Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Όχι μου τις έδωσαν στην κλινική μόλις με ανέβασαν στο δωμάτιο

Σε καμμία περίπτωση δεν φταις εσύ, μην το σκέφτεσαι αυτό. Και φυσικά έπρεπε να ενημερώσεις τον εμβρυολογο για να μπορεί και βάσει του ιστορικού σου να κρίνει αυτό που βλέπει. Βρέθηκες στη μέση χωρίς λόγο

Με αυτά που γράφεις εγώ καταλαβαίνω ότι η γιατρός σου πάει εκ του ασφαλούς λαμβάνοντας υπόψιν το αρχικό σου πρόβλημα και όχι το πώς εξελίσσεται η εγκυμοσύνη σου και ανάλογα να προσαρμοσει ότι κάνετε. Αυτή όμως ξέρει και όλο το ιστορικό σου. 

Έχεις ακόμη θέμα με συσπάσεις; 

Νιώθω 4-5 μέσα στη μέρα κι αυτές δεν είμαι και σίγουρη αν είναι συσπάσεις ή το μωρό. Δεν έχω πόνο, δεν είχα ποτέ. 

Το βράδυ που νοσηλεύτηκα μου είπαν ότι έκανα 40αρια. Μετά δε ξανά έκανα τέτοιες συσπάσεις ,δηλαδή ήταν μόνο εκείνο το βράδυ . 5 φορές έκανα καρδιοτοκογραφημα και έκανα συσπάσεις με την κίνηση του εμβρύου . 

Συμφωνω απόλυτα στο ότι αυτή ξέρει το ιστορικό, αυτή με παρακολουθεί από την πρώτη μέρα. Αλλά δε μπορω να καταλάβω , αυτή μου λέει ξάπλα και φάρμακα και ο άλλος χθες φώναζε πάνε για μπάνια ,κάνε σεξ, μη κάθεσαι σπίτι χειρότερα είναι να κινείσαι κτλπ. Κοψτα όλα τα φάρμακα και μη τολμήσεις να ξανά κάνεις κορτιζόνη. Γιατί τέτοια διαφορά στις απόψεις ;ποιον να ακούσω εγώ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Νιώθω 4-5 μέσα στη μέρα κι αυτές δεν είμαι και σίγουρη αν είναι συσπάσεις ή το μωρό. Δεν έχω πόνο, δεν είχα ποτέ. 

Το βράδυ που νοσηλεύτηκα μου είπαν ότι έκανα 40αρια. Μετά δε ξανά έκανα τέτοιες συσπάσεις ,δηλαδή ήταν μόνο εκείνο το βράδυ . 5 φορές έκανα καρδιοτοκογραφημα και έκανα συσπάσεις με την κίνηση του εμβρύου . 

Συμφωνω απόλυτα στο ότι αυτή ξέρει το ιστορικό, αυτή με παρακολουθεί από την πρώτη μέρα. Αλλά δε μπορω να καταλάβω , αυτή μου λέει ξάπλα και φάρμακα και ο άλλος χθες φώναζε πάνε για μπάνια ,κάνε σεξ, μη κάθεσαι σπίτι χειρότερα είναι να κινείσαι κτλπ. Κοψτα όλα τα φάρμακα και μη τολμήσεις να ξανά κάνεις κορτιζόνη. Γιατί τέτοια διαφορά στις απόψεις ;ποιον να ακούσω εγώ ;

Έχεις απόλυτο δίκιο που είσαι μπερδεμένη. Κ εγώ θα ήμουν στη θέση σου. Αλλά για να ηρεμήσω λίγο θα την πέθαινα στις ερωτήσεις. Θα της εθετα ξεκάθαρα το γεγονός των διφορούμενων απόψεων. Αν δεν μπορούν να συμφωνήσουν εκείνοι που είναι και γιατροί, τότε εμείς τι να κάνουμε που δεν έχουμε τις γνώσεις τους? 

Σεξ καλύτερα να μην κάνεις. Το συνιστούν καλύτερα στον μήνα σου. Και λόγω του ιστορικού σου, ας το αφήσεις για λίγο ακόμα. Μπανακι ομως θα ήταν μια χαρά να κάνεις. Όχι κάνα τρελό κολύμπι προφανώς. Έτσι λίγο να πλατσουρισεις. Είναι και η ψυχολογία στη μέση. 

@whatever, εσύ που έχεις και μέτρο σύγκρισης. Στο πρώτο παιδάκι σου, όταν λες ότι ήταν ήσυχο, για περιέγραψε μας λίγο μια "τυπική" μέρα. Νομίζω πως και ο δικός μου μπέμπης είναι ήσυχος.  Δηλαδή είναι τόσο συνεργάσιμος, που όταν κοιμάμαι δεν με ενοχλεί, αν είναι ξύπνια θα κλωτσισει. Αλλά με αγχώνει όλο αυτό γιατί ακούω από πολλές 'με έχει πεθάνει στις κλωτσιές ' και λέω 'η εγώ είμαι υπερβολική που αυτά που νιώθω τα νιώθω σαν 'νορμαλ-ωραια' , 'η όντως το μωρό μου είναι ήσυχο. 

Επίσης , στην έξω ζωή τώρα, το πρώτο σου παιδάκι παραμένει ήσυχο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο που είσαι μπερδεμένη. Κ εγώ θα ήμουν στη θέση σου. Αλλά για να ηρεμήσω λίγο θα την πέθαινα στις ερωτήσεις. Θα της εθετα ξεκάθαρα το γεγονός των διφορούμενων απόψεων. Αν δεν μπορούν να συμφωνήσουν εκείνοι που είναι και γιατροί, τότε εμείς τι να κάνουμε που δεν έχουμε τις γνώσεις τους? 

Σεξ καλύτερα να μην κάνεις. Το συνιστούν καλύτερα στον μήνα σου. Και λόγω του ιστορικού σου, ας το αφήσεις για λίγο ακόμα. Μπανακι ομως θα ήταν μια χαρά να κάνεις. Όχι κάνα τρελό κολύμπι προφανώς. Έτσι λίγο να πλατσουρισεις. Είναι και η ψυχολογία στη μέση. 

@whatever, εσύ που έχεις και μέτρο σύγκρισης. Στο πρώτο παιδάκι σου, όταν λες ότι ήταν ήσυχο, για περιέγραψε μας λίγο μια "τυπική" μέρα. Νομίζω πως και ο δικός μου μπέμπης είναι ήσυχος.  Δηλαδή είναι τόσο συνεργάσιμος, που όταν κοιμάμαι δεν με ενοχλεί, αν είναι ξύπνια θα κλωτσισει. Αλλά με αγχώνει όλο αυτό γιατί ακούω από πολλές 'με έχει πεθάνει στις κλωτσιές ' και λέω 'η εγώ είμαι υπερβολική που αυτά που νιώθω τα νιώθω σαν 'νορμαλ-ωραια' , 'η όντως το μωρό μου είναι ήσυχο. 

Επίσης , στην έξω ζωή τώρα, το πρώτο σου παιδάκι παραμένει ήσυχο?

στις πριν 33 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Δεν έχω σκοπό ούτε σεξ να κάνω ούτε θάλασσα να πάω. Δε με ενδιαφέρουν αυτά. Με ενδιαφέρει ότι είναι δύο απόψεις τελείωσ αντίθετες. Έχω πάρει τόσα φάρμακα, θα συνεχίσω να παίρνω... Γιατί ; Πρέπει ; Δεν πρέπει; Πως θα πάω για γέννα και θα εμπιστευτώ τη γιατρό αν ακούω 2 αντίθετες απόψεις ; Ειλικρινά έχω τρελαθεί τώρα. Δε ξέρω τι να κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Δεν έχω σκοπό ούτε σεξ να κάνω ούτε θάλασσα να πάω. Δε με ενδιαφέρουν αυτά. Με ενδιαφέρει ότι είναι δύο απόψεις τελείωσ αντίθετες. Έχω πάρει τόσα φάρμακα, θα συνεχίσω να παίρνω... Γιατί ; Πρέπει ; Δεν πρέπει; Πως θα πάω για γέννα και θα εμπιστευτώ τη γιατρό αν ακούω 2 αντίθετες απόψεις ; Ειλικρινά έχω τρελαθεί τώρα. Δε ξέρω τι να κάνω. 

Αν επιτρέπεται, ποια είναι η γιατρός σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η whatever είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια! Βλέπω είμαστε αρκετές που κάνουμε αντιπηκτικες

Και γω πάνω κάτω αυτές τις οδηγίες έχω από την αιματολογο. Κάνω clexane 0,4 και παίρνω salospir 160 το οποίο θα σταματήσω σε 3 εβδομάδες.

Και γω αν πάω προγραμματισμενα που θα πάω αν δεν προκύψει έκτακτος τοκετός θα κάνω τελευταία ένεση το προηγούμενο πρωί. Αν προκύψει έκτακτος πρέπει να έχουν περάσει 12 ώρες από την τελευταία δόση κυρίως για να γίνει επισκληριδιος. Μόνο αυτό λίγο με αγχωνει. Στις 10 το πρωί την κάνω γιατί συνήθως ο τοκετός ξεκινάει βράδυ, ή τουλάχιστον ξεκινάν τα πρώτα σημάδια, ώστε να έχει περάσει το 12 ωρο. 

Και στις δικές μους οδηγίες η αιματολογος έγραψε για κάλτσες και θα συνεχίσω και τις ίδιες clexane για 40 μέρες και μετά για 3-4 μήνες salospir. Εγώ έχω την αυτοάνοση οπότε θα κάνω εξετάσεις στους 4 μήνες ξανά να δούμε αν έπεσαν τα αντισώματα γιατί μου εξήγησε είναι πιο επικίνδυνο μετά τον τοκετό λόγω του ότι οι ορμόνες μετά εκτοξεύονται 

@whatever Νομίζω ότι έχουμε η το ίδιο η κάτι παρόμοιο σε σχέση με την αυτοάνοση θρομβοφιλια. Έχεις αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο?

Εννοείς θα πας για προγραμματισμένη πρόκληση η καισαρική? Και εμένα με αγχώνει τι θα γίνει σε περίπτωση  έκτακτου τοκετού. 

Ο δικός μου αιματολόγος δεν μου είπε κάτι για κάλτσες. Μου είπε ότι θα χρειαστεί να παίρνω αγωγή για σίγουρα 40 μέρες μετά τον τοκετό κ μετά βλέπουμε. Μήπως παραείναι χαλαρός??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η whatever είπε:

Να σου πω γενικά νομίζω είναι λίγο και να ταιριάξει ο γιατρός στη δική μας ιδιοσυγκρασία. Προφανώς τις ιατρικές γνώσεις τις έχει αυτός και όχι εμείς αλλά κάποια κοπέλα μπορεί να νιώθει καλύτερα με έναν αυστηρό γιατρό θεωρώντας ότι τα έχει όλα υπό έλεγχο ενώ κάποια άλλη αυτό να την πνίγει. Χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι ένα άλλος πιο χαλαρός δεν τα έχει τσεκαρει και προσέξει επίσης όλα 

Και μένα είναι πολύ ήρεμος όπως λες! Έχω και γω ξεκινήσει και γω να έχω κάποια πετρώματα αλλά πλέον καταλαβαίνουμε τις προπαρασκευαστικές!

Και για τα πονακια μου λέει αν είναι μετά από κούραση, ορθοστασία ή περπάτημα και μόλις ξαπλώσεις σταματάνε είναι επίσης φυσιολογικό! Και όσο γίνεται περισσότερο νερό!

Ωωωω πολύ καλό το βάρος της μπέμπας! 

Γιορταζες χθες; Χρόνια σου πολλά με υγεία! Με το καλό να έρθει το κοριτσάκι σας!

Σχετικά με την ώρα τι να σου πω. Εμένα και ο γυναικολόγος και η αιματολογος από την αρχή μου είπαν το πρωί να την κάνω γιατί τα πρώτα συμπτώματα ξεκινάν συνήθως το βράδυ.

Γενικά αυτό το μπέρδεμα και τη διάσταση απόψεων σε κάποια πράγματα δεν την καταλαβαίνω

Αυτή είναι μια μικρή λεπτομέρεια που παρέλειψα από την περιγραφή γιατί δεν ήξερα αν κάποιες θα τις αγχωνε! Εμένα είχε διπλή περιτυλιξη στο λαιμό το οποίο το καταλάβαμε αφού βγήκε το κεφαλάκι. Όμως λόγω μήκους του λώρου βγήκε άνετα και δεν στρεσαριστηκε ποτέ. Αν δηλαδή είχε θέμα το μωρό (είτε ανέβαζε είτε έπεφταν πολύ οι παλμοί) θα είχε φανεί στο καρδιοτοκογραφημα που ήταν συνέχεια πάνω μας και θα είχαμε πάει για καισαρική. Και στο προηγούμενο ραντεβού κάποιες μέρες πριν τον τοκετό θυμάμαι τον γιατρό να λέει χαρακτηριστικά τέλεια δεν έχουμε και καμμιά περιτυλιξη πουθενά! Τα κατάφερε τελευταία στιγμή όμως ο σπόρος και μπλέχτηκε 

@whatever Γιόρταζα ναι! Σε ευχαριστώ πολύ! Και εσύ να χαίρεσαι την οικογένεια σου κ με το καλό το μωράκι που έρχεται!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Emily2 όταν πέρυσι το καλοκαίρι αντιμετώπισα ένα ζήτημα για την ύπαρξη ή όχι πολύποδα κ ο γιατρός μου δεν με ικανοποίησε,πήρα δεύτερη γνώμη  χωρίς σκέψη. Στον γιατρό μου ξαναγύρισα κ δεν τον αλλάζω γτ σε γενικές γραμμές μου κάνει πολύ. Σε αυτή τη φάση που είσαι εσύ κ δεν αφορά έναν απλό πολύποδα, πάρε μια άλλη γνώμη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα αλλάξεις τη γιατρό σου απαραίτητα. Επίσης, το ότι δεν μπορείς να της έχεις εμπιστοσύνη 100% στον τοκετό, που ούτως ή άλλως  είναι για εμάς πρωτόγνωρο,είναι ζήτημα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω να πω δυο πράγματα..πρώτον ότι δεν έχω κ το πιο δραστήριο μωρό έχω παρατηρήσει…οκ κινείται αλλά για 30η εβδομάδα που είμαι ακριβώς δεν κάνει κ τίποτα φοβερό…Επίσης, έπλυνα τις κουβερτουλες αγκαλιάς για αρχή με το εύρηκα, το οποίο μυρίζει πολύ ωραία…τουλάχιστον τώρα που τα άπλωσα..μετά δεν ξέρω…θα τα πλένω ανά είδος έχω αποφασίσει,ξεκίνησα από τος κουβέρτες…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

@Emily2 όταν πέρυσι το καλοκαίρι αντιμετώπισα ένα ζήτημα για την ύπαρξη ή όχι πολύποδα κ ο γιατρός μου δεν με ικανοποίησε,πήρα δεύτερη γνώμη  χωρίς σκέψη. Στον γιατρό μου ξαναγύρισα κ δεν τον αλλάζω γτ σε γενικές γραμμές μου κάνει πολύ. Σε αυτή τη φάση που είσαι εσύ κ δεν αφορά έναν απλό πολύποδα, πάρε μια άλλη γνώμη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα αλλάξεις τη γιατρό σου απαραίτητα. Επίσης, το ότι δεν μπορείς να της έχεις εμπιστοσύνη 100% στον τοκετό, που ούτως ή άλλως  είναι για εμάς πρωτόγνωρο,είναι ζήτημα..

Φοβάμαι να πάρω κι άλλη γνώμη ,θα μπερδευτω κι άλλο. Αφήνω λίγο 1-2 μέρες να περάσουν να το σκεφτώ λίγο ήρεμη γιατί τώρα μόνο ήρεμη δε με λες !!

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια έχω να πω δυο πράγματα..πρώτον ότι δεν έχω κ το πιο δραστήριο μωρό έχω παρατηρήσει…οκ κινείται αλλά για 30η εβδομάδα που είμαι ακριβώς δεν κάνει κ τίποτα φοβερό…Επίσης, έπλυνα τις κουβερτουλες αγκαλιάς για αρχή με το εύρηκα, το οποίο μυρίζει πολύ ωραία…τουλάχιστον τώρα που τα άπλωσα..μετά δεν ξέρω…θα τα πλένω ανά είδος έχω αποφασίσει,ξεκίνησα από τος κουβέρτες…

Κουβέρτες αγκαλιας τι πήρες; Πικέ, Φλις..; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια έχω να πω δυο πράγματα..πρώτον ότι δεν έχω κ το πιο δραστήριο μωρό έχω παρατηρήσει…οκ κινείται αλλά για 30η εβδομάδα που είμαι ακριβώς δεν κάνει κ τίποτα φοβερό…Επίσης, έπλυνα τις κουβερτουλες αγκαλιάς για αρχή με το εύρηκα, το οποίο μυρίζει πολύ ωραία…τουλάχιστον τώρα που τα άπλωσα..μετά δεν ξέρω…θα τα πλένω ανά είδος έχω αποφασίσει,ξεκίνησα από τος κουβέρτες…

Πες μας λίγο πως βιώνεις μια ημέρα σε σχέση με τις κλωτσιές. Τι μοτίβο υπάρχει στην καθημερινότητα του μωρού?

Εγώ τα έπλυνα όλα μαζί του μωρού μιας και ήταν όλα καινούργια. Μόνο κάτι πετσέτες που μου τις έδωσαν (καινούργιες μεν, αλλά αποθηκευμένες σε μπαούλο χρόνια -απο παλιό μαγαζί με παιδικά που είχε κλείσει) τις έπλυνα ξεχωριστά και όχι μόνο μια φορά αλλά 3. 

Τα έχω σιδερωσει όλα . Είναι όλα στη θέση τους και σήμερα έβαλα και μερικά πραγματακια του μωρού στη βαλίτσα που χρειάζονται για το μαιευτήριο (από λίστα του γιατρού). Στο νοσοκομείο, γράφει να πάρουμε μαζί μας κουβερτουλα πικέ. Όμως εγώ είχα πάρει μια πικέ που γίνεται και υπνοσακος. Αλλά μου φάνηκε πολύ χοντρή. Λέω να πάρω μια κουβερτουλα που λέει ότι είναι για όλες τις εποχές (κάπως ένα ελαφρύ φλις) και να πάρω και 2-3 πάνες αγκαλιάς κι ας μην την ζητάνε να τις έχω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Emily2 δεν τα πάω καλά με τα υφάσματα αλλά είναι κουβερτοϋλες εποχής,δηλαδή ανοιξιάτικες φθινοπωρινές..δεν πήρα καμία χοντρή κ μια φιλη μου μου είπε ότι κ τον χειμώνα με τέτοιες σκέπαζε το μωράκι της…πήρα μια με ελαφριά πλέξη πολύ ωραία γκρι και οι άλλες είναι βαμβακερούλες και ελαφρύ φλις…ωραιότατες..η μια είναι από τζάμπο,πολύ ωραία…εγώ τα πλένω ανά είδος απλά για να τα τακτοποιώντας κ ανά είδος…παραξενιά..όχι για κάποιον άλλον λόγο…😆

@Watermelon το πρωί π ξυπνάω είναι σαν να μην υπάρχει για ώρες…μετά τις 11-12 αρχίζει τα τακ τακ..τρια τέσσερα μη φανταστείς…ε,θα με ενοχλήσει δέκα φορές τη μέρα συνολικά σίγουρα αλλά ήπια…τη νύχτα δυο τρεις φορές την έχω καταλάβει δραστήρια,τις περισσότερες όχι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

@Emily2 δεν τα πάω καλά με τα υφάσματα αλλά είναι κουβερτοϋλες εποχής,δηλαδή ανοιξιάτικες φθινοπωρινές..δεν πήρα καμία χοντρή κ μια φιλη μου μου είπε ότι κ τον χειμώνα με τέτοιες σκέπαζε το μωράκι της…πήρα μια με ελαφριά πλέξη πολύ ωραία γκρι και οι άλλες είναι βαμβακερούλες και ελαφρύ φλις…ωραιότατες..η μια είναι από τζάμπο,πολύ ωραία…εγώ τα πλένω ανά είδος απλά για να τα τακτοποιώντας κ ανά είδος…παραξενιά..όχι για κάποιον άλλον λόγο…😆

@Watermelon το πρωί π ξυπνάω είναι σαν να μην υπάρχει για ώρες…μετά τις 11-12 αρχίζει τα τακ τακ..τρια τέσσερα μη φανταστείς…ε,θα με ενοχλήσει δέκα φορές τη μέρα συνολικά σίγουρα αλλά ήπια…τη νύχτα δυο τρεις φορές την έχω καταλάβει δραστήρια,τις περισσότερες όχι…

Εγώ που το συζητούσα χθες με τη γιατρό μου, κάθε πότε πρέπει να τη νιώθω και πόσο έντονα, η απάντηση της ήταν: 

Κάθε μανούλα γνωρίζει το μοτίβο κινήσεων του εμβρύου της. Δλδ κάποιο μπορεί σε καθημερινή βάση να κινείται πολύ και έντονα ή κάποιο να κινείται λίγο και έντονα ή πολύ και άτονα ή λίγο και άτονα. Το θεμα είναι η μαμά να αναγνωρισει αν αλλάξει η γενικότερη συμπεριφορά όσον αφορά την κινητικότητα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

Εγώ που το συζητούσα χθες με τη γιατρό μου, κάθε πότε πρέπει να τη νιώθω και πόσο έντονα, η απάντηση της ήταν: 

Κάθε μανούλα γνωρίζει το μοτίβο κινήσεων του εμβρύου της. Δλδ κάποιο μπορεί σε καθημερινή βάση να κινείται πολύ και έντονα ή κάποιο να κινείται λίγο και έντονα ή πολύ και άτονα ή λίγο και άτονα. Το θεμα είναι η μαμά να αναγνωρισει αν αλλάξει η γενικότερη συμπεριφορά όσον αφορά την κινητικότητα του.

Πάλι εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα δηλαδή 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Πάλι εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα δηλαδή 😂😂😂

Χαχαχ ναι κάπως έτσι! Ουσιαστικά μου είπε ότι δεν πρέπει να συγκρίνεις τις κινήσεις ενός εμβρύου με ένα άλλο, αλλά τις κινήσεις του ίδιου του εμβρύου και αν αυτές έχουν μια περιοδικότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

Εγώ που το συζητούσα χθες με τη γιατρό μου, κάθε πότε πρέπει να τη νιώθω και πόσο έντονα, η απάντηση της ήταν: 

Κάθε μανούλα γνωρίζει το μοτίβο κινήσεων του εμβρύου της. Δλδ κάποιο μπορεί σε καθημερινή βάση να κινείται πολύ και έντονα ή κάποιο να κινείται λίγο και έντονα ή πολύ και άτονα ή λίγο και άτονα. Το θεμα είναι η μαμά να αναγνωρισει αν αλλάξει η γενικότερη συμπεριφορά όσον αφορά την κινητικότητα του.

Πολύ καλά τα είπε. Αυτό είναι το σωστό. Όπως εμείς δεν πρέπει να συγκρινομαστε με άλλον έτσι και τα μωρά μας :P

Σημασία έχει το μοτιβουτο κινήσεων του ίδιου του μωρού να το παρακολουθούμε. 

@Tinasardin8689 μπορεί όντως να έχεις ένα ήσυχο μωράκι. Δεν είναι κακό. Αφού οι εξετάσεις σου είναι μια χαρά :)

Οτάν είσαι ξαπλωμένη ασχολείσαι με την κοιλιά σου? Δηλαδή να την σκουντηξεις κλπ? Θα ανταποκριθεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Πολύ καλά τα είπε. Αυτό είναι το σωστό. Όπως εμείς δεν πρέπει να συγκρινομαστε με άλλον έτσι και τα μωρά μας :P

Σημασία έχει το μοτιβουτο κινήσεων του ίδιου του μωρού να το παρακολουθούμε. 

@Tinasardin8689 μπορεί όντως να έχεις ένα ήσυχο μωράκι. Δεν είναι κακό. Αφού οι εξετάσεις σου είναι μια χαρά :)

Οτάν είσαι ξαπλωμένη ασχολείσαι με την κοιλιά σου? Δηλαδή να την σκουντηξεις κλπ? Θα ανταποκριθεί?

Μπα,δεν συγκινείται ιδιαίτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Μπα,δεν συγκινείται ιδιαίτερα..

Εγώ λέω να μην στεναχωριέσαι αδίκως για αυτό το θέμα. Έχεις κάνει τις εξετάσεις σου είναι όλα μια χαρά! Ακόμα και πιο ήσυχο να είναι το μωρό σου τι πειράζει; Στους υπέρηχους δεν κινείται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αμέ,κινείται…δεν με στενοχωρεί απλά το σκέφτομαι λίγο…κορίτσια το ευρηκα όταν τα μάζεψα δεν μυρίζει καθόλου..αν κάποια βρει το μυρωδάτο απορρυπαντικό να μας το πει…σκέφτομαι μήπως δεν πρέπει να μυρίζει τελικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα! 

στις πριν 22 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο που είσαι μπερδεμένη. Κ εγώ θα ήμουν στη θέση σου. Αλλά για να ηρεμήσω λίγο θα την πέθαινα στις ερωτήσεις. Θα της εθετα ξεκάθαρα το γεγονός των διφορούμενων απόψεων. Αν δεν μπορούν να συμφωνήσουν εκείνοι που είναι και γιατροί, τότε εμείς τι να κάνουμε που δεν έχουμε τις γνώσεις τους? 

Σεξ καλύτερα να μην κάνεις. Το συνιστούν καλύτερα στον μήνα σου. Και λόγω του ιστορικού σου, ας το αφήσεις για λίγο ακόμα. Μπανακι ομως θα ήταν μια χαρά να κάνεις. Όχι κάνα τρελό κολύμπι προφανώς. Έτσι λίγο να πλατσουρισεις. Είναι και η ψυχολογία στη μέση. 

@whatever, εσύ που έχεις και μέτρο σύγκρισης. Στο πρώτο παιδάκι σου, όταν λες ότι ήταν ήσυχο, για περιέγραψε μας λίγο μια "τυπική" μέρα. Νομίζω πως και ο δικός μου μπέμπης είναι ήσυχος.  Δηλαδή είναι τόσο συνεργάσιμος, που όταν κοιμάμαι δεν με ενοχλεί, αν είναι ξύπνια θα κλωτσισει. Αλλά με αγχώνει όλο αυτό γιατί ακούω από πολλές 'με έχει πεθάνει στις κλωτσιές ' και λέω 'η εγώ είμαι υπερβολική που αυτά που νιώθω τα νιώθω σαν 'νορμαλ-ωραια' , 'η όντως το μωρό μου είναι ήσυχο. 

Επίσης , στην έξω ζωή τώρα, το πρώτο σου παιδάκι παραμένει ήσυχο?

@Emily2 συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο που έκανε το καρπουζακι. Ρώτησε την ευθέως και πες της τους προβληματισμούς σου. Καλύτερα κιόλας στο ραντεβού γιατί αυτές οι κουβέντες είναι καλύτερα να γίνονται πρόσωπο με πρόσωπο. Όλα καλά θα είναι! 

Ο πρώτος ήταν πολύ πολύ ήσυχος. Τόσο σε συχνότητα κινήσεων όσο και σε ένταση. Πολλές φορές ξάπλωνα και τον σκουντουσα λίγο για να τσεκαρω ότι όλα είναι οκ. Δεν με πόνεσε ποτέ με τις κινήσεις του. Αυτό μέχρι να γεννηθεί! Τώρα μόνο ήσυχος δεν είναι! Είναι ένας μικρός ταρζανακος που δεν ξέρει να περπατάει παρά μόνο τρέχει! Είναι η χαρά της ζωής το αγόρι μου! Ο παιδίατρος μας τον χαρακτήριζε από πολύ μικρό ως μια κινητή κάψουλα συμπυκνωμένης ενέργειας!

Ο δεύτερος τώρα είναι αυτό που διαβάζεις "με έχει πεθάνει στις κλωτσιές". Μόνο την ώρα που περπατάω δεν πολύ κουνιέται... Κάθομαι αραχτη με κλωτσαει, κάθομαι στο αυτοκίνητο λίγο πιο ίσια με κλωτσαει, ξαπλώνω να κοιμηθώ κλωτσαει σε όποια πλευρά και να είμαι, σε σημείο να δυσκολεύομαι να κοιμηθώ. Κλωτσαει και σπρώχνει γενικά. Και με πονάνε και περισσότερο οι κινήσεις του γιατί είναι πιο έντονες. Ελπίζω να ισχύει το αντίθετο και είναι ήρεμος όταν γεννηθεί!

στις πριν 21 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

@whatever Νομίζω ότι έχουμε η το ίδιο η κάτι παρόμοιο σε σχέση με την αυτοάνοση θρομβοφιλια. Έχεις αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο?

Εννοείς θα πας για προγραμματισμένη πρόκληση η καισαρική? Και εμένα με αγχώνει τι θα γίνει σε περίπτωση  έκτακτου τοκετού. 

Ο δικός μου αιματολόγος δεν μου είπε κάτι για κάλτσες. Μου είπε ότι θα χρειαστεί να παίρνω αγωγή για σίγουρα 40 μέρες μετά τον τοκετό κ μετά βλέπουμε. Μήπως παραείναι χαλαρός??

Ναι το αντιφωσφολιπιδικο έχω και γω. Με πρόκληση θα πάω αλλά όχι απαραίτητα καισαρική αν όλα πάνε καλά! Το πλάνο μας είναι μόλις κλείσω τις 38 εβδομάδες να γεννήσω για να προλάβουμε έναν έκτακτο τοκετό. Και επειδή ο πρώτος γεννήθηκε 38+3 και θεωρητικά το δεύτερο έρχεται και λίγο νωρίτερα δεν μας παίρνει να περιμένουμε περισσότερο

Δεν ξέρω για τις κάλτσες να σου πω. Σου έχει δώσει γραπτές οδηγίες; Αν θέλεις κάνε μια ερώτηση αλλά ίσως έκρινε ότι δεν τις χρειάζεσαι. Εμένα η αιματολογος μου είχε πει στον πρώτο για 24 ώρες μετά τον τοκετό αλλά ο γυναικολόγος μου είχε πει καλύτερα να τις κρατήσω όσο είμαι στην κλινική γιατί έτσι κι αλλιώς οι κινήσεις εκεί είναι πιο περιορισμένες απ'ότι στο σπίτι 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Ναι αμέ,κινείται…δεν με στενοχωρεί απλά το σκέφτομαι λίγο…κορίτσια το ευρηκα όταν τα μάζεψα δεν μυρίζει καθόλου..αν κάποια βρει το μυρωδάτο απορρυπαντικό να μας το πει…σκέφτομαι μήπως δεν πρέπει να μυρίζει τελικά; 

και γω δοκιμαζω δοκιμαζω ακομη δεν το εχω βρει, ισως μόλις μεγαλώσουν λίγο να δοκιμάζαμε το προδερμ που μου ειπαν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Ναι αμέ,κινείται…δεν με στενοχωρεί απλά το σκέφτομαι λίγο…κορίτσια το ευρηκα όταν τα μάζεψα δεν μυρίζει καθόλου..αν κάποια βρει το μυρωδάτο απορρυπαντικό να μας το πει…σκέφτομαι μήπως δεν πρέπει να μυρίζει τελικά; 

Εγώ έχω πάρει ένα skip με άρωμα ταλκ που γράφει πάνω πως είναι κατάλληλο για βρεφικά ρούχα. Δεν τα έχω πλύνει ακόμα τα ρουχαλακια της μικρής, όμως το έχω δοκιμάσει στα δικα μας ρούχα και μυρίζει πολύ ωραία.

Αφήνω από κάτω το link για να δείτε τη συσκευασία

https://www.skip.gr/proionta/liquids/skip-talc-soft-liquid-30.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια από ότι έχω καταλάβει αυτή είναι η ουσία να μη μυρίζουν για να μην ενοχλούν τα μπεμπακια μας. 

Επίσης , εμένα τις κάλτσες μου είπε θα της φοράω όταν μπω για τοκετό και για 10 μέρες μετά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω μια κουβερτουλα μακό, μια ένα πολύ λεπτό φλισακι, μια ακόμη από τη μια πλευρά μακό και από την άλλη φλισακι και μια πικέ.

Αν θυμάμαι καλά τελικά στην αρχή χρησιμοποιούσα μόνο τις πάνες αγκαλιές που ήταν πιο λεπτές 

Για αργότερα είχαι δύο πλεκτές μια με αραιή ύφανση (αυτή την είχα και γω όταν ήμουν μωρό) και μια ακόμη λίγο πιο χοντρή που μας την έφτιαξε μια φίλη της πεθεράς μου.

Για πολύ αργότερα χρησιμοποιούσαμε υπνοσακο. Απο τις καλύτερες αγορές!

Απορρυπαντικό χρησιμοποιούσα το baby planet. Εμένα με βόλεψε οπότε και δεν έτυχε να δοκιμάσω άλλο. Είχα πάρει και ένα μαλακτικό μαζί αλλά ένα μπουκάλι έκανα 2,5 χρόνια να το τελειώσω. Μου είχε πει ο παιδίατρος να μην το χρησιμοποιώ γιατί το μαλακτικό δεν ξεπλενεται καλά ακριβώς για να μυρίζουν πολύ τα ρούχα. 

Γενικά δεν θέλουν έντονες μυρωδιές. Πάντως θα μυρίσει το σπίτι μωρουδιλα όταν έρθει το μωρό σπίτι! Λίγο τα ρουχαλακια λίγο οι κρεμουλες και τα σαμπουάν!

@Watermelonείσαι πολύ μπροστά εσύ! Με το καλό να τα τακτοποιήσει όλα! 

Εγώ απλά τα έβγαλα όλα από τις τσάντες να δω τι άλλο χρειαζόμαστε να ψωνίσουμε και τα έβαλα στα συρτάρια γιατί έχω θέμα χώρου και ήθελα να δω που θα βολεψουν. Καρότσι, κάθισμα, κούνια και τέτοια δεν μπορώ ακόμη να φέρω γιατί τώρα το δεύτερο δωμάτιο είναι γεμάτο με του μεγάλου οπότε προβλέπω τα ογκώδη να τα πλένω στο πατρικό μου και όταν μπω κλινική να γεννήσω να τα φέρουν οι δικοί μου μέχρι να βγούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Elli13 κοριτσιιιιιι μμμ τι καλααα!!!! Ήμουν σίγουρη ότι θ ήταν όλα καλά! Το σώμα σου θυμάται και ξέρει ακριβώς τι πρέπει ν κάνει!!!! Αχχχχ ακούσαμε την πρώτη καρδούλα !!!❤️❤️❤️ ποσό είσαι τώρα;;;  Εγώ η θ πάω τη Παρασκευή η από βδομάδα! Μ είπε ο γιατρός καλυτερα από βδομάδα γ ν ακούσουμε σίγουρα καρδούλα αλλά εμένα ο άντρας θ λείπει σε ταξίδι! Όποτε λέω ν πάω τη Παρασκευή κ αν δν ακούσουμε δν θ αγχωθώ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ και θ ξαναπάω από βδομάδα που θ γυρίσει ο συζυγος! Πιστεύω πως όλα είναι καλά , έδωσε το σήμα του το μικρακι μ με τις ναυτίες π έχω!  @Naty @Θέτις Κ. @Girly είμαστε οι επόμενες ❤️❤️
    • Έλα ντε ; Και εγω αυτό αναρωτιέμαι ήπια 600ml ζαχαρονερό είναι δυνατόν να είναι τα ίδια όρια ;
    • Κορίτσια δεν θα παρω τηλ θα περιμένω και την άλλη φορα τα ίδια έγινε με τον θυρεοειδή και ειχα πανικοβληθεί δεν μου απάντησε ποτε στο μήνυμα μου άσε που ντράπηκα κιολας που του εστειλα μνμ στο κινητό του χωρις μου το δώσει ο ιδιος.. έτρεχα από μόνη μου σε ενδοκρινολόγο μεγάλη βδομαδα τελευταία στιγμή να βρω γιατρό να με δεχτεί  και αποτελέσματα ήταν να μην δώσει καν σημασία στην τιμή του θυρεοειδή  Δεν μου είπε ποτε να του στέλνω αποτελέσματα από εξετάσεις και απο την μια το καταλαβαίνω δεν είναι ιδιώτης να το εχω όποτε θέλω στο τηλέφωνο.. το ήξερα ότι θα γίνει αυτό από την στιγμή που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο 🤷‍♀️
    • Όμως αυτά είναι τα όρια της καμπύλης των 75! Πώς γίνεται να είναι ίδια και για τα 100? Νομίζω κι εγώ να πάρεις να ρωτήσεις, εγώ τουλάχιστον θα ρώταγα και μη σε νοιάζει τι σου είπανε για επείγοντα! 
    • Έλα μπράβο κορίτσι μου όλα καλά πηγαίνουν με το μωρακι σου ήθελε λίγο το χρόνο του η καρδούλα ήταν νωρίς για αυτό 🥰 εγω είμαι με τον αντρα σου 100% τώρα να σου την αλήθεια έχει δίκιο επειδή πάνω κάτω ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσενα θέλεις βοηθεια έστω να περάσεις ο πρώτο τρίμηνο σίγουρα θα πάρεις το παιδάκι σου αγκαλιά και εγω την επαιρνα και την παίρνω ακόμα που έχει πάει 12 κιλά αλλά στην αρχή τουλάχιστον προσπαθούσα να μην την παίρνω με το παραμικρό αγκαλιά συνήθως καθόμουν στον καναπε και μου την έδινε η μαμα μου όποτε με χρειαζόταν  Με το καλοοοοο 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...