Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κοριτσι μου. Εγώ πάντως το 19 μου ζητούσαν όλες 50αρικο για να έρθουν, τώρα δεν ξέρω αν έχουν κάνει κάτι δωρεάν. Μακάρι γιατί είναι κάτι που πρέπει να το έχει οποία μαμά θέλει, χρειάζεται η βοήθεια αυτή.

Εκτός από το δωμάτιο δεν πλήρωσα τίποτα άλλο (εκτός από 2 έξτρα πράγματα που πήρα εγώ). Μάλλον άλλαξαν πολιτική. Ελπίζω να ισχύει το ίδιο για όλες τις κοπέλες.

Προσωπικά τις είχα πρήξει με τον θηλασμό γιατί ήθελα πολύ βοήθεια και είπα να εκμεταλλευτώ όσες μέρες ήμουν εκεί. Δυστυχώς δεν ήταν όλες οι κοπέλες καλές σε αυτό, αλλά κάποιες ήταν. Ευτυχώς και οι 2 σύμβουλοι θηλασμού που με επισκέφτηκαν με βοήθησαν αρκετά. Αλλά αν θέλετε να θηλάσετε κορίτσια μη το βάζετε κάτω! Θα το βρείτε και στην πορεία με το μωράκι σας. (Εγω είχα θέμα με τις θηλές μου και χρησιμοποίησα ψευδοθηλες, με έσωσαν)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 20 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Ναι εγώ θα το ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω ειδικά για τους πρώτους μήνες.  Θα πάρω όμως και μπιμπερο 1-2 να έχω για παν ενδεχόμενο. 

Σκέφτηκα ότι αφού μαία δεν θα έχω μιας και στο νοσοκομείο θα έχω βοήθεια από τις μαιες που θα έχει εκεί, αν δεν τα καταφέρω με τον θηλασμό 'η είμαι στα πρόθυρα κρίσης (επειδή κάτι δεν θα πηγαίνει καλά) να πάρω σύμβουλο θηλασμού. Την θεωρώ πολύ χρήσιμη. 

Μακάρι όμως να πάνε πολύ καλά. Μια φίλη μου που γέννησε πριν 2 μήνες μου είπε ότι το μωρό συγχρονιστηκε επιτόπου με το στήθος και τα πήγαν πολύ καλά! Παίρνω θάρρος. 

Εσύ λες να κάνεις μικρή διατροφή?

Σκέφτομαι ναι.

πολλα σκέφτομαι, μια λέω μικτη, μια λέω μόνο θηλασμό στην αρχή. Φοβάμαι μήπως το να ξυπνάει κάθε μια ώρα με εξοντώσει. 
Μια νέα μαμά χθες μου είπε πως το μωρό της 40 ημερών τπ βράδυ τρώει μπουκάλι κ έτσι ξυπνάει μόνο μια φορά τη νύχτα…. Κι εγώ πιστεύω πως δεν θα αντέξω να ξυπνάω ανά μια ώρα. Κ η μπεμπα θα είναι χορτατη. 
Αυτές τις σκέψεις κάνω…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Είδα και για την καμπύλη τα αποτελέσματα μπραβοοοο μα αν είναι δυνατόν να είχες!!! Είσαι τέλεια μια χαρά ❤️❤️

Εμένα αυτά με το διχτακι δεν μου κάνουν 🤣🤣🤣ούτε που έμπαινε το ένα μου μπούτι (μας έδιναν στο Ρέα και σερβιετες λοχίας και από αυτά και ένα σαπούνακι για από κάτω να πλενομαστε). Έβαζα μεγάλες βράκες δικές μου και τις σερβιετες, απλά είχα πάρει πολλές γτ λερώνονται εύκολα.

Πάρε καλύτερα γτ έχω ακούσει ότι κάποια μαιευτήρια δεν δίνουν, μια φίλη μου στο Ιασώ πριν 3 χρόνια βέβαια δεν της είχαν δώσει ούτε σερβιετες λοχίας τώρα δεν ξέρω αν το άλλαξαν. Εγώ θα πάρω για καλο και για κακό γτ ποτέ δεν ξέρεις τι έχει αλλάξει δύο και τρία χρόνια πριν.

Πλησιάζεις και εσύ ρε κορίτσι αντε να δούμε ποια θα γεννήσει επομενη, εγώ αύριο μπαίνω στην 37η εβδομάδα αισίως.... Αναμένουμε ❤️

Γέλασα με το δεν έμπαινε ούτε το ένα μπούτι! 😂😂😂

Αφού τις πήρα ένα πακέτο ήδη θα τις βάλω στο αμάξι κι αν δεν δώσουν στείλω τον άντρα μου να τις φέρει! Απλά πράγματα! Ένα φορτηγό θέλω, όχι επιβατικό αμάξι 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Katsευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μας κατατόπισες απίστευτα πολύ, μιας κ η εμπειρία σου είναι πολύ πρόσφατη. 
Για το rooming in με προβλημάτισες λίγο, πρέπει να το σκεφτώ κ να το ζυγίσω ξανά. Ο άντρας μου στην αρχή είπε ναι, μετά μου λέει να την δίνω το βράδυ να κοιμάμαι… δεν ξέρω! Τελικά μου είπε να κάνω ότι θέλω με το μωρό, δεν θέλει να επέμβει κ μετά να το μετανιώσω. 
Τις σερβιέτες αφού τις πήρα θα τις αφήσω στο αμάξι αν δεν μου φέρουν 😂

Εγω για το θηλασμό, επειδή θα έχω δικιά μου μαία, η οποία είναι πιστοποιημένη κ στο θηλασμό θα έρθει την επόμενη να με βοηθήσει. 
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω μιλήσει ακόμα μαζί της για λεπτομέρειες αλλά θα το κάνω άμεσα.

Το σεμινάριο που λες έχω κανονίσει να το παρακολουθήσω κ εγώ, ελπίζω να έχει καλές πληροφορίες για να με βοηθήσει κ εμένα να πάρω κάποιες αποφάσεις σε αυτά!

Να σου ζησει το μωράκι σου κορίτσι μου! Να είναι γερό κ ευτυχισμένο, να το καμαρώνετε να γίνεται ένας υπέροχος άνθρωπος 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημερααα!!!!ειδες που ήταν καλύτερα αυτή την φορά με την καμπύλη 😉 πότε έχεις γιατρό τώρα?? Αυτά τα εσώρουχα μιας χρήσης τα πήρα εγώ, περισσότερο για να είναι μου καλύπτουν την κοιλιά μετά! 

Καλημερα αγάπη μου!

Τωρα έχω γιατρό 1/8 πρώτα ο θεός! 
Λες να πάρω ένα πακέτο να υπάρχει;

Μου είπε μια μαμά να πάρω ζώνη για να μαζέψει την κοιλιά. Αλλά λέω να ρωτήσω τη γιατρό μου πρώτα πριν κάνω καποια τέτοια αγορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Σκέφτομαι ναι.

πολλα σκέφτομαι, μια λέω μικτη, μια λέω μόνο θηλασμό στην αρχή. Φοβάμαι μήπως το να ξυπνάει κάθε μια ώρα με εξοντώσει. 
Μια νέα μαμά χθες μου είπε πως το μωρό της 40 ημερών τπ βράδυ τρώει μπουκάλι κ έτσι ξυπνάει μόνο μια φορά τη νύχτα…. Κι εγώ πιστεύω πως δεν θα αντέξω να ξυπνάω ανά μια ώρα. Κ η μπεμπα θα είναι χορτατη. 
Αυτές τις σκέψεις κάνω…

Άποψη μου, ξεκίνα με θηλασμό και αν δεις ότι δεν μπορείς πας σε μεικτή. Πιστεύω είναι κάτι που δεν χρειάζεται να αποφασίσεις τώρα γιατί και κάθε ζευγάρι μαμά - παιδί είναι διαφορετικό. Εγώ ας πούμε αν και έδωσα συμπλήρωμα τις 2 πρώτες μέρες στο νοσοκομείο λόγω κούρασης κυρίως, μετά δεν ξαναεδωσα. Ναι πολλές φορές είναι κουραστικός ο θηλασμός αλλά σιγά σιγά στρώνει η κατάσταση και είναι κάθε μέρα και καλύτερα.

Εμένα 20 ημερών και από την αρχή το βράδυ κοιμάται τουλάχιστον 2ωρα. Και πίστεψέ με μου είναι αρκετό προς το παρόν 😅 

Γενικά το γάλα μας είναι το καλύτερο για τα νεογέννητα, αλλά το βλέπεις όταν έρθει η ώρα τι θα σε βολεψει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Άποψη μου, ξεκίνα με θηλασμό και αν δεις ότι δεν μπορείς πας σε μεικτή. Πιστεύω είναι κάτι που δεν χρειάζεται να αποφασίσεις τώρα γιατί και κάθε ζευγάρι μαμά - παιδί είναι διαφορετικό. Εγώ ας πούμε αν και έδωσα συμπλήρωμα τις 2 πρώτες μέρες στο νοσοκομείο λόγω κούρασης κυρίως, μετά δεν ξαναεδωσα. Ναι πολλές φορές είναι κουραστικός ο θηλασμός αλλά σιγά σιγά στρώνει η κατάσταση και είναι κάθε μέρα και καλύτερα.

Εμένα 20 ημερών και από την αρχή το βράδυ κοιμάται τουλάχιστον 2ωρα. Και πίστεψέ με μου είναι αρκετό προς το παρόν 😅 

Γενικά το γάλα μας είναι το καλύτερο για τα νεογέννητα, αλλά το βλέπεις όταν έρθει η ώρα τι θα σε βολεψει!

Το ότι το γαλα μας είναι το καλύτερο είναι το μόνο που με κάνει να θέλω να την θηλάσω. 
Το μόνο μου άγχος είναι μην μένει νηστική, αυτό μόνο. Όποτε βάζοντας τα στη ζυγαριά σκέφτομαι ότι καλύτερα μπουκάλι κ χορτατη παρά στήθος κ μισοχορτατη αν το γάλα μου δεν της είναι αρκετό.

Σωστή καθοδήγηση νομίζω θελουμε, μια έμπιστη μαία, ένας καλός παιδίατρος ή μια πιστοποιημένη μαία θηλασμου θα δώσει τις σωστές οδηγίες στο ζευγαρι μαμά μωρό! Αρκεί να είμαστε τυχεροί να τους βρουμε! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Το ότι το γαλα μας είναι το καλύτερο είναι το μόνο που με κάνει να θέλω να την θηλάσω. 
Το μόνο μου άγχος είναι μην μένει νηστική, αυτό μόνο. Όποτε βάζοντας τα στη ζυγαριά σκέφτομαι ότι καλύτερα μπουκάλι κ χορτατη παρά στήθος κ μισοχορτατη αν το γάλα μου δεν της είναι αρκετό.

Σωστή καθοδήγηση νομίζω θελουμε, μια έμπιστη μαία, ένας καλός παιδίατρος ή μια πιστοποιημένη μαία θηλασμου θα δώσει τις σωστές οδηγίες στο ζευγαρι μαμά μωρό! Αρκεί να είμαστε τυχεροί να τους βρουμε! 😂

Νομίζω πως λίγο με σεμινάρια, λόγο με διάβασμα λίγο με την ενημέρωση εκείνη την στιγμή όλα θα πάνε καλά. Εξάλλου αυτό το 'δεν χορταινει ' δεν νομίζω ότι ισχύει. 

Ανεβάζω κάποιες πολύ χρήσιμες διαφάνειες. 

Screenshot_2023-07-20-17-03-15-920_com.instagram.android.jpg

Screenshot_2023-07-20-17-03-25-517_com.instagram.android.jpg

Screenshot_2023-07-20-17-03-30-909_com.instagram.android.jpg

Screenshot_2023-07-20-17-03-35-723_com.instagram.android.jpg

Screenshot_2023-07-20-17-03-40-702_com.instagram.android.jpg

Screenshot_2023-07-20-17-03-45-672_com.instagram.android.jpg

Screenshot_2023-07-20-17-03-47-263_com.instagram.android.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα αγάπη μου!

Τωρα έχω γιατρό 1/8 πρώτα ο θεός! 
Λες να πάρω ένα πακέτο να υπάρχει;

Μου είπε μια μαμά να πάρω ζώνη για να μαζέψει την κοιλιά. Αλλά λέω να ρωτήσω τη γιατρό μου πρώτα πριν κάνω καποια τέτοια αγορά. 

Ωραία, δεν αργεί λοιπόν το ραντεβού σου!! Αχχ αυτές οι μαμάδες και μένα το ίδιο μου είπε η αλλιώς κορσέ. Να σου πω την αλήθεια είμαι και γω αυτής της άποψης, κάτι ήξεραν και οι παλιές, πως αλλιώς θα μαζέψει η κοιλιά?? Έχω φίλες που χρησιμοποίησαν ζώνη και επανήλθαν κατευθείαν και άλλες που δεν χρησιμοποίησαν κρέμασε η κοιλιά τους και δεν φεύγει με τίποτα ακόμα και μετά από 2 μηνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ωραία, δεν αργεί λοιπόν το ραντεβού σου!! Αχχ αυτές οι μαμάδες και μένα το ίδιο μου είπε η αλλιώς κορσέ. Να σου πω την αλήθεια είμαι και γω αυτής της άποψης, κάτι ήξεραν και οι παλιές, πως αλλιώς θα μαζέψει η κοιλιά?? Έχω φίλες που χρησιμοποίησαν ζώνη και επανήλθαν κατευθείαν και άλλες που δεν χρησιμοποίησαν κρέμασε η κοιλιά τους και δεν φεύγει με τίποτα ακόμα και μετά από 2 μηνες

Ευτυχως όχι δεν αργει ❤️ 

Δεν ξερω, βρηκα μια στο ιντερνετ τωρα, θα τη δειξω και στη γιατρο μου να δω τι θα μου πει γιατι η αληθεια ειναι πως η κοιλια μου ειναι τεράστια, πως αλλιως να μαζευτει? Ότι θα πεσει γυμναστική και μασάζ μετά δεν το συζητώ, εχω βρει ηδη σε ποιο ινστιτουτο θα παω! Χαχαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, πώς είστε σήμερα? Εγώ ανάμεικτα, μία μια χαρά τέλεια, μία αγχωμένη. Ο 9ος είναι δύσκολος σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες, δεν είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Aria1985 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πώς είστε σήμερα? Εγώ ανάμεικτα, μία μια χαρά τέλεια, μία αγχωμένη. Ο 9ος είναι δύσκολος σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες, δεν είναι?

Τα πόδια πρησμένα φουλ, η ζέστη δεν παλεύεται βγαίνω για λίγο κι έχω ατονία αμεσως... ιδρώνω πολύ εύκολα. Δύσκολος ο 9ος κυρίως αν τον διανύεις με τέτοιες συνθήκες 😂😡🔥🥵🥵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Τα πόδια πρησμένα φουλ, η ζέστη δεν παλεύεται βγαίνω για λίγο κι έχω ατονία αμεσως... ιδρώνω πολύ εύκολα. Δύσκολος ο 9ος κυρίως αν τον διανύεις με τέτοιες συνθήκες 😂😡🔥🥵🥵

Τα πόδια κι εμένα πολύ πρησμένα, ειδικά απο αστραγαλο και κατω. Νόμιζα την ειχα γλυτώσει, δεν ειχε πρηστεί τίποτα απο άκρα, πρόσωπο κλπ παρά τα 17 κιλα και πριν 2 εβδομαδες μπαμ! Σε μία μέρα μέσα μπαλονάκια τα πόδια! Επίσης ξαφνικά,, δύσκολο να κάτσω ανασκελα για πάνω από ένα λεπτό και να αλλαξω πλευρο στο κρεββατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Aria1985 είπε:

Τα πόδια κι εμένα πολύ πρησμένα, ειδικά απο αστραγαλο και κατω. Νόμιζα την ειχα γλυτώσει, δεν ειχε πρηστεί τίποτα απο άκρα, πρόσωπο κλπ παρά τα 17 κιλα και πριν 2 εβδομαδες μπαμ! Σε μία μέρα μέσα μπαλονάκια τα πόδια! Επίσης ξαφνικά,, δύσκολο να κάτσω ανασκελα για πάνω από ένα λεπτό και να αλλαξω πλευρο στο κρεββατι.

Γειά σας κοριτσια!! Μια από τα ίδια, η ζέστη είναι απαλευτη και ανάσκελα ούτε ένα λεπτό, παταει το μωρό την κεντρική αρτηρία και νιώθω αμέσως δυσφορία και περίεργα, πλευρό δεν το συζητώ κατευθείαν πόνος στην κοιλιά, περπατημα ουτε καν, την  νιώθω πολύ χαμηλα και με δυσκολεύει!! Ειχα κλεισμένη 6 μέρες μέσα χωρίς καν να βγω στην βεράντα κυριολεκτικά και αποφάσισα χθες η έξυπνη ότι θέλω να βγω να φάω μια πίτσα!! Είχε πάρα πολύ ζέστη και εκεί 0ου πήγαμε είχε κόσμο, αργήσανε να έρθουν τα φαγητά και όταν ήρθαν άρχισα να ιδρώνω πολύ σε σημείο που έγινα μούσκεμα παντού. Από τα πολλά πάμε να φύγουμε γρήγορα γρήγορα  και μέχρι να φτάσω στο αυτοκίνητο άρχισα να μην αισθάνομαι καλά, έχανα τις αισθήσεις μου λέω στον άνδρα μου και στην νύφη μου ότι δεν νιώθω καλα θα πέσω κρατήστε με, μην αγχωθείτε απλά ξαπλώστε με κάπου και ρίξτε κρύο νερό στις φλεβες μου και στο μετωπο μου. Εσβηνα και έδινα και οδηγίες εγώ 😂. Τελοσπαντων κατάφερα να μην χάσω εντελώς τις αισθήσεις μου με ξάπλωσαν σε ένα παγκακι και ξαφνικά ήθελα να κάνω εμετό, έκανα και αμέσως άνοιξαν τα μάτια μου, ήπια και κρύο νερό και συνήλθα ήρθαμε σπίτι ξάπλωσα και σήμερα ξύπνησα μια χαρά!! Μάλλον υπερθερμανθηκα κορίτσια, είχα ιδρώσει πολυ έφαγα κι αρκετά και δεν ήθελα πολύ! Άσε που πιστεύω ότι είχα και πολυ μάτι. Μήπως έχουμε κάποιο νέο από την @irini02??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σας κοριτσια!! Μια από τα ίδια, η ζέστη είναι απαλευτη και ανάσκελα ούτε ένα λεπτό, παταει το μωρό την κεντρική αρτηρία και νιώθω αμέσως δυσφορία και περίεργα, πλευρό δεν το συζητώ κατευθείαν πόνος στην κοιλιά, περπατημα ουτε καν, την  νιώθω πολύ χαμηλα και με δυσκολεύει!! Ειχα κλεισμένη 6 μέρες μέσα χωρίς καν να βγω στην βεράντα κυριολεκτικά και αποφάσισα χθες η έξυπνη ότι θέλω να βγω να φάω μια πίτσα!! Είχε πάρα πολύ ζέστη και εκεί 0ου πήγαμε είχε κόσμο, αργήσανε να έρθουν τα φαγητά και όταν ήρθαν άρχισα να ιδρώνω πολύ σε σημείο που έγινα μούσκεμα παντού. Από τα πολλά πάμε να φύγουμε γρήγορα γρήγορα  και μέχρι να φτάσω στο αυτοκίνητο άρχισα να μην αισθάνομαι καλά, έχανα τις αισθήσεις μου λέω στον άνδρα μου και στην νύφη μου ότι δεν νιώθω καλα θα πέσω κρατήστε με, μην αγχωθείτε απλά ξαπλώστε με κάπου και ρίξτε κρύο νερό στις φλεβες μου και στο μετωπο μου. Εσβηνα και έδινα και οδηγίες εγώ 😂. Τελοσπαντων κατάφερα να μην χάσω εντελώς τις αισθήσεις μου με ξάπλωσαν σε ένα παγκακι και ξαφνικά ήθελα να κάνω εμετό, έκανα και αμέσως άνοιξαν τα μάτια μου, ήπια και κρύο νερό και συνήλθα ήρθαμε σπίτι ξάπλωσα και σήμερα ξύπνησα μια χαρά!! Μάλλον υπερθερμανθηκα κορίτσια, είχα ιδρώσει πολυ έφαγα κι αρκετά και δεν ήθελα πολύ! Άσε που πιστεύω ότι είχα και πολυ μάτι. Μήπως έχουμε κάποιο νέο από την @irini02??? 

Αχ το έχω πάθει αυτό σε πολυυυ πιο light έκδοση βέβαια. Είχα φτάσει ακριβώς μέχρι εκεί που σου χαλάει η διάθεσή. Ευτυχώς! Σίγουρα φταίει και το φαί.

Εγώ πλέον το έχω ρίξει τα βράδια σε τοστ 'η κάνα φρούτο 'η ένα ξυλάκι παγωτό αν θέλω να δροσιστω. Και αυτό ήταν!!!! Φουσκώνω σαν να έχω φάει κανονική μερίδα φαι. Έχω δει πολύ μεγάλη διαφορά απ'οταν μπηκα στον 8ο. 

Νιώθω συνέχεια φουσκωμενη, δεν μπορώ να αναπνευσω με ευκολία λόγω αυτού, με πονάει η μέση μου (μήνες τώρα αλλά τώρα είναι πιο έντονο) , ζεσταίνομαι ΣΥΝΈΧΕΙΑ και μέχρι πρότινος είχα ξαφνικά δυσκοιλιότητα ενώ τόσο καιρό με είχε πάει τόσο καλά. 

Κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ κάνω ένα ντουζ να πέσει η θερμοκρασία μου , κλιματισμό στο φουλ και πάλι τίποτα. Δηλαδή τι άλλο να κάνω? Εντωμεταξυ αν κάποιος πιάσει την κοιλιά μου , την οποία την ξεσκεπάζω γτ ζεσταίνομαι θα δει ότι είναι μια χαρά σε θερμοκρασία. Το καταλαβαίνω και εγώ. Αλλά που να καταλάβουν ότι η εσωτερική θερμοκρασία βαράει κόκκινο. 

Έκανα αυτό το διάστημα 2 μπάνια στη θάλασσα και δεν μπορείτε να καταλάβετε το 'σβισιμο' που ένιωσα όταν το νερό πλέον έφτασε στους ώμους. Άλλο πράγμα!!!!!!! 

Α. Και το ωραίο. Κάθε απόγευμα ξεκίνησαν σιγά σιγά οι καούρες.  🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Αχ το έχω πάθει αυτό σε πολυυυ πιο light έκδοση βέβαια. Είχα φτάσει ακριβώς μέχρι εκεί που σου χαλάει η διάθεσή. Ευτυχώς! Σίγουρα φταίει και το φαί.

Εγώ πλέον το έχω ρίξει τα βράδια σε τοστ 'η κάνα φρούτο 'η ένα ξυλάκι παγωτό αν θέλω να δροσιστω. Και αυτό ήταν!!!! Φουσκώνω σαν να έχω φάει κανονική μερίδα φαι. Έχω δει πολύ μεγάλη διαφορά απ'οταν μπηκα στον 8ο. 

Νιώθω συνέχεια φουσκωμενη, δεν μπορώ να αναπνευσω με ευκολία λόγω αυτού, με πονάει η μέση μου (μήνες τώρα αλλά τώρα είναι πιο έντονο) , ζεσταίνομαι ΣΥΝΈΧΕΙΑ και μέχρι πρότινος είχα ξαφνικά δυσκοιλιότητα ενώ τόσο καιρό με είχε πάει τόσο καλά. 

Κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ κάνω ένα ντουζ να πέσει η θερμοκρασία μου , κλιματισμό στο φουλ και πάλι τίποτα. Δηλαδή τι άλλο να κάνω? Εντωμεταξυ αν κάποιος πιάσει την κοιλιά μου , την οποία την ξεσκεπάζω γτ ζεσταίνομαι θα δει ότι είναι μια χαρά σε θερμοκρασία. Το καταλαβαίνω και εγώ. Αλλά που να καταλάβουν ότι η εσωτερική θερμοκρασία βαράει κόκκινο. 

Έκανα αυτό το διάστημα 2 μπάνια στη θάλασσα και δεν μπορείτε να καταλάβετε το 'σβισιμο' που ένιωσα όταν το νερό πλέον έφτασε στους ώμους. Άλλο πράγμα!!!!!!! 

Α. Και το ωραίο. Κάθε απόγευμα ξεκίνησαν σιγά σιγά οι καούρες.  🤣

Γεια σας κορίτσια , έτσι όπως τα λετε , πρησμένα πόδια από  αστράγαλους  και κάτω , ειδικά το δεξί μου πόδι, κάποιες φορές και πόνος .Δύσκολος ο ένατος μήνας. Σήμερα έδινα και εξετάσεις διαδυκτιακά στο τελευταίο μάθημα του  master που κάνω και επιτέλους χαλάρωσα .Αλλά 2 ώρες που έγραφα στον υπολογιστή ολόκληρη μετακόμιση για να έχω και ψηλά τα πόδια μου να μην πρηστουν αφόρητα.Όσο για το φαγητό κορίτσια , όσο και να λαχταράω να φάω πράγματα , κάνω εγκράτεια και ειδικά από έξω τώρα με τον καύσωνα αλλοιώνονται τα φαγητά γρήγορα , μην τα προτιμάτε.Παρατήρησα επίσης ότι το περπάτημα μου κάνει καλό στο να ξεπρηστούν τα πόδια και μετά της 8 πάω μια βόλτα αργά αργά για μια ωρίτσα.Το βράδυ όμως δεν μπορώ να κοιμηθώ πάνω από 3 ώρες και έτσι κοιμάμαι την μέρα όποτε νυστάζω. Να ρωτήσω κάτι?Αισθάνεστε και εσέις πλεον βαρύ το μωρό και πολύ έντονα τις κινήσεις του σε σημείο που να σας πιέζειπολύ  πολλές φορές?Συγνώμη πρώτη εγκυμοσύνη και δεν ξέρω.... νομίζω ότι πιέζει για να βγει... χα χα .Προσοχή αύριο μεγάλες θερμοκρασίες.Την ΔΕΥΤΈΡΑ θα μου πει ο γιατρός πότε θα παω για καισαρική , και έχω αγωνία....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σας κοριτσια!! Μια από τα ίδια, η ζέστη είναι απαλευτη και ανάσκελα ούτε ένα λεπτό, παταει το μωρό την κεντρική αρτηρία και νιώθω αμέσως δυσφορία και περίεργα, πλευρό δεν το συζητώ κατευθείαν πόνος στην κοιλιά, περπατημα ουτε καν, την  νιώθω πολύ χαμηλα και με δυσκολεύει!! Ειχα κλεισμένη 6 μέρες μέσα χωρίς καν να βγω στην βεράντα κυριολεκτικά και αποφάσισα χθες η έξυπνη ότι θέλω να βγω να φάω μια πίτσα!! Είχε πάρα πολύ ζέστη και εκεί 0ου πήγαμε είχε κόσμο, αργήσανε να έρθουν τα φαγητά και όταν ήρθαν άρχισα να ιδρώνω πολύ σε σημείο που έγινα μούσκεμα παντού. Από τα πολλά πάμε να φύγουμε γρήγορα γρήγορα  και μέχρι να φτάσω στο αυτοκίνητο άρχισα να μην αισθάνομαι καλά, έχανα τις αισθήσεις μου λέω στον άνδρα μου και στην νύφη μου ότι δεν νιώθω καλα θα πέσω κρατήστε με, μην αγχωθείτε απλά ξαπλώστε με κάπου και ρίξτε κρύο νερό στις φλεβες μου και στο μετωπο μου. Εσβηνα και έδινα και οδηγίες εγώ 😂. Τελοσπαντων κατάφερα να μην χάσω εντελώς τις αισθήσεις μου με ξάπλωσαν σε ένα παγκακι και ξαφνικά ήθελα να κάνω εμετό, έκανα και αμέσως άνοιξαν τα μάτια μου, ήπια και κρύο νερό και συνήλθα ήρθαμε σπίτι ξάπλωσα και σήμερα ξύπνησα μια χαρά!! Μάλλον υπερθερμανθηκα κορίτσια, είχα ιδρώσει πολυ έφαγα κι αρκετά και δεν ήθελα πολύ! Άσε που πιστεύω ότι είχα και πολυ μάτι. Μήπως έχουμε κάποιο νέο από την @irini02??? 

Ωχ κρίμα που πέρασες κάτι τέτοιο, πήγες για καλό να ξεσκάσεις και σου βγήκε ξινό. Περαστικά, εύχομαι να μη σου ξανασυμβεΙ.Κι εγώ βγήκα για λίγο χθες βράδυ, αλλά οκ δεν μπορείς να το απολαύσεις, ήμουν δίπλα στο κύμα και δεν μπορούσα να κάτσω καν άνετα στην καρέκλα.

Η παραλία είναι τόσο κοντά κι όμως τόσο μακριά για μένα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Γεια σας κορίτσια , έτσι όπως τα λετε , πρησμένα πόδια από  αστράγαλους  και κάτω , ειδικά το δεξί μου πόδι, κάποιες φορές και πόνος .Δύσκολος ο ένατος μήνας. Σήμερα έδινα και εξετάσεις διαδυκτιακά στο τελευταίο μάθημα του  master που κάνω και επιτέλους χαλάρωσα .Αλλά 2 ώρες που έγραφα στον υπολογιστή ολόκληρη μετακόμιση για να έχω και ψηλά τα πόδια μου να μην πρηστουν αφόρητα.Όσο για το φαγητό κορίτσια , όσο και να λαχταράω να φάω πράγματα , κάνω εγκράτεια και ειδικά από έξω τώρα με τον καύσωνα αλλοιώνονται τα φαγητά γρήγορα , μην τα προτιμάτε.Παρατήρησα επίσης ότι το περπάτημα μου κάνει καλό στο να ξεπρηστούν τα πόδια και μετά της 8 πάω μια βόλτα αργά αργά για μια ωρίτσα.Το βράδυ όμως δεν μπορώ να κοιμηθώ πάνω από 3 ώρες και έτσι κοιμάμαι την μέρα όποτε νυστάζω. Να ρωτήσω κάτι?Αισθάνεστε και εσέις πλεον βαρύ το μωρό και πολύ έντονα τις κινήσεις του σε σημείο που να σας πιέζειπολύ  πολλές φορές?Συγνώμη πρώτη εγκυμοσύνη και δεν ξέρω.... νομίζω ότι πιέζει για να βγει... χα χα .Προσοχή αύριο μεγάλες θερμοκρασίες.Την ΔΕΥΤΈΡΑ θα μου πει ο γιατρός πότε θα παω για καισαρική , και έχω αγωνία....

Καλή επιτυχία τη Δευτέρα! Εγώ ναι νιώθω βάρος, αλλά κυρίως ψηλά δηλαδή απο τον αφαλό και πάνω, αριστερα είναι ο ποπός του δεξιά κάτω απο το στήθος τα ποδια οπότε καταλαβαίνεις, γίνεται μια κάποια μάχη. Χαμηλά κάτι περίεργα τις τελευταίες μέρες σαν σουβλιές αλλα δεν μπορώ να πω ότι νιώθω να είναι η κοιλιά μου σούπερ χαμηλά. Σίγουρα δυσκολεύομαι να κάτσω σε ορθή γωνία όμως, πιέζομαι. Υπνος διακεκομμένος και λιγότερος σε όλη την εγκύμοσύνη, τώρα τελευταία κάπως καλύτερα. O κλιματισμός στους 18 κι εγώ να σκάω, πιο πολύ τις νύχτες από ότι τη μέρα.

Έχω και πεσμένη ψυχολογία ανά διαστήματα, Δευτέρα θα πρέπει να έρθω Αθήνα, για γιατρούς αλλά και μόνιμα πλέον ως τη γέννα, έχω να μαζέψω πράγματα, δεν υπάρχει ακριβές πρόγραμμα λόγω της δουλειάς του μπαμπά και υπάρχει ένα κάποιο στρες με διαδικαστικά κλπ Επίσης όποιος είπε οτι τα έμβρυα δεν κουνιούνται τόσο στον 9ο, πρέ΄πει να αναθεωρήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δύσκολη η κατάσταση κορίτσια, σας διαβάζω κια παιρνώ κουράγιο νόμιζα ότι μόνο σε μένα συμβαίνουν όλα αυτά 😂 και γω νιώθω έντονα την μπέμπα και ειδικά χαμηλά με έχει ταράξει ώρες ώρες δε μπορώ ούτε μισό λεπτό να σταθώ όρθια νιώθω ότι θα μου φύγει από κάτω. Κλωτσιές παντού κια ψηλά στο στομάχι και πολύ χαμηλά σε βαθμό που κάποιες φορές γίνεται ανυπόφορο. Τα βράδια ευτυχώς μπορώ να πω ότι κοιμάμαι αρκετά άλλα και μέσα στην ημέρα σα μωρό παίρνω υπνακους!! Το aircool το έχω μόνιμα στους 25 δυστυχώς γτ προσπαθώ να συνηθίσω αυτή την θερμοκρασία γιατί τόσο θα τό έχω και με το μωρό στο σπίτι από εβδομάδα, άσε που ο άνδρας μου έχει παγώσει 😂. Κρατάτε γερά τελειώνουν σύντομα όλα αυτά.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ @Marika31 μου, τι πέρασες κι εσύ. Ευτυχώς όλα καλά τωρα. Κι εμένα το στομάχι μου έχει μικρύνει πολυ, δεν αντέχει και πολλα, βασικά αντέχει πολύ λίγα.

Κι εγώ έχω τρομερό πρόβλημα με τη δυσκοιλιοτητα, αλλο ζόρι κι αυτό. Και πίεση απο κάτω εννοείται, έχουν μεγαλώσει τα μωρά μας κι αρχίζουν και κατεβαίνουν.

Υπομονή κορίτσια, πλησιάζει η ώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mόλις γύρισα κορίτσια από το Ιασώ.Μου έκαναν καρδιοτοκογράφημα και μου είπε ο γιατρός να πάω για καισαρική την Δευτέρα πρωί 31/07.Θα είμαι τότε 38 και 4 ημέρες.Ελπίζω να περιμένει ο μπέμπης μέχρι τότε. Όπως με περίμενε να δωσω και το τελευταίο μάθημα στο μεταπτυχιακό το Σάββατο που μας πέρασε.Τώρα είναι 3200.Ζήτησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό και η μαία μου είπε ότι με αυτό το βάρος του μωρού μπορώ.Α και θα κάνω και rooming in πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά με το μωράκι!!!Μου είπαν οτι η καισαρική πλέον δεν πονάει όπως παλιά και έτσι αν εξαιρέσεις τη πρώτη μλέρά πόύ θά έχω ορούς, μετά θα θηλάζω πιο άνετα!,,Αχ κορίτσια έφτασε και εμένα ή ώρα μου ! Ποιά κοπελιά ειναι να γεννήσει τώρα ? Πιο πριν από εμένα να μας πει πως  πάει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Mόλις γύρισα κορίτσια από το Ιασώ.Μου έκαναν καρδιοτοκογράφημα και μου είπε ο γιατρός να πάω για καισαρική την Δευτέρα πρωί 31/07.Θα είμαι τότε 38 και 4 ημέρες.Ελπίζω να περιμένει ο μπέμπης μέχρι τότε. Όπως με περίμενε να δωσω και το τελευταίο μάθημα στο μεταπτυχιακό το Σάββατο που μας πέρασε.Τώρα είναι 3200.Ζήτησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό και η μαία μου είπε ότι με αυτό το βάρος του μωρού μπορώ.Α και θα κάνω και rooming in πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά με το μωράκι!!!Μου είπαν οτι η καισαρική πλέον δεν πονάει όπως παλιά και έτσι αν εξαιρέσεις τη πρώτη μλέρά πόύ θά έχω ορούς, μετά θα θηλάζω πιο άνετα!,,Αχ κορίτσια έφτασε και εμένα ή ώρα μου ! Ποιά κοπελιά ειναι να γεννήσει τώρα ? Πιο πριν από εμένα να μας πει πως  πάει?

Με το καλόοοο!! Με έναν πόνο κορίτσι μου ❤️❤️ καλέ εμείς έχουμε ίδια ΠΗΤ. Κι εγώ σήμερα είμαι 37+4!!! Πήγα και εγώ γιατρό αλλά ακόμα άγνωστο το πότε θα γεννήσω. Μου είπε να πάω σε κάνα δυο εβδομάδες να μου κάνει κολπική εξέταση μπας και βοηθήσει λίγο τα πράγματα και ξεκινήσει ο τοκετός. Πώς νοιώθεις που σε μια εβδομάδα θα έχεις αγκαλιά το μωράκι σου;;;;

Εύχομαι τα καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Με το καλόοοο!! Με έναν πόνο κορίτσι μου ❤️❤️ καλέ εμείς έχουμε ίδια ΠΗΤ. Κι εγώ σήμερα είμαι 37+4!!! Πήγα και εγώ γιατρό αλλά ακόμα άγνωστο το πότε θα γεννήσω. Μου είπε να πάω σε κάνα δυο εβδομάδες να μου κάνει κολπική εξέταση μπας και βοηθήσει λίγο τα πράγματα και ξεκινήσει ο τοκετός. Πώς νοιώθεις που σε μια εβδομάδα θα έχεις αγκαλιά το μωράκι σου;;;;

Εύχομαι τα καλύτερα 

Eirma ανυπομονώ να το κρατήσω στην αγκαλιά  μου και να του προσφέρω οτι καλύτερο έχω.Ξέρεις το μωράκι που περιμένω με έχει κάνει να αξιολογω αλλιώς τα θέματα , για να μπορώ να έχω μόνο θετικές σκέψεις και συναισθήματα ώστε να περναω θετικά 

συναισθήματα στο μωρό μου, για να γίνει χαρούμενος και θετικός άνθρωπος.Πόσο ζυγίζει το μωράκι σου , σου έχουν πει?Φαντάζομαι θα πας με φυσιολογικό τοκετό!Εμένα ήθελε να με βλέπει κάθε εβδομάδα μετά την 36 εβδομάδα.Ο κάθε γιατρός έχει το δικό του σκεπτικό.Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Eirma ανυπομονώ να το κρατήσω στην αγκαλιά  μου και να του προσφέρω οτι καλύτερο έχω.Ξέρεις το μωράκι που περιμένω με έχει κάνει να αξιολογω αλλιώς τα θέματα , για να μπορώ να έχω μόνο θετικές σκέψεις και συναισθήματα ώστε να περναω θετικά 

συναισθήματα στο μωρό μου, για να γίνει χαρούμενος και θετικός άνθρωπος.Πόσο ζυγίζει το μωράκι σου , σου έχουν πει?Φαντάζομαι θα πας με φυσιολογικό τοκετό!Εμένα ήθελε να με βλέπει κάθε εβδομάδα μετά την 36 εβδομάδα.Ο κάθε γιατρός έχει το δικό του σκεπτικό.Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!☺️

Με το καλό να το δεχτείς είμαι σίγουρη ότι θα γίνεις μια τέλεια μανούλα ❤️❤️ σου εύχομαι και πάλι ο,τι καλύτερο 

Μου είπε σήμερα 3400, αλλά είναι στο πολυυυυ περίπου είναι τόσο στριμωγμένα που δεν μπορούν να σου πουν και ακριβώς!! Πάω για φυσιολογικό πρώτα ο Θεός. Θα δείξει. Κι εμένα κάθε εβδομάδα μου λέει να πηγαίνω, αλλά την κολπική θα μου την κάνει προς το τέλος για να βοηθήσουμε λίγο την κατάσταση....

λοιπόν εγώ μόλις κόλλησα γαστρεντερίτιδα εντωμεταξυ από τη μικρή.... Μην σας πω πως είμαι.... Ένα μάτσο χάλια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...