Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ουφ. Διαβάζοντας την απαντηση ένιωσα να φευγει λίγο αγχος. 

Μικροπονάκια έχω, δεν ειναι ο πονος οξύς. Ισα ισα, ειναι πολύ ηπιος. Η αλήθεια είναι πως αυτες τις μέρες εμφανιστηκε η κοιλιτσα! ❤️ καταλαβαινω πως έχουμε μετακομίσεις εκεί μεσα! :D

Πάντως, η γιατρός μου είχε πει παλιότερα, ήμουν 7η -8η εβδομάδα πως μικρό πόνο σαν κράμπες να περιμένω να νιώσω. Αλλά εκείνες τις εβδομάδες. Τώρα δεν ξερω αν ισχύει το ίδιο. 

Γενικά το σώμα μου έχει ανταποκριθεί πολύ σωστά έως τώρα. ακόμα και στο τεστ ΠΑΠ που κάναμε (1/3 εκλεινα χρόνο απο πέρσυ οπότε την προηγουμενη εβδομαδα που με ειδε, πήραμε δειγμα) μου είπε πως πιθανον να δω λίγο ροζ. Αλλά δεν εμφανίστηκε τιποτα. Δοξα το Θεό, δεν εχω βρεθει προ εκπληξεων κι ευχομαι να πάει έτσι. 

Ανυπομονώ να κλείσει το τρίμηνο να πάει λίγο η ψυχούλα μου στη θέση της. Μετά τον 3ο μήνα, ο κίνδυνος αποβολής μειώνεται και μετράω τις μέρες σαν το φαντάρο.... 10 +5 σήμερα, κλεινει η 11η εβδομάδα μας με το σποράκι και μεχρι να δω να γράψει 13 εβδομάδες αγωνιώ... 

Εγώ 12+2 με βάση την περίοδο 12+4 με την αυχενική 😋 κάθε βδομάδα που περνάει λέω "περιμένω την επόμενη για....." , δηλαδή βλέπω ότι κάθε φορά περιμένουμε και κάτι άλλο. Δε σταματάει ποτέ η αγωνία τελικά! Καλά λένε ότι όταν γίνεσαι μαμά τελειώνει η ηρεμία χαχαχα ήδη από το θετικό τεστ το έχω νιώσει στο πετσί μου 🙈🙈😋😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ 12+2 με βάση την περίοδο 12+4 με την αυχενική 😋 κάθε βδομάδα που περνάει λέω "περιμένω την επόμενη για....." , δηλαδή βλέπω ότι κάθε φορά περιμένουμε και κάτι άλλο. Δε σταματάει ποτέ η αγωνία τελικά! Καλά λένε ότι όταν γίνεσαι μαμά τελειώνει η ηρεμία χαχαχα ήδη από το θετικό τεστ το έχω νιώσει στο πετσί μου 🙈🙈😋😋

Έτσι ακριβώς 😆 Η πλάκα είναι όταν μου λένε... "Οοο πως περασαν έτσι γρήγορα οι μήνες... Το έχεις συνειδητοποίηση ??? "...🤣🤣🤣 Ναιιι το έχωωω 😂😂...

 

Πάντως @Mummy2be αυτό με τα τραβήγματα και τα πονακια δεν νομίζω να σταματάει... Ακόμα τα έχω και αν δεν τα έχω τότε είναι που αγχώνομαι 😅

 

Σε εμενα @Amp92 η διαφορά είναι πιο μεγάλη... Περίοδος είναι 12+3  και σε αυχενική έβγαλε πως είναι 13+ 4 ... Δλδ 1 βδομάδα διαφορά στην ΠΗΤ !

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Veli είπε:

Εμένα όλα τα μήλα με βολεψανε 😁. .. να πω την αλήθεια εγώ δεν ήμουν ποτέ του φρουτου.. και αυτό τώρα που με τραβάνε τοσο τα φρούτα μου φαίνεται περίεργο 😅 δεν προλαβαίνει να ψωνίζει φρούτα ο άντρας μου 😆 ειδικά τα ακτινίδια που μου βγάζουν και μια τύπου ξινή γεύση με τραβάνε απίστευτα . Εσάς κορίτσια τι σας τραβάει???

Καλησπέρα🙂!!!!! Εμένα όλα τα φρούτα με τραβάνε εκτός από την μπανάνα που δεν μου αρέσει.. Αυτή την περίοδο τρώω ακτινιδια αχλάδια και πορτοκάλια! Έχω ακόμα εμετους  όμως και λίγο τα ξινά με ενοχλούν αλλά τα θελωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ 12+2 με βάση την περίοδο 12+4 με την αυχενική 😋 κάθε βδομάδα που περνάει λέω "περιμένω την επόμενη για....." , δηλαδή βλέπω ότι κάθε φορά περιμένουμε και κάτι άλλο. Δε σταματάει ποτέ η αγωνία τελικά! Καλά λένε ότι όταν γίνεσαι μαμά τελειώνει η ηρεμία χαχαχα ήδη από το θετικό τεστ το έχω νιώσει στο πετσί μου 🙈🙈😋😋

Τόσο μικρή απόκλιση? Πότε έχεις ΠΗΤ? Είδε και το φύλο ο γιατρός σε αυτη την εξεταση? 

Εμείς αυχενική θα κάνουμε 23/2. Θα εχω μπει ακριβώς μια μερα στην 13η εβδομαδα με βαση την περιοδο, 12+1 δλδ πρώτα ο Θεός. Για να δου΄με τι θα μας πουν κι εκεί. 

Η αλήθεια πως η γιατρός ειχε πει στην κολλητη μου (εχουμε την ίδια) πως τη μέρα που θα παρεις το μωρό στα χέρια θα ηρεμήσεις. Έως τότε, έρχεσαι, το βλέπουμε κι επειτα είναι στο χέρι του Θεού το μωράκι να συνεχίσει να ειναι γερό. Δεν μπορούμε να επεμβουμε με κανέναν τρόπο. 

Νομίζω οτι πολύ ρόλο παίζει η ψυχολογία μας. Αν είμαστε ήρεμες, όλα θα πάνε κατ'ευχήν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2023 at 10:48 ΠΜ, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα!!!!!!!! Εμένα στην αυχενική μου είπαν βάση εμπειρίας κορίτσι αλλά ο γιατρός μου προχθές είπε μπορεί και αγόρι (κάτι κρεμοταν😊)!! Εγώ δε μπορώ να το χαρώ όσο θέλω γιατί φοβάμαι! Γενικά όμως προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη κι όταν το σκέφτομαι οντως το χω πιστέψει και θα ειναι τέλεια όταν θα έχουμε τα νινακια μας!! 

Εμείς στον προηγούμενο υπέρηχο, είχαμε μόλις μπει 11η εβδομάδα. Είδαμε κάτι αναμεσα στα ποδαράκια 🤣

Η γιατρός μου είπε μην το δέσουμε, μπορεί να ειναι κλειτορίδα. 3 εκατοστά πλασμα ειναι με ολοκληρωμένα γεννητικά όργανα, δεν μπορεις να εισαι σίγουρος. Παραδόξως δεν σκέφτηκα τίποτα. Πίστευα πως ηθελα κορίτσι, ήθελα όμως κι αγόρι γιατι βαφτήσαμε έναν κουκλο κι εχω πάθει έναν έρωτα και με αυτόν...

Αλλά δεν έκανα καμία σκέψη, καμία πίκρα ή καμία χαρά, απολύτως ουδέτερη. Όπως είπα και στον αντρα μου, δεν με νοιαζει. Θέλω απλά να πηγαίνω στη γιατρό να ακούω την καρδια΄ του μωρου να χτυπάει, να το βλέπω να μεγαλώνει. Ξέρω λοιπον πως υπάρχει μια καρδούλα εκει μέσα, αγαπώ ήδη ένα πλάσμα, αυτη την ψυχή. Δεν με νοιαζει τι θα είναι. Θέλω να φτάσει η στιγμή που θα το πάρουμε και θα το φέρουμε σπιτι μας. Αυτό μόνο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ 12+2 με βάση την περίοδο 12+4 με την αυχενική 😋 κάθε βδομάδα που περνάει λέω "περιμένω την επόμενη για....." , δηλαδή βλέπω ότι κάθε φορά περιμένουμε και κάτι άλλο. Δε σταματάει ποτέ η αγωνία τελικά! Καλά λένε ότι όταν γίνεσαι μαμά τελειώνει η ηρεμία χαχαχα ήδη από το θετικό τεστ το έχω νιώσει στο πετσί μου 🙈🙈😋😋

Πόσο αλήθεια! Κι ε΄γω έλεγα άντε να περάσει το 1ο τρίμηνο, άντε να γίνει η αυχενική, να βγουν και οι εξετάσεις για κληρονομικές ασθένειες... και τώρα έχουν γίνει όλα αυτά και μέχρι στιγμής όλα καλά, αλλά η αγωνία ίδια κι απαράλλαχτη! Η παράνοια της μάνας γεννιέται πριν απ' το μωρό 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Εμείς στον προηγούμενο υπέρηχο, είχαμε μόλις μπει 11η εβδομάδα. Είδαμε κάτι αναμεσα στα ποδαράκια 🤣

Η γιατρός μου είπε μην το δέσουμε, μπορεί να ειναι κλειτορίδα. 3 εκατοστά πλασμα ειναι με ολοκληρωμένα γεννητικά όργανα, δεν μπορεις να εισαι σίγουρος. Παραδόξως δεν σκέφτηκα τίποτα. Πίστευα πως ηθελα κορίτσι, ήθελα όμως κι αγόρι γιατι βαφτήσαμε έναν κουκλο κι εχω πάθει έναν έρωτα και με αυτόν...

Αλλά δεν έκανα καμία σκέψη, καμία πίκρα ή καμία χαρά, απολύτως ουδέτερη. Όπως είπα και στον αντρα μου, δεν με νοιαζει. Θέλω απλά να πηγαίνω στη γιατρό να ακούω την καρδια΄ του μωρου να χτυπάει, να το βλέπω να μεγαλώνει. Ξέρω λοιπον πως υπάρχει μια καρδούλα εκει μέσα, αγαπώ ήδη ένα πλάσμα, αυτη την ψυχή. Δεν με νοιαζει τι θα είναι. Θέλω να φτάσει η στιγμή που θα το πάρουμε και θα το φέρουμε σπιτι μας. Αυτό μόνο... 

Ναι είναι πολυ μικρούλια ακόμη!! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το φύλο, δεν με νοιάζει!! ! Και γω απλά να το κρατήσω θέλω στο τέλος όπως κι όλες μας θέλω να πιστεύω!! Η πορεία είναι λίγο δύσκολη αλλά εντάξει.... Αντέχουμε!!!το έκλεισες το πρώτο τρίμηνο? Έχεις μπει 12η?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Κορίτσια καλησπερα τι κάνετε;; εκανα και εγώ αυχενικη και όλα καλά πιθανη ημερομηνία 12 αυγουστου  μακαρι να πάνε όλα καλά για όλες μας. 

Ax εχουμε ιδια ημερομηνία!!  Κ εγω 12.8!! Με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Veli είπε:

Εμένα όλα τα μήλα με βολεψανε 😁. .. να πω την αλήθεια εγώ δεν ήμουν ποτέ του φρουτου.. και αυτό τώρα που με τραβάνε τοσο τα φρούτα μου φαίνεται περίεργο 😅 δεν προλαβαίνει να ψωνίζει φρούτα ο άντρας μου 😆 ειδικά τα ακτινίδια που μου βγάζουν και μια τύπου ξινή γεύση με τραβάνε απίστευτα . Εσάς κορίτσια τι σας τραβάει???

Τα ακτινίδια με τραβάνε και μένα παρα πολυ.. Γενικά θέλω τα ξινά φρουτα. Δεν θέλω ως με τίποτα το καφέ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Ax εχουμε ιδια ημερομηνία!!  Κ εγω 12.8!! Με το καλο

Εσένα κοριτσι μου τι σου είπε είδατε φυλλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ναι είναι πολυ μικρούλια ακόμη!! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το φύλο, δεν με νοιάζει!! ! Και γω απλά να το κρατήσω θέλω στο τέλος όπως κι όλες μας θέλω να πιστεύω!! Η πορεία είναι λίγο δύσκολη αλλά εντάξει.... Αντέχουμε!!!το έκλεισες το πρώτο τρίμηνο? Έχεις μπει 12η?

Μπράβο κορίτσι μου είπες το πιο σημαντικό.. Χτυπάει μια καρδιά μέσα μας εμένα παρολο που Έχω είδη ένα κοριτσάκι καθόλου δεν  με πειραζςι αν και αυτό ειναι κορίτσι.. Εγώ πηγα και έκανα αυχενικη 12+5 αλλά ο υπερυχος με έβγαζε 13+5 και μου είπε αγόρι 90%  . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Μπράβο κορίτσι μου είπες το πιο σημαντικό.. Χτυπάει μια καρδιά μέσα μας εμένα παρολο που Έχω είδη ένα κοριτσάκι καθόλου δεν  με πειραζςι αν και αυτό ειναι κορίτσι.. Εγώ πηγα και έκανα αυχενικη 12+5 αλλά ο υπερυχος με έβγαζε 13+5 και μου είπε αγόρι 90%  . 

Με το καλό να δεχτείτε και το δεύτερο νινι σας και να σας πανε όλα κατ ευχην!ωραία, μια χαρά εσύ δλδ τώρα σε ποια εβδομάδα είσαι ακριβως? Με συγχωρείς αν τον χεις αναφέρει ποιο πάνω και ρωταω αλλά είμαστε τόσες και έχω χάσει λίγο τα αυγά και τα πασχάλια 😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Τα ακτινίδια με τραβάνε και μένα παρα πολυ.. Γενικά θέλω τα ξινά φρουτα. Δεν θέλω ως με τίποτα το καφέ. 

Η αλήθεια είναι πως καφέ πίνω.. 🙄 

Ο γιατρός είπε ως 2 καφεδάκια ότι καφέ θέλω.. τύπου 200μγ καφέ την μερα

Εδώ και ένα μήνα με πιάνουν ημικρανίες.. οι οποίες εδώ και 2 βδομάδες γίνονται ακόμα πιο έντονες κρίσεις ημικρανίας..

Ο γιατρός με αφήνει μόνο ντεπον μαξ χιλιαρι και καφε , να πίνω για να μου περάσει... Και εννοείται πως δεν μου περνά..🥺🥺..όσο και να κάθομαι στο σκοτάδι χωρίς ήχους και οθόνες κινητά... μου κρατά κάπου στις 3 μέρες κάθε φορά.. 

Οπότε τον τιμάω .. στις δυσκολες μέρες διπλό ελληνικό σίγουρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ναι είναι πολυ μικρούλια ακόμη!! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το φύλο, δεν με νοιάζει!! ! Και γω απλά να το κρατήσω θέλω στο τέλος όπως κι όλες μας θέλω να πιστεύω!! Η πορεία είναι λίγο δύσκολη αλλά εντάξει.... Αντέχουμε!!!το έκλεισες το πρώτο τρίμηνο? Έχεις μπει 12η?

Ακριβώς έτσι είναι. Γερό να ειναι κι όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα. Εμείς 12η εβδομάδα μπαίνουμε την αύριο Τετάρτη. Δεν πρέπει να φύγει η 12η για να θεωρείτε πως κλείσαμε το 1ο τρίμηνο? 

Εσύ πόσων εβδομάδων εισαι κοριτσάκι μου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Veli είπε:

Η αλήθεια είναι πως καφέ πίνω.. 🙄 

Ο γιατρός είπε ως 2 καφεδάκια ότι καφέ θέλω.. τύπου 200μγ καφέ την μερα

Εδώ και ένα μήνα με πιάνουν ημικρανίες.. οι οποίες εδώ και 2 βδομάδες γίνονται ακόμα πιο έντονες κρίσεις ημικρανίας..

Ο γιατρός με αφήνει μόνο ντεπον μαξ χιλιαρι και καφε , να πίνω για να μου περάσει... Και εννοείται πως δεν μου περνά..🥺🥺..όσο και να κάθομαι στο σκοτάδι χωρίς ήχους και οθόνες κινητά... μου κρατά κάπου στις 3 μέρες κάθε φορά.. 

Οπότε τον τιμάω .. στις δυσκολες μέρες διπλό ελληνικό σίγουρα..

Σχετικά με τον καφέ, κι εμένα μου είπε να πιω μεχρι 2 την εβδομάδα. Επινα πολύ καφέ, έπινα 3 καφέδες την ημέρα κι αν ηταν μερα με πολλή δουλειά μπορεί να έπινα και 4. Μολις πήρα το θετικό τεστάκι τους εκοψα μαχαιρι κι εκτοτε παρα το οκ της γιατρου για 2 ελληνικους, δεν εχω πιει... 

Μου έχει κάτσει κάπως λάθος στο μυαλό πως αν πιω θα ενοχλήσω το μωράκι που δεν ειναι αλήθεια. Παρόλα αυτα, αύριο μπαίνω 12η εβδομα΄δα οποτε λέω σιγά σιγά να αρχισω το σ/κ να πινω ενα καφεδάκι όταν βγαίνουμε έξω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια σας.

Νομιζω ολες μας εχουμε μπει ή σχεδον μπει στο 4ο μηνα!  Ηθελα να ρωτησω, μπροστα απο την ουροδοχο κυστη ειναι το σημείο που ξεκιναει το φουσκωμα-πρηξιμο της κοιλιτσας ? Νομιζα οτι φουσκωνει το σημειο που ειναι ο αφαλος μας αλλα παρατηρω οτι ειναι πολυ πιο κατω ενα φουσκωμα εδω κ καμια βδομαδα. Αυριο μπαινω στην 15η εβδομαδα. Ετσι ειναι το φυσιολογικο?  Εγω εχω οπισθια κλιση μητρας κ δεν περιμενω να φουσκωσει γρήγορα η κοιλιτσα. Αλλα με μπερδευει αυτο το πρηξιματακι. Το πρωι μπορει να εχω αυτο το πρηξιμο, μετα μεσα στη μερα θα μεινει στη μιση πλευρα, μετα παλι ολη. Τι γινεται? Μηπως εκει πισω κρύβεται το νινι? 

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Ακριβώς έτσι είναι. Γερό να ειναι κι όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα. Εμείς 12η εβδομάδα μπαίνουμε την αύριο Τετάρτη. Δεν πρέπει να φύγει η 12η για να θεωρείτε πως κλείσαμε το 1ο τρίμηνο? 

Εσύ πόσων εβδομάδων εισαι κοριτσάκι μου? 

Καλή σου μέρα αα!!!! Τέλεια ναι από αύριο δλδ μπαίνεις 4ο μηνα😃😃😃. Εγώ είμαι 14+3 σήμερα!! Την Πέμπτη μπαίνω για περιδεση και νομίζω θα με πιάσει ένας πανικός εκείνη τη στιγμή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια γεια σας.

Νομιζω ολες μας εχουμε μπει ή σχεδον μπει στο 4ο μηνα!  Ηθελα να ρωτησω, μπροστα απο την ουροδοχο κυστη ειναι το σημείο που ξεκιναει το φουσκωμα-πρηξιμο της κοιλιτσας ? Νομιζα οτι φουσκωνει το σημειο που ειναι ο αφαλος μας αλλα παρατηρω οτι ειναι πολυ πιο κατω ενα φουσκωμα εδω κ καμια βδομαδα. Αυριο μπαινω στην 15η εβδομαδα. Ετσι ειναι το φυσιολογικο?  Εγω εχω οπισθια κλιση μητρας κ δεν περιμενω να φουσκωσει γρήγορα η κοιλιτσα. Αλλα με μπερδευει αυτο το πρηξιματακι. Το πρωι μπορει να εχω αυτο το πρηξιμο, μετα μεσα στη μερα θα μεινει στη μιση πλευρα, μετα παλι ολη. Τι γινεται? Μηπως εκει πισω κρύβεται το νινι? 

Ευχαριστω!

Καλημέρα!!!!! Και γω οπίσθια κλίση και κάμψη έχω, ισχύει οντως αυτό με την κοιλίτσα που λες? Δεν το ήξερα.. Η δική μου πάντως είναι ήδη λες και είμαι 6 μηνών, σκέψου αρχίζει και παραμορφώνεται ο αφαλος!! Τωρα για το πρηξιματακι που λες το φούσκωμα το δικό μου ξεκινάει από την ουροδόχου κύστη μέχρι λίγο πάνω από τον αφαλό! Τα μωράκια μας ακόμα είναι περιορισμένα κάπου εκεί από την ουροδοχο μέχρι αφαλό. Εσύ Πιρς έχεις ΠΗΤ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2023 at 10:27 ΠΜ, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κοριτσια!!

Καλη εβδομάδα να εχουμε!!

Εγώ όλο το σ/κ προσπάθησα να ξεκουραστώ αλλά σήμερα έχω κάτι μικρά πονάκια. Κλεινω σιγά σιγά την 11η εβδομάδα και νιωθω κάτι πονάκια δεξια κι αριστερα στην κοιλια μου, οχι μεσα κέντρο... Να ανησυχήσω? Δεν εχω δει ουτε αιματάκι, ούτε τίποτα. Μονο κάτι πονάκια ελαφριά, πολύ πολύ αραια...

 

Και εγω ετσι ενιωθα, μεγαλωνει η μήτρα , μεγαλωνει και η κοιλίτσα ,τεντώνονται οι μυς και οι σύνδεσμοι .Επίσης μετακινούνται και τα εσωτερικα όργανα , ολα φυσιολογικα, δεν βλεπω λογο ανησυχίας❤️.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Και εγω ετσι ενιωθα, μεγαλωνει η μήτρα , μεγαλωνει και η κοιλίτσα ,τεντώνονται οι μυς και οι σύνδεσμοι .Επίσης μετακινούνται και τα εσωτερικα όργανα , ολα φυσιολογικα, δεν βλεπω λογο ανησυχίας❤️.

Αυτο πιστευω κ εγω οτι ειναι! γιατί δεν θα μεγαλώσει μονο η κοιλιτσα. Θα μεγαλώσει και η "βαση" της κοιλιτσας 😅 

Δεν ξερω κ πως να τα εξηγησω βρε κοριτσια! Ποσο εισαι τωρα @ΙΩΑΝΝΑ1972

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Και εγω ετσι ενιωθα, μεγαλωνει η μήτρα , μεγαλωνει και η κοιλίτσα ,τεντώνονται οι μυς και οι σύνδεσμοι .Επίσης μετακινούνται και τα εσωτερικα όργανα , ολα φυσιολογικα, δεν βλεπω λογο ανησυχίας❤️.

 

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Αυτο πιστευω κ εγω οτι ειναι! γιατί δεν θα μεγαλώσει μονο η κοιλιτσα. Θα μεγαλώσει και η "βαση" της κοιλιτσας 😅 

Δεν ξερω κ πως να τα εξηγησω βρε κοριτσια! Ποσο εισαι τωρα @ΙΩΑΝΝΑ1972

Έτσι ειναι, υπάρχουν εσωτερικες ανακατατάξεις εκεί μεσα! Σε μια συνομιλία που ειχα με τη γιατρό μου την εκανα την ερωτηση, ακομα αναμενω απαντηση βεβαια. Αν ηταν κατι σοβαρο θα με ειχε παρει τηλεφωνο. Μολις μου απαντησει θα σας πω ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

 

Έτσι ειναι, υπάρχουν εσωτερικες ανακατατάξεις εκεί μεσα! Σε μια συνομιλία που ειχα με τη γιατρό μου την εκανα την ερωτηση, ακομα αναμενω απαντηση βεβαια. Αν ηταν κατι σοβαρο θα με ειχε παρει τηλεφωνο. Μολις μου απαντησει θα σας πω ;) 

Αχ σε ευχαριστουμε παρα πολυ! Το εχεις κ εσυ σαν αισθηση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Καλησπέρα είμαι στην 12 εβδομάδα περιμένουμε με το καλό το δεύτερο παιδάκι μας.καναμε την αυχενική προχτές όλα ήταν καλά και έφυγε ένα άγχος όπως καταλαβαίνετε.Η  Πητ μου είναι 25/8 εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες.Οι αναγουλες ακόμα υπάρχουν και η κόπωση που θέλεις να ξαπλώσεις και να μην κάνεις τπτ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2023 at 2:07 ΜΜ, ο/η Mummy2be είπε:

Τόσο μικρή απόκλιση? Πότε έχεις ΠΗΤ? Είδε και το φύλο ο γιατρός σε αυτη την εξεταση? 

Εμείς αυχενική θα κάνουμε 23/2. Θα εχω μπει ακριβώς μια μερα στην 13η εβδομαδα με βαση την περιοδο, 12+1 δλδ πρώτα ο Θεός. Για να δου΄με τι θα μας πουν κι εκεί. 

Η αλήθεια πως η γιατρός ειχε πει στην κολλητη μου (εχουμε την ίδια) πως τη μέρα που θα παρεις το μωρό στα χέρια θα ηρεμήσεις. Έως τότε, έρχεσαι, το βλέπουμε κι επειτα είναι στο χέρι του Θεού το μωράκι να συνεχίσει να ειναι γερό. Δεν μπορούμε να επεμβουμε με κανέναν τρόπο. 

Νομίζω οτι πολύ ρόλο παίζει η ψυχολογία μας. Αν είμαστε ήρεμες, όλα θα πάνε κατ'ευχήν. 

Ναι μικρή απόκλιση εικάζω επειδή ήμασταν σε απόσταση οπότε οι επαφές ήταν αρκετά συγκεκριμένες. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην αυχενική , με το καλό θα χαρούμε να μάθουμε νέα σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Αχ σε ευχαριστουμε παρα πολυ! Το εχεις κ εσυ σαν αισθηση? 

Νιώθω περίεργα τα εντερά μου. Εκεί καταλαβαίνω συνήθως ενόχληση και νιώθω πως η μητρα (μάλλον) διώχνει δεξια και αριστερα τις ωοθήκες μου! Χαχα! ναι ξερω ειναι περιεργο αυτο που λέω, αλλά αυτή την αίσθηση εχω! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...