Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Κορίτσια κατι ακομη... μηπως εχει καποια να προτείνει ενδοεπικοινωνια με καμερα?? Το σπιτι ειναι 130 τετραγωνικα και χρειαζεται γιατι δεν ακουω τιποτα αν ειμαι στην κουζινα, καλα στην βεραντα δεν το συζητω ουτε καν. Εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ αλλα εχω μπερδευτει απο κριτικες!! Με ενδιαφερει να εχει καλη εμβέλεια και μεγαλη οθονη. Ειναι καπως επικίνδυνη η μπέμπα, σκεπαζεται μεχρι πάνω, κουνιεται πολυ γυρναει απο ανασκελα στο πλαι, χαμο κανει γενικα δεν  ειναι ησυχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια κατι ακομη... μηπως εχει καποια να προτείνει ενδοεπικοινωνια με καμερα?? Το σπιτι ειναι 130 τετραγωνικα και χρειαζεται γιατι δεν ακουω τιποτα αν ειμαι στην κουζινα, καλα στην βεραντα δεν το συζητω ουτε καν. Εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ αλλα εχω μπερδευτει απο κριτικες!! Με ενδιαφερει να εχει καλη εμβέλεια και μεγαλη οθονη. Ειναι καπως επικίνδυνη η μπέμπα, σκεπαζεται μεχρι πάνω, κουνιεται πολυ γυρναει απο ανασκελα στο πλαι, χαμο κανει γενικα δεν  ειναι ησυχη

Εμείς το ψάξαμε πολύ και ήταν όλες πανάκριβες, έτσι βρήκαμε αυτή απο σκρούτζ και την παραγγήλαμε, είναι αρκετά οικονομική, είναι best seller, μέχρι και νανολυρισμα μπορεί να βάλεις..

Σου στέλνω το link να την δεις:

https://www.skroutz.gr/s/20166998/Asyrmati-Endoepikoinonia-Morou-VB603-me-Kamera-Othoni-3-2.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Ναι η αλήθεια είναι πως και με τη πρώτη μου κόρη είχα έντονη ροη και εκεί γύρω στους 3-3,5 μήνες μπορούσε και το διαχειριζόταν..ευελπιστώ να γίνει το ίδιο και με τη μπεμπα. Απλά η κόρη μου καθόταν πιο πολύ ωρα στο στήθος..η μπεμπα στο 5 λεπτό τρώει..

Καλά κι εμένα 3 μηνών τώρα ακόμα πνίγεται η καψερη. Αλλά το παλεύει 😅 Κυρία η μπέμπα τρώει και τέλος δεν σε κουράζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια κατι ακομη... μηπως εχει καποια να προτείνει ενδοεπικοινωνια με καμερα?? Το σπιτι ειναι 130 τετραγωνικα και χρειαζεται γιατι δεν ακουω τιποτα αν ειμαι στην κουζινα, καλα στην βεραντα δεν το συζητω ουτε καν. Εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ αλλα εχω μπερδευτει απο κριτικες!! Με ενδιαφερει να εχει καλη εμβέλεια και μεγαλη οθονη. Ειναι καπως επικίνδυνη η μπέμπα, σκεπαζεται μεχρι πάνω, κουνιεται πολυ γυρναει απο ανασκελα στο πλαι, χαμο κανει γενικα δεν  ειναι ησυχη

Εγώ έχω της Philips Aventi, αλλά φαντάσου σε 75 τετραγωνικά σπίτι αν έχω το μωρό στη μία άκρη και εμείς είμαστε στην άλλη άκρη του σπιτιού (είναι μακρόστενο το σπίτι) καμιά φορά χάνει το σήμα. Οπότε δεν ξέρω αν βρεις κάποιο με μεγαλύτερη εμβέλεια. Βέβαια όταν το έχω πάρει στα πεθερικά μου μια χαρά πιάνει από τον ένα όροφο στον άλλο. Πιστεύω έχει να κάνει με τι άλλα σήματα παρεμβάλλονται μέσα στο σπίτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα σε εμάς όσο αφορά την κλαψα και την αγκαλιά και τον ύπνο. Μας έχει σώσει αρκετά η πιπίλα που την χαλαρώνει. Ακόμα και όταν πονάει η κοιλίτσα της ηρεμεί αρκετά με την πιπίλα.

Ριλαξ δεν είχα πάρει ούτε εγώ στην αρχή αλλά πλέον το θεωρώ must! Εγώ βρήκα μεταχειρισμένο της babybjorn και της αρέσει φουλ! Κάθεται πολύ εκεί και μας χαζεύει και της μιλάμε ή παίζουμε. Το συστήνω! Είναι ακριβό αλλά κάνει δουλειά.

Εμένα από τα 2 -2,5 κάθεται αρκετά στο γυμναστήριο και χαζεύει οπότε προλαβαίνω να κάνω καμιά δουλίτσα ή να φάω 😅 Βέβαια αν έχει πονακια ή θέλει να κοιμηθεί θέλει λίγο αγκαλίτσα.

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς μανουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια εσεις εχετε βαλει μακρυμανικα στο μωρακια σας ? Η οχι ακομα? 

Καλημέρα!!!! Εγω εδω και μια εβδομάδα τις φοραω απο μεσα  τιραντακι κι απεξω μακρυμανικα και μακρυ ποδι εννοείται λεπτο. Οταν ανεβαινουμε Αραχωβα στα πεθερικα μου τις φοραω κανονικα χειμωνιάτικα φορμακια. Στο λικνο της εχω βαλει μια λεπτη βαμβακερη κουβερτα απο κατω και την σκεπάζω με αλλη μια ιδια  απο πανω και είναι μια  χαρα, δεν ιδρωνει καθόλου. Και στο μπάνιο της βαζω πλεον  θερμανση γιατι παρατηρησα οτι κρυωνε εκλαιγε ξαφνικα και γινοταν μπλε ενω τρελενοταν για το νερο μεχρι τώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/10/2023 at 2:46 ΜΜ, ο/η User10993 είπε:

Εμείς το ψάξαμε πολύ και ήταν όλες πανάκριβες, έτσι βρήκαμε αυτή απο σκρούτζ και την παραγγήλαμε, είναι αρκετά οικονομική, είναι best seller, μέχρι και νανολυρισμα μπορεί να βάλεις..

Σου στέλνω το link να την δεις:

https://www.skroutz.gr/s/20166998/Asyrmati-Endoepikoinonia-Morou-VB603-me-Kamera-Othoni-3-2.html

Και μεις σε αυτην καταλήξαμε! Θα την παραγγείλω αυριο, σε ευχαριστώ πολυ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/10/2023 at 10:22 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Κοιτα ξερω οτι τοσο μικρούλια ισως θα πρεπε να τρωει τουλαχιστον 15 λεπτά αλλα εφοσον βρεχει πανες μια χαρα ειναι ολα τρωει σωστα. Καθε μωρακι εχεις τους δικους του ρυθμούς! Εμεις τωρα ειμαστε 2,5 μηνων και τρωει 5'κ 5'.Αυτο με την ροη το ειχα κ γω κι ακομα το εχω, πολυ σπαστικο, πνιγεται μπαινει βγαινει και βηχει οπως ακριβως το περιγράφεις!! 

Πόση ώρα κοιμάται με τους 5 λεπτους θηλασμους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Πόση ώρα κοιμάται με τους 5 λεπτους θηλασμους!

Κοριτσι εμένα πλεον κοιμαται απο  4-6 ωρες το βραδυ και την μερα εκει που κοιμοταν 2ωρο τωρα κοιμαται 3-4ωρο!! Εύχομαι να συνέχισει ετσι γιατι ειναι τελεια, ξεκουραζομαι και γω! Δηλαδη σύνολο κάνουμε 6-8 θηλασμους του 5 λεπτου καποιες λιγες φορες και 10 λεπτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια κατι αλλο ακομα. Εσεις βγαζετε βραδακι τα μωρα σας? Θελω να πω πχ να πατε με τον αντρα σας μια βολτα, ενα καφε, ενα φαγητο? Αν ναι οποια ξερει τι πρεπει να προσεξουμε για να μην αρρωστήσει? Εγω δεν το εχω κανει ακομα περα απο 2 3 βολτες μετα το μεσημερι. Θελω ομως να ξεκινησω. Πειτε μου οσες γνωριζετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσι εμένα πλεον κοιμαται απο  4-6 ωρες το βραδυ και την μερα εκει που κοιμοταν 2ωρο τωρα κοιμαται 3-4ωρο!! Εύχομαι να συνέχισει ετσι γιατι ειναι τελεια, ξεκουραζομαι και γω! Δηλαδη σύνολο κάνουμε 6-8 θηλασμους του 5 λεπτου καποιες λιγες φορες και 10 λεπτά 

Μαρίκα μου πόσο είναι η μπεμπούλα σου ακριβώς? Γιατί κι εμένα έχει μειωθεί ο χρόνος θηλασμού δραματικά αλλά θηλάζουμε κάθε 2 με 3 ώρες, ακόμα και τη νύχτα! Ο μπέμπης μου είναι 6 εβδομάδων και 3 ημερών! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Μαρίκα μου πόσο είναι η μπεμπούλα σου ακριβώς? Γιατί κι εμένα έχει μειωθεί ο χρόνος θηλασμού δραματικά αλλά θηλάζουμε κάθε 2 με 3 ώρες, ακόμα και τη νύχτα! Ο μπέμπης μου είναι 6 εβδομάδων και 3 ημερών! 

10 εβδομαδων και 4 ημερών ειναι η μπέμπα μου!! Πριν λίγο καιρο το ιδιο εκανε και μενα και ξαφνικα μια μερα κοιμηθηκε 4 ωρες μετα 4 μιση μετα το εκανε 5ωρες μετα 5 μιση και μεχρι χθες 6 ωρες (την νυχτα.) υτε εγω δεν το πιστεύα, 😂το συζητησα με τον παιδίατρο γιατι αγχωθηκα λιγο τοσες ωρες που μένει νηστικη αλλα μου ειπε να κανω το κοροιδο και οτι δεν υπαρχει λογος να την ξυπναω εφοσον ειναι μια χαρά απο βαρος, κοντευει τα 6 κιλα τωρα!! Επίσης δεν εχω πλεον και το άγχος με τα κακα να μην μενει λερωμενη τοση ωρα αφου κι αυτο ρυθμιστηκε. Δλδ το βραδυ εχει μονο ουρα, κακα κανει μονο απο τις 8 το πρωι και μετα καμια δεκαρια φορές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια κατι αλλο ακομα. Εσεις βγαζετε βραδακι τα μωρα σας? Θελω να πω πχ να πατε με τον αντρα σας μια βολτα, ενα καφε, ενα φαγητο? Αν ναι οποια ξερει τι πρεπει να προσεξουμε για να μην αρρωστήσει? Εγω δεν το εχω κανει ακομα περα απο 2 3 βολτες μετα το μεσημερι. Θελω ομως να ξεκινησω. Πειτε μου οσες γνωριζετε!

Σε εμενα δεν εχει τυχει εκτος απο ενα βραδυ το καλοκαίρι. Εχω σκοπό να παμε  ομως και για  ποτακι και για φαγητο οσο κραταει λιγο ο καιρος ακομα παντα ομως σε εξωτερικο χωρο η εστω αεριζομενο. Αυτο που θα κανω εγω ειναι να της φορεσω μακρυ φορμακι ζεστο και ενα κοντομανικο απο μεσα και μια λεπτη χειμώνιατικη κουβερτα απο πανω στο καροτσακι της και θα προσεξω τα ρευματα, να μην φυσάει κτλπ κτλπ. Επίσης την κρυβω με την ηλιοπροστασια καθε φορα που παω καπου να μην φαίνεται καθολου 😂 να μην την βλέπει ανθρώπος γιατι δεν φανταζεστε τι σχουμε τραβηξει με το ματι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

10 εβδομαδων και 4 ημερών ειναι η μπέμπα μου!! Πριν λίγο καιρο το ιδιο εκανε και μενα και ξαφνικα μια μερα κοιμηθηκε 4 ωρες μετα 4 μιση μετα το εκανε 5ωρες μετα 5 μιση και μεχρι χθες 6 ωρες (την νυχτα.) υτε εγω δεν το πιστεύα, 😂το συζητησα με τον παιδίατρο γιατι αγχωθηκα λιγο τοσες ωρες που μένει νηστικη αλλα μου ειπε να κανω το κοροιδο και οτι δεν υπαρχει λογος να την ξυπναω εφοσον ειναι μια χαρά απο βαρος, κοντευει τα 6 κιλα τωρα!! Επίσης δεν εχω πλεον και το άγχος με τα κακα να μην μενει λερωμενη τοση ωρα αφου κι αυτο ρυθμιστηκε. Δλδ το βραδυ εχει μονο ουρα, κακα κανει μονο απο τις 8 το πρωι και μετα καμια δεκαρια φορές 

  Τέλεια, φυσικά κάνεις το κορόιδο και προχωράς! 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2023 at 12:44 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσι εμένα πλεον κοιμαται απο  4-6 ωρες το βραδυ και την μερα εκει που κοιμοταν 2ωρο τωρα κοιμαται 3-4ωρο!! Εύχομαι να συνέχισει ετσι γιατι ειναι τελεια, ξεκουραζομαι και γω! Δηλαδη σύνολο κάνουμε 6-8 θηλασμους του 5 λεπτου καποιες λιγες φορες και 10 λεπτά 

Ουαου!!! Ακούγεται τέλειο! Εγώ κάνω μικτή διατροφή. Ο θηλασμός είναι άλλοτε 20' άλλοτε 40'. 

Είμαστε 45 ημερών 5300. 

Μήπως παίζει ρόλο που δεν κσνω αποκλειστικό θηλασμό? Για τους χρόνους θηλασμού εννοώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/10/2023 at 5:33 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85πώς πήγε η καμπύλη;

Μου διέγνωσε αρχή προδιαβήτη! Συγκεκριμένα στην καμπύλη μου βγήκε το νηστείας 100, αλλά έκανα και καμπύλη ινσουλίνης, η οποία ήταν ευτυχώς καλή.

Μου σύστησε προσεγμένη διατροφή, καθημερινή άσκηση και να επαναλάβω την καμπύλη σε 3 μήνες!

Καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα κορίτσια...

Το θέμα με το σάκχαρο δεν έχει κλείσει οριστικά για μένα.

Χοντρικά θα πω ότι τουλάχιστον το "πρόλαβα" πριν εξελιχθεί σε Διαβήτη Τύπου 2.

Θέλει όμως συνεχή προσοχή για να μην εξελιχθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Ουαου!!! Ακούγεται τέλειο! Εγώ κάνω μικτή διατροφή. Ο θηλασμός είναι άλλοτε 20' άλλοτε 40'. 

Είμαστε 45 ημερών 5300. 

Μήπως παίζει ρόλο που δεν κσνω αποκλειστικό θηλασμό? Για τους χρόνους θηλασμού εννοώ!

Οχι, δεν νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο η μικτη διατροφή. Απλως ειναι μικρουλι ακόμα, θα μειωθουν οι χρονοι με τον καιρο και θα αυξηθουν οι ωρες ύπνου, θα σου κοιμαται πολυ πιθανο και 8ωρο με την μικτη που κανεις, βέβαια ειναι και στο παιδι!Υπομονη... Υπομονη.... Υπομονή 

Απόψε μου κοιμηθηκε 7ωρο😲 θα τρελαθω 🤣. Κάθε μέρα αυξανει και ενα μισαωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Μου διέγνωσε αρχή προδιαβήτη! Συγκεκριμένα στην καμπύλη μου βγήκε το νηστείας 100, αλλά έκανα και καμπύλη ινσουλίνης, η οποία ήταν ευτυχώς καλή.

Μου σύστησε προσεγμένη διατροφή, καθημερινή άσκηση και να επαναλάβω την καμπύλη σε 3 μήνες!

Καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα κορίτσια...

Το θέμα με το σάκχαρο δεν έχει κλείσει οριστικά για μένα.

Χοντρικά θα πω ότι τουλάχιστον το "πρόλαβα" πριν εξελιχθεί σε Διαβήτη Τύπου 2.

Θέλει όμως συνεχή προσοχή για να μην εξελιχθεί.

Αντε καλε?? Τι να πω!! Πφφφ αγχωθηκα τωρα,φοβάμαι πολυ! Το χω ριξει στα γλυκα φουλ απο τοτε που γέννησα. Εγω την Τετάρτη θα την κανω.Ευτυχως που το κοιταξες νωρις οντως, εύχομαι τα καλυτερα βρε κορίτσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2023 at 6:39 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Σε εμενα δεν εχει τυχει εκτος απο ενα βραδυ το καλοκαίρι. Εχω σκοπό να παμε  ομως και για  ποτακι και για φαγητο οσο κραταει λιγο ο καιρος ακομα παντα ομως σε εξωτερικο χωρο η εστω αεριζομενο. Αυτο που θα κανω εγω ειναι να της φορεσω μακρυ φορμακι ζεστο και ενα κοντομανικο απο μεσα και μια λεπτη χειμώνιατικη κουβερτα απο πανω στο καροτσακι της και θα προσεξω τα ρευματα, να μην φυσάει κτλπ κτλπ. Επίσης την κρυβω με την ηλιοπροστασια καθε φορα που παω καπου να μην φαίνεται καθολου 😂 να μην την βλέπει ανθρώπος γιατι δεν φανταζεστε τι σχουμε τραβηξει με το ματι

Δεν ξερω κ εγω πως να το κανω? Βλέπω αλλες κυκλοφορουν κανονικά.  Δηλαδη τυπου 8 το βραδυ βγαίνουμε?? Κ εγω σε ανοιχτό χωρο θελω να παω αλλα φοβαμαι τοσο πολυ.... εμας το καροτσι αφηνει ελαχιστο κενο μεταξυ του "σκεπαστρου" κ του σωματος. Καλα πως να το πω δεν ξερω. Εινσι το ινγκεσινα αν ξερεις. 

Αρα αν της βαλω μακρυμανικο ποδια χερια μέσα  κ κουβερτουλα να εινσι οκ? Φοβαμαι μην την υπερφορτωσω. Μετα φοβαμαι μην την αφησω κ κρυωνει.  Εχω μπερδευτει πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Δεν ξερω κ εγω πως να το κανω? Βλέπω αλλες κυκλοφορουν κανονικά.  Δηλαδη τυπου 8 το βραδυ βγαίνουμε?? Κ εγω σε ανοιχτό χωρο θελω να παω αλλα φοβαμαι τοσο πολυ.... εμας το καροτσι αφηνει ελαχιστο κενο μεταξυ του "σκεπαστρου" κ του σωματος. Καλα πως να το πω δεν ξερω. Εινσι το ινγκεσινα αν ξερεις. 

Αρα αν της βαλω μακρυμανικο ποδια χερια μέσα  κ κουβερτουλα να εινσι οκ? Φοβαμαι μην την υπερφορτωσω. Μετα φοβαμαι μην την αφησω κ κρυωνει.  Εχω μπερδευτει πολυ.

Έχω τις ίδιες απορίες και το ίδιο άγχος.

Θα σου πω τι κάνω έως τώρα, που για την ώρα έχει υπάρξει οκ για το μωρό μου.

Βόλτα: Επιλέγουμε πάντα καφετέρια που είναι άδεια ή που έχει λίγο κόσμο και για να το πετύχουμε αυτό πάμε συνήθως ώρες που δεν πάνε οι άλλοι, όπως πχ μεσημέρι 15.00-16.00.

Καθόμαστε πάντα σε τραπέζι που διαθέτει καναπέ, διότι όταν πεινάσει το μωρό, μπορώ άνετα να το ταίσω ή να το αλλάξω πάνα, χωρίς να με περιορίζει/δυσκολεύει η καρέκλα.

Ωστόσο βόλτα με το καρότσι κάνουμε ακόμα και τη νύχτα, πχ στις 23.30. Πάμε σε μέρη όπως γύρω από ένα στάδιο στίβου, σκεπασμένο πάντα το μωρό με λεπτό κουβερτάκι. Για λεπτό κουβερτάκι χρησιμοποιώ μια βαμβακερή φανελένια πάνα αγκαλιάς.

Ρούχα: Εχω αγοράσει μακρυμάνικα κορμάκια με τα μπουτάκια έξω από το Mothercare, τα οποία έχουν χοντρό βαμβακερό ύφασμα και από κάτω του φοράω παντελονάκι-πυτζαμάκι με λεπτό ύφασμα. Με αυτά ως τώρα είμαστε επαρκώς ζεστοί, χωρίς να ιδρώνουμε.

Εάν καθίσουμε σε εξωτερικό χώρο και σε σκιά, τον σκεπάζω επιπλέον με λεπτό κουβερτάκι ή του φοράω ζακέτα και κάλτσες. 

Γενικά όμως όπως καθίσουμε για καφέ (ακόμα και πιο αργά το απόγευμα) επιλέγω σημεία που να μην έχει ρεύματα αέρα ή κόσμο στα ακριβώς διπλανά μας τραπέζια.

Αυτά προσέχω μέχρι ΄ώρας και είμαστε καλά. 

Προσοχή: Μας επισήμανε ο παιδίατρός μου να μη το ντύνουμε πολύ χοντρά, διότι το σύνδρομο SIDS σε πρόσφατες έρευνες φάνηκε ότι προκύπτει και από την υψηλή θερμοκρασία του μωρού (χοντρά ρούχα, χοντρά σκεπάσματα κλπ). Ζήτα και τη συμβουλή του παιδιάτρου σου για αυτό. Δηλαδή τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι προτιμάει να το ντύνουμε λίγο πιο λεπτά από αυτό που νομίζουμε, για να είμαστε περισσότερο ασφαλείς.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Μου διέγνωσε αρχή προδιαβήτη! Συγκεκριμένα στην καμπύλη μου βγήκε το νηστείας 100, αλλά έκανα και καμπύλη ινσουλίνης, η οποία ήταν ευτυχώς καλή.

Μου σύστησε προσεγμένη διατροφή, καθημερινή άσκηση και να επαναλάβω την καμπύλη σε 3 μήνες!

Καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα κορίτσια...

Το θέμα με το σάκχαρο δεν έχει κλείσει οριστικά για μένα.

Χοντρικά θα πω ότι τουλάχιστον το "πρόλαβα" πριν εξελιχθεί σε Διαβήτη Τύπου 2.

Θέλει όμως συνεχή προσοχή για να μην εξελιχθεί.

Πω.... Έχεις δρόμο ακόμα 😕 και είναι και δύσκολο να προσέχεις τη διατροφή σου με ένα μωρό... Εγώ ξεκίνησα διατροφή με διαιτολόγο και ακόμα δεν έχω καταφέρει να ακολουθήσω πιστά το πρόγραμμα...

Κουράγιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Δεν ξερω κ εγω πως να το κανω? Βλέπω αλλες κυκλοφορουν κανονικά.  Δηλαδη τυπου 8 το βραδυ βγαίνουμε?? Κ εγω σε ανοιχτό χωρο θελω να παω αλλα φοβαμαι τοσο πολυ.... εμας το καροτσι αφηνει ελαχιστο κενο μεταξυ του "σκεπαστρου" κ του σωματος. Καλα πως να το πω δεν ξερω. Εινσι το ινγκεσινα αν ξερεις. 

Αρα αν της βαλω μακρυμανικο ποδια χερια μέσα  κ κουβερτουλα να εινσι οκ? Φοβαμαι μην την υπερφορτωσω. Μετα φοβαμαι μην την αφησω κ κρυωνει.  Εχω μπερδευτει πολυ.

Κορίτσι μου διώξε το άγχος και απόλαυσε τις βόλτες σας τώρα που μπορείτε! Και 8 και 9 και 10 το βγάζουμε εμείς. Όσο το επιτρέπει ο καιρός είναι τέλεια! Γιατί κάθεσαι και έξω και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι αν θα κολλήσει κάτι. Καταρχάς αν το παιδί δεν νιώθει άνετα ή κρυώνει θα κλαίει οπότε θα το καταλάβεις και θα πάτε σπιτάκι 😜

Τώρα όσον αφορά το ντύσιμο, λένε να πιάνεις πίσω το σβέρκο τους. Πρέπει να είναι σε μια κανονική θερμοκρασία. Ούτε κρύο ούτε πολύ ζεστό. Οπότε έτσι θα ελέγχεις αν το έχεις ντύσει σωστά. Εγώ πάντα έχω μαζί μου μια λεπτή πικέ κουβερτουλα σε περίπτωση που κάνει κρύο να της την βάλω. Τα χέρια και το πρόσωπο δεν μας πειράζει να είναι κρύα.

Οπότε βολτουλες καθημερινά σου προτείνω να ξεφευγεις κι εσύ λίγο! Εμείς πάμε και απλά για περπάτημα. Λίγη άσκηση κάνει καλό 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marika31 τέλειο το παιδάκι σου! Κάνει φοβερούς υπνους! Εμένα 3 μηνών και μέχρι προχθές θήλαζε ανά 1,5-2 ώρες και το βράδυ κοιμόταν 3ωρα (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Τώρα έχει αρχίσει να κοιμάται λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω αν θα κρατήσει αλλά το εύχομαι!

Οπότε μην ανησυχείς @Balak455 για τον ύπνο. Θα το βρει πιστεύω σιγά σιγά και το δικό σου.

Α επίσης εγώ δεν την αλλάζω πάνα το βράδυ γιατί ξυπνάει μετά και μπορεί να κάτσει και μία ώρα ξύπνια. Οπότε αν δεν έχει κάνει κακά (που δεν κάνει τώρα το βράδυ) θα της αλλάξω την πάνα το πρωί πια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...