Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Καλά έκανες και ξανά πηγές. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να αγχωνόμαστε ούτε να ρισκάρουμε το παραμικρό. 

Δεν κατάλαβα γιατί δεν μου το έδωσαν. Λες και ήταν κανά απόρρητο έγγραφο. Αφού δικές μου μετρήσεις ήταν. Ίσως επειδή δεν πήγα με τον γιατρό μου -και ουσιαστικά πήγα εκτάκτως, οπότε ήθελαν να βεβαιώσουν ότι ήμουν σε επικοινωνία μαζί του και ότι θα μίλαγαν με εκείνον? Δεν ξέρω πραγματικά. 

Στο χαρτί που σου έδωσαν , στη μεσαία μέτρηση που δείχνει κάτι βέλη ξέρεις τι είναι?

Τα βέλη είναι το κουμπί που πατούσες εσύ κάθε φορά που ένιωθες το μωρό σου. Κάθε φορά που το πατάς μπαίνει ένα βελάκι. Από πάνω είναι οι παλμοί του και από κάτω η άλλη γραμμή είναι οι συσπάσεις σου. 

Ίσως είναι η πολιτική της κλινικής τι να πω. Να το προωθούν στον γιατρό σου κι όχι σε σένα. Τώρα γιατι δεν ξέρω 😝εμένα μου το δίνουν, τηλεφωνούν μπροστά μου στον γιατρό μου και αν χρειαστεί κιόλας του το στέλνουν για γνώμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Τα βέλη είναι το κουμπί που πατούσες εσύ κάθε φορά που ένιωθες το μωρό σου. Κάθε φορά που το πατάς μπαίνει ένα βελάκι. Από πάνω είναι οι παλμοί του και από κάτω η άλλη γραμμή είναι οι συσπάσεις σου. 

Ίσως είναι η πολιτική της κλινικής τι να πω. Να το προωθούν στον γιατρό σου κι όχι σε σένα. Τώρα γιατι δεν ξέρω 😝εμένα μου το δίνουν, τηλεφωνούν μπροστά μου στον γιατρό μου και αν χρειαστεί κιόλας του το στέλνουν για γνώμη. 

Πήραν τον γιατρό.κοτ εκείνη την ώρα αλλά δεν το σήκωσε επιτόπου οπότε μίλησαν μετά από 2-3 λεπτά. 

Σε ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες αρκετά. Επιβραδύνσεις είχες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Καλά έκανες και ξανά πηγές. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να αγχωνόμαστε ούτε να ρισκάρουμε το παραμικρό. 

Δεν κατάλαβα γιατί δεν μου το έδωσαν. Λες και ήταν κανά απόρρητο έγγραφο. Αφού δικές μου μετρήσεις ήταν. Ίσως επειδή δεν πήγα με τον γιατρό μου -και ουσιαστικά πήγα εκτάκτως, οπότε ήθελαν να βεβαιώσουν ότι ήμουν σε επικοινωνία μαζί του και ότι θα μίλαγαν με εκείνον? Δεν ξέρω πραγματικά. 

Στο χαρτί που σου έδωσαν , στη μεσαία μέτρηση που δείχνει κάτι βέλη ξέρεις τι είναι?

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Πήραν τον γιατρό.κοτ εκείνη την ώρα αλλά δεν το σήκωσε επιτόπου οπότε μίλησαν μετά από 2-3 λεπτά. 

Σε ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες αρκετά. Επιβραδύνσεις είχες?

Δεν μου σχολίασαν κάτι για επιβραδύνσεις, δεν μου Είπαν τι είναι αυτό. Καμία από τις 4 φορές οπότε εικάζω ότι είτε δεν είχα είτε δεν ήταν κάτι αξιοσημείωτο. Αν και κάπου πάει το μυαλό μου, πες μου τι είναι, θα δω και θα σου πω 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

 

Δεν μου σχολίασαν κάτι για επιβραδύνσεις, δεν μου Είπαν τι είναι αυτό. Καμία από τις 4 φορές οπότε εικάζω ότι είτε δεν είχα είτε δεν ήταν κάτι αξιοσημείωτο. Αν και κάπου πάει το μυαλό μου, πες μου τι είναι, θα δω και θα σου πω 😅

Σου βάζω ενδεικτικά μία φώτο από το google να δεις. 

Πρώιμες.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Σου βάζω ενδεικτικά μία φώτο από το google να δεις. 

Πρώιμες.jpeg

Σου βάζω κι εγώ ένα δικό μου κομμάτι να δεις ενδεικτικά. Θέλουμε οι παλμοί να είναι 110-160. Όταν κουνιέται ανεβαίνουν. Μετά ηρεμεί πάλι. Σου σχολίασαν κάτι εσένα για επιβραδύνσεις; 

20230811_130204.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Σου βάζω κι εγώ ένα δικό μου κομμάτι να δεις ενδεικτικά. Θέλουμε οι παλμοί να είναι 110-160. Όταν κουνιέται ανεβαίνουν. Μετά ηρεμεί πάλι. Σου σχολίασαν κάτι εσένα για επιβραδύνσεις; 

20230811_130204.jpg

Όχι όχι τίποτα απολύτως. Εγώ το είχα διαβάσει στο ίντερνετ. :P

Σε ευχαριστώ για την φωτογραφία. ❣️

τι να πω. Αφού είπαν όλα καλά  πορευόμαστε με αυτό 🤪😀🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πως ειστε εσεις? Περα απο την ανυπομονησια για να συναντησετε και σεις τα αγγελούδακια σας και τις ανυσηχιες σας ολα καλα?? Η @Eir_ma να γεννησε τελικα??

Εμας ηρθε ο Παιδίατρος για 3η επισκεψη σημερα!! Μας βρηκε μια χαρα, μου δωσε παλι συγχαρητήρια 😂!! Η  μπεμπα εχει πονακια στην κοιλια απο αεροφαγια γιαυτο ειναι ανυσηχη καποιες φορες και δεν με πιανει παντα με την πρώτη, υπομονη λεει ο γιατρός, οι κολικοι αργοτερα θα ειναι τρεις φορές χειροτεροι ειπε 😲😵!!! Τα κιλα μας είναι 3.010 kg σημερα 18 ημερων😮 δεν περίμενα τόσο πολύ 😃!! Σκεφτειται το ικανοποιητικό για τους γιατρούς ειναι να παιρνουν τα νεογέννητα 23 - 25 γραμμάρια ημερησιως. Αυτή την προηγούμενη εβδομαδα επαιρνε 31 γραμμάρια  και αυτη την εβδομαδα 48 γραμμαρια την μερα 😲 δλδ το διπλάσιο σχεδον!! Τρωει πολυ καλα το μαναρακι, εχω και γω πολυ γαλα τα παμε εξαιρετικά. Για τον ίκτερο τα ιδια, δεν ασχολουμαστε ακομα, στις 40 μερες θα το μετρησουμε πάλι, ειπαμε οτι ισως θα ειναι ετσι μεχρι τους  2 μηνες λογω θηλασμου!! Το μητρικο γαλα παρατεινει τον ικτερο, εσεις το ξερατε αυτό ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσια πως ειστε εσεις? Περα απο την ανυπομονησια για να συναντησετε και σεις τα αγγελούδακια σας και τις ανυσηχιες σας ολα καλα?? Η @Eir_ma να γεννησε τελικα??

Εμας ηρθε ο Παιδίατρος για 3η επισκεψη σημερα!! Μας βρηκε μια χαρα, μου δωσε παλι συγχαρητήρια 😂!! Η  μπεμπα εχει πονακια στην κοιλια απο αεροφαγια γιαυτο ειναι ανυσηχη καποιες φορες και δεν με πιανει παντα με την πρώτη, υπομονη λεει ο γιατρός, οι κολικοι αργοτερα θα ειναι τρεις φορές χειροτεροι ειπε 😲😵!!! Τα κιλα μας είναι 3.010 kg σημερα 18 ημερων😮 δεν περίμενα τόσο πολύ 😃!! Σκεφτειται το ικανοποιητικό για τους γιατρούς ειναι να παιρνουν τα νεογέννητα 23 - 25 γραμμάρια ημερησιως. Αυτή την προηγούμενη εβδομαδα επαιρνε 31 γραμμάρια  και αυτη την εβδομαδα 48 γραμμαρια την μερα 😲 δλδ το διπλάσιο σχεδον!! Τρωει πολυ καλα το μαναρακι, εχω και γω πολυ γαλα τα παμε εξαιρετικά. Για τον ίκτερο τα ιδια, δεν ασχολουμαστε ακομα, στις 40 μερες θα το μετρησουμε πάλι, ειπαμε οτι ισως θα ειναι ετσι μεχρι τους  2 μηνες λογω θηλασμου!! Το μητρικο γαλα παρατεινει τον ικτερο, εσεις το ξερατε αυτό ?? 

 Καλησπέρα Μαρίκα μου! 

Εμείς όλα καλά, εδώ στην αναμονή, 37 + 4 σήμερα! 

Όλα σούπερ με σας, και τα κιλακια και το γαλατακι και τα κορίτσια (μαμά και κόρη)! Αυτό για τον ίκτερο και τη σχέση με το μητρικό γάλα δεν το ήξερα! 

Όσο για τους κολικούς, γιατί μωρέ να είναι πολύ χειρότεροι μετά? Εντάξει δεν είμαι γιατρός αλλά νομίζω δεν κάνουν όλα τα μωρά κολικούς, ή τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό. Μπορεί και να τη σκαπουλαρει η μπουμπουκα σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

 Καλησπέρα Μαρίκα μου! 

Εμείς όλα καλά, εδώ στην αναμονή, 37 + 4 σήμερα! 

Όλα σούπερ με σας, και τα κιλακια και το γαλατακι και τα κορίτσια (μαμά και κόρη)! Αυτό για τον ίκτερο και τη σχέση με το μητρικό γάλα δεν το ήξερα! 

Όσο για τους κολικούς, γιατί μωρέ να είναι πολύ χειρότεροι μετά? Εντάξει δεν είμαι γιατρός αλλά νομίζω δεν κάνουν όλα τα μωρά κολικούς, ή τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό. Μπορεί και να τη σκαπουλαρει η μπουμπουκα σας! 

Γεια σου Σονια μου 😃!! Πολυ χαιρομαι 37+4 πως περασε ετσι ο καιρος ε?? Η μηπως μονο σε μενα φαινεται οτι ετρεξαν τα πράγματα πολυ γρήγορα?? Εσυ εχεις κι αλλα 2 παιδακια αν θυμάμαι σωστα? Εχεις δικιο ναι, δεν κανουν ολα τα μωρακια απαραίτητα κολικους μακαρι να την γλιτωσουμε! Ο γιατρος απλα λεει σκεψου τωρα εχει απλα πονακια επειδη καταπινει και αερα φαντασου μετα αν την πιασουν και κολικοι ποσο παραπανω ανυσηχη θα ειναι!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Γεια σου Σονια μου 😃!! Πολυ χαιρομαι 37+4 πως περασε ετσι ο καιρος ε?? Η μηπως μονο σε μενα φαινεται οτι ετρεξαν τα πράγματα πολυ γρήγορα?? Εσυ εχεις κι αλλα 2 παιδακια αν θυμάμαι σωστα? Εχεις δικιο ναι, δεν κανουν ολα τα μωρακια απαραίτητα κολικους μακαρι να την γλιτωσουμε! Ο γιατρος απλα λεει σκεψου τωρα εχει απλα πονακια επειδη καταπινει και αερα φαντασου μετα αν την πιασουν και κολικοι ποσο παραπανω ανυσηχη θα ειναι!! 

 

Πέρασε όντως πολύ γρήγορα ο καιρός Μαρίκα μου, ούτε που το κατάλαβα! 

Έχω κι άλλα δύο μικρά αγοράκια ναι! 

Α ναι, δηλαδή ότι μπορεί να γίνει πολύ χειρότερα σε περίπτωση που την πιάσουν τη μπεμπούλα κολικοι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου που περάσαμε όλη την εγκυμοσύνη μαζί, έφτασε και για εμένα αυτό το ταξίδι στο τέλος και αρχίζει ένα νέο! Γέννησα χθες το πρωί το αγοράκι μου 4250 κιλά, με έναν πόνο που λένε δωξα το Θεό. Βέβαια τον έχουν στην μενν στο οξυγόνο γιατί μας έκανε μια ήπια ταχύπνοια αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, μας ενημέρωσε ο παιδίατρος. Δυστυχώς δεν τον έχω θηλάσει ακόμα αλλά βγάζω με το θηλαστρο σιγά σιγά σταγόνα σταγόνα και του το στέλνω κάτω. Εύχομαι και ελπίζω την Δευτέρα με το εξιτήριο να τον πάρουμε μαζί μας.. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε, τώρα για τα μωράκια μας. Και στα κορίτσια που ακόμα περιμένουν με έναν πόνο να πάνε όλα καλά και να έχουν υγεία όλα τα μωράκια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μου που περάσαμε όλη την εγκυμοσύνη μαζί, έφτασε και για εμένα αυτό το ταξίδι στο τέλος και αρχίζει ένα νέο! Γέννησα χθες το πρωί το αγοράκι μου 4250 κιλά, με έναν πόνο που λένε δωξα το Θεό. Βέβαια τον έχουν στην μενν στο οξυγόνο γιατί μας έκανε μια ήπια ταχύπνοια αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, μας ενημέρωσε ο παιδίατρος. Δυστυχώς δεν τον έχω θηλάσει ακόμα αλλά βγάζω με το θηλαστρο σιγά σιγά σταγόνα σταγόνα και του το στέλνω κάτω. Εύχομαι και ελπίζω την Δευτέρα με το εξιτήριο να τον πάρουμε μαζί μας.. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε, τώρα για τα μωράκια μας. Και στα κορίτσια που ακόμα περιμένουν με έναν πόνο να πάνε όλα καλά και να έχουν υγεία όλα τα μωράκια. 

Να σας ζήσει!!! Γερός,  υγιής,  ευτυχισμένος κι ευλογημένος!!! Μωραρος!!! Όλα καλά να είναι και να βγείτε όλοι μαζί 💙💙💙τωρα ξεκινάει το καινούριο ταξίδι 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μου που περάσαμε όλη την εγκυμοσύνη μαζί, έφτασε και για εμένα αυτό το ταξίδι στο τέλος και αρχίζει ένα νέο! Γέννησα χθες το πρωί το αγοράκι μου 4250 κιλά, με έναν πόνο που λένε δωξα το Θεό. Βέβαια τον έχουν στην μενν στο οξυγόνο γιατί μας έκανε μια ήπια ταχύπνοια αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, μας ενημέρωσε ο παιδίατρος. Δυστυχώς δεν τον έχω θηλάσει ακόμα αλλά βγάζω με το θηλαστρο σιγά σιγά σταγόνα σταγόνα και του το στέλνω κάτω. Εύχομαι και ελπίζω την Δευτέρα με το εξιτήριο να τον πάρουμε μαζί μας.. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε, τώρα για τα μωράκια μας. Και στα κορίτσια που ακόμα περιμένουν με έναν πόνο να πάνε όλα καλά και να έχουν υγεία όλα τα μωράκια. 

Αντε βρε Ειρηνακι, επιτελους 😃😃!!!Να σου ζησει κοπελα μου το αντρακι σου, να ειστε ολοι μαζι παντα καλα και ευτυχισμένοι!!! Να βγειτε με το καλο και να βρειτε τους ρυθμους σας, να ηρεμησεις και συ λιγακι!!ειδες που ολα καποτε τελειωνουν?και αρχιζουν αλλα καλυτερα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μου που περάσαμε όλη την εγκυμοσύνη μαζί, έφτασε και για εμένα αυτό το ταξίδι στο τέλος και αρχίζει ένα νέο! Γέννησα χθες το πρωί το αγοράκι μου 4250 κιλά, με έναν πόνο που λένε δωξα το Θεό. Βέβαια τον έχουν στην μενν στο οξυγόνο γιατί μας έκανε μια ήπια ταχύπνοια αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, μας ενημέρωσε ο παιδίατρος. Δυστυχώς δεν τον έχω θηλάσει ακόμα αλλά βγάζω με το θηλαστρο σιγά σιγά σταγόνα σταγόνα και του το στέλνω κάτω. Εύχομαι και ελπίζω την Δευτέρα με το εξιτήριο να τον πάρουμε μαζί μας.. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε, τώρα για τα μωράκια μας. Και στα κορίτσια που ακόμα περιμένουν με έναν πόνο να πάνε όλα καλά και να έχουν υγεία όλα τα μωράκια. 

Να σου ζήσει ο μπέμπης!!!! Γέρος και ευλογημένος να είναι! Με το καλό να επιστρέψετε όλοι μαζί σπίτι την Δευτέρα!! Φ.Τ έκανες τελικά? Να φανταστώ λόγω των σχολιων σου, γεννησες εύκολα? 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μου που περάσαμε όλη την εγκυμοσύνη μαζί, έφτασε και για εμένα αυτό το ταξίδι στο τέλος και αρχίζει ένα νέο! Γέννησα χθες το πρωί το αγοράκι μου 4250 κιλά, με έναν πόνο που λένε δωξα το Θεό. Βέβαια τον έχουν στην μενν στο οξυγόνο γιατί μας έκανε μια ήπια ταχύπνοια αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, μας ενημέρωσε ο παιδίατρος. Δυστυχώς δεν τον έχω θηλάσει ακόμα αλλά βγάζω με το θηλαστρο σιγά σιγά σταγόνα σταγόνα και του το στέλνω κάτω. Εύχομαι και ελπίζω την Δευτέρα με το εξιτήριο να τον πάρουμε μαζί μας.. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε, τώρα για τα μωράκια μας. Και στα κορίτσια που ακόμα περιμένουν με έναν πόνο να πάνε όλα καλά και να έχουν υγεία όλα τα μωράκια. 

Να σας ζησει!! Καλοτυχος κ ευτυχισμενος σε ολη του τη ζωη!! 

Περασε νερακι ο καιρος κοριτσια!! 

Αντε να ερθει το νεο ετος σιγα σιγα να παμε για επομενο μωρακι🤣🤣🤣 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσια πως ειστε εσεις? Περα απο την ανυπομονησια για να συναντησετε και σεις τα αγγελούδακια σας και τις ανυσηχιες σας ολα καλα?? Η @Eir_ma να γεννησε τελικα??

Εμας ηρθε ο Παιδίατρος για 3η επισκεψη σημερα!! Μας βρηκε μια χαρα, μου δωσε παλι συγχαρητήρια 😂!! Η  μπεμπα εχει πονακια στην κοιλια απο αεροφαγια γιαυτο ειναι ανυσηχη καποιες φορες και δεν με πιανει παντα με την πρώτη, υπομονη λεει ο γιατρός, οι κολικοι αργοτερα θα ειναι τρεις φορές χειροτεροι ειπε 😲😵!!! Τα κιλα μας είναι 3.010 kg σημερα 18 ημερων😮 δεν περίμενα τόσο πολύ 😃!! Σκεφτειται το ικανοποιητικό για τους γιατρούς ειναι να παιρνουν τα νεογέννητα 23 - 25 γραμμάρια ημερησιως. Αυτή την προηγούμενη εβδομαδα επαιρνε 31 γραμμάρια  και αυτη την εβδομαδα 48 γραμμαρια την μερα 😲 δλδ το διπλάσιο σχεδον!! Τρωει πολυ καλα το μαναρακι, εχω και γω πολυ γαλα τα παμε εξαιρετικά. Για τον ίκτερο τα ιδια, δεν ασχολουμαστε ακομα, στις 40 μερες θα το μετρησουμε πάλι, ειπαμε οτι ισως θα ειναι ετσι μεχρι τους  2 μηνες λογω θηλασμου!! Το μητρικο γαλα παρατεινει τον ικτερο, εσεις το ξερατε αυτό ?? 

Ποσο τελεια!!! Μπραβο σου!!!  Εμεις ολα καλα. Που κ που οντως λιγο ανησυχη η μπεμπα μας. Πολύ φαγανη Παναγια μαζι της!

 

Εγω ηθελα να ρωτησω κατι αλλο, εφοσον εχω χασιμοτο κ καναμε την 3η ημερα ζωης στο Ιασω την εξεταση αιματος για συγγενης θυρεοειδισμο και άλλα που ηταν στο πακέτο,  ξερουμε αν χρειαζεται κατι αλλο? Βγηκε φυσιολογικο το αποτελεσμα.

 

Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υ.Γ.  το στηθος με εχει πεθανει...! Ελπιζω να ηρεμησει κ να αντεξω να συνεχισω με το μητρικο γαλα. Πονάει παρα παρα πολυ η θηλη αλλά και ολος ο μαστος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Υ.Γ.  το στηθος με εχει πεθανει...! Ελπιζω να ηρεμησει κ να αντεξω να συνεχισω με το μητρικο γαλα. Πονάει παρα παρα πολυ η θηλη αλλά και ολος ο μαστος.

Γεια σας κορίτσια .. Γεννήσαμε και εμείς τελικά στις 37+4 μέρες ο μπέμπης δεν κρατιόταν άλλο .. Η ιδέα του τοκετού και του φόβου τελικά ένα ψέμα μου φάνηκαν όλα .. Γέννησα φυσιολογικά και δεν καταλαβα τίποτα .. Ήρθαμε στην κλινική 12 το βράδυ στις 3 παρά τέταρτο είχα το θαύμα μου στην αγκαλιά μου .. Σε 3 ωρες σηκώθηκα περπάτησα και τώρα κάνω βολτεσ Στην κλινική γκρινιάζοντας ποτε θα πάμε σπίτι μας 😋 Στο κομμάτι του θηλασμού ταλαιπωριεμαι λιγάκι γιατί είναι λαιμαργος πολυ και εγώ δεν έχω καλεσ Θηλές .. Είμαστε με ψευδοθηλές που θα πάει θα συγχρονιστούμε ..Εύχομαι όλες σας να έχετε μια εύκολη γεννα σαν εμάς .. Γερά και ευλογημένα μωράκια 🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Ποσο τελεια!!! Μπραβο σου!!!  Εμεις ολα καλα. Που κ που οντως λιγο ανησυχη η μπεμπα μας. Πολύ φαγανη Παναγια μαζι της!

 

Εγω ηθελα να ρωτησω κατι αλλο, εφοσον εχω χασιμοτο κ καναμε την 3η ημερα ζωης στο Ιασω την εξεταση αιματος για συγγενης θυρεοειδισμο και άλλα που ηταν στο πακέτο,  ξερουμε αν χρειαζεται κατι αλλο? Βγηκε φυσιολογικο το αποτελεσμα.

 

Ευχαριστώ 

Και εσενα μπραβο σου που δεν τα παρατησες με την πρωτη και παρολο τον πονο σου συνεχιζεις! Θα στρωσει ομως το στηθος σου , μονο να μην υποφερεις σε σημειο που δεν αντεχεται και γω περασα δυσκολα με πληγες αλλα τωρα ολα τελεια!! Ναι ειναι λαιμαργα σε αυτη την φαση πολυ!! Ο παιδίατρος μου ειπε ανυσηχα ειναι οταν εχουν πονακια κι αυτο επηρεαζεται απο το ποσο καλα βεντουζαρουν το στηθος, να το προσεχεις αυτο παντα για να νην καταπινει αερα και απο την διατροφη μας, προσοχη λιγο με φειδώ τα οσπρια και τα γλυκα! 

Δεν ξερω αν χρειαζεται κατι αλλο απο εξετασεις βρε κοριτσι. Αφου βγηκαν οκ τα αποτελέσματα φανταζομαι πως οχι. Δεν ρωτας παιδιατρο καλυτερα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η feniaaa είπε:

Γεια σας κορίτσια .. Γεννήσαμε και εμείς τελικά στις 37+4 μέρες ο μπέμπης δεν κρατιόταν άλλο .. Η ιδέα του τοκετού και του φόβου τελικά ένα ψέμα μου φάνηκαν όλα .. Γέννησα φυσιολογικά και δεν καταλαβα τίποτα .. Ήρθαμε στην κλινική 12 το βράδυ στις 3 παρά τέταρτο είχα το θαύμα μου στην αγκαλιά μου .. Σε 3 ωρες σηκώθηκα περπάτησα και τώρα κάνω βολτεσ Στην κλινική γκρινιάζοντας ποτε θα πάμε σπίτι μας 😋 Στο κομμάτι του θηλασμού ταλαιπωριεμαι λιγάκι γιατί είναι λαιμαργος πολυ και εγώ δεν έχω καλεσ Θηλές .. Είμαστε με ψευδοθηλές που θα πάει θα συγχρονιστούμε ..Εύχομαι όλες σας να έχετε μια εύκολη γεννα σαν εμάς .. Γερά και ευλογημένα μωράκια 🙏❤️

Να σου ζήσει Φενια μου!!! Γερό κι ευτυχισμένο να είναι το μωράκι σας! 

Σήμερα είμαι 37+5! Μαζί ήμασταν! Σε έπιασαν οι πόνοι και γέννησες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η feniaaa είπε:

Γεια σας κορίτσια .. Γεννήσαμε και εμείς τελικά στις 37+4 μέρες ο μπέμπης δεν κρατιόταν άλλο .. Η ιδέα του τοκετού και του φόβου τελικά ένα ψέμα μου φάνηκαν όλα .. Γέννησα φυσιολογικά και δεν καταλαβα τίποτα .. Ήρθαμε στην κλινική 12 το βράδυ στις 3 παρά τέταρτο είχα το θαύμα μου στην αγκαλιά μου .. Σε 3 ωρες σηκώθηκα περπάτησα και τώρα κάνω βολτεσ Στην κλινική γκρινιάζοντας ποτε θα πάμε σπίτι μας 😋 Στο κομμάτι του θηλασμού ταλαιπωριεμαι λιγάκι γιατί είναι λαιμαργος πολυ και εγώ δεν έχω καλεσ Θηλές .. Είμαστε με ψευδοθηλές που θα πάει θα συγχρονιστούμε ..Εύχομαι όλες σας να έχετε μια εύκολη γεννα σαν εμάς .. Γερά και ευλογημένα μωράκια 🙏❤️

Να σου ζήσει!!! Ανυπομονούσε να σας γνωρίσει τ αγοράκι σας!!! Χαίρομαι που είχες καλή εμπειρία,  δίνεις κουράγιο σε όσες ακολουθούμε:) καλή ανάρρωση κι επιστροφή σπίτι σας 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μου που περάσαμε όλη την εγκυμοσύνη μαζί, έφτασε και για εμένα αυτό το ταξίδι στο τέλος και αρχίζει ένα νέο! Γέννησα χθες το πρωί το αγοράκι μου 4250 κιλά, με έναν πόνο που λένε δωξα το Θεό. Βέβαια τον έχουν στην μενν στο οξυγόνο γιατί μας έκανε μια ήπια ταχύπνοια αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, μας ενημέρωσε ο παιδίατρος. Δυστυχώς δεν τον έχω θηλάσει ακόμα αλλά βγάζω με το θηλαστρο σιγά σιγά σταγόνα σταγόνα και του το στέλνω κάτω. Εύχομαι και ελπίζω την Δευτέρα με το εξιτήριο να τον πάρουμε μαζί μας.. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε, τώρα για τα μωράκια μας. Και στα κορίτσια που ακόμα περιμένουν με έναν πόνο να πάνε όλα καλά και να έχουν υγεία όλα τα μωράκια. 

Να σου ζησει κορίτσι μου!!!! ευχομαι όλα τα καλά για το μωρακι και την οικογενεια σας!!! ζουμε μοναδικές στιγμες τωρα οσο δυσκολες κι αν ειναι καποιες φορές! Με το καλο να γυρίσετε σπιτάκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η feniaaa είπε:

Γεια σας κορίτσια .. Γεννήσαμε και εμείς τελικά στις 37+4 μέρες ο μπέμπης δεν κρατιόταν άλλο .. Η ιδέα του τοκετού και του φόβου τελικά ένα ψέμα μου φάνηκαν όλα .. Γέννησα φυσιολογικά και δεν καταλαβα τίποτα .. Ήρθαμε στην κλινική 12 το βράδυ στις 3 παρά τέταρτο είχα το θαύμα μου στην αγκαλιά μου .. Σε 3 ωρες σηκώθηκα περπάτησα και τώρα κάνω βολτεσ Στην κλινική γκρινιάζοντας ποτε θα πάμε σπίτι μας 😋 Στο κομμάτι του θηλασμού ταλαιπωριεμαι λιγάκι γιατί είναι λαιμαργος πολυ και εγώ δεν έχω καλεσ Θηλές .. Είμαστε με ψευδοθηλές που θα πάει θα συγχρονιστούμε ..Εύχομαι όλες σας να έχετε μια εύκολη γεννα σαν εμάς .. Γερά και ευλογημένα μωράκια 🙏❤️

Τι ωραιααα!!!!!! Να σου ζησει ο μπεμπης σου ❤️❤️Ειναι τελειο που ειχες τοσο ευκολη γεννα, μπραβο σου!! Ααχ αυτα είναι ια τα καλα του φυσιολογικου τοκετού σηκωνεσε αμεσως!!! Με το καλο να γυρισετε σπιτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η feniaaa είπε:

Γεια σας κορίτσια .. Γεννήσαμε και εμείς τελικά στις 37+4 μέρες ο μπέμπης δεν κρατιόταν άλλο .. Η ιδέα του τοκετού και του φόβου τελικά ένα ψέμα μου φάνηκαν όλα .. Γέννησα φυσιολογικά και δεν καταλαβα τίποτα .. Ήρθαμε στην κλινική 12 το βράδυ στις 3 παρά τέταρτο είχα το θαύμα μου στην αγκαλιά μου .. Σε 3 ωρες σηκώθηκα περπάτησα και τώρα κάνω βολτεσ Στην κλινική γκρινιάζοντας ποτε θα πάμε σπίτι μας 😋 Στο κομμάτι του θηλασμού ταλαιπωριεμαι λιγάκι γιατί είναι λαιμαργος πολυ και εγώ δεν έχω καλεσ Θηλές .. Είμαστε με ψευδοθηλές που θα πάει θα συγχρονιστούμε ..Εύχομαι όλες σας να έχετε μια εύκολη γεννα σαν εμάς .. Γερά και ευλογημένα μωράκια 🙏❤️

Να σας ζησει!!!! Εύχομαι τα καλυτερα !!! 

Με το καλο να πατε σπιτι σας κ σιγα σιγα πιστευω ολα θα ρυθμιστουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Και εσενα μπραβο σου που δεν τα παρατησες με την πρωτη και παρολο τον πονο σου συνεχιζεις! Θα στρωσει ομως το στηθος σου , μονο να μην υποφερεις σε σημειο που δεν αντεχεται και γω περασα δυσκολα με πληγες αλλα τωρα ολα τελεια!! Ναι ειναι λαιμαργα σε αυτη την φαση πολυ!! Ο παιδίατρος μου ειπε ανυσηχα ειναι οταν εχουν πονακια κι αυτο επηρεαζεται απο το ποσο καλα βεντουζαρουν το στηθος, να το προσεχεις αυτο παντα για να νην καταπινει αερα και απο την διατροφη μας, προσοχη λιγο με φειδώ τα οσπρια και τα γλυκα! 

Δεν ξερω αν χρειαζεται κατι αλλο απο εξετασεις βρε κοριτσι. Αφου βγηκαν οκ τα αποτελέσματα φανταζομαι πως οχι. Δεν ρωτας παιδιατρο καλυτερα? 

Ειναι η 3η μερα κ δεν βλεπω φως κοριτσια! Εκανα κ αυτο με την πανα χτες. Οντως ανακουφιστηκα λιγο αλλα ρε παιδια δεν λεει να αδειασει το συγκεκριμενο. Βαζω το μωρο, βαζω κ θηλαστρο κ τπτ!! Ευχομαι να με λυπηθει ο Θεος κ να ηρεμησουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...