Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τη γιατρό μου 😊😊 το κοριτσάκι μου 24+1 σήμερα, 662 γραμμάρια κ μοιάζει να έχει μακριά πόδια! Μας έβγαλε κ λίγο γλώσσα όταν γύρισε πρόσωπο κ ανακαλύψαμε ότι εκεί που πονάω είναι γιατί είναι ο πλακούντας κι αυτή κλωτσάει πιθανόν κ με τα δυο πόδια 😂😂

Σε αλλά νέα, θα με δει σε ένα μήνα λέει. Καμπύλη θα κάνω μετά την επόμενη Τετάρτη που θα είναι 25 εβδομάδων. Αλλά μου την έγραψε να υπάρχει.

Τελος, το ντοπλερ μου είπε ότι θα το κάνουμε κατά την 31η - 32η εβδομάδα. Από εκεί βλέπουμε την κυκλοφορία του αίματος κι αν υπάρχουν αντιστάσεις. Δλδ το μωρό μπορεί να τρέφεται μεν αλλά όχι επαρκώς. Τότε ο γιατρός κρίνει λέει αν θα επαναλάβει το ντοπλερ σε δυο ή ακόμα κ σε μία εβδομάδα αν το κρίνει αναγκαίο καθώς αν το μωρό δεν τρέφεται σωστά θα το πάρει με καισαρική. 
Παρολα αυτά μου είπε πως αυτό συνήθως φαίνεται από την αυχενική. Αν υπάρχουν ενδειξεις για πρόωρο μωρό τότε αναλόγως γίνεται το ντοπλερ κ αναλόγως γίνεται επανάληψη. 
Για τη μπεμπα είπε, πως από ότι κρίνει έως τώρα, δεν θα χρειαστεί δεύτερο γιατί οι τιμές ήταν τέτοιες που, λογικά πάντα, το μωρό δεν θα έχει θέμα. 

Δοξα το θεό όλα ήταν τέλεια στην επίσκεψη μας αυτή! 
Μου έδωσε κ τα στοιχεία της μαίας της να επικοινωνήσω μαζί της κ να κάνω μαζί της μαθήματα καθώς είναι και καθηγήτρια όποτε την εμπιστεύεται πολύ.

Τέλεια, τέλεια Όλα τέλεια!!!! ❤️😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 12 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια εσείς που έχετε ραντεβού αύριο αν δεν ντρέπεστε και αν το θυμηθείτε μπορείτε να ρωτήσετε τον γιατρό σας για το κοξακι;αν το κολλήσει δηλαδή έγκυος αν παθαίνει κάτι το μωρό; Για να μην αρχίσω να παίρνω σβαρνα τους γυναικολόγους και δίνω πενηντάευρα 🤣🤣

Eir_ma μου αυτό που ειχες κολλήσει απο τα πιτσιρικια είναι η νοσος χεριών - ποδιών - στόματος? Γιατί μπήκα να διαβάσω στα ολλανδικά site και μου έβγαινε αυτή η ασθένεια, προκαλείται απο εναν τύπο ιού κοξακι κι έναν τυπο έντεροιου. Ο μικρός μου σίγουρα την εχει περάσει αυτή την αρρώστια, ο μεγαλος νομιζω όχι, εκτός αν τη πέρασε ασυμπτωματικά. 

Αν είναι αυτό πάντως έγραφε το site ότι δεν είναι επικίνδυνο για εγκυμοσύνη εκτός κι αν είσαι κοντά στη γέννα γιατί αν κολλήσει το νεογνό μπορεί να αρρωστήσει βαριά με υψηλο πυρετό και να πάθει αφυδάτωση λόγω των εξάνθηματων στο στόμα (φαντάζομαι δε θα μπορεί να πιει λόγω πόνου). 

Mummy2be, πολύ ωραία τ αποτελέσματα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως εγώ βρε κορίτσια είχα πολύ διαφορετικές εμπειρίες στα δύο παιδιά με το θηλασμό. Στο πρώτο πήγε αρκετά δύσκολα, στη γέννα πάνω είχε καταπιεί αμνιακό υγρό μαζι με αίμα με αποτέλεσμα να ανακατεύεται και να μη μπορεί να φάει. Θυμάμαι τον έβαζα στο στήθος αλλά δεν τραβούσε καλά, πιπίλαγε. Τότε μου είχε πει η μαία που είχα σπίτι ότι θα πρέπει να πάρει λίγη υγρασία οπότε του δώσαμε λίγη φόρμουλα με το κουταλακι. Και γενικά όταν θηλάζε τον έπαιρνε ο ύπνος πολύ γρήγορα. Άκουγα κι εγώ τότε τις βλακειες περί προγράμματος, ότι δηλαδή πρεπει να τον βάζεις στο ενα στήθος ένα τέταρτο και στο αλλο, αλλο ένα τέταρτο και μετά τέλος. Επίσης είχα συμβουλευτεί κι έναν σύμβουλο θηλασμού κι έλεγε ότι το μωρό ηταν μικρό και δεν είχε τη δύναμη να θηλάσει. Στο μεταξύ και τα δύο μου παιδιά γεννήθηκαν 3 κιλακια, το δεύτερο από την αρχή θήλασε σούπερ. Εν τέλει με πολύ πείσμα κατάφερα να θήλασω για 6 μήνες, μόνο με θήλαστρο. Στην αρχη κι επειδή το παιδί δεν τράβαγε, κι ο θηλασμός είναι ζήτηση - προσφορά, ζορίστηκα να βγάλω γάλα αλλα τελικά όλα καλά. 

Συμφωνώ απόλυτα με την Eir_ma, ο θηλασμός θέλει στήριξη και σωστή ενημέρωση. Πολλές γυναίκες κι εγώ μια από αυτές, θα πουν ότι ο θηλασμός είναι πιο δύσκολος από τη γεννα. Στο δεύτερο, το έβαλα κατευθείαν στο στήθος, θήλασε για πολύ ώρα με το που γεννήθηκε.  Μετά κανανε όλες τις μετρήσεις. Και στο δεύτερο άκουσα το ένστικτο μου και τίποτα περί προγράμματος. Το μωρό μπορεί να θηλάζει μιάμιση ώρα, μισή ώρα διάλειμμα και μετά να ξαναθηλαζει. 

Στο πρώτο θήλασα τελικά 6 μήνες μόνο με θήλαστρο, στην αρχή νοίκιασα ένα νοσοκομείακο και μετά αγόρασα ένα τέλειο της ίδιας μάρκας αλλα εγώ ούτως ή άλλως θα το χρειαζόμουνα γιατί στους 3 μήνες γύρισα στη δουλειά. Στο δεύτερο θήλασα μέχρι τους 10 μήνες (γιατί άρχισε να δαγκώνει και δε μου άρεσε) και μπορώ να πω, οι πρώτοι δύο μήνες ήταν ζόρικοι, μετά ήταν πραγματικά απόλαυση κι ευκολία. Συνδύασα από τους τρεις μήνες και μετά μια χαρά θηλασμό με το στήθος και θήλαστρο. 

Πάντως και στο δεύτερο χρειάστηκα θήκες σιλικόνης γιατί έχω ευαίσθητες θήλες. Τους πρώτους μήνες πονάγα πολύ όταν άρπαζε τη θηλή, μετά ήρεμουσα, η πλαστική θηλή τον μετριαζε κάπως τον πόνο. 

Νομίζω ο θηλασμός εξαρτάται πολύ από τη γυναίκα, απο το συνδυασμό γυναίκας - παιδιού, σίγουρα θέλει πολύ στήριξη από τον σύντροφο γιατί τους πρώτους μήνες τρώει πάρα πολύ χρόνο και δεν υπάρχει πρόγραμμα και σίγουρα ενημέρωση και καθοδήγηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γλυκό!! Μαθήματα ζωής είναι αυτά!! Ευγνωμονω τον ευατο μου που στάθηκα με αξιοπρέπεια σε όλο αυτό γιατί βιώσαμε μαζι με τον άντρα μου πολλές δυσκολίες εκεί μέσα. Το πιο τραγικό απολα είναι ότι δεν αναλάμβαναν και την ταφή από το νοσοκομειο λόγω του ότι θεωρούνταν αρκετά μεγάλο το μωρο (ότι να ναι) οπότε έπρεπε να τα κανονίσουμε όλα μόνοι μας!! Ευγνώμωνω και την οικογένειά μου (τους γονείς μου, τα αδέρφια μου, τους φίλους μας) και κυρίως τον ψυχολόγο μου γιατί χωρίς αυτόν δεν ξέρω πως θα ήμουν σήμερα, έκανα ένα χρόνο ψυχοθεραπεία γιατί μετά μου βγήκαν διαφορά ψυχοσωματικα, κολπικά μικρόβια!! συνέχεια από όλη την ταλαιπωρία και τα χειρουργεια κι άλλα πολλά!! Οι δύσκολες καταστάσεις βγάζουν όλη την δύναμη που έχουμε μέσα μας, τόσο μεγάλη που ακόμα και οι ίδιοι αναρωτιομαστε μας πως τα κατάφερα, οπότε μην το λες αυτό για σένα γιατί δεν το πιστεύω, εσύ είσαι 3 φορές ηρωίδα μόνο για την οικογένειά που έχεις δημιουργήσει!! Μακάρι να καταφέρεται κάποια στιγμή και να το κάνετε αυτό το βήμα, ξέρω η Αθήνα είναι σκέτη τρελά και χρειαζόμαστε ανθρώπους δίπλα μας κακά τα ψέματα. Καλη και η πόλη αλλά η επαρχία έχει να προσφέρει πολλά περισσότερα σε μια οικογένεια θεωρώ!! 

Είσαι πολύ δυνατή και μπραβο σου και μπράβο και στους ανθρώπους που είχες δίπλα σου φυσικά.... Τι περάσατε με τον άντρα σου βρε πουλάκι μου πωπω μακάρι να μπορούσα να σας έκανα μια μεγάλη αγκαλιά. Θα γίνετε οι καλύτεροι γονείς να το ξέρεις.... Συνέχισε έτσι κορίτσι μου, δίνεις μαθήματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τη γιατρό μου 😊😊 το κοριτσάκι μου 24+1 σήμερα, 662 γραμμάρια κ μοιάζει να έχει μακριά πόδια! Μας έβγαλε κ λίγο γλώσσα όταν γύρισε πρόσωπο κ ανακαλύψαμε ότι εκεί που πονάω είναι γιατί είναι ο πλακούντας κι αυτή κλωτσάει πιθανόν κ με τα δυο πόδια 😂😂

Σε αλλά νέα, θα με δει σε ένα μήνα λέει. Καμπύλη θα κάνω μετά την επόμενη Τετάρτη που θα είναι 25 εβδομάδων. Αλλά μου την έγραψε να υπάρχει.

Τελος, το ντοπλερ μου είπε ότι θα το κάνουμε κατά την 31η - 32η εβδομάδα. Από εκεί βλέπουμε την κυκλοφορία του αίματος κι αν υπάρχουν αντιστάσεις. Δλδ το μωρό μπορεί να τρέφεται μεν αλλά όχι επαρκώς. Τότε ο γιατρός κρίνει λέει αν θα επαναλάβει το ντοπλερ σε δυο ή ακόμα κ σε μία εβδομάδα αν το κρίνει αναγκαίο καθώς αν το μωρό δεν τρέφεται σωστά θα το πάρει με καισαρική. 
Παρολα αυτά μου είπε πως αυτό συνήθως φαίνεται από την αυχενική. Αν υπάρχουν ενδειξεις για πρόωρο μωρό τότε αναλόγως γίνεται το ντοπλερ κ αναλόγως γίνεται επανάληψη. 
Για τη μπεμπα είπε, πως από ότι κρίνει έως τώρα, δεν θα χρειαστεί δεύτερο γιατί οι τιμές ήταν τέτοιες που, λογικά πάντα, το μωρό δεν θα έχει θέμα. 

Δοξα το θεό όλα ήταν τέλεια στην επίσκεψη μας αυτή! 
Μου έδωσε κ τα στοιχεία της μαίας της να επικοινωνήσω μαζί της κ να κάνω μαζί της μαθήματα καθώς είναι και καθηγήτρια όποτε την εμπιστεύεται πολύ.

Μπράβο σας μπεμπαρα με τα όλα της το κοριτσάκι σας💗 τέτοια χαρούμενα νέα να ακούμε πάντα από όλα τα κορίτσια 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Τέλεια!!! Μπράβο κορίτσι μου. Μεγαλώνει η μπεμπουλα. 

Σου έδωσε οδηγίες για την καμπύλη? Με την μαία τι μαθήματα λες να κάνεις? Σου είπε περίπου πόσο πληρώνονται οι μαιεςυ? 'η αν ξέρετε εσείς κορίτσια τι τιμές παίζουν?

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Μεγαλώνει το καμάρι μου ❤️❤️

 

Μου είπε να την ψάξω στο Ίντερνετ κ να δω τι θέλω να παρακολουθήσω γιατί εκείνη δεν έχει ιδεα τι προσφέρει αλλά την εκτιμά πολύ γιατί δεν είναι φανατισμένη. Μου είπε πως άλλη μαία υποστηρίζει τον θηλασμό άλλη όχι, άλλη λέει φυσιολογικό τοκετό άλλη καισαρική άλλη λέει ναι στην επισκληρίδειο άλλη όχι. Αυτή λέει δεν είναι φανατισμένη με καμία άποψη για αυτό κ την έχει πολλά χρόνια κοντά της. Είναι από τις μαίες που σέβονται πολύ λέει το σωμα της κάθε γυναίκας κ πάει με το πως εξελίσσεται ο τοκετός. 
Μου είπε ναι, αν την θέλω στον τοκετό μας παίρνει 300€. Το ήξερα βέβαια γιατί την είχε πάρει η κολλητή μου κ έμεινε απόλυτα ευχαριστημένη. Σκέψου ότι ο άντρας της που απλά ήταν παρόν μου έλεγε πως η βοήθεια της μαίας έπρεπε να στοιχίζει κ περισσότερο, ήταν όλη την ώρα στο πλευρό της και την βοήθησε πιο πολύ κι από την γιατρό.

Οποτε θα την καλέσω την γυναίκα αύριο να της πω ότι ενδιαφέρομαι να είναι στον τοκετό μας να τη γνωρίσω κ θα την ρωτήσω τι προσφέρει προ του τοκετού 

Κορίτσια κι εγώ έχω ακούσει από όσες ξέρω που γέννησαν με μαία πολύ καλά λόγια, πάνω κάτω αυτές οι τιμές παίζουν ένα 300αρι. Εγώ δεν είχα πάρει στο πρώτο και το μετανοιωσα θα με είχε βοηθήσει,εντάξει τώρα στα επόμενα δεν χρειάζομαι τα ξέρω πάνω κάτω. Αλλά αν είναι η πρώτη γέννα εγώ συνιστώ ανεπιφύλακτα.. Όχι ότι δεν έχει καταπληκτικές μαίες και στα μαιευτήρια, εννοειται και είναι από πάνω σου και βοηθάνε, δηλαδή αν δεν έχεις χρήματα να διαθέσεις οκ δεν θα πάθεις κάτι. Αλλά καλύτερα να έχεις έναν άνθρωπο στο πλευρό σου που τον ξέρεις και από πριν και θα σε βοηθήσει και μετά με τον θηλασμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sonia12 είπε:

Eir_ma μου αυτό που ειχες κολλήσει απο τα πιτσιρικια είναι η νοσος χεριών - ποδιών - στόματος? Γιατί μπήκα να διαβάσω στα ολλανδικά site και μου έβγαινε αυτή η ασθένεια, προκαλείται απο εναν τύπο ιού κοξακι κι έναν τυπο έντεροιου. Ο μικρός μου σίγουρα την εχει περάσει αυτή την αρρώστια, ο μεγαλος νομιζω όχι, εκτός αν τη πέρασε ασυμπτωματικά. 

Αν είναι αυτό πάντως έγραφε το site ότι δεν είναι επικίνδυνο για εγκυμοσύνη εκτός κι αν είσαι κοντά στη γέννα γιατί αν κολλήσει το νεογνό μπορεί να αρρωστήσει βαριά με υψηλο πυρετό και να πάθει αφυδάτωση λόγω των εξάνθηματων στο στόμα (φαντάζομαι δε θα μπορεί να πιει λόγω πόνου). 

Mummy2be, πολύ ωραία τ αποτελέσματα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ναι αυτό είναι!!!! Έτσι λένε ναι αλλά σε άλλα σάιτ που διάβαζα έλεγε δεν έχουν γίνει έρευνες και δεν ξέρουν σχετικά κτλ κτλ και τρόμαξα λίγο.... Φοβάμαι μην γεννηθεί και μου πουν εκείνη την ώρα ότι του δημιούργησα πρόβλημα....

Πώς είσαι εσύ ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Πάντως εγώ βρε κορίτσια είχα πολύ διαφορετικές εμπειρίες στα δύο παιδιά με το θηλασμό. Στο πρώτο πήγε αρκετά δύσκολα, στη γέννα πάνω είχε καταπιεί αμνιακό υγρό μαζι με αίμα με αποτέλεσμα να ανακατεύεται και να μη μπορεί να φάει. Θυμάμαι τον έβαζα στο στήθος αλλά δεν τραβούσε καλά, πιπίλαγε. Τότε μου είχε πει η μαία που είχα σπίτι ότι θα πρέπει να πάρει λίγη υγρασία οπότε του δώσαμε λίγη φόρμουλα με το κουταλακι. Και γενικά όταν θηλάζε τον έπαιρνε ο ύπνος πολύ γρήγορα. Άκουγα κι εγώ τότε τις βλακειες περί προγράμματος, ότι δηλαδή πρεπει να τον βάζεις στο ενα στήθος ένα τέταρτο και στο αλλο, αλλο ένα τέταρτο και μετά τέλος. Επίσης είχα συμβουλευτεί κι έναν σύμβουλο θηλασμού κι έλεγε ότι το μωρό ηταν μικρό και δεν είχε τη δύναμη να θηλάσει. Στο μεταξύ και τα δύο μου παιδιά γεννήθηκαν 3 κιλακια, το δεύτερο από την αρχή θήλασε σούπερ. Εν τέλει με πολύ πείσμα κατάφερα να θήλασω για 6 μήνες, μόνο με θήλαστρο. Στην αρχη κι επειδή το παιδί δεν τράβαγε, κι ο θηλασμός είναι ζήτηση - προσφορά, ζορίστηκα να βγάλω γάλα αλλα τελικά όλα καλά. 

Συμφωνώ απόλυτα με την Eir_ma, ο θηλασμός θέλει στήριξη και σωστή ενημέρωση. Πολλές γυναίκες κι εγώ μια από αυτές, θα πουν ότι ο θηλασμός είναι πιο δύσκολος από τη γεννα. Στο δεύτερο, το έβαλα κατευθείαν στο στήθος, θήλασε για πολύ ώρα με το που γεννήθηκε.  Μετά κανανε όλες τις μετρήσεις. Και στο δεύτερο άκουσα το ένστικτο μου και τίποτα περί προγράμματος. Το μωρό μπορεί να θηλάζει μιάμιση ώρα, μισή ώρα διάλειμμα και μετά να ξαναθηλαζει. 

Στο πρώτο θήλασα τελικά 6 μήνες μόνο με θήλαστρο, στην αρχή νοίκιασα ένα νοσοκομείακο και μετά αγόρασα ένα τέλειο της ίδιας μάρκας αλλα εγώ ούτως ή άλλως θα το χρειαζόμουνα γιατί στους 3 μήνες γύρισα στη δουλειά. Στο δεύτερο θήλασα μέχρι τους 10 μήνες (γιατί άρχισε να δαγκώνει και δε μου άρεσε) και μπορώ να πω, οι πρώτοι δύο μήνες ήταν ζόρικοι, μετά ήταν πραγματικά απόλαυση κι ευκολία. Συνδύασα από τους τρεις μήνες και μετά μια χαρά θηλασμό με το στήθος και θήλαστρο. 

Πάντως και στο δεύτερο χρειάστηκα θήκες σιλικόνης γιατί έχω ευαίσθητες θήλες. Τους πρώτους μήνες πονάγα πολύ όταν άρπαζε τη θηλή, μετά ήρεμουσα, η πλαστική θηλή τον μετριαζε κάπως τον πόνο. 

Νομίζω ο θηλασμός εξαρτάται πολύ από τη γυναίκα, απο το συνδυασμό γυναίκας - παιδιού, σίγουρα θέλει πολύ στήριξη από τον σύντροφο γιατί τους πρώτους μήνες τρώει πάρα πολύ χρόνο και δεν υπάρχει πρόγραμμα και σίγουρα ενημέρωση και καθοδήγηση. 

Έτσι όπως τα λες είναι ακριβώς, και αν δεν έχεις και από τον σύντροφό στήριξη δεν μπορείς να το κάνεις. Και επίσης πρέπει να το θέλεις πραγματικά.... Είναι δύσκολο.

Εγώ θυμάμαι στο πρώτο που προσπαθούσα να θηλάσω κι εμένα δεν έπιανε, ήταν ληθαργικη γτ είχε πολύ ίκτερο και την έπαιρνε ο ύπνος και έπρεπε να την βρεχω λιγάκι με νερό και να της τρίβω τα μπουτακια για να ξυπνήσει και φυσικά που δύναμη να θηλάσει, εγώ εεεκλαιγα και όλο το βράδυ ξύπνια και μου έλεγε ο άντρας μου δεν πειράζει δωστης μπουκάλι δεν έγινε και κάτι. Του έριχνα κάτι βρισιδια 🤣🤣 αυτός ο καημένος για καλό το έκανε αλλά εγώ πάλευα για το καλό του μωρού εκείνη την ώρα. Μετά από 2-3 μήνες το βρήκαμε και ήταν όλα καλά .. Καλά η δεύτερη μπουμπού βγήκε 4 κιλά, στις 41 εβδομαδες και θήλαζε σαν ενός έτους παιδί, όλο πεινούσε και φυσικά δεν ξεχνούσε να ξυπνήσει για να φάει... Όλα ήταν πιο εύκολα 🤣🤣🤣 θήλαζε εκεί ένα δεκάλεπτο και κοιμόταν μετά. Σίγουρα το δεύτερο είναι πιο ευκολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

 

Κορίτσια κι εγώ έχω ακούσει από όσες ξέρω που γέννησαν με μαία πολύ καλά λόγια, πάνω κάτω αυτές οι τιμές παίζουν ένα 300αρι. Εγώ δεν είχα πάρει στο πρώτο και το μετανοιωσα θα με είχε βοηθήσει,εντάξει τώρα στα επόμενα δεν χρειάζομαι τα ξέρω πάνω κάτω. Αλλά αν είναι η πρώτη γέννα εγώ συνιστώ ανεπιφύλακτα.. Όχι ότι δεν έχει καταπληκτικές μαίες και στα μαιευτήρια, εννοειται και είναι από πάνω σου και βοηθάνε, δηλαδή αν δεν έχεις χρήματα να διαθέσεις οκ δεν θα πάθεις κάτι. Αλλά καλύτερα να έχεις έναν άνθρωπο στο πλευρό σου που τον ξέρεις και από πριν και θα σε βοηθήσει και μετά με τον θηλασμό. 

Από φίλες πάντως που γέννησαν στο ίδιο νοσοκομείο που θα πάω και εγώ, καμία δεν είχε μαία έξτρα. Ήταν φουλ καλυμμένες από του νοσοκομείου τις παροχές. Έτσι σκέφτομαι και εγώ. Δεν ξέρω αν μετά από όλα αυτά τα έξοδα θα μας περισσεύουν λεφτά για έξτρα μαία. 

Εμένα πιο πολύ ο θηλασμός με τρομάζει. Θα ρωτήσω τις φίλες μου να δω εκείνες πώς τα κατάφεραν και ποιος τους έδειξε. Είναι αρκετά έμπειρες όλες γιατί πλέον έχουν 2 παιδιά. 

Στον τοκετό δεν νομίζω να χρειαστώ έξτρα βοήθεια πέρα από τον άντρα μου. Το ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο, αλλά πέρσι που έκανα διακοπή κύησης λόγω προβλήματος, είδα πως είναι να γεννας φυσιολογικά. Ξέρω λίγο πολύ τι με περιμένει και δεν με τρομάζει καθόλου προς το παρόν. Θεωρώ ότι στον τομέα τοκετός και αποκατάσταση (μου) δεν θα χρειαστώ πολύ βοήθεια. Στον θηλασμό σίγουρα θα χρειαστώ. 

Ουφ.. θα ρωτήσω τον γιατρό σήμερα να δω τι κάνει με άλλες κοπέλες που γέννησαν σε εκείνον, σχετικά με τον θηλασμό...

 

Ας μας πείτε εσείς κορίτσια που είχατε μαία στο νοσοκομείο, πώς σας βοήθησε πέρα του θηλασμού? Γιατί σίγουρα μπορεί να είναι πράγματα που ενδεχομένως θα χρειαστώ βοήθεια αλλά  δεν τα έχω σκεφτεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Από φίλες πάντως που γέννησαν στο ίδιο νοσοκομείο που θα πάω και εγώ, καμία δεν είχε μαία έξτρα. Ήταν φουλ καλυμμένες από του νοσοκομείου τις παροχές. Έτσι σκέφτομαι και εγώ. Δεν ξέρω αν μετά από όλα αυτά τα έξοδα θα μας περισσεύουν λεφτά για έξτρα μαία. 

Εμένα πιο πολύ ο θηλασμός με τρομάζει. Θα ρωτήσω τις φίλες μου να δω εκείνες πώς τα κατάφεραν και ποιος τους έδειξε. Είναι αρκετά έμπειρες όλες γιατί πλέον έχουν 2 παιδιά. 

Στον τοκετό δεν νομίζω να χρειαστώ έξτρα βοήθεια πέρα από τον άντρα μου. Το ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο, αλλά πέρσι που έκανα διακοπή κύησης λόγω προβλήματος, είδα πως είναι να γεννας φυσιολογικά. Ξέρω λίγο πολύ τι με περιμένει και δεν με τρομάζει καθόλου προς το παρόν. Θεωρώ ότι στον τομέα τοκετός και αποκατάσταση (μου) δεν θα χρειαστώ πολύ βοήθεια. Στον θηλασμό σίγουρα θα χρειαστώ. 

Ουφ.. θα ρωτήσω τον γιατρό σήμερα να δω τι κάνει με άλλες κοπέλες που γέννησαν σε εκείνον, σχετικά με τον θηλασμό...

 

Ας μας πείτε εσείς κορίτσια που είχατε μαία στο νοσοκομείο, πώς σας βοήθησε πέρα του θηλασμού? Γιατί σίγουρα μπορεί να είναι πράγματα που ενδεχομένως θα χρειαστώ βοήθεια αλλά  δεν τα έχω σκεφτεί 

Κορίτσι μου πήγαινε έτσι χωρίς μαία αν δεν έχεις έξτρα χρήματα δεν πειραζει, ειδικά με τον τοκετό πραγματικά δεν θα την χρειαστείς κι εγώ μετά τα τόσα λεφτά που δώσαμε δεν είχα και τα έξτρα 300. Αν ήμουν άνετη ίσως τα έδινα. Κι έμεινα πολύ ικανοποιημένη με τις μαίες του μαιευτηρίου και τις δύο φορές. Στον θηλασμό την πρώτη φορά ίσως θα ήθελα να είχα κάποια να έρθει και σπίτι μετά ενδεχομένως η να την παίρνω τηλέφωνο αλλά αφού έχεις και έμπειρες φίλες με το θέμα θηλασμός να παίρνεις αυτές, σαν μια μαμά που έχει θηλάσει δεν ξέρει καμία καλύτερα για μένα.και στην τελική αν θέλεις τόσο πολύ παίρνεις μια συμβουλο θηλασμού με πενήντα ευρώ νομίζω παίρνουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ναι αυτό είναι!!!! Έτσι λένε ναι αλλά σε άλλα σάιτ που διάβαζα έλεγε δεν έχουν γίνει έρευνες και δεν ξέρουν σχετικά κτλ κτλ και τρόμαξα λίγο.... Φοβάμαι μην γεννηθεί και μου πουν εκείνη την ώρα ότι του δημιούργησα πρόβλημα....

Πώς είσαι εσύ ;;;;

Καλά είμαι κορίτσι μου. 25 εβδομαδων είμαι τώρα. Σε 2 εβδομάδες θα κάνω την καμπύλη ζαχάρου κι εχω λίγη αγωνια. Θυμισε μου, εσύ ποσες εβδομάδες είσαι???? Εγω εχω ΠΗΤ 30 Αυγούστου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Καλά είμαι κορίτσι μου. 25 εβδομαδων είμαι τώρα. Σε 2 εβδομάδες θα κάνω την καμπύλη ζαχάρου κι εχω λίγη αγωνια. Θυμισε μου, εσύ ποσες εβδομάδες είσαι???? Εγω εχω ΠΗΤ 30 Αυγούστου! 

Αααα εγώ σήμερα μπήκα στις 28 εβδομάδες, έχω πητ 10 Αυγούστου.

Είχες καθόλου ζάχαρο στις άλλες εγκυμοσύνες;;;;αν δεν είχες δύσκολα θα κάνεις μωρέ σε αυτήν μην αγχώνεσαι. Έχεις μετρήσει καθόλου το νηστείας σου πόσο είναι;

Πώς πάνε τα μικρακια σου;και εσύ με την κοιλίτσα;;;; Εγώ δεν μπορώ να αναπνεύσω να κουνηθώ άστα... Ευτυχώς μόλις Σχολαει ο άντρας μου αναλαμβάνει αυτός και εγώ πάω και ξαπλώνω γτ δεν αντέχω νοιωθω συνέχεια αδυναμία. Εσύ την παλεύεις ακόμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα! Αυτή τη στιγμή είμαι στο διαγνωστικό και κάνω τη καμπύλη ζαχαρου! Είμαι 24 έβδ. και 5 ημ. αλλά με έβαλε η ενδοκρινολόγος να την κάνω πιο νωρίς γιατί είδαμε μια αύξηση στο ζάχαρο...Όποτε περιμένω τη δεύτερη αιμοληψία..η γλυκόζη εντάξει πίνεται..προσπάθησα να την πιω πολύ γρήγορα για να μην καταλάβω και πολλά..δεν μπορώ να πω ότι είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα αλλά πίνεται τέλος πάντων..δεν είναι τίποτα πάντως..πιο πολύ η αναμονή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα! Αυτή τη στιγμή είμαι στο διαγνωστικό και κάνω τη καμπύλη ζαχαρου! Είμαι 24 έβδ. και 5 ημ. αλλά με έβαλε η ενδοκρινολόγος να την κάνω πιο νωρίς γιατί είδαμε μια αύξηση στο ζάχαρο...Όποτε περιμένω τη δεύτερη αιμοληψία..η γλυκόζη εντάξει πίνεται..προσπάθησα να την πιω πολύ γρήγορα για να μην καταλάβω και πολλά..δεν μπορώ να πω ότι είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα αλλά πίνεται τέλος πάντων..δεν είναι τίποτα πάντως..πιο πολύ η αναμονή..

Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου και υπομονή... Μετά φάε κάτι αγαπημένο για πρωινό σαν ανταμοιβή💗💗 Περιμένουμε αποτελέσματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@WatermelonΜε ρωτησες κι αν μου εδωσε οδηγιες, τωρα μου ηρθε μια φλασια! Μου ειπε μονο να παρω λιγο στυμμενο λεμονι αν τυχον δεν μπορω να πιω την γλυκοζη. Δεν επηρρεάζει τα αποτελεσματα και το κανει καπως σαν λεμονιτα. 

Κι επισης μου ειπε να το πιω γρηγορα, 2-3 γουλιές κι κατω. Μην το κρατησω μιση ωρα σαν ποτο :P 

Σχετικα με τη μαια, ναι δεν ξερω, αν δεν μπορεις και δεν θελεις, δεν σε υποχρεωνει κανεις. Εγω το εφερα στη κουβεντα γιατι της ειπα οτι θελω να παρακολουθησω καποια μαθηματα και μου ειπε για τη μαια. Προσωπικα, επειδη την ιδια πηρε και η κολλητη μου, μου ειπε τα καλυτερα. Μου ειπε πως ηταν συνεχεια μαζι της κι εγω πιστευω πως ετσι θα νιωθω μια επιπελον ασφαλεια. Ουσιαστικα οδηγιες της γιατρου μας ακολουθουσε μου ειπε σημερα που μιλησαμε, δεν παιρνει πρωτοβουλίες ουτε τιποτα. Απλά ειναι παρουσα και σε στηριζει με εναν πιο ιδιαιτερο τροπο. Δεν διαφωνω οτι οι μαιες του μιαιευτηριου δεν ειναι καλες, προς θεου, δεν εχω εμπειρια για να πω κατι τετοιο. 

Αλλά να, ειναι που οταν κατι το πληρωνεις εξτρα ξερεις κι οτι θα ειναι εκεί ανα πάσα στιγμή. Κλασσικά εικονογραφημένα ελληνικη πραγματικοτητα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα! Αυτή τη στιγμή είμαι στο διαγνωστικό και κάνω τη καμπύλη ζαχαρου! Είμαι 24 έβδ. και 5 ημ. αλλά με έβαλε η ενδοκρινολόγος να την κάνω πιο νωρίς γιατί είδαμε μια αύξηση στο ζάχαρο...Όποτε περιμένω τη δεύτερη αιμοληψία..η γλυκόζη εντάξει πίνεται..προσπάθησα να την πιω πολύ γρήγορα για να μην καταλάβω και πολλά..δεν μπορώ να πω ότι είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα αλλά πίνεται τέλος πάντων..δεν είναι τίποτα πάντως..πιο πολύ η αναμονή..

Καλημερα!! Καλα αποτελεσματα!!

Δεν πηρες ενα βιβλιο μαζι? Ενα περιοδικο εστω? Κατι να χαζεψεις να περασει η ωρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου και υπομονή... Μετά φάε κάτι αγαπημένο για πρωινό σαν ανταμοιβή💗💗 Περιμένουμε αποτελέσματα 

Ευχαριστώ πολύ! Αν σου πω πως αυτό σκέφτομαι.. να φάω κάτι που μου έχει λείψει…🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!! Καλα αποτελεσματα!!

Δεν πηρες ενα βιβλιο μαζι? Ενα περιοδικο εστω? Κατι να χαζεψεις να περασει η ωρα... 

Ευχαριστώ! Εντάξει εδώ με το κινητό χαζεύω..πέρασε ήδη η μια ώρα..έκανα και τη δεύτερη αιμοληψία..άλλη μια ώρα ακόμα έμεινε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θυμάστε ποσό πρέπει να είναι τα αποτελέσματα της καμπύλης; Μόνο το νηστείας ξέρω που πρέπει να είναι κάτω από 92…τα υπόλοιπα; Μια και δυο ώρες μετά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Κορίτσια θυμάστε ποσό πρέπει να είναι τα αποτελέσματα της καμπύλης; Μόνο το νηστείας ξέρω που πρέπει να είναι κάτω από 92…τα υπόλοιπα; Μια και δυο ώρες μετά;

Καλημέρα!!! Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι. Τα όρια είναι σχετικά σε κάθε εργαστηριο... Εμένα έπρεπε να είναι κάτω από 140 στα 60' και 120'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Αν σου πω πως αυτό σκέφτομαι.. να φάω κάτι που μου έχει λείψει…🤪

Αχ αν σου πω οτι χθες μολις μου ειπε για την καμπυλη μετα σκεφτηκα οτι θα παω να παρω μια κασεροπιτα τι θα πεις? Χαχαχα!!! 

στις πριν 16 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Ευχαριστώ! Εντάξει εδώ με το κινητό χαζεύω..πέρασε ήδη η μια ώρα..έκανα και τη δεύτερη αιμοληψία..άλλη μια ώρα ακόμα έμεινε..

Εγω σκέφτομαι να παρω μαζι κανα sudoku να σου πω την αληθεια! :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεμα Παραλία! 

Ενταξει δεν νιωθω κορμαρα φετος για να βγω παραλια, αλλα η γιατρος μου ειπε πως αν πηγαινω απογευμα ή πρωι και μου αρεσει φυσικα, να κολυμπαω. Θα κανει καλο στο σωμα μιας και η ανωση του νερου αποσυμφορει τη μεση, τα ποδια ολο το σωμα μας απο το επιπλεον βαρος. 

Εσεις τι λετε? θα κανετε μπανια?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Κορίτσια θυμάστε ποσό πρέπει να είναι τα αποτελέσματα της καμπύλης; Μόνο το νηστείας ξέρω που πρέπει να είναι κάτω από 92…τα υπόλοιπα; Μια και δυο ώρες μετά;

Στο διαγνωστικό μου το νηστείας για κύηση το έχει κάτω από 95, το δεύτερο νομίζω κάτω από 180 και το τρίτο κάτω από 155... Σε κάθε διαγνωστικό όμως αλλάζει, ο γιατρός σου είναι τι θα σου πει μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

Θεμα Παραλία! 

Ενταξει δεν νιωθω κορμαρα φετος για να βγω παραλια, αλλα η γιατρος μου ειπε πως αν πηγαινω απογευμα ή πρωι και μου αρεσει φυσικα, να κολυμπαω. Θα κανει καλο στο σωμα μιας και η ανωση του νερου αποσυμφορει τη μεση, τα ποδια ολο το σωμα μας απο το επιπλεον βαρος. 

Εσεις τι λετε? θα κανετε μπανια?? 

Εγώ ναιιιιι δεν τα χάνω τα μπάνια μου 🤣🤣 Και στις προηγούμενες εγκυμοσύνες ήμουν στον 7ο-8ο το καλοκαίρι και έκανα κανονικά, φέτος βέβαια θα είμαστε και τουρλες τον Ιουλιο🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eir_ma είπε:

Εγώ ναιιιιι δεν τα χάνω τα μπάνια μου 🤣🤣 Και στις προηγούμενες εγκυμοσύνες ήμουν στον 7ο-8ο το καλοκαίρι και έκανα κανονικά, φέτος βέβαια θα είμαστε και τουρλες τον Ιουλιο🤣🤣🤣🤣

αααα εσυ εχεις φαει καλοκαιρι και εγκυμοσυνη ξανα!!! Πρεπει να αλλαζουμε μαγιο αμεσως μετα το μπανιο, σωστα? Αν προ εγκυμοσυνης ηταν αναγκαιο μια φορα, τωρα πρεπει να ειναι 100 φορες αναγκαιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου αφού ξέρεις τι να προσέξεις και ελέγχεις τις τιμές του ζαχάρου σου νομίζω θα είσαι εντάξει. Αφού ήξερες ότι έχεις διαβήτη κύησης λογικό να βγει η καμπύλη εκτός ορίων. Εγώ θα πήγαινα σε διατροφολόγο να με κατατοπίσει κτλ αλλά έχοντας κατά νου ότι είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου. Τώρα εσύ αφού έχεις δει τι σου ανεβάζει το ζάχαρο και το ελέγχεις με το μηχάνημα, δεν θέλει άγχος!!
    • Το ειδα κορίτσι μου ότι μνμ το διάβασε στο Viber το εστειλα..  Από την στιγμή που κρατησε απόσταση στο θέμα επικοινωνίας  εγω δεν μπορω να ενοχλήσω στην τελική ξέρω ότι είχα θέμα με το ζαχαρο από την αρχή δεν είναι πρώτη φορά που έχω θέμα με το ζαχαρο στην εγκυμοσύνη  ξέρω τι πρέπει να προσέξω και έχω το μηχανάκι που μετράω, η διατροφη ξέρω πια είναι που πρέπει να ακολουθήσω δεν θεωρώ ότι είναι κάτι επείγων για αυτό δεν με πιάνει άγχος να τον ψαξω.. για τον θυρεοειδή επειδή δεν γνώριζα δεδομένου ότι δεν ξανά είχα πρόβλημα ποτε τέτοιες τιμές εκεί αγχώθηκα είναι αλήθεια 
    • Εμένα 41 Χιλ έγραφε αλλά τον μέτρησε από την κοιλιά που δεν είναι τόσο ακριβείας η μέτρηση υποτίθεται 
    • Θα σου πει κι ο γιατρός πώς θα το διορθώσετε και θα είσαι οκ!!
    • Λες κι εγώ που μπαίνω την Παρασκευή στον 7ο να φτάσαμε κιλό;;; Μακάρι! Αν και την αισθάνομαι πιο δυνατή όσο περνάει ο καιρός!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...