Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2023👶❤️🍼


Recommended Posts

Με την ευκαιρία, ήθελα να ρωτήσω ρε κορίτσια, εσείς έχετε ρωτήσει το γιατρό σας για την αμοιβή του; Αν ναι πως και πότε; Επίσης γνωρίζετε μια μέση τιμή για να ξέρω τι να περιμένω; Έχω ακούσει γύρω στα 1.500 - 2.000 παλιότερα, έχουν ανέβει κι άλλο οι τιμές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Εγω που έχω ήδη μια καισαρική μπορώ   να σου πω πως όντως είναι δύσκολη η αποκατάσταση,δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο όπως όλα τα άλλα.Φυσικα θα ξανά κάνω ελπίζοντας να είναι λίγο καλύτερα τα πραματα από ότι στην πρώτη.

Καλημέρα κοπέλα  μου!

Ελπίζω να μην τρομάζουμε καμια μανουλα που θα κανει για πρώτη φορά καισαρική, εξάλλου κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, Απλά εμένα προσωπικά με τρομάζει πάρα πολύ 🤐

Αν επιτρέπεται φυσικά, θα ξανακάνεις από επιλογή σου; Η συντρέχει λόγος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Και εμένα έτσι είναι ακόμη,μπορεί να αλλάξουνε θέση ακόμη και την τελευταία εβδομάδα,ο γιος μου γύρισε στην 35η εβδομάδα.Ο μόνος λόγος που θέλω να γυρίσει ειναι γιατί σε αυτή την θέση με ζοριζει πολύ αλλιώς δεν με απασχολεί έτσι κι αλλιώς θα γεννήσω με καισαρική.

Καλημέρα μανούλα 🌺

Ευχαριστώ.... Να σου ζήσει ο γιος με το καλο το νέο μέλος

Ωωω μωλε τα γλυκούλα... Μου πε ο γιατρός ότι μετά την 33 εβδομάδα να περπατάω μια ώρα την μέρα δεν ξέρω γτ ίσως γισ να βοηθήσει να πάρει θέση ευκολότερα κάπως έτσι .. Και να ανέβω σχεδόν ένα μήνα νωρίτερα Αθήνα. Εγώ μένω κ σε νησί δεν έχει μαθήματα ανώδυνου τοκετού και τέτοια.. Θέλω να γεννήσω φυσιολογικά. Βέβαια είμαι από εξωσωματική συνήθως λέει τα πάνε κεσαρικη κ δεν τα πάνε μέχρι να σπάσουν τα νερά. 

Τώρα τι να πω έχει ο θεός θα δούμε πως θα πάει... Ένα άγχος το έχω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κοπέλα  μου!

Ελπίζω να μην τρομάζουμε καμια μανουλα που θα κανει για πρώτη φορά καισαρική, εξάλλου κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, Απλά εμένα προσωπικά με τρομάζει πάρα πολύ 🤐

Αν επιτρέπεται φυσικά, θα ξανακάνεις από επιλογή σου; Η συντρέχει λόγος;

Και εμένα με τρομάζει παρά πολύ παρόλο που το έχω ξανά κάνει.Μετα απο.μια καισαρική συνήθως κάνεις πάλι καισαρική,εκτός  αν θέλεις και βρεις γιατρο να σε υποστηρίζει για vbac.Προσωπικα με τρομάζει περισσότερο ο φυσιολογικός τοκετός παρά καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Και εμένα με τρομάζει παρά πολύ παρόλο που το έχω ξανά κάνει.Μετα απο.μια καισαρική συνήθως κάνεις πάλι καισαρική,εκτός  αν θέλεις και βρεις γιατρο να σε υποστηρίζει για vbac.Προσωπικα με τρομάζει περισσότερο ο φυσιολογικός τοκετός παρά καισαρική.

Όλα να πάνε κατά ευχήν!! Σημασία έχει να πάρουμε υγιή μωράκια στην αγκαλιά μας 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/8/2023 at 11:41 ΜΜ, ο/η evi90 είπε:

Με την ευκαιρία, ήθελα να ρωτήσω ρε κορίτσια, εσείς έχετε ρωτήσει το γιατρό σας για την αμοιβή του; Αν ναι πως και πότε; Επίσης γνωρίζετε μια μέση τιμή για να ξέρω τι να περιμένω; Έχω ακούσει γύρω στα 1.500 - 2.000 παλιότερα, έχουν ανέβει κι άλλο οι τιμές;

Καλημέρα......εγω για παράδειγμα θα γεννήσω στο ιασω και τον ρώτησα πρόσφατα και μου είπε να υπολογίσω όλα μαζί γύρω στα 4500€ μαζί με το νοσοκομείο με φυσιολογικό τοκετό αν όλα πάνε καλά μέχρι τότε. Έχω δει στο ίντερνετ μια ανακοίνωση του νοσοκομείου με χρεώσεις είναι γύρω στα 2500€ 

Άρα αλλά τόσα θα θέλει κ αυτός. 😵💫 Εντομεταξη εμένα δεν με παρακολουθεί αυτός γτ μένω επαρχία, με είδε τις πρώτες εβδομάδες όταν έμεινα έγκυος, μια στην Β επιπέδου και θα με δει τον τελευταίο μήνα εντατικά. Αν έμενα Αθήνα εκείνος ανά μήνα παίρνει μόνο 50€ τον μήνα ανεξάρτητα το πόσες φορές θα πήγαινα είχε τύχει να πάω κ 4 φορές τον μήνα μόνο 50€. Συνήθως έχω ακούσει ότι όταν σε παρακολουθεί ο γιατρός όλη την εγκυμοσύνη παίρνει λιγότερα χρήματα στη γέννα. 

Εσένα ο τοκετός που θα γίνει; 

Εσάς πως λειτουργεί ο γιατρός σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλημέρα......εγω για παράδειγμα θα γεννήσω στο ιασω και τον ρώτησα πρόσφατα και μου είπε να υπολογίσω όλα μαζί γύρω στα 4500€ μαζί με το νοσοκομείο με φυσιολογικό τοκετό αν όλα πάνε καλά μέχρι τότε. Έχω δει στο ίντερνετ μια ανακοίνωση του νοσοκομείου με χρεώσεις είναι γύρω στα 2500€ 

Άρα αλλά τόσα θα θέλει κ αυτός. 😵💫 Εντομεταξη εμένα δεν με παρακολουθεί αυτός γτ μένω επαρχία, με είδε τις πρώτες εβδομάδες όταν έμεινα έγκυος, μια στην Β επιπέδου και θα με δει τον τελευταίο μήνα εντατικά. Αν έμενα Αθήνα εκείνος ανά μήνα παίρνει μόνο 50€ τον μήνα ανεξάρτητα το πόσες φορές θα πήγαινα είχε τύχει να πάω κ 4 φορές τον μήνα μόνο 50€. Συνήθως έχω ακούσει ότι όταν σε παρακολουθεί ο γιατρός όλη την εγκυμοσύνη παίρνει λιγότερα χρήματα στη γέννα. 

Εσένα ο τοκετός που θα γίνει; 

Εσάς πως λειτουργεί ο γιατρός σας; 

Γεια σου κορίτσι και με το καλό..επειδή κι εγώ ρώτησα την Παρασκευή μου είπε 1500 τα δικά του κ της μαίας και 1700 το μαιευτήριο αν πάμε με φυσιολογικό αλλιώς 2000 η καισαρική..θα πάρω το πρωί κ στο μαιευτήριο όμως…τ 1700 αφορούν τρίκλινο που σου κάνουν στο Λητώ αναβάθμιση σε δίκλινο μ είπε..αλλά αύριο θα ρωτήσω ακριβώς τι ισχύει…κι εμένα το ίδιο σύστημα ακριβώς έχει ο γιατρός μου με την πληρωμή κάθε μήνα..οι 4500€ μου φαίνονται κάπως πολλές..γνωρίζω όμως πως από 1/1/23 αυξήθηκαν οι τιμές του μαιευτηρίου…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Γεια σου κορίτσι και με το καλό..επειδή κι εγώ ρώτησα την Παρασκευή μου είπε 1500 τα δικά του κ της μαίας και 1700 το μαιευτήριο αν πάμε με φυσιολογικό αλλιώς 2000 η καισαρική..θα πάρω το πρωί κ στο μαιευτήριο όμως…τ 1700 αφορούν τρίκλινο που σου κάνουν στο Λητώ αναβάθμιση σε δίκλινο μ είπε..αλλά αύριο θα ρωτήσω ακριβώς τι ισχύει…κι εμένα το ίδιο σύστημα ακριβώς έχει ο γιατρός μου με την πληρωμή κάθε μήνα..οι 4500€ μου φαίνονται κάπως πολλές..γνωρίζω όμως πως από 1/1/23 αυξήθηκαν οι τιμές του μαιευτηρίου…

Καλημέρα και εσύ με το καλό..... 😘😘😘Τι έχεις μπέμπη η μπέμπα;;; ποτέ έχεις ΠΗΤ; 

Κοιτα οπως το σκέφτομαι πιστεύω ότι εκεί γύρω στα 2600€ σε δίκλινο ή 2000€ το τρίκλινο 🤔 και γύρω στα 400-500€ κάτι έξτρα εξετάσεις του μωρού κ τα έξτρα που θα βγούνε όταν γεννηθεί άρα μένουν γύρω στα 1500€ για τον γιατρό. Μου πε πολύ χοντρικά να το έχω σαν εικόνα. Μακάρι να ναι λιγότερα...ειναι ακριβό το νοσοκομείο εκεί είναι τα πολλά λεφτά🫣😵💫

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλημέρα και εσύ με το καλό..... 😘😘😘Τι έχεις μπέμπη η μπέμπα;;; ποτέ έχεις ΠΗΤ; 

Κοιτα οπως το σκέφτομαι πιστεύω ότι εκεί γύρω στα 2600€ σε δίκλινο ή 2000€ το τρίκλινο 🤔 και γύρω στα 400-500€ κάτι έξτρα εξετάσεις του μωρού κ τα έξτρα που θα βγούνε όταν γεννηθεί άρα μένουν γύρω στα 1500€ για τον γιατρό. Μου πε πολύ χοντρικά να το έχω σαν εικόνα. Μακάρι να ναι λιγότερα...ειναι ακριβό το νοσοκομείο εκεί είναι τα πολλά λεφτά🫣😵💫

Έχω Μπέμπα και έχω ΠΗΤ λόγω διαβήτη 20/9 τελικά..κοίτα εγώ αυτά τα έξτρα θα τα ρωτήσω όλα γιατί αν από 3200 μου βγουν εν τελει 4500 θέλω να το ξέρω…αυτά τα έξτρα από εδώ κ από εκεί δεν τα καταλαβαίνω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια θα γεννήσω στο Αρεταίειο με τον γιατρό μου. Είχα επιλογή ανάμεσα σε Λητώ και Αρεταίειο και επέλεξα το δημόσιο. Δεν βρίσκω τον λόγο να δώσω τόσα πολλά λεφτά όταν έχω ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο δημόσιο. Ο γιατρός μου που με παρακολουθεί από την παλινδρομη που είχα, μου ζήτησε 1500€ για να είναι μαζί μου. Και επειδή ρώτησα για επισκληρηδιο, μου είπε απλά ότι ίσως χρειαστεί να δώσουμε κάτι στον αναισθησιολογο. Κατά τα άλλα εγώ προσωπικά, τα λεφτά που ακούω για 4 -5 χιλιάρικα δεν προτιθεμαι να τα δώσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Εγώ κορίτσια θα γεννήσω στο Αρεταίειο με τον γιατρό μου. Είχα επιλογή ανάμεσα σε Λητώ και Αρεταίειο και επέλεξα το δημόσιο. Δεν βρίσκω τον λόγο να δώσω τόσα πολλά λεφτά όταν έχω ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο δημόσιο. Ο γιατρός μου που με παρακολουθεί από την παλινδρομη που είχα, μου ζήτησε 1500€ για να είναι μαζί μου. Και επειδή ρώτησα για επισκληρηδιο, μου είπε απλά ότι ίσως χρειαστεί να δώσουμε κάτι στον αναισθησιολογο. Κατά τα άλλα εγώ προσωπικά, τα λεφτά που ακούω για 4 -5 χιλιάρικα δεν προτιθεμαι να τα δώσω..

Είσαι τυχερή που είχες αυτή την επιλογή. Δυστυχώς δε ταιριάζουν οι ίδιοι γιατροί σε όλους και κάποιες θα χρειαστεί να τα δώσουμε δυστυχώς. Ας είμαστε όμως καλά κ ας νιώσουμε άνετα κι ας δώσουμε κ κάτι παραπάνω…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Έχω Μπέμπα και έχω ΠΗΤ λόγω διαβήτη 20/9 τελικά..κοίτα εγώ αυτά τα έξτρα θα τα ρωτήσω όλα γιατί αν από 3200 μου βγουν εν τελει 4500 θέλω να το ξέρω…αυτά τα έξτρα από εδώ κ από εκεί δεν τα καταλαβαίνω 😂

Αν και ξανάγραψα, επειδή δε μου το εμφανίζει ούτε ως κρυφό, θα ξαναγράψω. Κι εγώ μια μπέμπα έχω! Απλά ήθελα να σε ρωτήσω, για ποιο λόγο θα γεννήσεις νωρίτερα; Είναι μεγαλύτερο το μωρό κ θα στο πάρουν; Έχω διαβήτη κύησης κ γι αυτό σε ρωτάω. Εύχομαι με το καλό κ όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/8/2023 at 11:17 ΠΜ, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλημέρα......εγω για παράδειγμα θα γεννήσω στο ιασω και τον ρώτησα πρόσφατα και μου είπε να υπολογίσω όλα μαζί γύρω στα 4500€ μαζί με το νοσοκομείο με φυσιολογικό τοκετό αν όλα πάνε καλά μέχρι τότε. Έχω δει στο ίντερνετ μια ανακοίνωση του νοσοκομείου με χρεώσεις είναι γύρω στα 2500€ 

Άρα αλλά τόσα θα θέλει κ αυτός. 😵💫 Εντομεταξη εμένα δεν με παρακολουθεί αυτός γτ μένω επαρχία, με είδε τις πρώτες εβδομάδες όταν έμεινα έγκυος, μια στην Β επιπέδου και θα με δει τον τελευταίο μήνα εντατικά. Αν έμενα Αθήνα εκείνος ανά μήνα παίρνει μόνο 50€ τον μήνα ανεξάρτητα το πόσες φορές θα πήγαινα είχε τύχει να πάω κ 4 φορές τον μήνα μόνο 50€. Συνήθως έχω ακούσει ότι όταν σε παρακολουθεί ο γιατρός όλη την εγκυμοσύνη παίρνει λιγότερα χρήματα στη γέννα. 

Εσένα ο τοκετός που θα γίνει; 

Εσάς πως λειτουργεί ο γιατρός σας; 

Καλησπέρα, αν και ξανάγραψα δε μου τα εμφανίζει ούτε ως κρυφά τα μηνύματα, οπότε ξαναγράφω. Εμένα δε μου παίρνει για επίσκεψη απλού υπερήχου. Μου παίρνει μόνο για τις μεγάλες εξετάσεις (κυστική ίνωση, α επιπέδου, β επιπέδου και dopler γύρω στα 800 συνολικά). Μου είπε ότι θα μου πει στο τέλος, αλλά θέλω να δω πως να το ρωτήσω, πότε να το ρωτήσω γιατί δε θέλω να βρεθώ κ προ εκπλήξεων (αν κ δε νομίζω). Αλλά θέλω να έχω κ μια εικόνα του πόσα ζητάνε. Το μητέρα που θα γεννήσω εγώ έχω βρει παλιότερο τιμοκατάλογο αλλά τωρινό δε βρίσκω. Θα πάρω να ρωτήσω αν είναι αλλά έλεγα να ρωτήσω πρώτα εδώ να δω τι παίζει γενικά. Δυστυχώς δε συνεργάζεται με άλλο νοσοκομείο ο γιατρός μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ τα θεωρώ περιττά εντελώς τα χρήματα του μαιευτηρίου κ αν είχα επιλογή θα πήγαινα σε δημόσιο αλλά ο γιατρός μου δεν συνεργάζεται με κάποιο.όχι,το μωρό είναι κανονικό και έχω προδιαβήτη..ούτε καν διαβήτη αλλά μ είπε όταν υπάρχει διαβήτης δεν ρισκάρουν μα φτάσουν έως την 40η εβδομάδα..39+1 τελική γεννάμε…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tinasardin8689 @evi90 @Elli13 @vivika10

 

Εγώ όπως σας είπα είμαι έγκυος μετά από αρκετές προσπάθειες εξωσωματικής. ήταν εξωσωματική που την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο. Ο γιατρός όταν έμεινα έγκυος ήθελε αν κ δημόσιο να του δίνω 60€ σε κάθε επίσκεψη. Επίσης εκεί εχουν σύστημα αν είσαι έγκυος με εξωσωματική να σε πάνε μόνο με καισαρική (χωρίς καλή μεταχείριση και κατά την διάρκεια της γέννας έχουν κ μαθητές από πανω σου κ να ακούς το μακρύ κ το κοντό του καθενός ενώ εσύ βρίσκεσαι στο κρεβάτι) . Γέννησε μια φίλη μου μετά από εξωσωματική με καισαρική με τον ίδιο γιατρό που ειχα ο οποίος γιατρός αποδείχτηκε πολύ φίλοχρήματος επίσης ήθελε να πάει διακοπές και έκανε τον τοκετό νωρίτερα και το μωρό είχε πρόβλημα αναπνευστικό και το πήγαν στο Παίδων σε θερμοκητιδα βδομαδες και της πήγε της φίλης μου συνολικά πάνω από 2000€ η γέννα συν ότι στην κάθε επίσκεψη από όταν έμεινε έγκυος της έπαιρνε 50€ ΚΆΘΕ ΦΟΡΆ. Το περιγράφει σαν τρομακτική εμπειρία και μετανιώνει που δεν έκανε μήνυση. Έτσι αναγκαστικά να βρω άλλον γιατρό και αυτός είναι μόνο στο Ιασω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κι εγώ τα θεωρώ περιττά εντελώς τα χρήματα του μαιευτηρίου κ αν είχα επιλογή θα πήγαινα σε δημόσιο αλλά ο γιατρός μου δεν συνεργάζεται με κάποιο.όχι,το μωρό είναι κανονικό και έχω προδιαβήτη..ούτε καν διαβήτη αλλά μ είπε όταν υπάρχει διαβήτης δεν ρισκάρουν μα φτάσουν έως την 40η εβδομάδα..39+1 τελική γεννάμε…

Καλά δεν το συζητώ αν ο γιατρός δεν συνεργάζεται με δημόσιο, δεν υπάρχει επιλογή!! Εγώ άλλαξα γιατρό μετά την βιοχημική και όταν έψαχνα μέσω γνωστών, ένα από τα κριτήρια μου ήταν και το να συνεργάζεται με το δημόσιο. Αλλιώς και εγώ θα τα έδινα τα λεφτά χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συγγνώμη αν το ανέφερες κάπου αλλά δεν το θυμάμαι κορίτσι μου, με πρόκληση θα πάτε ή κατευθείαν καισαρική;

Προδιαβητη έχω και εγώ πολλα χρόνια πριν την εγκυμοσύνη, αλλά οι 2 καμπύλες που έχω κάνει ως τώρα έχουν βγει πολύ καλές, όπως και όλες οι μετρήσεις του σακχάρου νηστείας, οπότε δεν μου έχει αναφέρει κάτι ούτε ο γυναικολόγος ούτε η ενδοκρινολόγος για τοκετό νωρίτερα.

Κάθε περίπτωση εννοείται διαφέρει, και ο γιατρός σου που έχει το ιστορικό σου θα ξέρει τι είναι καλύτερο! 20/9 εσύ, και 20/10 εγώ 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κι εγώ τα θεωρώ περιττά εντελώς τα χρήματα του μαιευτηρίου κ αν είχα επιλογή θα πήγαινα σε δημόσιο αλλά ο γιατρός μου δεν συνεργάζεται με κάποιο.όχι,το μωρό είναι κανονικό και έχω προδιαβήτη..ούτε καν διαβήτη αλλά μ είπε όταν υπάρχει διαβήτης δεν ρισκάρουν μα φτάσουν έως την 40η εβδομάδα..39+1 τελική γεννάμε…

Ναι ισχύει αυτό με τον διαβήτη δεν σε αφήνουνε να φτάσεις στην 40η εβδομάδα,στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχα διαβήτη είχαμε κανονίσει να γεννήσω στην 39η εβδομάδα ασχέτως που δεν έφτασα μεχρι εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες... 

Τι κάνετε; πως πάτε γενικά; 

Εγώ σήμερα είμαι 28+5 

Χθες πήγα για υπέρηχο, ο μπέμπης είναι μια χαρά αλλά αντιμετώπιζω το έξεις:

Εδω και κάποιες μέρες είχα κάποια πονακια που έρχονταν κ έφευγαν. Όταν ξαπλωνα κ ξεκουραζομουν περνούσαν. Χθες μου έκανε η γιατρός καρδιοτοκογραφο έδειξε ότι έχω συσπάσεις. Μου είπε ξεκούραση και ξάπλα μέχρι την άλλη εβδομάδα. Επίσης ενώ είχα ένα αρκετά καλό μήκος τραχήλου έπεσε πάρα πολύ μέσα σε 15 μέρες. Μου έδωσε ένδοκολπικά προγεστερονη κ θα με δει την άλλη εβδομάδα. 

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; πως είστε εσείς γενικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλημέρα μανούλες... 

Τι κάνετε; πως πάτε γενικά; 

Εγώ σήμερα είμαι 28+5 

Χθες πήγα για υπέρηχο, ο μπέμπης είναι μια χαρά αλλά αντιμετώπιζω το έξεις:

Εδω και κάποιες μέρες είχα κάποια πονακια που έρχονταν κ έφευγαν. Όταν ξαπλωνα κ ξεκουραζομουν περνούσαν. Χθες μου έκανε η γιατρός καρδιοτοκογραφο έδειξε ότι έχω συσπάσεις. Μου είπε ξεκούραση και ξάπλα μέχρι την άλλη εβδομάδα. Επίσης ενώ είχα ένα αρκετά καλό μήκος τραχήλου έπεσε πάρα πολύ μέσα σε 15 μέρες. Μου έδωσε ένδοκολπικά προγεστερονη κ θα με δει την άλλη εβδομάδα. 

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; πως είστε εσείς γενικά; 

Καλημέρα, μόλις διάβασα το μήνυμά σου και ταυτίστηκα..χθες είχα γράψει για κάτι παρόμοιο σε άλλο θέμα. Εγώ είμαι λίγο πιο πίσω, 26+6 για την ακρίβεια και το θεματάκι με τον τράχηλο το είδαμε από τη β' επιπέδου. Ευτυχώς με προγεστερόνη και ξεκούραση παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Τυχαία προχθές στον υπέρηχο που τον ξαναμέτρησε ο γιατρός, είδαμε ότι κάνω συσπάσεις, χωρίς να καταλαβαίνω κάτι, αλλά ξεκάθαρα φαινόταν ότι ανοίγει ο τράχηλος και μικραίνει. Οπότε πλέον κρεβατώθηκα και ξεκίνησα glopir. Δεν νιώθω πόνο ή πέτρωμα, αλλά κάτι σαν μικρές κραμπίτσες που και που. Μακάρι να εξελιχθούν όλα καλά και ας είμαι το επόμενο 3μηνο στο κρεβάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η pixel22 είπε:

Καλημέρα, μόλις διάβασα το μήνυμά σου και ταυτίστηκα..χθες είχα γράψει για κάτι παρόμοιο σε άλλο θέμα. Εγώ είμαι λίγο πιο πίσω, 26+6 για την ακρίβεια και το θεματάκι με τον τράχηλο το είδαμε από τη β' επιπέδου. Ευτυχώς με προγεστερόνη και ξεκούραση παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Τυχαία προχθές στον υπέρηχο που τον ξαναμέτρησε ο γιατρός, είδαμε ότι κάνω συσπάσεις, χωρίς να καταλαβαίνω κάτι, αλλά ξεκάθαρα φαινόταν ότι ανοίγει ο τράχηλος και μικραίνει. Οπότε πλέον κρεβατώθηκα και ξεκίνησα glopir. Δεν νιώθω πόνο ή πέτρωμα, αλλά κάτι σαν μικρές κραμπίτσες που και που. Μακάρι να εξελιχθούν όλα καλά και ας είμαι το επόμενο 3μηνο στο κρεβάτι.

Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση....

σου εύχομαι και εσένα ότι καλύτερο, όλα καλά θα πάνε θα κάνουμε ότι μας είπαν λίγο έμεινε και ας κρεβατωθουμε όπως είπες δεν πειράζει... Ποτε θα σε ξανά δει ο γιατρός; 

Μάλιστα, εγώ τα πονακια δεν τα θεωρίσα πρόβλημα μιας και περνούσαν κατά την ξεκούραση γενικά νιώθω καλά αλλά μάλλον αυτή κάτι θα είδε και μου είπε ότι μπορεί οι συσπάσεις να είναι ακανόνιστες τώρα κ όχι ρυθμικες ακόμα αλλά πρέπει να το παρακολουθούμε γτ αν το αφήσουμε μπορεί να είναι αιτία πρόωρου τοκετού., δεν σου κρύβω ότι αγχοθηκα αρκετά. Θα δούμε τι οδηγίες θα μου δώσει την άλλη εβδομάδα και πως θα πάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση....

σου εύχομαι και εσένα ότι καλύτερο, όλα καλά θα πάνε θα κάνουμε ότι μας είπαν λίγο έμεινε και ας κρεβατωθουμε όπως είπες δεν πειράζει... Ποτε θα σε ξανά δει ο γιατρός; 

Μάλιστα, εγώ τα πονακια δεν τα θεωρίσα πρόβλημα μιας και περνούσαν κατά την ξεκούραση γενικά νιώθω καλά αλλά μάλλον αυτή κάτι θα είδε και μου είπε ότι μπορεί οι συσπάσεις να είναι ακανόνιστες τώρα κ όχι ρυθμικες ακόμα αλλά πρέπει να το παρακολουθούμε γτ αν το αφήσουμε μπορεί να είναι αιτία πρόωρου τοκετού., δεν σου κρύβω ότι αγχοθηκα αρκετά. Θα δούμε τι οδηγίες θα μου δώσει την άλλη εβδομάδα και πως θα πάει...

Δεν θα με ξαναδεί τόσο άμεσα, θα κάνω το doppler σε 3 εβδομάδες, που σίγουρα θα δούμε και τράχηλο πάλι και βλέπουμε για τη συνέχεια. Απλά μου είπε ότι αυτές ειναι 'ψευδοσυσπάσεις' και είναι φυσιολογικό η μήτρα να συσπάται όσο πλησιάζεις προς τον τοκετό, δεν είναι σαν τις συσπάσεις του τοκετού, όμως σίγουρα χρειάζεται αγωγή και ξεκούραση, γι' αυτό ξεκίνησα και το χάπι. Θα δεις η προγεστερόνη θα κάνει δουλειά για τον τράχηλο και αφού έχεις ξανά εβδομαδιαίο ραντεβού θα χεις μια εικόνα τι γίνεται. Μακάρι να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες,

Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν σήμερα ...

Με το καλό τα μωράκια μας.......!!!!🤰🏻

Με την βοήθεια της Παναγίας σε όσες την πιστεύουν και την ζητούν να μας προσέχει...🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλημέρα μανούλες,

Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν σήμερα ...

Με το καλό τα μωράκια μας.......!!!!🤰🏻

Με την βοήθεια της Παναγίας σε όσες την πιστεύουν και την ζητούν να μας προσέχει...🙏🙏

Χρόνια πολλά, να χαίρεστε τους εορτάζοντες!! Υγεία και με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας ❣️

Πως είστε γενικά;

Εγώ έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι αρκετά στην καθημερινότητα και κυρίως στο θέμα του ύπνου. Νιώθω μια γενικότερη δυσφορία, κουράζομαι πολύ εύκολα, μου κόβεται η ανάσα και οι κινήσεις της μπεμπας πολύ συχνά μέσα στη μέρα με πονάνε αρκετά. Πλέον δεν νιώθω κλωτσιές,αλλά σαν να μετακινείται όλη η κοιλιά, και ανάλογα με το που θα χτυπήσει και με τι ενταση, νιώθω πόνο.

Έχω καθιερώσει τουλάχιστον όσο είμαι διακοπές το καθημερινό περπάτημα το βράδυ στο λιμάνι, σε χαλαρούς ρυθμούς, αφού πρώτα έχω φάει μια μπάλα παγωτό 😂😂😂🐷🐷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα. Δεν γράφω πολύ συχνά, παρατήρησα μια μικρή κινησουλα και πολύ χαίρομαι. Τα δικά μου νέα είναι καλά. Σήμερα είμαι ακριβως στις 30 εβδομάδες. Και έχω γιατρό το απόγευμα. Η Μπουμπου εξελίσεται σε Μπουμπουλίνα όλη μέρα κλωτσαει και κουνιέται ❤️🤣 εγώ σε γενικές γραμμές είμαι καλά. Πάω να σας διαβάσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...