Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!! Και γω γενησσα Δευτέρα βράδυ ❤️ @Balak455να μας ζήσουν οι ψυχουλες μας, να είναι πάντα ευλογημένα και υγιη!! Εγώ μπήκα κανονικά Δευτέρα πρωί 7:30, κατά τις 9 κόψανε το ραμμα(αφήστε καλύτερα την ταλαιπωρία και τον πόνο παρότι κάναμε δέκα λεπτά, με το διαστολεα μπαίνει χωρίς αναισθησία και ένα ψαλίδι η νυστέρι) μετά γύρω στις 11 βάλαμε τεχνητούς πονους γιατί κοβωντας το ραμμα έκανα μόνο 2 διαστολή και όχι μεγαλύτερη όσο περιμέναμε!! Μια ώρα μετά ξεκίνησαν οι πόνοι σιγά σιγά και όλα κυλούσαν ομαλά, έκανα τις ασκήσεις μου στο τραμπολινο, περπατούσα και έπαιρνα τις αναπνοές μου μετά από αρκετή ώρα με ξαναελεγχουν και είχα πάει μόνο 3 διαστολή, συνεχίζουμε τα ίδια αλλά μάταια έμεινα στο 3 να μην σας τα πολυλογώ, δεν εξελισσόταν ο τοκετός, δεν με έπιανε καλά η ωκυτοκινη, μετα από 18 ώρες λοιπόν προσπαθειών  και μεγάλη ταλαιπωρία αποφασίσαμε ότι πρέπει να μπω για καισαρικη καθώς θα ήταν ιατρικά λαθος αν συνέχιζαμε! 12 το βράδυ είχαν βγάλει την μπέμπα, πολυ γρήγορη διαδικασία, εγώ έκανα ολική αναισθησία οπότε κοιμόμουν δεν θυμάμαι πολλά, ούτε κλάμα άκουσα. Μου έφεραν την μπέμπα την επόμενη μέρα. Τώρα είμαστε στο στάδιο θηλασμου, τα πάμε αρκετά καλά, έχω ταχεία ανάρρωση αλλά υπάρχουν κι άλλα θέματα οπότε δυσκολεύομαι και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ!! Η εμπειρία μου και οι πόνοι ήταν φρικτόι ειδικά το πρώτο 24ωρο αλλά δεν το λέω για να απογοητεύσω καμία απλώς εγώ εξουθενωθηκα εξαρχής με τις 18 ώρες πριν, θεωρώ δεν έχει καμία σχέση όταν πας με προγραμματισμένη καισαρική!! Σας εύχομαι ολόψυχα όσες παίρνετε σειρά σιγά σιγά να έχετε έναν εύκολο τοκετό και όλα να σας πάνε όπως τα ονειρεύεστε, καμία να μην περάσει ότι πέρασα!! Ότι θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε, τα έγραψα πολύ γρήγορα όλα γιατί σήμερα με έχει ξεζουμησει η μπουμπουλα μου 😍❤️

Αληθεια @Marika31μου ??? Γεννησαμε σχεδον μαζι δηλαδη!! Να σου ζησει κ εσενα κοπελα μου!! Να την καμαρωσεις κ εσυ οπως επιθυμεις. 

Τα καταλαβαινω οσα λες. Δυστυχώς ταλαιπωρηθηκες παρα πολυ! Τουλάχιστον ευχομαι να αναρρωσεις γρήγορα γρηγορα κ ολαννα ανηκουν στο παρελθον !! 

Να μας κρατας ενημερες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 26/7/2023 at 7:00 ΠΜ, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια! Εγω γεννησα! Με καισαρικη λογω του οτι η μικρη μας δεν ειχε καλους παλμους κ δεν ηθελε ο γιατρος να ρισκαρει. Φοβοταν για απροοπτο.... 

Τελος παντων ολα πηγαν τελεια κ την εχω εδω μικρουλα κ κουκλα.

Εγω ημουν καθετη στη καισαρική.  Θελω να πω σε ολες να ξερετε οτι δεν ειναι τπτ. Ολοι στο Ιασω ειναι εξυπηρετικοτατοι. Μου εξηγουσαν τη διαδικασια. Δεν πονεσα ΚΑΘΌΛΟΥ σε ολη τη διαρκεια. 

Ενταξει ποναει τωρα που πέρασαν τα παυσιπονα κλπ κ η επισκληριδιος αλλά θα κανω 2 3 μερες ακομα υπομονη. Παιδακι εβγαλα! Μεσα σε 15 λεπτά το ειχαν βγαλει! Παιδια τι να σας πω? Δεν υπαρχει η στιγμη που ακους το κλαμα. Δεν πονας μην φοβασαι. Ειναι μια πανευκολη διαδικασια τελικα. 

Οσα παιδια θελετε κανω με καισαρικη!  Δεν εχω εμπειρια φυσιολογικού αφου δεν τα καταφέραμε  και ναι δεν παυει να ειναι χειρουργειο αλλα ο λογος που το λεω ειναι γτ το μονο κακο ειναι οτι μετά πονας.  Ενταξει φανταζομαι κ με φυσιολογικο 1 μερα θα πονας. 

Ολα τελεια. Εμεις ημασταν 37κ5 φαντασου.. κ ολα πηγαν πολυ καλα. 

Να σου ζήσει κορίτσι μου χαίρομαι που πήγαν ολα καλά.. 😊 τα λέγαμε όταν προσπαθούσατε να έρθει το μωρακι σας και τωρα την κρατάς στην αγκαλιά σου 💕

Και εγω Ιασώ γέννησα με καισαρική αλλά έκανα ολική αναισθησία έμεινα αρκετά ευχαριστημένη 

Συμφωνώ με την φυσιολογική γεννά μακάρι να μπορούσα και εγω να τα είχα καταφέρει αλλά πέρα από αυτό το πιο σημαντικό είναι να βγουμε από την κλινική μαζί με τα μωράκια αγκαλιά! Όποτε μην το σκέφτεσαι για την καισαρική είναι περιπτώσεις που οι γιατροί φοβούνται να ρισκάρουν και είναι λογικό.. να σας ζήσει και πάλι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Αληθεια @Marika31μου ??? Γεννησαμε σχεδον μαζι δηλαδη!! Να σου ζησει κ εσενα κοπελα μου!! Να την καμαρωσεις κ εσυ οπως επιθυμεις. 

Τα καταλαβαινω οσα λες. Δυστυχώς ταλαιπωρηθηκες παρα πολυ! Τουλάχιστον ευχομαι να αναρρωσεις γρήγορα γρηγορα κ ολαννα ανηκουν στο παρελθον !! 

Να μας κρατας ενημερες!!

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ από καρδιας❤️!! Οντως έχουμε μόνο λίγες ωρες διαφορά 😀Κάθε μέρα είμαι και καλύτερα, όλα γίνονται πιο όμορφα, σήμερα λογικά επειδή είναι το τριτο 24ωρο θα κατέβει και το γάλα το πολύ! @ΙΩΑΝΝΑ1972 με το καλό γλυκιά μου και σε σένα, αφού θα πας προγραμματισμένα μη φοβάσαι τίποτα ❤️! @Watermelonόχι δεν έκανα επισκληριδιο ούτε αν πηγαινα φυσιολογικά ούτε στην καισαρική, μου έκαναν ολική αναισθησία οποτε κοιμόμουν. Για να βλέπουν πως εξελίσσεται ο τοκετός κάθε φορά και πως πάει η διαστολή κάθε μία με δύο ώρες το πολύ έρχεται ο γιατρός και η μαια φοράνε ένα γαντι και σε εξετάζουν με το χέρι, είναι αρκετά ενοχλητικό αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Ταυτόχρονα σε παρακολουθούν με καρδιοτοκογραφο όλη την ώρα και αναλόγως τον γιατρό σε βάζει και κάνεις διαφορα μέχρι να φτάσεις στην επιθυμητή διαστολή όπως λίγο περπατημα, τραμπολινο η ασκήσεις και ταυτόχρονα αναπνοές γιατί έχεις αρχίσει ήδη και πονάς. Θέλει πολλή υπομονη και ψυχραιμία ο φυσιολογικός τοκετός πριν , όπως και η καισαρική μετα στην αναρρωση!!! Κάθε γυναίκα το βιώνει αλλιως, κάθε σώμα είναι εντελώς διαφορετικο και αυτό είναι τέλειο γιατί δεν θα θελα να ταλαιπωρούν ται έτσι οι γυναίκες όπως εγω!! Το παλέψαμε πολύ για φυσιολογικό αλλά δεν... Οπότε αποδέχεσαι τα πράγματα ως έχουν και υπομένεις τα πάντα μέχρι να δεις το θαύμα σου ❤️ κσι δεν θα μπορείς να το συνηδειτοποιησεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!! Και γω γενησσα Δευτέρα βράδυ ❤️ @Balak455να μας ζήσουν οι ψυχουλες μας, να είναι πάντα ευλογημένα και υγιη!! Εγώ μπήκα κανονικά Δευτέρα πρωί 7:30, κατά τις 9 κόψανε το ραμμα(αφήστε καλύτερα την ταλαιπωρία και τον πόνο παρότι κάναμε δέκα λεπτά, με το διαστολεα μπαίνει χωρίς αναισθησία και ένα ψαλίδι η νυστέρι) μετά γύρω στις 11 βάλαμε τεχνητούς πονους γιατί κοβωντας το ραμμα έκανα μόνο 2 διαστολή και όχι μεγαλύτερη όσο περιμέναμε!! Μια ώρα μετά ξεκίνησαν οι πόνοι σιγά σιγά και όλα κυλούσαν ομαλά, έκανα τις ασκήσεις μου στο τραμπολινο, περπατούσα και έπαιρνα τις αναπνοές μου μετά από αρκετή ώρα με ξαναελεγχουν και είχα πάει μόνο 3 διαστολή, συνεχίζουμε τα ίδια αλλά μάταια έμεινα στο 3 να μην σας τα πολυλογώ, δεν εξελισσόταν ο τοκετός, δεν με έπιανε καλά η ωκυτοκινη, μετα από 18 ώρες λοιπόν προσπαθειών  και μεγάλη ταλαιπωρία αποφασίσαμε ότι πρέπει να μπω για καισαρικη καθώς θα ήταν ιατρικά λαθος αν συνέχιζαμε! 12 το βράδυ είχαν βγάλει την μπέμπα, πολυ γρήγορη διαδικασία, εγώ έκανα ολική αναισθησία οπότε κοιμόμουν δεν θυμάμαι πολλά, ούτε κλάμα άκουσα. Μου έφεραν την μπέμπα την επόμενη μέρα. Τώρα είμαστε στο στάδιο θηλασμου, τα πάμε αρκετά καλά, έχω ταχεία ανάρρωση αλλά υπάρχουν κι άλλα θέματα οπότε δυσκολεύομαι και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ!! Η εμπειρία μου και οι πόνοι ήταν φρικτόι ειδικά το πρώτο 24ωρο αλλά δεν το λέω για να απογοητεύσω καμία απλώς εγώ εξουθενωθηκα εξαρχής με τις 18 ώρες πριν, θεωρώ δεν έχει καμία σχέση όταν πας με προγραμματισμένη καισαρική!! Σας εύχομαι ολόψυχα όσες παίρνετε σειρά σιγά σιγά να έχετε έναν εύκολο τοκετό και όλα να σας πάνε όπως τα ονειρεύεστε, καμία να μην περάσει ότι πέρασα!! Ότι θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε, τα έγραψα πολύ γρήγορα όλα γιατί σήμερα με έχει ξεζουμησει η μπουμπουλα μου 😍❤️

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!!! Γερή και καλότυχη !!! Καλή ανάρρωση , περαστικά σου και γρήγορα 💖 εύχομαι σύντομα να γίνουν όλα μια γλυκιά ανάμνηση 🙏🏻💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!!! Γερή και καλότυχη !!! Καλή ανάρρωση , περαστικά σου και γρήγορα 💖 εύχομαι σύντομα να γίνουν όλα μια γλυκιά ανάμνηση 🙏🏻💖

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!! Και γω γενησσα Δευτέρα βράδυ ❤️ @Balak455να μας ζήσουν οι ψυχουλες μας, να είναι πάντα ευλογημένα και υγιη!! Εγώ μπήκα κανονικά Δευτέρα πρωί 7:30, κατά τις 9 κόψανε το ραμμα(αφήστε καλύτερα την ταλαιπωρία και τον πόνο παρότι κάναμε δέκα λεπτά, με το διαστολεα μπαίνει χωρίς αναισθησία και ένα ψαλίδι η νυστέρι) μετά γύρω στις 11 βάλαμε τεχνητούς πονους γιατί κοβωντας το ραμμα έκανα μόνο 2 διαστολή και όχι μεγαλύτερη όσο περιμέναμε!! Μια ώρα μετά ξεκίνησαν οι πόνοι σιγά σιγά και όλα κυλούσαν ομαλά, έκανα τις ασκήσεις μου στο τραμπολινο, περπατούσα και έπαιρνα τις αναπνοές μου μετά από αρκετή ώρα με ξαναελεγχουν και είχα πάει μόνο 3 διαστολή, συνεχίζουμε τα ίδια αλλά μάταια έμεινα στο 3 να μην σας τα πολυλογώ, δεν εξελισσόταν ο τοκετός, δεν με έπιανε καλά η ωκυτοκινη, μετα από 18 ώρες λοιπόν προσπαθειών  και μεγάλη ταλαιπωρία αποφασίσαμε ότι πρέπει να μπω για καισαρικη καθώς θα ήταν ιατρικά λαθος αν συνέχιζαμε! 12 το βράδυ είχαν βγάλει την μπέμπα, πολυ γρήγορη διαδικασία, εγώ έκανα ολική αναισθησία οπότε κοιμόμουν δεν θυμάμαι πολλά, ούτε κλάμα άκουσα. Μου έφεραν την μπέμπα την επόμενη μέρα. Τώρα είμαστε στο στάδιο θηλασμου, τα πάμε αρκετά καλά, έχω ταχεία ανάρρωση αλλά υπάρχουν κι άλλα θέματα οπότε δυσκολεύομαι και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ!! Η εμπειρία μου και οι πόνοι ήταν φρικτόι ειδικά το πρώτο 24ωρο αλλά δεν το λέω για να απογοητεύσω καμία απλώς εγώ εξουθενωθηκα εξαρχής με τις 18 ώρες πριν, θεωρώ δεν έχει καμία σχέση όταν πας με προγραμματισμένη καισαρική!! Σας εύχομαι ολόψυχα όσες παίρνετε σειρά σιγά σιγά να έχετε έναν εύκολο τοκετό και όλα να σας πάνε όπως τα ονειρεύεστε, καμία να μην περάσει ότι πέρασα!! Ότι θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε, τα έγραψα πολύ γρήγορα όλα γιατί σήμερα με έχει ξεζουμησει η μπουμπουλα μου 😍❤️

Μαρίκα μου να σας ζήσει το γλυκάκι σας ❤️❤️ επιτέλους το κράτησες στην αγκαλιά σου και αυτό είναι τα πάντα!!

Όλα τα καλά σας εύχομαι σε εσένα & το μωρό!🙌👶🌺🌺🌺

Να είσαι γερή και δυνατή γιατί και ο θηλασμός έχει τον δικό του αγώνα και να έχεις μια γρήγορη ανάρρωση !

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ από καρδιας❤️!! Οντως έχουμε μόνο λίγες ωρες διαφορά 😀Κάθε μέρα είμαι και καλύτερα, όλα γίνονται πιο όμορφα, σήμερα λογικά επειδή είναι το τριτο 24ωρο θα κατέβει και το γάλα το πολύ! @ΙΩΑΝΝΑ1972 με το καλό γλυκιά μου και σε σένα, αφού θα πας προγραμματισμένα μη φοβάσαι τίποτα ❤️! @Watermelonόχι δεν έκανα επισκληριδιο ούτε αν πηγαινα φυσιολογικά ούτε στην καισαρική, μου έκαναν ολική αναισθησία οποτε κοιμόμουν. Για να βλέπουν πως εξελίσσεται ο τοκετός κάθε φορά και πως πάει η διαστολή κάθε μία με δύο ώρες το πολύ έρχεται ο γιατρός και η μαια φοράνε ένα γαντι και σε εξετάζουν με το χέρι, είναι αρκετά ενοχλητικό αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Ταυτόχρονα σε παρακολουθούν με καρδιοτοκογραφο όλη την ώρα και αναλόγως τον γιατρό σε βάζει και κάνεις διαφορα μέχρι να φτάσεις στην επιθυμητή διαστολή όπως λίγο περπατημα, τραμπολινο η ασκήσεις και ταυτόχρονα αναπνοές γιατί έχεις αρχίσει ήδη και πονάς. Θέλει πολλή υπομονη και ψυχραιμία ο φυσιολογικός τοκετός πριν , όπως και η καισαρική μετα στην αναρρωση!!! Κάθε γυναίκα το βιώνει αλλιως, κάθε σώμα είναι εντελώς διαφορετικο και αυτό είναι τέλειο γιατί δεν θα θελα να ταλαιπωρούν ται έτσι οι γυναίκες όπως εγω!! Το παλέψαμε πολύ για φυσιολογικό αλλά δεν... Οπότε αποδέχεσαι τα πράγματα ως έχουν και υπομένεις τα πάντα μέχρι να δεις το θαύμα σου ❤️ κσι δεν θα μπορείς να το συνηδειτοποιησεις 

Τέλος καλό όλα καλά!

Εύχομαι οι όμορφες στιγμές που ζεις τώρα να σε κάνουν να ξεχάσεις γρήγορα την άσχημη εμπειρία που είχες. Πολλά συγχαρητήρια για τη δύναμη, το θάρρος και την υπομονή σου! Ολα τα τραύματα να επουλωθούν γρήγορα και φυσικά να σου ζήσει το πανέμορφο μωρό σου! Υγεία και ευτυχία πάντα, φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pepe90 @Aria1985@ @Ersi85  σας ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσαρες μου!! Να είμαστε όλες καλά να χαρουμε τις στιγμές με τα παιδάκια μας ❤️❤️❤️ φιλάκια πολλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! ❤️

Να σου ζήσει το μωρακι 💕🍼 πάντα καλότυχη και ευτυχισμένη να είναι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντωμεταξυ κορίτσια, μήπως τελικά έχουμε πιο πολλά μωράκια Ιουλίου εδώ πέρα, πάρα Αυγούστου 'η μου φαίνεται?? 🤪🤪

Εγώ η @Mummy2be , η @pepe90 πάμε για Αύγουστο σίγουρα. 

Ποιες άλλες είναι σίγουρα Αύγουστο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εντωμεταξυ κορίτσια, μήπως τελικά έχουμε πιο πολλά μωράκια Ιουλίου εδώ πέρα, πάρα Αυγούστου 'η μου φαίνεται?? 🤪🤪

Εγώ η @Mummy2be , η @pepe90 πάμε για Αύγουστο σίγουρα. 

Ποιες άλλες είναι σίγουρα Αύγουστο?

✋🏻Αύγουστος εδώ 😂🙈σήμερα ολοκλήρωσα την 36η εβδομάδα κι αύριο βαδιζω στην 37. Πήγα χθες γιατρό και για το πρώτο καρδιοτοκογραφημα όλα καλά είναι 🙏🏻 δεν βλέπω να γεννάω μέσα στον ιουλιο 😋 την Κυριακή βέβαια κόβω την προγεστερόνη που παίρνω κολπικά και το σαλοσπιρ. Οπότε αν η προγεστερόνη βοηθάει στον τράχηλο ίσως πάμε νωρίτερα από την ΠΗΤ (24/8). Αλλά ο γιατρός θεωρεί ότι θα πάρω και την  38η, ίσως φτάσω κ στο τέλος ! Θα φανεί 🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,όσα κορίτσια γέννησαν στι Ιασω μπορούν να μας πουν 

1)Αν κάνω rooming in χρειαζεται να έχω μαζί μου ρουχαλάκια ή κάτι άλλο για το μωρό ή τα παρέχει το Ιασώ?

2)Τι νυχτικά προτείνετε να έχω μαζί μου,τιραντακι, μανικάκι,τι θερμοκρασία έχουν περίπου τα δωμάτια που είμαστε?Θα κρυώνουμε ή θα ζεσταινόμαστε?

3)Τα πόδια ξεπριζονται μόλις γεννήσεις? Γιατί οι παντόφλες που εχω αγοράσει δεν μου κάνουν πια και λεω να αγοράσω σαγιονάρες, οι μόνες που θα μου μπαίνουν!,,

Ευχαριστώ και φιλάκια πολλά στις νεες μανούλες!!! Μετράω 3 μέρες ακόμα μέχρι την Δευτέρα, που θα μπω και εγώ στο Ιασώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλημέρα,όσα κορίτσια γέννησαν στι Ιασω μπορούν να μας πουν 

1)Αν κάνω rooming in χρειαζεται να έχω μαζί μου ρουχαλάκια ή κάτι άλλο για το μωρό ή τα παρέχει το Ιασώ?

2)Τι νυχτικά προτείνετε να έχω μαζί μου,τιραντακι, μανικάκι,τι θερμοκρασία έχουν περίπου τα δωμάτια που είμαστε?Θα κρυώνουμε ή θα ζεσταινόμαστε?

3)Τα πόδια ξεπριζονται μόλις γεννήσεις? Γιατί οι παντόφλες που εχω αγοράσει δεν μου κάνουν πια και λεω να αγοράσω σαγιονάρες, οι μόνες που θα μου μπαίνουν!,,

Ευχαριστώ και φιλάκια πολλά στις νεες μανούλες!!! Μετράω 3 μέρες ακόμα μέχρι την Δευτέρα, που θα μπω και εγώ στο Ιασώ!

Καλημερα! 

Εμεις καναμε rooming in. Οι κοπελες ερχονται το παιρνουν για αλλαγη πανας. Φορουσε του Ιασω το φορμακι. Χρειάζεται να εχεις ρουχαλακι έξοδο, καμια ψευτοθηλη κ στις αποστηρωνουν εκεινες καθε τοσο.

Η θερμοκρασια ειναι κατι ενδιαμεσο. Ουτε ζεστη ουτε κρυο. Εγω ειχα νυχτικα αλλα χρησιμοποιησα μονο ενα τιραντακι κ ενα σορτς γιατι με τις αλλαγες κλπ ηθελα να ειμαι ανετη.  Παντόφλες ή σαγιοναρες ναι να παρεις. 

Σερβιετες εμας μας ειχαν στο δωματιο. Οπως κ αφρολουτρο κλπ ξέρεις.  

Δεν ειχα πρηστει κ δεν ξερω να σου πω για τα ποδια. Σιγουρα όμως η κοιλια ειναι πρησμενη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ΣΟΣ!! εχει κατεβει το γαλα κ ποναω απιστευτα. Εχει σκληρύνει το στηθος. Τι κανουμε ?? Βοηστε με γιατι δεν θελω να έχω προβλημα κ θελω να συνεχισω να θηλάζω . Καμια ιδεα ? Προσπαθώ να κανω μασαζ ομως ειναι σχεδόν ακινητα! Πονανε φουλ. Βαζω το μωρο μια στο ενα στηθος μια στο αλλο κ θα κανω αντληση σημερα. Αλλα δεν αντεχονται αληθεια! Τι κανουμε ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια ΣΟΣ!! εχει κατεβει το γαλα κ ποναω απιστευτα. Εχει σκληρύνει το στηθος. Τι κανουμε ?? Βοηστε με γιατι δεν θελω να έχω προβλημα κ θελω να συνεχισω να θηλάζω . Καμια ιδεα ? Προσπαθώ να κανω μασαζ ομως ειναι σχεδόν ακινητα! Πονανε φουλ. Βαζω το μωρο μια στο ενα στηθος μια στο αλλο κ θα κανω αντληση σημερα. Αλλα δεν αντεχονται αληθεια! Τι κανουμε ? 

Όσο πιο πολύ μπορείς το παιδί στο στήθος ειδικά σε αυτό που σε πονάει όσο το μωρο τρώει προσπάθησε να κανείς ελαφρύ μασάζ ταυτόχρονα από την μασχάλη προς την θηλή… ντουζ ζεστο νεράκι στο στήθος σηκώνεις χερι κανείς μασάζ από την μασχάλη προς την θηλή και υπομονή βρίσκεσαι σε κρίσιμο σημείο κορίτσι μου.. 

Εγω άντληση δεν έκανα ποτε η παιδιατρος μου είπε να μην χρησιμοποιήσω θηλαστρο όσο είμαι με το μωρο μαζί.. δεν θα στο πρότεινα.. αλλά ρώτησε καλύτερα τον γιατρό σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλημέρα,όσα κορίτσια γέννησαν στι Ιασω μπορούν να μας πουν 

1)Αν κάνω rooming in χρειαζεται να έχω μαζί μου ρουχαλάκια ή κάτι άλλο για το μωρό ή τα παρέχει το Ιασώ?

2)Τι νυχτικά προτείνετε να έχω μαζί μου,τιραντακι, μανικάκι,τι θερμοκρασία έχουν περίπου τα δωμάτια που είμαστε?Θα κρυώνουμε ή θα ζεσταινόμαστε?

3)Τα πόδια ξεπριζονται μόλις γεννήσεις? Γιατί οι παντόφλες που εχω αγοράσει δεν μου κάνουν πια και λεω να αγοράσω σαγιονάρες, οι μόνες που θα μου μπαίνουν!,,

Ευχαριστώ και φιλάκια πολλά στις νεες μανούλες!!! Μετράω 3 μέρες ακόμα μέχρι την Δευτέρα, που θα μπω και εγώ στο Ιασώ!

Έκανα ρουμινγκ το μωρο στο αλλάζουν οι μαίες και το πλένουν 1 φορμάκι εξόδου θα πάρει μόνο για να φύγετε.. 

Εχουν κλιματιστικό εγω το πρώτο βράδυ κρύωσα γιατί το αφήσαμε αναμμένο αλλά τα επόμενα βραδια το έκλειναν αφού δεν ειχαν πρόβλημα και οι άλλες κοπέλες στο δωμάτιο 

Ναι θα ξεπριστουν τα πόδια σου.. με το καλό ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

✋🏻Αύγουστος εδώ 😂🙈σήμερα ολοκλήρωσα την 36η εβδομάδα κι αύριο βαδιζω στην 37. Πήγα χθες γιατρό και για το πρώτο καρδιοτοκογραφημα όλα καλά είναι 🙏🏻 δεν βλέπω να γεννάω μέσα στον ιουλιο 😋 την Κυριακή βέβαια κόβω την προγεστερόνη που παίρνω κολπικά και το σαλοσπιρ. Οπότε αν η προγεστερόνη βοηθάει στον τράχηλο ίσως πάμε νωρίτερα από την ΠΗΤ (24/8). Αλλά ο γιατρός θεωρεί ότι θα πάρω και την  38η, ίσως φτάσω κ στο τέλος ! Θα φανεί 🙈

Σε τσακώσαμε και εσένα. :P

Σίγουρα Αύγουστο λοιπόν και εσύ! 

πόσο τράχηλο έχεις που ακόμα δεν την έχετε κόψει την προγεστερόνη ενώ έχεις ήδη μπει τον μήνα σου? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Σε τσακώσαμε και εσένα. :P

Σίγουρα Αύγουστο λοιπόν και εσύ! 

πόσο τράχηλο έχεις που ακόμα δεν την έχετε κόψει την προγεστερόνη ενώ έχεις ήδη μπει τον μήνα σου? 

 

Από τη β επιπέδου είχα 23 και τελευταία μέτρηση 13/7 είχα 18 . Τώρα την Κυριακή το κόβω όμως. Αν και είπε ο γιατρός μου ότι για αυτό που το είχαμε βρει πήγε πολύ καλά και επειδή στις ίδιες εβδομάδες άλλες έχουν και πολύ λιγότερο ίσως πάμε κανονικά στην ΠΗΤ μας. Θα φανεί ! Όλα εξαρτώνται από τον μπέμπη 😋να σας πω θέλω να μεγαλώσει λίγο ακόμη αν γίνεται γιατί τώρα είναι γύρω στα 2500 με την απόκλιση εννοείται που έχει η μέτρηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια ΣΟΣ!! εχει κατεβει το γαλα κ ποναω απιστευτα. Εχει σκληρύνει το στηθος. Τι κανουμε ?? Βοηστε με γιατι δεν θελω να έχω προβλημα κ θελω να συνεχισω να θηλάζω . Καμια ιδεα ? Προσπαθώ να κανω μασαζ ομως ειναι σχεδόν ακινητα! Πονανε φουλ. Βαζω το μωρο μια στο ενα στηθος μια στο αλλο κ θα κανω αντληση σημερα. Αλλα δεν αντεχονται αληθεια! Τι κανουμε ? 

Συμφωνώ με όσα είπε η Elk. Δεν ξέρω αν το θηλαστρο θα βοηθήσει, κι εγώ είχα το ίδιο θέμα όταν κατέβηκε το γάλα και δεν χρησιμοποίησα το θηλαστρο γιατί φοβόμουν μήπως συνεχίσω να έχω πολύ γάλα. Το μωράκι σου θα ρυθμίσει το γάλα στο στήθος. Είναι ζήτημα 3 ημερών περίπου.

Τώρα κάνε ζεστό ντουζακι (ή βάλε κάποια ζεστή κομπρεσα στο στήθος) και κάνε μασάζ και βγάλε λίγο γάλα με το χέρι για να ανακουφιστείς. Στο ίντερνετ θα βρεις τεχνικές και για το μασάζ και για το πώς θα βγάλεις γάλα. 

Γενικά να βάζεις το μωρό στο στήθος όσο θέλει και όποτε θέλει αυτό και θα ρυθμιστεί και το γάλα σου έτσι. Μην αγχώνεσαι 😊 Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Από τη β επιπέδου είχα 23 και τελευταία μέτρηση 13/7 είχα 18 . Τώρα την Κυριακή το κόβω όμως. Αν και είπε ο γιατρός μου ότι για αυτό που το είχαμε βρει πήγε πολύ καλά και επειδή στις ίδιες εβδομάδες άλλες έχουν και πολύ λιγότερο ίσως πάμε κανονικά στην ΠΗΤ μας. Θα φανεί ! Όλα εξαρτώνται από τον μπέμπη 😋να σας πω θέλω να μεγαλώσει λίγο ακόμη αν γίνεται γιατί τώρα είναι γύρω στα 2500 με την απόκλιση εννοείται που έχει η μέτρηση. 

Μια χαρά!!!! Όλα πήγαν καλά!! :)

Για να δούμε ο μπέμπης πόσο πολύ ανυπομονεί να σας γνωρίσει :P

Τα κιλά είναι εντάξει για την εβδομάδα που διανύεις? Μην αγχώνεσαι. Θα τα πάρει τα κιλακια του μέχρι να γεννήσεις!! :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/7/2023 at 2:27 ΠΜ, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!! Και γω γενησσα Δευτέρα βράδυ ❤️ @Balak455να μας ζήσουν οι ψυχουλες μας, να είναι πάντα ευλογημένα και υγιη!! Εγώ μπήκα κανονικά Δευτέρα πρωί 7:30, κατά τις 9 κόψανε το ραμμα(αφήστε καλύτερα την ταλαιπωρία και τον πόνο παρότι κάναμε δέκα λεπτά, με το διαστολεα μπαίνει χωρίς αναισθησία και ένα ψαλίδι η νυστέρι) μετά γύρω στις 11 βάλαμε τεχνητούς πονους γιατί κοβωντας το ραμμα έκανα μόνο 2 διαστολή και όχι μεγαλύτερη όσο περιμέναμε!! Μια ώρα μετά ξεκίνησαν οι πόνοι σιγά σιγά και όλα κυλούσαν ομαλά, έκανα τις ασκήσεις μου στο τραμπολινο, περπατούσα και έπαιρνα τις αναπνοές μου μετά από αρκετή ώρα με ξαναελεγχουν και είχα πάει μόνο 3 διαστολή, συνεχίζουμε τα ίδια αλλά μάταια έμεινα στο 3 να μην σας τα πολυλογώ, δεν εξελισσόταν ο τοκετός, δεν με έπιανε καλά η ωκυτοκινη, μετα από 18 ώρες λοιπόν προσπαθειών  και μεγάλη ταλαιπωρία αποφασίσαμε ότι πρέπει να μπω για καισαρικη καθώς θα ήταν ιατρικά λαθος αν συνέχιζαμε! 12 το βράδυ είχαν βγάλει την μπέμπα, πολυ γρήγορη διαδικασία, εγώ έκανα ολική αναισθησία οπότε κοιμόμουν δεν θυμάμαι πολλά, ούτε κλάμα άκουσα. Μου έφεραν την μπέμπα την επόμενη μέρα. Τώρα είμαστε στο στάδιο θηλασμου, τα πάμε αρκετά καλά, έχω ταχεία ανάρρωση αλλά υπάρχουν κι άλλα θέματα οπότε δυσκολεύομαι και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ!! Η εμπειρία μου και οι πόνοι ήταν φρικτόι ειδικά το πρώτο 24ωρο αλλά δεν το λέω για να απογοητεύσω καμία απλώς εγώ εξουθενωθηκα εξαρχής με τις 18 ώρες πριν, θεωρώ δεν έχει καμία σχέση όταν πας με προγραμματισμένη καισαρική!! Σας εύχομαι ολόψυχα όσες παίρνετε σειρά σιγά σιγά να έχετε έναν εύκολο τοκετό και όλα να σας πάνε όπως τα ονειρεύεστε, καμία να μην περάσει ότι πέρασα!! Ότι θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε, τα έγραψα πολύ γρήγορα όλα γιατί σήμερα με έχει ξεζουμησει η μπουμπουλα μου 😍❤️

Ωωωω Μαρικακι μου να σου ζήσει η μπεμπουλα υγεία τύχη να έχει πάντα στη ζωή της ❤️❤️❤️ Πάντα χαρές και ευτυχία από εδώ και πέρα ❤️❤️ Και κουράγιο, υπομονή και δύναμη σε εσένα μανούλα, είναι δύσκολος ο πρώτος χρόνος. Ο,τι θέλεις είμαστε εδώ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εντωμεταξυ κορίτσια, μήπως τελικά έχουμε πιο πολλά μωράκια Ιουλίου εδώ πέρα, πάρα Αυγούστου 'η μου φαίνεται?? 🤪🤪

Εγώ η @Mummy2be , η @pepe90 πάμε για Αύγουστο σίγουρα. 

Ποιες άλλες είναι σίγουρα Αύγουστο?

Κι εγώ μάλλον για Αύγουστο πάω, έχω ΠΗΤ 10/8. Δεν τον βλέπω τον μπέμπη έτοιμο να βγει ακόμα και ο γιατρός στο ραντεβού δεν είδε κάτι να έρχεται 🤣🤣 Ωστόσο επειδή μπήκα αισίως στην 38 εβδομάδα έχω πάρει μια μπάλα πιλάτες και χοροπηδάω πάνω σαν κατσίκι μπας και βγεί 🤣🤣. Εσύ πως είσαι κορίτσι μου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια ΣΟΣ!! εχει κατεβει το γαλα κ ποναω απιστευτα. Εχει σκληρύνει το στηθος. Τι κανουμε ?? Βοηστε με γιατι δεν θελω να έχω προβλημα κ θελω να συνεχισω να θηλάζω . Καμια ιδεα ? Προσπαθώ να κανω μασαζ ομως ειναι σχεδόν ακινητα! Πονανε φουλ. Βαζω το μωρο μια στο ενα στηθος μια στο αλλο κ θα κανω αντληση σημερα. Αλλα δεν αντεχονται αληθεια! Τι κανουμε ? 

Καλημέρα κοριται μου. Αυτό που λες συμβαίνει σε όλες όταν κατεβαίνει το πολύ γάλα και κρατάει λίγες μέρες, να κάνεις κυκλικό μασάζ στο στήθος κάτω από χλιαρό νεράκι ανά δύο τρεις ώρες. Σα να το αρμεγεις σκέψου από πάνω προς τα κάτω. Το μωρό συνέχεια στο στήθος και θα προσαρμοστεί. Μην βάλεις θηλαστρο αν θηλάζεις απευθείας από το στήθος γιατι θα τα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Εσύ θέλεις να δωθεί σήμα στον οργανισμό σου ότι το μωρό θέλει τόσο γάλα άρα να παράγει λιγότερο. Αν βάλεις θηλαστρο θα δώσεις λάθος σήματα και θα έχεις υπερπαραγωγή μετά(δεν είναι καλό). Πώς είσαι τώρα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Έκανα ρουμινγκ το μωρο στο αλλάζουν οι μαίες και το πλένουν 1 φορμάκι εξόδου θα πάρει μόνο για να φύγετε.. 

Εχουν κλιματιστικό εγω το πρώτο βράδυ κρύωσα γιατί το αφήσαμε αναμμένο αλλά τα επόμενα βραδια το έκλειναν αφού δεν ειχαν πρόβλημα και οι άλλες κοπέλες στο δωμάτιο 

Ναι θα ξεπριστουν τα πόδια σου.. με το καλό ! 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...