Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! 

Βλέπω σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε! 37+5 σήμερα και την τελευταία εβδομάδα η κοιλιά μου βλέπω ότι μεγάλωσε αρκετά! 

Έχω αρχίσει και ζοριζομαι πολύ ειδικά στο στομάχι και στο διάφραγμα γιατί είναι ψηλά ακόμη αλλά ο γιατρός μου είπε ότι πολλές φορές στη δεύτερη εγκυμοσύνη η εμπέδωση γίνεται πολύ απότομα λίγο πριν τον τοκετό

Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα έχει μειώσει αρκετά τις κινήσεις του. Είτε γιατί έχει μειωθεί ο χώρος είτε γιατί έχει πάρει θέση με πρόσωπο προς τα μέσα και τότε επίσης νιώθεις πιο λίγο τις κινήσεις. Αύριο έχω ραντεβού και θα τον δούμε. 

στις πριν 54 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Κορίτσια πήγα σήμερα στο γιατρό.. είμαι 37+3. Η μπέμπα περίπου 3100γρ. Είπε ο γιατρός ότι έχει εμπεδωθεί το μωρό κ πανικοβλήθηκα... Τώρα θέλει να με ξαναδεί τη Δευτέρα ( νωρίτερα από μια εβδομάδα που με βλέπει τώρα που μπήκα στον μήνα μου). Το ότι εμπεδωθηκε σημαίνει ότι θα γεννήσω άμεσα?έχει εμπεδωθεί το μωρό σε κάποια άλλη κοπέλα? 

Μου είπε ότι η επιλογή είναι να κανονίσουμε να μου βάλει υπόθετο που μαλακώνει τον τράχηλο κ να ξεκινήσει ο τοκετός. Αν το μωρό λέει είναι χαμηλά ο τράχηλος είναι αυτός που εμποδίζει τον τοκετό. Έχω πανικοβληθεί κ αγχωθει..

Είναι πολύ καλά το ότι εμπεδωθηκε το μωράκι σου στην φάση που είσαι και από κιλά είναι επίσης σούπερ! 

Επειδή δεν θυμάμαι, θα πας προγραμματισμένα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η whatever είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Βλέπω σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε! 37+5 σήμερα και την τελευταία εβδομάδα η κοιλιά μου βλέπω ότι μεγάλωσε αρκετά! 

Έχω αρχίσει και ζοριζομαι πολύ ειδικά στο στομάχι και στο διάφραγμα γιατί είναι ψηλά ακόμη αλλά ο γιατρός μου είπε ότι πολλές φορές στη δεύτερη εγκυμοσύνη η εμπέδωση γίνεται πολύ απότομα λίγο πριν τον τοκετό

Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα έχει μειώσει αρκετά τις κινήσεις του. Είτε γιατί έχει μειωθεί ο χώρος είτε γιατί έχει πάρει θέση με πρόσωπο προς τα μέσα και τότε επίσης νιώθεις πιο λίγο τις κινήσεις. Αύριο έχω ραντεβού και θα τον δούμε. 

Είναι πολύ καλά το ότι εμπεδωθηκε το μωράκι σου στην φάση που είσαι και από κιλά είναι επίσης σούπερ! 

Επειδή δεν θυμάμαι, θα πας προγραμματισμένα;

Το ότι έχει εμπεδωθεί σημαίνει ότι θα γεννήσω άμεσα? 

Μου ανέφερε ο γιατρός ότι εφόσον το μωρό έχει κατέβει κ κάνω αντιπηκτικές θεωρεί καλύτερο να μην το ρισκάρω κ να πάω στο νοσοκομείο για υπόθετο που θα μαλακώσει τον τράχηλο ώστε με το βάρος του μωρού να ξεκινήσει ο τοκετός. Δεν το είχα ξανακουσει.. δεν είναι η παραδοσιακή πρόκληση δηλαδή? 

Βέβαια επειδή με είδε αγχωμένη είπε ένα βήμα τη φορά.. να πάω τη Δευτέρα να με δει κ βλέπουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Το ότι έχει εμπεδωθεί σημαίνει ότι θα γεννήσω άμεσα? 

Μου ανέφερε ο γιατρός ότι εφόσον το μωρό έχει κατέβει κ κάνω αντιπηκτικές θεωρεί καλύτερο να μην το ρισκάρω κ να πάω στο νοσοκομείο για υπόθετο που θα μαλακώσει τον τράχηλο ώστε με το βάρος του μωρού να ξεκινήσει ο τοκετός. Δεν το είχα ξανακουσει.. δεν είναι η παραδοσιακή πρόκληση δηλαδή? 

Βέβαια επειδή με είδε αγχωμένη είπε ένα βήμα τη φορά.. να πάω τη Δευτέρα να με δει κ βλέπουμε. 

Όντως σου είπε έτσι; θα ρωτήσω κι εγώ τη δική μου γιατί τότε θα πρέπει και εγώ να κάνω κάτι .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Το ότι έχει εμπεδωθεί σημαίνει ότι θα γεννήσω άμεσα? 

Μου ανέφερε ο γιατρός ότι εφόσον το μωρό έχει κατέβει κ κάνω αντιπηκτικές θεωρεί καλύτερο να μην το ρισκάρω κ να πάω στο νοσοκομείο για υπόθετο που θα μαλακώσει τον τράχηλο ώστε με το βάρος του μωρού να ξεκινήσει ο τοκετός. Δεν το είχα ξανακουσει.. δεν είναι η παραδοσιακή πρόκληση δηλαδή? 

Βέβαια επειδή με είδε αγχωμένη είπε ένα βήμα τη φορά.. να πάω τη Δευτέρα να με δει κ βλέπουμε. 

Απ' όσο ξέρω όχι απαραίτητα. Άλλες φορές ναι άλλες όχι. Όπως και με το τραχηλικό πώμα. Μπορεί από τη στιγμή που θα το δεις να κάνεις και ολόκληρη εβδομάδα. Θα ρωτήσω αύριο τον γιατρό μου αν θες τι σημαίνει χρονικά ότι έχει εμπεδωθεί. 

Εμένα ας πούμε είχαν σπάσει τα νερά και το μωρό δεν είχε εμπεδωθεί, ήταν ψηλά. Οπότε κάθε περίπτωση όπως βλέπεις είναι διαφορετική

Δεν έχω ιδέα πως γίνεται η πρόκληση. Αύριο θα το συζητήσω και γω με τον δικό μου και θα σου πω τι μου είπε

Αυτό δεν θυμόμουν, αν κάνεις αντιπηκτικες και συ. Τελικά είμαστε πολλές! 

Πάντως μέχρι τη Δευτέρα θα έχεις κλείσει την 38η οπότε μπορείτε να ορίσετε και ημερομηνία! Εγώ ελπίζω να ορίσουμε αύριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η whatever είπε:

Απ' όσο ξέρω όχι απαραίτητα. Άλλες φορές ναι άλλες όχι. Όπως και με το τραχηλικό πώμα. Μπορεί από τη στιγμή που θα το δεις να κάνεις και ολόκληρη εβδομάδα. Θα ρωτήσω αύριο τον γιατρό μου αν θες τι σημαίνει χρονικά ότι έχει εμπεδωθεί. 

Εμένα ας πούμε είχαν σπάσει τα νερά και το μωρό δεν είχε εμπεδωθεί, ήταν ψηλά. Οπότε κάθε περίπτωση όπως βλέπεις είναι διαφορετική

Δεν έχω ιδέα πως γίνεται η πρόκληση. Αύριο θα το συζητήσω και γω με τον δικό μου και θα σου πω τι μου είπε

Αυτό δεν θυμόμουν, αν κάνεις αντιπηκτικες και συ. Τελικά είμαστε πολλές! 

Πάντως μέχρι τη Δευτέρα θα έχεις κλείσει την 38η οπότε μπορείτε να ορίσετε και ημερομηνία! Εγώ ελπίζω να ορίσουμε αύριο 

Ναι Ρώτα κ τον δικό σου γιατρό αν είναι να μάθουμε! 

Προσπαθώ να χαλαρώσω λίγο γιατί από τότε που μου το είπε όλο κλαίω..🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Ναι Ρώτα κ τον δικό σου γιατρό αν είναι να μάθουμε! 

Προσπαθώ να χαλαρώσω λίγο γιατί από τότε που μου το είπε όλο κλαίω..🙄

Γιατί κλαίς κορίτσι μου; Εφόσον όλα είναι καλά! Θες να γεννήσεις αργότερα ή σε αγχωνει η διαδικασία του τοκετού;

Νομίζω όλες έχουμε άγχος για τον τοκετό και πως θα γίνει κτλ κτλ όμως είναι θέμα χρόνου για όλες μας πια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Ναι Ρώτα κ τον δικό σου γιατρό αν είναι να μάθουμε! 

Προσπαθώ να χαλαρώσω λίγο γιατί από τότε που μου το είπε όλο κλαίω..🙄

Γιατί βρε συ; Σε αγχωνει η διαδικασία του τοκετού; Σε αγχωνει το ότι κάνεις την αντιπηκτική; 

Την 38η δεν διανύεις τώρα; 

Ολες έχουμε λίγο πολύ άγχος. Και γω που το περνάω δεύτερη φορά σκέφτομαι αν θα είναι η εμπειρία του τοκετού τόσο καλή όσο ήταν την πρώτη φορά και θα σηκωθώ αμέσως έχοντας και ένα τρίχρονο που με έχει στερηθεί σε κάποια πράγματα όλο αυτό το διάστημα και σεις που είναι η πρώτη φορά και δεν ξέρετε πως και τι να περιμένετε

Πάντως αν σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα εγώ θα έλεγα να καλέσεις τον γιατρό σου να τον ρωτήσεις όλα αυτά που σε απασχολούν και σε αγχωνουν τόσο πολύ γιατί είναι κρίμα να είσαι έτσι μέχρι τη Δευτέρα που θα σε δει ξανά

Εννοείται θα ρωτήσω και γω και θα σου πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Ναι Ρώτα κ τον δικό σου γιατρό αν είναι να μάθουμε! 

Προσπαθώ να χαλαρώσω λίγο γιατί από τότε που μου το είπε όλο κλαίω..🙄

Γιατι κλαις τι σε αγχωνει ;;;εγώ να σου πω την αλήθεια αν μου το έλεγε αυτό θα ηρεμουσα γιατί έχω τόσο άγχος με τις αντιπηκτικες μη γίνει κάτι πολύ κοντά στην ένεση. Μίλα με τον γιατρό σου και πες του τι σε απασχολεί.

Για καμιά μας σίγουρα δεν είναι τόσο απλό, είναι και οι ορμόνες, είναι το άγνωστο για όσες το ζούμε πρώτη φορά... είναι όλα μαζί !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

@Emily2, @whateverδεν ξέρω ίσως σοκαριστηκα κ δεν το περίμενα? Δεν νιώθω έτοιμη ψυχολογικά να πάω να γεννήσω αλλά δεν ξέρω κ αν θα είμαι πότε έτοιμη😂

Με αυτά που μου είπε για την ένεση ότι δεν θέλει να τρέχουμε κ να έχουμε άγχος με την ένεση κ την επισληριδειο έχω κ λίγο άγχος μην με πιάσουν οι πόνοι πριν τη Δευτέρα που θα πάω να με δει. Βέβαια σκέφτομαι αν έβλεπε ότι ο τοκετός είναι τόσο άμεσος θα ζητούσε να με δει πιο νωρίς από τη Δευτέρα? 

Είναι κ οι ορμόνες όπως λέτε σίγουρα κ ότι είμαι φοβιτσιαρα! 😂

Σήμερα το πρωί έχω λίγο πόνο περιόδου στην κοιλιά χαμηλά. Όποτε θα προσπαθήσω να μην κουράζομαι ιδιαίτερα αυτές τις μέρες μέχρι να πάω στο γιατρό. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@Emily2, @whateverδεν ξέρω ίσως σοκαριστηκα κ δεν το περίμενα? Δεν νιώθω έτοιμη ψυχολογικά να πάω να γεννήσω αλλά δεν ξέρω κ αν θα είμαι πότε έτοιμη😂

Με αυτά που μου είπε για την ένεση ότι δεν θέλει να τρέχουμε κ να έχουμε άγχος με την ένεση κ την επισληριδειο έχω κ λίγο άγχος μην με πιάσουν οι πόνοι πριν τη Δευτέρα που θα πάω να με δει. Βέβαια σκέφτομαι αν έβλεπε ότι ο τοκετός είναι τόσο άμεσος θα ζητούσε να με δει πιο νωρίς από τη Δευτέρα? 

Είναι κ οι ορμόνες όπως λέτε σίγουρα κ ότι είμαι φοβιτσιαρα! 😂

Σήμερα το πρωί έχω λίγο πόνο περιόδου στην κοιλιά χαμηλά. Όποτε θα προσπαθήσω να μην κουράζομαι ιδιαίτερα αυτές τις μέρες μέχρι να πάω στο γιατρό. 

 

Κ εγώ στο ίδιο σοκ είμαι πάντως 😂 όταν καμιά φορά σκέφτομαι ότι είμαι στον μήνα μου και ανά πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσω ,μια κρίση με πιάνει 😂

Όπως επίσης και για την ένεση. Σκέψου κάθε πρωί που ξυπνάω  κοιτάω αν εχω υγρά μήπως έσπασαν τα νερά, αν νιώθω πόνους συσπάσεις κτλπ για να κάνω την ένεση 😂και όταν περνάει και το απόγευμα που έχουν περάσει αρκετές ώρες κάπως ηρεμώ 😂 μιλάμε τρελαααα

Έχεις πόνους περιόδου συχνά ; νιώθεις συσπάσεις γενικά ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Κ εγώ στο ίδιο σοκ είμαι πάντως 😂 όταν καμιά φορά σκέφτομαι ότι είμαι στον μήνα μου και ανά πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσω ,μια κρίση με πιάνει 😂

Όπως επίσης και για την ένεση. Σκέψου κάθε πρωί που ξυπνάω  κοιτάω αν εχω υγρά μήπως έσπασαν τα νερά, αν νιώθω πόνους συσπάσεις κτλπ για να κάνω την ένεση 😂και όταν περνάει και το απόγευμα που έχουν περάσει αρκετές ώρες κάπως ηρεμώ 😂 μιλάμε τρελαααα

Έχεις πόνους περιόδου συχνά ; νιώθεις συσπάσεις γενικά ; 

Εγώ την ένεση επειδή μια μέρα δεν την είχα μαζί κ την είχα ξεχάσει την είχα κάνει αργά. Τώρα που την έκανα κάθε μέρα κ νωρίτερα έχω φτάσει στη μία το μεσημέρι.. ο γυναικολόγος είπε να την αφήσω αν είναι εκεί. Αλλά εγώ θα την πάω λίγο νωρίτερα. Ίσως αν δεν έκανα τις ενέσεις να μην αγχωνομουν τόσο πολύ. Δεν ξέρω!! 

Δεν έχω κάθε μέρα πόνους περιόδου. Μπορεί μια μέρα να έχω 1-2 φορές την ημέρα κ την επόμενη να μην έχω. Δεν τις νιώθω τις συσπάσεις. Όταν είχα πάει για καρδιοτοκογραφημα είχα κάνει 2 60αρες νομίζω κ δεν είχα νιώσει τίποτα.. κ μου είχε πει η μαία ότι αφού δεν ένιωσα είναι οι προπαρασκευαστικές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinaki23 προσπάθησε να μην αγχώνεσαι..βρισκόμαστε όλες στην ίδια κατάσταση,να είσαι σίγουρη…εγώ έχω πόνους περιόδου σχεδόν κάθε βράδυ,κρατάνε κανένα μισάωρο κ μ περνάνε άρα κτλβν ότι δεν είναι κάτι…κι εγώ έχω άγχος φοβερό για την κολπική εξέταση πχ..προσπαθώ να μην το σκεφτομαι ούτε θέλω από πριν να ξέρω πότε θα την κάνει..ας πάω εκεί,να την κάνει να τελειώνουμε.άγχος για εκείνη τη μέρα,πόσο θα πονέσω,αν θα τα καταφέρω αλλά γνκ προσπαθώ να το αφήνω όταν πάει να με καταβάλει..να σκέφτεσαι ότι βρισκόμαστε όλες στην ίδια μοίρα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

@marinaki23 προσπάθησε να μην αγχώνεσαι..βρισκόμαστε όλες στην ίδια κατάσταση,να είσαι σίγουρη…εγώ έχω πόνους περιόδου σχεδόν κάθε βράδυ,κρατάνε κανένα μισάωρο κ μ περνάνε άρα κτλβν ότι δεν είναι κάτι…κι εγώ έχω άγχος φοβερό για την κολπική εξέταση πχ..προσπαθώ να μην το σκεφτομαι ούτε θέλω από πριν να ξέρω πότε θα την κάνει..ας πάω εκεί,να την κάνει να τελειώνουμε.άγχος για εκείνη τη μέρα,πόσο θα πονέσω,αν θα τα καταφέρω αλλά γνκ προσπαθώ να το αφήνω όταν πάει να με καταβάλει..να σκέφτεσαι ότι βρισκόμαστε όλες στην ίδια μοίρα…

Κι εγώ φοβάμαι για την κολπική εξέταση..έχω διαβάσει ότι επιταχύνει ή ακόμα και μπορεί να προκαλέσει την έναρξη του τοκετού..

Εμένα μου είπε θα μου την κάνει την επόμενη Πέμπτη, που θα είμαι 37+5.

Γνωρίζουμε ποια η σκοπιμότητα αυτής της εξέτασης;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinaki23 ότι σου είπε ο γιατρός σου. Εμένα η αιματολογος μου είχε πει να την κάνω πρωί γιατί τις περισσότερες φορές ο τοκετός έρχεται βράδυ. Οπότε την 8.30 το πρωι. 

@anna1122 @Tinasardin8689 κορίτσια εγώ την εξέταση την έκανα πριν μια βδομάδα 35+3 και ακόμα δεν γέννησα😝 

Ελπίζω να μη γεννήσω σύντομα βέβαια. 

Αυτή η εξέταση νομίζω γίνεται για να δει ο γιατρός τον τράχηλο. Νομίζω παλιά δε μπορούσαν με τα μηχανήματα οπότε αυτή ήταν η μοναδική εξέταση για τον τράχηλο. Παραπάνω δε ξέρω. 

Αν φοβάστε συζητήστε  με το γιατρό σας πριν σας την κάνει να εξηγήσει το λόγο την εξέτασης και αν υπάρχουν πιθανές επιπλοκές. 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα αν και νομίζω κάποια στιγμή τα έχουμε ξανά πει αλλά δε θυμαμαι. 

Ακόμα δεν έχω πάρει κρέμα αλλαγής Πάνας και ενυδατικη για το μωρό. Εσείς πήρατε ή θα περιμένετε μετά τη γέννα ; αν πήρατε ποια σειρά προτιμησατε ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

@marinaki23 ότι σου είπε ο γιατρός σου. Εμένα η αιματολογος μου είχε πει να την κάνω πρωί γιατί τις περισσότερες φορές ο τοκετός έρχεται βράδυ. Οπότε την 8.30 το πρωι. 

@anna1122 @Tinasardin8689 κορίτσια εγώ την εξέταση την έκανα πριν μια βδομάδα 35+3 και ακόμα δεν γέννησα😝 

Ελπίζω να μη γεννήσω σύντομα βέβαια. 

Αυτή η εξέταση νομίζω γίνεται για να δει ο γιατρός τον τράχηλο. Νομίζω παλιά δε μπορούσαν με τα μηχανήματα οπότε αυτή ήταν η μοναδική εξέταση για τον τράχηλο. Παραπάνω δε ξέρω. 

Αν φοβάστε συζητήστε  με το γιατρό σας πριν σας την κάνει να εξηγήσει το λόγο την εξέτασης και αν υπάρχουν πιθανές επιπλοκές. 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα αν και νομίζω κάποια στιγμή τα έχουμε ξανά πει αλλά δε θυμαμαι. 

Ακόμα δεν έχω πάρει κρέμα αλλαγής Πάνας και ενυδατικη για το μωρό. Εσείς πήρατε ή θα περιμένετε μετά τη γέννα ; αν πήρατε ποια σειρά προτιμησατε ; 

Βρε εγώ δεν φοβάμαι μην προκαλέσει τοκετό,αν είναι να προκαλέσει ας προκαλέσει…μ φαίνεται κάπως να εξετάσει με το χέρι,ότι θα πονάω κλπ..όχι κάτι άλλο…εγώ τα έχω πάρει όλα αυτά εδώ και καιρό..πήρα όλη τη σειρά της pharmasept…εγώ θα σ πρότεινα να πάρεις κάποια γτ εκείνες τις μέρες δεν θα ξέρουμε πού πατάμε κ πού βρισκόμαστε κ αν δεν σ αρέσει την αλλάζεις…εμένα μ έφερε η κουνιάδα μου μια κρέμα σώματος  φοβερή της johnson,που τη βάζεις μετά το μπάνιο να χαλαρώνει το μωράκι…μυρίζει υπέροχα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Βρε εγώ δεν φοβάμαι μην προκαλέσει τοκετό,αν είναι να προκαλέσει ας προκαλέσει…μ φαίνεται κάπως να εξετάσει με το χέρι,ότι θα πονάω κλπ..όχι κάτι άλλο…εγώ τα έχω πάρει όλα αυτά εδώ και καιρό..πήρα όλη τη σειρά της pharmasept…εγώ θα σ πρότεινα να πάρεις κάποια γτ εκείνες τις μέρες δεν θα ξέρουμε πού πατάμε κ πού βρισκόμαστε κ αν δεν σ αρέσει την αλλάζεις…εμένα μ έφερε η κουνιάδα μου μια κρέμα σώματος  φοβερή της johnson,που τη βάζεις μετά το μπάνιο να χαλαρώνει το μωράκι…μυρίζει υπέροχα…

Μα αν τα μωράκια δεν είναι έτοιμα, για ποιο λόγο να επισπευθει ο τοκετός; Ακόμα και μια βδομάδα να μείνει παραπάνω το έμβρυο είναι κέρδος για την αναπτυξη του.. εμένα αυτό με ανησυχεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η anna1122 είπε:

Μα αν τα μωράκια δεν είναι έτοιμα, για ποιο λόγο να επισπευθει ο τοκετός; Ακόμα και μια βδομάδα να μείνει παραπάνω το έμβρυο είναι κέρδος για την αναπτυξη του.. εμένα αυτό με ανησυχεί. 

Ούτε καν το σκέφτομαι αυτό γτ θεωρώ ότι αν υπήρχε τέτοια περίπτωση δεν θα την έκαναν αυτή την εξέταση…άρα δεν με προβληματίζει…🤔 ..μην πονέσω πολύ φοβάμαι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Βρε εγώ δεν φοβάμαι μην προκαλέσει τοκετό,αν είναι να προκαλέσει ας προκαλέσει…μ φαίνεται κάπως να εξετάσει με το χέρι,ότι θα πονάω κλπ..όχι κάτι άλλο…εγώ τα έχω πάρει όλα αυτά εδώ και καιρό..πήρα όλη τη σειρά της pharmasept…εγώ θα σ πρότεινα να πάρεις κάποια γτ εκείνες τις μέρες δεν θα ξέρουμε πού πατάμε κ πού βρισκόμαστε κ αν δεν σ αρέσει την αλλάζεις…εμένα μ έφερε η κουνιάδα μου μια κρέμα σώματος  φοβερή της johnson,που τη βάζεις μετά το μπάνιο να χαλαρώνει το μωράκι…μυρίζει υπέροχα…

Δε πονάει καθόλου. 3-4 δευτερόλεπτα είναι και τέλος. Μην σ ανησυχεί αυτό!! 

Και εγώ σκεφτόμουν όλη τη σειρά της pharmasept που είναι και πιο οικονομική. Πήρα το Αφρολουτρο γιατί διάβασα πολύ καλά σχόλια. Αλλά βλέπω για την κρέμα αλλαγής Πάνας μέτρια σχόλια και προβληματίστηκα ! Επίσης ποια από όλες είναι η ενυδατικη της pharmasept? Γιατί έχει πολλές.. 

Σκέφτομαι μήπως πάρω για αλλαγή Πάνας της frezyderm και να δω και ενυδατικη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Δε πονάει καθόλου. 3-4 δευτερόλεπτα είναι και τέλος. Μην σ ανησυχεί αυτό!! 

Και εγώ σκεφτόμουν όλη τη σειρά της pharmasept που είναι και πιο οικονομική. Πήρα το Αφρολουτρο γιατί διάβασα πολύ καλά σχόλια. Αλλά βλέπω για την κρέμα αλλαγής Πάνας μέτρια σχόλια και προβληματίστηκα ! Επίσης ποια από όλες είναι η ενυδατικη της pharmasept? Γιατί έχει πολλές.. 

Σκέφτομαι μήπως πάρω για αλλαγή Πάνας της frezyderm και να δω και ενυδατικη 

Εμένα η σειρά είχε αυτή 

 

IMG_0089.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Δε πονάει καθόλου. 3-4 δευτερόλεπτα είναι και τέλος. Μην σ ανησυχεί αυτό!! 

Και εγώ σκεφτόμουν όλη τη σειρά της pharmasept που είναι και πιο οικονομική. Πήρα το Αφρολουτρο γιατί διάβασα πολύ καλά σχόλια. Αλλά βλέπω για την κρέμα αλλαγής Πάνας μέτρια σχόλια και προβληματίστηκα ! Επίσης ποια από όλες είναι η ενυδατικη της pharmasept? Γιατί έχει πολλές.. 

Σκέφτομαι μήπως πάρω για αλλαγή Πάνας της frezyderm και να δω και ενυδατικη 

Αχ μακάρι γιατί σε όλη την εγκυμοσύνη γι αυτή την εξέταση προβληματίζομαι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Αχ μακάρι γιατί σε όλη την εγκυμοσύνη γι αυτή την εξέταση προβληματίζομαι…

Βρε όχι δεν είναι κάτι . Εγώ δεν ένιωσα τίποτα. Πιο πολύ με ζοριζε ο κολπικός υπέρηχος στο νοσοκομείο την τελευταία φορά γιατί πλέον είμαι πρησμένη εκεί κάτω και μέχρι να μπει ζοριστηκα.. σ αυτή την εξέταση δεν κατάλαβα τίποτα.. 

Νταξει η καθεμία είναι διαφορετική βέβαια αλλά δε νομίζω να πονέσεις η κάτι τέτοιο. 

Επίσης να  ρωτήσω κάτι ακόμα! Επειδή όπως ξέρετε δε πολύ βγαίνω οπότε στο σούπερ μάρκετ δεν έχω πάει καθόλου που θέλει και περπάτημα. Έχει τα μωρομαντηλα pumpers aqua pure στα σούπερ μάρκετ; η μόνο διαδικτυακά τα βρίσκω ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Ούτε καν το σκέφτομαι αυτό γτ θεωρώ ότι αν υπήρχε τέτοια περίπτωση δεν θα την έκαναν αυτή την εξέταση…άρα δεν με προβληματίζει…🤔 ..μην πονέσω πολύ φοβάμαι…

https://www.mitrikosthilasmos.com/2013/06/i-kolpiki-exetasi-mporei-na-prokalesei-toketo.html

https://blossombirth.gr/kolpiki-exetasi-stis-teleftaies-evdo/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Δε πονάει καθόλου. 3-4 δευτερόλεπτα είναι και τέλος. Μην σ ανησυχεί αυτό!! 

Και εγώ σκεφτόμουν όλη τη σειρά της pharmasept που είναι και πιο οικονομική. Πήρα το Αφρολουτρο γιατί διάβασα πολύ καλά σχόλια. Αλλά βλέπω για την κρέμα αλλαγής Πάνας μέτρια σχόλια και προβληματίστηκα ! Επίσης ποια από όλες είναι η ενυδατικη της pharmasept? Γιατί έχει πολλές.. 

Σκέφτομαι μήπως πάρω για αλλαγή Πάνας της frezyderm και να δω και ενυδατικη 

Εγώ πήρα να δοκιμάσω της weleda για αλλαγή Πάνας κ αφρολουτρο της Pharmasept. Ενυδατικη πήρα να δοκιμάσω της frezyderm. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Μα αν τα μωράκια δεν είναι έτοιμα, για ποιο λόγο να επισπευθει ο τοκετός; Ακόμα και μια βδομάδα να μείνει παραπάνω το έμβρυο είναι κέρδος για την αναπτυξη του.. εμένα αυτό με ανησυχεί. 

Να τώρα που το λες με βάζει κ αυτό σε σκέψεις..θα έχει αναπτυχθεί πλήρως το μωρό? Βέβαια την επόμενη εβδομάδα θα είμαι 38. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...