Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Έκανα ρουμινγκ το μωρο στο αλλάζουν οι μαίες και το πλένουν 1 φορμάκι εξόδου θα πάρει μόνο για να φύγετε.. 

Εχουν κλιματιστικό εγω το πρώτο βράδυ κρύωσα γιατί το αφήσαμε αναμμένο αλλά τα επόμενα βραδια το έκλειναν αφού δεν ειχαν πρόβλημα και οι άλλες κοπέλες στο δωμάτιο 

Ναι θα ξεπριστουν τα πόδια σου.. με το καλό ! 

Σε ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Καλημερα! 

Εμεις καναμε rooming in. Οι κοπελες ερχονται το παιρνουν για αλλαγη πανας. Φορουσε του Ιασω το φορμακι. Χρειάζεται να εχεις ρουχαλακι έξοδο, καμια ψευτοθηλη κ στις αποστηρωνουν εκεινες καθε τοσο.

Η θερμοκρασια ειναι κατι ενδιαμεσο. Ουτε ζεστη ουτε κρυο. Εγω ειχα νυχτικα αλλα χρησιμοποιησα μονο ενα τιραντακι κ ενα σορτς γιατι με τις αλλαγες κλπ ηθελα να ειμαι ανετη.  Παντόφλες ή σαγιοναρες ναι να παρεις. 

Σερβιετες εμας μας ειχαν στο δωματιο. Οπως κ αφρολουτρο κλπ ξέρεις.  

Δεν ειχα πρηστει κ δεν ξερω να σου πω για τα ποδια. Σιγουρα όμως η κοιλια ειναι πρησμενη. 

 

Σε ευχαριστώ!🥰.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ Αύγουστο, εκτός απροόπτου!

Κορίτσια έχω πάρει ό,τι περιφερειακό υπάρχει και δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με καρότσι. Δεν έχω δυνατότητα να τα δω σε μαγαζιά από κοντά και έχω κάθισμα αυτοκινήτου οπότε δεν με νοιάζει να είναι 3 σε 1.

Θέλω να κάνει από νεογέννητο εννοείται, να είναι εύχρηστο, ελαφρύ, με καλές αναρτήσεις, να κλείνει εύκολα και φυσικά ασφαλές. Μου έχουν πει πως ιδανικά πρέπει να έχει μέτριου μεγέθους ΄ ρόδες.

Έχω ακούσει καλά λόγια για cybex και yoyo και άσχημες γνώμες για inglesina.

Όποια έχει προχωρήσει σε αγορά και της φαίνεται προς το παρόν ωραίο και εύχρηστο, ας μου προτείνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Μια χαρά!!!! Όλα πήγαν καλά!! :)

Για να δούμε ο μπέμπης πόσο πολύ ανυπομονεί να σας γνωρίσει :P

Τα κιλά είναι εντάξει για την εβδομάδα που διανύεις? Μην αγχώνεσαι. Θα τα πάρει τα κιλακια του μέχρι να γεννήσεις!! :)

 

Τα κιλά είναι μέσα στα φυσιολογικά από όσο ξέρω και μου είπε ο γιατρός. Απλώς είναι ένα μικρό μωράκι 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κοριται μου. Αυτό που λες συμβαίνει σε όλες όταν κατεβαίνει το πολύ γάλα και κρατάει λίγες μέρες, να κάνεις κυκλικό μασάζ στο στήθος κάτω από χλιαρό νεράκι ανά δύο τρεις ώρες. Σα να το αρμεγεις σκέψου από πάνω προς τα κάτω. Το μωρό συνέχεια στο στήθος και θα προσαρμοστεί. Μην βάλεις θηλαστρο αν θηλάζεις απευθείας από το στήθος γιατι θα τα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Εσύ θέλεις να δωθεί σήμα στον οργανισμό σου ότι το μωρό θέλει τόσο γάλα άρα να παράγει λιγότερο. Αν βάλεις θηλαστρο θα δώσεις λάθος σήματα και θα έχεις υπερπαραγωγή μετά(δεν είναι καλό). Πώς είσαι τώρα;;;

Πω πω κοριτσια.. ειλικρινα τι πονος ειναι αυτος ?? Πως θα αντεξουμε? Εγω απλα φοβαμαι μην πετρωσουν κ δεν μπορω να θηλαζω. Για αυτο σκεφτηκα οτι το θηλαστρο ισως με βοηθήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Aria1985 είπε:

Κι εγώ Αύγουστο, εκτός απροόπτου!

Κορίτσια έχω πάρει ό,τι περιφερειακό υπάρχει και δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με καρότσι. Δεν έχω δυνατότητα να τα δω σε μαγαζιά από κοντά και έχω κάθισμα αυτοκινήτου οπότε δεν με νοιάζει να είναι 3 σε 1.

Θέλω να κάνει από νεογέννητο εννοείται, να είναι εύχρηστο, ελαφρύ, με καλές αναρτήσεις, να κλείνει εύκολα και φυσικά ασφαλές. Μου έχουν πει πως ιδανικά πρέπει να έχει μέτριου μεγέθους ΄ ρόδες.

Έχω ακούσει καλά λόγια για cybex και yoyo και άσχημες γνώμες για inglesina.

Όποια έχει προχωρήσει σε αγορά και της φαίνεται προς το παρόν ωραίο και εύχρηστο, ας μου προτείνει.

Άντε ωραία!! Κι άλλη στην παρέα του Αυγούστου ❣️

Εμείς πήραμε inglesina. 3 σε 1 βέβαια αλλά εγώ θα σου μιλήσω για την εταιρία επειδή είχαμε πάει σε μεγάλο κατάστημα και είδαμε κι άλλες μάρκες. 

Τα cybex ποιοτικά δεν τα ξέρω γιατί οπτικά δεν μας άρεσαν καθόλου τα μοντέλα που είδαμε οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο να τα δούμε καλύτερα. 

Είδαμε per perego , inglesina και κάποιες άλλες μάρκες του 400-700€.  Εεε... Δεν συγκρίνονται τα inglesina με κανένα από αυτά που είδαμε. Ο σκελετός είναι στιβαρός δηλαδή τον πιάνεις και καταλαβαίνεις βρε παιδί μου ότι δεν είναι ψεύτικος. Ότι πιάνεις κάτι που ξέρεις ότι θα αντέξει.  Το design μας άρεσε πολύ γιατί έχει μεγάλο χώρο για πράγματα. Ένα επιπλέον + που της δίνω είναι το ύφασμα του καροτσιου. Επίσης πολύ ποιοτικό! Της per perego ( καρότσι του 800€) ήταν σαν νάυλον. Πολύ ψεύτικο και αναρωτιέμαι πώς θα ανταποκρίνεται σε καιρικές συνθήκες τύπου ήλιος/βροχή. Εναντιθεση με το inglesina που έπιανες ποιότητα. 

Τέλος ανοίγει και κλείνει με ένα κουμπί. Πανευκολα. Σκέψου το έκανα και πρόβα τώρα που είμαι με την κοιλιά στο στόμα για να είμαι εξοικειωμένη όταν έρθει το μωρό. Επίσης στην καλαθουνα του inglesina δεν χρειάζεται να πάρεις έξτρα στρώμα γιατί ήδη είναι πολύ καλό ποιοτικά. Μας το είπαν και από το μαγαζί ότι αν επιλέξουμε αυτή τη μάρκα δεν χρειάζεται. Αν επιλέγαμε άλλη έπρεπε οπωσδήποτε να πάρουμε και στρώμα. Γενικά ήταν ένα καρότσι που μας έκανε το κλικ επί τόπου. Αααα. Τέλος έχει και αναρτήσεις για δρόμους 'ανωμαλους'. 

Τώρα είναι και τι θα σου ταιριάξει. Καλύτερα να τα δεις από κοντά , να τα πιάσεις, να τα κάνεις βόλτα κλπ. Εμάς κάτι φίλοι μας, μας έλεγαν ότι είχαν per perego ότι είναι πολύ καλό κλπ. Αλλά όταν το είδαμε από κοντά δεν συμφωνήσαμε. Είναι ξεκάθαρα θέμα γούστου και budget. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Πω πω κοριτσια.. ειλικρινα τι πονος ειναι αυτος ?? Πως θα αντεξουμε? Εγω απλα φοβαμαι μην πετρωσουν κ δεν μπορω να θηλαζω. Για αυτο σκεφτηκα οτι το θηλαστρο ισως με βοηθήσει. 

Κοριτσαρα επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με σένα, πονάω αρκετά και έχω τραυματιστεί και στις  θήλες μου δεν έχω να σου πω κάτι περισσότερο από αυτά που σου είπαν οι φίλες μας. Βάζω τη μικρή συνέχεια στήθος οπότε ζητάει δλδ κι αν δεν ζητήσει στο 2ωρι θα την βσλω όπως κ να χει. Κάνουμε μικρά κ συχνά γεύματα, όχι θήλαστρο μου είπαν και όταν νιώθω πως δεν αντέχω κάνω λίγο μασάζ όσο μπορώ να το ακουμπήσω και πετάω λίγο στον νιπτήρα, είναι επώδυνο αλλά θα ανακουφιστεις για λίγο. Επίσης βάζω την μπέμπα κάθε φορά σε ένα στήθος σε κάθε γεύμα όχι κ τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα γιατί δεν προλαβαίνει να επουλώσει που έχω πληγή αλκα και γενικώς μου είπαν βοηθάει καλύτερα στην παραγωγη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

@Balak455, @Marika31συγχαρητήρια κορίτσια μου! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας, γερα, δυνατά κι ευτυχισμένα!

@ΙΩΑΝΝΑ1972η ώρα η καλή κοπέλα μου, αν κατάλαβα καλά τη Δευτέρα θα γεννήσεις κι εσύ!

Ελπίζω να μη ξεχνάω καμια κοπέλα! 

@Balak455αυτό με το στήθος είναι εντελώς φυσιολογικό αλλά είναι θέμα λίγων ημερών, υπομονή, νομίζω αύριο θα είσαι καλύτερα. Πονάει πολύ το ξέρω.

Κι εγώ κορίτσια γι Αυγούστου ειμαι. 30 Αυγούστου εχω ΠΗΤ, σήμερα είμαι 35+3 νομίζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Ωωωω Μαρικακι μου να σου ζήσει η μπεμπουλα υγεία τύχη να έχει πάντα στη ζωή της ❤️❤️❤️ Πάντα χαρές και ευτυχία από εδώ και πέρα ❤️❤️ Και κουράγιο, υπομονή και δύναμη σε εσένα μανούλα, είναι δύσκολος ο πρώτος χρόνος. Ο,τι θέλεις είμαστε εδώ!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη μου, είσαι πολύ γλυκιά ❤️! Και συ να υποδεχτείς με όλα τα καλά του κόσμου τον γιοκα  σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Πώς πάτε? Οι μανούλες συνήλθατε λίγο από τους πόνους του τοκετού?

Ελπίζω να είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα με το θηλασμό και να βοηθάει το μασαζ και οι χλιαρές κομπρέσες! Κουράγιο!!!

@Watermelonέχεις πολύ δίκιο για το καρότσι, θέλει από κοντά όμως μου είναι πρακτικά δύσκολο δυστυχώς. Να είναι 3 σε 1 δεν με πολυενδιαφέρει γιατί έχω δύο καθίσματα αυτοκινήτου και για την καλαθούνα μου έχουν πει οι περισσότεροι ότι είναι περιττή. Πιο πολύ με νοιάζει να έρχεται με τα gadget δηλαδή κουνουπιέρα, αδιάβροχο, ποδόσακο, θήκη για ποτηρι κλπ για να μην τα ψάχνω ενα ενα μετα.

Έτσι μου ρχεται να πάρω ένα στα τυφλά οικονομικό, πχ joie η cosatto και βλέπω μετά. Θα μας χρειαστεί απαραιτήτως άραγε τον πρώτο μήνα? Ή θα με καλύψει το αυγό και ένας μάρσιπος που έχω?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Aria1985 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Πώς πάτε? Οι μανούλες συνήλθατε λίγο από τους πόνους του τοκετού?

Ελπίζω να είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα με το θηλασμό και να βοηθάει το μασαζ και οι χλιαρές κομπρέσες! Κουράγιο!!!

@Watermelonέχεις πολύ δίκιο για το καρότσι, θέλει από κοντά όμως μου είναι πρακτικά δύσκολο δυστυχώς. Να είναι 3 σε 1 δεν με πολυενδιαφέρει γιατί έχω δύο καθίσματα αυτοκινήτου και για την καλαθούνα μου έχουν πει οι περισσότεροι ότι είναι περιττή. Πιο πολύ με νοιάζει να έρχεται με τα gadget δηλαδή κουνουπιέρα, αδιάβροχο, ποδόσακο, θήκη για ποτηρι κλπ για να μην τα ψάχνω ενα ενα μετα.

Έτσι μου ρχεται να πάρω ένα στα τυφλά οικονομικό, πχ joie η cosatto και βλέπω μετά. Θα μας χρειαστεί απαραιτήτως άραγε τον πρώτο μήνα? Ή θα με καλύψει το αυγό και ένας μάρσιπος που έχω?

 

Ναι ναι εγώ σου ανέφερα τα θετικά της εταιρίας . Μπορείς να βρεις και inglesina σκέτο καρότσι χωρίς το Πορτ μπεμπέ.  Και ενδεχομένως χωρίς το κάθισμα αυτοκινήτου αφού έχετε ήδη. 

Κοίτα, αν τις πρώτες 40 ημέρες μείνεις σπίτι δεν θα το χρειαστείς. Αν πάτε μια βόλτα με το αυτοκίνητο με το κάθισμα του αυτοκινήτου είσαι καλυμμένη. Αν όμως θέλετε να πάτε μια βόλτα ξέρω γω δίπλα στη θάλασσα , τότε θα χρειαστείς καρότσι (τη βάση σίγουρα) . Θα κουμπωνει όμως άραγε το κάθισμα του αυτοκινήτου στη βάση καροτσιου που θα επιλέξετε που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι άλλης εταιρίας? 

Έχεις αγοράσει λίκνο? 'η θα κοιμηθεί απευθείας κούνια το μωρό ? Γιατί εμείς δεν έχουμε πάρει λίκνο, η κούνια δεν έχει ροδακια και δεν μετακινείται (είναι και μεγάλη -ογκωδης) οπότε θέλαμε σίγουρα και την καλαθουνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι εγώ σου ανέφερα τα θετικά της εταιρίας . Μπορείς να βρεις και inglesina σκέτο καρότσι χωρίς το Πορτ μπεμπέ.  Και ενδεχομένως χωρίς το κάθισμα αυτοκινήτου αφού έχετε ήδη. 

Κοίτα, αν τις πρώτες 40 ημέρες μείνεις σπίτι δεν θα το χρειαστείς. Αν πάτε μια βόλτα με το αυτοκίνητο με το κάθισμα του αυτοκινήτου είσαι καλυμμένη. Αν όμως θέλετε να πάτε μια βόλτα ξέρω γω δίπλα στη θάλασσα , τότε θα χρειαστείς καρότσι (τη βάση σίγουρα) . Θα κουμπωνει όμως άραγε το κάθισμα του αυτοκινήτου στη βάση καροτσιου που θα επιλέξετε που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι άλλης εταιρίας? 

Έχεις αγοράσει λίκνο? 'η θα κοιμηθεί απευθείας κούνια το μωρό ? Γιατί εμείς δεν έχουμε πάρει λίκνο, η κούνια δεν έχει ροδακια και δεν μετακινείται (είναι και μεγάλη -ογκωδης) οπότε θέλαμε σίγουρα και την καλαθουνα. 

Καλημέρα! Το δικό μου το μωράκι παραδόξως δε κοιμάται καθόλου στην κούνια, ούτε στο λίκνο του! Ως τελευταία λύση βρήκαμε τη φωλιά, που πριν γεννήσω δε τη θεωρούσα καν σημαντική και τελικά αυτή έσωσε τον ύπνο του μωρού.. Και να φανταστείς ότι το λίκνο του ήταν ακριβότατο (ευτυχώς ήταν δώρο), όπως κ το ανατομικό στρώμα της κούνιας μας.

Η δε φωλίτσα μας είναι αυτή του Jumbo, που την πήραμε τελείως αυθόρμητα, μαζί με κάτι πανάκια γουλιάς και αδιάβροχα σελτεδάκια που θέλαμε να αγοράσουμε από εκεί!

Και αυτή η φωλιά είναι η αγαπημένη του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Aria1985 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Πώς πάτε? Οι μανούλες συνήλθατε λίγο από τους πόνους του τοκετού?

Ελπίζω να είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα με το θηλασμό και να βοηθάει το μασαζ και οι χλιαρές κομπρέσες! Κουράγιο!!!

@Watermelonέχεις πολύ δίκιο για το καρότσι, θέλει από κοντά όμως μου είναι πρακτικά δύσκολο δυστυχώς. Να είναι 3 σε 1 δεν με πολυενδιαφέρει γιατί έχω δύο καθίσματα αυτοκινήτου και για την καλαθούνα μου έχουν πει οι περισσότεροι ότι είναι περιττή. Πιο πολύ με νοιάζει να έρχεται με τα gadget δηλαδή κουνουπιέρα, αδιάβροχο, ποδόσακο, θήκη για ποτηρι κλπ για να μην τα ψάχνω ενα ενα μετα.

Έτσι μου ρχεται να πάρω ένα στα τυφλά οικονομικό, πχ joie η cosatto και βλέπω μετά. Θα μας χρειαστεί απαραιτήτως άραγε τον πρώτο μήνα? Ή θα με καλύψει το αυγό και ένας μάρσιπος που έχω?

 

Εμείς αγοράσαμε το 2 σε 1 Cybex Melio, την ελαφρυά δηλαδή έκδοση του κλασικού Cybex 3 in 1, αλλά δυστυχώς η βάση καροτσιού επειδή έχει πολύ ελαφριές αναρτήσεις, δε μας καλύπτει. Αν δεν είναι απόλυτα λείος ο δρόμος, το κεφαλάκι του μωρού κουνιέται πέρα δώθε ή τραντάζεται περισσότερο από αυτό που θα έπρεπε.. Αναγκαστικά θα πρέπει να αγοράσω και τη βαριά βάση καροτσιού, που αν και δύσχρηστη λόγω βάρους, έχει φοβερές αναρτήσεις και θα προστατεύει το μωρό στα πολλά ανώμαλα και κακοτράχαλα οδοστρώματα/πεζοδρόμια της Ελλάδος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω λίκνο, αλλά δεν θα το μετακινω απο τον πάνω στον κάτω όροφο. Ένα ριλάξ οχι ηλεκτρικό και φωλιά δανεική ναι, αλλά χωρίς πολύ στητά τοιχώματα οπότε αν του αρέσει θα πάρω κι αλλη πιο ασφαλή.

Κούνια και παρκοκρέββατο επίσης μου έδωσαν μεταχειρισμένα,  αλλά αυτά μου φαίνονται μακρινά, ας βγει το πρώτο 4μηνο και βλέπουμε μετά που θα μεταφερθεί. Επειδή κάθε μωρό είναι διαφορετικό νομίζω θα προσαρμόσουμε τον εξοπλισμό ανάλογα τις προτιμήσεις του.

Αυτο με τις αναρτήσεις και τις αναταράξεις φοβάμαι κι εγώ με τα καρότσια, κάπως πρέπει να είναι πολύ σταθερό το μωρό στην αρχή, και ναι τέλειο να είναι ελαφρύ για εμάς κυρίως, αλλα΄ όχι και να τουμπάρει το μωρό άπαξ και δυναμώσει λίγο! Διλήμματα χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marika31 Κορίτσι μου να σου ζησει!! ❤️ Καθε ευτυχια ευχομαι, να ειναι το μωράκι σου γερό και υγιή και να γινει ενας πανέμορφος ανθρωπος - οχι εμφανισιακά :D 

 

Εχω πολλές μέρες να μπω στο φορουμ, εχω αφοσιωθεί να συμμαζεύω, να κλεινω μικρολεπτομέρειες και επιτελους έκανα και τις τελευταιες μου παραγγελίες για τα πράγματα της μικρής μου αφου καναμε το ραντεβου και με την παιδιατρό και πηρα τις τελευταιες πληροφορίες. 

Οπότε εν αναμονή κι εμείς... !!!

Για την ωρα, νομιζω οτι η μπεμπα θα βγαλει κανα ποδι ή κανα χέρι με τις κινήσεις που κάνει καθημερινα!

Τρίτη έχουμε ραντεβου στη γιατρό μας να την δουμε ξανα και να αρχισουμε να μειώνουμε μαγνήσια κτλ εφοσον ειμαστε 35 η εβδομάδα. Θεωρώ πως δεν εχει ξαναγυρίσει, την ειδαμε με το κεφάλι κατω στο ντοπλερ και οι κινησεις της εχουν μεινει ίδιες, οποτε πρέπει να σφήνωσε! Χαχαχα!

Σε άλλα νέα τελειώσαμε και το δωματιο μας, μένει να στρωθουν τα σεντόνια της ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Εμείς αγοράσαμε το 2 σε 1 Cybex Melio, την ελαφρυά δηλαδή έκδοση του κλασικού Cybex 3 in 1, αλλά δυστυχώς η βάση καροτσιού επειδή έχει πολύ ελαφριές αναρτήσεις, δε μας καλύπτει. Αν δεν είναι απόλυτα λείος ο δρόμος, το κεφαλάκι του μωρού κουνιέται πέρα δώθε ή τραντάζεται περισσότερο από αυτό που θα έπρεπε.. Αναγκαστικά θα πρέπει να αγοράσω και τη βαριά βάση καροτσιού, που αν και δύσχρηστη λόγω βάρους, έχει φοβερές αναρτήσεις και θα προστατεύει το μωρό στα πολλά ανώμαλα και κακοτράχαλα οδοστρώματα/πεζοδρόμια της Ελλάδος.

Εγω πήρα το cybex Balios S Lux που ειναι μονο καρότσι. Πήρα το αυγο εξτρα, πήρα το gold aton S2 που μπαινει στη βαση του Balios με ανταπτορες. Και μοιαζει να ειναι πολυ σταθερό. Το καναμε βολτα και στα 2 μαγαζια που πήγα να το δω Live και στο σπιτι που το συναρμολογήσαμε, δειχνει να εχει ωραιες αναρτήσεις. Επίσης κλεινει πανευκολα με ενα μοχλο στο κατω μερος, που απλά το σπρώχνεις και διπλώνει. Το ποσο ελαφρύ ειναι δεν το ξερω ακομα, γιατι δεν εχω δοκιμασει να το σηκώσω. Αλλα ανοιγοκλεινει πανευκολα... 

Και το πανί του ειναι ωραιο, μοιάζει ανθεκτικό στα πλυσίματα που θα χρειαστεί να του κάνουμε. 

Μετανιωσα που πηρα το αυγο σε ανοιχτό μπεζ, αλλά τω΄ρα πάει! Χαχαχα! θα βαζω πανιτσα ουτως ή α΄΄λλως οπότε ας ελπίσουμε οτι θα το κρατησουμε καθαρό! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσια μου όμορφα ❤️ εγώ ακόμα συνέρχομαι, κάθε μέρα και καλύτερα!!Βγήκαμε χθες, έμεινα 5 μέρες συνολικά νοσοκομείο γιατί την 3η ημέρα ανέβασε λίγο ίκτερο η μπουμπουλα μου! Γεννηθήκαμε 2660kg χάσαμε 150 γραμμάρια που χάνουν όλα τα μωρακια και από την 4η μέρα γέννησης αρχίσαμε να παίρνουμε πάλι, ειμαστε ήδη στα 70+ γραμμάρια. Πονάει η κοιλιά μου στην τομή όχι τόσο αλλά πονάει το χάπι της ωκυτοκινης που παίρνω για να επανέλθει η μητρα!! Έχω σηκωθεί κανονικά κάνω τα πάντα αλλά πολύ πολύ αργά!! Θηλαζωκσθε 2 ώρες χωρίς να την ξυπνήσω γτ σηκώνεται από μόνη της και δεν αφήνω να ξεπεράσει το 3ωρο γενικά. Τα πάμε αρκετά καλά, έχω λίγο ερεθισμένες θηλες αλλά θα στρώσει, είμαι κυριολεκτικά με το στήθος έξω 😂 συνέχεια!ηρθε και ο Παιδίατρος χθες μας ειδε, είπε ότι είναι τέλεια, σπίρτο και ασυγκρατητη! Μέσα στην εβδομάδα θα ξανάρθει να την ζυγίσει και να μετρήσει και ίκτερο! Δόξα τω θεώ όλα πάνε κατευχην και είμαστε πολύ ευτυχισμένοι και γω και ο άνδρας μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

@Marika31 Κορίτσι μου να σου ζησει!! ❤️ Καθε ευτυχια ευχομαι, να ειναι το μωράκι σου γερό και υγιή και να γινει ενας πανέμορφος ανθρωπος - οχι εμφανισιακά :D 

 

Εχω πολλές μέρες να μπω στο φορουμ, εχω αφοσιωθεί να συμμαζεύω, να κλεινω μικρολεπτομέρειες και επιτελους έκανα και τις τελευταιες μου παραγγελίες για τα πράγματα της μικρής μου αφου καναμε το ραντεβου και με την παιδιατρό και πηρα τις τελευταιες πληροφορίες. 

Οπότε εν αναμονή κι εμείς... !!!

Για την ωρα, νομιζω οτι η μπεμπα θα βγαλει κανα ποδι ή κανα χέρι με τις κινήσεις που κάνει καθημερινα!

Τρίτη έχουμε ραντεβου στη γιατρό μας να την δουμε ξανα και να αρχισουμε να μειώνουμε μαγνήσια κτλ εφοσον ειμαστε 35 η εβδομάδα. Θεωρώ πως δεν εχει ξαναγυρίσει, την ειδαμε με το κεφάλι κατω στο ντοπλερ και οι κινησεις της εχουν μεινει ίδιες, οποτε πρέπει να σφήνωσε! Χαχαχα!

Σε άλλα νέα τελειώσαμε και το δωματιο μας, μένει να στρωθουν τα σεντόνια της ❤️ 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλη μου ❤️!!! Αντε μπήκες και συ στην τελική ευθεία, απόλαυσε αυτόν τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης σου!! Η παναγια μαζί μας και σε όσες γέννησαμε  και σε όσες ετοιμάζεστε, με το καλό να έρθουν όλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σας κοριτσια μου όμορφα ❤️ εγώ ακόμα συνέρχομαι, κάθε μέρα και καλύτερα!!Βγήκαμε χθες, έμεινα 5 μέρες συνολικά νοσοκομείο γιατί την 3η ημέρα ανέβασε λίγο ίκτερο η μπουμπουλα μου! Γεννηθήκαμε 2660kg χάσαμε 150 γραμμάρια που χάνουν όλα τα μωρακια και από την 4η μέρα γέννησης αρχίσαμε να παίρνουμε πάλι, ειμαστε ήδη στα 70+ γραμμάρια. Πονάει η κοιλιά μου στην τομή όχι τόσο αλλά πονάει το χάπι της ωκυτοκινης που παίρνω για να επανέλθει η μητρα!! Έχω σηκωθεί κανονικά κάνω τα πάντα αλλά πολύ πολύ αργά!! Θηλαζωκσθε 2 ώρες χωρίς να την ξυπνήσω γτ σηκώνεται από μόνη της και δεν αφήνω να ξεπεράσει το 3ωρο γενικά. Τα πάμε αρκετά καλά, έχω λίγο ερεθισμένες θηλες αλλά θα στρώσει, είμαι κυριολεκτικά με το στήθος έξω 😂 συνέχεια!ηρθε και ο Παιδίατρος χθες μας ειδε, είπε ότι είναι τέλεια, σπίρτο και ασυγκρατητη! Μέσα στην εβδομάδα θα ξανάρθει να την ζυγίσει και να μετρήσει και ίκτερο! Δόξα τω θεώ όλα πάνε κατευχην και είμαστε πολύ ευτυχισμένοι και γω και ο άνδρας μου!! 

Αχ αυτή τη χαρά που περιγράφεις περιμένουμε και εμείς να νιώσουμε!!!! Το ουράνιο τόξο μας να δώσει επιτέλους χαρά και φως στη ζωή μας μετά από μια πολύ δύσκολη περσινή χρονιά!!! 

Στις πόσες εβδομάδες γεννησες? Εμείς αυτή τη βδομάδα θα πάμε γιατρό, να συζητήσουμε για τον τοκετό. Μάλλον θα πάω με πρόκληση (Φ.Τ) λογω των αντιπηκτικών που κάνω. Οπότε μάλλον μετά της Παναγίας θα γεννήσω. Εγώ ήλπιζα και νωρίτερα αλλά δεν ξέρω αν θα θέλει να γεννήσω ξέρω γω την 37η εβδομάδα που θα είμαι τότε της Παναγίας. Θα δούμε. Υποθέτω θα κριθεί και από τα κιλά του μωρού. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλη μου ❤️!!! Αντε μπήκες και συ στην τελική ευθεία, απόλαυσε αυτόν τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης σου!! Η παναγια μαζί μας και σε όσες γέννησαμε  και σε όσες ετοιμάζεστε, με το καλό να έρθουν όλα!!! 

Σε ευχαριστω καλη μου ❤️ 

Η Παναγια να μας φυλάει κι εμας και τα μωράκια μας και όλα τα μωράκια του κόσμου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σας κοριτσια μου όμορφα ❤️ εγώ ακόμα συνέρχομαι, κάθε μέρα και καλύτερα!!Βγήκαμε χθες, έμεινα 5 μέρες συνολικά νοσοκομείο γιατί την 3η ημέρα ανέβασε λίγο ίκτερο η μπουμπουλα μου! Γεννηθήκαμε 2660kg χάσαμε 150 γραμμάρια που χάνουν όλα τα μωρακια και από την 4η μέρα γέννησης αρχίσαμε να παίρνουμε πάλι, ειμαστε ήδη στα 70+ γραμμάρια. Πονάει η κοιλιά μου στην τομή όχι τόσο αλλά πονάει το χάπι της ωκυτοκινης που παίρνω για να επανέλθει η μητρα!! Έχω σηκωθεί κανονικά κάνω τα πάντα αλλά πολύ πολύ αργά!! Θηλαζωκσθε 2 ώρες χωρίς να την ξυπνήσω γτ σηκώνεται από μόνη της και δεν αφήνω να ξεπεράσει το 3ωρο γενικά. Τα πάμε αρκετά καλά, έχω λίγο ερεθισμένες θηλες αλλά θα στρώσει, είμαι κυριολεκτικά με το στήθος έξω 😂 συνέχεια!ηρθε και ο Παιδίατρος χθες μας ειδε, είπε ότι είναι τέλεια, σπίρτο και ασυγκρατητη! Μέσα στην εβδομάδα θα ξανάρθει να την ζυγίσει και να μετρήσει και ίκτερο! Δόξα τω θεώ όλα πάνε κατευχην και είμαστε πολύ ευτυχισμένοι και γω και ο άνδρας μου!! 

Μπράβο βρε αγαπούλα μου!! Τι όμορφα που τα λες ❤️ 

Τελικά έχουν τόσο δίκιο όσοι λένε πως ξεχνάς τον τοκετό μόλις πάρεις το πλασματάκι αγκαλια!! Να ειστε ευτυχισμενοι μια ολοκληρη ζωή!! :D :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/7/2023 at 7:00 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσαρα επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με σένα, πονάω αρκετά και έχω τραυματιστεί και στις  θήλες μου δεν έχω να σου πω κάτι περισσότερο από αυτά που σου είπαν οι φίλες μας. Βάζω τη μικρή συνέχεια στήθος οπότε ζητάει δλδ κι αν δεν ζητήσει στο 2ωρι θα την βσλω όπως κ να χει. Κάνουμε μικρά κ συχνά γεύματα, όχι θήλαστρο μου είπαν και όταν νιώθω πως δεν αντέχω κάνω λίγο μασάζ όσο μπορώ να το ακουμπήσω και πετάω λίγο στον νιπτήρα, είναι επώδυνο αλλά θα ανακουφιστεις για λίγο. Επίσης βάζω την μπέμπα κάθε φορά σε ένα στήθος σε κάθε γεύμα όχι κ τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα γιατί δεν προλαβαίνει να επουλώσει που έχω πληγή αλκα και γενικώς μου είπαν βοηθάει καλύτερα στην παραγωγη

 

στις On 28/7/2023 at 10:46 ΜΜ, ο/η Sonia12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

@Balak455, @Marika31συγχαρητήρια κορίτσια μου! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας, γερα, δυνατά κι ευτυχισμένα!

@ΙΩΑΝΝΑ1972η ώρα η καλή κοπέλα μου, αν κατάλαβα καλά τη Δευτέρα θα γεννήσεις κι εσύ!

Ελπίζω να μη ξεχνάω καμια κοπέλα! 

@Balak455αυτό με το στήθος είναι εντελώς φυσιολογικό αλλά είναι θέμα λίγων ημερών, υπομονή, νομίζω αύριο θα είσαι καλύτερα. Πονάει πολύ το ξέρω.

Κι εγώ κορίτσια γι Αυγούστου ειμαι. 30 Αυγούστου εχω ΠΗΤ, σήμερα είμαι 35+3 νομίζω!

Ευχαριστώ πολύ! Εγω ειμαι καλυτερα με τον θηλασμο. Βαζω 1 φορα τη μερα θηλαστρο μονο κ μονο γιατι θελω να εχω ενα μπιμπερο σε περιπτωση που πεινασει κ δεν ειμαι μονη μου γιατι δεν θελω να βγαζω στηθος ετσι εξω.  Θελω την ηρεμια μου με τη μπεμπα για να φαει. 

Με πονανε πολυ κυριως το βραδυ αλλα μειωθηκε αρκετα σε σχεση με προχτες.

Το μωρακι μου ολα καλα.  Ειναι ορεξατο!! Την λατρεύω 🩷🩷

Πονους εχω λιγα τραβηγματα που κ που στην τομη. Δεν παιρνω τιποτα απο παυσιπονα κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, τώρα που φτάνουμε στο τέλος, πως πάτε από συσπάσεις? Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πλέον αν είναι σύσπαση 'η αν είναι το μωρό. Κάποιες φορές νιώθω ενόχληση εσωτερικά, που φτάνει εως και τον κόλπο. (Έτσι το νιώθω τουλάχιστον). Κάποιες φορές σφίγγει η κοιλιά μου κατά μέρος, κάποιες ολόκληρη. Παρατηρώ επίσης ότι το βράδυ στον ύπνο επειδή κατουριεμαι , και μέχρι να το καταλάβω ότι έχει γεμίσει η κύστη, η κοιλιά σφίγγει. 

Επίσης όλο το απόγευμα ένιωθα την κοιλιά περίεργα. Σαν να ήταν μονίμως σφιχτή. Μετά καταλάβαινα ότι ήταν ο μπέμπης γιατί με ποναγε. Με έπιασε κάτι σαν τσιμπήματα κάτω δεξιά. Έκανα ένα μπανάκι στη θάλασσα και κάπως με άφησε ευτυχώς. 

Τώρα είμαι οκ αλλά συνεχίζει αυτό το αμφίρροπο συναίσθημα είναι 'η δεν είναι σύσπαση? Πόνο δεν έχω σαν περίοδο προς το παρόν. 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, τώρα που φτάνουμε στο τέλος, πως πάτε από συσπάσεις? Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πλέον αν είναι σύσπαση 'η αν είναι το μωρό. Κάποιες φορές νιώθω ενόχληση εσωτερικά, που φτάνει εως και τον κόλπο. (Έτσι το νιώθω τουλάχιστον). Κάποιες φορές σφίγγει η κοιλιά μου κατά μέρος, κάποιες ολόκληρη. Παρατηρώ επίσης ότι το βράδυ στον ύπνο επειδή κατουριεμαι , και μέχρι να το καταλάβω ότι έχει γεμίσει η κύστη, η κοιλιά σφίγγει. 

Επίσης όλο το απόγευμα ένιωθα την κοιλιά περίεργα. Σαν να ήταν μονίμως σφιχτή. Μετά καταλάβαινα ότι ήταν ο μπέμπης γιατί με ποναγε. Με έπιασε κάτι σαν τσιμπήματα κάτω δεξιά. Έκανα ένα μπανάκι στη θάλασσα και κάπως με άφησε ευτυχώς. 

Τώρα είμαι οκ αλλά συνεχίζει αυτό το αμφίρροπο συναίσθημα είναι 'η δεν είναι σύσπαση? Πόνο δεν έχω σαν περίοδο προς το παρόν. 🙏

εγώ μέχρι τώρα (36+4)  δεν έχω νιώσει ποτέ συσπαση. Το μωρό το νιώθω συνέχεια και τεντώνει η κοιλιά εννοείται αλλά συσπάσεις δεν... γι'αυτό είχα απορία που πήγα την περασμένη Τετάρτη για καρδιοτοκογραφημα να δω αν έχω και απλώς δεν καταλαβαίνω 😂 αλλά τελικά όχι δεν είχα καθόλου. Ήταν όλα κινήσεις του μωρού. Έχεις πάει για καρδιοτοκογραφημα; 

Πάντως μου έχουν πει πολλές ότι η σύσπαση είναι κάτι που ξεχωρίζει από την κίνηση του μωρού. Οπότε ας μας πει κάποια που ξέρει ότι σίγουρα είχε/εχει συσπάσεις 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

εγώ μέχρι τώρα (36+4)  δεν έχω νιώσει ποτέ συσπαση. Το μωρό το νιώθω συνέχεια και τεντώνει η κοιλιά εννοείται αλλά συσπάσεις δεν... γι'αυτό είχα απορία που πήγα την περασμένη Τετάρτη για καρδιοτοκογραφημα να δω αν έχω και απλώς δεν καταλαβαίνω 😂 αλλά τελικά όχι δεν είχα καθόλου. Ήταν όλα κινήσεις του μωρού. Έχεις πάει για καρδιοτοκογραφημα; 

Πάντως μου έχουν πει πολλές ότι η σύσπαση είναι κάτι που ξεχωρίζει από την κίνηση του μωρού. Οπότε ας μας πει κάποια που ξέρει ότι σίγουρα είχε/εχει συσπάσεις 🤗

Δεν εχω πάει ακόμα. Την άλλη εβδομάδα θα πάω πρώτη φορά που θα είμαι 36 η εβδομάδα. Το θέμα είναι ότι από την 15η εβδομάδα μου εσφιγγε η μήτρα. Ήξερα πότε είναι σύσπαση. Είχε ένα χαρακτηριστικό ξεκίνημα που ξεκίναγε και απλωνόταν σε όλη την κοιλιά. Και μετά από δευτερόλεπτα ηρεμούσε. Τώρα που η μήτρα έχει "γεμίσει" με το μπέμπη η αίσθηση έχει αλλάξει και δεν μπορώ να καταλάβω. 

Τα τεντώματα μπορώ να τα διακρίνω-ξεχωρισω.  Τι να πω. :P

Μάλλον η απορία θα μου λυθεί την άλλη εβδομάδα. Αλλά το θέμα είναι να πετύχουμε καμιά σύσπαση όση ώρα θα κάτσω. Μην ξεκινήσουν αφού φύγω 🙄😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...