Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Αχ και εγώ το κοινοποίησα πραγματικά το 4 in 1 τα λέει όλα χθες γιόρταζαν πολλά μωρακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Πόσο ισχύει!!!! Λίγες ημέρες έμειναν να το κρατήσω και εγώ στην αγκαλιτσα μου 💙💙🙏

Πωπω αυτή η αγωνία είναι τόσο όμορφη... με το καλό να έρθει το μωράκι σου στην αγκαλίτσα σου και μα μας γράφεις τέτοια ώρα που θα σε σε φάση θηλασμοη χαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γέννησα κι εγώ χθες, έναν μπέμπη λουκούμι 3 κιλακια, με φυσιολογικό τοκετό έπειτα από πρόκληση! Όλα πήγαν καλά εύκολα και γρήγορα:) εύχομαι σε όσες έμειναν να έχουν μια εμπειρία ανάλογη με τη δική μου και καλύτερη αν γίνεται 🙏🏻💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσια γέννησα κι εγώ χθες, έναν μπέμπη λουκούμι 3 κιλακια, με φυσιολογικό τοκετό έπειτα από πρόκληση! Όλα πήγαν καλά εύκολα και γρήγορα:) εύχομαι σε όσες έμειναν να έχουν μια εμπειρία ανάλογη με τη δική μου και καλύτερη αν γίνεται 🙏🏻💙

Να σου ζήσει ο μπεμπακος σου!!!! Γέρος και δυνατός!!!!

Πόνεσες? Πόσες ώρες σου πήρε? Εκεί που πρέπει να σπρώξεις κλπ είναι εύκολο? 'η θέλει πολύ ζόρι? Αχ συγγνώμη για τις περίεργες ερωτήσεις αλλά έρχεται η σειρα μου και αγχώνομαι λίγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσια γέννησα κι εγώ χθες, έναν μπέμπη λουκούμι 3 κιλακια, με φυσιολογικό τοκετό έπειτα από πρόκληση! Όλα πήγαν καλά εύκολα και γρήγορα:) εύχομαι σε όσες έμειναν να έχουν μια εμπειρία ανάλογη με τη δική μου και καλύτερη αν γίνεται 🙏🏻💙

Να σας ζήσει!!! Γερός και τυχερός να είναι πάντα ο μπεμπακος σας!!! Χαίρομαι πολύ που είχες μια τόσο καλή εμπειρία!!! Θυμάμαι είχες κάποια συμπτώματα τις τελευταίες μέρες; Γενικά πριν ξεκινήσετε την πρόκληση είχες συσπάσεις ή καθόλου διαστολή; Ή εξελίχθηκε όλος ο τοκετός από την πρόκληση και μετά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Να σου ζήσει ο μπεμπακος σου!!!! Γέρος και δυνατός!!!!

Πόνεσες? Πόσες ώρες σου πήρε? Εκεί που πρέπει να σπρώξεις κλπ είναι εύκολο? 'η θέλει πολύ ζόρι? Αχ συγγνώμη για τις περίεργες ερωτήσεις αλλά έρχεται η σειρα μου και αγχώνομαι λίγο. 

Κοριτσάκι μου να σου ζήσει ο μπεμπακος σου γέρος και δυνατός να είναι!!! Εύχομαι ο,τι καλύτερο 💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσια γέννησα κι εγώ χθες, έναν μπέμπη λουκούμι 3 κιλακια, με φυσιολογικό τοκετό έπειτα από πρόκληση! Όλα πήγαν καλά εύκολα και γρήγορα:) εύχομαι σε όσες έμειναν να έχουν μια εμπειρία ανάλογη με τη δική μου και καλύτερη αν γίνεται 🙏🏻💙

Να σου ζήσει! Να τον χαίρεστε! Γέρος και τυχερός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσια γέννησα κι εγώ χθες, έναν μπέμπη λουκούμι 3 κιλακια, με φυσιολογικό τοκετό έπειτα από πρόκληση! Όλα πήγαν καλά εύκολα και γρήγορα:) εύχομαι σε όσες έμειναν να έχουν μια εμπειρία ανάλογη με τη δική μου και καλύτερη αν γίνεται 🙏🏻💙

Να σου ζησει ο μπεμπακος σου να ειναι παντα γερος, να απολαυσεις αυτο το ομορφο ταξιδι της μητροτητας ❤️!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2023 at 10:43 ΜΜ, ο/η sim είπε:

Καλησπέρα μανουλες χρειάζομαι τη βοήθεια σας, έχω ένα βρεφακι 24ων ημερών το οποίο από τότε που γεννήθηκε κάνει κακά σα διάρροια, πολύ υδαρη και κάνει κάθε φορά που τρώει, είναι φυσιολογικό;

 

Του έχει δημιουργηθεί κι ένα συγκαμα μέσα στο κωλαρακι που βγάζει ζουμί, ακολουθούμε τις οδηγίες του παιδιάτρου αλλά δε βλέπω βελτίωση. 

 

Έχει αντιμετωπίσει καμιά ανάλογη περίπτωση; 

 

Καλησπέρα κοριτσι!! Το να κανει κακα καθε φορα που τρωει ειναι το φυσιολογικο, παντως γενικα ειναι λιγο υδαρη τα κακα τους σε αυτη την φαση δεν ειναι και πολυ σφιχτα και μας ετσι ειναι. Μηπως συνδυαστικα με τα τσισα της οταν βγαζεις την πανα σου φαινονται πιο υδαρη κσι σε μπερδευει? Γτ κ γω ετσι νομιζα στην αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Να σου ζήσει ο μπεμπακος σου!!!! Γέρος και δυνατός!!!!

Πόνεσες? Πόσες ώρες σου πήρε? Εκεί που πρέπει να σπρώξεις κλπ είναι εύκολο? 'η θέλει πολύ ζόρι? Αχ συγγνώμη για τις περίεργες ερωτήσεις αλλά έρχεται η σειρα μου και αγχώνομαι λίγο. 

Μου πήρε 5.5 ώρες από τη στιγμή που πήγα στο νοσοκομείο. Πονεσα σε σημεία που εγώ επέλεξα να μην βάλω επισκληριδιο από νωρίς γιατί άντεχα. Εσύ μπορείς να βάλεις. Γενικά ο τοκετός τοκετός κράτησε ελάχιστα μετά την τέλεια διαστολή τύπου 15 λεπτά. Εκεί είχα επισκληριδιο οπότε ήταν αρκετά βατό. Πάλι ένιωθα κάποια πίεση κτλ αλλά όχι τον πόνο που θα ένιωθα χωρίς..  γενικά σαν εμπειρία καλύτερη μακράν από όσο περίμενα. Να πας με καλή ψυχολογία κι όλα θα γίνουν! Με το καλό 🙏🏻🙏🏻💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η whatever είπε:

Να σας ζήσει!!! Γερός και τυχερός να είναι πάντα ο μπεμπακος σας!!! Χαίρομαι πολύ που είχες μια τόσο καλή εμπειρία!!! Θυμάμαι είχες κάποια συμπτώματα τις τελευταίες μέρες; Γενικά πριν ξεκινήσετε την πρόκληση είχες συσπάσεις ή καθόλου διαστολή; Ή εξελίχθηκε όλος ο τοκετός από την πρόκληση και μετά;

Είχα κάποιες ημέρες ροζ από αρχές ρου μήνα.. και την περασμένη Πέμπτη στο καρδιοτοκογραφημα είδα συσπάσεις δεν τις καταλάβαινα.. μετά από εκεί είχα ελάχιστα πονακια περιόδου κατά διαστήματα.  Όλα όμως έγιναν γμμε την πρόσκληση στον τοκετό μου. Δεν είχα πριν διαστολή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Amp92, να σου ζήσει κορίτσι μου! Ολα τέλεια και πήγαν όλα καλά κι εύκολα!

 

Κορίτσια κι εμείς γέννησαμε εχθές, εναν μπεμπακο 3275 κιλακια! Γεννήθηκε φυσιολογικά, με τοκετό στο σπίτι, ολα πήγαν πάρα πολύ γρήγορα, γέννησα όρθια, δεν το είχα προγραμματισμένο, έτσι μου βγήκε εκείνη την ώρα! 

Με το καλό σ όλα τα κορίτσια που περιμένουν!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

@Amp92, να σου ζήσει κορίτσι μου! Ολα τέλεια και πήγαν όλα καλά κι εύκολα!

 

Κορίτσια κι εμείς γέννησαμε εχθές, εναν μπεμπακο 3275 κιλακια! Γεννήθηκε φυσιολογικά, με τοκετό στο σπίτι, ολα πήγαν πάρα πολύ γρήγορα, γέννησα όρθια, δεν το είχα προγραμματισμένο, έτσι μου βγήκε εκείνη την ώρα! 

Με το καλό σ όλα τα κορίτσια που περιμένουν!!! 

Τελεια!!!! Να σου ζησει Σονια μου, αν θυμαμαι καλα ειναι το τρίτο σου παιδακι!! Να εχετε παντα υγεία και να χαιρεσαι την οικογένεια σου!!! 

Πολυ χαιρομαι που για ολες πηγαν καλα τα πράγματα και καταφεραμε να παρουμε υγιη μωρακια στην αγκαλια μας, βασικα μου φαινεται απιστευτο, ποτε στειλαμε το πρωτο μνμ στην ομαδα, ποτε τα λεγαμε, ποτε γεννησαμε ❤️. Δλδ τωρα εχει μεινει μονο η @Watermelon και η @Mummy2be??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Τελεια!!!! Να σου ζησει Σονια μου, αν θυμαμαι καλα ειναι το τρίτο σου παιδακι!! Να εχετε παντα υγεία και να χαιρεσαι την οικογένεια σου!!! 

Πολυ χαιρομαι που για ολες πηγαν καλα τα πράγματα και καταφεραμε να παρουμε υγιη μωρακια στην αγκαλια μας, βασικα μου φαινεται απιστευτο, ποτε στειλαμε το πρωτο μνμ στην ομαδα, ποτε τα λεγαμε, ποτε γεννησαμε ❤️. Δλδ τωρα εχει μεινει μονο η @Watermelon και η @Mummy2be??? 

Ευχαριστώ πολύ Μαρίκα μου! Πραγματικά πώς πέρασε έτσι ο καιρός! 

Νομίζω ναι, μόνο η @Watermelon και η @Mummy2be έχουνε μείνει, ναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2023 at 12:45 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ακριβώς αυτό και εγώ στον πρώτο είχα τρελό θέμα. Έχασε πάνω από 10% και μπορεί να είχε γεννηθεί μεγάλος 4000γρ βγήκαμε με 3100γρ αφού μείναμε 10 μέρες στην κλινική.  

Στο δε δεύτερο 4690 ! Θηρίο και βγήκαμε σε 3 μέρες με το να έχει βάλει κιλα από αυτά που έχασε 4300 βγήκαμε μόνο με θηλασμό.  Δεν το πίστευα η τεράστια διαφορά. 

Στον πρώτο όμως ΔΕΝ ήμουν ενημερωμένη θεώρησα ότι θα μου τα δείξουν καθώς στη Γερμανία είναι υπέρ του θηλασμού. Σκατουλες η δε μαία άχρειαστη τελείως.  Σε αντίθεση με το δεύτερο βρήκα την πιο γλυκιά και ενημερωμένη μαία με βοήθησε σε όλα και βπυαλα πλέον 8.500 κιλά θηρίο 3 μηνών! Μόνο με θηλασμό.

.γουλιες είχα και στον πρώτο και στον δεύτερο ο ένας με θηλασμό μπουκάλι και ο άλλος απολαμβάνει στήθος. Οι γουλιες αν δεν είναι ρουκέτες και αν βάζει το μωρο γρ είναι φυσιολογικό.  Σαν ένα βασακι χωρίς καπάκι είναι τα μωράκια 

Έτσι είναι κορίτσι μου. Τα πρώτα είναι σε όλα πιο δύσκολα. Αλλα εγώ νομίζω ότι είναι και θεμα συνδυασμού μαμάς - παιδιού και της ίδιας της μαμάς και του παιδιού ξεχωριστά. 

Ας πούμε εμένα, μπορεί από άποψη παραγωγής το δεύτερο να πήγε καλά, αλλα πήγε άνετα ας πούμε, δηλαδή χωρίς πόνο, μετά από δύο μήνες. Το τρίτο τώρα, όπως φαίνεται μέχρι στιγμής, δεν πάει από μόνο του. Κι ακούω άλλες κοπέλες που απ την αρχή πάει σούπερ, κι εύκολα και χωρίς μαραθώνιους θηλασμούς - όλα αντίθετα από τα δικά μου δηλαδή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

@Amp92, να σου ζήσει κορίτσι μου! Ολα τέλεια και πήγαν όλα καλά κι εύκολα!

 

Κορίτσια κι εμείς γέννησαμε εχθές, εναν μπεμπακο 3275 κιλακια! Γεννήθηκε φυσιολογικά, με τοκετό στο σπίτι, ολα πήγαν πάρα πολύ γρήγορα, γέννησα όρθια, δεν το είχα προγραμματισμένο, έτσι μου βγήκε εκείνη την ώρα! 

Με το καλό σ όλα τα κορίτσια που περιμένουν!!! 

Να σου ζήσει το αγόρι σου! Γέρος και τυχερός να είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sonia12 να σου ζήσει!!!! Υγιή και ευλογημένο να είναι το μωράκι σου. 

Κορίτσια και εγώ γέννησα έναν μπεμπακο 3100 με καισαρική με ολική αναισθησία γτ δεν είχαν περάσει οι 24 ώρες από την τελευταία αντιπηκτική οπότε επισκληριδιο δεν μπορούσα να κάνω. Με έπιασαν πόνοι ξαφνικά χωρίς κανένα άλλο σημάδι τοκετού. Ξεκίνησαν επιτόπου ανά δέκα λεπτά , ανά 5 αναν6. Όλα κάτω των 10 λεπτών. Οπότε αφού είπα στον γιατρό ότι δεν μπορώ να γεννήσω χωρίς επισκληριδιο (ποναγα ήδη πολύ, φανταστείτε τι θα γινόταν όταν θα είχα και διαστολή) εν τέλη καταλήξαμε στην καισαρική. Λίγο δύσκολη η ανάρρωση την πρώτη ώρα μετά την αναισθησία αλλά όλα περασμένα ξεχασμένα. Αφού κράτησα στην αγκαλιά.κοθ το ουράνιο τόξο μου. 🙏👣💙

Με τον θηλασμό , πριν λίγο κατάφερε να προσαρμοστεί στο στήθος. Ενώ άνοιγε το στόμα είτε δεν ασχολιόταν καν. Το ξανά έκλεινε δηλαδή είτε δεν το άνοιγε καθόλου. Ευτυχώς με βοήθησαν εδώ στο νοσοκομείο και το βράδυ τα καταφέραμε. Ευτυχώς δεν πόνεσα καθόλου. Έβγαζα αρκετό πρωτογαλα έστω και με το χέρι για να το 'μυρίσει μπας και δελεαστει. Ελπίζω από αύριο να πάμε ακόμα καλύτερα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

@Sonia12 να σου ζήσει!!!! Υγιή και ευλογημένο να είναι το μωράκι σου. 

Κορίτσια και εγώ γέννησα έναν μπεμπακο 3100 με καισαρική με ολική αναισθησία γτ δεν είχαν περάσει οι 24 ώρες από την τελευταία αντιπηκτική οπότε επισκληριδιο δεν μπορούσα να κάνω. Με έπιασαν πόνοι ξαφνικά χωρίς κανένα άλλο σημάδι τοκετού. Ξεκίνησαν επιτόπου ανά δέκα λεπτά , ανά 5 αναν6. Όλα κάτω των 10 λεπτών. Οπότε αφού είπα στον γιατρό ότι δεν μπορώ να γεννήσω χωρίς επισκληριδιο (ποναγα ήδη πολύ, φανταστείτε τι θα γινόταν όταν θα είχα και διαστολή) εν τέλη καταλήξαμε στην καισαρική. Λίγο δύσκολη η ανάρρωση την πρώτη ώρα μετά την αναισθησία αλλά όλα περασμένα ξεχασμένα. Αφού κράτησα στην αγκαλιά.κοθ το ουράνιο τόξο μου. 🙏👣💙

Με τον θηλασμό , πριν λίγο κατάφερε να προσαρμοστεί στο στήθος. Ενώ άνοιγε το στόμα είτε δεν ασχολιόταν καν. Το ξανά έκλεινε δηλαδή είτε δεν το άνοιγε καθόλου. Ευτυχώς με βοήθησαν εδώ στο νοσοκομείο και το βράδυ τα καταφέραμε. Ευτυχώς δεν πόνεσα καθόλου. Έβγαζα αρκετό πρωτογαλα έστω και με το χέρι για να το 'μυρίσει μπας και δελεαστει. Ελπίζω από αύριο να πάμε ακόμα καλύτερα. 

 

Κορίτσι μου! Να σου ζήσει ο μπέμπης σου! Γέρος και τυχερός! Αύριο το πρωί έρχεται και η δίκη μου σειρά!! Να είναι όλα τα μωράκια γερά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/8/2023 at 1:13 ΜΜ, ο/η Sonia12 είπε:

Σε καταλαβαίνω, ο πρώτος μου γεννήθηκε μικρούλης για ολλανδικά δεδομένα βέβαια, 3 κιλακια, αλλα τέλος πάντων, αλλα είχε κατάπιει αμνιακό υγρό με αποτέλεσμα τις πρώτες μέρες να ανακατεύεται το στομαχακι του και να μην μπορεί να πιει. Εβγαζε γουλιτσες αιμα (αμνιακό υγρό όχι κάτι ανησυχητικο). Στήθος ούτε εμένα έπιανε, καθόταν πολύ ώρα και τον έπαιρνε ο ύπνος. Χαιδευα αυτάκια ποδαράκια να ξυπνήσει, τίποτα. Απλά πιπίλαγε. Δεν είχε κατουρημενες πάνες αρκετές οπότε πήρα το νοσοκομειακο το θήλαστρο κι έβγαζα έτσι. Τελικά δεν επέμεινα για στήθος και μέχρι 6 μηνών τον τάισα με θήλαστρο, τους πρώτους 3 μήνες νοσοκομείακο και μετά με το φορητό γιατί έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά μου. Μετά σταμάτησα.

Ο δεύτερος πήγε σούπερ στο θηλασμό, αλλα εκείνος θήλασε κι αμέσως κι ήξερα εγώ λίγο παραπάνω, είχα και περισσότερο πείσμα κι υπομονή κι ακολούθησα και το ένστικτο μου. 

Αλλα βρε κορίτσια, δεν είναι όλα τα ζευγάρια μαμας παιδιού τα ίδια όσον αφορα το θηλασμό. Μερικά πάνε σούπερ απο την αρχή, αλλα πάρα πολύ δύσκολα, αλλα μέτρια κι είναι εσύ πόσο θα επιμείνεις. 

Όσον αφορά τις γουλιτσες, πήρες το γιατρό? 

 

στις On 22/8/2023 at 10:13 ΠΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Οι γουλιες δεν είναι κάτι. Θα σου κάνει συνέχεια γιατί δεν κλείνει ακόμα καλά η βαλβίδα στον οισοφάγο τους. Όταν λες εμετό εννοείς ρουκέτα; Γιατί αυτό θεωρείται εμετός. Να φύγει δλδ με δύναμη σαν ρουκέτα από το στοματακι του. Αν κάνει τέτοιο παίρνεις παιδίατρο αμέσως! Αλλιώς όλα καλά.

Πάντως αφού δεν υπάρχει θέμα ανάπτυξης μην παιδευεσαι να βγάζεις και να αποστηρωνεις. Δεν κουράζονται μωρέ τα μωρά. Για αυτό είναι προγραμματισμένα. Απλά θα παιδευτεις λίγο παραπάνω με τον χρόνο του θηλασμού. Δλδ εμένα η δικιά μου στην αρχή θήλαζε 1-2 ώρες! Μετά κοιμόταν 2-3 ώρες και πάλι από την αρχή. Τώρα που σαραντησαμε θηλάζει το πολύ 15λεπτα και τέλος. Βέβαια αν δεν αντέχεις να έχεις το παιδί τόση ώρα στο στήθος καλώς. Εσύ θα αποφασίσεις  😊

 

στις On 22/8/2023 at 10:50 ΠΜ, ο/η Marika31 είπε:

Καλημερα κοριτσαρες!!! Μην ανυσυχεις για τις γουλιες ετσι βγαζουν ειναι φυσιολογικο! Και εμετο αν σου κανει καμία φορα  ειναι οκ, ισως γιατι πας να την αλλαξεις ενω εχει φαει η γενικα την κουνας πολυ η την πιανε8 λοξυγγας και την εχεις κατω. Αυτα ξερω αοο τον δικο μου Παιδίατρο. Γκρινια και μεις έχουμε ο γιαυρος ειπε οτι ειναι πονακια στην κοιλια, να προσεξω την διατροφη μου και να την βεντουζαρω καλα συο στηθος για νσ μην παιρνει αερα! Εμενα απο την αρχη ετρωγε 15 λεπτα από καθε στηθος, τωρα το χει περιορισει συο δεκαλεπτο η 7λεπτο οποτε ειναι και για μενα πιο ξεκουραστο! 

Σας ευχαριστω πολυ ! 

Μονο γουλιτσες βγαζουμε. Ειναι λαιμαργη πολυ ! Καναμε 1 2 φορες ρουκέτα αλλά ειναι φυσιολογικο αν ειναι μια στο τοσο. 

Οι γουλιτσες επισης ειναι νορμαλ οπως ειπατε κ εσεις.  Τωρα γενικα την βαζω στο στηθος για να μην ξεσυνηθισει. Απλα ενω δειχνει οτι χορτασε, αποσυντονιζεται κ δεν κοιμάται πχ το 3ωρο. Στη 1 ωρα θελει παλι γαλα. 

Θα δω πως θα το ρυθμίσω.

Με το ρεψιμο πως πατε ? Εγω την κραταω 40 λεπτα με 1 ωρα...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

 

 

Σας ευχαριστω πολυ ! 

Μονο γουλιτσες βγαζουμε. Ειναι λαιμαργη πολυ ! Καναμε 1 2 φορες ρουκέτα αλλά ειναι φυσιολογικο αν ειναι μια στο τοσο. 

Οι γουλιτσες επισης ειναι νορμαλ οπως ειπατε κ εσεις.  Τωρα γενικα την βαζω στο στηθος για να μην ξεσυνηθισει. Απλα ενω δειχνει οτι χορτασε, αποσυντονιζεται κ δεν κοιμάται πχ το 3ωρο. Στη 1 ωρα θελει παλι γαλα. 

Θα δω πως θα το ρυθμίσω.

Με το ρεψιμο πως πατε ? Εγω την κραταω 40 λεπτα με 1 ωρα...! 

Μπραβο μια χαρα! Ακριβως τα ιδια περναμε εμεις βρε κοριτσι και μενα μου το κανει να ζητησει ξανα στην 1 η 1μιση ωρα. Κι αυτο ειναι φυσιολογικο και  νομιζω θα ρυθμιστει απο μονο του ετσι ξαφνικά. Αυτο που πρεπει να κανουμε εμείς ειναι τεράστια  υπομονή και να συνεχιζουμε να τα βαζουμε στο στηθος οπως λες για οσο το ζητανε! Αληθεια την κρατας μια ωρα μετα το φαγητο? 😲, που βρισκεις το κουραγιο, μπραβο σου!!! δλδ ειναι συνέχεια πανω σου μεχρι να ξεμπερδεψεις απο ολη την διαδικασία ερχεται ο επόμενος θηλασμος! Εμενα ο Παιδίατρος μου εχει πει οταν τελειωνει το πρωτο στηθος την κραταω 5-6 λεπτα και μετα απο το δευτερο το πολυ ενα τεταρτο οποτε ουσιαστικα 1 ωρα σκαρτη μου μενει να ξεκουραστω για τον αμεσως επομενο θηλασμό. Επειδη ομως τελευταία μου βγαζει και μενα συχνα γουλιτσες, πνιγεται με το γαλα οταν θηλαζω πλεον την κραταω απο επιλογη ενα μισαωρο το πολυ και μετα την αφηνω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

@Sonia12 να σου ζήσει!!!! Υγιή και ευλογημένο να είναι το μωράκι σου. 

Κορίτσια και εγώ γέννησα έναν μπεμπακο 3100 με καισαρική με ολική αναισθησία γτ δεν είχαν περάσει οι 24 ώρες από την τελευταία αντιπηκτική οπότε επισκληριδιο δεν μπορούσα να κάνω. Με έπιασαν πόνοι ξαφνικά χωρίς κανένα άλλο σημάδι τοκετού. Ξεκίνησαν επιτόπου ανά δέκα λεπτά , ανά 5 αναν6. Όλα κάτω των 10 λεπτών. Οπότε αφού είπα στον γιατρό ότι δεν μπορώ να γεννήσω χωρίς επισκληριδιο (ποναγα ήδη πολύ, φανταστείτε τι θα γινόταν όταν θα είχα και διαστολή) εν τέλη καταλήξαμε στην καισαρική. Λίγο δύσκολη η ανάρρωση την πρώτη ώρα μετά την αναισθησία αλλά όλα περασμένα ξεχασμένα. Αφού κράτησα στην αγκαλιά.κοθ το ουράνιο τόξο μου. 🙏👣💙

Με τον θηλασμό , πριν λίγο κατάφερε να προσαρμοστεί στο στήθος. Ενώ άνοιγε το στόμα είτε δεν ασχολιόταν καν. Το ξανά έκλεινε δηλαδή είτε δεν το άνοιγε καθόλου. Ευτυχώς με βοήθησαν εδώ στο νοσοκομείο και το βράδυ τα καταφέραμε. Ευτυχώς δεν πόνεσα καθόλου. Έβγαζα αρκετό πρωτογαλα έστω και με το χέρι για να το 'μυρίσει μπας και δελεαστει. Ελπίζω από αύριο να πάμε ακόμα καλύτερα. 

 

Ολα πηγαν καλα λοιπον και για σενα κοριτσι μου 😃❤️!! Να σου ζησει και να τον χαιρεσαι καθε λεπτο που περναει!! Σου ευχομαι μια γρηγορη αναρρωση και συντομα σπιτι σου. Δυσκολη οντως  η πρωτη μερα μετα την ναρκωση, τα ιδια περασα και γω αλλα  μετα δεν θα το πιστευεις ποσο καλα θα εισαι μερα με την μερα. Εγω πανω στην εβδομάδα ηταν σαν να μην εκανα ποτέ τίποτα. Βρες μονο την δικη σου θεση που σε βολευει για τον θηλασμο για να μην ταλαιπωρηθεις. Εμενα με ειχε βολεψει η ραγκμπι ας πουμε που ειχα πονο στην κοιλια, γενικα ενδυκνειται οταν εχεις κανει  καισαρική!! Καλη αρχη ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ολα πηγαν καλα λοιπον και για σενα κοριτσι μου 😃❤️!! Να σου ζησει και να τον χαιρεσαι καθε λεπτο που περναει!! Σου ευχομαι μια γρηγορη αναρρωση και συντομα σπιτι σου. Δυσκολη οντως  η πρωτη μερα μετα την ναρκωση, τα ιδια περασα και γω αλλα  μετα δεν θα το πιστευεις ποσο καλα θα εισαι μερα με την μερα. Εγω πανω στην εβδομάδα ηταν σαν να μην εκανα ποτέ τίποτα. Βρες μονο την δικη σου θεση που σε βολευει για τον θηλασμο για να μην ταλαιπωρηθεις. Εμενα με ειχε βολεψει η ραγκμπι ας πουμε που ειχα πονο στην κοιλια, γενικα ενδυκνειται οταν εχεις κανει  καισαρική!! Καλη αρχη ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρίκα μου. Να'σαι καλά 🙏😊😊😊😊

Την δοκίμασα αυτή τη στάση έπιασε 1 φορά. 

Ερώτηση: εσείς που κάνατε καισαρική, το μωράκι σας είχε βλεννες μετά στο στομαχακι του? Εμένα έχει και μου είπαν ότι για τον λόγο αυτό ακόμα δεν έχει πέσει με τα μούτρα στο γάλα. Ότι μόνο αν κάνει εμετό θα το αδειάσει και θα μπορεί να φάει. Τον βάζω στο στήθος και είτε δεν ανοίγει καν το στόμα είτε αν το ανοίξει το ξανά αφήνει. Μόνο 2 φορές έχει θηλάσει και έχω θμε αλλάξει 3 φορές πάνα. Έχω στεναχωρηθεί. Εσείς το είχατε? Και αν ναι τι κάνατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

@Sonia12 να σου ζήσει!!!! Υγιή και ευλογημένο να είναι το μωράκι σου. 

Κορίτσια και εγώ γέννησα έναν μπεμπακο 3100 με καισαρική με ολική αναισθησία γτ δεν είχαν περάσει οι 24 ώρες από την τελευταία αντιπηκτική οπότε επισκληριδιο δεν μπορούσα να κάνω. Με έπιασαν πόνοι ξαφνικά χωρίς κανένα άλλο σημάδι τοκετού. Ξεκίνησαν επιτόπου ανά δέκα λεπτά , ανά 5 αναν6. Όλα κάτω των 10 λεπτών. Οπότε αφού είπα στον γιατρό ότι δεν μπορώ να γεννήσω χωρίς επισκληριδιο (ποναγα ήδη πολύ, φανταστείτε τι θα γινόταν όταν θα είχα και διαστολή) εν τέλη καταλήξαμε στην καισαρική. Λίγο δύσκολη η ανάρρωση την πρώτη ώρα μετά την αναισθησία αλλά όλα περασμένα ξεχασμένα. Αφού κράτησα στην αγκαλιά.κοθ το ουράνιο τόξο μου. 🙏👣💙

Με τον θηλασμό , πριν λίγο κατάφερε να προσαρμοστεί στο στήθος. Ενώ άνοιγε το στόμα είτε δεν ασχολιόταν καν. Το ξανά έκλεινε δηλαδή είτε δεν το άνοιγε καθόλου. Ευτυχώς με βοήθησαν εδώ στο νοσοκομείο και το βράδυ τα καταφέραμε. Ευτυχώς δεν πόνεσα καθόλου. Έβγαζα αρκετό πρωτογαλα έστω και με το χέρι για να το 'μυρίσει μπας και δελεαστει. Ελπίζω από αύριο να πάμε ακόμα καλύτερα. 

 

Κορίτσι μου να σου ζήσει ο μπέμπης! Γέρος και δυνατός να είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρίκα μου. Να'σαι καλά 🙏😊😊😊😊

Την δοκίμασα αυτή τη στάση έπιασε 1 φορά. 

Ερώτηση: εσείς που κάνατε καισαρική, το μωράκι σας είχε βλεννες μετά στο στομαχακι του? Εμένα έχει και μου είπαν ότι για τον λόγο αυτό ακόμα δεν έχει πέσει με τα μούτρα στο γάλα. Ότι μόνο αν κάνει εμετό θα το αδειάσει και θα μπορεί να φάει. Τον βάζω στο στήθος και είτε δεν ανοίγει καν το στόμα είτε αν το ανοίξει το ξανά αφήνει. Μόνο 2 φορές έχει θηλάσει και έχω θμε αλλάξει 3 φορές πάνα. Έχω στεναχωρηθεί. Εσείς το είχατε? Και αν ναι τι κάνατε?

Κορίτσι μου κι εγώ που γέννησα φυσιολογικα κατάπιε αμνιακό υγρό και μέχρι κι εχθές το έφτυνε. Λογικά εννοούμε το ίδιο? Κι εξαιτίας αυτού ανακατεύεται και δεν έχει πολύ όρεξη για γαλα. 

Εγώ πάντως εχθές και πιπίλα του έδωσα, και θήλαστρο έβαλα και ξένο του έδωσα. Όλα λάθος χαχαχα αλλά ζιριζομαστε πολύ με το θηλασμό τι να κάνω ηρέμησα πάντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα! Ναι, εγώ δυσκολεύομαι και μερικές φορές πονάω! Ειδικά αυτό το βράδυ σα να πονούσα και κάτω χαμηλά στον τράχηλο..😐
    • Εγω είχα 4 ώρες δρόμο για την κλινική και μου είπε αν σπάσουν τα νερά να μην βιαστώ να ξεκινήσω για νοσοκομείο  Κοντά είσαι εσυ να πάρεις τον χρόνο σου να κανείς ένα μπανάκι να περάσει η ώρα δεν χρειάζεται βιασύνη  ααα ωραία θα σε αφήσει και λίγο μετά την ΠΗΤ και εμένα + 2 μερες με είχε αφήσει 
    • Καλημερα κορίτσια..σας ευχαριστω για τα μηνύματα σας..η χοριακη χθες ήταν στο 3..ακόμη δεν έχω πόνους περιόδου..φαντάζομαι θα έρθει σύντομα όμως.. @Παρασκευαιδου κάναμε σπερμοδιαγραμμα σε απλό διαγνωστικό και βγήκε στην καλλιέργεια E. coli που προφανώς τον κόλλησα εγώ που είχα.. έχω ανεβάσει το σπερμοδιαγραμμα πιο πάνω..νομίζω λίγο θέμα με τον αριθμό το ph  κλπ θ οφείλεται στο μικρόβιο..θα κάνει αγωγή 1 μήνα και θα πάμε ξανά γιατρό.. επισης θα μιλήσω με την γυναικολόγο την Δευτέρα να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού γιατί μπορεί να έχω και εκεί..ύπουλο το μικρόβιο χωρις να βγάζει συμπτώματα.. υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό για την βιοχημική;   Τωρα ξανά προσπάθειες όταν καθαρίσουμε και οι δυο.. κρατάω το θετικό ότι έχουμε 2 συλλήψεις σε 4 μήνες.. φυσικα και με στενοχώρησε και με πήρε από κάτω..το αγαπάς απ όταν βλέπεις αυτές τις δυο γραμμές..
    • Καλημέρα κορίτσια  Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω εσεις το βράδυ που κοιμαστε αν πάτε να αλλάξετε πλευρό έχετε πόνους ;  εχτές μέσα ατο αμαξι ένιωσα μια πίεση χαμηλά στην κοιλιά ένα βαρος λέω κοιτα στο τέλος μην γεννήσω πριν την ώρα μου 😅
    • Τα ίδια μου είπε και ο γιατρός μου γιατί έχουμε και 1 ώρα απόσταση οπότε δε θέλει λόγω λάθος συναγερμού να τρέχω να πηγαίνω να ταλαιπωρούμαι και να γυρίζω πίσω..θα περιμένουμε και 2 3 μέρες μετά την ΠΗΤ και αναλόγως θα αποφασίσουμε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...