Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις On 19/10/2023 at 8:34 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Εμένα ο παιδίατρος μου είπε ότι από τώρα ξεκινάνε να τα φαγουριζουν τα ούλα τους και για αυτό βάζουν χέρια στο στόμα και βγάζουν σάλια.... Δε ξέρω τι να σου πω... 

Κι εμάς ο γλυκούλης προσπαθεί να πιάσει τα παιχνίδια του, έχει κολλήσει με ένα συννεφάκι που του πήραμε που το γυρίζεις με τα χέρια και βγάζει ήχο νερού και προσπαθεί κι αυτός να το γυρίσει... Εντάξει καταλαβαίνεις φαντάζομαι πως καμαρώνω 😂🤣

Προσπάθησα να τον βάλω σε μάρσιπο και απέτυχε παταγωδώς η προσπάθεια...όσες φορές κι αν το δοκίμασα... εσένα κάθισε σε μάρσιπο; 

@Ersi85 πως είσαι εσύ κοριτσάκι μου; ο μικρός σου;

Κοριτσάκι μου γεια!!! 

Για την ώρα είμαστε καλά! Καθημερινά βάζει χεράκια στο στόμα μετά μανίας και προσπαθεί να ανακουφίσει τα ούλα του. Πολλά τα σάλια και τα μαζεύω με τα πανάκια γουλιάς.

Του έχω πάρει και κάτι μασητικά από το φαρμακείο για 0+, αλλά ενώ τα πιάνει με τα χέρια του, δε κεντράρει σωστά για να τα βάλει στο στόμα του και του τα βάζω απαλά εγώ, για να τον ανακουφίσω από τη φαγούρα.

Να πω εδώ ότι κάνει μεγάλη γκρίνια όταν τον φαγουρίζουν πολύ.

Σχετικά με το μάρσιπο, μην εγκαταλείπεις ακόμα την προσπάθεια :) Θέλει σταδιακή έκθεση του μωρού. Την πρώτη φορά 1 λεπτό, την άλλη μέρα 3 λεπτά και πάει λέγοντας. 

Μου έκανε 2-3 μέρες για να συνηθίσει το μάρσιπο, αν και ακόμα γκρινιάζει εάν δε περπατάω ταυτόχρονα. Με το που στέκομαι λίγο ακίνητη, κλαίει..

Του έχω πάρει δοκιμαστικά έναν της Cangaroo και αν και φαίνεται βολικός για το μωρό, εμένα μετά από λίγη ώρα μου πονάει η μέση και σκέφτομαι σα δεύτερη αγορά αργότερα να πάρω έναν άλλο ανατομικό της Kinderkraft (στα ίδια χρήματα), για τον οποίο διάβασα πολύ καλές κριτικές.

Όσον αφορά το σάκχαρο, προσέχω τη διατροφή μου, πίνω ένα φυτικό χάπι Prodiatec (μου το έγραψε ο γιατρός) κάθε μεσημέρι πριν από το μεγάλο γεύμα και καθημερινά κάνω 30 λεπτά διάδρομο. Το σάκχαρο νηστείας μου βγαίνει γύρω στο 100 κάθε πρωί. Έχω διαγνωστεί με αρχή προδιαβήτη και θα επαναλάβω την καμπύλη σε 2.5 μήνες από τώρα. Με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος για αυτό.

Περίμενα ότι θα ξεμπέρδευα με αυτή την ιστορία, αλλά επιμένει!

Ωστόσο να πω ότι τρώω καθημερινά γλυκάκι, δε στερούμαι, απλά αποφεύγω τις πολλές-πολλές βλακείες που ξέρω ότι θα με ανεβάσουν (σνακς, μακαρόνια, ρυζι).

Αν δε φάω γλυκό, με το χάπι και το περπάτημα, συνήθως μου βγαίνει 94-96 το σάκχαρο νηστείας, που είναι αποδεκτό και είναι οκ.

Εσύ ξεμπέρδεψες με το σακχαράκι?

υ.γ. Πόσο ζυγίζουν τα μωράκια σας τώρα? @Eliza Kats 

υ.γ.2: Με τι τα σκεπάζετε το βράδυ? Πάπλωμα, κουβερτούλα, σεντόνι, υπνόσακο? Είπε ο γιατρός να μη το αφήνω να ζεσταίνεται πολύ, αλλά νομίζω πως με λεπτό κουβερτάκι και σεντόνι μου κρυώνει τα βράδια.

Παιδιά μου έφτασε 7800 γρ. και ζορίζομαι να τον έχω πολύ ΄ώρα στην αγκαλιά μου. 

Άσχετο, αλλά....

...το πιστεύετε ότι ΄έχουν γίνει 3.5 μηνών τα μωρά μας? Μου φαίνεται συγκλονιστικά απίστευτο!!!! ❤️ 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Kats εμένα ακόμα δεν έχει γυρίσει μπρούμυτα μόνος, το παλεύει όμως, νομίζω πως είναι πολύ κοντά σε αυτό! 

@Ersi85 λυπάμαι πολύ που σε ταλαιπωρεί ακόμα αυτό το χαζοσακχαρο... Εγώ ακόμα δεν έχω πάει στην ενδοκρινολογο, δεν έχω βρει καθόλου χρόνο... Πρέπει όμως να δω τι γίνεται να μου φύγει η έννοια αυτή. Δε το ήξερα αυτό που λες για τον μάρσιπο οπότε θα το κάνω έτσι λίγο λίγο μήπως και τελικά του αρέσει.  Ο μικρός μου είναι 6,5 κιλά και ζοριζομαι κι εγώ να τον έχω ώρα αγκαλιά 😅 η τενοντίτιδα πάει σύννεφο 😂

Ρε κορίτσια εσείς προλαβαίνετε να κάνετε δουλειές σπιτιού, να ασχοληθείτε με τον εαυτό σας κτλ; 

Εγώ είμαι αρκετές ώρες μόνη μου, δε προλαβαίνω το πρωί να κάνω τίποτα, είμαι συνέχεια με τον μικρό, να βάλω θηλαστρο, να τον ταισω κτλ το απόγευμα που είναι εδώ ο άντρας μου κάνω μαγείρεμα για την επόμενη μέρα και αν έχω σιδέρωμα.... Έχει αρκετή γκρίνια ο καψερος από τα ούλα του και μπορεί να υπάρξει μέρα που θα είναι έτσι ώρες ολόκληρες. 😪 πιστεύω κάποια στιγμή θα στρώσουν όλα.... 🤞 Εσείς έχετε βοήθεια;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@Eliza Kats εμένα ακόμα δεν έχει γυρίσει μπρούμυτα μόνος, το παλεύει όμως, νομίζω πως είναι πολύ κοντά σε αυτό! 

@Ersi85 λυπάμαι πολύ που σε ταλαιπωρεί ακόμα αυτό το χαζοσακχαρο... Εγώ ακόμα δεν έχω πάει στην ενδοκρινολογο, δεν έχω βρει καθόλου χρόνο... Πρέπει όμως να δω τι γίνεται να μου φύγει η έννοια αυτή. Δε το ήξερα αυτό που λες για τον μάρσιπο οπότε θα το κάνω έτσι λίγο λίγο μήπως και τελικά του αρέσει.  Ο μικρός μου είναι 6,5 κιλά και ζοριζομαι κι εγώ να τον έχω ώρα αγκαλιά 😅 η τενοντίτιδα πάει σύννεφο 😂

Ρε κορίτσια εσείς προλαβαίνετε να κάνετε δουλειές σπιτιού, να ασχοληθείτε με τον εαυτό σας κτλ; 

Εγώ είμαι αρκετές ώρες μόνη μου, δε προλαβαίνω το πρωί να κάνω τίποτα, είμαι συνέχεια με τον μικρό, να βάλω θηλαστρο, να τον ταισω κτλ το απόγευμα που είναι εδώ ο άντρας μου κάνω μαγείρεμα για την επόμενη μέρα και αν έχω σιδέρωμα.... Έχει αρκετή γκρίνια ο καψερος από τα ούλα του και μπορεί να υπάρξει μέρα που θα είναι έτσι ώρες ολόκληρες. 😪 πιστεύω κάποια στιγμή θα στρώσουν όλα.... 🤞 Εσείς έχετε βοήθεια;

 

Μόνοι μας και εμείς σε όλα... άστααααα.... έχω ξεχάσει ποια είμαι. Ακόμα και για να πάω τουαλέτα, συνεννοούμαι πρώτα με τον άντρα μου. Δεν αφήνουμε γενικά το μωρό καθόλου από τα μάτια μας, διότι βγάζει πλέον πολλάαα σάλια και πνίγεται μόνος του στα καλά καθούμενα (βήχει και θέλει σήκωμα για να ξεπνιγεί τις περισσότερες φορές και αυτό με φοβίζει).

Λοιπόν, αν σε παρηγορεί, μέχρι ώρας δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ βοήθεια από τη δική μου οικογένεια. Οι γονείς μου έχουν αφιερωθεί στο μεγάλωμα του παιδιού της μεγαλύτερης αδερφής μου (με την πρόφαση ότι δε τα πηγαίνει καλά με τον άντρα της και ότι χρειάζεται support), το οποίο είναι ήδη 5.5 ετών!!!! Πάει νήπιο! Και όλο βρίσκουν δικαιολογίες για να μην έρχονται σε εμένα.

Η πεθερά μου μας βοηθάει λίγο, του στυλ 1-2 ώρες συνολικά που τον κρατάει κάποια πρωινά, για να κατέβουμε στο κέντρο της πόλης με τον άντρα μου και να κάνουμε διάφορες δουλειές που έχουμε. Και τρέχουμε σα τους τρελούς να γυρίσουμε πίσω, μη τυχόν και τη καθυστερήσουμε γιατί έχει και άλλα εγγόνια η γυναίκα. Αυτό γίνεται 2-3 φορές την εβδομάδα. 

Βράδυ πχ να βγούμε για φαγητό ή ποτό, ουδείς λόγος! Είναι σα να είμαστε 70 χρονών. Κλεισούρα.

Πραγματικά το παιδί μου είναι ο κόσμος μου όλος, όλα μου.

Ωστόσο αν σκεφτώ τον εαυτό μου, είμαι αφημένη πλέον. 

Θέλω τόσο πολύ να κάνω ανταύγειες εδώ και 1 χρόνο και δε τα έχω καταφέρει! Πριν επειδή ήμουν έγκυος λόγω ιών δεν έμπαινα σε κλειστούς χώρους και τώρα επειδή δεν έχω κάποιον να μου το κρατήσει ένα 3ωρο-4ωρο που θέλω στο κομμωτήριο. Έχω τα χειρότερα μαλλιά ever..... έγινα μαυρομάλλα η πάλλαι ποτέ ξανθιά.

Μόνο τα κιλά έχασα έγκαιρα και αυτό επειδή έτυχε να έχω διάδρομο στο σπίτι και κάνω καμιά φορά, όταν κοιμάται ο μπέμπης.

Κατά τα άλλα, φοράω ακόμα τα τζιν εγκυμοσύνης, διότι δεν έχω χρόνο ποτέ να αφιερώσω στα καταστήματα ρούχων κ στα δοκιμαστήρια!!!

Δεν έχω ρούχα, ούτε παπούτσια μη-εγκυμοσύνης, γιατί είχαμε μετακομίσει όταν ήμουν έγκυος και βρίσκονται στο πατάρι του πατρικού μου που πηγαίνω σπάνια.

Αποτρίχωση επίσης που έκανα κερί στο πρόσωπο, πάει και αυτό, δεν προλαβαίνω να πάω!

Βλέπω τον εαυτό μου στον καθρέφτη και λέω "Καλά, πάει η φρεσκάδα, πάει η νιότη..".

Κάνω ο,τι μπορώ σπίτι για καλλωπισμό, με λιγοστά μέσα και είναι πολύ μα πολύ σπαστικό....

Σχετικά με την καθαριότητα του σπιτιού, φέρνω γυναίκα με 50 ευρώ το μήνα και μου κάνει γενική κάθε εβδομάδα.

Και για φαγητό, φτιάχνουμε τα εύκολα, σα φοιτητές..

Αυτά..!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λέτε να είναι δόντια ε; Πάντως έχουν πολύ φάση έτσι όπως βάζουν τα χέρια στο στόμα 😅 Κι εμένα προσπαθεί να βάλει και κανένα παιχνίδι, αλλά στο τέλος προτιμάει τα δάχτυλα της 🤣

@Ersi85 ποπό πολύ βαρύς ο μπέμπης σου. Εμένα στο τελευταίο ζύγισμα ήταν 6 κιλά, άντε να είναι 6,5 τώρα και ήδη με έχει πιάσει η μέση, φαντάζομαι εσύ!

Εγώ βρε κορίτσια δεν προλαβαίνω να κάνω και πολλά στο σπίτι αλλά δεν έχουμε και πολλές δουλειές. Ευτυχώς και ο άντρας μου είναι πολύ προσεκτικός και τακτικός και οι δουλειές του σπιτιού είναι μετρημένες. Τα πρωινά σηκώνεται ο άντρας μου πιο νωρίς για να απλώσει κανένα πλυντήριο. Εγώ με την μικρή μπορεί να φτάσει μεσημέρι να σηκωθούμε γιατί κοιμάται 12 το βράδυ και μετά ξυπνάει γύρω στις 9-10, μένει ξύπνια για μία ώρα και μετά ξανακοιμαται κάνα 2 ωρο που συνήθως κοιμάμαι κι εγώ μαζί της γιατί τα έχω φτύσει από το βράδυ 😅

2 μέρες βέβαια μου κοιμήθηκε σερί 8 και 9 ώρες! Ξύπνησα άλλος άνθρωπος. Χθες ήταν πάλι ανήσυχη το βράδυ. Σήμερα θα δείξει 😅 Αλλά παρατηρώ ότι έχει αραιώσει τα γεύματα της ή είναι λίγο πιο ακανόνιστα. Δλδ μπορεί να ζητήσει στις 2 ώρες και μετά στις 4 ώρες. 

Ε το απόγευμα θα πάμε καμιά βόλτα με το καρότσι και το βραδάκι μαγειρεύουμε το φαί της επόμενης μέρας. Συνήθως μαγειρεύουμε φαί για 2 μέρες για να μην μαγειρεύουμε κάθε μέρα. Σκούπισμα, σφουγγάρισμα και μπάνιο τα κάνουμε το σκ. 

Τώρα για περιποιήσεις πρέπει κι εγώ να πάω για αποτρίχωση 😅 Κομμωτήριο πήγα όταν σαραντησαμε 😅 Ε θα την αφήσω στον μπαμπά της και θα πάω. Απλά βαριέμαι να το κανονίσω 🤣 Ευτυχώς βρήκα χρόνο μια μέρα με την κουμπάρα μου και πήγαμε για ψώνια γιατί δεν μπαίνω στα παντελόνια προ εγκυμοσύνης. Επίσης έχω ξεκινήσει διατροφή με διαιτολόγο... Δυσκολεύομαι αρκετά αλλά το παλεύω.

Εξόδους βγαίνουμε τα σκ για κάτι χαλαρό. Το βράδυ είναι λίγο πιο δυσκολη η μπέμπα, αλλά ένα βράδυ που πήγαμε σε ταβέρνα έξω κοιμήθηκε μια χαρά στο καρότσι και δεν μας ενόχλησε καθόλου 😊 Έχω καταλάβει ότι δεν θέλει φασαρία το βράδυ, αναστατώνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γράφω δεύτερο γιατί το άλλο βγήκε κατεβατο 😅 

Εγω την σκεπάζω με σεντόνι και ένα ψιλό κουβερτακι. Το ξημέρωμα που κρυώνω κι εγώ της βάζω άλλο ένα κουβερτακι από πάνω. Καλά τη βλέπω έτσι. Σπίτι έχουμε το ελάχιστο 23 βαθμούς, ο υπνοσακος που έχω είναι 2,5 tog και θέλει λίγο πιο χαμηλή θερμοκρασία. Ευτυχώς δεν μου ξεσκεπάζεται πια και δεν κουνιέται και πολύ στον ύπνο της για να έχω τον φόβο του πνιγμού.

Βοήθεια ούτε εμείς έχουμε αλλά δεν χρειαζόμαστε κι όλας. Τα καταφέρνουμε μια χαρά. Όσο για τις βραδινές εξόδους από τη μία μου λείπουν αλλά από την άλλη περνάμε τόσο καλά με τη μικρή στο σπίτι 😊 Είναι πολύ χαρούμενο παιδάκι και όλο μας "μιλάει" και μας τρελαίνει. Αλλά εντάξει αν μας την βαρεσει θα βγούμε και νωρίς το βράδυ.

Αυτός ο μήνας είναι από τους καλούς μου φαίνεται 😊 Προσπαθώ να την απολαύσω όσο μπορώ γιατί μετά βλέπω να έχουμε κι εμείς κλάματα με τα δόντια και ξενύχτια.

Το μόνο που μου λείπει βρε κορίτσια είναι να μιλάω με ανθρώπους 😅 Όλη μέρα μόνη με το μωρό και μετά μόνο με τον άντρα μου 😅 Δυστυχώς δεν έχω πολλές φίλες, μόνο την κουμπάρα μου κι αυτή γέννησε πρόσφατα 😅 Άντε να μεγαλώσουν λίγο να πηγαίνουμε στις παιδικές χαρές να κάνουμε παρέα με καμιά άλλη μανούλα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια από ενυδάτωση τι βάζετε στα μωρά σας; Εμένα μου έχει κάνει έντονη ξηροδερμια στα πόδια κυρίως, δεν ξέρω αν φταίει για αυτό και ένα σαπούνι που της έβαλα και έκανε αλλεργία.

Έχω δοκιμάσει 2 της pharmasept που έχω και μια ενυδατικη της frezyderm και δεν βλέπω διαφορά. Τώρα της βάζω ένα λαδακι της septona, κάτι λίγο πρέπει να κάνει. Εσάς πως είναι το δερματακι τους και τι χρησιμοποιείτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 και @Eliza Kats τώρα καταφέρνω να σας γράψω... Εδώ εκπέμπω sos 🤣 τον ενοχλούν πολύ τα ούλα του... Δυστυχώς έχει αρκετή γκρίνια και φαίνεται ότι κάτι τον απασχολεί... Όλη την ώρα χέρια στο στόμα, σάλια κτλ 

Εμείς πηγαίνουμε βόλτα το πρωί μόνοι μας, παίρνω ένα καφέ στο χέρι και οργώνω την περιοχή μέχρι να αποκοιμηθεί όπου μετά θα κάτσω να διαβάσω ένα βιβλίο. Έχω πάρει και θηλαστρο handsfree για να κάνω άντληση όσο είμαι έξω - δεν είναι σα το νοσοκομειακό θηλαστρο αλλά οκ τη δουλειά του τη κάνει. Τα σαββατοκύριακα βγαίνουμε με φίλους μας αλλά επιλέγουμε εξωτερικούς χώρους, αν θα κάτσουμε σπίτι ΣΚ βάζουμε για ύπνο τον μικρό, παραγγέλνουμε κάτι και βάζουμε καμία ταινία αλλά γενικά προτιμάμε να βγαίνουμε έξω όσο έχει καλό καιρό ακόμα. 

Το βράδυ του φοράω φανελάκι αμανικο κι απ'έξω πυτζαμουλα ψιλή ολόσωμη με μανίκι και ποδαράκια μέσα. Δε τον σκεπάζω γιατί φοβάμαι πολύ μη πάει στο πρόσωπο του το σεντόνι ή το κουβέρτακι έτσι όπως σηκώνει τα πόδια του. Υπνοσακος εχ αλλά είναι για κρύο όχι για τέτοιο καιρό. Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι οκ έτσι όπως τον κοιμιζω... Τι να πω...ελπίζω να είναι έτσι. 

Ευτυχώς κοιμάται παρά πολύ εύκολα το βράδυ, ξυπνάει βέβαια ανά 3-4 ώρες για γάλα κι εγώ για να βάλω θηλαστρο και το πρωί σηκώνεται όλο ενέργεια γύρω στις 9.

Περνάω πολλές ώρες της μέρας μόνη μαζί του, ο άντρας μου λείπει αρκετές ώρες λόγω δουλειάς, κοντά μου δεν έχω οικογένεια και φίλους... Είναι λίγο δύσκολα ώρες ώρες. 

Ο μικρός μου έχει βρεφική ατοπική δερματίτιδα (εκζεμα δηλ) σε κάποια σημεία στο σώμα. Είχα δοκιμάσει πολλές κρέμες διαφόρων εταιρειών αλλά δεν έβλεπα καλυτέρευση. Τελικά ο γιατρός μου πρότεινε το αφρολουτρο και την ενυδατικη κρέμα της la roche posay για ευαίσθητες και ξηρές επιδερμίδες και το δερματακι του είναι πλέον μαλακό χωρίς εξάρσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η peacock είπε:

@Ersi85 και @Eliza Kats τώρα καταφέρνω να σας γράψω... Εδώ εκπέμπω sos 🤣 τον ενοχλούν πολύ τα ούλα του... Δυστυχώς έχει αρκετή γκρίνια και φαίνεται ότι κάτι τον απασχολεί... Όλη την ώρα χέρια στο στόμα, σάλια κτλ 

Εμείς πηγαίνουμε βόλτα το πρωί μόνοι μας, παίρνω ένα καφέ στο χέρι και οργώνω την περιοχή μέχρι να αποκοιμηθεί όπου μετά θα κάτσω να διαβάσω ένα βιβλίο. Έχω πάρει και θηλαστρο handsfree για να κάνω άντληση όσο είμαι έξω - δεν είναι σα το νοσοκομειακό θηλαστρο αλλά οκ τη δουλειά του τη κάνει. Τα σαββατοκύριακα βγαίνουμε με φίλους μας αλλά επιλέγουμε εξωτερικούς χώρους, αν θα κάτσουμε σπίτι ΣΚ βάζουμε για ύπνο τον μικρό, παραγγέλνουμε κάτι και βάζουμε καμία ταινία αλλά γενικά προτιμάμε να βγαίνουμε έξω όσο έχει καλό καιρό ακόμα. 

Το βράδυ του φοράω φανελάκι αμανικο κι απ'έξω πυτζαμουλα ψιλή ολόσωμη με μανίκι και ποδαράκια μέσα. Δε τον σκεπάζω γιατί φοβάμαι πολύ μη πάει στο πρόσωπο του το σεντόνι ή το κουβέρτακι έτσι όπως σηκώνει τα πόδια του. Υπνοσακος εχ αλλά είναι για κρύο όχι για τέτοιο καιρό. Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι οκ έτσι όπως τον κοιμιζω... Τι να πω...ελπίζω να είναι έτσι. 

Ευτυχώς κοιμάται παρά πολύ εύκολα το βράδυ, ξυπνάει βέβαια ανά 3-4 ώρες για γάλα κι εγώ για να βάλω θηλαστρο και το πρωί σηκώνεται όλο ενέργεια γύρω στις 9.

Περνάω πολλές ώρες της μέρας μόνη μαζί του, ο άντρας μου λείπει αρκετές ώρες λόγω δουλειάς, κοντά μου δεν έχω οικογένεια και φίλους... Είναι λίγο δύσκολα ώρες ώρες. 

Ο μικρός μου έχει βρεφική ατοπική δερματίτιδα (εκζεμα δηλ) σε κάποια σημεία στο σώμα. Είχα δοκιμάσει πολλές κρέμες διαφόρων εταιρειών αλλά δεν έβλεπα καλυτέρευση. Τελικά ο γιατρός μου πρότεινε το αφρολουτρο και την ενυδατικη κρέμα της la roche posay για ευαίσθητες και ξηρές επιδερμίδες και το δερματακι του είναι πλέον μαλακό χωρίς εξάρσεις. 

Ωχ ωχ ωχ μην μου λες για ούλα από τώρα... Ήλπιζα να περάσει άλλος ένας μήνας 😅 βέβαια είναι και στο παιδί αυτά.

Τέλειες οι πρωινές σας βόλτες. Κι εγώ έτυχε να βγούμε ένα πρωί μαζί και της άρεσε πολύ! Θα προσπαθήσω να βγαίνουμε πιο συχνά το πρωί αν και συνήθως είμαστε χουζουρες (εγώ δλδ 🤣). Αλλά μου έδωσες καλή ιδέα και με το βιβλίο!

Εμένα συνεχίζει να κοιμάται σερί το βράδυ! Φτυστε την καλέ μην μου την ματιασετε και αλλάξει 🤣 Μια μέρα κοιμήθηκε 12 ώρες σερί! Σοκ! 

Όσο για την κρέμα θα την έχω υπόψη μου! Μου έδωσαν χθες ένα δείγμα της mustela και σα να κάνει δουλειά. Θα την συνεχίσω να δω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ωχ ωχ ωχ μην μου λες για ούλα από τώρα... Ήλπιζα να περάσει άλλος ένας μήνας 😅 βέβαια είναι και στο παιδί αυτά.

Τέλειες οι πρωινές σας βόλτες. Κι εγώ έτυχε να βγούμε ένα πρωί μαζί και της άρεσε πολύ! Θα προσπαθήσω να βγαίνουμε πιο συχνά το πρωί αν και συνήθως είμαστε χουζουρες (εγώ δλδ 🤣). Αλλά μου έδωσες καλή ιδέα και με το βιβλίο!

Εμένα συνεχίζει να κοιμάται σερί το βράδυ! Φτυστε την καλέ μην μου την ματιασετε και αλλάξει 🤣 Μια μέρα κοιμήθηκε 12 ώρες σερί! Σοκ! 

Όσο για την κρέμα θα την έχω υπόψη μου! Μου έδωσαν χθες ένα δείγμα της mustela και σα να κάνει δουλειά. Θα την συνεχίσω να δω.

 

12 ώρες σερί; σοκ 🤣🤣🤣🤣 ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα αυτό! Εμένα ο μικρός έχει ρολόι...στις τρεις ώρες ξυπνάει για γάλα... Και δυστυχώς ξυπνάει στις 9 και γκρινιάζει αν δε τον σηκώσεις αγκαλίτσα... Οπότε κοιμάμαι λίγο... 

Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι να ξεκουράζεται μαμά και κόρη 🩷🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η peacock είπε:

12 ώρες σερί; σοκ 🤣🤣🤣🤣 ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα αυτό! Εμένα ο μικρός έχει ρολόι...στις τρεις ώρες ξυπνάει για γάλα... Και δυστυχώς ξυπνάει στις 9 και γκρινιάζει αν δε τον σηκώσεις αγκαλίτσα... Οπότε κοιμάμαι λίγο... 

Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι να ξεκουράζεται μαμά και κόρη 🩷

Μακάρι! Αν και μάλλον μπήκαμε πάλι σε άλμα. Χθες το βράδυ ήταν πολύ ανήσυχη, ξυπνούσε σε περίεργες ώρες και την κοιμιζω με πολύ δυσκολία κάθε φορά, ακόμα και το πρωί που συνήθως κοιμάται εύκολα. Άντε να δούμε πως θα πάει και απόψε το βράδυ....

Επίσης έχει πολύ κλαψα και γκρίνια όλη μέρα! Και είναι μεγάλο άλμα αυτό! Κρατάει περίπου 4 εβδομάδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/10/2023 at 5:29 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Ωχ ωχ ωχ μην μου λες για ούλα από τώρα... Ήλπιζα να περάσει άλλος ένας μήνας 😅 βέβαια είναι και στο παιδί αυτά.

Τέλειες οι πρωινές σας βόλτες. Κι εγώ έτυχε να βγούμε ένα πρωί μαζί και της άρεσε πολύ! Θα προσπαθήσω να βγαίνουμε πιο συχνά το πρωί αν και συνήθως είμαστε χουζουρες (εγώ δλδ 🤣). Αλλά μου έδωσες καλή ιδέα και με το βιβλίο!

Εμένα συνεχίζει να κοιμάται σερί το βράδυ! Φτυστε την καλέ μην μου την ματιασετε και αλλάξει 🤣 Μια μέρα κοιμήθηκε 12 ώρες σερί! Σοκ! 

Όσο για την κρέμα θα την έχω υπόψη μου! Μου έδωσαν χθες ένα δείγμα της mustela και σα να κάνει δουλειά. Θα την συνεχίσω να δω.

 

Κορίτσι μου προτείνω για συγκάματα τη sudocream, για λίγες μόνο ημέρες.

Αν δεις ότι δεν κάνει δουλειά, πάρε της la roch posay sensitive creme αν το λέω καλά, που είναι και για μωράκια και είναι ειδική για ευαίσθητες επιδερμίδες. Το βάζω στο πρόσωπο του μωρού ή στο κεφάλι του, όταν έχει κοκκινίλες και την επόμενη έχουν σχεδόν εξαλειφθεί.

Τέλος, δοκίμασε κεραλοιφή! Κάνει θαύματα με σωστή και συχνή χρήση. Έπαιρνα παλιότερα μία από κατάστημα με θρησκευτικά είδη, την έφερναν από κάποιο μοναστήρι και ήξερα ότι έχει οργανικά συστατικά.

Είσαι παντύχερη που σου κοιμάται σερί τόσες ώρες. ❤️ 

Κ εμείς κάναμε λίγη πρόοδο. Κοιμόμαστε έναν ύπνο συνεχόμενο 5-6 ωρών, τρώμε, και ακολουθεί ύπνος 3 ωρών και μετά ξυπνάμε με όρεξη για παιχνίδι κατά τις 7-8 το πρωί! Κάτι είναι κ αυτό.

Οι δε κολικοί συνεχίζουν μεν, αλλά είναι μικρότερης διάρκειας. Συνήθως τους έχουμε 7-9 το απόγευμα, δλδ για κανα δίωρο συνολικά, αντί για 5-6 ώρες παλιότερα. Είναι ωστόσο έντονοι..

Κατά τα άλλα, σε 1 εβδομάδα περίπου θα κάνουμε το 3ο μας εμβόλιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσι μου προτείνω για συγκάματα τη sudocream, για λίγες μόνο ημέρες.

Αν δεις ότι δεν κάνει δουλειά, πάρε της la roch posay sensitive creme αν το λέω καλά, που είναι και για μωράκια και είναι ειδική για ευαίσθητες επιδερμίδες. Το βάζω στο πρόσωπο του μωρού ή στο κεφάλι του, όταν έχει κοκκινίλες και την επόμενη έχουν σχεδόν εξαλειφθεί.

Τέλος, δοκίμασε κεραλοιφή! Κάνει θαύματα με σωστή και συχνή χρήση. Έπαιρνα παλιότερα μία από κατάστημα με θρησκευτικά είδη, την έφερναν από κάποιο μοναστήρι και ήξερα ότι έχει οργανικά συστατικά.

Είσαι παντύχερη που σου κοιμάται σερί τόσες ώρες. ❤️ 

Κ εμείς κάναμε λίγη πρόοδο. Κοιμόμαστε έναν ύπνο συνεχόμενο 5-6 ωρών, τρώμε, και ακολουθεί ύπνος 3 ωρών και μετά ξυπνάμε με όρεξη για παιχνίδι κατά τις 7-8 το πρωί! Κάτι είναι κ αυτό.

Οι δε κολικοί συνεχίζουν μεν, αλλά είναι μικρότερης διάρκειας. Συνήθως τους έχουμε 7-9 το απόγευμα, δλδ για κανα δίωρο συνολικά, αντί για 5-6 ώρες παλιότερα. Είναι ωστόσο έντονοι..

Κατά τα άλλα, σε 1 εβδομάδα περίπου θα κάνουμε το 3ο μας εμβόλιο.

Σε ευχαριστώ κορίτσι για τις κρέμες! Θα τις σημειώσω να τις έχω υπόψη μου! Συγκαμα δεν έχει, μόνο ξηροδερμια.

Μια χαρά οι υπνοι σας! Και έμενα έτσι κάνει συνήθως! Τώρα και χθες το βράδυ έτσι μου έκανε, 5,5 ώρες σερί μετά φαί και μετά άλλες 3 ώρες. Αλλά μετά το τάισμα κοιμηθήκαμε μαζί γιατί ήταν πολύ ανήσυχη. Αφήστε που πήγε κοντά 2 τη νύχτα να κοιμηθεί! Κοιμήθηκε αρχικά κατά τις 11 το βράδυ και λεω ωραία και ξύπνησε 00:30 με όρεξη για παιχνίδι η κυρία.

Ελπίζω να στρώσει πάλι 😅 Γιατί με καλομαθε και τώρα μου κακοφαινεται που δεν κοιμάται 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια πως είστε; πως πάνε τα μωράκια σας;Νομίζω αυτή την στιγμή περνάμε άλμα συν τα δόντια και είναι μια εκρηκτική περίοδος ,έχει αποσυντονιστει η ρουτίνα μας κοιμάται οπότε νάνε και κλαίει με σπαραγμό η κολικοί ήταν τότε μπροστά σ αυτό....Εδώ απελπισμένη άυπνη μαμά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αναστασία28 είπε:

Κορίτσια πως είστε; πως πάνε τα μωράκια σας;Νομίζω αυτή την στιγμή περνάμε άλμα συν τα δόντια και είναι μια εκρηκτική περίοδος ,έχει αποσυντονιστει η ρουτίνα μας κοιμάται οπότε νάνε και κλαίει με σπαραγμό η κολικοί ήταν τότε μπροστά σ αυτό....Εδώ απελπισμένη άυπνη μαμά.

Γειά σου Αναστασία! Πόσο είναι τώρα το μωράκι σου; 

Εμένα είναι 4 μηνών και 1 εβδομάδας πλέον. Χθες είχαμε παιδίατρο. 6,5 κιλά η μπέμπα και 62 πόντους ύψος.

Εγώ πήρα ιδέα από την @peacock και την βγάζω κάθε πρωί βόλτα! Κάνει καλό και στις 2 μας 😊 Ανακάλυψα και σημείο που πάνε και άλλες μανουλες το πρωί οπότε λέω και καμιά κουβέντα 😜

Έχουμε κι εμείς δοντακια και γκρίνια/κλαψα φουλ! Θα της πάρω μια κρεμουλα για τα ούλα. Έχεις δοκιμάσει καμιά Αναστασία;

Εμείς προς το παρόν τώρα ακολουθούμε μια πιο σταθερή ρουτίνα και μέχρι στιγμής ο βραδινος ύπνος πάει καλά. Κοιμάται περίπου 5-6 ώρες σερί στην αρχή. Μετά ξυπνάει για φαι και μετά κοιμάται άλλες 3 σερί. 

Εσένα Αναστασία τι υπνους σου κάνει το βράδυ; Τι ώρα το κοιμίζεις για βράδυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Ελίζα και εμείς πάμε βόλτες το πρωί αν είναι καλά γτ αλλιώς καταλήγουμε με άδειο καρότσι και αυτόν αγκαλιά.κρεμες για τα ούλα έχω δύο και τις χρεισιμοποιω εναλλάξ mundisal που την συχενεται και της Φρεζιντερμ ,τζάμπα σκορπαω λεφτά τπτ ,τελικά καταλήγουμε στο αναφυλιυι με Ντεπον που δεν τι θέλει κ ούτε εγώ αλλά μετά από μια ώρα κλάμα τι να κάνω εμένα είναι 4 μηνών κ 2 ημερών την Τετάρτη πάμε για εμβόλιο κ σοκ για εκείνη την ημέρα,οπότε ακόμα δεν ξέρω για βάρος αλλά είναι αρκετά πάνω στις καμπυλες...ο μπουμπουκος από 2,5 μηνών βγάζει βγάζει κ δεν βγαίνουν, 3 μύτες έχουν σκάσει πάνω όλα.Προσπαθω να ξεκινήσω την ρουτίνα μας από της 8  και 9 να κοιμηθεί αλλά δεν πιάνει πλέον σερί κορίτσια μια φορά κοιμήθηκε είναι φαγανός ανά 3 ώρες ετρωγε,πλέον   ανά 1,5 ώρα για αυτό ύπνος γιοκ....για 1 μήνα κ ειμασταν σούπερ στον ύπνο τον έκανα μπάνιο μασαζακι τραγούδι φαι ύπνος κ σαν αγγελούδι κοιμότανε .Τωρα απλά . .....υπομένουμε .τι ρουτίνα κάνεις για ύπνο κ τι ώρα κοιμάται ...; κοιμάται κ την ημέρα εμένα ψευτοκοιμαται δύο με τρεις φορές για κάνα δεκάλεπτο Μαξ 30 λεπτα μια στις 11 ,στις 3 και στις 5 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/11/2023 at 3:47 ΜΜ, ο/η Αναστασία28 είπε:

Καλησπέρα Ελίζα και εμείς πάμε βόλτες το πρωί αν είναι καλά γτ αλλιώς καταλήγουμε με άδειο καρότσι και αυτόν αγκαλιά.κρεμες για τα ούλα έχω δύο και τις χρεισιμοποιω εναλλάξ mundisal που την συχενεται και της Φρεζιντερμ ,τζάμπα σκορπαω λεφτά τπτ ,τελικά καταλήγουμε στο αναφυλιυι με Ντεπον που δεν τι θέλει κ ούτε εγώ αλλά μετά από μια ώρα κλάμα τι να κάνω εμένα είναι 4 μηνών κ 2 ημερών την Τετάρτη πάμε για εμβόλιο κ σοκ για εκείνη την ημέρα,οπότε ακόμα δεν ξέρω για βάρος αλλά είναι αρκετά πάνω στις καμπυλες...ο μπουμπουκος από 2,5 μηνών βγάζει βγάζει κ δεν βγαίνουν, 3 μύτες έχουν σκάσει πάνω όλα.Προσπαθω να ξεκινήσω την ρουτίνα μας από της 8  και 9 να κοιμηθεί αλλά δεν πιάνει πλέον σερί κορίτσια μια φορά κοιμήθηκε είναι φαγανός ανά 3 ώρες ετρωγε,πλέον   ανά 1,5 ώρα για αυτό ύπνος γιοκ....για 1 μήνα κ ειμασταν σούπερ στον ύπνο τον έκανα μπάνιο μασαζακι τραγούδι φαι ύπνος κ σαν αγγελούδι κοιμότανε .Τωρα απλά . .....υπομένουμε .τι ρουτίνα κάνεις για ύπνο κ τι ώρα κοιμάται ...; κοιμάται κ την ημέρα εμένα ψευτοκοιμαται δύο με τρεις φορές για κάνα δεκάλεπτο Μαξ 30 λεπτα μια στις 11 ,στις 3 και στις 5 

Α εσένα σου ξεκίνησε νωρίς τα δόντια! Ε πονάει μωρέ για αυτό δεν κοιμάται καλά το βράδυ! Άμα λες ότι ήδη έσκασαν δοντακια πρέπει να πονάει πολύ.

Εμένα που μου "δαγκώνει" το δάχτυλο δεν νιώθω ακόμα κανένα να ξεπροβάλλει. 

Εγώ ανάλογα την ξεκινάω κατά τις 8-9 με μπανάκι και μετά ανάλογα. Δεν έχω στάνταρ ρουτίνα. Μπορεί δλδ να φάει πρώτα αν πεινάει, μετά μπάνιο και ύπνο ή να την κάνω πρώτα μπάνιο μετά να φάει και να διαβάσουμε κάποιο παραμύθι πριν κοιμηθεί. Την πάω ανάλογα με την ώρα και αν έχει νυσταξει ή όχι. Μπορεί πχ την ώρα που μπορώ να την κάνω μπάνιο αυτή να πεινάει. Ε θα κλαίει στο μπάνιο, οπότε την ταιζω πρώτα.

Κι εμένα τώρα κλαίει αρκετά πριν κοιμηθεί. Αυτό μου το κάνει κάθε φορά πριν κοιμηθεί αλλά ειδικά το βράδυ. Πιστεύω θέλουν κι αυτά να βγάλουν την ένταση μέσα από το κλάμα.

Εμένα ευτυχώς το πρωί κοιμάται στη βόλτα. Είναι και η ώρα της δλδ να κοιμηθεί. Μετά αράζω σε ένα παγκάκι και που θα ξυπνήσει την παίρνω αγκαλιά να βλέπει τον κόσμο. Μετά στην επιστροφή μου κλαίει κάποιες φορές γιατί θέλει αγκαλιά αλλά δεν την σηκώνω εκτός και κλαίει πολύ. (Της δίνω και πιπίλα όταν κλαίει)

Γενικά εμένα κάνει το εξής 1,5-2 βρες ξύπνια - 45'- 1 ώρα ύπνος. Αλλά έχει κοιμηθεί και 20' ή 2 ώρες! Ανάλογα τα κέφια της 🤣

Κουράγιο μανούλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ξέχασα να πω. Σπάνια θα μου κοιμηθεί από τις 9 σερί. Συνήθως θα ξυπνήσει στη μία ώρα για φαι και μπορεί να το ξανακάνει μέχρι τις 11-12. Αλλά δεν την βγάζω από το δωμάτιο και την ταιζω σε χαμηλό φωτισμό οπότε ξανακοιμαται συνήθως ή την ξανακοιμιζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Α ξέχασα να πω. Σπάνια θα μου κοιμηθεί από τις 9 σερί. Συνήθως θα ξυπνήσει στη μία ώρα για φαι και μπορεί να το ξανακάνει μέχρι τις 11-12. Αλλά δεν την βγάζω από το δωμάτιο και την ταιζω σε χαμηλό φωτισμό οπότε ξανακοιμαται συνήθως ή την ξανακοιμιζω

Μα βιάζεται πολύ . από την αρχή δεν κοιμόταν πολύ ο δικός μου αλλά δεν μπορώ να το αφήσω ν κλαίει δεν το αντέχω , δεν είναι και παιδί που κλεει χωρίς λόγο, πιπίλα δεν πήρε ποτέ σήμερα ξανά προσπάθησα την έβαλε στο στόμα του την κρατούσε στο χέρι κ είχε τι χέρι στο στόμα ,δεν την θέλει καθόλου. Ελπίζω να το βρούμε κάποια στιγμή και εμείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/11/2023 at 10:03 ΜΜ, ο/η Αναστασία28 είπε:

Μα βιάζεται πολύ . από την αρχή δεν κοιμόταν πολύ ο δικός μου αλλά δεν μπορώ να το αφήσω ν κλαίει δεν το αντέχω , δεν είναι και παιδί που κλεει χωρίς λόγο, πιπίλα δεν πήρε ποτέ σήμερα ξανά προσπάθησα την έβαλε στο στόμα του την κρατούσε στο χέρι κ είχε τι χέρι στο στόμα ,δεν την θέλει καθόλου. Ελπίζω να το βρούμε κάποια στιγμή και εμείς 

Χαχα κι εμένα τώρα την βγάζει καμιά φορά και βάζει χέρι στο στόμα 🤣 Έχει πολύ φάση.

Εγώ βρε κορίτσια έχω άλλο άγχος αυτές τις μέρες. Τέλος Ιουλίου επιστρέφω δουλειά! Τι θα κάνω με τη μικρή; Να την πάω βρεφονηπιακό ή να έχω γυναίκα να μου την κρατάει. Δυστυχώς παππούδες δεν παίζει καθόλου, είναι μακριά.

Εσείς πότε ξεκινάτε δουλειά;

@Ersi85 εσύ κορίτσι; Θυμάμαι θα γυρνούσες τώρα κοντά. Τι θα κάνεις με τον μπέμπη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 18/11/2023 at 11:58 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαχα κι εμένα τώρα την βγάζει καμιά φορά και βάζει χέρι στο στόμα 🤣 Έχει πολύ φάση.

Εγώ βρε κορίτσια έχω άλλο άγχος αυτές τις μέρες. Τέλος Ιουλίου επιστρέφω δουλειά! Τι θα κάνω με τη μικρή; Να την πάω βρεφονηπιακό ή να έχω γυναίκα να μου την κρατάει. Δυστυχώς παππούδες δεν παίζει καθόλου, είναι μακριά.

Εσείς πότε ξεκινάτε δουλειά;

@Ersi85 εσύ κορίτσι; Θυμάμαι θα γυρνούσες τώρα κοντά. Τι θα κάνεις με τον μπέμπη

Και εγώ το σκέφτομαι ...είναι δίλημμα γενικά με τρομάζει ο παιδικός λόγω ιώσεων άσε που κλίνει κ 1 μήνα το καλοκαίρι αλλά ακούω από πάρα πολλά άτομα ότι βοηθάει πολύ ,εγώ δεν σκοπεύω να γυρίσω το καλοκαίρι από Οκτώβριο αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει η δουλειά που ήμουνα τοξικό περιβάλλον σκέψου δεν έχει μήνες κανένα άτομο ίδιο από τότε που έφυγα και εγώ άνθρωπο δεν έχω είναι στις ίδιες σκέψεις θεωρώ πως κ παιδικό να πάει ίσως θα βοηθούσε να βρεις ένα άτομο να το προσέχεις σε κάποιες έκτακτες περιπτώσεις αν κ δεν ξέρω αν γίνεται ..μην το σκέφτεσαι ακόμα ζήσε το τώρα αγχωνόμαστε για πολλά από την άνοιξη βλέπεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2023 at 9:42 ΜΜ, ο/η Αναστασία28 είπε:

Και εγώ το σκέφτομαι ...είναι δίλημμα γενικά με τρομάζει ο παιδικός λόγω ιώσεων άσε που κλίνει κ 1 μήνα το καλοκαίρι αλλά ακούω από πάρα πολλά άτομα ότι βοηθάει πολύ ,εγώ δεν σκοπεύω να γυρίσω το καλοκαίρι από Οκτώβριο αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει η δουλειά που ήμουνα τοξικό περιβάλλον σκέψου δεν έχει μήνες κανένα άτομο ίδιο από τότε που έφυγα και εγώ άνθρωπο δεν έχω είναι στις ίδιες σκέψεις θεωρώ πως κ παιδικό να πάει ίσως θα βοηθούσε να βρεις ένα άτομο να το προσέχεις σε κάποιες έκτακτες περιπτώσεις αν κ δεν ξέρω αν γίνεται ..μην το σκέφτεσαι ακόμα ζήσε το τώρα αγχωνόμαστε για πολλά από την άνοιξη βλέπεις..

Το σκέφτομαι γιατί οι βρεφικοι στην Αθήνα κλείνουν θέσεις περίπου ένα χρόνο πριν! Τραγικό... Οπότε τώρα θα μιλήσω με ένα δύο να δω τι παίζει, αλλά μάλλον για να έχουμε γυναίκα μας βλέπω... Για να δούμε...

Κορίτσια τι κάνουν τα μπεμπακια σας;; Εσάς γυρνάνε μπρούμυτα; Εμένα μου το έκανε 3-4 μέρες συνέχεια, ίσα να πιάσει το ορόσημο και μετά σταμάτησε 😅 Δεν της αρέσει και πολύ να είναι μπρούμυτα. Τώρα την γυρνάω εγώ με το "ζόρι" και θα το συζητήσω και με τον παιδίατρο γιατί με έχει αγχωσει κάπως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και στην Θεσσαλονίκη τα ίδια... Είναι και μένα μου το έκανε αυτό τον αφήνω με το γυμναστήριο αρκετά στο πάτωμα με παπλώματα κι..και από εκεί που είχα απελπιστικά ξανά ξεκίνησε να κάνει συνέχεια κολοτουμπες μέχρι κ στον ύπνο του χθες σοκ κ μόλις είχε φάει ο μπουμπουκος ..Αλλά και μένα μου φάνηκε περίεργο αυτό τώρα προσπαθεί να σηκωθεί και δεν χωράει πλέον στο Πορτ μπεμπέ θα το βάλω στο καρότσι γτ γκρινιάζει θέλει να βλέπει..μου φαίνεται πολύ περίεργο πως μεγαλώνουν τόσο γρήγορα 🥲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/12/2023 at 12:19 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Το σκέφτομαι γιατί οι βρεφικοι στην Αθήνα κλείνουν θέσεις περίπου ένα χρόνο πριν! Τραγικό... Οπότε τώρα θα μιλήσω με ένα δύο να δω τι παίζει, αλλά μάλλον για να έχουμε γυναίκα μας βλέπω... Για να δούμε...

Κορίτσια τι κάνουν τα μπεμπακια σας;; Εσάς γυρνάνε μπρούμυτα; Εμένα μου το έκανε 3-4 μέρες συνέχεια, ίσα να πιάσει το ορόσημο και μετά σταμάτησε 😅 Δεν της αρέσει και πολύ να είναι μπρούμυτα. Τώρα την γυρνάω εγώ με το "ζόρι" και θα το συζητήσω και με τον παιδίατρο γιατί με έχει αγχωσει κάπως 

Καλησπέρα! 

Δε ξέρω για εσάς αλλά δε με αφήνει λεπτό ο κύριος εδώ και δε προλαβαίνω να μπαίνω να μαθαίνω νέα σας! 

Πώς είστε κορίτσια; τα μπεμπακια; 

Εμένα εδώ ο Ταρζάν γυρίσει συνέχεια μπρούμυτα, αν τον αφήσω λίγο μόνο τσουπ! Μπρούμυτα τον βρίσκω. Είναι πολύ σγκαλιτσας γενικά και δυστυχώς το μαρσιπο όσο κι αν προσπάθησα δε το θέλει με τίποτα! 

Εγώ θεωρητικά επιστρέφω στη δουλειά μέσα Ιουλίου αλλά θα ζητήσω αντί να γυρίσω στη δουλειά και να φεύγω νωρίτερα να το πάρω  όλο σε άδεια, βγαίνει κάπου 3,5 μήνες έτσι και θα πάρω και τις 25 μέρες άδειας που δικαιούμαι από την εργασία μου έτσι ώστε να κερδίσω όσο περισσότερο χρόνο μπορώ με τον μικρό. 

Επιλογή παππούδων ούτε εμείς έχουμε οπότε η λύση είναι βρεφονηπιακός σταθμός.. για γυναίκα να τον κρατάει δε νομίζω ότι μπορούμε οικονομικά να ανταπεξέλθουμε οπότε κι εγώ νωρίς νωρίς θα ξεκινήσω να ψάχνω το θέμα βρεφονηπιακός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2023 at 7:47 ΜΜ, ο/η Αναστασία28 είπε:

Και στην Θεσσαλονίκη τα ίδια... Είναι και μένα μου το έκανε αυτό τον αφήνω με το γυμναστήριο αρκετά στο πάτωμα με παπλώματα κι..και από εκεί που είχα απελπιστικά ξανά ξεκίνησε να κάνει συνέχεια κολοτουμπες μέχρι κ στον ύπνο του χθες σοκ κ μόλις είχε φάει ο μπουμπουκος ..Αλλά και μένα μου φάνηκε περίεργο αυτό τώρα προσπαθεί να σηκωθεί και δεν χωράει πλέον στο Πορτ μπεμπέ θα το βάλω στο καρότσι γτ γκρινιάζει θέλει να βλέπει..μου φαίνεται πολύ περίεργο πως μεγαλώνουν τόσο γρήγορα 🥲

Καλέ ακόμα στο πορτεμπεμπε τον είχες;! 😜 Εγώ την έχω βάλει στο καρότσι από 3 μηνών και είχε εκτασιαστει την πρώτη φορά θυμάμαι. Έκανε όλο "οοοο αααα" 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/12/2023 at 4:36 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα! 

Δε ξέρω για εσάς αλλά δε με αφήνει λεπτό ο κύριος εδώ και δε προλαβαίνω να μπαίνω να μαθαίνω νέα σας! 

Πώς είστε κορίτσια; τα μπεμπακια; 

Εμένα εδώ ο Ταρζάν γυρίσει συνέχεια μπρούμυτα, αν τον αφήσω λίγο μόνο τσουπ! Μπρούμυτα τον βρίσκω. Είναι πολύ σγκαλιτσας γενικά και δυστυχώς το μαρσιπο όσο κι αν προσπάθησα δε το θέλει με τίποτα! 

Εγώ θεωρητικά επιστρέφω στη δουλειά μέσα Ιουλίου αλλά θα ζητήσω αντί να γυρίσω στη δουλειά και να φεύγω νωρίτερα να το πάρω  όλο σε άδεια, βγαίνει κάπου 3,5 μήνες έτσι και θα πάρω και τις 25 μέρες άδειας που δικαιούμαι από την εργασία μου έτσι ώστε να κερδίσω όσο περισσότερο χρόνο μπορώ με τον μικρό. 

Επιλογή παππούδων ούτε εμείς έχουμε οπότε η λύση είναι βρεφονηπιακός σταθμός.. για γυναίκα να τον κρατάει δε νομίζω ότι μπορούμε οικονομικά να ανταπεξέλθουμε οπότε κι εγώ νωρίς νωρίς θα ξεκινήσω να ψάχνω το θέμα βρεφονηπιακός. 

Χαχα ούτε εγώ προλαβαίνω πλέον να γράφω. Μπαίνω το βράδυ και διαβάζω μερικά θεματακια και ξερενομαι στον ύπνο 😅 Εγώ προτιμώ να πάρω το μειωμένο ωράριο γιατί θα μου φανεί βάναυσο να την αφήνω ξαφνικά 8 ώρες και... (Βάζω και τα πήγαινε έλα στη δουλειά)

Για γυναίκα να δεις το πρόγραμμα νταντάδες της γειτονιάς! Αίτηση μπορούμε να κάνουμε αφού τελειώσει το 9μηνο όμως... Εγώ θα βρω κάποια και ελπίζω να μπορώ μετά να την πάρω με το πρόγραμμα των ντανταδων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...