Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Αχαχαχαχαχα.. εεεε.. να σου απονείμουμε το βραβείο της καλύτερης καταναλωτριας. Αχαχαχα. Καλέ σταματα να αγοράζεις. Άσε να σου φέρουν κάνα δώρο . Αχαχαχαχα. Είσαι θεουλα. 

Παρήγγειλα και εγώ τελικά της frezyderm την σειρά. Μου έδωσαν δειγματακια στο φαρμακείο και πραγματικά μυρίζει υπέροχα. Μου άρεσε πιο πολύ η μυρωδιά σε σχέση με της pharmasept. Μόνο αυτες τις εταιρείες δοκίμασα ( κάνοντας μπάνιο) Μύριζα μωρουδιλα μετά. Αχαχαχαχ. 

εμένα ο παιδίατρος μου σύστησε τα μπιμπερο και τις πιπίλες της avent Phillips. Πήρα 2 πιπίλες και 2 μπιμπερο και βλέπουμε. Από πάνες μου είπε να πάρω κάτι που θα το βρίσκω παντού και να μην είναι δυσεύρετο για τυχόν έκτακτη ανάγκη. Πήρα και εγώ τα pampers premium. Μου έχει μείνει να αγοράσω το οινόπνευμα και κάτι ακόμα που το ξεχνάω. Χαχα. 

Μετά από πόσες μέρες θα σας έρθει η παιδίατρος σπίτι? Εμάς μας είπε 1-2 ημέρες αφού βγούμε. Να δω πως θα τον πλένω. Ελπίζω να μας δείξουν στο μαιευτήριο. 

Εμας, μας είπε να ξεκινήσουμε από το Σ/Κ που μας πέρασε ελεύθερες επαφές αλλά λέω κάτσε να κάνουμε το καρδιοτογραφημα πρώτα την Παρασκευή και μετά. Να δούμε που βρισκόμαστε μην έχουμε κάνα απρόοπτο. Χαχα. Αν και δεν νομίζω. 

αχ κορίτσια με έχει πιάσει εδώ και μια εβδομάδα καούρες και βαρύ στομάχι. Έως και στομαχόπονο θα έλεγα κάποιες φορές. Το Σάββατο πήγαμε να φάμε έξω και γυρίσαμε σπίτι 1 η ώρα. Κατά τις 2:30 δεν άντεχα άλλο... Πήγα τουαλέτα και τα έβγαλα όλα. Δεν μπορούσα. Υπέφερα. Κλωτσαγε και ο μπέμπης, τεζα η κοιλιά και πραγματικά ήταν πολυυυ δύσκολα. Την Κυριακή όλη μέρα ήμουν πολύ μέτρια με το στομάχι. Το βράδυ έφαγα ένα τοστ και φουσκωσα.

σήμερα πάλι βαρύ το στομάχι. Έφαγα μακαρόνια σκέτα με τυρί και κάπως συνηλθα. Αλλά δεν παλεύεται με την ζέστη, τις κλωτσιές και την ανακατοσουρα. Πολύ πιο δύσκολο από τους εμετούς που έκανα στο πρώτο τρίμηνο. 

Δεν παίζει να σταματήσω να ψωνίζω, το εχουν πάρει πλέον απόφαση όλοι! Χαχαχα! 

Εχω ακούσει κι εγω για τα avent, αλλα τωρα ηθελε εκεινα, εκεινα πήρα! Αν θηλάσουμε εν τω μεταξυ θα πανε τσάμπα! Χαχαχα! Και δεν μου αρεσαν και καθολου γτ ηταν τελειως σκέτα ενω εγω ήθελα να παρω με σχέδια :D Πιπίλες της πήρα 2 της chicco και 2 sauvinex. Αν τις δεχτουν... Μου ειπε η παιδιατρος πως ειναι μεγαλες για τις πρωτες μερες, πρεπει να περασει κανας μήνας για να μαθουν την πιπιλα, εως τοτε ειναι μικρο το στοματακι τους και επισης δεν πρεπει να δωσουμε για να μην παθουν σύγχηση και μετα δεν παίρνουν στο στήθος. 

Η γιατρός θα έρθει το επόμενο πρωι, μου ειπε πως το ΙΑΣΩ σε αφηνει να φυγεις το μεσημεράκι, οπότε το απογευμα θα μας αφησει να τακτοποιηθούμε, να κανουμε το μπανιο μας κτλ και το επομενο πρωι θα έρθει.  Μπανιο το μωρο αλλωστε δεν θα το κανουμε κανονικα μεχρι να πεσει ο αφαλούλης, απαγορευεται να μπει σε λιμναζοντα νερά. Μονο τοπικα θα το πλυνουμε. 

Κάτι καούρες με πιάνουν κι μένα να σου πω την αλήθεια, αλλά αν φαω κατι βαρύ και μόνο, πλέον το γυρισαμε στα πιο λαιτ γευματα, ψαράκι, φιλέτο κοτοπουλο κτλ. Κάνει και ζέστη, τι να φας? Φρουτα και γιαουρτια λιμπιζομαι εγω παντως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Αχαχαχαχαχα.. εεεε.. να σου απονείμουμε το βραβείο της καλύτερης καταναλωτριας. Αχαχαχα. Καλέ σταματα να αγοράζεις. Άσε να σου φέρουν κάνα δώρο . Αχαχαχαχα. Είσαι θεουλα. 

Παρήγγειλα και εγώ τελικά της frezyderm την σειρά. Μου έδωσαν δειγματακια στο φαρμακείο και πραγματικά μυρίζει υπέροχα. Μου άρεσε πιο πολύ η μυρωδιά σε σχέση με της pharmasept. Μόνο αυτες τις εταιρείες δοκίμασα ( κάνοντας μπάνιο) Μύριζα μωρουδιλα μετά. Αχαχαχαχ. 

εμένα ο παιδίατρος μου σύστησε τα μπιμπερο και τις πιπίλες της avent Phillips. Πήρα 2 πιπίλες και 2 μπιμπερο και βλέπουμε. Από πάνες μου είπε να πάρω κάτι που θα το βρίσκω παντού και να μην είναι δυσεύρετο για τυχόν έκτακτη ανάγκη. Πήρα και εγώ τα pampers premium. Μου έχει μείνει να αγοράσω το οινόπνευμα και κάτι ακόμα που το ξεχνάω. Χαχα. 

Μετά από πόσες μέρες θα σας έρθει η παιδίατρος σπίτι? Εμάς μας είπε 1-2 ημέρες αφού βγούμε. Να δω πως θα τον πλένω. Ελπίζω να μας δείξουν στο μαιευτήριο. 

Εμας, μας είπε να ξεκινήσουμε από το Σ/Κ που μας πέρασε ελεύθερες επαφές αλλά λέω κάτσε να κάνουμε το καρδιοτογραφημα πρώτα την Παρασκευή και μετά. Να δούμε που βρισκόμαστε μην έχουμε κάνα απρόοπτο. Χαχα. Αν και δεν νομίζω. 

αχ κορίτσια με έχει πιάσει εδώ και μια εβδομάδα καούρες και βαρύ στομάχι. Έως και στομαχόπονο θα έλεγα κάποιες φορές. Το Σάββατο πήγαμε να φάμε έξω και γυρίσαμε σπίτι 1 η ώρα. Κατά τις 2:30 δεν άντεχα άλλο... Πήγα τουαλέτα και τα έβγαλα όλα. Δεν μπορούσα. Υπέφερα. Κλωτσαγε και ο μπέμπης, τεζα η κοιλιά και πραγματικά ήταν πολυυυ δύσκολα. Την Κυριακή όλη μέρα ήμουν πολύ μέτρια με το στομάχι. Το βράδυ έφαγα ένα τοστ και φουσκωσα.

σήμερα πάλι βαρύ το στομάχι. Έφαγα μακαρόνια σκέτα με τυρί και κάπως συνηλθα. Αλλά δεν παλεύεται με την ζέστη, τις κλωτσιές και την ανακατοσουρα. Πολύ πιο δύσκολο από τους εμετούς που έκανα στο πρώτο τρίμηνο. 

Τι εβδομάδα είσαι κορίτσι μου τώρα:;; Κι εγώ έχω καουρες παίρνω 5 μαλοξ την ημέρα αλλιώς είμαι του θανατα άστο.....ειδικά το βράδυ δεν κοιμάμαι από τους πόνους στο στομάχι. Ακόμα και νερό σκέτο να πιω με πιάνει καούρα!!!!

Εγώ σεξ πονάω τόσο πολύ από κάτω που δεν κατάφερα να κάνω δυστυχώς.... Άντε να δούμε έχω κουραστεί πολύ ρε κορίτσια.... Με αυτή την κοιλιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Τι εβδομάδα είσαι κορίτσι μου τώρα:;; Κι εγώ έχω καουρες παίρνω 5 μαλοξ την ημέρα αλλιώς είμαι του θανατα άστο.....ειδικά το βράδυ δεν κοιμάμαι από τους πόνους στο στομάχι. Ακόμα και νερό σκέτο να πιω με πιάνει καούρα!!!!

Εγώ σεξ πονάω τόσο πολύ από κάτω που δεν κατάφερα να κάνω δυστυχώς.... Άντε να δούμε έχω κουραστεί πολύ ρε κορίτσια.... Με αυτή την κοιλιά 

Σήμερα έκλεισα την 36η εβδομάδα. Μπήκα στον μήνα μου. Δεν το πιστεύω!!! :) 💙💙

μέχρι πότε θα το αφήσεις να έρθει από μόνο του? Σου έχει πει ο γιατρός σου? Μετά ποια η λύση? Καισαρική 'η πρόκληση?

πω πω χαίρομαι που καταλαβαίνετε κορίτσια. Δεν παλεύονται οι καούρες. Βέβαια το πιο δύσκολο είναι αυτό που έχεις φάει και νιώθεις το στομάχι τόσο βαρύ. Με.πιανει ένας σαν πόνος. Θυμήθηκα τα παλιά αυτές τις μέρες.Το μόνο καλό που μπορώ να δω σε αυτή την υπόθεση είναι ότι ελπίζω να μην πάρω άλλο κιλό μέχρι να γεννήσω.Είμαι στα +13 . 

α. Ναι.. φρούτα. Το αγαπημένο μου φαι και εμένα αυτό το διάστημα. Έχω λυσσαξει τα κεράσια, καρπούζι και πεπόνι. Τώρα θα το γυρίσω στα τοστ και στα μακαρόνια πάλι :P

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Τι εβδομάδα είσαι κορίτσι μου τώρα:;; Κι εγώ έχω καουρες παίρνω 5 μαλοξ την ημέρα αλλιώς είμαι του θανατα άστο.....ειδικά το βράδυ δεν κοιμάμαι από τους πόνους στο στομάχι. Ακόμα και νερό σκέτο να πιω με πιάνει καούρα!!!!

Εγώ σεξ πονάω τόσο πολύ από κάτω που δεν κατάφερα να κάνω δυστυχώς.... Άντε να δούμε έχω κουραστεί πολύ ρε κορίτσια.... Με αυτή την κοιλιά 

Είναι τοσο αστειο το σεξ με την κοιλιά :D 🤣 Εμεις μια φορα κάναμε χθες και ειλικρινα δεν ενιωθα καθολου ανετα. Αλλά θελω και τοσο πολυ να κανω σεξ με τον αντρουλη μου, μου εχει λέιψει αυτη η επαφή μας. Καλές οι αγκαλιές και τα φιλιά και τα χάδια, αλλά......  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Μπράβο βρε κορίτσι μου πολύ χαίρομαι!!! Να είστε όλοι πάντα γέροι να την χαίρεστε την κούκλα σας❤️❤️❤️

Μπράβο σου και με τον θηλασμό που το βρήκες αμέσως καλέ εσύ ήσουν προγραμματισμένη από πριν! Εγώ είχα παιδευτει πολύ με την πρώτη... Πολύ κλαμα μιλάμε.

Να είσαι πάντα καλά και να μας στέλνεις νέα σου!! Εμείς σήμερα 39+4 και συνεχίζουμε, όλο πάω τουαλέτα και κοιτάω όλο λαχτάρα το χαρτί μπας και δω λίγο αίμα, το πώμα που λένε κάτι και τίποτα .... 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου γλυκο!! Δεν ξερω τι θαυμα ηταν αυτο αλλα απο την πρωτη φορα με επιασε το καμαρι μου χωρις κανενα πρόβλημα, υπομονετικη περιμενει απλα να φαει!! Μετρας αντιστροφα ε γλυκουλα? Πλησιαζει η μερα... Κουραστηκες και συ τοσο καιρο και με τοσες αρρώστιες δικιο εχεις αλλα θα βγει ο μπέμπαρος!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Είναι τοσο αστειο το σεξ με την κοιλιά :D 🤣 Εμεις μια φορα κάναμε χθες και ειλικρινα δεν ενιωθα καθολου ανετα. Αλλά θελω και τοσο πολυ να κανω σεξ με τον αντρουλη μου, μου εχει λέιψει αυτη η επαφή μας. Καλές οι αγκαλιές και τα φιλιά και τα χάδια, αλλά......  

Ρε κοριτσια μετα απο καισαρικη ποτε θα βρεθουμε ερωτικα τελος παντων? 😅😅 επισης καμια κοπελα ξερει να με βοηθησει? Τι γαζα βαζουμε στην τομη καισαρικης?  Θελω να βγαλω το πετσι μου απο τη φαγουρα.

Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ρε κοριτσια μετα απο καισαρικη ποτε θα βρεθουμε ερωτικα τελος παντων? 😅😅 επισης καμια κοπελα ξερει να με βοηθησει? Τι γαζα βαζουμε στην τομη καισαρικης?  Θελω να βγαλω το πετσι μου απο τη φαγουρα.

Ευχαριστώ 

Εμένα επαφες μου είπε ο γιατρος μπορω να έχω όταν σαραντησα που πήγα και με είδε μου έκανε υπέρηχο και μου είπε μπορω να ξεκινήσω τις επαφες 

Την Γάζα αν θυμάμαι καλά την έβγαλα νομίζω μια βδομαδα μετά..  δεν ξανά εβαλα κάτι άλλο μετά ήταν ανοιχτό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Ρε κοριτσια μετα απο καισαρικη ποτε θα βρεθουμε ερωτικα τελος παντων? 😅😅 επισης καμια κοπελα ξερει να με βοηθησει? Τι γαζα βαζουμε στην τομη καισαρικης?  Θελω να βγαλω το πετσι μου απο τη φαγουρα.

Ευχαριστώ 

Εμενα ο γιατρος μου ειπε στους 2 μηνες σεξ και την ανοιξη για επόμενη εγκυμοσύνη! Αχχ ποσο σε νιωθω, μιλαμε για τρελη φαγουρα γιατι ετσι? Θρεφει? Εγω σταματησα το betadine με τις γάζες και τωρα πια βαζω κρεμα αναπλαστικη, εσυ κάνεις ακομη αλλαγη? Αποστειρωμενη γαζα εβαζα εγω, απο αυτές που εχω παρει και για τη μικρή και μετα απο πανω ενα αυτοκόλλητο, αυτο εννοεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Εμενα ο γιατρος μου ειπε στους 2 μηνες σεξ και την ανοιξη για επόμενη εγκυμοσύνη! Αχχ ποσο σε νιωθω, μιλαμε για τρελη φαγουρα γιατι ετσι? Θρεφει? Εγω σταματησα το betadine με τις γάζες και τωρα πια βαζω κρεμα αναπλαστικη, εσυ κάνεις ακομη αλλαγη? Αποστειρωμενη γαζα εβαζα εγω, απο αυτές που εχω παρει και για τη μικρή και μετα απο πανω ενα αυτοκόλλητο, αυτο εννοεις? 

Ναι. Εγω ειναι ετοιμη γαζα αυτοκολλητη σαν αυτή που μας είχαν βαλει στο μαιευτηριο.  Ποσες  μερες εβαζες? Εγω νιωθω περιεργα να μην προστατευω την τομη ακομα. Αλλα ποση φαγουρα εχω θεε μου. Ειλικρινα θελω να βγαλω το δέρμα μου που λεμε! 

Στους 2 μηνες σεξ??? Τοσο πολυ ? Δεν εχω ρωτησει ακομα  το γιατρο. Υπολογιζα στο σαραντισμα. Οχι.?? Πωωω 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/8/2023 at 7:16 ΠΜ, ο/η Watermelon είπε:

Καλημεραυ!!! Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου :)

με πρόκληση θα πάμε λόγω το ότι κάνω αντιπηκτικες και πρέπει να έχω κανσι την ένεση 24 ώρες πριν μου κάνουν επισκληριδειο (νωρίτερα απαγορεύεται). Βέβαια πάντα υπάρχει και η πιθανότητα του απροόπτου απλά εκεί ελπίζω να ξεκινήσει ο τοκετός αργά το βράδυ για να έχουν περάσει οι ώρες από την ένεση που κάνω το πρωί γιατί δεν θα αντέξω γέννα χωρίς επισκληριδιο. Θα δούμε! 

εμένα μου είπε από βδομάδα ννα ξεκινήσω περπάτημα, σεξ κλπ αλλά φοβάμαι λίγο. Χαχα. Λέω κατσε μην το προκαλέσω νωρίτερα :P

Εμένα είναι ακόμα ψηλά ο μπέμπης. Και επίσης κοιτάει την κοιλιά. Ελπίζω να αλλάξει! Λέω πρώτα να πάω για καρδιοτογραφημα την εβδομάδα που θα μας ανοιξειυνα δούμε που είμαστε και μετά. 

χυμός ανανά? Στο είπε ο γιατρός? Γιατί εγώ μέσα στην εγκυμοσύνη έτρωγα πολύ ανανά αλλά ευτυχώς δεν ήρθε κάτι νωρίτερα. :P στον καρδιοτογραφο, είχες καμιά σύσπαση? 

 

Καλημερααα , α καλά τσάμπα έχω πιει όλους τους ανανοχυμους κατάλαβα.... Κι εγώ κορίτσι για πρόκληση θα πάω μάλλον, την Παρασκευή θα είμαι 40+1, χθες πήγα για καρδιοτοκογραφο και είχα μια σύσπαση ΜΙΑ.....Δεν αντέχω και άλλο αλλιώς το σκεφτόμουν μήπως το άφηνα παραπάνω. Αλλά ρε παιδιά έχω καούρα ακόμα και με το νερό, δεν κοιμάμαι δεν αναπνέω καλά καλά. 

Θα κατέβει ο μπέμπης σου είναι ακόμα νωρίς αφού είναι το κεφάλι κάτω όλα θα πάνε καλά και θα γεννήσεις φυσιολογικα, στο εύχομαι και με το καλό και με έναν πόνο. 

Πάντως εγώ ο,τι κι αν δοκίμασα για να ξεκινήσω τοκετό ήταν μια τρύπα στο νερό. Τσάμπα η πιλάτες μπάλα, τσάμπα οι χουρμάδες οι ανανάδες, οι σκάλες, η κούραση. Ο μπέμπης εκεί περιμένει🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Ναι. Εγω ειναι ετοιμη γαζα αυτοκολλητη σαν αυτή που μας είχαν βαλει στο μαιευτηριο.  Ποσες  μερες εβαζες? Εγω νιωθω περιεργα να μην προστατευω την τομη ακομα. Αλλα ποση φαγουρα εχω θεε μου. Ειλικρινα θελω να βγαλω το δέρμα μου που λεμε! 

Στους 2 μηνες σεξ??? Τοσο πολυ ? Δεν εχω ρωτησει ακομα  το γιατρο. Υπολογιζα στο σαραντισμα. Οχι.?? Πωωω 🤣🤣🤣

Ναι αυτη την αυτοκολλητη γαζα με betadine  την αλλαζα για 10 μερες στο συνολο μετα ξεκινησα κρεμα, στην αρχη ενιωθα περιεργα και γω αλλα είναι πραγματικά απλα μια ουλη πλέον δεν χρειαζεται περισσότερο γαζα, εσενα ποσο καιρο σου ειπε ο γιατρος να την αλλαζεις?? !! Κι εμενα πολυς μου φανηκε ο καιρος αλλα ετσι μου ειπε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, μανουλες, γυναικάρες!!!! 
Ουφφφ!!! Καταλαβαίνετε για να γράφω μόλις τωρα, πόσο σκούρα τα ε΄χω βρεί απο τη μέρα που γέννησα!!! ΝΑΙΙΙΙ γέννησα!!! Είμαστε 2,5 εβδομάδων και είναι ένα ΌΝΕΙΡΟ!!!!!! Θέλω τόσα να σας πω!!!
Αρχικά το πιο σημαντική συμβούλη , που δεν ζητησε καμία αλλά επειδή ειναι ουδέτερη και για καλό θα την πω απο μόνη μου. Κόριτσια εγω που γεννησα με καισαρική, και φοβόμουν τρελλά όσο δεν φαντάζεστε, να πω πως αν σας συμβεί, έιτε γιατι πατε προγραμματισμένα είτε γιατί έτσι θα εξελιχθεί, ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΕΤΕ γιατι δεν ειναι τίποτα!!!! Πραγματικά το σκέφτομαι και στεναχωριέμαι που ο φόβος μου μου έκλεψε λίγες στιγμές από αυτό το μαγικό 35άλεπτο!!!! Μόνο αυτό να θυμάστε!! Ουτε πονεσα, ουτε κατάλαβα τίποτα, είδα το μπεμπάκο μου να βγαίνει...Ολα απίστευτα, και αν σκεφτώ ποσο αγχος και φόβο είχα μέχρι τα μισά από αυτά, λεωω πφφφφ κριμα!!! Αυτά για την γέννα! 
Εχω εναν μπεμπίνο στην αγκαλίτσα μου τωρα και δεν με νοιάζει τίποτα!!! Η ευτυχία ειναι μαγική!!! 
Πάμε στα δύσκολα τωρα. Ο θηλασμός!!!!!!! Κορίτσια μου, εγω ακουγα δυσκολος ο θηλασμος και δυσκολος κλπ κλπ αλλά ποτε κανεις δεν έλεγε γιατι ειναι δυσκολος και λεπτομέριες...Τελος παντων, με θηλες επίπεδες πήγα κι εγω με ψευτοθηλή αλλά θέλει τεράστιαααααα υπομονή ειδικά αν έχεις φαγανό μωράκι... Εγω ξεκίνησα καλά, αλλά στην πορεία δεν άντεξα...Μου ζητάει μαραθώνιους θηλασμούς και δεν το αντέχω αυτό δυστυχώς. Στην αρχή νομιζα πως ειναι το δικό μου το μωρο ετσι, μετα ενημερώθηκα και καταλάβα πως έτσι ειναι ο θηλασμός!!!! Μπορεί να σου πάρει ώωωωωρες!!!!! Με τη ζέστηηηη, με μαξιλάρια πάνω σουυυ...πφφφ ΕΔΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ συγχαρητήρια σε όλες τις μανουλες που θηλάζουν αποκλειστικά και κυριως σε αυτες που έχουν πολύ φαγανά μωράκια!! Εγω άντεξα 10 μέρες αποκλειστικά και μετα έδωσα και σκόνη...τωρα κάνω και τα 3...Θηλαζω λίγο το βράδυ, λίγο δινω απο θήλαστρο και τα υπόλοιπα ξένο. Δεν έχει πάθει σύγχυση θηλών γιατι χρησιμοποιώ ψευτοθήλή αλλά οπως μου έχουν πει με αυτό το τρόπο ο θηλασμός δεν θα πάει πολύ μακριά. Αλλά θα το παω όσο πάει γιατι αυτό αντέχω και αφου έπαθα την κρισάρα μου, είπα "ευτυχισμένη μαμά, ευτυχισμένο παιδί" και τελος!!! 
Πάμε στα ξενύχτια τωρα...και εδω απευθυνομαι στις μανουλες που ήδη γέννησαν... Τι κανετεεε ???? πως ειστε??? χαχα λοιπον εμεις κοιμόμαστε 2αρια, και 3ωρακια και από οτι έχω καταλαβεί θα πρέπει να λέω και ευχαριστώ... και το λεω!!! Ξυπνάμε 2- φορές μεσα στη νύχτα για γάλα και άλλαγμα... Εχω διαβάσει οτι μπαίνουν σε πρόγραμμα στις 40 μέρες... ισχύει?? οτι και καλά τωρα ειναι οτι ναναι αλλά ξαφνικα΄ μια μερα θα στρώσει?
Επισης εμεις καναμε μονο την ακοή σαν εξεταση στο μαιευτηριο. τα υπολοιπα μας ειπε η παιδιατρος δεν αξιζουν για τοσο νεογεννητο. θα γινουν πιο μετα. Στο τσακ με προλαβε , ημουν ετοιμη για το πρωτο πακετο.
Αυτα από εμας.!!!! Με το καλό να γεννηθούν όλα τα μπεμπάκια του γκρουπ με υγεία και να ειμαστε όλες πολύ πολύ καλά!!!!


 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, μανουλες, γυναικάρες!!!! 
Ουφφφ!!! Καταλαβαίνετε για να γράφω μόλις τωρα, πόσο σκούρα τα ε΄χω βρεί απο τη μέρα που γέννησα!!! ΝΑΙΙΙΙ γέννησα!!! Είμαστε 2,5 εβδομάδων και είναι ένα ΌΝΕΙΡΟ!!!!!! Θέλω τόσα να σας πω!!!
Αρχικά το πιο σημαντική συμβούλη , που δεν ζητησε καμία αλλά επειδή ειναι ουδέτερη και για καλό θα την πω απο μόνη μου. Κόριτσια εγω που γεννησα με καισαρική, και φοβόμουν τρελλά όσο δεν φαντάζεστε, να πω πως αν σας συμβεί, έιτε γιατι πατε προγραμματισμένα είτε γιατί έτσι θα εξελιχθεί, ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΕΤΕ γιατι δεν ειναι τίποτα!!!! Πραγματικά το σκέφτομαι και στεναχωριέμαι που ο φόβος μου μου έκλεψε λίγες στιγμές από αυτό το μαγικό 35άλεπτο!!!! Μόνο αυτό να θυμάστε!! Ουτε πονεσα, ουτε κατάλαβα τίποτα, είδα το μπεμπάκο μου να βγαίνει...Ολα απίστευτα, και αν σκεφτώ ποσο αγχος και φόβο είχα μέχρι τα μισά από αυτά, λεωω πφφφφ κριμα!!! Αυτά για την γέννα! 
Εχω εναν μπεμπίνο στην αγκαλίτσα μου τωρα και δεν με νοιάζει τίποτα!!! Η ευτυχία ειναι μαγική!!! 
Πάμε στα δύσκολα τωρα. Ο θηλασμός!!!!!!! Κορίτσια μου, εγω ακουγα δυσκολος ο θηλασμος και δυσκολος κλπ κλπ αλλά ποτε κανεις δεν έλεγε γιατι ειναι δυσκολος και λεπτομέριες...Τελος παντων, με θηλες επίπεδες πήγα κι εγω με ψευτοθηλή αλλά θέλει τεράστιαααααα υπομονή ειδικά αν έχεις φαγανό μωράκι... Εγω ξεκίνησα καλά, αλλά στην πορεία δεν άντεξα...Μου ζητάει μαραθώνιους θηλασμούς και δεν το αντέχω αυτό δυστυχώς. Στην αρχή νομιζα πως ειναι το δικό μου το μωρο ετσι, μετα ενημερώθηκα και καταλάβα πως έτσι ειναι ο θηλασμός!!!! Μπορεί να σου πάρει ώωωωωρες!!!!! Με τη ζέστηηηη, με μαξιλάρια πάνω σουυυ...πφφφ ΕΔΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ συγχαρητήρια σε όλες τις μανουλες που θηλάζουν αποκλειστικά και κυριως σε αυτες που έχουν πολύ φαγανά μωράκια!! Εγω άντεξα 10 μέρες αποκλειστικά και μετα έδωσα και σκόνη...τωρα κάνω και τα 3...Θηλαζω λίγο το βράδυ, λίγο δινω απο θήλαστρο και τα υπόλοιπα ξένο. Δεν έχει πάθει σύγχυση θηλών γιατι χρησιμοποιώ ψευτοθήλή αλλά οπως μου έχουν πει με αυτό το τρόπο ο θηλασμός δεν θα πάει πολύ μακριά. Αλλά θα το παω όσο πάει γιατι αυτό αντέχω και αφου έπαθα την κρισάρα μου, είπα "ευτυχισμένη μαμά, ευτυχισμένο παιδί" και τελος!!! 
Πάμε στα ξενύχτια τωρα...και εδω απευθυνομαι στις μανουλες που ήδη γέννησαν... Τι κανετεεε ???? πως ειστε??? χαχα λοιπον εμεις κοιμόμαστε 2αρια, και 3ωρακια και από οτι έχω καταλαβεί θα πρέπει να λέω και ευχαριστώ... και το λεω!!! Ξυπνάμε 2- φορές μεσα στη νύχτα για γάλα και άλλαγμα... Εχω διαβάσει οτι μπαίνουν σε πρόγραμμα στις 40 μέρες... ισχύει?? οτι και καλά τωρα ειναι οτι ναναι αλλά ξαφνικα΄ μια μερα θα στρώσει?
Επισης εμεις καναμε μονο την ακοή σαν εξεταση στο μαιευτηριο. τα υπολοιπα μας ειπε η παιδιατρος δεν αξιζουν για τοσο νεογεννητο. θα γινουν πιο μετα. Στο τσακ με προλαβε , ημουν ετοιμη για το πρωτο πακετο.
Αυτα από εμας.!!!! Με το καλό να γεννηθούν όλα τα μπεμπάκια του γκρουπ με υγεία και να ειμαστε όλες πολύ πολύ καλά!!!!


 

Να σου ζησει κοπελαρα μου ❤️!!!! Οπως τα λες ειναι αν και γω εκανα ολικη αναισθησία στην καισαρικη γιατι στο νοσοκομείο που γεννήσα δεν κανουν επισκληρειδιο ευκολα! Με τον θηλασμο δεν πειραζει, οπως βγαινει στην καθε μανουλα, ειναι πραγματικά πολυ δυσκολο και καλο ειναι να ακουμε το σωμα μας και την ψυχολογία μας, καλα κανεις και δεν ζοριζεσαι!! Αυτο με τις 40 μερες το χω και γω απορια οντως μετα θα ειναι ολα οκ?? 🤣🤣 Αδυνατω να το πιστεψω!! Εμεις ειμαστε 2 εβδομαδων ακριβως σημερα τα παμε πολυ καλα στον θηλασμο, ειναι λαιμαργη και ασυγκρατητη γιαυτο προσπαθω να κανω περισσοτερους και μικροτερους θηλασμους οσο αντεξω κι εγω!!!ειναι μικρουλια μωρε ακομα τα μαναρακια και δεν εχουν προγραμματιστει, τα κανουν συνεχεια, μερικες φορες μπορει να θελουν 50ml και συ να εχεις 30 ml εκεινη τη στιγμη και το αντίστροφο!! Οσο απο υπνο εκει ειμαι και γω 2ωρακι 3ωρακι και πιστεψε με οντως ειμαστε τυχερες αλλοι δεν κοιμουνται καθολου!! Να χθεςβτο βραδυ συνεβη και σε μένα ειχα απο τις 2 μεχρι τις 5 στο στηθος, φαι, αλλαγμα,ρεψιμο, φαι, αλλαγμα, ρεψιμο συνέχεια το ιδιο!! Τυχαινει κι αυτο αλλα ευτυχως τις περισσότερες φορες παει οπως πρεπει, επισης εχω παρατηρήσει οτι τα πρωινα και τα απογεύματα ειναι πιο ησυχη ενω τα μεσημερια και τα βραδια καποιες φορες δεν ξερει τι της φταει, ειναι ανυσηχη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, μανουλες, γυναικάρες!!!! 
Ουφφφ!!! Καταλαβαίνετε για να γράφω μόλις τωρα, πόσο σκούρα τα ε΄χω βρεί απο τη μέρα που γέννησα!!! ΝΑΙΙΙΙ γέννησα!!! Είμαστε 2,5 εβδομάδων και είναι ένα ΌΝΕΙΡΟ!!!!!! Θέλω τόσα να σας πω!!!
Αρχικά το πιο σημαντική συμβούλη , που δεν ζητησε καμία αλλά επειδή ειναι ουδέτερη και για καλό θα την πω απο μόνη μου. Κόριτσια εγω που γεννησα με καισαρική, και φοβόμουν τρελλά όσο δεν φαντάζεστε, να πω πως αν σας συμβεί, έιτε γιατι πατε προγραμματισμένα είτε γιατί έτσι θα εξελιχθεί, ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΕΤΕ γιατι δεν ειναι τίποτα!!!! Πραγματικά το σκέφτομαι και στεναχωριέμαι που ο φόβος μου μου έκλεψε λίγες στιγμές από αυτό το μαγικό 35άλεπτο!!!! Μόνο αυτό να θυμάστε!! Ουτε πονεσα, ουτε κατάλαβα τίποτα, είδα το μπεμπάκο μου να βγαίνει...Ολα απίστευτα, και αν σκεφτώ ποσο αγχος και φόβο είχα μέχρι τα μισά από αυτά, λεωω πφφφφ κριμα!!! Αυτά για την γέννα! 
Εχω εναν μπεμπίνο στην αγκαλίτσα μου τωρα και δεν με νοιάζει τίποτα!!! Η ευτυχία ειναι μαγική!!! 
Πάμε στα δύσκολα τωρα. Ο θηλασμός!!!!!!! Κορίτσια μου, εγω ακουγα δυσκολος ο θηλασμος και δυσκολος κλπ κλπ αλλά ποτε κανεις δεν έλεγε γιατι ειναι δυσκολος και λεπτομέριες...Τελος παντων, με θηλες επίπεδες πήγα κι εγω με ψευτοθηλή αλλά θέλει τεράστιαααααα υπομονή ειδικά αν έχεις φαγανό μωράκι... Εγω ξεκίνησα καλά, αλλά στην πορεία δεν άντεξα...Μου ζητάει μαραθώνιους θηλασμούς και δεν το αντέχω αυτό δυστυχώς. Στην αρχή νομιζα πως ειναι το δικό μου το μωρο ετσι, μετα ενημερώθηκα και καταλάβα πως έτσι ειναι ο θηλασμός!!!! Μπορεί να σου πάρει ώωωωωρες!!!!! Με τη ζέστηηηη, με μαξιλάρια πάνω σουυυ...πφφφ ΕΔΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ συγχαρητήρια σε όλες τις μανουλες που θηλάζουν αποκλειστικά και κυριως σε αυτες που έχουν πολύ φαγανά μωράκια!! Εγω άντεξα 10 μέρες αποκλειστικά και μετα έδωσα και σκόνη...τωρα κάνω και τα 3...Θηλαζω λίγο το βράδυ, λίγο δινω απο θήλαστρο και τα υπόλοιπα ξένο. Δεν έχει πάθει σύγχυση θηλών γιατι χρησιμοποιώ ψευτοθήλή αλλά οπως μου έχουν πει με αυτό το τρόπο ο θηλασμός δεν θα πάει πολύ μακριά. Αλλά θα το παω όσο πάει γιατι αυτό αντέχω και αφου έπαθα την κρισάρα μου, είπα "ευτυχισμένη μαμά, ευτυχισμένο παιδί" και τελος!!! 
Πάμε στα ξενύχτια τωρα...και εδω απευθυνομαι στις μανουλες που ήδη γέννησαν... Τι κανετεεε ???? πως ειστε??? χαχα λοιπον εμεις κοιμόμαστε 2αρια, και 3ωρακια και από οτι έχω καταλαβεί θα πρέπει να λέω και ευχαριστώ... και το λεω!!! Ξυπνάμε 2- φορές μεσα στη νύχτα για γάλα και άλλαγμα... Εχω διαβάσει οτι μπαίνουν σε πρόγραμμα στις 40 μέρες... ισχύει?? οτι και καλά τωρα ειναι οτι ναναι αλλά ξαφνικα΄ μια μερα θα στρώσει?
Επισης εμεις καναμε μονο την ακοή σαν εξεταση στο μαιευτηριο. τα υπολοιπα μας ειπε η παιδιατρος δεν αξιζουν για τοσο νεογεννητο. θα γινουν πιο μετα. Στο τσακ με προλαβε , ημουν ετοιμη για το πρωτο πακετο.
Αυτα από εμας.!!!! Με το καλό να γεννηθούν όλα τα μπεμπάκια του γκρουπ με υγεία και να ειμαστε όλες πολύ πολύ καλά!!!!


 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Να σου ζησει κοπελαρα μου ❤️!!!! Οπως τα λες ειναι αν και γω εκανα ολικη αναισθησία στην καισαρικη γιατι στο νοσοκομείο που γεννήσα δεν κανουν επισκληρειδιο ευκολα! Με τον θηλασμο δεν πειραζει, οπως βγαινει στην καθε μανουλα, ειναι πραγματικά πολυ δυσκολο και καλο ειναι να ακουμε το σωμα μας και την ψυχολογία μας, καλα κανεις και δεν ζοριζεσαι!! Αυτο με τις 40 μερες το χω και γω απορια οντως μετα θα ειναι ολα οκ?? 🤣🤣 Αδυνατω να το πιστεψω!! Εμεις ειμαστε 2 εβδομαδων ακριβως σημερα τα παμε πολυ καλα στον θηλασμο, ειναι λαιμαργη και ασυγκρατητη γιαυτο προσπαθω να κανω περισσοτερους και μικροτερους θηλασμους οσο αντεξω κι εγω!!!ειναι μικρουλια μωρε ακομα τα μαναρακια και δεν εχουν προγραμματιστει, τα κανουν συνεχεια, μερικες φορες μπορει να θελουν 50ml και συ να εχεις 30 ml εκεινη τη στιγμη και το αντίστροφο!! Οσο απο υπνο εκει ειμαι και γω 2ωρακι 3ωρακι και πιστεψε με οντως ειμαστε τυχερες αλλοι δεν κοιμουνται καθολου!! Να χθεςβτο βραδυ συνεβη και σε μένα ειχα απο τις 2 μεχρι τις 5 στο στηθος, φαι, αλλαγμα,ρεψιμο, φαι, αλλαγμα, ρεψιμο συνέχεια το ιδιο!! Τυχαινει κι αυτο αλλα ευτυχως τις περισσότερες φορες παει οπως πρεπει, επισης εχω παρατηρήσει οτι τα πρωινα και τα απογεύματα ειναι πιο ησυχη ενω τα μεσημερια και τα βραδια καποιες φορες δεν ξερει τι της φταει, ειναι ανυσηχη!! 

Κοριτσάκια μου, καταρχάς Ειρήνη μου να σου ζήσει το μωράκι σου εύχομαι ο,τι καλύτερο. Είναι σημαντικός ο θηλασμός αλλά αυτό που είπες είναι πιο σημαντικό, να είναι καλά η μαμα πάνω από όλα για να είναι καλά και το μωρό. Όπως βολεύει τον καθένα θα κάνει. Μην έχεις τύψεις δίνεις και το γαλατάκι σου και που ξέρεις μπορει να κρατήσει πολύ όλο αυτό. Δυστυχώς ο θηλασμός και για εμένα ήταν πολύ δύσκολος στην αρχή με την πρώτη μου κόρη γτ είχα επίπεδες θηλές δεν τις έπιανε με τιπιτα το μωρό το οποίο ήταν και φουλ ληθαργικο γτ είχε ίκτερο 17!!!! Δεν ξυπνούσε με τπτ να φάει που να πιάσει επίπεδη θηλή. Το προσπαθούσα με ψευδοθηλες και έδινα και τρία μπουκάλια ξένο την ημέρα από 60 ml. Ε όταν το μωράκι πήρε τα πάνω του άρχισα σιγά σιγά να κόβω τις ψευδοθηλες και έπιασε!!! Είχαν βγει και λίγο έξω και είχε και πιο δύναμη το μωρό. Μετά έκοψα σιγά σιγά το ξένο. Μειωνα 30 ml ανά 3-4 μέρες για να προσαρμοστεί στο στήθος. Ε έδωσα το τελευταίο μπουκάλι όταν ήταν 1 μηνών γιατί το έκανε εμετο! Είχε χορτάσει με το στήθος μου. Η χαρά μου μεγάλη. Βέβαια μετά οοοοολη μέρα ήμουν αγκυλωμενη σε έναν καναπέ και θήλαζα, αλλά τότε που δεν είχα αλλά παιδάκια ήταν ωραία είχα δει ο,τι σειρά υπήρχε στο νετφλιξ! Στη δεύτερη τα βρήκα σκούρα από άποψη χρόνου αλλά ευτυχώς έπινε δέκα λεπτά και τέλος δεν ήταν όλη μέρα στο στήθος. Είχαν βγει και οι θηλές μου προς τα έξω από την πρώτη...

Μαρικακι μου να ξέρεις ότι όλα το κάνουν αυτό τα απογεύματα και θα νομίζεις ότι δεν του φτάνει το γάλα σου αλλά στην πραγματικότητα απλά έχουν νεύρα και υπερένταση και δεν ξέρουν τι θέλουν, στο εξωτερικό του έχουν δώσει και όνομα λέγεται witching hour, αν θέλεις googlαρε το!!! 

Εγώ ακόμα εδώ 🤣🤣 39+5.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irini02 να σου ζησει ο μπεμπαρος κορίτσι μου!!! Εύχομαι γερός κ τυχερός να είναι μια ολόκληρη ζωή και να γίνει ένας υπέροχος άνθρωπος ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, μανουλες, γυναικάρες!!!! 
Ουφφφ!!! Καταλαβαίνετε για να γράφω μόλις τωρα, πόσο σκούρα τα ε΄χω βρεί απο τη μέρα που γέννησα!!! ΝΑΙΙΙΙ γέννησα!!! Είμαστε 2,5 εβδομάδων και είναι ένα ΌΝΕΙΡΟ!!!!!! Θέλω τόσα να σας πω!!!
Αρχικά το πιο σημαντική συμβούλη , που δεν ζητησε καμία αλλά επειδή ειναι ουδέτερη και για καλό θα την πω απο μόνη μου. Κόριτσια εγω που γεννησα με καισαρική, και φοβόμουν τρελλά όσο δεν φαντάζεστε, να πω πως αν σας συμβεί, έιτε γιατι πατε προγραμματισμένα είτε γιατί έτσι θα εξελιχθεί, ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΕΤΕ γιατι δεν ειναι τίποτα!!!! Πραγματικά το σκέφτομαι και στεναχωριέμαι που ο φόβος μου μου έκλεψε λίγες στιγμές από αυτό το μαγικό 35άλεπτο!!!! Μόνο αυτό να θυμάστε!! Ουτε πονεσα, ουτε κατάλαβα τίποτα, είδα το μπεμπάκο μου να βγαίνει...Ολα απίστευτα, και αν σκεφτώ ποσο αγχος και φόβο είχα μέχρι τα μισά από αυτά, λεωω πφφφφ κριμα!!! Αυτά για την γέννα! 
Εχω εναν μπεμπίνο στην αγκαλίτσα μου τωρα και δεν με νοιάζει τίποτα!!! Η ευτυχία ειναι μαγική!!! 
Πάμε στα δύσκολα τωρα. Ο θηλασμός!!!!!!! Κορίτσια μου, εγω ακουγα δυσκολος ο θηλασμος και δυσκολος κλπ κλπ αλλά ποτε κανεις δεν έλεγε γιατι ειναι δυσκολος και λεπτομέριες...Τελος παντων, με θηλες επίπεδες πήγα κι εγω με ψευτοθηλή αλλά θέλει τεράστιαααααα υπομονή ειδικά αν έχεις φαγανό μωράκι... Εγω ξεκίνησα καλά, αλλά στην πορεία δεν άντεξα...Μου ζητάει μαραθώνιους θηλασμούς και δεν το αντέχω αυτό δυστυχώς. Στην αρχή νομιζα πως ειναι το δικό μου το μωρο ετσι, μετα ενημερώθηκα και καταλάβα πως έτσι ειναι ο θηλασμός!!!! Μπορεί να σου πάρει ώωωωωρες!!!!! Με τη ζέστηηηη, με μαξιλάρια πάνω σουυυ...πφφφ ΕΔΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ συγχαρητήρια σε όλες τις μανουλες που θηλάζουν αποκλειστικά και κυριως σε αυτες που έχουν πολύ φαγανά μωράκια!! Εγω άντεξα 10 μέρες αποκλειστικά και μετα έδωσα και σκόνη...τωρα κάνω και τα 3...Θηλαζω λίγο το βράδυ, λίγο δινω απο θήλαστρο και τα υπόλοιπα ξένο. Δεν έχει πάθει σύγχυση θηλών γιατι χρησιμοποιώ ψευτοθήλή αλλά οπως μου έχουν πει με αυτό το τρόπο ο θηλασμός δεν θα πάει πολύ μακριά. Αλλά θα το παω όσο πάει γιατι αυτό αντέχω και αφου έπαθα την κρισάρα μου, είπα "ευτυχισμένη μαμά, ευτυχισμένο παιδί" και τελος!!! 
Πάμε στα ξενύχτια τωρα...και εδω απευθυνομαι στις μανουλες που ήδη γέννησαν... Τι κανετεεε ???? πως ειστε??? χαχα λοιπον εμεις κοιμόμαστε 2αρια, και 3ωρακια και από οτι έχω καταλαβεί θα πρέπει να λέω και ευχαριστώ... και το λεω!!! Ξυπνάμε 2- φορές μεσα στη νύχτα για γάλα και άλλαγμα... Εχω διαβάσει οτι μπαίνουν σε πρόγραμμα στις 40 μέρες... ισχύει?? οτι και καλά τωρα ειναι οτι ναναι αλλά ξαφνικα΄ μια μερα θα στρώσει?
Επισης εμεις καναμε μονο την ακοή σαν εξεταση στο μαιευτηριο. τα υπολοιπα μας ειπε η παιδιατρος δεν αξιζουν για τοσο νεογεννητο. θα γινουν πιο μετα. Στο τσακ με προλαβε , ημουν ετοιμη για το πρωτο πακετο.
Αυτα από εμας.!!!! Με το καλό να γεννηθούν όλα τα μπεμπάκια του γκρουπ με υγεία και να ειμαστε όλες πολύ πολύ καλά!!!!


 

Καλησπέρα Ειρήνη μου, να σου ζήσει ο μπεμπακος. Γέρος και δυνατός κι ευτυχισμένος να είναι, κι εσείς μαζί του! 

Αυτό που λες για τις 40 μέρες νομίζω ότι ισχύει, εκεί αρχίζουν να έχουν ενα πρόγραμμα, στους δύο μήνες δε αρχίζουν κι αυτά κι εσείς να μπαίνουν σε ρυθμούς κι ολα γίνονται όλο κι ευκολότερα απο κει και περα. Τουλάχιστον εμένα αυτή ήταν η εμπειρία μου μέχρι στιγμής! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ναι αυτη την αυτοκολλητη γαζα με betadine  την αλλαζα για 10 μερες στο συνολο μετα ξεκινησα κρεμα, στην αρχη ενιωθα περιεργα και γω αλλα είναι πραγματικά απλα μια ουλη πλέον δεν χρειαζεται περισσότερο γαζα, εσενα ποσο καιρο σου ειπε ο γιατρος να την αλλαζεις?? !! Κι εμενα πολυς μου φανηκε ο καιρος αλλα ετσι μου ειπε!! 

Εμενα μου ειχε πει μια βδομαδα με 10 μερες αλλά δεν νιωθω ασφαλεια. Φοβαμαι οτι ακομα θελει καποιες μερες. Κ μετα τι θα βαζω επανω δλδ ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, μανουλες, γυναικάρες!!!! 
Ουφφφ!!! Καταλαβαίνετε για να γράφω μόλις τωρα, πόσο σκούρα τα ε΄χω βρεί απο τη μέρα που γέννησα!!! ΝΑΙΙΙΙ γέννησα!!! Είμαστε 2,5 εβδομάδων και είναι ένα ΌΝΕΙΡΟ!!!!!! Θέλω τόσα να σας πω!!!
Αρχικά το πιο σημαντική συμβούλη , που δεν ζητησε καμία αλλά επειδή ειναι ουδέτερη και για καλό θα την πω απο μόνη μου. Κόριτσια εγω που γεννησα με καισαρική, και φοβόμουν τρελλά όσο δεν φαντάζεστε, να πω πως αν σας συμβεί, έιτε γιατι πατε προγραμματισμένα είτε γιατί έτσι θα εξελιχθεί, ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΕΤΕ γιατι δεν ειναι τίποτα!!!! Πραγματικά το σκέφτομαι και στεναχωριέμαι που ο φόβος μου μου έκλεψε λίγες στιγμές από αυτό το μαγικό 35άλεπτο!!!! Μόνο αυτό να θυμάστε!! Ουτε πονεσα, ουτε κατάλαβα τίποτα, είδα το μπεμπάκο μου να βγαίνει...Ολα απίστευτα, και αν σκεφτώ ποσο αγχος και φόβο είχα μέχρι τα μισά από αυτά, λεωω πφφφφ κριμα!!! Αυτά για την γέννα! 
Εχω εναν μπεμπίνο στην αγκαλίτσα μου τωρα και δεν με νοιάζει τίποτα!!! Η ευτυχία ειναι μαγική!!! 
Πάμε στα δύσκολα τωρα. Ο θηλασμός!!!!!!! Κορίτσια μου, εγω ακουγα δυσκολος ο θηλασμος και δυσκολος κλπ κλπ αλλά ποτε κανεις δεν έλεγε γιατι ειναι δυσκολος και λεπτομέριες...Τελος παντων, με θηλες επίπεδες πήγα κι εγω με ψευτοθηλή αλλά θέλει τεράστιαααααα υπομονή ειδικά αν έχεις φαγανό μωράκι... Εγω ξεκίνησα καλά, αλλά στην πορεία δεν άντεξα...Μου ζητάει μαραθώνιους θηλασμούς και δεν το αντέχω αυτό δυστυχώς. Στην αρχή νομιζα πως ειναι το δικό μου το μωρο ετσι, μετα ενημερώθηκα και καταλάβα πως έτσι ειναι ο θηλασμός!!!! Μπορεί να σου πάρει ώωωωωρες!!!!! Με τη ζέστηηηη, με μαξιλάρια πάνω σουυυ...πφφφ ΕΔΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ συγχαρητήρια σε όλες τις μανουλες που θηλάζουν αποκλειστικά και κυριως σε αυτες που έχουν πολύ φαγανά μωράκια!! Εγω άντεξα 10 μέρες αποκλειστικά και μετα έδωσα και σκόνη...τωρα κάνω και τα 3...Θηλαζω λίγο το βράδυ, λίγο δινω απο θήλαστρο και τα υπόλοιπα ξένο. Δεν έχει πάθει σύγχυση θηλών γιατι χρησιμοποιώ ψευτοθήλή αλλά οπως μου έχουν πει με αυτό το τρόπο ο θηλασμός δεν θα πάει πολύ μακριά. Αλλά θα το παω όσο πάει γιατι αυτό αντέχω και αφου έπαθα την κρισάρα μου, είπα "ευτυχισμένη μαμά, ευτυχισμένο παιδί" και τελος!!! 
Πάμε στα ξενύχτια τωρα...και εδω απευθυνομαι στις μανουλες που ήδη γέννησαν... Τι κανετεεε ???? πως ειστε??? χαχα λοιπον εμεις κοιμόμαστε 2αρια, και 3ωρακια και από οτι έχω καταλαβεί θα πρέπει να λέω και ευχαριστώ... και το λεω!!! Ξυπνάμε 2- φορές μεσα στη νύχτα για γάλα και άλλαγμα... Εχω διαβάσει οτι μπαίνουν σε πρόγραμμα στις 40 μέρες... ισχύει?? οτι και καλά τωρα ειναι οτι ναναι αλλά ξαφνικα΄ μια μερα θα στρώσει?
Επισης εμεις καναμε μονο την ακοή σαν εξεταση στο μαιευτηριο. τα υπολοιπα μας ειπε η παιδιατρος δεν αξιζουν για τοσο νεογεννητο. θα γινουν πιο μετα. Στο τσακ με προλαβε , ημουν ετοιμη για το πρωτο πακετο.
Αυτα από εμας.!!!! Με το καλό να γεννηθούν όλα τα μπεμπάκια του γκρουπ με υγεία και να ειμαστε όλες πολύ πολύ καλά!!!!


 

Να σου ζήσει 💙💙💙ευτυχισμένος και υγιής 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εμενα μου ειχε πει μια βδομαδα με 10 μερες αλλά δεν νιωθω ασφαλεια. Φοβαμαι οτι ακομα θελει καποιες μερες. Κ μετα τι θα βαζω επανω δλδ ? 

Γιατι βλέπεις την ουλη σου καπως?ειναι αρκετες οι 10 μερες, μη φοβάσαι, ειναι μεχρι να το συνηθησεις, θα ανακουφιστεις κι απο τη φαγουρα θα δεις!! Εγω τωρα βαζω μια απλη κρεμα αναπλαστικη που μου εγραψε ο γιατρος, εσενα δεν σου ειπε κατι? Αν θες σου λεω ποια εχω να παρεις την ιδια, ανακουφιζει και αυτη απο την φαγουρα οταν μπαινει ετσι δροσερη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Γιατι βλέπεις την ουλη σου καπως?ειναι αρκετες οι 10 μερες, μη φοβάσαι, ειναι μεχρι να το συνηθησεις, θα ανακουφιστεις κι απο τη φαγουρα θα δεις!! Εγω τωρα βαζω μια απλη κρεμα αναπλαστικη που μου εγραψε ο γιατρος, εσενα δεν σου ειπε κατι? Αν θες σου λεω ποια εχω να παρεις την ιδια, ανακουφιζει και αυτη απο την φαγουρα οταν μπαινει ετσι δροσερη!! 

Αν θες να μου πεις ναι. Κοιτα φαινεται οτι εχει επουλωθει αλλα εχει ακομα σε μερικα σημεια το "ξεραμενο" αιμα (συγνώμη κιολας δεν ξερω πως να στο εξηγησω). 

Αρα ειναι ετοιμη θεωρείς? Εμενα μου ειπε να βαζω λιγες μερες ακομα μονο για να μην τριβεται κ ιδρωνει το σημειο. Αυτο. 

Εχω μπερδευτει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sonia12 είπε:

Καλησπέρα Ειρήνη μου, να σου ζήσει ο μπεμπακος. Γέρος και δυνατός κι ευτυχισμένος να είναι, κι εσείς μαζί του! 

Αυτό που λες για τις 40 μέρες νομίζω ότι ισχύει, εκεί αρχίζουν να έχουν ενα πρόγραμμα, στους δύο μήνες δε αρχίζουν κι αυτά κι εσείς να μπαίνουν σε ρυθμούς κι ολα γίνονται όλο κι ευκολότερα απο κει και περα. Τουλάχιστον εμένα αυτή ήταν η εμπειρία μου μέχρι στιγμής! 

Κοριτσια εμενα το μπεμπακι μου το γλυκο κοιμαται 3 με 4 ωρες! Αρα μάλλον ειμαι πολυ τυχερη 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, μανουλες, γυναικάρες!!!! 
Ουφφφ!!! Καταλαβαίνετε για να γράφω μόλις τωρα, πόσο σκούρα τα ε΄χω βρεί απο τη μέρα που γέννησα!!! ΝΑΙΙΙΙ γέννησα!!! Είμαστε 2,5 εβδομάδων και είναι ένα ΌΝΕΙΡΟ!!!!!! Θέλω τόσα να σας πω!!!
Αρχικά το πιο σημαντική συμβούλη , που δεν ζητησε καμία αλλά επειδή ειναι ουδέτερη και για καλό θα την πω απο μόνη μου. Κόριτσια εγω που γεννησα με καισαρική, και φοβόμουν τρελλά όσο δεν φαντάζεστε, να πω πως αν σας συμβεί, έιτε γιατι πατε προγραμματισμένα είτε γιατί έτσι θα εξελιχθεί, ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΕΤΕ γιατι δεν ειναι τίποτα!!!! Πραγματικά το σκέφτομαι και στεναχωριέμαι που ο φόβος μου μου έκλεψε λίγες στιγμές από αυτό το μαγικό 35άλεπτο!!!! Μόνο αυτό να θυμάστε!! Ουτε πονεσα, ουτε κατάλαβα τίποτα, είδα το μπεμπάκο μου να βγαίνει...Ολα απίστευτα, και αν σκεφτώ ποσο αγχος και φόβο είχα μέχρι τα μισά από αυτά, λεωω πφφφφ κριμα!!! Αυτά για την γέννα! 
Εχω εναν μπεμπίνο στην αγκαλίτσα μου τωρα και δεν με νοιάζει τίποτα!!! Η ευτυχία ειναι μαγική!!! 
Πάμε στα δύσκολα τωρα. Ο θηλασμός!!!!!!! Κορίτσια μου, εγω ακουγα δυσκολος ο θηλασμος και δυσκολος κλπ κλπ αλλά ποτε κανεις δεν έλεγε γιατι ειναι δυσκολος και λεπτομέριες...Τελος παντων, με θηλες επίπεδες πήγα κι εγω με ψευτοθηλή αλλά θέλει τεράστιαααααα υπομονή ειδικά αν έχεις φαγανό μωράκι... Εγω ξεκίνησα καλά, αλλά στην πορεία δεν άντεξα...Μου ζητάει μαραθώνιους θηλασμούς και δεν το αντέχω αυτό δυστυχώς. Στην αρχή νομιζα πως ειναι το δικό μου το μωρο ετσι, μετα ενημερώθηκα και καταλάβα πως έτσι ειναι ο θηλασμός!!!! Μπορεί να σου πάρει ώωωωωρες!!!!! Με τη ζέστηηηη, με μαξιλάρια πάνω σουυυ...πφφφ ΕΔΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ συγχαρητήρια σε όλες τις μανουλες που θηλάζουν αποκλειστικά και κυριως σε αυτες που έχουν πολύ φαγανά μωράκια!! Εγω άντεξα 10 μέρες αποκλειστικά και μετα έδωσα και σκόνη...τωρα κάνω και τα 3...Θηλαζω λίγο το βράδυ, λίγο δινω απο θήλαστρο και τα υπόλοιπα ξένο. Δεν έχει πάθει σύγχυση θηλών γιατι χρησιμοποιώ ψευτοθήλή αλλά οπως μου έχουν πει με αυτό το τρόπο ο θηλασμός δεν θα πάει πολύ μακριά. Αλλά θα το παω όσο πάει γιατι αυτό αντέχω και αφου έπαθα την κρισάρα μου, είπα "ευτυχισμένη μαμά, ευτυχισμένο παιδί" και τελος!!! 
Πάμε στα ξενύχτια τωρα...και εδω απευθυνομαι στις μανουλες που ήδη γέννησαν... Τι κανετεεε ???? πως ειστε??? χαχα λοιπον εμεις κοιμόμαστε 2αρια, και 3ωρακια και από οτι έχω καταλαβεί θα πρέπει να λέω και ευχαριστώ... και το λεω!!! Ξυπνάμε 2- φορές μεσα στη νύχτα για γάλα και άλλαγμα... Εχω διαβάσει οτι μπαίνουν σε πρόγραμμα στις 40 μέρες... ισχύει?? οτι και καλά τωρα ειναι οτι ναναι αλλά ξαφνικα΄ μια μερα θα στρώσει?
Επισης εμεις καναμε μονο την ακοή σαν εξεταση στο μαιευτηριο. τα υπολοιπα μας ειπε η παιδιατρος δεν αξιζουν για τοσο νεογεννητο. θα γινουν πιο μετα. Στο τσακ με προλαβε , ημουν ετοιμη για το πρωτο πακετο.
Αυτα από εμας.!!!! Με το καλό να γεννηθούν όλα τα μπεμπάκια του γκρουπ με υγεία και να ειμαστε όλες πολύ πολύ καλά!!!!


 

Συγχαρητήρια!!! Να σου ζήσει ο μπέμπης! Γέρος και καλότυχος να είναι! :)

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Εγώ ακόμα εδώ 🤣🤣 39+5.....

 Τι γίνεται? Έχεις κάνα νεότερο? Τι έχετε πει με τον γιατρό? Μέχρι πότε θα το αφήσετε? Μάλλον καλοπερναει εκεί μέσα το μωράκι σου. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Αν θες να μου πεις ναι. Κοιτα φαινεται οτι εχει επουλωθει αλλα εχει ακομα σε μερικα σημεια το "ξεραμενο" αιμα (συγνώμη κιολας δεν ξερω πως να στο εξηγησω). 

Αρα ειναι ετοιμη θεωρείς? Εμενα μου ειπε να βαζω λιγες μερες ακομα μονο για να μην τριβεται κ ιδρωνει το σημειο. Αυτο. 

Εχω μπερδευτει! 

Ααα εμενα ρε συ οταν εβγαλα την γαζα στις 10 μερες δεν ειχε τιποτα, ηταν καθαρη!! Αν ειναι ετσι συνεχισε για 2-3 μερες ακομα και μετα ξεκινας την αλοιφη

Screenshot_20230808_164441_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ααα εμενα ρε συ οταν εβγαλα την γαζα στις 10 μερες δεν ειχε τιποτα, ηταν καθαρη!! Αν ειναι ετσι συνεχισε για 2-3 μερες ακομα και μετα ξεκινας την αλοιφη

Screenshot_20230808_164441_com.android.chrome.jpg

Σε ευχαριστώ πολυ. Οποτε κ εσυ θεωρεις οτι το αφηνω μεχρι το αιμα να φυγει ε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αστο για 2 μερες ακομα για σιγουρα!! Αν και θεωρω οτι απλα δεν εχει καθαρισει καλα η περιοχη αφου εχεις ξερι αιματακι, οταν μπαινεις για μπανιο να ριχνεις νερο πρωτα σε ολο το κορμί και η γαζα θα βραχει καλα οποτε την βγαζεις και μετα ξεκινας να πλενεσε χωρις να τριβεις εκει την περιοχη απλα κανε το μπανιο σου κανονικα χωρις να το σκεφτεσαι κι αφου βγεις και στεγνωσεις καλα τοτε κανε την αλλαγη! Αυτο να το κανεις σε καθε ντους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου αφού ξέρεις τι να προσέξεις και ελέγχεις τις τιμές του ζαχάρου σου νομίζω θα είσαι εντάξει. Αφού ήξερες ότι έχεις διαβήτη κύησης λογικό να βγει η καμπύλη εκτός ορίων. Εγώ θα πήγαινα σε διατροφολόγο να με κατατοπίσει κτλ αλλά έχοντας κατά νου ότι είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου. Τώρα εσύ αφού έχεις δει τι σου ανεβάζει το ζάχαρο και το ελέγχεις με το μηχάνημα, δεν θέλει άγχος!!
    • Το ειδα κορίτσι μου ότι μνμ το διάβασε στο Viber το εστειλα..  Από την στιγμή που κρατησε απόσταση στο θέμα επικοινωνίας  εγω δεν μπορω να ενοχλήσω στην τελική ξέρω ότι είχα θέμα με το ζαχαρο από την αρχή δεν είναι πρώτη φορά που έχω θέμα με το ζαχαρο στην εγκυμοσύνη  ξέρω τι πρέπει να προσέξω και έχω το μηχανάκι που μετράω, η διατροφη ξέρω πια είναι που πρέπει να ακολουθήσω δεν θεωρώ ότι είναι κάτι επείγων για αυτό δεν με πιάνει άγχος να τον ψαξω.. για τον θυρεοειδή επειδή δεν γνώριζα δεδομένου ότι δεν ξανά είχα πρόβλημα ποτε τέτοιες τιμές εκεί αγχώθηκα είναι αλήθεια 
    • Εμένα 41 Χιλ έγραφε αλλά τον μέτρησε από την κοιλιά που δεν είναι τόσο ακριβείας η μέτρηση υποτίθεται 
    • Θα σου πει κι ο γιατρός πώς θα το διορθώσετε και θα είσαι οκ!!
    • Λες κι εγώ που μπαίνω την Παρασκευή στον 7ο να φτάσαμε κιλό;;; Μακάρι! Αν και την αισθάνομαι πιο δυνατή όσο περνάει ο καιρός!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...