Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Αν και σε γενικές γραμμές, διαβάζω ευχαριστώ νέα. 

Εμείς λοιπόν γεννήσαμε χθες τελικά. Μας άλλαξαν τελευταία στιγμή το ραντεβού. Ολα πήγαν όμως μια χαρά, βγάλαμε μια μπέμπα 2480γρ και έναν μπεμπακο 2350γρ. Ο παιδίατρος μας είπε πως είναι πολύ ευχαριστημένος. Ευτυχώς μπόρεσα κ θήλασα κατευθείαν, απλά ο μικρός δεν έπαιρνε με τπτ στήθος κ χρησιμοποιησαμε θηλή κ ευτυχώς έτσι μπόρεσα κ τον ταισα. Κατά τα άλλα κορίτσια, ασύγκριτη εμπειρία. Ειδικά όταν ακούς το πρώτο κλάμα του μωρού, δεν μπορώ να σας εξηγήσω συγκίνηση! Εύχομαι σε όλες σας κατάγερα μπεμπινάκια και να σας πάνε όλα όπως τα θέλετε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Αν και σε γενικές γραμμές, διαβάζω ευχαριστώ νέα. 

Εμείς λοιπόν γεννήσαμε χθες τελικά. Μας άλλαξαν τελευταία στιγμή το ραντεβού. Ολα πήγαν όμως μια χαρά, βγάλαμε μια μπέμπα 2480γρ και έναν μπεμπακο 2350γρ. Ο παιδίατρος μας είπε πως είναι πολύ ευχαριστημένος. Ευτυχώς μπόρεσα κ θήλασα κατευθείαν, απλά ο μικρός δεν έπαιρνε με τπτ στήθος κ χρησιμοποιησαμε θηλή κ ευτυχώς έτσι μπόρεσα κ τον ταισα. Κατά τα άλλα κορίτσια, ασύγκριτη εμπειρία. Ειδικά όταν ακούς το πρώτο κλάμα του μωρού, δεν μπορώ να σας εξηγήσω συγκίνηση! Εύχομαι σε όλες σας κατάγερα μπεμπινάκια και να σας πάνε όλα όπως τα θέλετε! 

Να σου ζήσουν κορίτσι μου!!! Να είναι γερά!!! Πολύ χάρηκα ,περίμενα νέα σου!!! 

Ελπίζω κι εσύ να είσαι καλά, να ήρθαν όλα εύκολα και σύντομα να βρεις τους ρυθμούς σου!! Τους νέους ρυθμούς σου 😍😍😍 

Ότι καλύτερο!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Αν και σε γενικές γραμμές, διαβάζω ευχαριστώ νέα. 

Εμείς λοιπόν γεννήσαμε χθες τελικά. Μας άλλαξαν τελευταία στιγμή το ραντεβού. Ολα πήγαν όμως μια χαρά, βγάλαμε μια μπέμπα 2480γρ και έναν μπεμπακο 2350γρ. Ο παιδίατρος μας είπε πως είναι πολύ ευχαριστημένος. Ευτυχώς μπόρεσα κ θήλασα κατευθείαν, απλά ο μικρός δεν έπαιρνε με τπτ στήθος κ χρησιμοποιησαμε θηλή κ ευτυχώς έτσι μπόρεσα κ τον ταισα. Κατά τα άλλα κορίτσια, ασύγκριτη εμπειρία. Ειδικά όταν ακούς το πρώτο κλάμα του μωρού, δεν μπορώ να σας εξηγήσω συγκίνηση! Εύχομαι σε όλες σας κατάγερα μπεμπινάκια και να σας πάνε όλα όπως τα θέλετε! 

Να σου ζήσουν τα μπεμπακια σου!!! Υγιή να είναι και ευλογημένα! Με το καλό να πάτε σπίτι σας και να ξεκινήσει αυτή η όμορφη νέα καθημερινότητα! Θηλή σου δώσανε στο μαιευτήριο 'η είχες δικιά σου?

@Emily2 Μου είπε και ο γιατρός μου για την βεντούζα αλλά μου είπε ότι δεν την χρησιμοποιεί

Όπως νιώθεις εσύ καλά και ήρεμα! Και εγώ χθες λίγο ταρακουνηθηκα γιατί νόμιζα ότι ήταν πιο απλά τα πράγματα αλλά τελικά καλύτερα να μην ξέρεις πολλά και να σε κατευθύνουν εκείνη την ώρα  :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Να σου ζήσουν τα μπεμπακια σου!!! Υγιή να είναι και ευλογημένα! Με το καλό να πάτε σπίτι σας και να ξεκινήσει αυτή η όμορφη νέα καθημερινότητα! Θηλή σου δώσανε στο μαιευτήριο 'η είχες δικιά σου?

@Emily2 Μου είπε και ο γιατρός μου για την βεντούζα αλλά μου είπε ότι δεν την χρησιμοποιεί

Όπως νιώθεις εσύ καλά και ήρεμα! Και εγώ χθες λίγο ταρακουνηθηκα γιατί νόμιζα ότι ήταν πιο απλά τα πράγματα αλλά τελικά καλύτερα να μην ξέρεις πολλά και να σε κατευθύνουν εκείνη την ώρα  :P

Εμένα τη χρησιμοποιεί μόνο στην περίπτωση αυτή για τα μάτια, γιατί δεν πρέπει να ζοριστει ουσιαστικά η γυναίκα που έχει θέμα. Οπότε βάζουν μια μικρή βεντούζα και πιέζει η μαία από πάνω. Αλλά ευτυχώς μου το είπε και με έβγαλε από τη σκέψη τι να κάνω 😂 

Ωχ τι άλλο σου είπε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Αν και σε γενικές γραμμές, διαβάζω ευχαριστώ νέα. 

Εμείς λοιπόν γεννήσαμε χθες τελικά. Μας άλλαξαν τελευταία στιγμή το ραντεβού. Ολα πήγαν όμως μια χαρά, βγάλαμε μια μπέμπα 2480γρ και έναν μπεμπακο 2350γρ. Ο παιδίατρος μας είπε πως είναι πολύ ευχαριστημένος. Ευτυχώς μπόρεσα κ θήλασα κατευθείαν, απλά ο μικρός δεν έπαιρνε με τπτ στήθος κ χρησιμοποιησαμε θηλή κ ευτυχώς έτσι μπόρεσα κ τον ταισα. Κατά τα άλλα κορίτσια, ασύγκριτη εμπειρία. Ειδικά όταν ακούς το πρώτο κλάμα του μωρού, δεν μπορώ να σας εξηγήσω συγκίνηση! Εύχομαι σε όλες σας κατάγερα μπεμπινάκια και να σας πάνε όλα όπως τα θέλετε! 

Να σου ζήσουν οι θησαυροί σου!!! Να είναι γερά και καλότυχα!!!!Είμαι πολύ χαρούμενη για εσένα!! Τώρα μένει να βρείτε τους καινούριους σας ρυθμούς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Εμένα τη χρησιμοποιεί μόνο στην περίπτωση αυτή για τα μάτια, γιατί δεν πρέπει να ζοριστει ουσιαστικά η γυναίκα που έχει θέμα. Οπότε βάζουν μια μικρή βεντούζα και πιέζει η μαία από πάνω. Αλλά ευτυχώς μου το είπε και με έβγαλε από τη σκέψη τι να κάνω 😂 

Ωχ τι άλλο σου είπε;;

Λίγο πολύ αυτά που είχα αναφέρει και στο χθεσινό μήνυμα. Ότι θέλει την συμμετοχή μου στο να σπρώχνω, ότι θα τα καταλάβω όλα αλλά δεν θα πονάω. Ότι θα νιώθω πολύ πίεση την ώρα που είναι να βγει και κάτι τέτοια. Μετά θυμήθηκα κάτι βιντεάκια που είχα δει γυναίκες κατακόκκινες να σπρώχνουν με δύναμη και κάπως μου έκατσε. Συν ότι δεν υπάρχει "τα παρατάω" εκείνη την στιγμή 'η ότι κουράστηκα. Μετά λέω τόσες γυναίκες έχουν γεννήσει, τι στο καλό. Εντωμεταξυ αυτό με τα μάτια δεν το έχω συζητήσει. Εγώ υπερμετρωπία και αστιγματισμό. Λες να έχω θέμα? Θα το αναφέρω την Πέμπτη στον γιατρό και βλέπουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Λίγο πολύ αυτά που είχα αναφέρει και στο χθεσινό μήνυμα. Ότι θέλει την συμμετοχή μου στο να σπρώχνω, ότι θα τα καταλάβω όλα αλλά δεν θα πονάω. Ότι θα νιώθω πολύ πίεση την ώρα που είναι να βγει και κάτι τέτοια. Μετά θυμήθηκα κάτι βιντεάκια που είχα δει γυναίκες κατακόκκινες να σπρώχνουν με δύναμη και κάπως μου έκατσε. Συν ότι δεν υπάρχει "τα παρατάω" εκείνη την στιγμή 'η ότι κουράστηκα. Μετά λέω τόσες γυναίκες έχουν γεννήσει, τι στο καλό. Εντωμεταξυ αυτό με τα μάτια δεν το έχω συζητήσει. Εγώ υπερμετρωπία και αστιγματισμό. Λες να έχω θέμα? Θα το αναφέρω την Πέμπτη στον γιατρό και βλέπουμε. 

Συνήθως το λένε για αυτές που έχουν υψηλούς βαθμούς μυωπίας. Για να μη πάθεις αποκόλληση αμφιβληστροειδούς.

Εγώ έχω πάθει αποκόλληση αμφιβληστροειδούς στο ένα μάτι . Οπότε δεν είμαι για πειράματα 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Λίγο πολύ αυτά που είχα αναφέρει και στο χθεσινό μήνυμα. Ότι θέλει την συμμετοχή μου στο να σπρώχνω, ότι θα τα καταλάβω όλα αλλά δεν θα πονάω. Ότι θα νιώθω πολύ πίεση την ώρα που είναι να βγει και κάτι τέτοια. Μετά θυμήθηκα κάτι βιντεάκια που είχα δει γυναίκες κατακόκκινες να σπρώχνουν με δύναμη και κάπως μου έκατσε. Συν ότι δεν υπάρχει "τα παρατάω" εκείνη την στιγμή 'η ότι κουράστηκα. Μετά λέω τόσες γυναίκες έχουν γεννήσει, τι στο καλό. Εντωμεταξυ αυτό με τα μάτια δεν το έχω συζητήσει. Εγώ υπερμετρωπία και αστιγματισμό. Λες να έχω θέμα? Θα το αναφέρω την Πέμπτη στον γιατρό και βλέπουμε. 

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Συνήθως το λένε για αυτές που έχουν υψηλούς βαθμούς μυωπίας. Για να μη πάθεις αποκόλληση αμφιβληστροειδούς.

Εγώ έχω πάθει αποκόλληση αμφιβληστροειδούς στο ένα μάτι . Οπότε δεν είμαι για πειράματα 😝

Εγώ κορίτσια εγώ πολύ υψηλή μυωπία.  Σήμερα είμαι 39+2 και ο γιατρός από την αρχή αρχή της εγκυμοσύνης μου το ξεκοψε . Μου είπε ότι η αντίληψη αυτή για καισαρική λόγω μυωπίας είναι απαρχαιωμένη ειδικά από τη στιγμή που κάνουμε επισκληριδιο. Ο μόνος λόγος να κάνεις καισαρική λόγω ματιών, μου είπε, είναι να έχεις πάθει αποκόλληση αμφιβληστροειδους. Εκεί μόνο καισαρική! Οπότε κ εγώ θα πάω κανονικά για αρχικα κι οπως βγει..  αν δεν έρθει μόνο του τη Δευτέρα που έχω ραντεβού θα κλείσουμε για πρόκληση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

 

Εγώ κορίτσια εγώ πολύ υψηλή μυωπία.  Σήμερα είμαι 39+2 και ο γιατρός από την αρχή αρχή της εγκυμοσύνης μου το ξεκοψε . Μου είπε ότι η αντίληψη αυτή για καισαρική λόγω μυωπίας είναι απαρχαιωμένη ειδικά από τη στιγμή που κάνουμε επισκληριδιο. Ο μόνος λόγος να κάνεις καισαρική λόγω ματιών, μου είπε, είναι να έχεις πάθει αποκόλληση αμφιβληστροειδους. Εκεί μόνο καισαρική! Οπότε κ εγώ θα πάω κανονικά για αρχικα κι οπως βγει..  αν δεν έρθει μόνο του τη Δευτέρα που έχω ραντεβού θα κλείσουμε για πρόκληση. 

Α. Μάλιστα! Να σου πω όμως μια απορία που μου ήρθε. Ουσιαστικά η αποκόλληση που θέλουμε εννοείται να αποφύγουμε , μπορεί να γίνει αν σφιχτείς πολύ?  Γιατί η επισκληριδειος απλά σε κάνει να μην πονάς. Σφίξιμο -σπρωξιμο θα έχουμε. 

Στο ραντεβού σου στο ιατρείο θα είσαι για εξέταση σωστά? Σε έχει δει κολπικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Α. Μάλιστα! Να σου πω όμως μια απορία που μου ήρθε. Ουσιαστικά η αποκόλληση που θέλουμε εννοείται να αποφύγουμε , μπορεί να γίνει αν σφιχτείς πολύ?  Γιατί η επισκληριδειος απλά σε κάνει να μην πονάς. Σφίξιμο -σπρωξιμο θα έχουμε. 

Στο ραντεβού σου στο ιατρείο θα είσαι για εξέταση σωστά? Σε έχει δει κολπικά?

Δεν ασκεις την ίδια πίεση γιατί δεν νιώθεις. Στην ουσία δεν ανεβαίνει η πίεση στο μάτι. Αν έχει προηγηθεί αποκόλληση μόνο δεν αφήνουν πλέον φυσιολογικά. Όχι ότι ο τοκετός προκαλεί αποκόλληση. Αυτά μου είπε εμένα. Ο κάθε γιατρός όμως ο.τι νομίζει. 

Στο ιατρείο έχω ναι κ μου είπε θα κλείσουμε και πρόκληση να υπάρχει αν δεν γεννήσω μέχρι Πέμπτη που είναι η τελική μου. Κολπικα δεν με έχει δει από τότε που μπήκα στον μήνα μου. Με έβλεπε πριν λόγω κοντου τραχήλου.  Μετά από ένα σημείο δεν σε βλέπει για να μην προκαλέσει τοκετό αν δεν συντρέχει κάποιος λόγος δλδ για να δει. Τώρα που έφτασα στο τέλος θεωρώ ότι θα με δει για να δει αν υπάρχει διαστολη; δεν ξέρω, εικάζω.  Θα σου πω την Δευτέρα 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

 

Εγώ κορίτσια εγώ πολύ υψηλή μυωπία.  Σήμερα είμαι 39+2 και ο γιατρός από την αρχή αρχή της εγκυμοσύνης μου το ξεκοψε . Μου είπε ότι η αντίληψη αυτή για καισαρική λόγω μυωπίας είναι απαρχαιωμένη ειδικά από τη στιγμή που κάνουμε επισκληριδιο. Ο μόνος λόγος να κάνεις καισαρική λόγω ματιών, μου είπε, είναι να έχεις πάθει αποκόλληση αμφιβληστροειδους. Εκεί μόνο καισαρική! Οπότε κ εγώ θα πάω κανονικά για αρχικα κι οπως βγει..  αν δεν έρθει μόνο του τη Δευτέρα που έχω ραντεβού θα κλείσουμε για πρόκληση. 

Εγώ παρόλο που έχω πάθει και αποκόλληση στο ένα μάτι, η οφθαλμίατρος μου είπε ότι μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά με επισκληριδιο.  Εγώ πάλι για κάποιο λόγο συμφωνώ με την γυναικολόγο μου, ότι ναι μεν δε θα πονάω  αλλά θα χρειαστεί να σπρώξω και να πιεστω. Και εκεί πάνω δε ξέρεις πότε πόσο θα χρειαστεί να πιεστείς και δε μπορείς να σταματήσεις. 

Η αποκόλληση δεν είναι κάτι απλό και δε ξέρεις κι αν θα επανέλθει. Οπότε εγώ δε το ρισκάρω. Εφόσον υπάρχει επιλογή! 

Επίσης γνωρίζω ότι όταν έχεις υψηλή μυωπία στον 8ο μήνα πρέπει να πας για βυθοσκοπηση για να δει ο οφθαλμίατρος αν είσαι οκ για φυσιολογικό τοκετό. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Δεν ασκεις την ίδια πίεση γιατί δεν νιώθεις. Στην ουσία δεν ανεβαίνει η πίεση στο μάτι. Αν έχει προηγηθεί αποκόλληση μόνο δεν αφήνουν πλέον φυσιολογικά. Όχι ότι ο τοκετός προκαλεί αποκόλληση. Αυτά μου είπε εμένα. Ο κάθε γιατρός όμως ο.τι νομίζει. 

Στο ιατρείο έχω ναι κ μου είπε θα κλείσουμε και πρόκληση να υπάρχει αν δεν γεννήσω μέχρι Πέμπτη που είναι η τελική μου. Κολπικα δεν με έχει δει από τότε που μπήκα στον μήνα μου. Με έβλεπε πριν λόγω κοντου τραχήλου.  Μετά από ένα σημείο δεν σε βλέπει για να μην προκαλέσει τοκετό αν δεν συντρέχει κάποιος λόγος δλδ για να δει. Τώρα που έφτασα στο τέλος θεωρώ ότι θα με δει για να δει αν υπάρχει διαστολη; δεν ξέρω, εικάζω.  Θα σου πω την Δευτέρα 😜

Άντε άντε με το καλό!!!! ❣️🙏

Έχεις ξεκινήσεις καμιά άσκηση για εμπέδωση 'η κάτι για να βοηθήσει τον ΦΤ? Συσπάσεισ έχεις? Εγώ έχω όχι πάρα πολλές μέσα στη μέρα (δεν τις έχω μετρήσει βέβαια) αλλά ανώδυνες. Κάποιες φορές απλά νιώθω σαν τράβηγμα την ώρα που γίνεται η σύσπαση μέχρι τον κόλπο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/8/2023 at 4:08 ΜΜ, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εγώ το έκανα στην 30η…κάπου εκεί το κάνουν..το έκανα στον εμβρυολόγο που είχα κάνει και την αυχενική και τη β επιπέδου…εκτός αν ο γιατρός σου είναι εξειδικευμένος κ τα κάνει ο ίδιος…εμένα δεν ήταν κ οι περισσότεροι που ακούω δεν είναι…

 

στις On 18/8/2023 at 6:38 ΜΜ, ο/η Emily2 είπε:

Κ εγώ 30η εβδ το έκανα! Σε εξειδικευμένο γιατρό, εκεί που έκανα αυχενική και β επιπέδου!!

 

στις On 18/8/2023 at 6:51 ΜΜ, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ τις ενέσεις τις κάνω στα μπούτια τους τελευταίους σίγουρα 3 μήνες. Η κοιλιά έχει τσιτωσει και μια φορά που το δοκιμάσαμε στην κοιλιά έκανε ένα 'κλακ' η βελόνα που μπήκε στο δέρμα . Και πόνεσα και φοβήθηκα. Οπότε μόνο μπούτι ( το γράφει και στις οδηγίες της ένεσης ότι μπορείς και εκεί αλλά μας το επιβεβαίωσε και η αιμστολογος). Ουσιαστικά σε λίπος θες να την κάνεις. 

Εγώ τις κάνω στις 7 το πρωί πλέον (πριν στις 8). Η αιμστολογος ήθελε νωρίς γιατί τα νερά σπάνε συνήθως απογευματινές/βραδινές ώρες οπότε για να μπορούν να μου κάνουν επισκληριδειο, θέλει να περάσουν 24 ώρες. Άρα πρωί πρωί είναι ιδανικό. 

Επίσης εγώ 1 ημέρα πριν θα κάνω την τελευταία ένεση. Αλλά έχω θρομβοφιλια. Αν τις έπαιρνα προληπτικά λογικά θα είχα άλλη οδηγία. Εσύ έχεις θρομβοφιλια? Σόρρυ αν το έχεις ξανά πει αλλά δεν θυμάμαι. 

 

Doppler εγώ έκανα 32η εβδομάδα. Αν δεν συντρέχει άλλος λόγος τότε την κάνεις. Αν ο γιατρός κρίνει ότι πρέπει να γίνει νωρίτερα, την κάνεις και νωρίτερα. Σε εξειδικευμένο εμβρυολογο την κάνεις κανονικά. Και εγώ πήγα σε αυτόν που μου έκανε την αυχενική -β επιπέδου. 

Όλοι οι γυναικολόγοι στα μηχανήματα τους μπορούν να δουν κάποια βασικά πράγματα αλλά τα εξειδικευμένα ( π.χ τη ροή αίματος στην εγκεφαλική αρτηρία κλπ) την βλέπει ο εμβρυολογος. Εμένα ας πούμε ο δικός μου γιατρός έχει τύχει να μου βάλει doppler στην εξέταση να δει την ροή αίματος στην ομφαλικη αρτηρία. Αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορεί να δει κάτι άλλο. 

Μπράβο!! Πολύ ωραία νέα! Με το καλό όλα!! Εγώ έχω ξεκινήσει προληπτικά και από μόνη μου δηλαδή, να βάζω λίγο κρεμουλα ενυδατικη στις θηλές. Και τίποτα να μην προσφέρω για τον θηλασμό δεν πειράζει. Προσφέρω ενυδάτωση στο δέρμα μου σκέφτομαι. Αυτό με το λάδι καλό ;)

 

Εγώ κορίτσια έκλεισα ραντεβού για την γέννα επιτέλους. Την άλλη Παρασκευή!!! Μέσα στη βδομάδα θα με ξαναδεί αλλά είναι σίγουρο πλέον. 

Με εξέτασε κολπικά. Είναι κλειστός ο τράχηλος αλλά μαλακός (αυτό λέει θέλουμε τώρα). 3 κιλά είναι το μπεμπακι μου!!!💙💙💙

Καλημέρα...καλη Κυριακή... 😃😃😃

Καλή λευτεριά σε όλες μας, με το καλό... 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά γτ δεν έχω πολλές επιλογές εδώ που μένω.  μου πε η γιατρός που με παρακολουθεί εδώ στην επαρχία ότι θα μου το κάνει αυτή το ντοπλερ 🫤 τέλος του μήνα (δηλ θα είμαι 32 εβδομάδες) και αν δει κάτι να την ανησυχεί τότε να ανέβω Αθήνα να την κάνω στον έμβρυομητρικό που είχα κάνει κ εγώ σαν εσάς μόνο την αυχενική κ την β' έπιπ. Η αλήθεια είναι δύσκολο να ανέβω Αθήνα πολλές ώρες ταξίδι κ ταλεπωρια. Αλλά από την άλλη...;!? 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

 

 

Καλημέρα...καλη Κυριακή... 😃😃😃

Καλή λευτεριά σε όλες μας, με το καλό... 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά γτ δεν έχω πολλές επιλογές εδώ που μένω.  μου πε η γιατρός που με παρακολουθεί εδώ στην επαρχία ότι θα μου το κάνει αυτή το ντοπλερ 🫤 τέλος του μήνα (δηλ θα είμαι 32 εβδομάδες) και αν δει κάτι να την ανησυχεί τότε να ανέβω Αθήνα να την κάνω στον έμβρυομητρικό που είχα κάνει κ εγώ σαν εσάς μόνο την αυχενική κ την β' έπιπ. Η αλήθεια είναι δύσκολο να ανέβω Αθήνα πολλές ώρες ταξίδι κ ταλεπωρια. Αλλά από την άλλη...;!? 🤔

Εγώ θα πω αποκλειστικά τη γνώμη μ κ τη δική μου εμπειρία…εμένα το μωρό εκείνη την ημέρα ήταν ησυχότατο…κουνιόταν το απαραίτητο…μόνο κεφάλι κ κοιλιά έβλεπε συνέχεια…προσωπικά τη θεώρησα περιττή την εξέταση για να φτάσω τρεις ώρες στην Αθήνα…το είπα κ στον γιατρό μου…το μόνο έξτρα π μ είπε απ αυτά π μου έλεγε ο γιατρός μου είναι πόσα κιλά θα γεννηθεί… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

 

 

Καλημέρα...καλη Κυριακή... 😃😃😃

Καλή λευτεριά σε όλες μας, με το καλό... 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά γτ δεν έχω πολλές επιλογές εδώ που μένω.  μου πε η γιατρός που με παρακολουθεί εδώ στην επαρχία ότι θα μου το κάνει αυτή το ντοπλερ 🫤 τέλος του μήνα (δηλ θα είμαι 32 εβδομάδες) και αν δει κάτι να την ανησυχεί τότε να ανέβω Αθήνα να την κάνω στον έμβρυομητρικό που είχα κάνει κ εγώ σαν εσάς μόνο την αυχενική κ την β' έπιπ. Η αλήθεια είναι δύσκολο να ανέβω Αθήνα πολλές ώρες ταξίδι κ ταλεπωρια. Αλλά από την άλλη...;!? 🤔

Νομίζω πως  τη ντοπλερ αρκετοί την κάνουν στο ιατρείο τους και δε σε στέλνουν αλλού. 

Η κουνιάδα μου που μένει σε επαρχία έκανε κι αυτή την εξέταση στη γιατρό της. Οπότε αν δε βρει κάτι η γιατρός σου που να την ανησυχήσει δε χρειάζεται να αγχώνεσαι κι εσύ !! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Άντε άντε με το καλό!!!! ❣️🙏

Έχεις ξεκινήσεις καμιά άσκηση για εμπέδωση 'η κάτι για να βοηθήσει τον ΦΤ? Συσπάσεισ έχεις? Εγώ έχω όχι πάρα πολλές μέσα στη μέρα (δεν τις έχω μετρήσει βέβαια) αλλά ανώδυνες. Κάποιες φορές απλά νιώθω σαν τράβηγμα την ώρα που γίνεται η σύσπαση μέχρι τον κόλπο. 

Συσπάσεις είδα την Πέμπτη στο καρδιοτοκογραφημα . Δεν τις καταλαβαίνω ωστόσο, δεν ξέρω γιατί . Από την Πέμπτη και μετά επίσης έχω κάποια πονακια αραιά και πού χαμηλα... άλλες μέρες και καθόλου.. η κοιλιά μου έχει κατέβει γενικά. Προσπαθώ να περπατάω αλλά με την ζέστη και το βάρος δεν μπορώ παρά πολύ.  Γίνομαι μούσκεμα κ κουράζομαι. Ασκήσεις όχι δεν έχω κάνει. Δεν ξέρω κιόλας τι βοηθάει δεν ρώτησα καν τον γιατρό.. θα τον ρωτήσω αύριο 😅εσύ τι κάνεις δλδ ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Συσπάσεις είδα την Πέμπτη στο καρδιοτοκογραφημα . Δεν τις καταλαβαίνω ωστόσο, δεν ξέρω γιατί . Από την Πέμπτη και μετά επίσης έχω κάποια πονακια αραιά και πού χαμηλα... άλλες μέρες και καθόλου.. η κοιλιά μου έχει κατέβει γενικά. Προσπαθώ να περπατάω αλλά με την ζέστη και το βάρος δεν μπορώ παρά πολύ.  Γίνομαι μούσκεμα κ κουράζομαι. Ασκήσεις όχι δεν έχω κάνει. Δεν ξέρω κιόλας τι βοηθάει δεν ρώτησα καν τον γιατρό.. θα τον ρωτήσω αύριο 😅εσύ τι κάνεις δλδ ; 

Κάνω περπάτημα και .κάποιες ασκήσεις εμπέδωσης που βρήκα στο YouTube από μία μαία σε όρθια στάση . Ουσιαστικά προσπαθώ να κάνω εμπέδωση γιατί δεν ξέρω αν έχει κατέβει ο μπέμπης . Ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό για αυτό όπως και πώς πάει ο τράχηλος από θέμα μήκους. 

Κάπου διάβασα ότι καλό είναι να κάνουμε και μασάζ στο περίνεο. Και γενικά κάπως έχω κωλωσει τώρα με τον Φ.Τ . από την άλλη κάπου με φοβίζει και η καισαρική. Δεν ξέρω..  

Περιμένω να πάω πάλι γιατρό αυτή τη βδομάδα να τα συζητήσουμε κ αυτά πριν το ραντεβού της γέννας. 

ρώτα τον δικό σου γιατρό να μου πεις και εμένα. 

νιώθεις κάτι τώρα που έχει κατέβει το μωρό? Εγώ βάζοντας την παλάμη στην κοιλιά λίγο πάνω από τον αφαλό και προς τα πάνω η κοιλιά είναι άδεια. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι εμπέδωση. Δεν το σχολίασε ο γιατρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

 

 

Καλημέρα...καλη Κυριακή... 😃😃😃

Καλή λευτεριά σε όλες μας, με το καλό... 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά γτ δεν έχω πολλές επιλογές εδώ που μένω.  μου πε η γιατρός που με παρακολουθεί εδώ στην επαρχία ότι θα μου το κάνει αυτή το ντοπλερ 🫤 τέλος του μήνα (δηλ θα είμαι 32 εβδομάδες) και αν δει κάτι να την ανησυχεί τότε να ανέβω Αθήνα να την κάνω στον έμβρυομητρικό που είχα κάνει κ εγώ σαν εσάς μόνο την αυχενική κ την β' έπιπ. Η αλήθεια είναι δύσκολο να ανέβω Αθήνα πολλές ώρες ταξίδι κ ταλεπωρια. Αλλά από την άλλη...;!? 🤔

Εγώ πάντως επειδή είμαι αγχωδης και θέλω να ξέρω ότι θα κάνω το καλύτερο δυνατόν για το μωρό μου, θα έκανα τον κόπο να πάω Αθήνα για να πάω σε έναν εξειδικευμένο γιατρό.  Εμάς ο εμβρυολογος μας ξανά κοίταξε τα όργανα του μωρού αναλυτικά, είδε όλες τις αρτηρίες (ομφαλικη, εγκεφαλική, μητριαια αρτηρία κλπ). Ο γυναικολόγος μου με τον υπέρηχο του δεν έχει την δυνατοτητα να τα δει όλα αυτά.(μου το έχει πει δηλαδή) λόγω μηχανήματος αλλά υποθέτω και γνώσεων (γι'αυτό εξάλλου και αυτοί οι γιατροί παίρνουν διεθνή πιστοποίηση)

Σίγουρα η ευκολία του ιατρείου του γιατρού σου είναι δελεαστικος παράγοντας αλλά εγώ δεν θα το άλλαζα με τίποτα να ξέρω ότι εχω κάνει το καλύτερο (για να είμαι και εγώ ψυχολογικά ήρεμη)

Εγώ ως υποχρεωτική εξέταση την ξέρω. Είναι η μεγάλη εξέταση του 3ου τριμήνου και λέει πολλά γενικά για την ανάπτυξη του μωρού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ πάλι σήμερα νιώθω αρκετές συσπάσεις. 😩

Αλλά πιστεύω ότι είναι επειδή κάθομαι τόσες πολλές ώρες... Δηλαδή όσο διάστημα (1-2 βδομάδες) μου έδωσαν το οκ και βγήκα λίγο έξω και κινήθηκα ,ήμουν καλά. Δεν ένιωθα συσπάσεις. Τώρα πάλι 1 βδομάδα + στο σπίτι , καθισμένη στον καναπέ νομιζω ότι αυτό μου τις προκαλεί ... Έχω κουραστεί πολύ θέλω να φτάσουμε 37η εβδ επιτέλους 😔 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Κάνω περπάτημα και .κάποιες ασκήσεις εμπέδωσης που βρήκα στο YouTube από μία μαία σε όρθια στάση . Ουσιαστικά προσπαθώ να κάνω εμπέδωση γιατί δεν ξέρω αν έχει κατέβει ο μπέμπης . Ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό για αυτό όπως και πώς πάει ο τράχηλος από θέμα μήκους. 

Κάπου διάβασα ότι καλό είναι να κάνουμε και μασάζ στο περίνεο. Και γενικά κάπως έχω κωλωσει τώρα με τον Φ.Τ . από την άλλη κάπου με φοβίζει και η καισαρική. Δεν ξέρω..  

Περιμένω να πάω πάλι γιατρό αυτή τη βδομάδα να τα συζητήσουμε κ αυτά πριν το ραντεβού της γέννας. 

ρώτα τον δικό σου γιατρό να μου πεις και εμένα. 

νιώθεις κάτι τώρα που έχει κατέβει το μωρό? Εγώ βάζοντας την παλάμη στην κοιλιά λίγο πάνω από τον αφαλό και προς τα πάνω η κοιλιά είναι άδεια. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι εμπέδωση. Δεν το σχολίασε ο γιατρός. 

Κοίτα εμένα το κεφάλι κάτω το έχει από πολύ νωρίς. Η μαία που με βλέπει τελευταία μου είπε ότι έχει αρχίσει να κατεβαίνει το μωρό. Ίσως να είναι κ θέμα τραχήλου γιατί είχα από νωρίς κοντό κ ήμουν με προγεστερονη . Σκέψου ξεκίνησα τον 9ο με 1.7 περίπου.  Από τότε έκοψα την προγεστερονη και έχω δει 4 ημέρες ροζ στο σερβιετακι  που βάζω που μου είπαν ότι είναι από τον τράχηλο που μικραίνει κ άλλο. Τα υπόλοιπα αύριο που έχω ραντεβού θα τα συζητήσω και θα σου πω.. γενικά εμένα ήταν κλειστό το ιατρείο του οπότε πήγα τελευταία φορά τέλη Ιουλίου. Από τότε κάθε βδομάδα καρδιοτοκογραφημα με τη μαία και τον ενημερώναμε. Δεν είχα κάποιο θέμα για να τον ενοχλήσω παραπάνω οπότε αύριο πάλι μαζί του. 

Καταλαβαίνω το άγχος σου, όλες το έχουμε πιστεύω.  Αλλά εγώ σκέφτομαι ότι τόσες κ τόσες το κάνουν κάθε μέρα... τι μας λείπει δλδ ; 😂 θα τα καταφέρουμε... επίσης σκέφτομαι ότι έτσι θα τον κρατήσω επιτέλους στην αγκαλιά μου, θα τον δω, θα το ζήσω με τον άντρα μου και σίγουρα μόλις γίνει αυτό θα τα ξεχάσω όλα. Άλλωστε τις τελευταίες ημέρες δυσκολεύομαι αρκετά και θελω πολύ να βγει για να περάσουμε στο επόμενο στάδιο 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Κοίτα εμένα το κεφάλι κάτω το έχει από πολύ νωρίς. Η μαία που με βλέπει τελευταία μου είπε ότι έχει αρχίσει να κατεβαίνει το μωρό. Ίσως να είναι κ θέμα τραχήλου γιατί είχα από νωρίς κοντό κ ήμουν με προγεστερονη . Σκέψου ξεκίνησα τον 9ο με 1.7 περίπου.  Από τότε έκοψα την προγεστερονη και έχω δει 4 ημέρες ροζ στο σερβιετακι  που βάζω που μου είπαν ότι είναι από τον τράχηλο που μικραίνει κ άλλο. Τα υπόλοιπα αύριο που έχω ραντεβού θα τα συζητήσω και θα σου πω.. γενικά εμένα ήταν κλειστό το ιατρείο του οπότε πήγα τελευταία φορά τέλη Ιουλίου. Από τότε κάθε βδομάδα καρδιοτοκογραφημα με τη μαία και τον ενημερώναμε. Δεν είχα κάποιο θέμα για να τον ενοχλήσω παραπάνω οπότε αύριο πάλι μαζί του. 

Καταλαβαίνω το άγχος σου, όλες το έχουμε πιστεύω.  Αλλά εγώ σκέφτομαι ότι τόσες κ τόσες το κάνουν κάθε μέρα... τι μας λείπει δλδ ; 😂 θα τα καταφέρουμε... επίσης σκέφτομαι ότι έτσι θα τον κρατήσω επιτέλους στην αγκαλιά μου, θα τον δω, θα το ζήσω με τον άντρα μου και σίγουρα μόλις γίνει αυτό θα τα ξεχάσω όλα. Άλλωστε τις τελευταίες ημέρες δυσκολεύομαι αρκετά και θελω πολύ να βγει για να περάσουμε στο επόμενο στάδιο 😝

Και εμένα από την 32η εβδομάδα είναι προς τα κάτω το κεφαλάκι. Το θέμα είναι να μπει και μέσα στην λεκάνη 🤪 την 35η εβδομάδα ήταν ακόμα ψηλά. Και την 37η που πήγα γιατρό ξέχασα να ρωτήσω 😱 αύριο μπαίνω 38 και βλέπουμε. Θα ρωτήσω σε λίγες μέρες. Εμένα τελευταία μέτρηση τραχήλου ήταν την 32η εβδομάδα που ήταν 2,7. 

Μα πως χάλασα έτσι? 🤣 Εγώ που πήγαινα κάθε βδομάδα στον γιατρό να βλέπουμε τον τράχηλο τώρα τον έχω ξεχάσει τελείως. Ελπίζω να είναι κοντά στο 2 'η και προς τα κάτω για να έρθει εύκολα ο τοκετός! 

Καρδιοτογραφημα κάνεις στο ιατρείο 'η σε νοσοκομείο?  Εκεί τι συσπάσεις κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ πάλι σήμερα νιώθω αρκετές συσπάσεις. 😩

Αλλά πιστεύω ότι είναι επειδή κάθομαι τόσες πολλές ώρες... Δηλαδή όσο διάστημα (1-2 βδομάδες) μου έδωσαν το οκ και βγήκα λίγο έξω και κινήθηκα ,ήμουν καλά. Δεν ένιωθα συσπάσεις. Τώρα πάλι 1 βδομάδα + στο σπίτι , καθισμένη στον καναπέ νομιζω ότι αυτό μου τις προκαλεί ... Έχω κουραστεί πολύ θέλω να φτάσουμε 37η εβδ επιτέλους 😔 

Μήπως είναι οι προπαρασκευαστικές που όσο πλησιάζουμε στο τέλος τις θέλουμε? Πονάς όταν κάνεις συσπάσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μήπως είναι οι προπαρασκευαστικές που όσο πλησιάζουμε στο τέλος τις θέλουμε? Πονάς όταν κάνεις συσπάσεις?

Όχι καθόλου. Νιώθω απλώς να σφίγγει η κοιλιά.. και κάποιες τις νιώθω λίγο πιο έντονες απλά. Πάντα όμως αυτό ένιωθα..πότε δεν είχα πόνο στις συσπάσεις! Δε ξέρω ειλικρινά τι είναι. Με έχουν κατά τρομάξει πια!  🫤Η γιατρός μου πριν τα καφέ υγρά μου είπε ότι και να νιώθω κάποιες πλέον είναι Braxton hicks. Αλλά μετά άλλαξαν όλα! 😫

Άντε αύριο 35 ακριβώς!! Μπαίνουμε 36η .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...