Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Αυτό είναι το καλύτερο! Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; 

Κι εγώ δεν είχα εμετούς, αλλά φουλ αναγουλες και ζαλάδες. Αναγουλες έχω ακόμα δυστυχώς 😕 Δεν μπορώ να ευχαριστηθω με τίποτα το φαί 😕 Από κοιλιά επειδή είχα λίγο κοιλιά από πριν δεν καταλαβαίνω διάφορα, αλλά βλέπω ότι έχω φουσκώσει λίγο χαμηλά.

Εσείς κορίτσια πως πάτε από κοιλιτσες;

Είμαι στην 13 εβδομάδα ..❤️

Σας εύχομαι κορίτσια να περάσουν σύντομα αυτά τα συμπτώματα  …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Υπερδιέγερση; Μπρρρρρρ ούτε να το σκέφτομαι! Και στις 3 είχα πάθει υπερδιέγερση, στη 2η όμως είχε πρηστεί πολύ η κοιλιά μου και δε μπορούσα να πάρω ανάσα όταν ξάπλωνα. Υπομονή κορίτσι μου, εύχομαι σύντομα να είσαι καλύτερα από αυτό! 

Αχ πως με καταλαβαίνεις .. Ευχαριστώ 🙂 . Σε εμένα όσο ανέβαινε η χοριακή τόσο χειροτέρευε και η υπερδιέγερση . Καθώς είμαι και τύπος της γιόγκα , και είχα σχέδια να κάνω και πολλά αλλά πράγματα στην εγκυμοσύνη τώρα μου κακοφαίνεται που πρέπει να τη βγάλω ξάπλα και μην μου επιτρέπεται να κάνω τίποτα απόλυτος  .. Νιώθω ότι έχω μουχλιασει  ..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mademoiselle είπε:

Αχ πως με καταλαβαίνεις .. Ευχαριστώ 🙂 . Σε εμένα όσο ανέβαινε η χοριακή τόσο χειροτέρευε και η υπερδιέγερση . Καθώς είμαι και τύπος της γιόγκα , και είχα σχέδια να κάνω και πολλά αλλά πράγματα στην εγκυμοσύνη τώρα μου κακοφαίνεται που πρέπει να τη βγάλω ξάπλα και μην μου επιτρέπεται να κάνω τίποτα απόλυτος  .. Νιώθω ότι έχω μουχλιασει  ..  

Αν σε καταλαβαίνω λέει... Άσε... Πολύ δύσκολα  είχα περάσει τότε, πονούσα συνέχεια... Ούτε να το θυμάμαι δε θέλω. 

Θα κάνεις υπομονή λίγο ακόμα και θα ηρεμήσεις πολύ πολύ σύντομα! 

Φαντάζομαι σου έχει πει ο γιατρός να τρως πολύ πρωτεϊνη, ασπράδια αυγών κτλ έτσι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Αν σε καταλαβαίνω λέει... Άσε... Πολύ δύσκολα  είχα περάσει τότε, πονούσα συνέχεια... Ούτε να το θυμάμαι δε θέλω. 

Θα κάνεις υπομονή λίγο ακόμα και θα ηρεμήσεις πολύ πολύ σύντομα! 

Φαντάζομαι σου έχει πει ο γιατρός να τρως πολύ πρωτεϊνη, ασπράδια αυγών κτλ έτσι; 

@peacock μου σε εμένα δεν βοηθάει η πρωτεΐνη και ούτε το να κόψω το αλάτι επειδή δεν έχω ελεύθερο υγρό στη κοιλιακή χώρα  και ούτε έχω έλλειψη σε  ηλεκτρολύτες .. Έχω συσσώρευση υγρού μέσα σε κύστες οι οποίες είναι στις ωοθήκες .. 2 μεγάλες και από τις 2 πλευρές των 20 εκατοστών και φτάνουν μέχρι τους πνεύμονες .. Εξαιρετικά  σπάνια περίπτωση .. Νοσηλευτικά 2 φορές στο νοσοκομείο και πρέπει να πηγαίνω εκεί τακτικά για έλεγχο .. Θέλουν ναι μεν να  το παρακολουθούν αλλά δεν θέλουν να επέμβουν γιατί μπορεί να βλάψει το μωρό…

Είχες και εσυ κατά τι διάρκεια της εγκυμοσύνης ;Τι βαθμό αν επιτρέπεται ; Εγώ έχω 2ο βαθμό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Mademoiselle είπε:

@peacock μου σε εμένα δεν βοηθάει η πρωτεΐνη και ούτε το να κόψω το αλάτι επειδή δεν έχω ελεύθερο υγρό στη κοιλιακή χώρα  και ούτε έχω έλλειψη σε  ηλεκτρολύτες .. Έχω συσσώρευση υγρού μέσα σε κύστες οι οποίες είναι στις ωοθήκες .. 2 μεγάλες και από τις 2 πλευρές των 20 εκατοστών και φτάνουν μέχρι τους πνεύμονες .. Εξαιρετικά  σπάνια περίπτωση .. Νοσηλευτικά 2 φορές στο νοσοκομείο και πρέπει να πηγαίνω εκεί τακτικά για έλεγχο .. Θέλουν ναι μεν να  το παρακολουθούν αλλά δεν θέλουν να επέμβουν γιατί μπορεί να βλάψει το μωρό…

Είχες και εσυ κατά τι διάρκεια της εγκυμοσύνης ;Τι βαθμό αν επιτρέπεται ; Εγώ έχω 2ο βαθμό 

Συνήθως οι κοπέλες με υπερδιέγερση έχουν ελεύθερο υγρό στο δουγλασειο, το να δημιουργηθούν κύστες με υγρό είναι εξαιρετικά σπάνιο. Λυπάμαι που έχεις τέτοια ταλαιπωρία. Μια κοπέλα που γνώρισα μεσα απο την εξωσωματική της είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο και της πήρε τρεις μήνες να περάσει, έκανε και αντιπηκτική γιατί της είχαν ανέβει τα dimers. 

Θα δεις ότι θα περάσει σιγά σιγά αλλά θέλει αρκετή υπομονή κορίτσι μου. 

Ευτυχώς εγώ τότε ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου και δεν είχαμε προχωρήσει σε εμβρυομεταφορα αλλά κάναμε freeze all στα έμβρυα, ήμουν περίπτωση με ελεύθερο υγρό στον δουγλασειο και ο πόνος που είχα όταν ξάπλωνα κ δε μπορούσα να ανασανω ήταν από το υγρό που πήγαινε προς τα πίσω, έτσι μου είχε πει ο τότε γιατρός. Πάντως υπερδιέγερση και εγκυμοσύνη είναι δύσκολος συνδυασμός. Σου εύχομαι κουράγιο και δύναμη, είναι σίγουρο πως θα το ξεπεράσεις απλά θέλει υπομονή. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

 

Εμένα μου έχει πει η γιατρός αλλά και φίλες μου, ότι αν είναι αγόρι και φαίνεται καραμπινατο θα στο πει στην αυχενική. Για το κορίτσι δεν είναι συνήθως τόσο σίγουροι τόσο νωρίς οπότε δεν το λένε. Στην Β επιπέδου θα φανεί σίγουρα 😊

Τασία εφόσον δεν σου είπε κάτι δεν θα ήταν σίγουρος ο γιατρός. Ακόμα κάνεις εμετούς ε; Κι εμένα το στομάχι μου είναι χάλια... Και έλεγαν ότι 12η εβδομάδα και μετά φεύγουν τα συμπτώματα... Εμένα νομίζω τη 12η χειροτέρεψαν 😅 Τώρα μπήκα 13η, ελπίζω να φύγουν...

Υπομονή και θα φύγουν!!! Εγώ προς το παρόν δεν έχω κάνει άλλον εμετό και παρακαλώ να μην ξαναεπιστρέψει αυτό το πράγμα!!! Εδώ και 3 μέρες έχω φάει όσο δεν έφαγα 2 μήνες τώρα!!! 😂

Έχω χάσει 8 κιλά με όλα αυτά κορίτσια και σίγουρα δεν είναι καλό ούτε για εμένα ούτε για το μπεμπάκι…

προσπάθησε να μασουλάς ανα μία ώρα και κάτι!!! Δοκίμασε μπισκότα και μπουκιτσες από μπαμπάνα…Άντε να μας αφήσουν όλες οι εμετοί να απολαύσουμε τις εγκυμοσύνες μας!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια έμαθα και εγώ το φύλο αγοράκι!! Αναρωτιέμαι θα φύγει ποτέ αυτή η κούραση πρώτη φορά στην ζωή μ τόσο εξάντληση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ’ευχαριστώ @peacock μου ❤️ 

Το αστείο είναι ότι και εγώ μετά από  κρυομεταφορά το έπαθα .. 

Ειναι το δεύτερο σου μωράκι ; Μας εύχομαι να μας πάνε όλα τέλεια 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Mademoiselle είπε:

Εγώ κορίτσια δεν έχω καθόλου συμπτώματα εγκυμοσύνης .. Εκτός δηλαδή από την απουσία της περιόδου δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα .. Το μόνο που άλλαξε είναι ότι δεν αντέχω να μυρίζω αρώματα και μυρωδιές από κεριά , κρέμες , καθαριστικά κτλ 

Και κοιλιά δεν μπορώ να ξερω αν έχω κάνει , αφού η κοιλιά μου είναι τεράστια σαν 9 μηνών  εδώ και 2 μήνες, εξαετίας της υπερδιέγερσης 😒

Είσαι τυχερή που δεν έχεις συμπτώματα!!! Μπορεις και απολαμβάνεις το θαυματάκι που έχεις μέσα σου!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Αυτό είναι το καλύτερο! Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; 

Κι εγώ δεν είχα εμετούς, αλλά φουλ αναγουλες και ζαλάδες. Αναγουλες έχω ακόμα δυστυχώς 😕 Δεν μπορώ να ευχαριστηθω με τίποτα το φαί 😕 Από κοιλιά επειδή είχα λίγο κοιλιά από πριν δεν καταλαβαίνω διάφορα, αλλά βλέπω ότι έχω φουσκώσει λίγο χαμηλά.

Εσείς κορίτσια πως πάτε από κοιλιτσες;

Και εμένα χαμηλά έχει φουσκώσει αλλά κάποια βραδιά πρηζεται και ψηλά…μάλλον είναι από τη δυσκοιλιότητα όπως είπε και κάποια άλλη κοπέλα…θα δείξει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Συνήθως οι κοπέλες με υπερδιέγερση έχουν ελεύθερο υγρό στο δουγλασειο, το να δημιουργηθούν κύστες με υγρό είναι εξαιρετικά σπάνιο. Λυπάμαι που έχεις τέτοια ταλαιπωρία. Μια κοπέλα που γνώρισα μεσα απο την εξωσωματική της είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο και της πήρε τρεις μήνες να περάσει, έκανε και αντιπηκτική γιατί της είχαν ανέβει τα dimers. 

Θα δεις ότι θα περάσει σιγά σιγά αλλά θέλει αρκετή υπομονή κορίτσι μου. 

Ευτυχώς εγώ τότε ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου και δεν είχαμε προχωρήσει σε εμβρυομεταφορα αλλά κάναμε freeze all στα έμβρυα, ήμουν περίπτωση με ελεύθερο υγρό στον δουγλασειο και ο πόνος που είχα όταν ξάπλωνα κ δε μπορούσα να ανασανω ήταν από το υγρό που πήγαινε προς τα πίσω, έτσι μου είχε πει ο τότε γιατρός. Πάντως υπερδιέγερση και εγκυμοσύνη είναι δύσκολος συνδυασμός. Σου εύχομαι κουράγιο και δύναμη, είναι σίγουρο πως θα το ξεπεράσεις απλά θέλει υπομονή. 

 

 

Αχ βρε κορίτσια, δεν ξέρω από υπερδιέγερση (εγώ έκανα σε φυσικό κύκλο), αλλά έτσι όπως τα περιγράφετε τα πράγματα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο…υπομονή @Mademoiselle και εύχομαι να περάσει παααάρα πολύ γρήγορα!!!  Είμαστε στην ίδια εβδομάδα εντωμεταξύ!!! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mademoiselle είπε:

Σ’ευχαριστώ @peacock μου ❤️ 

Το αστείο είναι ότι και εγώ μετά από  κρυομεταφορά το έπαθα .. 

Ειναι το δεύτερο σου μωράκι ; Μας εύχομαι να μας πάνε όλα τέλεια 🥰

Όχι δεν είναι το δεύτερο.... Είχα κάποιες απώλειες στο παρελθόν και μετά από 7 χρόνια προσπαθειών βρήκα τι έφταιγε και τώρα προχωράει κανονικά η εγκυμοσύνη μου. 

Σε όλες μας να πάνε όλα καλά κορίτσι μου και σε όσες κοπέλες το θέλουν να τους έρθει χωρίς κόπο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tasiaa είπε:

Αχ βρε κορίτσια, δεν ξέρω από υπερδιέγερση (εγώ έκανα σε φυσικό κύκλο), αλλά έτσι όπως τα περιγράφετε τα πράγματα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο…υπομονή @Mademoiselle και εύχομαι να περάσει παααάρα πολύ γρήγορα!!!  Είμαστε στην ίδια εβδομάδα εντωμεταξύ!!! 😁

Σ’ευχαριστω κούκλα μου .. Ναι το θυμάμαι ότι έχεις κάνει και εσυ εξωσωματική, είχαμε συναντηθεί σε μια  άλλη ανάρτηση .Σου εύχομαι να τελειώσουν γρήγορα αυτά τα άβολα συμπτώματα και να απολαύσεις και εσύ την  εγκυμοσύνη σου ❤️

Τι ωραία που βρεθήκαμε εδώ όλες που είμαστε στις ίδιες εβδομάδες . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Όχι δεν είναι το δεύτερο.... Είχα κάποιες απώλειες στο παρελθόν και μετά από 7 χρόνια προσπαθειών βρήκα τι έφταιγε και τώρα προχωράει κανονικά η εγκυμοσύνη μου. 

Σε όλες μας να πάνε όλα καλά κορίτσι μου και σε όσες κοπέλες το θέλουν να τους έρθει χωρίς κόπο. 

Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου , είναι δύσκολο πράγμα η απώλεια και χαρά στο κουράγιο σου που είχες τέτοια δύναμη να μην το βάζεις κάτω . 

Με το καλό να υποδεχτούμε τα καλοκαιρινά θαύματα και μας 🍼❤️🍼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Όσες είσαστε άνω των 35, κάνατε μαζί με την Α αυχενική και την εξέταση NIPT? Είναι απαραίτητο να γίνει? Κοστίζει και 400 ευρώ και δε ξέρω τι να κάνω (γιατί τώρα δεν εργάζομαι). Στην Α αυχενική μου βγήκαν χαμηλού κινδύνου οι γενετικές ανωμαλίες. Σε εσάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια μου. Κάναμε την αυχενική το μωρουλι μας σηκωνε χερακια ολη την ωρα. Ειναι υγιεστατο . αλλα μ ειπε ο εμβρυολογος που μου εκανε την εξεταση οτι εχω χαμηλο πλακουντα και να μην κουραζομαι. Εχει τυχει σε καμια αλλη; Οταν λεει να μην κουραζομαι.; Εργαζομαι σε βρεφικο σταθμο με διχρονακια .το δευτερο μ ονομα ειναι η κουραση 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Stauroula_k είπε:

Καλησπέρα κοριτσια μου. Κάναμε την αυχενική το μωρουλι μας σηκωνε χερακια ολη την ωρα. Ειναι υγιεστατο . αλλα μ ειπε ο εμβρυολογος που μου εκανε την εξεταση οτι εχω χαμηλο πλακουντα και να μην κουραζομαι. Εχει τυχει σε καμια αλλη; Οταν λεει να μην κουραζομαι.; Εργαζομαι σε βρεφικο σταθμο με διχρονακια .το δευτερο μ ονομα ειναι η κουραση 😆

Πριν 3 μέρες έκανα κ εγώ την πρώτη αυχενική και είδα ότι μου έγραψε στην αναφορά ότι έχω χαμηλό οπίσθιο πλακούντα. Δε μου είπε να ξεκουράζομαι, αλλά ξέρω πως θέλει ξεκούραση εάν είναι πιο χαμηλός από το όριο που θέτουν. Η γιατρός μου μου έχει πει να μη σηκώνω βάρη γενικά, αλλά δε μου περιόρισε το να περπατάω όσο θέλω. Οπότε θα σου έλεγα για να είσαι 100% σίγουρη να ρωτήσεις τον γυναικόλογο που σε παρακολουθεί να σου δώσει οδηγίες και κυρίως σχετικά με το πως να κάνεις χωρίς κίνδυνο τη δουλειά σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2023 at 10:25 ΠΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Όσες είσαστε άνω των 35, κάνατε μαζί με την Α αυχενική και την εξέταση NIPT? Είναι απαραίτητο να γίνει? Κοστίζει και 400 ευρώ και δε ξέρω τι να κάνω (γιατί τώρα δεν εργάζομαι). Στην Α αυχενική μου βγήκαν χαμηλού κινδύνου οι γενετικές ανωμαλίες. Σε εσάς?

Γεια σου και με το καλό το μωράκι σου! Εγώ καθαρά προληπτικά επειδή είμαι 38 ετών παρά την καλή αυχενική έκανα το νιπτ και ευτυχω΄ς βγήκε και αυτό με χαμηλό ρίσκο. Το papA μας είχε επηρεάσει λίγο τα ποσοστά και ο γιατρός μου είπε να το κάνω ΄αν και δεν ήταν τόσο αναγκαίο! Κοστίζει όντως, εμείς πληρώσαμε το φουλ΄πακέτο 600 €. Ό,τι σου πει και ο γιατρός σου και θα κρίνετε αν όντως πρέπει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σου και με το καλό το μωράκι σου! Εγώ καθαρά προληπτικά επειδή είμαι 38 ετών παρά την καλή αυχενική έκανα το νιπτ και ευτυχω΄ς βγήκε και αυτό με χαμηλό ρίσκο. Το papA μας είχε επηρεάσει λίγο τα ποσοστά και ο γιατρός μου είπε να το κάνω ΄αν και δεν ήταν τόσο αναγκαίο! Κοστίζει όντως, εμείς πληρώσαμε το φουλ΄πακέτο 600 €. Ό,τι σου πει και ο γιατρός σου και θα κρίνετε αν όντως πρέπει!

Σε ευχαριστώ! Με το καλό και το μωράκι σου :)❤️ Κάνατε καλά που πήρατε το φουλ πακέτο, μόνο έτσι μπορούμε να είμαστε σίγουρες σε αυτή την ηλικία. 37 ετών και εγώ, αλλά ο άντρας μου 35. Σήμερα πήγα στον ενδοκρινολόγο και του έδειξα την έκθεση της αυχενικής, είπε πως τα χαμηλού κινδύνου έχουν βγει πραγματικά "χαμηλού" και δε θεωρεί ότι πραγματικά υπάρχει η ανάγκη, αλλά προσπαθώ να πείσω τον άντρα μου να το κάνουμε. Θα δείξει 😏 Εάν εργαζόμουν τον τελευταίο χρόνο και είχα το budget, θα το είχα κάνει ΄ήδη! Αυτές οι εξετάσεις δεν είναι πολυτέλεια, είναι ανάγκη ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια εμένα δε λέει κάπου στο χαρτί που μου έδωσαν χαμηλού ή υψηλού κινδύνου…απλώς μου είπαν πως είναι όλα καλά και οι τιμές βγήκαν τέλειες! Αλλά δεν ξέρω να «διαβάζω» τα αποτελέσματα…

επισης και εγώ θέλω να κάνω παρακάνω εξετάσεις…θα το συζητήσω με τον γιατρό μου σε 2 εβδομάδες που έχω ραντεβού! Νίπτ είναι το πανόραμα;;; Εμένα αυτό έκανε μια γνωστή μου…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Stauroula_k είπε:

Καλησπέρα κοριτσια μου. Κάναμε την αυχενική το μωρουλι μας σηκωνε χερακια ολη την ωρα. Ειναι υγιεστατο . αλλα μ ειπε ο εμβρυολογος που μου εκανε την εξεταση οτι εχω χαμηλο πλακουντα και να μην κουραζομαι. Εχει τυχει σε καμια αλλη; Οταν λεει να μην κουραζομαι.; Εργαζομαι σε βρεφικο σταθμο με διχρονακια .το δευτερο μ ονομα ειναι η κουραση 😆

Ωωχχ, με δίχρονα;; Να προσεχεις και τις ιώσεις πολύ εκτός από την κούραση!!! Βέβαια φαντάζομαι φοράς μάσκα και τηρείς όλα τα πρέποντα, αλλά δύσκολο πολύ!!! 
Η αλήθεια είναι πως και εμένα ο γιατρός μου περίμενε την αυχενική για να αποφασίσει αν θα με αφήσει να περπατάω, να κάνω πιλάτες κτλ, οπότε όσο μπορεις να προσεχεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Σε ευχαριστώ! Με το καλό και το μωράκι σου :)❤️ Κάνατε καλά που πήρατε το φουλ πακέτο, μόνο έτσι μπορούμε να είμαστε σίγουρες σε αυτή την ηλικία. 37 ετών και εγώ, αλλά ο άντρας μου 35. Σήμερα πήγα στον ενδοκρινολόγο και του έδειξα την έκθεση της αυχενικής, είπε πως τα χαμηλού κινδύνου έχουν βγει πραγματικά "χαμηλού" και δε θεωρεί ότι πραγματικά υπάρχει η ανάγκη, αλλά προσπαθώ να πείσω τον άντρα μου να το κάνουμε. Θα δείξει 😏 Εάν εργαζόμουν τον τελευταίο χρόνο και είχα το budget, θα το είχα κάνει ΄ήδη! Αυτές οι εξετάσεις δεν είναι πολυτέλεια, είναι ανάγκη ❤️ 

Και εγώ θέλω να την κάνω!!! Ηλικία 30 και η γνωστή μου που έκανε το πανόραμα (δεν ξέρω αν είναι ακριβώς ίδιες εξετάσεις) 22 χρονών!!! Νομίζω ανεξάρτητα από την ηλικία καλό είναι να ψαχνόμαστε!!! Έχεις μεγάλο δίκιο πως είναι ανάγκη και όχι πολυτέλεια…έπρεπε να γράφονται και να καλύπτονται όλα αυτά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2023 at 8:18 ΜΜ, ο/η Mademoiselle είπε:

Σ’ευχαριστω κούκλα μου .. Ναι το θυμάμαι ότι έχεις κάνει και εσυ εξωσωματική, είχαμε συναντηθεί σε μια  άλλη ανάρτηση .Σου εύχομαι να τελειώσουν γρήγορα αυτά τα άβολα συμπτώματα και να απολαύσεις και εσύ την  εγκυμοσύνη σου ❤️

Τι ωραία που βρεθήκαμε εδώ όλες που είμαστε στις ίδιες εβδομάδες . 

Σωστάααα!!! Πολύ χαιρομαι που ξανά βρεθήκαμε σε ένα τόσο όμορφο θεματάκι!!! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας για όλες!!! ❤️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tasiaa είπε:

Βρε κορίτσια εμένα δε λέει κάπου στο χαρτί που μου έδωσαν χαμηλού ή υψηλού κινδύνου…απλώς μου είπαν πως είναι όλα καλά και οι τιμές βγήκαν τέλειες! Αλλά δεν ξέρω να «διαβάζω» τα αποτελέσματα…

επισης και εγώ θέλω να κάνω παρακάνω εξετάσεις…θα το συζητήσω με τον γιατρό μου σε 2 εβδομάδες που έχω ραντεβού! Νίπτ είναι το πανόραμα;;; Εμένα αυτό έκανε μια γνωστή μου…

Γεια σου, με το καλό το μωράκι σας! Λογικά στην αυχενική θα έχεις ένα χαρτί με πιθανότητες για ντάουν κλπ όπως και για προεκλαμψία και πρόωρο τοκετό. Το νιπτ είναι ο μη επεμβατικός έλεγχος για χρωμοσωμικές που γίνεται μ ελήψη αίματος, το στέλνουν στο εξωτερικό και βγαίνει σε 15 μέρες περίπου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς είχαμε κάνει προεμφυτευτικο έλεγχο στο έμβρυο μας για χρωμοσωμικες ανωμαλίες (κάναμε εξωσωματικη) οπότε είχαμε αυτή την ασφάλεια... Κάναμε και την αυχενική η οποία βγήκε παρά πολύ καλή οπότε και ο εμβρυομητρικος και ο γυναικολόγος μου δε πιστεύουν ότι θα πρέπει να προχωρήσουμε σε νιπτ. 

Για τον χαμηλό πλακούντα κορίτσια μην αγχώνεστε, οι περισσότερες κοπέλες σε αυτές τις εβδομάδες που γίνεται η αυχενικη έχουν χαμηλό πλακούντα και μετά σιγά σιγά ανεβαίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...