες. Είναι πολύ βοηθητικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Ψιλοενοχλησεις και πίεση χαμηλά έχω και γω αλλά όχι κάθε μέρα. Είναι φυσιολογικες

@Emily2 ναι ισχύει αυτό που λες. Εγώ θα γεννήσω στη Γενική και έχει και απλό μονοκλινο στα 1800 και σουίτα 2750. Το απλό παλεύεται γιατί έχω και κάτι εκπτώσεις λόγω προκρατησης και δεύτερου τοκετού αλλά θα προτιμούσα να μη χρειαστεί!!!! Οι τιμές βέβαια για φυσιολογικό... Και καισαρική πάνε +500.... 

Ίσως πρέπει και γω τη Δευτέρα να τους καλέσω να δω αν άλλαξε κάτι

Εμείς το χρησιμοποιήσαμε 9 μήνες το αυγό και δεν είχα τέτοιο θέμα. Αν σφίξεις πολύ καλά τη ζώνη του αυτοκινήτου αφού τη βάλεις στα σημεία που περνάει από το αυγό είναι πολύ σταθερό και σε περίπτωση ατυχήματος, μακριά από μας, μπλοκάρουν οι ζώνες και είναι ακόμη πιο σταθερό. Απλά δεν πρέπει να ακουμπάει στο μπροστινό κάθισμα. Ψάξτε στο youtube αν υπάρχει κάποιο βίντεο εγκατάστασης του δικού σας αυγού για λεπτομέρειες. Είναι πολύ βοηθητικά 

Δεν πρέπει να ακουμπάει στο μπροστά κάθισμα Ε; αυτό δε το ήξερα! Ελπίζω να χωράει χωρίς να ακουμπάει! Θα πω στον άντρα μου να το ελέγξουμε! 

Ναι εγώ είπα κοντά στα 3000 για καισαρική γιατί εγώ με καισαρική είμαι !

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Δεν πρέπει να ακουμπάει στο μπροστά κάθισμα Ε; αυτό δε το ήξερα! Ελπίζω να χωράει χωρίς να ακουμπάει! Θα πω στον άντρα μου να το ελέγξουμε! 

Ναι εγώ είπα κοντά στα 3000 για καισαρική γιατί εγώ με καισαρική είμαι !

 

Ναι σωστά το είχα ξεχάσει αυτό

Μην ανησυχείς ολα στην πορεια τα μαθαινουμε! Δεν κάνει να ακουμπάει γιατί θα δεχτεί δυνάμεις και από το πίσω κάθισμα που έτσι κι αλλιώς ακουμπάει και από το μπροστινό και θα ζουλιχτει ανάμεσα στα δύο καθίσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια λοιπόν τα νέα μου..,ο δεύτερος καρδιοτοκογράφος πήγε πολύ καλά..το μωρό σε μια εβδομάδα πήρε σχεδόν μισό κιλό…παρά 14 γραμμάρια έφτασε τα τρία κιλά…ήθελε να με εξετάσει από κάτω του λέω δεν το κάνουμε την επόμενη;ε μ λέει άντε την επόμενη…τλκ τα βρήκαμε να με δει κ την άλλη Παρασκευή εδώ κ μετά να ανέβω Αθήνα..τα βρήκε όλα καλά,σύσπαση καμία…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια λοιπόν τα νέα μου..,ο δεύτερος καρδιοτοκογράφος πήγε πολύ καλά..το μωρό σε μια εβδομάδα πήρε σχεδόν μισό κιλό…παρά 14 γραμμάρια έφτασε τα τρία κιλά…ήθελε να με εξετάσει από κάτω του λέω δεν το κάνουμε την επόμενη;ε μ λέει άντε την επόμενη…τλκ τα βρήκαμε να με δει κ την άλλη Παρασκευή εδώ κ μετά να ανέβω Αθήνα..τα βρήκε όλα καλά,σύσπαση καμία…

Μπράβο πολύ καλά νέα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια λοιπόν τα νέα μου..,ο δεύτερος καρδιοτοκογράφος πήγε πολύ καλά..το μωρό σε μια εβδομάδα πήρε σχεδόν μισό κιλό…παρά 14 γραμμάρια έφτασε τα τρία κιλά…ήθελε να με εξετάσει από κάτω του λέω δεν το κάνουμε την επόμενη;ε μ λέει άντε την επόμενη…τλκ τα βρήκαμε να με δει κ την άλλη Παρασκευή εδώ κ μετά να ανέβω Αθήνα..τα βρήκε όλα καλά,σύσπαση καμία…

Πολύ ωραία νέα! Θύμισε μου πόσων εβδομάδων είσαι; 

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλουν να κάνουν αμάν και ντε την κολπική εξέταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Πολύ ωραία νέα! Θύμισε μου πόσων εβδομάδων είσαι; 

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλουν να κάνουν αμάν και ντε την κολπική εξέταση..

Είμαι 36+3..του λέω είναι απαραίτητη η εξέταση αυτή;ε μ λέει είναι…αλλά επειδή δεν ανεβαίνω Αθήνα,δεν μ την έκανε κιόλας…σ λέει μην αρχίσει κανένας τοκετός;ξέρω κι εγώ…θα σας πω την επόμενη Παρασκευή..ελπίζω να φτάσω μέχρι εκεί χωρίς απρόοπτα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Είμαι 36+3..του λέω είναι απαραίτητη η εξέταση αυτή;ε μ λέει είναι…αλλά επειδή δεν ανεβαίνω Αθήνα,δεν μ την έκανε κιόλας…σ λέει μην αρχίσει κανένας τοκετός;ξέρω κι εγώ…θα σας πω την επόμενη Παρασκευή..ελπίζω να φτάσω μέχρι εκεί χωρίς απρόοπτα…

Εγώ που έχω ραντεβού την Πέμπτη, που μου είπε ότι θα μου κάνει κολπική εξέταση , θα κάνω εκτενέστατη συζήτηση για τους λόγους που πρέπει να γίνει και θα σας ενημερώσω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια λοιπόν τα νέα μου..,ο δεύτερος καρδιοτοκογράφος πήγε πολύ καλά..το μωρό σε μια εβδομάδα πήρε σχεδόν μισό κιλό…παρά 14 γραμμάρια έφτασε τα τρία κιλά…ήθελε να με εξετάσει από κάτω του λέω δεν το κάνουμε την επόμενη;ε μ λέει άντε την επόμενη…τλκ τα βρήκαμε να με δει κ την άλλη Παρασκευή εδώ κ μετά να ανέβω Αθήνα..τα βρήκε όλα καλά,σύσπαση καμία…

Πολύ ωραία τα νέα σας! Μπράβο!

Εγώ κορίτσια είχα κάτι ψιλοσυσπασεις ακανόνιστες μέσα στη νύχτα. Και ξύπνησα σήμερα με κάτι ψιλοπονακια περιόδου. Είχα και λίγο ροζ βλέννη. Πήρα τον γιατρό και μου είπε ότι σιγα σιγά κάτι ξεκινάει αλλά αφού είναι τόσο ακανόνιστοι και πονακια και συσπάσεις να κάνω την αντιπηκτική μου κανονικά. Τώρα θα με φάει το άγχος να περάσει το 12ωρο!!!! Δεν βλέπω να το φτάνω το ραντεβού της Τετάρτης!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Πολύ ωραία τα νέα σας! Μπράβο!

Εγώ κορίτσια είχα κάτι ψιλοσυσπασεις ακανόνιστες μέσα στη νύχτα. Και ξύπνησα σήμερα με κάτι ψιλοπονακια περιόδου. Είχα και λίγο ροζ βλέννη. Πήρα τον γιατρό και μου είπε ότι σιγα σιγά κάτι ξεκινάει αλλά αφού είναι τόσο ακανόνιστοι και πονακια και συσπάσεις να κάνω την αντιπηκτική μου κανονικά. Τώρα θα με φάει το άγχος να περάσει το 12ωρο!!!! Δεν βλέπω να το φτάνω το ραντεβού της Τετάρτης!!!

Καλημέρα !! Οι συσπάσεις που είχες το βράδυ είχαν πόνο ; σε ξύπνησαν στον ύπνο σου δηλαδή ; πως τις κατάλαβες ;

Αν είδες ροζ βλέννη οντως κάτι ξεκινάει...βέβαια εγώ που είδα αυτή τη βλέννη με καφέ υγρά την προηγούμενη Κυριακή ακόμα (ευτυχώς) δε γέννησα... 

Αχ ρε συ κάθε πρωί τα ίδια να κάνω η όχι την αντιπηκτικη.. έχω πόνους εχώ αίμα έχω υγρά τι να κάνω 😂😂😂

Να σε ρωτήσω, σου είχε πει και σένα ο γιατρός ότι και στο 12ωρο είναι οκ να κάνεις επισκληριδιο; εμένα μέχρι και 8ωρο έχει γράψει στο χαρτί που μου έδωσε αλλά μου φαίνεται πολύ νωρίς... 

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια λοιπόν τα νέα μου..,ο δεύτερος καρδιοτοκογράφος πήγε πολύ καλά..το μωρό σε μια εβδομάδα πήρε σχεδόν μισό κιλό…παρά 14 γραμμάρια έφτασε τα τρία κιλά…ήθελε να με εξετάσει από κάτω του λέω δεν το κάνουμε την επόμενη;ε μ λέει άντε την επόμενη…τλκ τα βρήκαμε να με δει κ την άλλη Παρασκευή εδώ κ μετά να ανέβω Αθήνα..τα βρήκε όλα καλά,σύσπαση καμία…

Τέλεια κορίτσι μπράβο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έκανα τον πρώτο καρδιοτοκογραφο. Δεν είχα σχεδόν καθόλου συσπάσεις από ότι κατάλαβα, η μπέμπα κοιμόταν την περισσότερη ώρα, μια απογοήτευση 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Καλημέρα !! Οι συσπάσεις που είχες το βράδυ είχαν πόνο ; σε ξύπνησαν στον ύπνο σου δηλαδή ; πως τις κατάλαβες ;

Αν είδες ροζ βλέννη οντως κάτι ξεκινάει...βέβαια εγώ που είδα αυτή τη βλέννη με καφέ υγρά την προηγούμενη Κυριακή ακόμα (ευτυχώς) δε γέννησα... 

Αχ ρε συ κάθε πρωί τα ίδια να κάνω η όχι την αντιπηκτικη.. έχω πόνους εχώ αίμα έχω υγρά τι να κάνω 😂😂😂

Να σε ρωτήσω, σου είχε πει και σένα ο γιατρός ότι και στο 12ωρο είναι οκ να κάνεις επισκληριδιο; εμένα μέχρι και 8ωρο έχει γράψει στο χαρτί που μου έδωσε αλλά μου φαίνεται πολύ νωρίς... 

 

Τέλεια κορίτσι μπράβο!!!

Είχαν πόνο αλλά όχι κάτι δυνατό για να με ξυπνήσουν. Δεν ξυπνήσα δηλαδή από τις συσπάσεις. Οι περισσότερες συσπάσεις που κάνω είναι χωρίς πόνο και ακόμη χωρίς περιοδικότητα. Προς το παρόν λίγο που προσπάθησα να μετρήσω με πόνο είναι μια φορά κάθε 1+ ώρα. Πόνος όμως όχι κάτι έντονο. Όπως και ενόχληση πίσω στη μέση 

Πιθανών εσένα να ήταν από την εξέταση της γιατρού. Εμένα δεν με έχει δει καθόλου από κάτω 

Και η Amp είχε ροζ από όταν μπήκε στον μήνα της αλλά άργησε να γεννήσει

Και γω κάθε πρωί πρώτα τα τσεκαρω όλα και μετά την κάνω. Έτσι μου είπε και η αιματολογος!

Η οδηγία της αιματολογου είναι να περάσει 12ωρο. Μακάρι να μου είχε πει και μένα 8ωρο!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

Πολύ ωραία νέα! Θύμισε μου πόσων εβδομάδων είσαι; 

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλουν να κάνουν αμάν και ντε την κολπική εξέταση..

Μην σας αγχώνει η κολπική εξέταση. Εγώ είχα κάνει 3. 2 στο ιατρείο 37 και 38η εβδομάδα και μία την ημέρα που μπήκα νοσοκομείο λόγω των πόνων. 

Δεν πονάει η εξέταση ΟΥΤΕ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΙΚΌΠΤΕΡΑΚΙ αν αυτό φοβάστε. 

Κοιτάνε τον τράχηλο, αν έχει ωριμάσει και είναι μαλακός, αν η θέση του είναι πρόσθια 'η οπίσθια αλλά και το μήκος. 

Εμένα ο γυναικολόγος έβαλε το χέρι του και μου είπε να κατέβω εγώ σιγά σιγά. Οπότε το έλεγχαν εγώ. Αλλά δεν πονάει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Κορίτσια έκανα τον πρώτο καρδιοτοκογραφο. Δεν είχα σχεδόν καθόλου συσπάσεις από ότι κατάλαβα, η μπέμπα κοιμόταν την περισσότερη ώρα, μια απογοήτευση 😔

Είχες φάει κατι πριν πάς? Σε ποια εβδομάδα είσαι? Μην σε αγχώνει. Ούτε εγώ είχα συσπάσεις την 36η εβδομάδα. Μετά δεν ξανά έκανα βέβαια να ξέρω αλλά μια χαρά ξεκίνησαν οι πόνοι μόνοι τους ξαφνικά ανά 10' και μπήκα σε τοκετό. Περπάτημα κορίτσια. Εγώ αυτό έκανα. Περπαταγαμε περίπου 2 χλμ την φορά. 3 φορές περίπου τη βδομάδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Είχες φάει κατι πριν πάς? Σε ποια εβδομάδα είσαι? Μην σε αγχώνει. Ούτε εγώ είχα συσπάσεις την 36η εβδομάδα. Μετά δεν ξανά έκανα βέβαια να ξέρω αλλά μια χαρά ξεκίνησαν οι πόνοι μόνοι τους ξαφνικά ανά 10' και μπήκα σε τοκετό. Περπάτημα κορίτσια. Εγώ αυτό έκανα. Περπαταγαμε περίπου 2 χλμ την φορά. 3 φορές περίπου τη βδομάδα 

Είχα φάει 2 ώρες πριν πάω ένα τοστ. Δεν ήξερα ότι καλό είναι να φας στα κοντά. Σήμερα είμαι 36+7. Εν τω μεταξύ όσο ήμουν σπίτι κουνιόταν ασταμάτητα και μόλις πήγα εκεί τιποτα..

Σε ποια εβδομάδα ξεκίνησαν οι πόνοι σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Είχα φάει 2 ώρες πριν πάω ένα τοστ. Δεν ήξερα ότι καλό είναι να φας στα κοντά. Σήμερα είμαι 36+7. Εν τω μεταξύ όσο ήμουν σπίτι κουνιόταν ασταμάτητα και μόλις πήγα εκεί τιποτα..

Σε ποια εβδομάδα ξεκίνησαν οι πόνοι σου;

Εγώ σκέψου όταν είχα πάει νομίζω ήμουν 36 και 4 είχα φάει μια ολόκληρη σοκολάτα στον δρόμο και την τελευταία μπουκιά την είχα φάει λίγο πριν μπω. 

Λογικό είναι , με ένα τοστακι να μην υπάρχει τρομερή ανταπόκριση ιδίως την ώρα που το θες.  Αλλά νομίζω οι γιατροί ξέρουν από τα δεδομένα ότι το μωρό κοιμάται. 

Με έπιασαν οι πόνοι τελείως ξαφνικά 38 +4. (Την άλλη μέρα είχα κλείσει ραντεβού για πρόκληση με ΦΤ). Τελικα μας πρόλαβε ο μπέμπης μια.μερα πριν. 👣💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Είχα φάει 2 ώρες πριν πάω ένα τοστ. Δεν ήξερα ότι καλό είναι να φας στα κοντά. Σήμερα είμαι 36+7. Εν τω μεταξύ όσο ήμουν σπίτι κουνιόταν ασταμάτητα και μόλις πήγα εκεί τιποτα..

Σε ποια εβδομάδα ξεκίνησαν οι πόνοι σου;

36+7 σημαίνει ότι είσαι ακριβώς 37..εγώ δεν αγχώνομαι για τις συσπάσεις,καμία από τις δυο φορές δεν κατέγραψε κ ούτε όλο τον καιρό έχω κτλβ να έχω ούτε καν προπαρασκευαστικές…τι να γίνει αν δεν έχουμε..επίσης κι εμένα την πρώτη φορά δεν κουνιόταν σχεδόν καθόλου…εγώ δεν τη θεωρώ τοοοσο αξιόπιστη αυτή την εξέταση,μην παρεξηγηθώ δεν κάνω τον γιατρό,εννοώ αναφορικά με τις κινήσεις του μωρού..εμένα αν δεν θέλει να κουνηθεί,δεν κουνιέται με τπτ τι γλυκό,τι αλμυρό,τι παγωμένο…ξέρω το μοτίβο κινησεων της άρα δεν περιμένω το μισάωρο εκείνο..μην αγχώνεσαι..μπορεί στη. 38η να έχουν αλλάξει όλα…

@Watermelon δεν ξερεις ποσό με ανακουφίζεις,γτ εμένα αυτό με αγχώνει…το ελικοπτερακι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ σκέψου όταν είχα πάει νομίζω ήμουν 36 και 4 είχα φάει μια ολόκληρη σοκολάτα στον δρόμο και την τελευταία μπουκιά την είχα φάει λίγο πριν μπω. 

Λογικό είναι , με ένα τοστακι να μην υπάρχει τρομερή ανταπόκριση ιδίως την ώρα που το θες.  Αλλά νομίζω οι γιατροί ξέρουν από τα δεδομένα ότι το μωρό κοιμάται. 

Με έπιασαν οι πόνοι τελείως ξαφνικά 38 +4. (Την άλλη μέρα είχα κλείσει ραντεβού για πρόκληση με ΦΤ). Τελικα μας πρόλαβε ο μπέμπης μια.μερα πριν. 👣💙

Πάντως κ μην πέσετε να με φάτε γιατί καπου είδα μια αντίστοιχη ανάρτηση με αυτό π θα πω κ την έφαγαν την κοπέλα επειδή τολμησε να το πει…εμενα μ έχει δώσει ημερομηνία στην 39+1..σκεφτόμουν να τον ρωτησω ποσό σημαντικό είναι να μείνει πχ τέσσερις μέρες ακόμα;αλλιώς αν δεν έχουν σπάσει τα νερά ας πάμε 38+4 πχ…εκεί αν κλείσουμε την 38η κ δεν βλέπει καμία εξέλιξη με τράχηλο κλπ να πάμε…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Είχα φάει 2 ώρες πριν πάω ένα τοστ. Δεν ήξερα ότι καλό είναι να φας στα κοντά. Σήμερα είμαι 36+7. Εν τω μεταξύ όσο ήμουν σπίτι κουνιόταν ασταμάτητα και μόλις πήγα εκεί τιποτα..

Σε ποια εβδομάδα ξεκίνησαν οι πόνοι σου;

Εμένα την προηγούμενη φορά που έφυγα από τον γιατρό μπορεί να έκανε και είκοσι κινήσεις μέσα σε ένα μισάωρο σαν να τρελάθηκε..γι αυτό σ λέω αν εσυ ξερεις τις κινήσεις,όλα καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εμένα την προηγούμενη φορά που έφυγα από τον γιατρό μπορεί να έκανε και είκοσι κινήσεις μέσα σε ένα μισάωρο σαν να τρελάθηκε..γι αυτό σ λέω αν εσυ ξερεις τις κινήσεις,όλα καλά..

Ναι τώρα που είμαι σπίτι κουνιέται ασταμάτητα. Τι να πω. Δεν με ανησυχεί που δεν κατέγραψε κάτι, απλά θα ήθελα να δω κάποιες συσπάσεις ώστε να ξέρω πως πλησιάζουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna1122 είπε:

Κορίτσια έκανα τον πρώτο καρδιοτοκογραφο. Δεν είχα σχεδόν καθόλου συσπάσεις από ότι κατάλαβα, η μπέμπα κοιμόταν την περισσότερη ώρα, μια απογοήτευση 😔

Εγώ στον μεγάλο μου έκανα Πέμπτη καρδιοτοκογραφημα με ελάχιστη κινητικότητα από συσπάσεις και Παρασκευή ξημερώματα έσπασαν τα νερά, οπότε μην απογοητευεσαι

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Μην σας αγχώνει η κολπική εξέταση. Εγώ είχα κάνει 3. 2 στο ιατρείο 37 και 38η εβδομάδα και μία την ημέρα που μπήκα νοσοκομείο λόγω των πόνων. 

Δεν πονάει η εξέταση ΟΥΤΕ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΙΚΌΠΤΕΡΑΚΙ αν αυτό φοβάστε. 

Κοιτάνε τον τράχηλο, αν έχει ωριμάσει και είναι μαλακός, αν η θέση του είναι πρόσθια 'η οπίσθια αλλά και το μήκος. 

Εμένα ο γυναικολόγος έβαλε το χέρι του και μου είπε να κατέβω εγώ σιγά σιγά. Οπότε το έλεγχαν εγώ. Αλλά δεν πονάει. 

 

Γι' αυτό είπα και γω αν θέλει ο γιατρός μπορεί να ξεκινήσει τον τοκετό. Είναι άλλο η απλή κολπική εξέταση και άλλο το ελικοπτερακι.... Αν ο γιατρός είναι @?;:#_&-!; μια χαρά μπορεί να στο κάνει. Ενώ στην κολπική ελέγχουν πολύ προσεκτικά αυτά που γράφεις εσύ και είναι και σύντομη.

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

36+7 σημαίνει ότι είσαι ακριβώς 37..εγώ δεν αγχώνομαι για τις συσπάσεις,καμία από τις δυο φορές δεν κατέγραψε κ ούτε όλο τον καιρό έχω κτλβ να έχω ούτε καν προπαρασκευαστικές…τι να γίνει αν δεν έχουμε..επίσης κι εμένα την πρώτη φορά δεν κουνιόταν σχεδόν καθόλου…εγώ δεν τη θεωρώ τοοοσο αξιόπιστη αυτή την εξέταση,μην παρεξηγηθώ δεν κάνω τον γιατρό,εννοώ αναφορικά με τις κινήσεις του μωρού..εμένα αν δεν θέλει να κουνηθεί,δεν κουνιέται με τπτ τι γλυκό,τι αλμυρό,τι παγωμένο…ξέρω το μοτίβο κινησεων της άρα δεν περιμένω το μισάωρο εκείνο..μην αγχώνεσαι..μπορεί στη. 38η να έχουν αλλάξει όλα…

@Watermelon δεν ξερεις ποσό με ανακουφίζεις,γτ εμένα αυτό με αγχώνει…το ελικοπτερακι…

Συμφωνώ και γω για το καρδιοτοκογραφημα. Όταν κάποια στιγμή δεν το ένιωθα το μωρό και είχα αγχωθει πολύ πήρα τον γιατρό και μου είπε αν αγχώνομαι πολύ να πάω για καρδιοτοκογραφημα αλλά να έχω υπόψιν κιόλας ότι μπορεί ακόμη και το καρδιοτοκογραφημα να μας αγχωσει με τις ενδείξεις του άδικα. Αυτό όσον αφορά την κινητικότητα. Άλλο το κομμάτι των πόνων και των συσπάσεων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...