Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Έχεις δίκιο , απλά μερικές φορές θες να πεις και καμιά κουβέντα με κανέναν, η μοναξιά είναι δύσκολη. Αλλά δεν θα παρακαλάω κιόλας αν δεν θέλουν δεκτό, άλλωστε η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα φέρει το μέλλον. 

Υπάρχει σίγουρα και η ζήλεια στη μέση αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Την εγκυμοσύνη θα την ανακοινωσω πάντως μετά τη Β επιπέδου αν και έχει ήδη αρχίσει να φαίνεται, ευτυχώς έχω παραπάνω κιλά και θα πούνε ότι παχυνα 🤣 Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πραγματικά φαίνεσαι συγκροτημένο και σωστό άτομο. Μακάρι να σου πάνε όλα κατευχιν κορίτσι μου 

Οπως αισθανεσαι να πραξεις κοπελα μου. Να λες σε εμας εδω περα ολα οσα σκεφτεσαι και θα κανουμε την παρεα μας. Εξάλλου  δεν εισαι μονη! Εχεις κ το μωρο σου παντα μαζι σου!  Τι πιο ομορφο??!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια σας εχουν πει φυλο? Εμας μας ειπαν κοριτσάκι ! Αλλά δεν είναι σιγουρο ακομα φυσικα! 🩷🩷🩷

Εγω πιστευα οτι ειναι αγορακι. Οτι κ να ειναι η χαρα μου ειναι τεράστια!

 

Εχετε καταλαβει οτι ολες μας σε 5-6 μηνες  θα εχουμε το παιδι μας ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια ,καλησπερα .Μπηκα στην 15 εβδομαδα και εδω και 4 μερες εχω τρομερες καουρες στο στομαχι.Δεν εχω ορεξη να φαω γιατι δυσκολευομαι νατο χωνεψω.Τρωω με προσπάθεια, πολυ μικρα γευματα , σε συνολο 3.1 πρωινο μικρο,μια μεριδα μικρη εστιατοριου το μεσημερι,και 1 φρουτο και γιαουρτι το βράδυ.Σταματησαν οι ναυτιες που ειχα για 6 εβδομαδες, και ξεκινησαν οι καουρες.Εχει καμμιά σας το ιδιο?

Καλημέρα!!!! Εγώ μπαίνω αύριο στην 15η και έχω από την αρχή εμετούς και καούρες και νερό να πιω δεν χωνευετε! Το χειρότερο όμως είναι ότι είχα 2 - 3 μέρες να κάνω εμετό και προχθές που ξεκίνησα σίδηρο το Tardyferon έκανα. Είναι τυχαίο? Τρώω 6 γεύματα μικρά εγώ μερικές φορές και με δυσκολία. Νομίζω απλά ότι θέλει λίγη υπομονή μερικές μέρες, πιστεύω θα σταματήσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια σας εχουν πει φυλο? Εμας μας ειπαν κοριτσάκι ! Αλλά δεν είναι σιγουρο ακομα φυσικα! 🩷🩷🩷

Εγω πιστευα οτι ειναι αγορακι. Οτι κ να ειναι η χαρα μου ειναι τεράστια!

 

Εχετε καταλαβει οτι ολες μας σε 5-6 μηνες  θα εχουμε το παιδι μας ???

Καλημέρα!!!!!!!! Εμένα στην αυχενική μου είπαν βάση εμπειρίας κορίτσι αλλά ο γιατρός μου προχθές είπε μπορεί και αγόρι (κάτι κρεμοταν😊)!! Εγώ δε μπορώ να το χαρώ όσο θέλω γιατί φοβάμαι! Γενικά όμως προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη κι όταν το σκέφτομαι οντως το χω πιστέψει και θα ειναι τέλεια όταν θα έχουμε τα νινακια μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Καλημερα. Εγω ειχα για 3 μερες μεγαλο θεμα με ναυτιες, εμετους οταν ημουν πανω στην αλλαγη απο 13η σε 14 εβδομαδα. Τωρα που αλλαξα 3μηνο δηλαδη. Ενω πριν δεν ειχα κανει.

Ισως κατι παρομοιο να συμβαινει κ σε εσενα. Κανε υπομονη

 Εμενα κράτησε 3 μερες.

Σε ευχαριστώ, αυτό θα κάνω υπομονή...

στις On 18/12/2022 at 6:04 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Δυστυχώς η Elli13 το έχασε το μωρό της, σταμάτησε η καρδιά του και έκανε απόξεση. 

:( 

Όλα αυτά τα συμπτώματα έρχονται και φεύγουν, δεν είναι ένδειξη για το αν προχωράει μια κύηση ή οχι. Μην αγχώνεσαι αν σταματήσουν, εγώ πχ δεν είχα τέτοια συμπτώματα, μόνο από την 7η και μετά είχα τρομερές αναγούλες και μου μύριζαν τα πάντα, μετά έγινε καούρα και δυσπεψία και δεν μου πέρασε ποτέ μέχρι τις 30 εβδομάδες που γέννησα. 

 

στις On 19/12/2022 at 6:59 ΜΜ, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Misofegaro ,βγήκαν οι εξετάσεις μου , και είναι πολύ  καλές εκτός από την TSH που αν και δείχνει σε φυσιολογικά όρια , 3,76 , ο γυναικολόγος μου είπε να δω ενδοκρινολόγο γιατί στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης πρέπει να είναι μέχρι 2,5 ανώτατο όριο.Δεν μου έδειξε ότι είναι τόσο επείγον ,για να αγχωθώ.

Επειδή επειδή  ήθελα να προετοιμαστώ κατάλληλα έκανα  4 μήνες πριν την εξωσωματική   την εξέταση  TSH και είχε δείξει 2,4 δηλαδ΄ή φυσιολογικά όρια.Τηλεφώνησα στην ενδοκρινολόγο και μου είπε να μην ανυσηχώ , γιατί θα το ρυθμίσουμε και θα με δει αύριο το πρωί. .Εγώ όμως έχω αγχωθεί πολύ για 2 λόγους.

Γιατί δεν ξέρω αν έπρεπε να την κάνω την TSH  πιο νωρίς,αμέσως μετά τις χοριακές , αν και η κλινική εγκυμοσύνη επιβεβαιώθηκε πριν 5 μέρες  την Τετάρτη  14/11 και την επόμενη  μέρα έκανα  αμέσως τις εξετάσεις.θΑ προλάβω να το ρυθμίσω?

Άυριο μετά την ενδοκρινολόγο θα δω τον γυναικολόγο για τον τρίτο υπέρηχο και να δω πως εξελίσεται το έμβρυο και η καρδιακή λειτουργία.

Έχεις κάποια εμπειρία στο παραπάνω θέμα για να ηρεμήσω μέχρι αύριο το  μεσημέρι που θα δώ τον γιατρό?

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια !!!!

H αγωνία είναι μεγάλη , το ίδιο και τα ανακατέματα στο στομάχι που έχω και οι ζαλάδες !!!

 

στις On 21/12/2022 at 11:12 ΠΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Μπράβο βρε κορίτσι μου,έτσι τέλεια θα πάνε όλα μέχρι το τέλος, θα δεις! Ένα βήμα τη φορά και όσο μπορείς όχι άγχος! Ξέρω και σε καταλαβαίνω αλλά πρέπει να είμαστε όσο πιο ήρεμες και αισιόδοξες γίνεται! Αυχενική πότε θα κάνεις; 

 

στις On 3/1/2023 at 9:46 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Αχ ωραία νέα, σε σκεφτόμουν σήμερα! Εφόσον στο έδωσε ο γιατρός να το πάρεις, είναι άσχημο να νιώθεις συνέχεια χάλια, το ξέρω. 

Παίρνεις προγεστερονη;; συνήθως η προγεστερονη κάνει πιο έντονα όλα αυτά, ναυτιες εμετούς κτλ. Και εμένα μου μθριζαν και με ανακατεβαν τα πάντα αλλά όχι σε σημείο να μένω στο κρεβάτι. 

Αντε να φτάσει η αυχενική, να φύγει ένα μεγάλο άγχος! Να προσέχεις! 

 

στις On 30/1/2023 at 3:46 ΜΜ, ο/η Balak455 είπε:

Υπεροχα. Ολα καλα!! Με το καλο τα μωρακια ολων μας κοριτσια!  Εγω ειμαι 12και5 κ σε 2 μερες θα παω για αυχενικη! Παιρνω κ εγω προγεστερονη.

 

Εσεις απο συμπτωματα αισθανεστε καθολου που κ που σαν ελαφρυ πονο χαμηλά? Οχι ομως περιοδου. Σαν να θες να πας τουαλετα αλλα χωρις να κατουριεσαι!! 

Πως να το εξηγησω βρε κοριτσια συγνωμη!!!

 

στις On 30/1/2023 at 5:51 ΜΜ, ο/η Amp92 είπε:

Θέλει να σου κάνει έκπληξη το μωρό σου 😂😂 εγώ παίρνω μόνο φυλλικο (10+2) είμαι ! Και μου είπε στο επόμενο ραντεβού αρχές Μαρτίου μετά και από την αυχενική θα μου δώσει σίδηρο και ο.τι άλλο χρειάζεται. Οπότε δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς γι'αυτό :)

 

στις On 1/2/2023 at 11:08 ΠΜ, ο/η Elenii είπε:

Καλημέρα σε όλες, κι άλλη για Αύγουστο ! Έχω ΠΗΤ για 10/08 και πριν μια εβδομάδα κάναμε την αυχενική, μέχρι στιγμής όλα καλά, αναμένουμε και κάποιες εξετάσεις για γενετικές ασθένειες για να ηρεμήσουμε κάπως 🤞🤞 Μας έκανε και πρόβλεψη για κορίτσι, αλλά μας είπε ότι δεν είναι καθόλου σίγουρο σε αυτή τη φάση (12 εβδομάδων) 

Από συμπτώματα ευτυχώς δεν έχω αναγούλες, αλλά πολύ όρεξη, απίστευτη κούραση και πόνο στο στήθος, βέβαια όσο πλησιάζουν οι μέρες για το 2ο τρίμηνο σαν να υποχωρούν.. αα! και τη κοιλιά την κάνεις τουλάχιστον για 6 μηνών, αλλά ελπίζω να ξεπρηστώ κάποια στιγμή και να δω το αληθινό μέγεθος 😁

Κατά τα άλλα είχα κι εγώ αίμα και στη συνέχεια καφέ εκκρίσεις για μεγάλο διάστημα σαν την @Εφη2023, και ο γιατρός μου έδωσε τα utrogestan, τα παίρνω εδώ και ενάμιση μήνα (συν φυλλικό και σίδηρο), ελπίζω να μη σημαίνει τίποτα και να πάνε όλα καλά..

Με το καλό σε όλες!

 

 

στις On 4/2/2023 at 11:14 ΠΜ, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!!!! Πως πάτε με την εγκυμοσύνη σας?? Έχει ξεκινήσει καμία να κάνει κοιλίτσα η έχω απλά μόνιμα πρησμένη κοιλίτσα???😂😂😂 Λίγες ημέρες ακόμα για την αυχενική 14/02... Γίνεται στην κοιλιά κατευθείαν η κολπικά η εξέταση?

 

στις On 4/2/2023 at 1:42 ΜΜ, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

cat 12 η αυχενική γίνεται κατευθείαν στην κοιλίτσα , αλλά αν χρειαστεί βλέπουν και κολπικά .Εμένα μου έκανε και τα 2 .

 

στις On 4/2/2023 at 1:47 ΜΜ, ο/η cat12 είπε:

Α μια χαρά!!! Οπότε κ οι δύο περιπτώσεις υπάρχουν!!! Μάλλον για να το δουν καλύτερα φαντάζομαι?

 

στις On 4/2/2023 at 1:49 ΜΜ, ο/η cat12 είπε:

Τι ωραία!!!! Τυχερή είσαι!! Εγώ που το βλέπω κ ήδη δεν κάνουν τα τζιν μου??? Έχω αρχίσει τα κολάν μόνο 😁 

 

στις On 4/2/2023 at 2:39 ΜΜ, ο/η cat12 είπε:

Αλήθεια? Άρα έχει φουλ κινήσεις το μωράκι?? Πρέπει να είναι τέλειο να το βλέπεις 

 

στις On 4/2/2023 at 2:47 ΜΜ, ο/η Amp92 είπε:

Είδες και το φύλο στην αυχενική σου; 

 

στις On 6/2/2023 at 6:08 ΜΜ, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου ήθελα να πω ευχαριστώ σε όλες που με συμβουλεύατε από την αρχή κ με δεχτηκατε στην παρέα σας.. έπαθα αποβολή σήμερα έκανα αποξεση κ παίρνω τα κομμάτια μου για μια νέα αρχή! Εύχομαι σε όλες σας ότι καλύτερο να γεμίσουν οι κοιλιτσες σας κ όμορφες εγκυμοσύνες κ θα χαρώ να βλέπω τα νέα σας να ξεχνιέμαι!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια ,καλησπερα .Μπηκα στην 15 εβδομαδα και εδω και 4 μερες εχω τρομερες καουρες στο στομαχι.Δεν εχω ορεξη να φαω γιατι δυσκολευομαι νατο χωνεψω.Τρωω με προσπάθεια, πολυ μικρα γευματα , σε συνολο 3.1 πρωινο μικρο,μια μεριδα μικρη εστιατοριου το μεσημερι,και 1 φρουτο και γιαουρτι το βράδυ.Σταματησαν οι ναυτιες που ειχα για 6 εβδομαδες, και ξεκινησαν οι καουρες.Εχει καμμιά σας το ιδιο?

Έχω και εγώ καούρες...και έντονη δυσπεψία. Ξεκίνησαν μετά την 12η βδομάδα. Σταμάτησα το βράδυ να τρώω γιαούρτι και γάλα γενικά γιατί κατάλαβα πως με δυσκόλευε πολυ .. και το έβαλα σαν γεύμα νωρίς δλδ ως 11 το πολύ... Επίσης το μεσημεριανό μου το έβαλα σε 2 παρα πολύ μικρές δόσεις ..  1 η ώρα και η 2η ως της 4 το πολύ.. το πρωινό μου είναι μπόλικα φρούτα... Και το απόγευμα το πολύ ως της 7 θα κάνω τελευταίο γεύμα κανένα τοστακι...  Για λιγούρα πιο αργά κανένα μήλο που είναι χωνευτικό με έχει βοηθήσει εμένα.. Δεν ξέρω προς το παρών με βοηθάει αυτό.. Ελπίζω να σε βοηθήσει και σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Οπως αισθανεσαι να πραξεις κοπελα μου. Να λες σε εμας εδω περα ολα οσα σκεφτεσαι και θα κανουμε την παρεα μας. Εξάλλου  δεν εισαι μονη! Εχεις κ το μωρο σου παντα μαζι σου!  Τι πιο ομορφο??!!!

Συμφωνώ.

Μόνη δεν ειναι καμία μας, εχουμε τους συντρόφους μας κι εχουμε κι αυτη εδώ τη μικρή παρέα να πουμε μια κουυβέντα. Εγώ ευτυχω΄ς εχω την κολλητη μου που τα περασε προσφατα. Με τις υπόλοιπες νεες μανουλες της παρέας δεν θέλω πολλά πολλά. Με εκνευρίζει ο τρόπος τους.

Δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που θέλω υποδείξεις. Υποδείξεις δεν δέχομαι ούτε από τη μάνα μου. Είμαι 33, δεν θέλω να μου πει ο καθενας τη γνωμη του και να το παιξει οτι ξέρει καλύτερα απο εμένα. Θέλω να ρωτήσω εγώ, για αυτο έχω επιλέξει μονο την κολλητη μου να το ξέρει. Γιατί ειναι διακριτική. Γιατί ΄λέγαμε για καρότσια και μου  λεει "θα σου πω αν θελεις 2-3 τιπς να προσέξεις". Ενώ ο άλλος θα πει "θα σου πω εγω τι θα παρεις, θα παρεις το ταδε που το πηραμε εμεις και ειναι τελειο". ΟΧΙ! Δεν θελω να παρω αυτο που πηρες εσύ, θέλω αν σε ρωτήσω να μου πεις τι σε βόλεψε. 

Είμαι περιεργη?? 🤣🤣

Κι επιμένω με την ηλικία μου. Γιατι αλήθεια το λέω και το πιστευω, φίλε μου, αν θέλω να αγοράσω ενα καρότσι που κάνει 2000 ευρω (ουτε καν αλλα λεω ενα παραδειγμα) θα το κανω. Δεν θα ακουσω τι θα μου πεις εσυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια σας εχουν πει φυλο? Εμας μας ειπαν κοριτσάκι ! Αλλά δεν είναι σιγουρο ακομα φυσικα! 🩷🩷🩷

Εγω πιστευα οτι ειναι αγορακι. Οτι κ να ειναι η χαρα μου ειναι τεράστια!

 

Εχετε καταλαβει οτι ολες μας σε 5-6 μηνες  θα εχουμε το παιδι μας ???

Εμάς είπε η γιατρός πως κάτι βλέπει ανάμεσα στα πόδια του! αλλά δεν ειναι σίγουρο, είμαι μόλις 11 εβδομάδων! 

Ό,τι και να ειναι θα τα αγαπάμε το ίδιο πολυ ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Οπως αισθανεσαι να πραξεις κοπελα μου. Να λες σε εμας εδω περα ολα οσα σκεφτεσαι και θα κανουμε την παρεα μας. Εξάλλου  δεν εισαι μονη! Εχεις κ το μωρο σου παντα μαζι σου!  Τι πιο ομορφο??!!!

Έχεις δίκιο δεν με νοιάζει καθόλου να σου πω την αλήθεια η γνώμη τους απλά δεν θέλω αρνητική ενέργεια στη ζωή μου και πόσο μάλλον στην εγκυμοσύνη μου, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου❤️

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

ΓΙΑΤΙ????????? Τερματοφυλακες στο μ.....ι σου τους εβαλες ?Συγγνωμη κιολας αλλα δεν μπορω !!!  Να μην ακους ΚΑΝΕΝΑΝ ...Να κανεις οσα παιδια θελεις !!!!!  ο αδερφος μου εχει 4.. ειναι 37 η νυφη μου εκανε το 4ο περσι . Και ο αδερφος μου τωρα λεει παει μεγαλωσε κ αυτος , μη κοιμομαστε οι 2 μας στο κρεβατι ..Παμε για αλλο ενα ?χαχαχα ..
Ακομη για αυτο ειμαστε εμεις εδω , για να μοιραζεσαι ολα οσα θες να πεις και δεν μπορεις στους κοντινους σου ανθρωπους . ❤️ Στηριζουμε η μια την αλλη , για τον πονο την χαρα το αγχος, ολα !!!!

Μπράβο στον αδερφό και τη νύφη!!! Πώς τα καταφέρνουν με τόσα μικρά; Αντέχεται;;;γιατί με έχει πιάσει ένα άγχος😛, σε ευχαριστώ τόσο πολύ και όλα τα κορίτσια για την στήριξη ευτυχώς υπάρχει και αυτή η σελίδα και λέμε τον πόνο μας όλες μαζί και ξεχνιόμαστε ❤️❤️

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Συμφωνώ.

Μόνη δεν ειναι καμία μας, εχουμε τους συντρόφους μας κι εχουμε κι αυτη εδώ τη μικρή παρέα να πουμε μια κουυβέντα. Εγώ ευτυχω΄ς εχω την κολλητη μου που τα περασε προσφατα. Με τις υπόλοιπες νεες μανουλες της παρέας δεν θέλω πολλά πολλά. Με εκνευρίζει ο τρόπος τους.

Δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που θέλω υποδείξεις. Υποδείξεις δεν δέχομαι ούτε από τη μάνα μου. Είμαι 33, δεν θέλω να μου πει ο καθενας τη γνωμη του και να το παιξει οτι ξέρει καλύτερα απο εμένα. Θέλω να ρωτήσω εγώ, για αυτο έχω επιλέξει μονο την κολλητη μου να το ξέρει. Γιατί ειναι διακριτική. Γιατί ΄λέγαμε για καρότσια και μου  λεει "θα σου πω αν θελεις 2-3 τιπς να προσέξεις". Ενώ ο άλλος θα πει "θα σου πω εγω τι θα παρεις, θα παρεις το ταδε που το πηραμε εμεις και ειναι τελειο". ΟΧΙ! Δεν θελω να παρω αυτο που πηρες εσύ, θέλω αν σε ρωτήσω να μου πεις τι σε βόλεψε. 

Είμαι περιεργη?? 🤣🤣

Κι επιμένω με την ηλικία μου. Γιατι αλήθεια το λέω και το πιστευω, φίλε μου, αν θέλω να αγοράσω ενα καρότσι που κάνει 2000 ευρω (ουτε καν αλλα λεω ενα παραδειγμα) θα το κανω. Δεν θα ακουσω τι θα μου πεις εσυ. 

Καλά κάνεις λογικό να εκνευρίζεσαι γιατί ο καθένας πράττει αυτό που πιστεύει τελικά, άσε που το κάθε παιδί και ο κάθε γονιός είναι διαφορετικός. Κάτι που με βοήθησε εμένα μπορεί σε εσένα να μην κάνει. Μπορεί ένα καρότσι με 100 ευρώ πχ να μην περνάει τους δρόμους που θέλεις να πας με ευκολία και να σου κάνει των 2000 . Λογικό να σου λένε τη γνώμη τους και οι υπόλοιποι που έχουν κάποια εμπειρία και ξέρουν αλλά όχι και να την επιβάλλουν! Που να γεννηθεί με το καλό και το μωράκι εκεί να δεις τι έχεις να ακούσεις!!! Εμένα μου έλεγαν όταν πήγαινα βόλτα τις μικρές με 36 βαθμούς το καλοκαίρι κάτι γιαγιάδες στο δρόμο Καλεεεε θα κρυώσει χωρίς κάλτσες που το πας έτσι το μωροοοο ..... Η τώρα το χειμώνα που τα βγάζω να τα δει λίγο ήλιος, καλεεεε έχει κρύο μην τα βγάζεις έξω. Λες και περιμένουν στη γωνία όλη μέρα να περάσω από το σπίτι τους και πετάγονται έξω να μου την πούνε.🤣🤣🤣. Και θέλω τόσο πολύ να τους πω ένα πιάτο φαι όμως κυρά γειτόνισσα καλή δεν ήρθες να μου φέρεις όταν ήμουν λεχώνα με ένα δίχρονο και ένα νεογέννητο μόνη μου, στις υποδείξεις πρώτη όμως. Αλλά κρατιέμαι δεν μιλάω... Πρέπει να εξοπλιστουμε με υπομονή και ωτοασπιδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ! 

Ερώτηση... Πώς βάζετε καρδούλες στα ποστ ??? Έχω σκάσει και δεν μπορώ να το βρω... 

 

Ελπιζω να εχετε ένα ήρεμο ΣΚ .. χωρίς πολλές ενοχλήσεις... Ισα ίσα .. όση ενόχληση χρειάζεται για να ξέρουμε πως είναι εκεί 😁 ... 

 

Έμαθα και εγώ φύλο τελικά σε αυχενική... Είναι αγοράκι μου είπε χιλια%..  Δυνατό και υγιείς να είναι .. ότι και να είναι! 💕 Χάρηκα ομως πολύ όταν έμαθα το φύλο.. παρόλο που προτιμούσα κορίτσι .. ένιωσα πολύ πιο κοντά του τώρα που ξέρω και τι είναι ☺️

 

Όσον αφορά τον κυτταρομεγαλοιο CMV βγήκα πάλι θετική σε IgM οπότε πάω για avidity test..  Έχετε δίκαιο για την αμνιοπαρακέντηση.. εκεί θα μάθω τι γίνεται ακριβώς . Αλλά έχω ακούσει τόσα για αμνιοπαρακέντηση που φοβάμαι να την κάνω... Οπότε θα το πάω βήμα βήμα εξέταση εξέταση ελπίζοντας να μην κάνω αμνιοπαρακέντηση.. παρά μόνο αν είναι απαραίτητο..

 

Καλό ΣΚ σε όλες 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Veli είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! 

Ερώτηση... Πώς βάζετε καρδούλες στα ποστ ??? Έχω σκάσει και δεν μπορώ να το βρω... 

 

Ελπιζω να εχετε ένα ήρεμο ΣΚ .. χωρίς πολλές ενοχλήσεις... Ισα ίσα .. όση ενόχληση χρειάζεται για να ξέρουμε πως είναι εκεί 😁 ... 

 

Έμαθα και εγώ φύλο τελικά σε αυχενική... Είναι αγοράκι μου είπε χιλια%..  Δυνατό και υγιείς να είναι .. ότι και να είναι! 💕 Χάρηκα ομως πολύ όταν έμαθα το φύλο.. παρόλο που προτιμούσα κορίτσι .. ένιωσα πολύ πιο κοντά του τώρα που ξέρω και τι είναι ☺️

 

Όσον αφορά τον κυτταρομεγαλοιο CMV βγήκα πάλι θετική σε IgM οπότε πάω για avidity test..  Έχετε δίκαιο για την αμνιοπαρακέντηση.. εκεί θα μάθω τι γίνεται ακριβώς . Αλλά έχω ακούσει τόσα για αμνιοπαρακέντηση που φοβάμαι να την κάνω... Οπότε θα το πάω βήμα βήμα εξέταση εξέταση ελπίζοντας να μην κάνω αμνιοπαρακέντηση.. παρά μόνο αν είναι απαραίτητο..

 

Καλό ΣΚ σε όλες 💕

Κορίτσι μου σε έχασα ! Γιατί να κάνεις αμνιο; Εμένα μου είπαν ότι είναι σε πολύ αμφίβολες καταστάσεις γιατί είναι αρκετά δύσκολη εξέταση και υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος αποβολής. Πήγαμε κι εμείς χθες για αυχενική! Μας έγραψε 80% πιθανότητα σε ένα χαρτί γιατί λέμε να το κάνουμε πάρτυ 😂 έχω σκάσει να το δω αλλά κάνω υπομονή! Ο.τι κ να είναι να είναι γερό θέλουμε αλλά αν μάθουμε όπως λες θα έρθουμε πιο κοντά του 🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Veli είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! 

Ερώτηση... Πώς βάζετε καρδούλες στα ποστ ??? Έχω σκάσει και δεν μπορώ να το βρω... 

 

Ελπιζω να εχετε ένα ήρεμο ΣΚ .. χωρίς πολλές ενοχλήσεις... Ισα ίσα .. όση ενόχληση χρειάζεται για να ξέρουμε πως είναι εκεί 😁 ... 

 

Έμαθα και εγώ φύλο τελικά σε αυχενική... Είναι αγοράκι μου είπε χιλια%..  Δυνατό και υγιείς να είναι .. ότι και να είναι! 💕 Χάρηκα ομως πολύ όταν έμαθα το φύλο.. παρόλο που προτιμούσα κορίτσι .. ένιωσα πολύ πιο κοντά του τώρα που ξέρω και τι είναι ☺️

 

Όσον αφορά τον κυτταρομεγαλοιο CMV βγήκα πάλι θετική σε IgM οπότε πάω για avidity test..  Έχετε δίκαιο για την αμνιοπαρακέντηση.. εκεί θα μάθω τι γίνεται ακριβώς . Αλλά έχω ακούσει τόσα για αμνιοπαρακέντηση που φοβάμαι να την κάνω... Οπότε θα το πάω βήμα βήμα εξέταση εξέταση ελπίζοντας να μην κάνω αμνιοπαρακέντηση.. παρά μόνο αν είναι απαραίτητο..

 

Καλό ΣΚ σε όλες 💕

Κάτω από κάθε ποστ δεξιά δίπλα από εκεί που λέει παράθεση έχει σε γκρι πλαίσιο μια άσπρη καρδουλα. Πατάς πάνω και σου βγάζει διάφορες αντιδράσεις 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσι μου σε έχασα ! Γιατί να κάνεις αμνιο; Εμένα μου είπαν ότι είναι σε πολύ αμφίβολες καταστάσεις γιατί είναι αρκετά δύσκολη εξέταση και υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος αποβολής. Πήγαμε κι εμείς χθες για αυχενική! Μας έγραψε 80% πιθανότητα σε ένα χαρτί γιατί λέμε να το κάνουμε πάρτυ 😂 έχω σκάσει να το δω αλλά κάνω υπομονή! Ο.τι κ να είναι να είναι γερό θέλουμε αλλά αν μάθουμε όπως λες θα έρθουμε πιο κοντά του 🙈

Ααα μπαλόνι !!! Ωραίο και το μπαλόνι!! Αν είχα υπομονή θα το έκανα και εγώ... Αλλά δεν εχωωω 😁😁

Εμενα δεν έχει άσπρη καρδούλα ... μόνο ένα + που γίνεται τικ.. τι να πω 🤷🏽‍♀️

Αμνιο προς το παρών δεν κάνω ... Και ελπίζω να μην χρειαστει.. θα κάνω avidity πρώτα .. Γιατί είχα θετικό IgM σε κυτταρομεγαλοιο.. αλλά έτσι ακριβώς.. επειδή έχει ρίσκο..  αφήνω αμνιο ως τελευταία λύση....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Veli είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! 

Ερώτηση... Πώς βάζετε καρδούλες στα ποστ ??? Έχω σκάσει και δεν μπορώ να το βρω... 

 

Ελπιζω να εχετε ένα ήρεμο ΣΚ .. χωρίς πολλές ενοχλήσεις... Ισα ίσα .. όση ενόχληση χρειάζεται για να ξέρουμε πως είναι εκεί 😁 ... 

 

Έμαθα και εγώ φύλο τελικά σε αυχενική... Είναι αγοράκι μου είπε χιλια%..  Δυνατό και υγιείς να είναι .. ότι και να είναι! 💕 Χάρηκα ομως πολύ όταν έμαθα το φύλο.. παρόλο που προτιμούσα κορίτσι .. ένιωσα πολύ πιο κοντά του τώρα που ξέρω και τι είναι ☺️

 

Όσον αφορά τον κυτταρομεγαλοιο CMV βγήκα πάλι θετική σε IgM οπότε πάω για avidity test..  Έχετε δίκαιο για την αμνιοπαρακέντηση.. εκεί θα μάθω τι γίνεται ακριβώς . Αλλά έχω ακούσει τόσα για αμνιοπαρακέντηση που φοβάμαι να την κάνω... Οπότε θα το πάω βήμα βήμα εξέταση εξέταση ελπίζοντας να μην κάνω αμνιοπαρακέντηση.. παρά μόνο αν είναι απαραίτητο..

 

Καλό ΣΚ σε όλες 💕

Για να μπορείς να βάζεις καρδούλες και άλλα emoticons θα πρέπει νομίζω πρώτα να έχεις συμπληρώσει 20 posts-μηνύματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2023 at 12:06 ΜΜ, ο/η Veli είπε:

Έχω και εγώ καούρες...και έντονη δυσπεψία. Ξεκίνησαν μετά την 12η βδομάδα. Σταμάτησα το βράδυ να τρώω γιαούρτι και γάλα γενικά γιατί κατάλαβα πως με δυσκόλευε πολυ .. και το έβαλα σαν γεύμα νωρίς δλδ ως 11 το πολύ... Επίσης το μεσημεριανό μου το έβαλα σε 2 παρα πολύ μικρές δόσεις ..  1 η ώρα και η 2η ως της 4 το πολύ.. το πρωινό μου είναι μπόλικα φρούτα... Και το απόγευμα το πολύ ως της 7 θα κάνω τελευταίο γεύμα κανένα τοστακι...  Για λιγούρα πιο αργά κανένα μήλο που είναι χωνευτικό με έχει βοηθήσει εμένα.. Δεν ξέρω προς το παρών με βοηθάει αυτό.. Ελπίζω να σε βοηθήσει και σένα!

Veli , το έκανα ναι , αφησα το γιαουρτι και έβαλα τοστάκι ολικής μόνο με λίγο τυρί  .Επίσης μαγείρεψα μόνη μου  με ελάχιστο λάδι , καθόλου αλάτι ,γιατί μαγείρευε η μητέρα μου για να με φροντίσει με τον τρόπο της  και  έβαζε πολλά καρυκεύματα(για να ειναι νόστιμα) αλλά εμένα  μου πέφτουν βαριά στο στομάχι. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα, σε ευχαριστώ...❤️

Θα πάρω και μηλαράκια έχεις δίκιο είναι χωνευτικά για το βράδυ,η μπανανα μου πέφτει λίγο βαριά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Veli , το έκανα ναι , αφησα το γιαουρτι και έβαλα τοστάκι ολικής μόνο με λίγο τυρί  .Επίσης μαγείρεψα μόνη μου  με ελάχιστο λάδι , καθόλου αλάτι ,γιατί μαγείρευε η μητέρα μου για να με φροντίσει με τον τρόπο της  και  έβαζε πολλά καρυκεύματα(για να ειναι νόστιμα) αλλά εμένα  μου πέφτουν βαριά στο στομάχι. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα, σε ευχαριστώ...❤️

Θα πάρω και μηλαράκια έχεις δίκιο είναι χωνευτικά για το βράδυ,η μπανανα μου πέφτει λίγο βαριά.

Κορίτσια καλησπερα τι κάνετε;; εκανα και εγώ αυχενικη και όλα καλά πιθανη ημερομηνία 12 αυγουστου  μακαρι να πάνε όλα καλά για όλες μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Veli , το έκανα ναι , αφησα το γιαουρτι και έβαλα τοστάκι ολικής μόνο με λίγο τυρί  .Επίσης μαγείρεψα μόνη μου  με ελάχιστο λάδι , καθόλου αλάτι ,γιατί μαγείρευε η μητέρα μου για να με φροντίσει με τον τρόπο της  και  έβαζε πολλά καρυκεύματα(για να ειναι νόστιμα) αλλά εμένα  μου πέφτουν βαριά στο στομάχι. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα, σε ευχαριστώ...❤️

Θα πάρω και μηλαράκια έχεις δίκιο είναι χωνευτικά για το βράδυ,η μπανανα μου πέφτει λίγο βαριά.

Να παρετε πράσινο μηλο το ξινό μήλο στη πρώτη εγκυμοσυνη  σώθηκα μ αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κορίτσια καλησπερα τι κάνετε;; εκανα και εγώ αυχενικη και όλα καλά πιθανη ημερομηνία 12 αυγουστου  μακαρι να πάνε όλα καλά για όλες μας. 

Μπράβο πολύ χαίρομαι. Τώρα και εγώ με την  πιθανή ημερομηνία που μου έδωσε 10 Αυγούστου, πρόσεξα  οτι την υπολόγισε σε 40 ολοκληρωμένες εβδομάδες, που είναι 9 μήνες κλεισμένοι συν 2 εβδομάδες. Φίλες μου όμως δεν τις έκλεισαν και γέννησαν πριν καν κλείσουν τον ένατο.΄ Αλλά  την πιθανότητα αυτή δεν μας την λενε ακόμα, εγώ το σκέφτομαι όμως .Οι δικές σας γνωστές ,έκλεισαν και τις 40 εβδομάδες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Veli , το έκανα ναι , αφησα το γιαουρτι και έβαλα τοστάκι ολικής μόνο με λίγο τυρί  .Επίσης μαγείρεψα μόνη μου  με ελάχιστο λάδι , καθόλου αλάτι ,γιατί μαγείρευε η μητέρα μου για να με φροντίσει με τον τρόπο της  και  έβαζε πολλά καρυκεύματα(για να ειναι νόστιμα) αλλά εμένα  μου πέφτουν βαριά στο στομάχι. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα, σε ευχαριστώ...❤️

Θα πάρω και μηλαράκια έχεις δίκιο είναι χωνευτικά για το βράδυ,η μπανανα μου πέφτει λίγο βαριά.

Αα πολύ χαίρομαι που σε βολεψε 😊😊Αχ αυτές οι μαμάδες και πεθερές.. από υπερβολική αγάπη θα μας σκάσουν ..❤️ λέτε να είμαστε και εμείς έτσι.. μάλλον εε 😂 Μακάρι!!☺️ Ολικής κάνω και εγώ το τοστ και αν θα κάνω κανένα μακαρόνι πάλι ολικής.. γενικά το ολικης με βοηθάει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Να παρετε πράσινο μηλο το ξινό μήλο στη πρώτη εγκυμοσυνη  σώθηκα μ αυτα

Εμένα όλα τα μήλα με βολεψανε 😁. .. να πω την αλήθεια εγώ δεν ήμουν ποτέ του φρουτου.. και αυτό τώρα που με τραβάνε τοσο τα φρούτα μου φαίνεται περίεργο 😅 δεν προλαβαίνει να ψωνίζει φρούτα ο άντρας μου 😆 ειδικά τα ακτινίδια που μου βγάζουν και μια τύπου ξινή γεύση με τραβάνε απίστευτα . Εσάς κορίτσια τι σας τραβάει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Κορίτσια καλησπερα τι κάνετε;; εκανα και εγώ αυχενικη και όλα καλά πιθανη ημερομηνία 12 αυγουστου  μακαρι να πάνε όλα καλά για όλες μας. 

@Σταυρι κοντά είμαστε εμένα μου έβγαλε 17 η αυχενική! Με το καλό να ρθουνε τα παιδάκια μας ❤️...  Με το καλό να χαλάσουμε του 15αυγουστου τις διακοπές των γυναικολόγων μας κορίτσια 😅 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Για να μπορείς να βάζεις καρδούλες και άλλα emoticons θα πρέπει νομίζω πρώτα να έχεις συμπληρώσει 20 posts-μηνύματα! 

😃 Αλήθεια?? Εε μα λέω και εγώ.. τι γίνεται 🙎‍♀️ Ευχαριστώ 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!

Καλη εβδομάδα να εχουμε!!

Εγώ όλο το σ/κ προσπάθησα να ξεκουραστώ αλλά σήμερα έχω κάτι μικρά πονάκια. Κλεινω σιγά σιγά την 11η εβδομάδα και νιωθω κάτι πονάκια δεξια κι αριστερα στην κοιλια μου, οχι μεσα κέντρο... Να ανησυχήσω? Δεν εχω δει ουτε αιματάκι, ούτε τίποτα. Μονο κάτι πονάκια ελαφριά, πολύ πολύ αραια...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κοριτσια!!

Καλη εβδομάδα να εχουμε!!

Εγώ όλο το σ/κ προσπάθησα να ξεκουραστώ αλλά σήμερα έχω κάτι μικρά πονάκια. Κλεινω σιγά σιγά την 11η εβδομάδα και νιωθω κάτι πονάκια δεξια κι αριστερα στην κοιλια μου, οχι μεσα κέντρο... Να ανησυχήσω? Δεν εχω δει ουτε αιματάκι, ούτε τίποτα. Μονο κάτι πονάκια ελαφριά, πολύ πολύ αραια...

 

Καλημέρα !!! Δε νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχιας για μικρά πονακια χωρίς αίμα. Σκέψου πόσο αλλάζει το σώμα μας. Κι εγώ μια στο τόσο έχω κάτι σαν ενόχληση να το πω 1-2 φορές. Διαβάζω ότι ο οξύς πόνος επί ώρα ή το αίμα είναι λόγος να ανησυχούμε αλλά και πάλι δε σημαίνει απαραίτητα κάτι. Απλώς να προλάβουμε καταστάσεις. Νομίζω ότι τέτοια μικρά πονακια είναι φυσιολογικά για την τόσο μεγάλη αλλαγή! Εγώ είμαι στην 13η εβδομάδα και είχα πχ και μέσα στην περασμένη εβδομάδα 1-2 ενοχλήσεις . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Καλημέρα !!! Δε νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχιας για μικρά πονακια χωρίς αίμα. Σκέψου πόσο αλλάζει το σώμα μας. Κι εγώ μια στο τόσο έχω κάτι σαν ενόχληση να το πω 1-2 φορές. Διαβάζω ότι ο οξύς πόνος επί ώρα ή το αίμα είναι λόγος να ανησυχούμε αλλά και πάλι δε σημαίνει απαραίτητα κάτι. Απλώς να προλάβουμε καταστάσεις. Νομίζω ότι τέτοια μικρά πονακια είναι φυσιολογικά για την τόσο μεγάλη αλλαγή! Εγώ είμαι στην 13η εβδομάδα και είχα πχ και μέσα στην περασμένη εβδομάδα 1-2 ενοχλήσεις . 

Ουφ. Διαβάζοντας την απαντηση ένιωσα να φευγει λίγο αγχος. 

Μικροπονάκια έχω, δεν ειναι ο πονος οξύς. Ισα ισα, ειναι πολύ ηπιος. Η αλήθεια είναι πως αυτες τις μέρες εμφανιστηκε η κοιλιτσα! ❤️ καταλαβαινω πως έχουμε μετακομίσεις εκεί μεσα! :D

Πάντως, η γιατρός μου είχε πει παλιότερα, ήμουν 7η -8η εβδομάδα πως μικρό πόνο σαν κράμπες να περιμένω να νιώσω. Αλλά εκείνες τις εβδομάδες. Τώρα δεν ξερω αν ισχύει το ίδιο. 

Γενικά το σώμα μου έχει ανταποκριθεί πολύ σωστά έως τώρα. ακόμα και στο τεστ ΠΑΠ που κάναμε (1/3 εκλεινα χρόνο απο πέρσυ οπότε την προηγουμενη εβδομαδα που με ειδε, πήραμε δειγμα) μου είπε πως πιθανον να δω λίγο ροζ. Αλλά δεν εμφανίστηκε τιποτα. Δοξα το Θεό, δεν εχω βρεθει προ εκπληξεων κι ευχομαι να πάει έτσι. 

Ανυπομονώ να κλείσει το τρίμηνο να πάει λίγο η ψυχούλα μου στη θέση της. Μετά τον 3ο μήνα, ο κίνδυνος αποβολής μειώνεται και μετράω τις μέρες σαν το φαντάρο.... 10 +5 σήμερα, κλεινει η 11η εβδομάδα μας με το σποράκι και μεχρι να δω να γράψει 13 εβδομάδες αγωνιώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...