Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Γεια σου Έρση μου. 20 ώρες συνηθίζεται ναι, απλα πιο πολύ στη μορφή 2,5 μέρες τη βδομάδα παρά 5 4ωρα την εβδομάδα.

Η γονεικη άδεια του μπαμπά έχει ως εξής πάνω κάτω: με το που γεννιέται το μωράκι παίρνει μια εβδομάδα άδεια με το 100% του μισθού. Μετά έχει 5 βδομάδες άδεια με το 70% του μισθού που πρέπει να την πάρει το πρώτο 6μηνο μετά τη γέννα και μετά έχει αλλες 9 εβδομάδες με το 70% του μισθού που πρεπει να την πάρει τον πρώτο χρόνο μετά τη γεννα. Αυτές μπορεί να τις πάρει εβδομάδες ολόκληρες μαζεμένες ή ας πούμε να δουλέυει 4 μέρες τη βδομάδα και την πεμπτη να έχει άδεια και να την πληρωνεται με το 70% του μισθού. Αυτή την τελευταία άδεια την έχει κι η μαμα. Η άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας της μαμάς είναι συνολικά 16 εβδομάδες και παίρνει το 100% του μισθού.

Επίσης υπάρχει κι η απλήρωτη γονεικη αδεια η οποία είναι τα πρώτα 9 χρόνια του παιδιού αν θυμάμαι καλα. Και είναι πάρα πολλές ώρες. Εγω την ημέρα που έχω άδεια δεν την πληρώνομαι αλλα την έχω βάλει σαν απλήρωτη γονεικη άδεια γιατί συμφέρει στη σύνταξη. Κατά τ αλλα δεν κάνει διάφορα στο μισθό. 

Σόνια μου καλή σου μέρα :) 

Είναι πραγματικά ενδιαφέροντα όσα μου γράφεις. Θεωρώ πως είναι σύστημα για ανθρώπους και μάλιστα για ευτυχισμένους και ήρεμους ανθρώπους. Σε κάνουν να θέλεις να κάνεις παιδί με τα ευέλικτα ωράρια εργασίας και τις πληρωμένες άδειες που προσφέρουν.

Όλα τα παραπάνω που μου περιέγραψες, αφορούν κανονικά και τους γονείς των μωρών που γεννήθηκαν στην Ελλάδα και μετέβησαν στην πορεία στην Ολλανδία ή μόνο τους native Ολλανδούς?

Ο σύζυγός μου μιας κ με είχες ρωτήσει, επέστρεψε Ελλάδα επειδή είχε βαρεθεί στην Ολλανδία, του έλειπε ο ήλιος, αλλά κυρίως θέλαμε να παντρευτούμε και εγώ τότε είχα και μεταπτυχιακό εν εξελίξει στην Ελλάδα και παράλληλα εργαζόμουν στο πανεπιστήμιο σε απαιτητικό ερευνητικό πρόγραμμα και δε μπορούσα να μετακινηθώ.

Πως έμαθες τα Ολλανδικά? Σπούδασες εκεί? Αν όχι, ποιος ήταν ο πιο γρήγορος/εύκολος τρόπος για να τα μάθεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Σόνια μου καλή σου μέρα :) 

Είναι πραγματικά ενδιαφέροντα όσα μου γράφεις. Θεωρώ πως είναι σύστημα για ανθρώπους και μάλιστα για ευτυχισμένους και ήρεμους ανθρώπους. Σε κάνουν να θέλεις να κάνεις παιδί με τα ευέλικτα ωράρια εργασίας και τις πληρωμένες άδειες που προσφέρουν.

Όλα τα παραπάνω που μου περιέγραψες, αφορούν κανονικά και τους γονείς των μωρών που γεννήθηκαν στην Ελλάδα και μετέβησαν στην πορεία στην Ολλανδία ή μόνο τους native Ολλανδούς?

Ο σύζυγός μου μιας κ με είχες ρωτήσει, επέστρεψε Ελλάδα επειδή είχε βαρεθεί στην Ολλανδία, του έλειπε ο ήλιος, αλλά κυρίως θέλαμε να παντρευτούμε και εγώ τότε είχα και μεταπτυχιακό εν εξελίξει στην Ελλάδα και παράλληλα εργαζόμουν στο πανεπιστήμιο σε απαιτητικό ερευνητικό πρόγραμμα και δε μπορούσα να μετακινηθώ.

Πως έμαθες τα Ολλανδικά? Σπούδασες εκεί? Αν όχι, ποιος ήταν ο πιο γρήγορος/εύκολος τρόπος για να τα μάθεις?

Καλημέρα Έρση μου. Δε μπορώ κάτι να βρω στο ίντερνετ συγκεκριμένα για παιδιά που γεννήθηκαν στην Ελλάδα και στην πορεία οι γονείς τους μετακόμισαν στο εξωτερικό. Απ ότι διαβάζω όλοι οι γονείς δικαιούνται αυτήν την άδεια οπότε δεν υπάρχει διάκριση σε αυτό το θέμα νομίζω. 

Απ ότι διαβάζω είναι κριτήριο ο γονιός να δουλεύει ενα χρόνο στον συγκεκριμένο εργοδότη πριν ζητήσει τη γονεικη άδεια αλλα επίσης δε ξέρω πόσο αυστηρά ακολουθεί το HR της κάθε εταιρίας αυτόν τον κανόνα. 

Ισχύει ότι οι καταστάσεις εδώ είναι ήρεμες, ναι. Ο ήλιος κι η θάλασσα είναι κλισέ αλλα είναι θέμα. Τώρα που έρχεται το καλοκαίρι δε φαντάζεσαι πόσο ονειρεύομαι μια παραλία κι ενα φρέντο. Άσχετα που ζω τόσα χρόνια εδώ, δε φεύγει η νοσταλγία. Αλλα τι να κάνουμε, επιλογές είναι αυτα. 

Στην εκμάθηση ολλανδικων με βοήθησε πολύ ότι είχα σχέση χρόνια με ενα παιδί απο εδώ και μιλάγαμε ολλανδικά όπως και το ότι όλες οι δουλειές που έχω κάνει είναι μόνο στα ολλανδικά οπότε αναγκαστικά τα μαθαίνεις. Πήγα και σε μαθήματα ολλανδικων (τα roc τα λέγανε τότε) και απέκτησα μια βάση απο εκεί. 

Σε δουλειές όπως IT, υπολογιστές μπορείς εύκολα να βρεις μόνο με αγγλικά. Και αν θες να τα μάθεις μαθήματα και όσο μπορείς να μιλάς τη γλώσσα με συναδέλφους κτλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/5/2023 at 11:24 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Α κατάλαβα! Πετσέτα-κάπα του πήρα και εγώ, μια απο πρεναταλ και μια απο ζαρα χοουμ. 

Δεν ηξερα οτι ειχε μαλακουλια η νεφ-νεφ! Θα δω μηπως μπορεσω να του παρω στην πορεία. Σε ευχαριστω για την ιδεα!

Και σεντονια κουνιας εχω μονο 1 σετ απο ζαρα χοουμ, αλλα δεν ειναι τοσο απαλα :( 

Εγω κορίτσια της πηρα μια κάπα, αλλά επειδή όταν παντρευτήκαμε μας ειχαν φέρει πολλές πετσέτες εχω σετ ακόμα αχρησιμοποιήτα. Και διαλεξα 2 λευκά σετ που ουτως ή αλλως δεν βολεύουν για καθημερινη χρήση, μη γελιόμαστε και θα τα πλυνω με παιδικό απορρυπαντικό και θα χρησιμοποιήσω κι εκεινες. Αλλωστε και στη βαφτιση πανε τετοια δώρα και στα νεογέννητα. Και λεω να μην μαζέψω πάλι τόσα λευκά είδη. Ασε που εμεις εδω το εχουμε συστημα να πηγαινουμε δώρα καθε τρεις και λίγο ολοι σε ολους. Θα μας την κανουν την προικα της μικρης μολις γεννηθει ανετα. Οπως και σεντόνια, τις εχω μονο 3 σετ κούνιας και αλλες 6-7 τις πηρα πανιτσες- σεντόνια λίκνου. Ξερετε, αυτα που θα τους βαζουμε στα ποδαρακια οσο ειναι ακομα καλοκαιρακι, οταν βγουμε μια βολτα, μικροτερα σεντονακια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα Ειρήνη!! Εγώ δεν παίρνω ούτε σίδηρο ούτε φολλικο πλέον, στην αρχή της κύησης που τα έπαιρνα μου τα έγραφε κανονικά ναι!! Αλήθεια τώρα? δεν ξέρω τι γίνεται τώρα το μαθαίνω από σένα!! Επειδή όμως παίρνω από μικρό παιδί το filicine και το σίδηρο Tardyferon κάνουν 5 ευρώ και 3 ευρώ αντίστοιχα! Τώρα αν παίρνεις σίδηρο  σε ποσιμο είναι πιο ακριβά πχ. Το viofer που έπαιρνα και γω πρόπερσι  έχει γύρω στα 7 ευρώ 

Κι εμένα τόσα χρόνια μου τα έγραφε, τώρα κάτι έχει γίνει δεν έχω καταλάβει. Είναι απίστευτο, τώρα μπήκα να ψάξω πόσο έχει αυτό που μου έγραφε και λέει δέκα ευρώ, το ferro sanol. Τραγικοί αν έγινε κάτι τέτοιο, δηλαδή θα πρέπει να πηγαίνουμε σαν έγκυες σε άλλο γιατρό να μας τα γράφει;;;;

Εσύ γιατί τα έχεις κόψει αν επιτρέπεται;πως και δεν τα παίρνεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα και πάλι κορίτσια. Να σας πω εσάς σας γράφουν κανονικά τα χάπια σιδήρου και filicin?? Γιατί πήρα χθες τη γραμματέα του γιατρού να μου τα γράψει και μου είπε ότι δεν μπορεί πλέον αλλά δεν έχει καταλάβει τι έχει συμβεί. Μπορεί να γράψει μόνο το πόσιμο σίδηρο και ένα γεννοσιμο του filicin. Νομίζω κάπου διάβασα ότι πλέον δεν έχουν δικαίωμα να τα γράφουν γυναικολόγοι αυτά(τραγικό) αλλά δεν είμαι και σίγουρη. 

Αν δεν στα γράψει τι τιμές έχουν πάνω κάτω; γνωρίζετε; Γτ δεν τα έχω ξαναπάρει χωρίς συνταγή 

Καλημερα!!

Τιιιιιιι???? αλήθεια τωρα??? Ε θα αρχισω να βριζω, ειλικρινα. Γιατι να μην τα γραφουν, δεν καταλαβα!!! Εξαλλη παλι εγω με το συστημα, ετσι?

Ποσιμο σιδηρο παιρνω εγω, το Legofer αλλα δεν ξερω ποσο κάνει. Felicine μου εχει σταματησει, μου δινει το Folidex που ειναι μικροτερης ποσοτητας γιατι το Felicine δεν το χρειαζομουν πλεον λεει. Επισης αυτο το Foliden ειχε 90 μεσα οποτε ακομα δεν μου εχει τελειωσει να σου πω αν μου το ξαναγραψει. 

Μαγνήσιο και σιδηρο μου γραφει κανονικά. Ασβεστιο το πληρωσα, δεν γραφοταν αυτο που ηθελε, κατι ακριβο ηταν, ειχε τυπου 20-25 ευρω αλλα παλι ειχε 90 μεσα, οποτε καπως καλυτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!!

Τιιιιιιι???? αλήθεια τωρα??? Ε θα αρχισω να βριζω, ειλικρινα. Γιατι να μην τα γραφουν, δεν καταλαβα!!! Εξαλλη παλι εγω με το συστημα, ετσι?

Ποσιμο σιδηρο παιρνω εγω, το Legofer αλλα δεν ξερω ποσο κάνει. Felicine μου εχει σταματησει, μου δινει το Folidex που ειναι μικροτερης ποσοτητας γιατι το Felicine δεν το χρειαζομουν πλεον λεει. Επισης αυτο το Foliden ειχε 90 μεσα οποτε ακομα δεν μου εχει τελειωσει να σου πω αν μου το ξαναγραψει. 

Μαγνήσιο και σιδηρο μου γραφει κανονικά. Ασβεστιο το πληρωσα, δεν γραφοταν αυτο που ηθελε, κατι ακριβο ηταν, ειχε τυπου 20-25 ευρω αλλα παλι ειχε 90 μεσα, οποτε καπως καλυτερα..

Καλημερααα. Το πόσιμο ευτυχώς το γράφουν ακόμα, τα χάπια έκοψαν.Της είπα να μου γράψει το πόσιμο τι να κάνω.. Έτσι όπως πάνε θα τα κόψουν κι αυτά. Δεν έχω καταλάβει καν τι έχει γίνει κάπου πήρε το μάτι μου ένα άρθρο σχετικό, το προσπέρασα λέω βλακείες λέει δεν μπορεί. Αλλά να που έγινε σιγά σιγά.... Άντε να δουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημερααα. Το πόσιμο ευτυχώς το γράφουν ακόμα, τα χάπια έκοψαν.Της είπα να μου γράψει το πόσιμο τι να κάνω.. Έτσι όπως πάνε θα τα κόψουν κι αυτά. Δεν έχω καταλάβει καν τι έχει γίνει κάπου πήρε το μάτι μου ένα άρθρο σχετικό, το προσπέρασα λέω βλακείες λέει δεν μπορεί. Αλλά να που έγινε σιγά σιγά.... Άντε να δουμε

Παντως μην σε ανησυχει το ποσιμο. Εμενα μου φαινεται πολυ ευγευστο και μου ειπε και ο φαρμακοποιος οτι εχει πολυ καλή απορρόφηση. 

Ενταξει δεν θα νευριασω αλλο με το θεμα του συστηματος γιατι θα γινω γραφικη παλι... 😕 Θα ρωτησω ομως τη δικια μας, θα παμε στις 14 παλι εμεις. 

 

Κοριτσια, το μωρακι παιρνει θεση μετά την 28η εβδομαδα που βλεπω στις φωτο στην εγκυκλοπαιδεια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κι εμένα τόσα χρόνια μου τα έγραφε, τώρα κάτι έχει γίνει δεν έχω καταλάβει. Είναι απίστευτο, τώρα μπήκα να ψάξω πόσο έχει αυτό που μου έγραφε και λέει δέκα ευρώ, το ferro sanol. Τραγικοί αν έγινε κάτι τέτοιο, δηλαδή θα πρέπει να πηγαίνουμε σαν έγκυες σε άλλο γιατρό να μας τα γράφει;;;;

Εσύ γιατί τα έχεις κόψει αν επιτρέπεται;πως και δεν τα παίρνεις;;;

Πραγματικά θα είναι απαράδεκτο, που θα πρέπει να πηγαίνουνε δλδ? Σε παθολόγο? Μου τα σταμάτησε ο γιατρός από τον 5ο γιατί είχα επαρκή φεριτινη και σίδηρο και είπε δεν τα χρειάζομαι! Παίρνω μόνο τις πολυβιταμίνες της Pregnall που έχουν μέσα σίδηρο, φολλικο, ασβεστιο και άλλα πολλά και ξεχωριστά παίρνω 2 μαγνησία την ημερα, τίποτα άλλο και είμαι καλυμμένη!! Μεγάλη υπόθεση παίρνω δηλαδή στο σύνολο μόνο 4 χάπια ημερησίως, ούτε ποσιμα ούτε τίποτα, έχω και θέμα με τα ποσιμα το χειρότερο μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Παντως μην σε ανησυχει το ποσιμο. Εμενα μου φαινεται πολυ ευγευστο και μου ειπε και ο φαρμακοποιος οτι εχει πολυ καλή απορρόφηση. 

Ενταξει δεν θα νευριασω αλλο με το θεμα του συστηματος γιατι θα γινω γραφικη παλι... 😕 Θα ρωτησω ομως τη δικια μας, θα παμε στις 14 παλι εμεις. 

 

Κοριτσια, το μωρακι παιρνει θεση μετά την 28η εβδομαδα που βλεπω στις φωτο στην εγκυκλοπαιδεια? 

Σου αρέσει το legofer οντως?? Θα τρελαθώ, είσαι πολύ γενναία 😄 Πήγα να πεθάνω πρόπερσι που το επαιρνα! Τα μωρακια μας εγώ ξέρω παίρνουν θέση από την 32η μέχρι την 35η,αυτο είναι το σύνηθες! Από κει και πέρα όμως μπορεί να γυρίσουν και από την 30η εβδομάδα και επίσης είναι κι αυτά που δεν γυρνάνε με τίποτα μέχρι την 39η κσι τσουπ ξαφινα παίρνουν θέση λίγο πριν το τοκετό! Εγώ πάντως που είμαι 30+3 σήμερα δεν έχει γυρίσει ακόμη, είναι νωρίς μου λέει ο γιατρός μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Σου αρέσει το legofer οντως?? Θα τρελαθώ, είσαι πολύ γενναία 😄 Πήγα να πεθάνω πρόπερσι που το επαιρνα! Τα μωρακια μας εγώ ξέρω παίρνουν θέση από την 32η μέχρι την 35η,αυτο είναι το σύνηθες! Από κει και πέρα όμως μπορεί να γυρίσουν και από την 30η εβδομάδα και επίσης είναι κι αυτά που δεν γυρνάνε με τίποτα μέχρι την 39η κσι τσουπ ξαφινα παίρνουν θέση λίγο πριν το τοκετό! Εγώ πάντως που είμαι 30+3 σήμερα δεν έχει γυρίσει ακόμη, είναι νωρίς μου λέει ο γιατρός μου

Δεν ξερω πως ηταν προπερσυ Μαρίκα μου, κι αν το εχουν αλλαξει? Τωρα ειναι σαν κεράσι, μου θυμιζει καποιο παιδικο σιρόπι που πίναμε για να σου ειμαι ειλικρινης! Χαχα! Γενικα δεν με ενοχλουν τοσο τα φαρμακα, οταν κατι ειναι να το παρουμε για καλο, το καταπινω, κι ολα καλα. Βαζω μια τσιχλα μετα και το ξεχναω, ειμαι βολική σε αυτα εγώ! Χαχαχα!!

ααα ειναι νωρις λες ε? Κι ομως, στις φωτο το δειχνει και πηγα και ειδα και στο ιασω που δειχνει τις εβδομάδες και το επιβεβαίωσα. Βεβαια λεει πως δεν γυρνάνε ολα τα μωρά την ίδια εβδομάδα. Η μητέρα πάντως λεει πως μολις μπουν στον 7ο γυρνάνε! Αφου το λεει η μάνα μου, εγω δέχομαι ό,τι πει η μάνα μου! Χαχαχαχα! :P

Για να δουμε, πάντως βλέπω ρε κορίτσια, πως οσο περνάνε οι μέρες βαραίνουμε. 26+2 ειμαι και βλεπω πως εχω το περπατημα της εγκυμοσυνης, μοιαζω πρησμένη... Φυσικα ό,τι πεφτει κάτω πλέον, μένει κάτω και εξασκώ πολύ και το να πιανω πράγματα με τα πόδια! Χαχαχαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα και πάλι κορίτσια. Να σας πω εσάς σας γράφουν κανονικά τα χάπια σιδήρου και filicin?? Γιατί πήρα χθες τη γραμματέα του γιατρού να μου τα γράψει και μου είπε ότι δεν μπορεί πλέον αλλά δεν έχει καταλάβει τι έχει συμβεί. Μπορεί να γράψει μόνο το πόσιμο σίδηρο και ένα γεννοσιμο του filicin. Νομίζω κάπου διάβασα ότι πλέον δεν έχουν δικαίωμα να τα γράφουν γυναικολόγοι αυτά(τραγικό) αλλά δεν είμαι και σίγουρη. 

Αν δεν στα γράψει τι τιμές έχουν πάνω κάτω; γνωρίζετε; Γτ δεν τα έχω ξαναπάρει χωρίς συνταγή 

Άλλο πάλι και αυτό. Ελπίζω να μην ισχύει. Εγώ αοιρνω κανονικά το filicine το οποίο εκτός συνταγής κάνει περίπου 5-6 ευρω. Και εγώ πόσιμο σίδηρο παίρνω το legofer. Το αγαπώ γιατί δεν μου προκαλεί δυσκοιλιότητα. Δεν τρελενομαι όταν το πίνω αλλά πίνω και μπόλικο νερό εκείνη την στιγμή και κομπλέ. Αυτό με συνταγή γιατρού είναι τζάμπα όπως και το μαγνήσιο που παίρνω το orbimag (αναβραζον). Το ασβέστιο που παίρνω έχει και βιταμίνη D μέσα , είναι ένα διασπειρωμενο δισκίο αλλά δεν ξέρω πόσο κοστίζει. Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι όταν θα πάω γιατρό και θα μου τα ξανά γράψει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν ξερω πως ηταν προπερσυ Μαρίκα μου, κι αν το εχουν αλλαξει? Τωρα ειναι σαν κεράσι, μου θυμιζει καποιο παιδικο σιρόπι που πίναμε για να σου ειμαι ειλικρινης! Χαχα! Γενικα δεν με ενοχλουν τοσο τα φαρμακα, οταν κατι ειναι να το παρουμε για καλο, το καταπινω, κι ολα καλα. Βαζω μια τσιχλα μετα και το ξεχναω, ειμαι βολική σε αυτα εγώ! Χαχαχα!!

ααα ειναι νωρις λες ε? Κι ομως, στις φωτο το δειχνει και πηγα και ειδα και στο ιασω που δειχνει τις εβδομάδες και το επιβεβαίωσα. Βεβαια λεει πως δεν γυρνάνε ολα τα μωρά την ίδια εβδομάδα. Η μητέρα πάντως λεει πως μολις μπουν στον 7ο γυρνάνε! Αφου το λεει η μάνα μου, εγω δέχομαι ό,τι πει η μάνα μου! Χαχαχαχα! :P

Για να δουμε, πάντως βλέπω ρε κορίτσια, πως οσο περνάνε οι μέρες βαραίνουμε. 26+2 ειμαι και βλεπω πως εχω το περπατημα της εγκυμοσυνης, μοιαζω πρησμένη... Φυσικα ό,τι πεφτει κάτω πλέον, μένει κάτω και εξασκώ πολύ και το να πιανω πράγματα με τα πόδια! Χαχαχαχα! 

Εγώ κάτι έχω πάθει και μου πέφτουν όλα κάτω. Ιδίως τα μανταλάκια. Αχαχαχα. Και εννοείται τα αφήνω κάτω. Δεν μπορώ πλεονυ. Κουράζομαι. Και σήμερα ξύπνησα κάπως κουρασμένη στην κοιλιά. Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Κουράζομαι να περπατάω. Θέλω ξάπλα όλη μέρα. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Και εμένα ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι δεν μπορεί να μου γράψει το σίδηρο πια..παίρνω το tardyferon και γι’αυτο μου έγραψε ένα πόσιμο..πριν 10 μέρες που μου έγραψε τα φάρμακα το felicine μου το έγραψε κανονικά.τώρα δεν ξέρω τι ισχύει και για το φυλλικό..τραγικό όμως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Άλλο πάλι και αυτό. Ελπίζω να μην ισχύει. Εγώ αοιρνω κανονικά το filicine το οποίο εκτός συνταγής κάνει περίπου 5-6 ευρω. Και εγώ πόσιμο σίδηρο παίρνω το legofer. Το αγαπώ γιατί δεν μου προκαλεί δυσκοιλιότητα. Δεν τρελενομαι όταν το πίνω αλλά πίνω και μπόλικο νερό εκείνη την στιγμή και κομπλέ. Αυτό με συνταγή γιατρού είναι τζάμπα όπως και το μαγνήσιο που παίρνω το orbimag (αναβραζον). Το ασβέστιο που παίρνω έχει και βιταμίνη D μέσα , είναι ένα διασπειρωμενο δισκίο αλλά δεν ξέρω πόσο κοστίζει. Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι όταν θα πάω γιατρό και θα μου τα ξανά γράψει. 

Το παιρνεις κι εσυ το legofer ε? Οπως το λες, με το νερακι η γευση φευγει εύκολα και γρήγορα αλλα είναι και γλυκό, πίνεται εύκολα. Σχετικα με την δυσκοιλιότητα εγω δεν πήρα κάποιο άλλο για να συγκρινω, οπότε δεν εχω αποψη επι τούτου! 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ κάτι έχω πάθει και μου πέφτουν όλα κάτω. Ιδίως τα μανταλάκια. Αχαχαχα. Και εννοείται τα αφήνω κάτω. Δεν μπορώ πλεονυ. Κουράζομαι. Και σήμερα ξύπνησα κάπως κουρασμένη στην κοιλιά. Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Κουράζομαι να περπατάω. Θέλω ξάπλα όλη μέρα. :P

Βαλε κατι σαν στηριγμα στην κοιλιά. Εγω συνηθως τραβαω λιγο σεντόνι παραπανω και το κανω σαν στηριγμα. Οσο μεγαλώνει η κοιλιά θα βαραίνει ειναι πολύ λογικό. Μου ειπαν για το μαξιλαρι της la milou, μια κοτα, πάπια κατι τετοιο, βολευει να μπει στα γόνατα και το "κεφαλι" της κοτας στηριζει την κοιλια ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα σας κορίτσια,

 

τωρα που ξεκινάνε η ζέστες πως θα την παλέψετε???

και απο πρηξίματα στα χέρια και στα πόδια πως πάτε?????

εγω είναι τώρα περίπου μία εβδομάδα που τα πόδια μου έχουν πρηστεί κάπως,παπούτσι ακόμη πάντως φοράω 😅(είμαι στην 29η εβδομάδα)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Το παιρνεις κι εσυ το legofer ε? Οπως το λες, με το νερακι η γευση φευγει εύκολα και γρήγορα αλλα είναι και γλυκό, πίνεται εύκολα. Σχετικα με την δυσκοιλιότητα εγω δεν πήρα κάποιο άλλο για να συγκρινω, οπότε δεν εχω αποψη επι τούτου! 

Βαλε κατι σαν στηριγμα στην κοιλιά. Εγω συνηθως τραβαω λιγο σεντόνι παραπανω και το κανω σαν στηριγμα. Οσο μεγαλώνει η κοιλιά θα βαραίνει ειναι πολύ λογικό. Μου ειπαν για το μαξιλαρι της la milou, μια κοτα, πάπια κατι τετοιο, βολευει να μπει στα γόνατα και το "κεφαλι" της κοτας στηριζει την κοιλια ;) 

Ούτε εγώ έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο συμπλήρωμα σιδήρου αλλά επειδή έχω ακούσει ότι σε πολλές γυναίκες τους προκαλεί δυσκοιλιότητα ο σίδηρος, εμένα αυτό μου κάθεται πολύ καλά. Έτσι το συγκρίνω :P

Χαχα θα το κοιτάξω. Αλλά να σου πω επειδή θα πάμε για τα πρώτα μας ψώνια από βδομάδα ίσως,  και θα ξεπουπουλιαστουμε, μάλλον η ιδέα με το σεντονακι είναι η καλύτερη :P μην ψωνίσω δηλαδή κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσω για πολύ. Άσε που για εμένα ένα ζευγάρι χαμηλά σανδαλακια είναι που θέλω να αγοράσω τώρα   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν ξερω πως ηταν προπερσυ Μαρίκα μου, κι αν το εχουν αλλαξει? Τωρα ειναι σαν κεράσι, μου θυμιζει καποιο παιδικο σιρόπι που πίναμε για να σου ειμαι ειλικρινης! Χαχα! Γενικα δεν με ενοχλουν τοσο τα φαρμακα, οταν κατι ειναι να το παρουμε για καλο, το καταπινω, κι ολα καλα. Βαζω μια τσιχλα μετα και το ξεχναω, ειμαι βολική σε αυτα εγώ! Χαχαχα!!

ααα ειναι νωρις λες ε? Κι ομως, στις φωτο το δειχνει και πηγα και ειδα και στο ιασω που δειχνει τις εβδομάδες και το επιβεβαίωσα. Βεβαια λεει πως δεν γυρνάνε ολα τα μωρά την ίδια εβδομάδα. Η μητέρα πάντως λεει πως μολις μπουν στον 7ο γυρνάνε! Αφου το λεει η μάνα μου, εγω δέχομαι ό,τι πει η μάνα μου! Χαχαχαχα! :P

Για να δουμε, πάντως βλέπω ρε κορίτσια, πως οσο περνάνε οι μέρες βαραίνουμε. 26+2 ειμαι και βλεπω πως εχω το περπατημα της εγκυμοσυνης, μοιαζω πρησμένη... Φυσικα ό,τι πεφτει κάτω πλέον, μένει κάτω και εξασκώ πολύ και το να πιανω πράγματα με τα πόδια! Χαχαχαχα! 

Ότι πει η μαμά τότε!!!!!!! Το legofer ναι κάπως έτσι είναι σαν κεράσι η σάπιο κεράσι για μενα😀 τι καλά που μπορείς και τα πίνεις εγώ έχω πρόβλημα με τα πόσιμα , ούτε ντεπον αναβραζον δεν παιρνω!! Αυτή την εξάσκηση με τα πόδια και γω το κάνω αλλά ομολογώ ότι σκύβω κιόλας συχνά τελευταία και μετά όλη μέρα με πονάει η κοιλιά μου κάτω αριστερά, σαν οξυς πόνος και αυτό που λέει η

@Watermelonμετά την νιώθω κουρασμένη, πρέπει να σταματήσω να το κάνω, ξεθαρεψα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ότι πει η μαμά τότε!!!!!!! Το legofer ναι κάπως έτσι είναι σαν κεράσι η σάπιο κεράσι για μενα😀 τι καλά που μπορείς και τα πίνεις εγώ έχω πρόβλημα με τα πόσιμα , ούτε ντεπον αναβραζον δεν παιρνω!! Αυτή την εξάσκηση με τα πόδια και γω το κάνω αλλά ομολογώ ότι σκύβω κιόλας συχνά τελευταία και μετά όλη μέρα με πονάει η κοιλιά μου κάτω αριστερά, σαν οξυς πόνος και αυτό που λέει η

@Watermelonμετά την νιώθω κουρασμένη, πρέπει να σταματήσω να το κάνω, ξεθαρεψα!! 

ωχ καταλαβαινω... και ειναι πράγματι θέμα να μην μπορείς να πιεις ούτε ντεπόν. Γιατι οκ, πες για 9 μηνες θα κανεις την καρδια σου πέτρα, αλλά για ένα ντεπόν??? 

Κι εγω ρε γαμωτο σκύβω, πρεπει να το βάλω στο νου μου οτι κάποια πράγματα απλά πρέπει να μην τα κανω. χθες ας πούμε, και το μετάνιωσα άπειρα, πήρα να δεσω το σκύλο γιατι θα ηταν μαστορες και θα εμενε η πόρτα ανοιχτή για ώρα. Και πηγα να το δεσω το καημενο το σκυλί σε μια λεμονιά - σάν γίδα, θα μου το παρει καμια φιλοζωική - και εσκυψα να πιασω αλυσιδες, εσκυψα να τον δεσω, εσκυψα να τον χαιδεψω γτ μου έκανε κλάματα... Και μετα μετανιωσα άπειρα.. αλλά ενταξει,δεν λεω, δεν πονεσα ευτυχως γτ μετά θα είχα διπλάσιες τύψεις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ότι πει η μαμά τότε!!!!!!! Το legofer ναι κάπως έτσι είναι σαν κεράσι η σάπιο κεράσι για μενα😀 τι καλά που μπορείς και τα πίνεις εγώ έχω πρόβλημα με τα πόσιμα , ούτε ντεπον αναβραζον δεν παιρνω!! Αυτή την εξάσκηση με τα πόδια και γω το κάνω αλλά ομολογώ ότι σκύβω κιόλας συχνά τελευταία και μετά όλη μέρα με πονάει η κοιλιά μου κάτω αριστερά, σαν οξυς πόνος και αυτό που λέει η

@Watermelonμετά την νιώθω κουρασμένη, πρέπει να σταματήσω να το κάνω, ξεθαρεψα!! 

Μικρό πονακια δεξιά/αριστερά τώρα τελευταία έχω και εγώ. Εκεί κοντά στο κόκκαλο της λεκάνης μπροστά. Λογικά είναι οι στρογγυλοί σύνδεσμοι. Σπαστικό κάποιες φορές αλλά ας είναι ως εκεί. Δεν πειράζει. Εξάλλου τώρα φουλαρει η μήτρα, μεγαλώνουν όλα μέσα μας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Πραγματικά θα είναι απαράδεκτο, που θα πρέπει να πηγαίνουνε δλδ? Σε παθολόγο? Μου τα σταμάτησε ο γιατρός από τον 5ο γιατί είχα επαρκή φεριτινη και σίδηρο και είπε δεν τα χρειάζομαι! Παίρνω μόνο τις πολυβιταμίνες της Pregnall που έχουν μέσα σίδηρο, φολλικο, ασβεστιο και άλλα πολλά και ξεχωριστά παίρνω 2 μαγνησία την ημερα, τίποτα άλλο και είμαι καλυμμένη!! Μεγάλη υπόθεση παίρνω δηλαδή στο σύνολο μόνο 4 χάπια ημερησίως, ούτε ποσιμα ούτε τίποτα, έχω και θέμα με τα ποσιμα το χειρότερο μου!! 

Κι εγώ Μαρίκα άστα, δεν πίνω κι εγώ ούτε αναβραζον. Αλλά έτσι όπως τα κάνανε τώρα θα κλείνω τη μύτη και θα το πίνω, από το να δίνω δεκα ευρώ... Το φυλλικό μου το έγραψε τελικά ευτυχώς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Και εμένα ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι δεν μπορεί να μου γράψει το σίδηρο πια..παίρνω το tardyferon και γι’αυτο μου έγραψε ένα πόσιμο..πριν 10 μέρες που μου έγραψε τα φάρμακα το felicine μου το έγραψε κανονικά.τώρα δεν ξέρω τι ισχύει και για το φυλλικό..τραγικό όμως! 

Καλησπέρα κορίτσι μου και σε σένα... Το φυλλικό μου το έγραψε τελικά μόνο με το σίδηρο είχε θέμα και της είπα να μου γράψει το πόσιμο τι να κάνω ... Αλλά νομίζω ότι τα πάνε όλα για κόψιμο.... Αν είναι δυνατόν. Και είναι και πανάκριβα τα ατιμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η wallakos01 είπε:

Kαλησπέρα σας κορίτσια,

 

τωρα που ξεκινάνε η ζέστες πως θα την παλέψετε???

και απο πρηξίματα στα χέρια και στα πόδια πως πάτε?????

εγω είναι τώρα περίπου μία εβδομάδα που τα πόδια μου έχουν πρηστεί κάπως,παπούτσι ακόμη πάντως φοράω 😅(είμαι στην 29η εβδομάδα)

 

Κι εγώ στην 29η είμαι και παρατήρησα λίγο τώρα που ζέστανε ο καιρός λίγο ότι η βέρα μου που βγαίνει με δυσκολία . Πρέπει να πάω να την ανοίξω πριν να είναι αργά και να χρειάζεται κόψιμο το δάχτυλο 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Κι εγώ στην 29η είμαι και παρατήρησα λίγο τώρα που ζέστανε ο καιρός λίγο ότι η βέρα μου που βγαίνει με δυσκολία . Πρέπει να πάω να την ανοίξω πριν να είναι αργά και να χρειάζεται κόψιμο το δάχτυλο 😂

Να μην την ανοιξεις γτ μετα τι θα την κανεις? Εγω την εβγαλα! :P Κανω την ελευθερη λεει ο αντρας μου! Αλλά βέβαια, πολύ ελεύθερη!! Με την κοιλιά να στρίβει πρώτη στις γωνιες! ΧΑχαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Ούτε εγώ έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο συμπλήρωμα σιδήρου αλλά επειδή έχω ακούσει ότι σε πολλές γυναίκες τους προκαλεί δυσκοιλιότητα ο σίδηρος, εμένα αυτό μου κάθεται πολύ καλά. Έτσι το συγκρίνω :P

Χαχα θα το κοιτάξω. Αλλά να σου πω επειδή θα πάμε για τα πρώτα μας ψώνια από βδομάδα ίσως,  και θα ξεπουπουλιαστουμε, μάλλον η ιδέα με το σεντονακι είναι η καλύτερη :P μην ψωνίσω δηλαδή κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσω για πολύ. Άσε που για εμένα ένα ζευγάρι χαμηλά σανδαλακια είναι που θέλω να αγοράσω τώρα   

Ναι με ενα σεντονι ή με λεπτο κουβερτάκι ;) 

Καλά ψωνιααααα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η wallakos01 είπε:

Kαλησπέρα σας κορίτσια,

 

τωρα που ξεκινάνε η ζέστες πως θα την παλέψετε???

και απο πρηξίματα στα χέρια και στα πόδια πως πάτε?????

εγω είναι τώρα περίπου μία εβδομάδα που τα πόδια μου έχουν πρηστεί κάπως,παπούτσι ακόμη πάντως φοράω 😅(είμαι στην 29η εβδομάδα)

 

Εγω παρατηρώ πως κοιμάμαι ξεσκέπαστη πλέον. Εγω που ηθελα ελαφρυ παπλωμα ολο το καλοκαιρι και μαλωναμε με τον αντρα μου! 

Εμενα τα ποδια μου πρηζονται προς το βραδυ. Πλεον δουλευω στο γραφειο και μετα τις 3 παιρνω λαπτοπ και παω καναπε και τα βαζω ψηλά. Τις μερες που παω γραφειο και δεν μπορω να το κανω αυτο, μην σου πω πως γινονται τα ποδια μου :(

Τα χερια μου ακομα τα βλεπω κανονικα εγώ, αλλά δαχτυλιδια δεν μπαινουν πλεον και η βερα εχει βγει πανω απο μηνα τωρα... 

Τι να κανουμε κοριτσια, θα εχουμε ζορικο καλοκαιρι αλλα χαλαλι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Θα περάσει και αυτό όπως έχουν περάσει και ποσά αλλά.. καινούργιος κύκλος, καινούργια αρχή! Νέες ελπίδες και όνειρα που θα πραγματοποιηθούν όπως και να έχει!ειτε πολύ συντομα είτε λίγο πιο μετά! 
    • Όχι να μη σκέφτεσαι έτσι! Να σκέφτεσαι αισιόδοξα και το πιο σημαντικό ότι κανεις ωορρηξια ! Επίσης μπροστά σου έχεις πλανο ! Αν δεν..αυτόν τον μηνα τον επόμενο θα παρεις τα χάπια διέγερσης και θα πατε πιο στοχευμενα! Έχετε μπει σε μια σειρά και μάλιστα έχει στρωσει και το σπερμα! Όλα είναι με το μέρος σας λοιπόν!  μεσα από αυτό που βιωνω αρχίζω και βλέπω τον δρόμο αυτόν πιο θετικα! Υπάρχουν πόσοι τρόποι για να μας κάνουν μανούλες και θα μας κάνουν! Πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας με θετική σκέψη !  και εμένα το άγχος μου τώρα είναι αν θα προλαβουμε να προσπαθησουμε που θα λείπει ο σύντροφος και όμως προσπαθώ να σκέφτομαι θετικα όσο μπορώ! Ναι με πέρνει από κατω κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά προσπαθω να σκέφτομαι θετικα! Έχεις τον αντρουλη σου κοντα σου και θα το παλέψετε! Εγώ δεν θα τον έχω για ένα μεγάλο διάστημα και όλο αυτό εν μέρει θα το περνάω μονη μου όπως και αυτός μόνος του! Που θα πάει όμως η φουρτούνα θα περάσει! Κάθε μια από εμας έχει τις δυσκολίες της και τα εμπόδια της όμως είμαστε καλά από υγεια και θα τα ξεπεράσουμε! Είναι δοκιμασίες που πρέπει να περάσουμε ! Θα τις περάσουμε λοιπόν και θα έρθει το θαυματακι μας!
    • Ίσως είμαι επηρεασμένη επειδή πήρα κ αντιβίωση αυτόν τον μήνα και αρρώστησα και ακομα είναι κ περίεργα το στομαχι και γενικά δν έχω πολύ όρεξη για επαφές! Δλδ αυτόν τον μήνα νομίζω θ γίνουν μηχανικές επαφές επειδή θ το πει ο γιατρός! Δν ξέρω 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️  @Παρασκευαιδουζαιρααααα εσυ μ βλέπεις ακόμα στη γυάλα σου γιατί έμενα με κυριεύσε μια απογοήτευση πάλι και ότι δν είμαι κοντά 😩🤷🏻‍♀️  
    • Αυτό σκέφτηκα κ γώ γ αυτό θεωρώ πως δν είναι καλός κύκλος! Δν ξέρω! Τον έχω ξεγράψει αυτόν τον κύκλο! Θα δείξει τις επόμενες μέρες! 
    • Κορίτσι μου έχω πάρει παρόμοια χάπια κλομιφαινη και φεμαρα! Έχω και εγώ ΣΠΩ αλλα εγώ έχω αντίσταση στα χάπια διέγερσης και έκανα 1 αυγουλακι όπως και μονη μου χωρίς τα χάπια ! Την προτελευταία φορά που τα πήρα στον κύκλο αυτό έκανα σπερματεγχυνση και είχα συλληψη άσχετα αν ήταν βιοχημικη ! Όσες φορες τα πήρα έκανα νωρίτερα ωορρηξια (14η-17η μέρα του κύκλου) και συνεπώς είχα μικρότερο κύκλο από ότι συνήθως! Από θέμα ροής στην περίοδο δεν είδα διαφορα ! Εύχομαι να έρθει το πολυπόθητο πολύ συντομα κορίτσι μου και να είσαι τυχερη και από την πρώτη φορά που θα κανεις πρόκληση🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...