Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ορμονικές εξετάσεις


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!🙂 Έκανα πρόσφατα ορμονικές εξετάσεις. Στην επίσκεψη στον γυναικολόγο όπου έκανα υπέρηχο ο γιατρός τα βρήκε όλα πολύ καλά αλλά όταν του έστειλα μετά και τις εξετάσεις μου, είπε ότι όλα είναι καλά αλλά μου φάνηκε ότι επέμενε να αρχίσω εντατικά τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Και με έβαλε σε σκέψεις μήπως δε μου λέει κάτι για να μην αγχωθώ. Έκανα τις ορμονικές τη δεύτερη ημέρα της περιόδου. 

Βλέπω τις τιμές και είναι όλοι οι δείκτες περίπου στο μέσο του φυσιολογικού εκτός από:

προλακτίνη: 9 με φυσιολογικές τιμές 2,8 - 29,2

οιστραδιόλη: 50 με φυσιολογικές τιμές 24 - 114

Μήπως είναι χαμηλή η οιστραδιόλη?

Είμαι σχεδόν 37 χρονών. Ξεκίνησα να έχω πιο χαλαρές επαφές με τον σύντροφό μου και είναι πολύ καλοδεχούμενο ένα μωράκι, αλλά αν είναι να υπάρχει κάποιο θέμα να αρχίσω να υπολογίζω ωορρηξίες κτλ!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικά θα στο είπε λόγω ηλικίας. Μην αφήσεις τον χρόνο να περάσει γιατί μειώνονται οι πιθανότητες.

Πιστεύω αν έβλεπε κάτι ανησυχητικό θα στο έλεγε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Λογικά θα στο είπε λόγω ηλικίας. Μην αφήσεις τον χρόνο να περάσει γιατί μειώνονται οι πιθανότητες.

Πιστεύω αν έβλεπε κάτι ανησυχητικό θα στο έλεγε.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 🙂🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις πριν 9 ώρες, ο/η κεκκακι είπε:

Εγώ έκανα σήμερα οιστροδιολη 5η μέρα περιοδου τιμή 170 είναι φυσιολογικη;;; 

Στις φυσιολογικές τιμές του εργαστηρίου τι τιμές έχει? Εμένα τεταρτη μέρα ήταν 27 με τιμές στην ωοθυλακικη φάση 21-251

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Στις φυσιολογικές τιμές του εργαστηρίου τι τιμές έχει? Εμένα τεταρτη μέρα ήταν 27 με τιμές στην ωοθυλακικη φάση 21-251

Σου στέλνω τα αποτελέσματα 

16757976389184713914583093867573.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά γνωρίζετε ποια ορμόνη προσδιορίζει πόσο γόνιμη είναι μια γυναίκα? Ή μήπως είναι η ΑΜΗ που ακούω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Γενικά γνωρίζετε ποια ορμόνη προσδιορίζει πόσο γόνιμη είναι μια γυναίκα? Ή μήπως είναι η ΑΜΗ που ακούω?

Όχι Την ΑΜΗ αύριο θα πάρω το αποτέλεσμα...Τι εννοείτε αν γνωρίζω ποια ορμόνη ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Γενικά γνωρίζετε ποια ορμόνη προσδιορίζει πόσο γόνιμη είναι μια γυναίκα? Ή μήπως είναι η ΑΜΗ που ακούω?

Ειναι σε συνδυασμό ορμονων και fsh e2 amh prg κ προλακτινη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2023 at 1:08 ΠΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Ειναι σε συνδυασμό ορμονων και fsh e2 amh prg κ προλακτινη 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! η αλήθεια είναι ότι μου έγραψε μόνο fsh και προλακτίνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! η αλήθεια είναι ότι μου έγραψε μόνο fsh και προλακτίνη 

Ε λαθος ! Απορω  με τους γιατρους πραγματικα  !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Για την εξέταση της ΑΜΗ υπάρχει κάποια προετοιμασία?

Εννοώ πάω όποια μέρα και ώρα και μπορώ να έχω φάει πριν?

Λέω να πάω να την κάνω και ας μη μου την έγραψε ο γιατρός, απ' ότι είδα δεν είναι και πολύ ακριβή εξέταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Για την εξέταση της ΑΜΗ υπάρχει κάποια προετοιμασία?

Εννοώ πάω όποια μέρα και ώρα και μπορώ να έχω φάει πριν?

Λέω να πάω να την κάνω και ας μη μου την έγραψε ο γιατρός, απ' ότι είδα δεν είναι και πολύ ακριβή εξέταση..

Το φαγητο δεν παιζει ρολο αλλα αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να πας οποτε θες, πρεπει να γινει 2η η 3η μερα του κυκλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/3/2023 at 12:12 ΠΜ, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Το φαγητο δεν παιζει ρολο αλλα αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να πας οποτε θες, πρεπει να γινει 2η η 3η μερα του κυκλου 

Eυχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 10/3/2023 at 1:07 ΜΜ, ο/η singing in the rain είπε:

Για την εξέταση της ΑΜΗ υπάρχει κάποια προετοιμασία?

Εννοώ πάω όποια μέρα και ώρα και μπορώ να έχω φάει πριν?

Λέω να πάω να την κάνω και ας μη μου την έγραψε ο γιατρός, απ' ότι είδα δεν είναι και πολύ ακριβή εξέταση..

Η ΑΜΗ είναι η μόνη ορμόνη που μπορείς να της κάνεις οποιαδήποτε ημέρα του κύκλου. Δεν είναι σαν τις άλλες που πρέπει να τις κάνεις 3-5 ημέρα του κύκλου. 

Επίσης οι ορμονικές εξετάσεις πρέπει να διαβάζονται συνδυαστικά. Όχι μεμονωμένα. 

Πέρα από τον γυναικολόγο, ο πλέον κατάλληλος για τις εξετάσεις αυτές είναι ο ενδοκρινολόγος. Εμένα μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος 

-DHEAS

-Δ4

-τεστοστερόνη, 

-17-OH-PRG ,

-προλακτίνη ,

-Ε2 ,

-LH

-FSH και

-θυρεοειδή. 

Καλό είναι να μιλήσεις και με ενδοκρινολόγο για να σου τις ερμηνεύσει εκείνος όλες μαζί. 

Επίσης πρέπει να κάνεις και προγεστερόνη 7 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Θέλουμε τιμή πάνω από 10 που υποδηλώνει ότι έγινε (καλή) ωορρηξία στον κύκλο εκείνο. 

Επίσης αυξημένη οιστραδιόλη σημαίνει (πάνω από νομίζω 50-60) σημαίνει ότι ο οργανισμός καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να ωριμάσει το ωάριο. 

Επίσης αν η LH είναι μεγαλύτερη από την FSH σημαίνει ότι έχεις πολυκυστικες ωοθήκες. Όχι απαραίτητα να έχεις κλινική εικόνα αλλά μπορεί να έχεις ορμονική εικόνα πολυκυστικων. 

Μίλα με ενδοκρινολόγο μήπως πρέπει να σου γράψει κι άλλες. 

Ωστόσο θεωρώ ότι σε συμβούλευσε να ξεκινήσεις άμεσα προσπάθειες διότι βιολογικά και μόνο, η ποιότητα των ωαρίων μετά τα 35 πέφτει γρήγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2023 at 11:20 ΜΜ, ο/η κεκκακι είπε:

Εγώ έκανα σήμερα οιστροδιολη 5η μέρα περιοδου τιμή 170 είναι φυσιολογικη;;; 

Είσαι μέσα στα φυσιολογικά όρια του εργαστηρίου σου  ωστόσο μην ξεχνάς να κοιτάς και την μονάδα μέτρησης που είναι διαφορετική απ'οτι βλέπω από τις άλλες. Εμένα στο εργαστήριο που έκανα είχε άλλες τιμές διότι την μετρούσε σε  pg/mL

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Η ΑΜΗ είναι η μόνη ορμόνη που μπορείς να της κάνεις οποιαδήποτε ημέρα του κύκλου. Δεν είναι σαν τις άλλες που πρέπει να τις κάνεις 3-5 ημέρα του κύκλου. 

Επίσης οι ορμονικές εξετάσεις πρέπει να διαβάζονται συνδυαστικά. Όχι μεμονωμένα. 

Πέρα από τον γυναικολόγο, ο πλέον κατάλληλος για τις εξετάσεις αυτές είναι ο ενδοκρινολόγος. Εμένα μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος 

-DHEAS

-Δ4

-τεστοστερόνη, 

-17-OH-PRG ,

-προλακτίνη ,

-Ε2 ,

-LH

-FSH και

-θυρεοειδή. 

Καλό είναι να μιλήσεις και με ενδοκρινολόγο για να σου τις ερμηνεύσει εκείνος όλες μαζί. 

Επίσης πρέπει να κάνεις και προγεστερόνη 7 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Θέλουμε τιμή πάνω από 10 που υποδηλώνει ότι έγινε (καλή) ωορρηξία στον κύκλο εκείνο. 

Επίσης αυξημένη οιστραδιόλη σημαίνει (πάνω από νομίζω 50-60) σημαίνει ότι ο οργανισμός καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να ωριμάσει το ωάριο. 

Επίσης αν η LH είναι μεγαλύτερη από την FSH σημαίνει ότι έχεις πολυκυστικες ωοθήκες. Όχι απαραίτητα να έχεις κλινική εικόνα αλλά μπορεί να έχεις ορμονική εικόνα πολυκυστικων. 

Μίλα με ενδοκρινολόγο μήπως πρέπει να σου γράψει κι άλλες. 

Ωστόσο θεωρώ ότι σε συμβούλευσε να ξεκινήσεις άμεσα προσπάθειες διότι βιολογικά και μόνο, η ποιότητα των ωαρίων μετά τα 35 πέφτει γρήγορα!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι για την απάντησή σου!

Η αλήθεια είναι ότι ούτε η ενδοκρινολόγος που πήγα μου τις έγραψε όλες αυτές.. πφφφ

Μου φαίνεται θα της πω εγώ να μου της γράψει..

Αχ είσαι και Καλαμάτα βλέπω..να μου έλεγες σε ποιον πηγαίνεις..

Γνωρίζει καμιά σε Αθήνα κανέναν καλό ενδοκρινολόγο????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...