Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ονομα


Μαρια340

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, 

Ίσως φανεί σε κάποιες χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά θέλω την γνώμη σας. Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εχουμε αποφασίσει για το όνομα, αλλά πριν λίγες μέρες είδα στον ύπνο μου τον Αγ. Νεκτάριο. Την εικόνα του και το σκινωμα. Πιστεύεται ότι είναι σωστό να δώσω στο παιδί το όνομα του; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ να σου πω την αλήθεια πιστεύω στα σημάδια οπότε θα το έδινα έστω και σαν δεύτερο όνομα δεν το θεωρώ λάθος το να μην το κάνεις αν δεν το θες απλά σου λέω τι θα έκανα εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ να σου πω την αλήθεια δε πιστεύω στα όνειρα. Όπως και η θρησκεία άλλωστε. Φίλη μου το έχει κάνει που παγιδεύτηκε πολύ για να καταφέρει να κρατήσει μωράκι στην αγκαλιά της επειδή είχε δει τον άγιο Νεκτάριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και εγώ πιστεύω σε κάποια σημαδια και επειδή και εμάς είναι η τρίτη εγκυμοσύνη τώρα έχω χάσει αλλά δύο και σκέφτομαι μήπως είναι κάποιο σημάδι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2023 at 1:03 ΜΜ, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Ίσως φανεί σε κάποιες χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά θέλω την γνώμη σας. Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εχουμε αποφασίσει για το όνομα, αλλά πριν λίγες μέρες είδα στον ύπνο μου τον Αγ. Νεκτάριο. Την εικόνα του και το σκινωμα. Πιστεύεται ότι είναι σωστό να δώσω στο παιδί το όνομα του; 

κορίτσι μου είναι σημάδι πιστέυω....το προστατεύει ο άγιος το εμβρυάκι σου..μεγάλη η χάρη του..κ εγώ είχα δυσκολίες κ είδα 2 φορές την Παναγία...η μικρή θα πα΄ρει το ονόμα ΄της..αλλά γενικά έτσι λένε ότι όταν είσαι έγκυος κ δεις κάποιον άγιο δίνεις το ονομα του.εμενα πολλοι  γνωστοι μου ετσι εκαναν.κι εγω δε το ηξερα ,,μου το ειπαν.βεβαια εξαρταται κ απ το αν πιστευεις γενικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2023 at 9:22 ΜΜ, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και εγώ πιστεύω σε κάποια σημαδια και επειδή και εμάς είναι η τρίτη εγκυμοσύνη τώρα έχω χάσει αλλά δύο και σκέφτομαι μήπως είναι κάποιο σημάδι. 

πιστεψε στον αγιο κ στο σημαδι και ειμαι σιγυρη πως αυτη τη φορα θα εχεις αισια εγκυμμοσυννη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η irini5 είπε:

κορίτσι μου είναι σημάδι πιστέυω....το προστατεύει ο άγιος το εμβρυάκι σου..μεγάλη η χάρη του..κ εγώ είχα δυσκολίες κ είδα 2 φορές την Παναγία...η μικρή θα πα΄ρει το ονόμα ΄της..αλλά γενικά έτσι λένε ότι όταν είσαι έγκυος κ δεις κάποιον άγιο δίνεις το ονομα του.εμενα πολλοι  γνωστοι μου ετσι εκαναν.κι εγω δε το ηξερα ,,μου το ειπαν.βεβαια εξαρταται κ απ το αν πιστευεις γενικα

Και εγώ έτσι πιστεύω ότι πρέπει να γίνει και ποιο πολύ το σκέφτομαι γιατί δεν είναι κάποιος από τους αγίους που εγώ επικαλούμε, οπότε πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/2/2023 at 12:16 ΜΜ, ο/η Μαρια340 είπε:

Και εγώ έτσι πιστεύω ότι πρέπει να γίνει και ποιο πολύ το σκέφτομαι γιατί δεν είναι κάποιος από τους αγίους που εγώ επικαλούμε, οπότε πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο. 

Ναι δέν είναι τυχαίο ..

Σου εύχομαι να σου έρθουν όλα όπως τα θες..κ εγώ είδα τη μια φορά την Παναγία και μάλιστα με ένα προσωνυμία που δεν την είχα ξανακουσει ..φοβερό..

Μακάρι να αξιώθεις κάποια ημέρα κ στο μέλλον να πας στο μοναστήρι του στην Αίγινα με το μωράκι σου ..λένε πως ακούς την καρδιά του αν πιστεύεις ...εγώ δεν είχα πάει να τον προσκυνήσω..κ έχω πάει πολλές φορές στο νησί αυτό ..

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι δεν πιστεύω σε τίποτα από όλα αυτά, παρα μόνο στην επιστήμη. Ειδικά στα όνειρα καθόλου, γιατί είναι το υποσυνείδητο σου. Έχεις μάλλον άγχος και είναι παρα πολύ φυσιολογικό μετά από όλα αυτά που έχεις περάσει.. . Είσαι στον 6ο μήνα και όλα θα πάνε καλά! 

Σκέψου οτι κάθε βράδυ βλέπουμε άπειρα όνειρα τα οποία δεν θυμόμαστε τον επόμενη μέρα. Χαμός από Αγίους μπορεί να γίνεται  στον ύπνο σου κάθε βράδι!! 
Δώσε στο παιδάκι σου το όνομα που αγαπάς και μην γεμίζεις το μυαλουδάκι σου με τέτοια.. 

Αισιοδοξία! Να χαρείς την εγκυμοσύνη  σου.. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2023 at 1:03 ΜΜ, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Ίσως φανεί σε κάποιες χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά θέλω την γνώμη σας. Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εχουμε αποφασίσει για το όνομα, αλλά πριν λίγες μέρες είδα στον ύπνο μου τον Αγ. Νεκτάριο. Την εικόνα του και το σκινωμα. Πιστεύεται ότι είναι σωστό να δώσω στο παιδί το όνομα του; 

Τωρα αν σου πω τι εγινε προχθες....!!

Διανυω την 12η εβδομαδα. Είδα ονειρο οτι ειχα αποβάλλει, ετρεχε αίμα σαν περιοδος και αμεσως μαζι ειδα οτι ημουν στο πατρικο μου σπιτι κι αναβαμε το καντηλακι με τη μαμά μου. Στον τοιχο, σχηματιστηκε μια μορφη ενος αγιου κι ειπαμε πως ειναι ο Αγιος Νεκτάριος. Δεν μου έμοιασε η μορφη του γιατι εχω εικονα στο σπιτι μου. Δεν θυμάμαι τι αλλο εγινε, ομως ξυπνησα και ειπα στον αντρα μου το ονειρο κι οτι ισως κινδυνευσε το μωρο μας και το εσωσε ο Αγιος. Δεν σκεφτηκα ομως για το ονομα... ουτε θελω να δεσμευτω με ενα τετοιο τάμα προς τον Αγιο. 

με προβληματισες πολύ ομως με την ερωτηση σου.

Μακάρι ολοι οι Αγιοι και η Παναγια μας να ειναι κοντα στα μωρα μας. Δυστυχως κανενας γιατρος δεν μπορει να φροντισει τα μωρα μας στην κοιλια μας. Για αυτο κανουμε το σταυρο μας και ζηταμε απο το Θεο να γινει το θελημα του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Τωρα αν σου πω τι εγινε προχθες....!!

Διανυω την 12η εβδομαδα. Είδα ονειρο οτι ειχα αποβάλλει, ετρεχε αίμα σαν περιοδος και αμεσως μαζι ειδα οτι ημουν στο πατρικο μου σπιτι κι αναβαμε το καντηλακι με τη μαμά μου. Στον τοιχο, σχηματιστηκε μια μορφη ενος αγιου κι ειπαμε πως ειναι ο Αγιος Νεκτάριος. Δεν μου έμοιασε η μορφη του γιατι εχω εικονα στο σπιτι μου. Δεν θυμάμαι τι αλλο εγινε, ομως ξυπνησα και ειπα στον αντρα μου το ονειρο κι οτι ισως κινδυνευσε το μωρο μας και το εσωσε ο Αγιος. Δεν σκεφτηκα ομως για το ονομα... ουτε θελω να δεσμευτω με ενα τετοιο τάμα προς τον Αγιο. 

με προβληματισες πολύ ομως με την ερωτηση σου.

Μακάρι ολοι οι Αγιοι και η Παναγια μας να ειναι κοντα στα μωρα μας. Δυστυχως κανενας γιατρος δεν μπορει να φροντισει τα μωρα μας στην κοιλια μας. Για αυτο κανουμε το σταυρο μας και ζηταμε απο το Θεο να γινει το θελημα του! 

Πωπω κορίτσι μου ανατρίχιασα. Εγώ είδα μια τεράστια εικόνα και το σκινωμα του. Και κάποιος μου στο όνειρο ότι αυτός είναι. Όταν το διηγήθηκα στην κουνιάδα μου μου είπε ότι ακριβώς έτσι όπως το είδα είναι στο μοναστήρι του. Στο οποίο εγώ δεν έχω πάει ποτέ οπότε ήταν αδύνατον να το θυμάμαι. Τώρα όσο για το όνομα άμα το θέλεις μπορείς να το δώσεις δεύτερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Μαρια340 είπε:

Πωπω κορίτσι μου ανατρίχιασα. Εγώ είδα μια τεράστια εικόνα και το σκινωμα του. Και κάποιος μου στο όνειρο ότι αυτός είναι. Όταν το διηγήθηκα στην κουνιάδα μου μου είπε ότι ακριβώς έτσι όπως το είδα είναι στο μοναστήρι του. Στο οποίο εγώ δεν έχω πάει ποτέ οπότε ήταν αδύνατον να το θυμάμαι. Τώρα όσο για το όνομα άμα το θέλεις μπορείς να το δώσεις δεύτερο. 

Ηταν τρομακτικό ειναι η αλήθεια.

Δεν ξερω, δεν θελω να πω μια κουβέντα και να την πάρω πισω, θα δουμε. Δεν θελω να υποσχεθω κατι σε κανεναν Αγιο και να μην μπορω να το κανω. Εχω κάνει ήδη ένα τάμα, ότι θα πάω το μωρο μου στον Αγιο Εφραιμ στην Νεα Μάκρη να πάρει ευχή γιατί εγω βρίσκω την παρηγορια μου. Ως ώρας αυτό.

Να πας στην Αιγινα, ειναι πολυ κοντά, λένε πως στον τάφο του μπορεις να ακουσεις την καρδια του αλλα αυτό για να γινει πρέπει να έχεις τεράστια πίστη και δυστυχώς δεν εχουμε ολη την χάρη να το ακουσουμε. Όμως ειναι ενα τεραστιο μοναστηρι, ειναι πανεμορφα κι αξιζει να πας. Δεν ξερω σε ποια περιοχη μένεις, πάντως πολλά γραφεια ταξιδιωτικά διοργανώνουν μονοημερη εκδρομη με προσκυνημα στον Αγιο Νεκτάριο.

Να μας έχει ο Θεός όλες καλα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/2/2023 at 2:33 ΜΜ, ο/η Mummy2be είπε:

Ηταν τρομακτικό ειναι η αλήθεια.

Δεν ξερω, δεν θελω να πω μια κουβέντα και να την πάρω πισω, θα δουμε. Δεν θελω να υποσχεθω κατι σε κανεναν Αγιο και να μην μπορω να το κανω. Εχω κάνει ήδη ένα τάμα, ότι θα πάω το μωρο μου στον Αγιο Εφραιμ στην Νεα Μάκρη να πάρει ευχή γιατί εγω βρίσκω την παρηγορια μου. Ως ώρας αυτό.

Να πας στην Αιγινα, ειναι πολυ κοντά, λένε πως στον τάφο του μπορεις να ακουσεις την καρδια του αλλα αυτό για να γινει πρέπει να έχεις τεράστια πίστη και δυστυχώς δεν εχουμε ολη την χάρη να το ακουσουμε. Όμως ειναι ενα τεραστιο μοναστηρι, ειναι πανεμορφα κι αξιζει να πας. Δεν ξερω σε ποια περιοχη μένεις, πάντως πολλά γραφεια ταξιδιωτικά διοργανώνουν μονοημερη εκδρομη με προσκυνημα στον Αγιο Νεκτάριο.

Να μας έχει ο Θεός όλες καλα ❤️ 

Είμαι κοντά μπορώ να πάω μομοημερη να τον προσκυνησω. Όσο για τον αγ. Εφραίμ να πας το παιδάκι σου έμεις πάμε όποτε έχουμε ευκαιρία μας αρέσει εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2023 at 10:54 ΜΜ, ο/η Μαρια340 είπε:

Είμαι κοντά μπορώ να πάω μομοημερη να τον προσκυνησω. Όσο για τον αγ. Εφραίμ να πας το παιδάκι σου έμεις πάμε όποτε έχουμε ευκαιρία μας αρέσει εκεί. 

Να εχεις ο Θεος και η Παναγια μας καλα ολα τα μωρακια του κοσμου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2023 at 1:03 ΜΜ, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Ίσως φανεί σε κάποιες χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά θέλω την γνώμη σας. Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εχουμε αποφασίσει για το όνομα, αλλά πριν λίγες μέρες είδα στον ύπνο μου τον Αγ. Νεκτάριο. Την εικόνα του και το σκινωμα. Πιστεύεται ότι είναι σωστό να δώσω στο παιδί το όνομα του; 

Καλησπέρα κορίτσι μου, το να κάνεις ένα τάμα σε έναν Άγιο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να τάξεις το όνομα του παιδιού.... θα μπορούσες πχ να τάξεις να κάνεις εκεί την βάφτιση του, ή να το πας εκεί για την ευχή των 40 ημερών, ή να του πας την λαμπάδα μετά από την βάφτιση του για να την αφήσεις να καεί εκεί στο μοναστήρι, μπορείς ακόμα και να τάξεις ένα κρεμαστό (ξέρεις αυτά που βλέπουμε να έχουν κρεμασμένα στην εικόνα και να έχει σχήμα μωράκι). Το τάμα μπορεί να είναι κάτι άλλο που σκέφτεσαι σαν πράξη ευγνωμοσύνης προς τον Άγιο και όχι απαραίτητα το όνομα αν αυτό σε προβληματίζει! Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά και να έρθει στην αγκαλιά σου γερό και δυνατό το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...