Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

@Marika31 τέλειο το παιδάκι σου! Κάνει φοβερούς υπνους! Εμένα 3 μηνών και μέχρι προχθές θήλαζε ανά 1,5-2 ώρες και το βράδυ κοιμόταν 3ωρα (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Τώρα έχει αρχίσει να κοιμάται λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω αν θα κρατήσει αλλά το εύχομαι!

Οπότε μην ανησυχείς @Balak455 για τον ύπνο. Θα το βρει πιστεύω σιγά σιγά και το δικό σου.

Α επίσης εγώ δεν την αλλάζω πάνα το βράδυ γιατί ξυπνάει μετά και μπορεί να κάτσει και μία ώρα ξύπνια. Οπότε αν δεν έχει κάνει κακά (που δεν κάνει τώρα το βράδυ) θα της αλλάξω την πάνα το πρωί πια. 

Γιαυτο ειπα οτι ειναι και στο παιδι θεωρώ!! Ισως ομως τα 3ωρα να γινουν 5ωρα  ξαφνικα 😉😉 και σενα μικρουλι ειναι ακομα ❤️

Συμφωνώ με την πανα 😌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Δεν ξερω κ εγω πως να το κανω? Βλέπω αλλες κυκλοφορουν κανονικά.  Δηλαδη τυπου 8 το βραδυ βγαίνουμε?? Κ εγω σε ανοιχτό χωρο θελω να παω αλλα φοβαμαι τοσο πολυ.... εμας το καροτσι αφηνει ελαχιστο κενο μεταξυ του "σκεπαστρου" κ του σωματος. Καλα πως να το πω δεν ξερω. Εινσι το ινγκεσινα αν ξερεις. 

Αρα αν της βαλω μακρυμανικο ποδια χερια μέσα  κ κουβερτουλα να εινσι οκ? Φοβαμαι μην την υπερφορτωσω. Μετα φοβαμαι μην την αφησω κ κρυωνει.  Εχω μπερδευτει πολυ.

Ναι καταλαβα, το εχει ο αδερφος μου αυτο το καροτσι, μια χαραα! Βρε συ μην το φοβάσαι, θα είναι οκ το παιδακι σου με ενα μακρυμανικο και κατι πιο ψιλο απο πανω όπως μια κουβερτουλα πικε η μια μουσελινα λεπτη αναλογως την θερμοκρασία. Εκμεταλλευσου την καλοκαιρια τωρα που μπορείς, συμφωνω πολυ με οσα σου εγραψε και η  @Eliza Kats

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλες!!! Πολύ ενεργές είστε κάποιες.. κάποιες άλλες χαθήκαμε.. δεν απορώ γιατί 🤣🤣🤣 όμορφος ο καιρός που πέρασε απο τον Αύγουστο αλλά και με δυσκολίες. Προσωπικά τράβηξα Γολγοθά με τον θηλασμο, σιγά σιγά τώρα συνέρχομαι (θέλω να ελπιζω) και το αποτέλεσμα είναι νικητήριο μιας και θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή πάρα τις δυσκολίες. 

Εύχομαι να είστε όλες καλά! Είμαστε όλες ηρωίδες και μας αξίζουν συγχαρητήρια για όσα κάνουμε 💙  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια καμία που το μωράκι της δεν κοιμάται καθόλου υπάρχει;έχω απελπιστει. Μόνο το δικό μου είναι έτσι; με έχει ρημάξει. Τι κάνετε απλά τα αφήνετε κάτω μετά το θηλασμό και αυτά δεν ξυπνάνε;; Εμένα ο δικός μου είναι τόσο ανασφαλής που αν δεν έχει το βυζί στο στόμα δεν κλείνει μάτι. Εδώ ξυπνάει και που τον βγάζω να τον ρεψω. Τι να κάνω; πιπίλα δεν θέλει κοντεύω να τρελαθώ. Κάθε μέρα του φτιάχνω μπουκάλι με ξένο και προσφέρω μέσα στην ημέρα 3-4 φορές και δεν πίνει με τίποτα. Το πολύ με κλάμα και χίλια ζόρια να πιει 30 ml. Είμαι να σκάσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2023 at 9:49 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Ρε κορίτσια καμία που το μωράκι της δεν κοιμάται καθόλου υπάρχει;έχω απελπιστει. Μόνο το δικό μου είναι έτσι; με έχει ρημάξει. Τι κάνετε απλά τα αφήνετε κάτω μετά το θηλασμό και αυτά δεν ξυπνάνε;; Εμένα ο δικός μου είναι τόσο ανασφαλής που αν δεν έχει το βυζί στο στόμα δεν κλείνει μάτι. Εδώ ξυπνάει και που τον βγάζω να τον ρεψω. Τι να κάνω; πιπίλα δεν θέλει κοντεύω να τρελαθώ. Κάθε μέρα του φτιάχνω μπουκάλι με ξένο και προσφέρω μέσα στην ημέρα 3-4 φορές και δεν πίνει με τίποτα. Το πολύ με κλάμα και χίλια ζόρια να πιει 30 ml. Είμαι να σκάσω...

Ειρηνακι μου καλησπέρα!! Εμενα ναι κοιμαται μετα απο καθε θηλασμο 1-2 ωρες την ημερα και το βραδυ απο 5-7ωρες!Για την πιπιλα θα σου ελεγα να επιμεινεις γιατι και μενα ετσι εκανε αλλά τωρα την πιανει. 30ml εννοεις τρωει σε καθε γευμα με ξενο?? Ο παιδίατρος τι σου λεει? Έχεις επισκεφθει? Αυτο με τον ύπνο καταλαβαινω οτι σε κουραζει και ειναι εξουθενωτικο  αλλα μην σε ανυσηχει. Ειναι στο παιδι και ο ύπνος, η νύφη μου εχει απελπιστει με το δευτερο μωρακι της. Ζητημα να κοιμαται 5 λεπτα καθε φορά  που τρωει, καμια φορα και καθολου και ειναι 10 μηνων τωρα. Το ιδιο εκανε απο νεογέννητο οποτε απλα μπορει να μην το χει με τον υπνο το αντρακι σου! Κουραγιο μανα!!! Βάστα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ειρηνακι μου καλησπέρα!! Εμενα ναι κοιμαται μετα απο καθε θηλασμο 1-2 ωρες την ημερα και το βραδυ απο 5-7ωρες!Για την πιπιλα θα σου ελεγα να επιμεινεις γιατι και μενα ετσι εκανε αλλά τωρα την πιανει. 30ml εννοεις τρωει σε καθε γευμα με ξενο?? Ο παιδίατρος τι σου λεει? Έχεις επισκεφθει? Αυτο με τον ύπνο καταλαβαινω οτι σε κουραζει και ειναι εξουθενωτικο  αλλα μην σε ανυσηχει. Ειναι στο παιδι και ο ύπνος, η νύφη μου εχει απελπιστει με το δευτερο μωρακι της. Ζητημα να κοιμαται 5 λεπτα καθε φορά  που τρωει, καμια φορα και καθολου και ειναι 10 μηνων τωρα. Το ιδιο εκανε απο νεογέννητο οποτε απλα μπορει να μην το χει με τον υπνο το αντρακι σου! Κουραγιο μανα!!! Βάστα ❤️

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!! Όχι καλέ ποιο γεύμα! Την ημέρα πίνει 30 ml και αυτό επειδή αναγκάζεται να τα καταπίνει γτ στάζουν από το μπουκάλι στο στόμα του. Θέλω να κάνω μεικτη και δεν μπορώ. Κοίτα εμένα όλα μου τα μικρά έτσι ήταν ίσως είναι και κληρονομικό γτ κι εγώ ήμουν δύσκολο μωρό από ότι μου έχει πει η μάνα μου. Όσο τον έχω στο βυζί κοιμάται για ώρες. Τον αφήνω κάτω το μάτι γαριδα.

Εσύ τι κάνεις με την μπουμπού σου;που την βάζεις μετά το θηλασμό και κοιμάται;της δίνεις πιπίλα; πότε;;;αφού φάει;ενώ την έχει πάρει ο ύπνος;;και την παίρνει;την πιπιλαει;ποια έδωσες;;;;(χαχαχαχ το ξέρω πολλές ερωτήσεις οπότε και αν βρεις χρόνος μου λες)

Εσείς πως τα πάτε κατά τα άλλα;μεγαλώνει η μπουμπού σου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!! Όχι καλέ ποιο γεύμα! Την ημέρα πίνει 30 ml και αυτό επειδή αναγκάζεται να τα καταπίνει γτ στάζουν από το μπουκάλι στο στόμα του. Θέλω να κάνω μεικτη και δεν μπορώ. Κοίτα εμένα όλα μου τα μικρά έτσι ήταν ίσως είναι και κληρονομικό γτ κι εγώ ήμουν δύσκολο μωρό από ότι μου έχει πει η μάνα μου. Όσο τον έχω στο βυζί κοιμάται για ώρες. Τον αφήνω κάτω το μάτι γαριδα.

Εσύ τι κάνεις με την μπουμπού σου;που την βάζεις μετά το θηλασμό και κοιμάται;της δίνεις πιπίλα; πότε;;;αφού φάει;ενώ την έχει πάρει ο ύπνος;;και την παίρνει;την πιπιλαει;ποια έδωσες;;;;(χαχαχαχ το ξέρω πολλές ερωτήσεις οπότε και αν βρεις χρόνος μου λες)

Εσείς πως τα πάτε κατά τα άλλα;μεγαλώνει η μπουμπού σου;;;

Αα τα χεις ξαναπερασει οποτε ε?? Τι να πω, τελικα μπορεί  να ισχύει αυτο που λες με την κληρονομικοτητα!! Υπομονη βρε κοριτσι μου, εμπειρη μανουλα σου εισαι θα τα καταφερεις!! Εμεις ειμαστε καλα δοξα το θεο, ετοιμαζομαστε και για το τριτο εμβολιο σε μια εβδομαδα! Μετα απο καθε θηλασμο δεν κοιμαται πάντα οποτε παιζουμε, τραγούδαμε την βαζω λιγο γυμναστήριο την αφηνω λιγο στην καλαθουνα τέτοια πράγματα. Αν κοιμηθεί παω και την βαζω κατευθείαν στο κρεβατι της (στον λικνο) και  μετα απο 40-60 λεπτα ξυπναει. Πιπιλα της δινω με μετρο, μονο οταν ποναει η γκρινιαζει κι αν την παρει ο ύπνος με αυτη την πετάει μετα απο 5 λεπτά μονη της. Της δοκιμασα εξι πιπιλες δεν επιανε καμια εκτός απο μια της NUK, αυτη με έσωσε ! Γενικα μεσα σε μια εβδομαδα αλλαζουν πολλα πράγματα, σε αυτη την φαση, ειναι  το καλυτερο παιδι 😂 τρωει μια χαρα, 7-8 θηλασμους την μερα(μια φορα την ημερα αντλω γαλα και της το δινει ο μπαμπάς της με μπιμπερο για να μαθαινει) και γενικα ειναι ησυχη, εδω και 2 μέρες δεν κανει καθολου κολικους και τα βράδια  κοιμαται 5-7 ωρες το καμαρι μου!! Ευχομαι να συνεχίσει αυτο το πρόγραμμα γιατι με εχει βολέψει απίστευτα  και ειμαι ξεκουραστη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2023 at 9:49 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Ρε κορίτσια καμία που το μωράκι της δεν κοιμάται καθόλου υπάρχει;έχω απελπιστει. Μόνο το δικό μου είναι έτσι; με έχει ρημάξει. Τι κάνετε απλά τα αφήνετε κάτω μετά το θηλασμό και αυτά δεν ξυπνάνε;; Εμένα ο δικός μου είναι τόσο ανασφαλής που αν δεν έχει το βυζί στο στόμα δεν κλείνει μάτι. Εδώ ξυπνάει και που τον βγάζω να τον ρεψω. Τι να κάνω; πιπίλα δεν θέλει κοντεύω να τρελαθώ. Κάθε μέρα του φτιάχνω μπουκάλι με ξένο και προσφέρω μέσα στην ημέρα 3-4 φορές και δεν πίνει με τίποτα. Το πολύ με κλάμα και χίλια ζόρια να πιει 30 ml. Είμαι να σκάσω...

Πόσο είναι τώρα το παιδάκι σου; Θες να του δίνεις ξένο αλλά προτιμάει να θηλάζει; 

Εγώ μόνο με πιπίλα την κοιμιζω. Τις πρώτες 40 μέρες κοιμόταν κατευθείαν στο στήθος μετά ξεκίνησε κι εμένα να δυσκολεύεται. Προτείνω να δοκιμάσεις κι άλλες πιπίλες να δεις ποια του αρέσει. Εγώ της nuk έχω δώσει.

Ένα κόλπο που κάνω για να κοιμηθεί όταν δυσκολεύεται πολύ είναι να την παίρνω στο κρεβάτι και να "κοιμάμαι" δίπλα της. Χαλαρώνω και αναπνέω αργά κοντά της. Τα μωράκια μας μιμούνται και προσπαθούν να ακολουθήσουν τον ρυθμο της αναπνοής μας. (σε συνδυασμό με πιπίλα αυτό) Όταν κοιμηθεί βαθιά την βάζω στο κρεβάτι της και αν ξυπνήσει λιγάκι στη μεταφορά ξανακοιμαται αμέσως. Αν θες δοκίμασε το.

Αλλά γενικά εμείς 3+ μηνών το μοτίβο είναι θηλασμός, παιχνίδι 1-1,5 ώρα και μετά ύπνος με αγκαλιά για 30'-1ωρα (συνήθως 40-45' κοιμάται). Α και τον τελευταίο καιρό μου ζητάει φαί κάθε 3ωρες περίπου (παλιά ήταν κάθε 2).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, έχει κάποιας το παιδάκι κολικούς? Εμάς έχει και γενικά σφίγγεται αρκετά. Κανρι κακά μια φορά τη μέρα (μπορεί και μερα παρά μέρα 'η 2 φορές την ίδια μέρα). 

Πολλές φορές ενώ είναι στο στήθος ωρύεται. Χτυπάει τα χέρια του πάνω μου, κουνάει χέρια πόδια, κλαίει και δεν ξέρω τι να κάνω. Ενώ δηλαδή θηλάζει κανονικά ξεκινά κάτι τέτοια ξεσπάσματα. Αφήνει τη θηλή και κλαίει. Πολλές φορές ακούγονται αέρια 'η σφίγγεται. Αλλά δεν έχω την υπομονή να το διαχειριστω κάποιες φορές και καταφεύγω στο ξένο (κάνω έτσι κι αλλιώς μεικτή διατροφή). Φοβάμαι όμως μην μου μειωθεί η παραγωγή. 

Πώς να το διαχειριστώ? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, έχει κάποιας το παιδάκι κολικούς? Εμάς έχει και γενικά σφίγγεται αρκετά. Κανρι κακά μια φορά τη μέρα (μπορεί και μερα παρά μέρα 'η 2 φορές την ίδια μέρα). 

Πολλές φορές ενώ είναι στο στήθος ωρύεται. Χτυπάει τα χέρια του πάνω μου, κουνάει χέρια πόδια, κλαίει και δεν ξέρω τι να κάνω. Ενώ δηλαδή θηλάζει κανονικά ξεκινά κάτι τέτοια ξεσπάσματα. Αφήνει τη θηλή και κλαίει. Πολλές φορές ακούγονται αέρια 'η σφίγγεται. Αλλά δεν έχω την υπομονή να το διαχειριστω κάποιες φορές και καταφεύγω στο ξένο (κάνω έτσι κι αλλιώς μεικτή διατροφή). Φοβάμαι όμως μην μου μειωθεί η παραγωγή. 

Πώς να το διαχειριστώ? 

 

Γειά σου κορίτσι μου!! Εμας εχουν σχεδον σταματησει οι κολικοι μπορω να πω, σπάνια κανενα μεσημερι η το βραδακι. Παντως αυτο που χαλαγε τον κοσμο στο στηθος και δεν ηξερε τι ηθελε, οπως ακριβως δλδ το περιγράφεις μας τελειωσε ευτυχώς! Κοίτα πιστευω οτι εστω και  για 1-2 λεπτα να μπαίνει στο στηθος και να πιπιλαει η παραγωγή δεν μειώνεται αρκει να το βαζεις συχνα(καθε 3 ωρες πχ) στο στηθος σου κι ας μην τρωει κανονικα. Αλλιως αν δεν σε πιπιλαει καθολου τοτε καλο θα ηταν να αντλεις το γαλα σου με θηλαστρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου!! Εμας εχουν σχεδον σταματησει οι κολικοι μπορω να πω, σπάνια κανενα μεσημερι η το βραδακι. Παντως αυτο που χαλαγε τον κοσμο στο στηθος και δεν ηξερε τι ηθελε, οπως ακριβως δλδ το περιγράφεις μας τελειωσε ευτυχώς! Κοίτα πιστευω οτι εστω και  για 1-2 λεπτα να μπαίνει στο στηθος και να πιπιλαει η παραγωγή δεν μειώνεται αρκει να το βαζεις συχνα(καθε 3 ωρες πχ) στο στηθος σου κι ας μην τρωει κανονικα. Αλλιως αν δεν σε πιπιλαει καθολου τοτε καλο θα ηταν να αντλεις το γαλα σου με θηλαστρο

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Μαρίκα!!! Εντάξει, το 1-2 λεπτά το έχουμε. Αχαχαχαχχααχ. Όχι εντάξει, πολύ παραπάνω έχουμε απλά με ταλαιπωρία. Σε λίγες μέρες γινόμαστε 2 μηνών. Ανυπομονώ να σταματήσει όλο αυτό να ηρεμήσει και το ίδιο!!! 

Δίκιο έχεις πάντως και για το θήλαστρο!

Σε ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Μαρίκα!!! Εντάξει, το 1-2 λεπτά το έχουμε. Αχαχαχαχχααχ. Όχι εντάξει, πολύ παραπάνω έχουμε απλά με ταλαιπωρία. Σε λίγες μέρες γινόμαστε 2 μηνών. Ανυπομονώ να σταματήσει όλο αυτό να ηρεμήσει και το ίδιο!!! 

Δίκιο έχεις πάντως και για το θήλαστρο!

Σε ευχαριστώ!!

Καλημερα 😃!!!!!μεγαλωνετε και εσεις σιγα σιγα!Εμεις ειμαστε 2,5 μηνων τωρα και εχει περιπου μια εβδομάδα που σταματησαν οι κολικοι, εύχομαι και σε σας το ιδιο και θα δεις ποσο πιο εύκολα  θα ειναι ολα  μετα!! Εγω τωρα την θηλαζω 6-7 φορες την ημερα και 1 φορα την μερα αντλω με θηλαστρο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημερα 😃!!!!!μεγαλωνετε και εσεις σιγα σιγα!Εμεις ειμαστε 2,5 μηνων τωρα και εχει περιπου μια εβδομάδα που σταματησαν οι κολικοι, εύχομαι και σε σας το ιδιο και θα δεις ποσο πιο εύκολα  θα ειναι ολα  μετα!! Εγω τωρα την θηλαζω 6-7 φορες την ημερα και 1 φορα την μερα αντλω με θηλαστρο!! 

Μακάρι μακάρι!! Το βασικό πρόβλημα του μπέμπη είναι ότι σφίγγεται για τουαλέτα. Εσένα σφιγγοταν? Πόσες φορές έκανε κακά?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Μακάρι μακάρι!! Το βασικό πρόβλημα του μπέμπη είναι ότι σφίγγεται για τουαλέτα. Εσένα σφιγγοταν? Πόσες φορές έκανε κακά?

 

Ναι σφιγγοταν και κοκκινιζε ολόκληρη, μερικες φορες εβγαζε και αερια και εκλαιγε!! Πολλα κακα εμεις...δεκα φορες την ημερα, δλδ μετα απο καθε γευμα παντα! Τωρα κανει 6-7 φορες την ημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2023 at 5:03 ΜΜ, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, έχει κάποιας το παιδάκι κολικούς? Εμάς έχει και γενικά σφίγγεται αρκετά. Κανρι κακά μια φορά τη μέρα (μπορεί και μερα παρά μέρα 'η 2 φορές την ίδια μέρα). 

Πολλές φορές ενώ είναι στο στήθος ωρύεται. Χτυπάει τα χέρια του πάνω μου, κουνάει χέρια πόδια, κλαίει και δεν ξέρω τι να κάνω. Ενώ δηλαδή θηλάζει κανονικά ξεκινά κάτι τέτοια ξεσπάσματα. Αφήνει τη θηλή και κλαίει. Πολλές φορές ακούγονται αέρια 'η σφίγγεται. Αλλά δεν έχω την υπομονή να το διαχειριστω κάποιες φορές και καταφεύγω στο ξένο (κάνω έτσι κι αλλιώς μεικτή διατροφή). Φοβάμαι όμως μην μου μειωθεί η παραγωγή. 

Πώς να το διαχειριστώ? 

 

Μόλις περιέγραψες τους κολικούς του μωρού μου.

Τα απογεύματα τον πιάνουν κυρίως και σε κάθε τάισμα, ενώ πεινάει και θέλει να φάει, σφίγγεται και τεντώνεται νευρικά μέχρι να κάνει πορδούλες και αφού τις κάνει, ή κλαίει (και σταματάει το γάλα του) ή επανέρχεται και συνεχίζει να τρώει.

Η λυση που βρηκαμε οταν ξεκιναει να σφιγγεται και να αφηνει τη θηλη του μπιμπερο, ειναι να του αποσπασουμε την προσοχη ειτε με μια κουδουνιστρα, ειτε με α΄λλο παιχνιδι που κανει ζωηρο και ενδιαφερον ηχο! Τοτε χαζευει το παιχνιδι και συνεχιζει να πινει, αδιασπαστος! Δοκιμαστε το :) 

Δηλαδη ο ενας μας τον ταιζει και παραλληλα ο αλλος του κουναει το παιχνιδι στον αερα για να του κρατα την προσοχη εκει και να φευγει το μυαλο του απο την αναγκη του να κανει αερια, εγκαταλειποντας το γαλατακι του. Και αυτο δουλευει!

Στα καλα νεα ειναι οτι εχουν αραιωσει οι κολικοι του τωρα που ειμαστε 3μιση μηνων. Τη μια μερα εχει και την αλλη οχι, ενω μεχρι και πριν απο 2 εβδομαδες ειχε ΚΑΘΕ απογευμα, απο τις 7 μμ μεχρι τις 11.30-12 τα μεσανυχτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, εσάς τα μωράκια σας άρχισαν να στερεώνουν το καφαλάκι τους (με στήριξη εννοείτε); 

Επίσης πότε θα αρχίσουμε να τα βάζουμε να κάθονται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/10/2023 at 11:49 ΠΜ, ο/η User10993 είπε:

Κορίτσια καλημέρα, εσάς τα μωράκια σας άρχισαν να στερεώνουν το καφαλάκι τους (με στήριξη εννοείτε); 

Επίσης πότε θα αρχίσουμε να τα βάζουμε να κάθονται;

Γεια σου!! Εμενα η μπεμπα μου ειναι 2,5 μηνων και στηριζει αρκετα καλα τον αυχενα της, ακομα και ψηλα στον αερα χωρίς υποστηρίξη για καποια δευτερόλεπτα! Νομιζω μπορουν να καθονται απο τον 4ο μηνα και μετα αν εχουν δυναμώσει οι αρκετα οι μυς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/10/2023 at 12:50 ΠΜ, ο/η Marika31 είπε:

Γεια σου!! Εμενα η μπεμπα μου ειναι 2,5 μηνων και στηριζει αρκετα καλα τον αυχενα της, ακομα και ψηλα στον αερα χωρίς υποστηρίξη για καποια δευτερόλεπτα! Νομιζω μπορουν να καθονται απο τον 4ο μηνα και μετα αν εχουν δυναμώσει οι αρκετα οι μυς

Τέλεια και εμείς αρχίσαμε σιγά σιγά..  Το άλλο θέμα που με απασχολεί πολύ είναι ο ύπνος το βράδυ.  Το τελευταίο μας γεύμα είναι 6-8 και ακολουθεί ύπνος μέχρι τις 1 το βράδυ και μετά μέχρι το πρωί.. Πότε σταματούν να ξυπνάνε το βράδυ; ή έστω να το προσπαθήσουμε; είναι πολύ μικρό ακόμη; (ρωτώ γιατί άκουσα περίπτωση που το μωράκι κοιμάτε το αργότερο στις 19:30 και κοιμάτε μέχρι το πρωί απο 2 μηνών.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η User10993 είπε:

Τέλεια και εμείς αρχίσαμε σιγά σιγά..  Το άλλο θέμα που με απασχολεί πολύ είναι ο ύπνος το βράδυ.  Το τελευταίο μας γεύμα είναι 6-8 και ακολουθεί ύπνος μέχρι τις 1 το βράδυ και μετά μέχρι το πρωί.. Πότε σταματούν να ξυπνάνε το βράδυ; ή έστω να το προσπαθήσουμε; είναι πολύ μικρό ακόμη; (ρωτώ γιατί άκουσα περίπτωση που το μωράκι κοιμάτε το αργότερο στις 19:30 και κοιμάτε μέχρι το πρωί απο 2 μηνών.  

Εσεις ποσο είστε? Δυο μηνων? Αυτο και γω το εχω απορία και θελω την Τετάρτη που θα ερθει ο παιδίατρος μας να το συζητήσουμε. Πιστεύω ομως οτι μετα τον 3ο 4ο μηναα αρχιζει και φτιαχνει αυτο. Ας πουμε εμενα τωρα η μπεμπα τρωει 140 ml και το τελευταίο της γευμα ειναι 11:00 το βραδυ  μετα ξυπναει στις 5 :00  παλι και μετα ξανα στις 10:00 το πρωί. Οταν η ποσότητα που τρωει  θα αυξηθει αρκετά τοτε πιστευω οτι θα κοιμαται πλέον περισσοτερο μεχρι το πρωί. Εγω αυτο που θα ήθελα να πετυχω πάντως ιδανικα ειναι να τρωει τελευταίο στις 8 και μετα ξανα 8 το πρωι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια δεν προλαβαίνω να απαντήσω αλλά μπαίνω που και που και διαβάζω. Εδώ γίνεται χαμός με τρία μικρά. Διαβάζω κάτι ώρες που κοιμούνται τα μωράκια σας και κλαίω από την εξάντληση και τα νεύρα μου 😂😂 Εμένα πάλι αν κοιμηθεί 4 ώρες σερι κάνω πάρτυ. Βέβαια με την πιπίλα και το Μπιμπερο παράτησα τις προσπάθειές πλέον. Πίνει μόνο από το στήθος μου ίσως και γι'αυτό δεν πίνει μάλλον αρκετά όσο θα έπινε από το μπουκάλι. Έχει κολλήσει και εκατό φορές ιώσεις από τις μεγάλες και σίγουρα επηρεάζει και αυτό καθώς είναι συνέχεια με μυξες και βήχα... Γενικά απελπισία και μετράμε αντίστροφα μέχρι τις 11/11 που θα γίνει τριών μηνών για να αποφύγουμε τον κίνδυνο εισαγωγής σε νοσοκομείο σε περίπτωση πυρετού.... Ευτυχώς μέχρι στιγμής τα έχουμε περάσει ξωφαλτσα, μέχρι και γαστρεντερίτιδα έφεραν οι μικρές μου και πάλι ο μπέμπης τίποτα! Μόνο με τις μυξουλες του..

Κολικούς δεν μου κάνει ευτυχώς μόνο κάποιες φορές που βογκαει στον ύπνο του (συνήθως όταν τρώω σοκολάτα). Κακα έχουν μειωθεί και σε εμάς κάνει δύο τρεις φορές την ημέρα. Τα κορίτσια μου έκαναν μια φορά την εβδομάδα να σκεφτείτε αλλά έπιναν μόνο μητρικό γάλα (μας είχε πει η παιδίατρος ότι είναι φυσιολογικό).

Αυτό που δεν αντέχω βρε κορίτσια είναι η μοναξιά. Παρόλο που είμαι όλη μέρα με τρία παιδάκια νοιωθω ότι θα ήθελα να πω και μια κουβέντα με έναν ενήλικα. Δυστυχώς δεν έρχεται και κάνεις για επίσκεψη, μόνο όταν πηγαίνουμε στην πλατεία βλέπουμε λίγο κόσμο αλλά και αυτό δεν το απολαμβάνω καθώς περνάω όλη την ώρα εκεί κουκουλωμενη με το στήθος έξω να θηλάζω τον μικρό.... Θα προτιμούσα να του έδινα γαλατάκι με μπουκάλι. 

Αυτά τα δικά μας. Σας φιλώ και καλά κουράγια κορίτσια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κορίτσια δεν προλαβαίνω να απαντήσω αλλά μπαίνω που και που και διαβάζω. Εδώ γίνεται χαμός με τρία μικρά. Διαβάζω κάτι ώρες που κοιμούνται τα μωράκια σας και κλαίω από την εξάντληση και τα νεύρα μου 😂😂 Εμένα πάλι αν κοιμηθεί 4 ώρες σερι κάνω πάρτυ. Βέβαια με την πιπίλα και το Μπιμπερο παράτησα τις προσπάθειές πλέον. Πίνει μόνο από το στήθος μου ίσως και γι'αυτό δεν πίνει μάλλον αρκετά όσο θα έπινε από το μπουκάλι. Έχει κολλήσει και εκατό φορές ιώσεις από τις μεγάλες και σίγουρα επηρεάζει και αυτό καθώς είναι συνέχεια με μυξες και βήχα... Γενικά απελπισία και μετράμε αντίστροφα μέχρι τις 11/11 που θα γίνει τριών μηνών για να αποφύγουμε τον κίνδυνο εισαγωγής σε νοσοκομείο σε περίπτωση πυρετού.... Ευτυχώς μέχρι στιγμής τα έχουμε περάσει ξωφαλτσα, μέχρι και γαστρεντερίτιδα έφεραν οι μικρές μου και πάλι ο μπέμπης τίποτα! Μόνο με τις μυξουλες του..

Κολικούς δεν μου κάνει ευτυχώς μόνο κάποιες φορές που βογκαει στον ύπνο του (συνήθως όταν τρώω σοκολάτα). Κακα έχουν μειωθεί και σε εμάς κάνει δύο τρεις φορές την ημέρα. Τα κορίτσια μου έκαναν μια φορά την εβδομάδα να σκεφτείτε αλλά έπιναν μόνο μητρικό γάλα (μας είχε πει η παιδίατρος ότι είναι φυσιολογικό).

Αυτό που δεν αντέχω βρε κορίτσια είναι η μοναξιά. Παρόλο που είμαι όλη μέρα με τρία παιδάκια νοιωθω ότι θα ήθελα να πω και μια κουβέντα με έναν ενήλικα. Δυστυχώς δεν έρχεται και κάνεις για επίσκεψη, μόνο όταν πηγαίνουμε στην πλατεία βλέπουμε λίγο κόσμο αλλά και αυτό δεν το απολαμβάνω καθώς περνάω όλη την ώρα εκεί κουκουλωμενη με το στήθος έξω να θηλάζω τον μικρό.... Θα προτιμούσα να του έδινα γαλατάκι με μπουκάλι. 

Αυτά τα δικά μας. Σας φιλώ και καλά κουράγια κορίτσια μου

Μπορεί να θηλάζει ώρα γιατί ίσως δεν έχει μεγάλη ροή το στήθος σου; Σορυ δεν θυμάμαι πως τον τάιζες στην αρχή αλλά σίγουρα θα στρώσει και θα τρώει πιο γρήγορα. Εμένα τώρα είναι 3,5 μηνών και τρώει ανά 2-3 ώρες και ξεκίνησε να κοιμάται σερί 2 βράδια τώρα! 8 και 9 ώρες σερί μου έκανε. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι 😊 Μέχρι πριν κοιμόταν το πολύ 4 ώρες σερί.

Συμφωνώ με την παρέα 😅 Κι εγώ ενώ είμαι φουλ με τη μικρή και δεν κάθομαι ιδιαίτερα, βαριέμαι φουλ 😅 Που μένεις κορίτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Μπορεί να θηλάζει ώρα γιατί ίσως δεν έχει μεγάλη ροή το στήθος σου; Σορυ δεν θυμάμαι πως τον τάιζες στην αρχή αλλά σίγουρα θα στρώσει και θα τρώει πιο γρήγορα. Εμένα τώρα είναι 3,5 μηνών και τρώει ανά 2-3 ώρες και ξεκίνησε να κοιμάται σερί 2 βράδια τώρα! 8 και 9 ώρες σερί μου έκανε. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι 😊 Μέχρι πριν κοιμόταν το πολύ 4 ώρες σερί.

Συμφωνώ με την παρέα 😅 Κι εγώ ενώ είμαι φουλ με τη μικρή και δεν κάθομαι ιδιαίτερα, βαριέμαι φουλ 😅 Που μένεις κορίτσι;

Καλησπέρα κοριτσι μου!!! Πώς πάτε!!!! Μπράβο ρε συ μακάρι κι εμένα να κοιμηθεί!!! Θηλαζεις μόνο από στήθος; δίνεις καθόλου μπουκαλι πριν τον ύπνο;και που κοιμάται;στο κρεβάτι σου η στην κούνια; δώσε συμβουλές και ελπίδα στον λαό!!!!!

Στήθος εξαρχής έδωσα με το που ήρθαμε σπιτι, μπουκάλι προσπαθούσα να δίνω ένα την ημέρα χωρίς επιτυχία τα παράτησα! Τα ίδια και με την πιπίλα. Έτσι ήταν και οι άλλες μου μικρές, πιπίλα μπιμπερο δεν πήραν ποτέ κι ας προσπάθησα. 

Νοιώθεις κι εσύ έναν τρόμο όταν λείπουν όλοι και είσαι με το μωρό; εγώ ναι! Φοβάμαι συνέχεια ότι κάτι θα γίνει! Άσε ψυχολογία χάλια....

Μένω Αθήνα Καματερό, εσύ; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου!!! Πώς πάτε!!!! Μπράβο ρε συ μακάρι κι εμένα να κοιμηθεί!!! Θηλαζεις μόνο από στήθος; δίνεις καθόλου μπουκαλι πριν τον ύπνο;και που κοιμάται;στο κρεβάτι σου η στην κούνια; δώσε συμβουλές και ελπίδα στον λαό!!!!!

Στήθος εξαρχής έδωσα με το που ήρθαμε σπιτι, μπουκάλι προσπαθούσα να δίνω ένα την ημέρα χωρίς επιτυχία τα παράτησα! Τα ίδια και με την πιπίλα. Έτσι ήταν και οι άλλες μου μικρές, πιπίλα μπιμπερο δεν πήραν ποτέ κι ας προσπάθησα. 

Νοιώθεις κι εσύ έναν τρόμο όταν λείπουν όλοι και είσαι με το μωρό; εγώ ναι! Φοβάμαι συνέχεια ότι κάτι θα γίνει! Άσε ψυχολογία χάλια....

Μένω Αθήνα Καματερό, εσύ; 

 

Θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή. Δίνει ο άντρας μου μπουκάλι αν χρειαστεί να λείψω. Δεν της αρέσει πολύ αλλά πίνει. Έχω πάρει το calma της medela που πρέπει να ρουφήξει για να βγει γάλα γιατί με τα άλλα πνιγόταν.

Η μικρή κοιμάται στην κούνια της στο δωμάτιο της πλέον. Δυστυχώς ξεκίνησε να ξυπνάει πάλι στις 4 άντε 5 ώρες το βράδυ. Δεν πειράζει καλά είναι. Ίσως το βρει κάποια στιγμή και ξανακοιμηθεί σερί 😅 Προσπαθώ να της φτιάξω ρουτίνα αλλά δυσκολεύομαι γιατί δεν είμαστε συνεπείς σε αυτή. Θα δω πως θα πάει 😜

Πιπίλα ευτυχώς μου παίρνει από την 5η εβδομάδα που ξεκίνησε το πρώτο άλμα και ήθελε να πιπιλησει για παρηγοριά. Γενικά με έχει σώσει γιατί δεν μπορώ καθόλου το πιπιλισμα. Με εκνευρίζει για κάποιο λόγο, οπότε αν δω ότι κάθεται λίγο παραπάνω στο στήθος και το πιπιλαει της το βγάζω και της βάζω πιπίλα 😅 Της nuk χρησιμοποιώ αν θες να δοκιμάσεις πάλι. (Να δω μετά πως θα την κόψουμε βέβαια)

Κάτι άλλο που προσπαθώ να κάνω με τον ύπνο της είναι με το που γλαρωνει να την βάζω στην κούνια της να κοιμηθεί μόνη της. Δεν πιάνει πάντα αλλά μερικές φορές πάει πολύ καλά αυτό γιατί δεν βολεύεται στην αγκαλιά και κοπανιεται και εκνευρίζεται και με το που την αφήνω στην κούνια γλαρωνει και κοιμάται.

Τρόμο δεν νιώθω όταν είμαι μόνη με το μωρό αλλά νιώθω ότι δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα γιατί όταν είναι ξύπνια δεν μπορώ να την αφήσω πολύ μόνη. Και που πετάγομαι να φέρω κάτι έχω το άγχος μην κάνει τίποτα και βρεθεί στο πάτωμα ή πάθει κάτι ξέρω γω 😅 Αν και εντάξει την ασφαλιζω κάπως.

Ηράκλειο Αττικής είμαι εγώ. Κοντά είμαστε σχετικά 😊 κρίμα δεν παίρνω καθόλου το αμάξι με την μικρή, φοβάμαι... Αν θες να ανταλλάξουμε social να βγούμε κάνα σκ 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα.Μετα απο καιρο μπαινω στις συζητησεις.

Γενησα το αγορακι μου την 31 ιουλιου 3530 κιλα.Θηλαζω πλεον αποκλειστικα και αντλω γαλα για να δινω και μπιμπερο μια φορα την ημερα να μην δυσκολευτει με τον αποθηλασμο αργοτερα.Συνηθως το δινει η μητερσ μου,Βαζω και στον καταψυκτη αφου κανω θήλαστρο για να το αποσυμφοριζω γιατι ειχα κανει γρομπαλακια ?

Ξυπναει 1 φορα την νυχτα μονο.για φαγητο

Ειχαμε κολικους απο 12 ημερων που τωρα στους 2 μηνες κσι 20 μερες , σχεδον τελίωσαν.Μας βοηθησε πολυ το delictase που εδωσε η παιδιατροσ κανει 30 ευρω το μπουκαλακι και επαιρνα 6 το μηνα.Τώρα το δινω 2 φορες την μερα μονο και τελος του 3 μηνα το σταματω εντελως.

Θελει αγκαλιτσα συχνα , μου κανει και εμενα αερια οταν θηλαζει.

Θελει στηθος οταν πειναει, οταν ποναει, οταν νυσταζει, οταν θέλει να κανει πιο ευκολα τα κακα του, οταν βαριεται επισης θελει να θηλασει.Του δινω το στηθος οταν μου το ζητήσει, καποιες φορες που ειμαι εξεντλημενη οχι.

Το βράδυ βογαει πολλεσ φορες απο τα αερια στον υπνο του.

Μυξουλες ειχε στην αρχη τις εβγαζα με φυσιολογικο ορο, αφου μετα εκεινος φτερνιζοταν και εβγαιναν απο μονες τουσ.

Τωρα θα παρακολουθω και εγω παλι , προβληματιζομαι τι θα εχω κατω για να μπουσουλαει!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/7/2023 at 7:00 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Με το καλόοοο!! Με έναν πόνο κορίτσι μου ❤️❤️ καλέ εμείς έχουμε ίδια ΠΗΤ. Κι εγώ σήμερα είμαι 37+4!!! Πήγα και εγώ γιατρό αλλά ακόμα άγνωστο το πότε θα γεννήσω. Μου είπε να πάω σε κάνα δυο εβδομάδες να μου κάνει κολπική εξέταση μπας και βοηθήσει λίγο τα πράγματα και ξεκινήσει ο τοκετός. Πώς νοιώθεις που σε μια εβδομάδα θα έχεις αγκαλιά το μωράκι σου;;;;

Εύχομαι τα καλύτερα 

 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή. Δίνει ο άντρας μου μπουκάλι αν χρειαστεί να λείψω. Δεν της αρέσει πολύ αλλά πίνει. Έχω πάρει το calma της medela που πρέπει να ρουφήξει για να βγει γάλα γιατί με τα άλλα πνιγόταν.

Η μικρή κοιμάται στην κούνια της στο δωμάτιο της πλέον. Δυστυχώς ξεκίνησε να ξυπνάει πάλι στις 4 άντε 5 ώρες το βράδυ. Δεν πειράζει καλά είναι. Ίσως το βρει κάποια στιγμή και ξανακοιμηθεί σερί 😅 Προσπαθώ να της φτιάξω ρουτίνα αλλά δυσκολεύομαι γιατί δεν είμαστε συνεπείς σε αυτή. Θα δω πως θα πάει 😜

Πιπίλα ευτυχώς μου παίρνει από την 5η εβδομάδα που ξεκίνησε το πρώτο άλμα και ήθελε να πιπιλησει για παρηγοριά. Γενικά με έχει σώσει γιατί δεν μπορώ καθόλου το πιπιλισμα. Με εκνευρίζει για κάποιο λόγο, οπότε αν δω ότι κάθεται λίγο παραπάνω στο στήθος και το πιπιλαει της το βγάζω και της βάζω πιπίλα 😅 Της nuk χρησιμοποιώ αν θες να δοκιμάσεις πάλι. (Να δω μετά πως θα την κόψουμε βέβαια)

Κάτι άλλο που προσπαθώ να κάνω με τον ύπνο της είναι με το που γλαρωνει να την βάζω στην κούνια της να κοιμηθεί μόνη της. Δεν πιάνει πάντα αλλά μερικές φορές πάει πολύ καλά αυτό γιατί δεν βολεύεται στην αγκαλιά και κοπανιεται και εκνευρίζεται και με το που την αφήνω στην κούνια γλαρωνει και κοιμάται.

Τρόμο δεν νιώθω όταν είμαι μόνη με το μωρό αλλά νιώθω ότι δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα γιατί όταν είναι ξύπνια δεν μπορώ να την αφήσω πολύ μόνη. Και που πετάγομαι να φέρω κάτι έχω το άγχος μην κάνει τίποτα και βρεθεί στο πάτωμα ή πάθει κάτι ξέρω γω 😅 Αν και εντάξει την ασφαλιζω κάπως.

Ηράκλειο Αττικής είμαι εγώ. Κοντά είμαστε σχετικά 😊 κρίμα δεν παίρνω καθόλου το αμάξι με την μικρή, φοβάμαι... Αν θες να ανταλλάξουμε social να βγούμε κάνα σκ 😅

Καλημερα, και απο μενα να σας ζησουν τα μωρακια, γερα και τυχεεα να ειναι,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...