Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλό μήνα! Κουράγιο με τον διαβήτη! 

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια του Ιουνίου! @vou.95 @Argi3 @vasilikichp 

Καλό γλυκό μήνα! Είναι και ο γενέθλιος μήνας μου κορίτσια.... Συντονιστείτε να γεννήσετε τη μέρα που κόβω τούρτα (2ο δεκαήμερο του Ιουνίου..), δε λέω ποια ακριβώς, για σασπένς χαχα❤️  

Με το καλό τα μωράκια σας στις αγκαλιές σας Μωράκια του Ιουνίου!🌺🥰🐬🐳🐳🐳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Τέλεια ιδέα κορίτσι μου τα μακαρόνια αυτά.. 120 τέλειο μεταγευματικό.

Θα τα αναζητήσω, γιατί έχω ξεμείνει από ιδέες.

Καλά, όντως κορμάρες! Θα γεννήσουμε τα παιδιά μας και σύντομα μας βλέπω με το περσινό μας μαγιό παραλία, όπως παλιά. Θα μας κάνει το περσινό, είναι σίγουρο.

Το μωράκι σου στο ντοπλερ, ποσο βάρος είχε? Και σε ποια εβδομάδα το έκανες?

Να δω εάν εσένα σε επηρέασε ή όχι το σάκχαρο.

Από φρούτα κ εγώ μόνο ξινόμηλο κ νεκταρίνια ξινά, αν κ τα τελευταία με ανεβάζουν αρκετά... :( Μου εδωσες ομως ιδεα για ολα τα αλλα. Τις φραουλες να υποθεσω απο βιολογικα τις παιρνεις? Και από κεράσια, ποιο είδος? Κοκκινα, πετροκέρασα ή τα ξινούτσικα?

 

Το ντοπλερ το έκανα 32 ακριβώς και ο κύριος ζύγιζε 1805 γρ. Ευτυχώς ο εμβρυομητρικος μου είπε ότι δεν έχει επιρρεαστει από τον διαβήτη.  Είναι 34η θέση ανάπτυξης μας είπε. 

Τις φράουλες τις παίρνω από βιολογικά ναι αλλά να σου πω την αλήθεια δύο φορές πήρα και από το σούπερ μάρκετ. Από κεράσια παίρνω τα κόκκινα. Δες το κι εσύ μήπως σου κάνουν και δε σε ανεβάζουν. Θεωρητικά έχουν χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη όλα αυτά που σου είπα. 

Μια άλλη μέρα η διατροφολόγος μου έβαλε να φάω παπουτσάκια χωρίς μπεσαμέλ. Οι μελιτζάνες είναι χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη, της εψησα στο γκριλ, της γέμισα με απαχο κιμά και από πάνω έβαλα τυρί τριμμένο light. Βγήκε μουρλια και το ζάχαρο μια ώρα μετά ήταν 105!!! Αν θες δοκίμασε το κι εσύ! 😉

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Καλό μήνα φίλη!

❤️

Με το καλό και για εμάς όποια έχει πιο βιαστικό μωράκι κ πάει για νωρίτερα :) 

37η εβδομάδα θα κλείσω στις 28 Ιουνίου!

Ιδανικά θέλω να φτάσω στο πρώτο δεκαήμερο του Ιουλίου. Θυμίζω την ΠΗΤ μου: 19-7-23, αλλά πάω για καισαρική και λογικά θα με πάει σίγουρα η γιατρός για 10-14 μέρες νωρίτερα!

Πείτε και εσεις τις ΠΗΤ σας να θυμηθούμε που βαδίζουμε όλες στην ομάδα~ ❤️ 

Μπαίνω στον μήνα μου (κλείνω δηλ την 36η εβδομάδα) στις 14/06... Ο γιατρός είναι σίγουρος ότι θα πάει Ιούλιο ο τοκετός μιας και είναι το πρώτο μου μωράκι. Είπε ότι θα περιμένουμε ως και τις 40 εβδομάδες αν δεν έχει βγει νωρίτερα. Πητ έχω 12/07. Θα ήθελα να πιάσω τον Ιούλιο να είμαι ειλικρινής!

Όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο πιο πολύ αγχωνομαι  αλλά και ανυπομονώ ταυτόχρονα 🫣🫣🫣 εσείς πώς νιώθετε που πλησιάζει ο καιρός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Το ντοπλερ το έκανα 32 ακριβώς και ο κύριος ζύγιζε 1805 γρ. Ευτυχώς ο εμβρυομητρικος μου είπε ότι δεν έχει επιρρεαστει από τον διαβήτη.  Είναι 34η θέση ανάπτυξης μας είπε. 

Τις φράουλες τις παίρνω από βιολογικά ναι αλλά να σου πω την αλήθεια δύο φορές πήρα και από το σούπερ μάρκετ. Από κεράσια παίρνω τα κόκκινα. Δες το κι εσύ μήπως σου κάνουν και δε σε ανεβάζουν. Θεωρητικά έχουν χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη όλα αυτά που σου είπα. 

Μια άλλη μέρα η διατροφολόγος μου έβαλε να φάω παπουτσάκια χωρίς μπεσαμέλ. Οι μελιτζάνες είναι χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη, της εψησα στο γκριλ, της γέμισα με απαχο κιμά και από πάνω έβαλα τυρί τριμμένο light. Βγήκε μουρλια και το ζάχαρο μια ώρα μετά ήταν 105!!! Αν θες δοκίμασε το κι εσύ! 😉

 

Ουαου!!! Αυτο με τα παπουτσακια χωρις μπεσαμελ το χρειαζομαι στη ζωη μου αμεσα ❤️❤️ 

Επισης εχω διαπιστωσει πως σχεδον ο,τι φαω, αν το συνδυασω με χορτα βραστα, μου ισορροπει το σακχαρο και δεν ανεβαινει το μεταγευματικο πανω απο 110! Εχε το στο νου σου :)

Ειναι πανακριβες οι φραουλες στα βιολογικα, θα δω εστω 1 φορα την εβδομαδα μηπως τις αγοραζω.

Το μωρο ειναι σε τελεια θεση στα κιλα του! 32+0 εγώ 2170 μας μέτρησε ο εμβρυομητρικός -> θέση 81. 

Αλλα κ εγω κ ο αντρας μου πανω απο 4 γεννηθηκαμε.. Θα δειξει λοιπον!

Βαλιτσα μαιευτηριου ετοιμασες? Σημερα κ αυριο πλενω τα τελευταια - πετσετες, σελτεδακια, πανακια.

Τα υπολοιπα τα στοιβαξα σε σακουλακια τροφιμων μεσα στη βαλιτσα, αφου πρωτα τα αποστειρωσα στο στεγνωτηριο. Η γνωμη μου ειναι οτι δε χρειαζονται και εξτρα σιδερωμα, αλλα θα το δουμε..!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάμε πάλι το πινακάκι! Έβαλα και την καινούρια κοπέλα.

@Argi3 15/6 κορίτσι ❤️ 

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7 αγόρι 💙

@ΕλπίδαΚρ 13/7 κορίτσι ❤️

 @Tasiaa 15/7 κορίτσι ❤️

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7 αγόρι 💙

@Mademoiselle 20/7

@Ioanna_Ka  22/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️

@Stauroula_k 25/7 αγόρι 💙

 @Lilaki87 30/7 κορίτσι ❤️

 @MMaria 31/7 κορίτσι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 @peacock σας βρίσκω πανέτοιμες κορίτσια!

Εγώ μάλλον επειδή έχω στο μυαλό μου ότι θα φτάσω τέλος Ιουλίου (24/7 εχω ΠΗΤ) το πάω χαλαρά. Αλλά έχω επικεντρωθεί και σε κάποιες άλλες δουλείες που θέλει το σπίτι και τόσο καιρό τις αφήναμε.

Πάντως την άλλη εβδομάδα πάμε διακοπούλες με τον σύζυγο! Ελπίζω να έχει καλό καιρό! Και μετά τις διακοπές θα ξεκινήσω τα πλυσίματα. Πιστεύω δεν θα μου πάρουν πάνω από 3 μέρες. Δεν έχω πάρει και πολλά ρούχα και πανάκια και τέτοια. Περιμένω και κάποια δώρα από το σόι που ελπίζω να έχουν έρθει μέχρι τέλος του μήνα για να τα έχω όλα έτοιμα και μετά τον Ιούλιο να κάθομαι και να περιμένω 🤣

Και επανέρχομαι στο θέμα διακοπές, αποφάσισα να κάνω ημιμόνημο μανικιούρ πεντικιούρ, αλλά δεν ρώτησα και τη γιατρό μου... Λέτε να υπάρχει θέμα? Έχω δει ότι πολλές έγκυες φτιάχνουν τα νύχια τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ουαου!!! Αυτο με τα παπουτσακια χωρις μπεσαμελ το χρειαζομαι στη ζωη μου αμεσα ❤️❤️ 

Επισης εχω διαπιστωσει πως σχεδον ο,τι φαω, αν το συνδυασω με χορτα βραστα, μου ισορροπει το σακχαρο και δεν ανεβαινει το μεταγευματικο πανω απο 110! Εχε το στο νου σου :)

Ειναι πανακριβες οι φραουλες στα βιολογικα, θα δω εστω 1 φορα την εβδομαδα μηπως τις αγοραζω.

Το μωρο ειναι σε τελεια θεση στα κιλα του! 32+0 εγώ 2170 μας μέτρησε ο εμβρυομητρικός -> θέση 81. 

Αλλα κ εγω κ ο αντρας μου πανω απο 4 γεννηθηκαμε.. Θα δειξει λοιπον!

Βαλιτσα μαιευτηριου ετοιμασες? Σημερα κ αυριο πλενω τα τελευταια - πετσετες, σελτεδακια, πανακια.

Τα υπολοιπα τα στοιβαξα σε σακουλακια τροφιμων μεσα στη βαλιτσα, αφου πρωτα τα αποστειρωσα στο στεγνωτηριο. Η γνωμη μου ειναι οτι δε χρειαζονται και εξτρα σιδερωμα, αλλα θα το δουμε..!

 

 

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ουαου!!! Αυτο με τα παπουτσακια χωρις μπεσαμελ το χρειαζομαι στη ζωη μου αμεσα ❤️❤️ 

Επισης εχω διαπιστωσει πως σχεδον ο,τι φαω, αν το συνδυασω με χορτα βραστα, μου ισορροπει το σακχαρο και δεν ανεβαινει το μεταγευματικο πανω απο 110! Εχε το στο νου σου :)

Ειναι πανακριβες οι φραουλες στα βιολογικα, θα δω εστω 1 φορα την εβδομαδα μηπως τις αγοραζω.

Το μωρο ειναι σε τελεια θεση στα κιλα του! 32+0 εγώ 2170 μας μέτρησε ο εμβρυομητρικός -> θέση 81. 

Αλλα κ εγω κ ο αντρας μου πανω απο 4 γεννηθηκαμε.. Θα δειξει λοιπον!

Βαλιτσα μαιευτηριου ετοιμασες? Σημερα κ αυριο πλενω τα τελευταια - πετσετες, σελτεδακια, πανακια.

Τα υπολοιπα τα στοιβαξα σε σακουλακια τροφιμων μεσα στη βαλιτσα, αφου πρωτα τα αποστειρωσα στο στεγνωτηριο. Η γνωμη μου ειναι οτι δε χρειαζονται και εξτρα σιδερωμα, αλλα θα το δουμε..!

 

Παίζει ρόλο έχω ακούσει πόσο γεννήθηκαν οι γονείς οπότε νομίζω είστε οκ 😉 

Είναι όντως πανάκριβες οι φράουλες αλλά δε μπορώ να μη τρώω 😥 όλα τα άλλα το φτάνουν το ζάχαρο ταβάνι! 

Βαλίτσα δεν έχω ετοιμάσει ακόμα! Δεν έχω και πολλά να πάρω μαζί, τα περισσότερα τα παρέχει το μαιευτήριο που θα γεννήσω. Έχω πάρει νυχτικά με ρόμπα από πάνω ασορτι από πάνω από shein και πραγματικά έχουν καλή ποιότητα και ήταν και οικονομικά. 

Αν βάζεις στεγνωτηριο νομίζω ότι όντως δεν απαραίτητο το σίδερο! Θα πάρω κι εγώ κάποια στιγμή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 @peacock σας βρίσκω πανέτοιμες κορίτσια!

Εγώ μάλλον επειδή έχω στο μυαλό μου ότι θα φτάσω τέλος Ιουλίου (24/7 εχω ΠΗΤ) το πάω χαλαρά. Αλλά έχω επικεντρωθεί και σε κάποιες άλλες δουλείες που θέλει το σπίτι και τόσο καιρό τις αφήναμε.

Πάντως την άλλη εβδομάδα πάμε διακοπούλες με τον σύζυγο! Ελπίζω να έχει καλό καιρό! Και μετά τις διακοπές θα ξεκινήσω τα πλυσίματα. Πιστεύω δεν θα μου πάρουν πάνω από 3 μέρες. Δεν έχω πάρει και πολλά ρούχα και πανάκια και τέτοια. Περιμένω και κάποια δώρα από το σόι που ελπίζω να έχουν έρθει μέχρι τέλος του μήνα για να τα έχω όλα έτοιμα και μετά τον Ιούλιο να κάθομαι και να περιμένω 🤣

Και επανέρχομαι στο θέμα διακοπές, αποφάσισα να κάνω ημιμόνημο μανικιούρ πεντικιούρ, αλλά δεν ρώτησα και τη γιατρό μου... Λέτε να υπάρχει θέμα? Έχω δει ότι πολλές έγκυες φτιάχνουν τα νύχια τους.

Σε βρίσκω υπερcool και σε χαίρομαι! Εμένα προσωπικά με έχει πιάσει μανία να τα τελειώσω όλα χθες 🤣 

Να περάσετε σούπερ στις διακοπουλες σας! Να γεμίσετε μπαταρίες! Εμείς θα πάμε τώρα ένα διημερακι, δυστυχώς ο άντρας μου δε μπορούσε να πάρει άδεια από τη δουλειά. 

Κοίτα τώρα για τα νύχια δε ξέρω τι να σου πω... Είμαι λίγο freak με αυτά. Δεν έχω βάψει μαλλιά (δεν έχω άσπρες τρίχες και τα μαλλιά είναι καστανά οπότε δε φαίνεται άσχημα που έχει βγει η ρίζα) και νύχια όσο είμαι έγκυος παρότι ο γιατρός με άφηνε κανονικά, έχω δει όμως κι εγώ αρκετές έγκυες που φτιάχνουν νύχια κανονικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Να περασετε τελειιιααα ❤️ λενε θα εχει καλο καιρο αυτες τις μερες χωρις τις απογευματινες βροχες !!! 
Τα νυχια μας τα κανουμε απο οταν καναμε την αυχενικη , τα αφαιρεσα πριν μερικες μερες για να ειμαι ετοιμη για το μαιευτηριο . επισης εκανα στις αρχες ημιμονιμο και μετα ακρυτζελ !!! τωρα το εχω διαφανο ημιμονιμο το σκληρυντικο . δεν επηρεαζει καπου αλλα υπαρχουν γιατροι που δεν το επιτρεπουν 


Καλο μηνα κοριτσιααα, εχθες ο μηνας μας μπηκε με πονακιααα και ημουν σε αναμονη , αλλα τιποταααα δεν θελει να βγει ακομα... ιδανικα θα ηθελα απο τριτη να γεννησω .(ετσι το εχω στο μυαλο μου ) ειμαι 37 +4 τωρα ❤️ 

Διαβαζω τα νεακια σας και χαιρομαι που ολες τα πηγαινουμε καλαα και ας μη γνωριζομαστε , αγωνιω σα να ειστε εδω γνωστες μου, φιλες μου ❤️ 

Άντε λίγο έμεινε! Ειδικά εσύ όχι μόνο έφαγες τον γάιδαρο αλλά τελειώνεις και την ουρά του 😉 ο γιατρός έχει δει τράχηλο; Σου έχει πει μια πρόβλεψη πότε περίπου βλέπει να έρχεται ο τοκετός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vou.95 Happy June!

Πω πω είσαι τόσο κοντά!!! Σα χθες τα λέγαμε, στις αρχές της εγκυμοσύνης~ Εύχομαι να βγει ένα γερό μωράκι!!! ❤️ Σου εύχομαι να γεννήσεις σύντομα και να ελευθερωθείς! Και να μας γραψεις την εμπειρία σου από το Ολύμπιον, καθως εκει με βλεπω κ εμενα!

Στις 38+5 που γέννησε η αδερφή μου, έβγαλε τέλειο μωράκι, 3250 γραμμάρια. 

Θεέ μου, ανυπομονώ και για το δικό μου.. σκέφτομαι το προσωπάκι του από τις φωτο της Β αυχενικής και θέλω να το δω, να το αγκαλιάσω, να το ακουμπήσω~ 

Κορίτσια κοντεύω να τελειώσω τη βαλίτσα του μαιευτηρίου και ήδη τίγκαρε...

Ερώτηση: Για να του κόψετε τα νυχάκια εκεί, επιλέξατε λίμα ηλεκτρική ή την κλασική? 

υ.γ. Προσωπικα δε βάφω καθόλου τα μαλλιά μου στην εγκυμοσυνη (και ας εχουν βγει ασπρες..), είναι αρνητική η γιατρός που με παρακολουθεί. Ούτε έχω βάψει καθόλου νύχια, καθώς θεωρώ πως δεν υπάρχει κάτι πιο κομψό και αριστοκρατικό από καθαρά, κοντά, φυσικά νύχια. Δε θέλω κανένα χημικό να εισέλθει στον οργανισμό μου και κατ επεκταση στο μωρο, ούτε και στο μαιευτηριο να αγγιζω το ευαισθητο δερματακι του με βαφες και βερνικια, εκτός ίσως μόνο από τα νύχια των ποδιών που εκεί μας παίρνει να κάνουμε κάτι (έστω ένα γαλλικό, κ ας μην είναι καν ημιμόνιμο).

Μεχρι και η ενυδατικη κρεμα ημερας που επελεξα να φοραω και στην εγκυμοσυνη, μα και στο μαιευτηριο, ειναι φιλικη προς τα βρεφη (είναι της La Roche Posay, η Toleriane sensitive creme) για να μπορώ να του βάζω το μάγουλό του πάνω στο δικό μου αν θέλω, χωρίς τύψεις. Και φυσικα η καθε κοπελα μπορει ο,τι θελει να κανει, αλλά ναι, ετσι λειτουργω!

Εξαλλου σε λιγες εβδομαδες θα κάνουμε πλεον ο,τι θελουμε.. 

@peacock ξύπνησα με 97 σάκχαρο σήμερα γμτ! Μάλλον επειδή δε κρατήθηκα κ χθες βράδυ έφαγα ένα (υποτιθεται) ξινο νεκταρινι με λιγα αμυγδαλα.. μιλαμε για 11+ τη νυχτα.. Ωστοσο το πρωινο μεταγευματικο μου ηταν μολις 88, μετα απο 60 λεπτα απο 1 φρυγ. ολικης με τυρι κοτατζ.

Πρεπει οπωσδηποτε να θυμηθω να αγορασω φραουλες, μυρτιλα κ κερασια που μου ειπες, καθοτι ολα τα αλλα ειναι επικινδυνα~ Εσυ ειδες βελτιωση στις τιμες σου με την προσφατη αυξηση της δοσης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

@vou.95

@peacock ξύπνησα με 97 σάκχαρο σήμερα γμτ! Μάλλον επειδή δε κρατήθηκα κ χθες βράδυ έφαγα ένα (υποτιθεται) ξινο νεκταρινι με λιγα αμυγδαλα.. μιλαμε για 11+ τη νυχτα.. Ωστοσο το πρωινο μεταγευματικο μου ηταν μολις 88, μετα απο 60 λεπτα απο 1 φρυγ. ολικης με τυρι κοτατζ.

Πρεπει οπωσδηποτε να θυμηθω να αγορασω φραουλες, μυρτιλα κ κερασια που μου ειπες, καθοτι ολα τα αλλα ειναι επικινδυνα~ Εσυ ειδες βελτιωση στις τιμες σου με την προσφατη αυξηση της δοσης?

Να σκέφτεσαι πάντως ότι το μηχανάκι βγάζει γύρω στις 10 μονάδες παραπάνω. Δηλ αν πήγαινες σε μικροβιολογικό και μετρούσες το νηστείας ίσως έδειχνε 87.. μη το παίρνεις δηλ κατάκαρδα το 97... πιστεύω είσαι οκ ☺️

Το πρόβλημα με μένα είναι εκεί στο νηστείας και μετα το πρωινό, ειδικά μετά το πρωινό δε ξέρω τι να κάνω...ακόμα και τώρα δύσκολα βγαίνει πολύ χαμηλό. Σε γενικές γραμμές όμως με την αύξηση των μονάδων ειδικά στο νηστείας έχω δει διαφορά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Να περασετε τελειιιααα ❤️ λενε θα εχει καλο καιρο αυτες τις μερες χωρις τις απογευματινες βροχες !!! 
Τα νυχια μας τα κανουμε απο οταν καναμε την αυχενικη , τα αφαιρεσα πριν μερικες μερες για να ειμαι ετοιμη για το μαιευτηριο . επισης εκανα στις αρχες ημιμονιμο και μετα ακρυτζελ !!! τωρα το εχω διαφανο ημιμονιμο το σκληρυντικο . δεν επηρεαζει καπου αλλα υπαρχουν γιατροι που δεν το επιτρεπουν 


Καλο μηνα κοριτσιααα, εχθες ο μηνας μας μπηκε με πονακιααα και ημουν σε αναμονη , αλλα τιποταααα δεν θελει να βγει ακομα... ιδανικα θα ηθελα απο τριτη να γεννησω .(ετσι το εχω στο μυαλο μου ) ειμαι 37 +4 τωρα ❤️ 

Διαβαζω τα νεακια σας και χαιρομαι που ολες τα πηγαινουμε καλαα και ας μη γνωριζομαστε , αγωνιω σα να ειστε εδω γνωστες μου, φιλες μου ❤️ 

Ευχαριστούμε κορίτσι! Ναι κι εγώ θα τα κάνω τα νύχια τώρα για τις διακοπές και μετά θα τα βγάλω. Εχω καιρό μέχρι τη γέννα 😅

Είμαι σίγουρη ότι μετράς τις μέρες! Καλά είναι τα πονάκια τώρα σημαίνει ότι προετοιμάζεται η μήτρα. Αν είναι πρώτο παιδί ΄ξέρω ότι μπορεί να πιάσει και τις 40 εβδομάδες, οπότε κουράγιο... Λίγο έμεινε. Απόλαυσε τις λίγες στιγμές μοναξιάς που σας μένουν με τον άντρα σου 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Να σκέφτεσαι πάντως ότι το μηχανάκι βγάζει γύρω στις 10 μονάδες παραπάνω. Δηλ αν πήγαινες σε μικροβιολογικό και μετρούσες το νηστείας ίσως έδειχνε 87.. μη το παίρνεις δηλ κατάκαρδα το 97... πιστεύω είσαι οκ ☺️

Το πρόβλημα με μένα είναι εκεί στο νηστείας και μετα το πρωινό, ειδικά μετά το πρωινό δε ξέρω τι να κάνω...ακόμα και τώρα δύσκολα βγαίνει πολύ χαμηλό. Σε γενικές γραμμές όμως με την αύξηση των μονάδων ειδικά στο νηστείας έχω δει διαφορά! 

Αφού είδες μείωση με τη νέα δόση, είσαι οκ!

Στο πρωινό δοκίμασε 1 φρυγανιά ολικής Wasa με 1 κουταλιά τυρί cottage και λίγο ελαιόλαδο από πάνω και δοκίμασε να μη πιεις καθόλου γάλα (εμένα και το 1.5% λιπαρά αγελάδας, και το σόγιας, και το αμυγδάλου, με 1 μόλις κούπα, με στέλνουν στα ύψη.... και έτσι το έχω κόψει εντελώς).

Για μεσημέρι δοκίμασε με ο,τι φας να συνοδέψεις χόρτα βραστά και κατά προτίμηση πικρά. Είναι το μόνο σαλατικό/συνοδευτικό που μου κρατάει χαμηλά τα μεταγευματικά και το μεσημεριανού και του βραδινού. Μεσημεριανό τρώω το πολύ έως την 13-13.30.

Βραδινό το πολύ έως τις 19.30.

Δυστυχώς εμένα η μέτρηση με το δικό μου μηχάνημα συμπτίπτει πάντα με το σάκχαρο νηστείας στο μικροβιολογικό. 92 έλεγε το ένα, 92 έλεγε το άλλο (ίδια μέρα, ίδια ώρα). Τα ίδια και στο ιατρείο του ενδοκρινολόγου που με μέτρησε πρώτα με το δικό μου και μετά με το δικό του. Άρα ήταν 97αρι το νηστείας μου σήμερα ή αν οχι 97, ήταν κάτι λίγο υψηλό τελοσπαντων 😕

Ίσως να χρειάζομαι κ γω αύξηση των μονάδων της δοσης, αλλα θα μου πει την ερχομενη Δευτερα που θα του στείλω τις μετρήσεις της εβδομάδας.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Αφού είδες μείωση με τη νέα δόση, είσαι οκ!

Στο πρωινό δοκίμασε 1 φρυγανιά ολικής Wasa με 1 κουταλιά τυρί cottage και λίγο ελαιόλαδο από πάνω και δοκίμασε να μη πιεις καθόλου γάλα (εμένα και το 1.5% λιπαρά αγελάδας, και το σόγιας, και το αμυγδάλου, με 1 μόλις κούπα, με στέλνουν στα ύψη.... και έτσι το έχω κόψει εντελώς).

Για μεσημέρι δοκίμασε με ο,τι φας να συνοδέψεις χόρτα βραστά και κατά προτίμηση πικρά. Είναι το μόνο σαλατικό/συνοδευτικό που μου κρατάει χαμηλά τα μεταγευματικά και το μεσημεριανού και του βραδινού. Μεσημεριανό τρώω το πολύ έως την 13-13.30.

Βραδινό το πολύ έως τις 19.30.

Δυστυχώς εμένα η μέτρηση με το δικό μου μηχάνημα συμπτίπτει πάντα με το σάκχαρο νηστείας στο μικροβιολογικό. 92 έλεγε το ένα, 92 έλεγε το άλλο (ίδια μέρα, ίδια ώρα). Τα ίδια και στο ιατρείο του ενδοκρινολόγου που με μέτρησε πρώτα με το δικό μου και μετά με το δικό του. Άρα ήταν 97αρι το νηστείας μου σήμερα ή αν οχι 97, ήταν κάτι λίγο υψηλό τελοσπαντων 😕

Ίσως να χρειάζομαι κ γω αύξηση των μονάδων της δοσης, αλλα θα μου πει την ερχομενη Δευτερα που θα του στείλω τις μετρήσεις της εβδομάδας.

 

 

Μετά το μεσημεριανό και το βραδινό οι μετρήσεις μου είναι σούπερ ότι σαλάτα κι αν φάω! Εκεί μετά το πρωινό κάτι γίνεται....έχω δοκιμάσει κι αυτό που λες να μη πιω καθόλου γάλα και ζωικό και αμυγδάλου...πάλι τζιφος... από αύριο με έβαλε η διατροφολόγος να τρώω για πρωινό ομελέτα χωρίς λάδι με δύο αυγά και μια κουταλιά cottage.... Για να δούμε πως θα πάει κι αυτό.... ειλικρινά δε με νοιάζει που κάνω ινσουλίνη και διατροφή, λέω οκ χαλάλι απλά ώρες ώρες απογοητεύομαι γιατί δε ξέρω τι να τρώω πλέον για πρωινό.... 🤷🏼‍♀️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Μετά το μεσημεριανό και το βραδινό οι μετρήσεις μου είναι σούπερ ότι σαλάτα κι αν φάω! Εκεί μετά το πρωινό κάτι γίνεται....έχω δοκιμάσει κι αυτό που λες να μη πιω καθόλου γάλα και ζωικό και αμυγδάλου...πάλι τζιφος... από αύριο με έβαλε η διατροφολόγος να τρώω για πρωινό ομελέτα χωρίς λάδι με δύο αυγά και μια κουταλιά cottage.... Για να δούμε πως θα πάει κι αυτό.... ειλικρινά δε με νοιάζει που κάνω ινσουλίνη και διατροφή, λέω οκ χαλάλι απλά ώρες ώρες απογοητεύομαι γιατί δε ξέρω τι να τρώω πλέον για πρωινό.... 🤷🏼‍♀️

 

Μία απο τα ίδια!

Σπάμε το κεφάλι μας καθημερινά να βρουμε τι θα φαμε που να μην εχει κοστος στο σακχαρο μας.. πράγμα πολυ δυσκολο κ κουραστικο.

Επειδη ειδα κ αποειδα, πλεον τρωω το ΙΔΙΟ πρωινο καθημερινα. Δεν πειραματιζομαι γιατι ξερω τα αποτελεσματα.

Βλεπω οτι τρως αρκετη πρωτεινη κ σχεδον καθολου υδατανθρακα. Εμενα αυτο μου το απαγορευσε απο την αρχη, για να μη φτιαξω κετονες ειπε ο ενδο.. δεν ηθελε να περασω σε κετωση, διοτι ανεβαζει το σακχαρο (το λεω χοντρικα).

Δες με τη διατροφολογο σου μηπως βρειτε τη χρυση τομη, διοτι μας βλεπω με νερακι σκετο σε λιγες μερες..!

υ.γ. χθες αλλαξα τον μηρο που εκανα την ινσουλινη και πραγματικα με πονεσε. λες να πετυχα νευρο? αποψε θα την κανω στον αρχικο μηρο, που δεν ειχα νιωσει καθολου τη βελονιτσα. εσυ εχει τυχει να πονεσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Μία απο τα ίδια!

Σπάμε το κεφάλι μας καθημερινά να βρουμε τι θα φαμε που να μην εχει κοστος στο σακχαρο μας.. πράγμα πολυ δυσκολο κ κουραστικο.

Επειδη ειδα κ αποειδα, πλεον τρωω το ΙΔΙΟ πρωινο καθημερινα. Δεν πειραματιζομαι γιατι ξερω τα αποτελεσματα.

Βλεπω οτι τρως αρκετη πρωτεινη κ σχεδον καθολου υδατανθρακα. Εμενα αυτο μου το απαγορευσε απο την αρχη, για να μη φτιαξω κετονες ειπε ο ενδο.. δεν ηθελε να περασω σε κετωση, διοτι ανεβαζει το σακχαρο (το λεω χοντρικα).

Δες με τη διατροφολογο σου μηπως βρειτε τη χρυση τομη, διοτι μας βλεπω με νερακι σκετο σε λιγες μερες..!

υ.γ. χθες αλλαξα τον μηρο που εκανα την ινσουλινη και πραγματικα με πονεσε. λες να πετυχα νευρο? αποψε θα την κανω στον αρχικο μηρο, που δεν ειχα νιωσει καθολου τη βελονιτσα. εσυ εχει τυχει να πονεσεις?

Πιο πριν έτρωγα περισσότερο υδατάνθρακες αλλά δυστυχώς μου ανέβαζε πολύ... Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω με το πρωινό γεύμα... Θα δοκιμάσω αύριο να φάω για πρωινό την ομελέτα και βλέπουμε... Αλλιώς με νεράκι με βλέπω όπως το λες 😂😂😂 

Κουράγιο Ζαχαρούλα! Stay strong 💪

Δεν έχω κάνει ποτέ ένεση στο μηρό γιατί ξέρω ότι πονάει... Και τις ενέσεις της εξωσωματικής πσλιοτερα και τώρα της ινσουλίνης μόνο στη κοιλιά!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Πιο πριν έτρωγα περισσότερο υδατάνθρακες αλλά δυστυχώς μου ανέβαζε πολύ... Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω με το πρωινό γεύμα... Θα δοκιμάσω αύριο να φάω για πρωινό την ομελέτα και βλέπουμε... Αλλιώς με νεράκι με βλέπω όπως το λες 😂😂😂 

Κουράγιο Ζαχαρούλα! Stay strong 💪

Δεν έχω κάνει ποτέ ένεση στο μηρό γιατί ξέρω ότι πονάει... Και τις ενέσεις της εξωσωματικής πσλιοτερα και τώρα της ινσουλίνης μόνο στη κοιλιά!!! 

 

Αχ στη κοιλιά δε μπορώ καθόλου, φοβάμαι, είναι ψυχολογικό...!

Εύχομαι το αυριανό πρωινό να μη σε ανεβάσει και να βρεις τι θα τρως για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου.

Το καταλαβαίνω ότι σε ανέβαζαν οι υδατάνθρακες (για αυτό και εγώ έκοψα μαχαίρι το ψωμί ολικής που αγόραζα από φούρνους), όπως και τα μακαρόνια ή το ρύζι ολικής.

Σήμερα το μεσημέρι έφαγα ψητές σαρδέλες με χόρτα και κολοκυθάκια βραστά, χωρίς ψωμί, και είχα 105 μεταγευματικό, που ήταν το τέλειο.

Επίσης ψητός σολομός με χόρτα βραστά μου κρατάει χαμηλό το σάκχαρο το μεσημέρι.

Το πρωί κλασικά.. τρώω το ίδιο πρωινό, σα να είναι η μέρα της Μαρμότας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Αχ στη κοιλιά δε μπορώ καθόλου, φοβάμαι, είναι ψυχολογικό...!

Εύχομαι το αυριανό πρωινό να μη σε ανεβάσει και να βρεις τι θα τρως για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου.

Το καταλαβαίνω ότι σε ανέβαζαν οι υδατάνθρακες (για αυτό και εγώ έκοψα μαχαίρι το ψωμί ολικής που αγόραζα από φούρνους), όπως και τα μακαρόνια ή το ρύζι ολικής.

Σήμερα το μεσημέρι έφαγα ψητές σαρδέλες με χόρτα και κολοκυθάκια βραστά, χωρίς ψωμί, και είχα 105 μεταγευματικό, που ήταν το τέλειο.

Επίσης ψητός σολομός με χόρτα βραστά μου κρατάει χαμηλό το σάκχαρο το μεσημέρι.

Το πρωί κλασικά.. τρώω το ίδιο πρωινό, σα να είναι η μέρα της Μαρμότας.

Πάντως στη κοιλίτσα να ξέρεις δε πονάει καθόλου και εννοείται δε φτάνει στο μωράκι η βελόνα! 

Αχ μακάρι να με βοηθήσει το αυριανό πρωινό...αλλιώς θα τη βγάζω με νερο και αέρα 😂

Τα ψαράκια γενικά είναι σούπερ επιλογή με χόρτα και κολοκυθάκια! Πάντως αν θέλεις δοκίμασε αυτά τα μακαρόνια που σου είπα! 

Να σου πω ένα κουλό; Που ξέρεις όπως σου έχω πει ότι ακόμα μια φρυγανιά ολικής με ανεβάζει... Το ρύζι δε μου ανεβάζει καθόλου το ζάχαρο, ούτε το λευκό ούτε το καστανό..🤷🏼‍♀️ δε βγάζεις άκρη με τον διαβήτη κύησης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε? Πως περνάτε το τριήμερο? Ελπίζω να περνάτε όμορφα κ να ξεκουράζεστε.

Είμαι 33+5 σήμερα και εδώ κ καμιά εβδομάδα βλέπω στο σερβιετάκι περιορισμένης ποσότητας πηκτή έκκριση χρώματος κίτρινου ή υποκίτρινου, χωρίς κάποιον πόνο. 

Είχε ή έχει καμία άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία?

Να σας πω ότι προχθές έκανα κ καλλιέργεια κολπικού υγρού και δεν έχω κανένα μικρόβιο, βγήκε καθαρή.

Αναρωτιέμαι εάν είναι απλά φυσιολογική έκκριση για την εβδομάδα που διανύω. Πέμπτη έχω ραντεβού με τη γιατρό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/6/2023 at 11:19 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Πάντως στη κοιλίτσα να ξέρεις δε πονάει καθόλου και εννοείται δε φτάνει στο μωράκι η βελόνα! 

Αχ μακάρι να με βοηθήσει το αυριανό πρωινό...αλλιώς θα τη βγάζω με νερο και αέρα 😂

Τα ψαράκια γενικά είναι σούπερ επιλογή με χόρτα και κολοκυθάκια! Πάντως αν θέλεις δοκίμασε αυτά τα μακαρόνια που σου είπα! 

Να σου πω ένα κουλό; Που ξέρεις όπως σου έχω πει ότι ακόμα μια φρυγανιά ολικής με ανεβάζει... Το ρύζι δε μου ανεβάζει καθόλου το ζάχαρο, ούτε το λευκό ούτε το καστανό..🤷🏼‍♀️ δε βγάζεις άκρη με τον διαβήτη κύησης!

Κορίτσι μου πες μου ότι λειτούργησε το πρωινό με τυρί κ αυγά!

Περιμένω νέα σου με τις νέες τιμές του σακχάρου.

υ.γ. Με έσωσες με τα κεράσια. Όσα κ αν έφαγα το ΣΚ, δεν με ανέβασαν, που αυτό σήμαινε για μένα τεράστια ανακούφιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσι μου πες μου ότι λειτούργησε το πρωινό με τυρί κ αυγά!

Περιμένω νέα σου με τις νέες τιμές του σακχάρου.

υ.γ. Με έσωσες με τα κεράσια. Όσα κ αν έφαγα το ΣΚ, δεν με ανέβασαν, που αυτό σήμαινε για μένα τεράστια ανακούφιση.

Πήγε σούπερ το πρωίνο με ομελέτα και τυρί και έβαλα και ένα ποτήρι γάλα!  ☺️ Είχα μέτρηση 115!!!! 

Έφαγα και ένα παγωτό με 0% ζάχαρη και μια ώρα μετά που μετρήθηκα από περιέργεια ήταν το ζάχαρο στο 86! 

Χαίρομαι που πήγε καλά με τα κεράσια! ☺️ Στο Σκλαβενίτη πουλάνε μύρτιλα και βατόμουρα που επίσης δεν ανεβάζουν! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Πως περνάτε το τριήμερο? Ελπίζω να περνάτε όμορφα κ να ξεκουράζεστε.

Είμαι 33+5 σήμερα και εδώ κ καμιά εβδομάδα βλέπω στο σερβιετάκι περιορισμένης ποσότητας πηκτή έκκριση χρώματος κίτρινου ή υποκίτρινου, χωρίς κάποιον πόνο. 

Είχε ή έχει καμία άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία?

Να σας πω ότι προχθές έκανα κ καλλιέργεια κολπικού υγρού και δεν έχω κανένα μικρόβιο, βγήκε καθαρή.

Αναρωτιέμαι εάν είναι απλά φυσιολογική έκκριση για την εβδομάδα που διανύω. Πέμπτη έχω ραντεβού με τη γιατρό μου.

Καλά είμαστε εμείς...εδώ κλωτσαμε! 🤣 

Πήγαμε ένα σύντομο διημερακι και ήταν πολύ ωραία αλλά ενι σα ότι κουράζομαι πιο εύκολα πλέον! 

Παρόμοιες εκκρίσεις έχω κι εγώ και είμαι κι εγώ καθαρή από μικρόβια,η μαία μου είπε ότι είναι φυσιολογικά και να μη δίνω σημασία. 34+5 εδώ! 😉✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Πήγε σούπερ το πρωίνο με ομελέτα και τυρί και έβαλα και ένα ποτήρι γάλα!  ☺️ Είχα μέτρηση 115!!!! 

Έφαγα και ένα παγωτό με 0% ζάχαρη και μια ώρα μετά που μετρήθηκα από περιέργεια ήταν το ζάχαρο στο 86! 

Χαίρομαι που πήγε καλά με τα κεράσια! ☺️ Στο Σκλαβενίτη πουλάνε μύρτιλα και βατόμουρα που επίσης δεν ανεβάζουν! 😉

Δε ξέρεις πόσο χαίρομαι που διαβάζω τις τιμές σου!!! Επιτέλους, βρήκες κάτι που δε σε ανεβάζειιι!:)

Χθες είχαμε μια οικογενειακή μάζωξη και δυστυχώς έφαγα παγωτό με λίγο γλυκό.

Παρά την ινσουλίνη, το πρωί ξύπνησα με νηστείας 103.... δεν έφαγα τίποτα για πρωινό, ξαναμετριέμαι μετά από 2 ώρες, 99. Το δε μωρό στην κοιλιά μου χόρευε σήμερα, μήπως ήταν το τόσο αυξημένο σάκχαρο?

Από σήμερα λοιπόν πάλι τα κεφάλια μέσα.

Μονο κεράσια θα μου επιτρέψω και θα κάνω update με τις τιμές.

Θα περάσω κ από Σκλαβενίτη να πάρω μύρτιλα, blueberries.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλά είμαστε εμείς...εδώ κλωτσαμε! 🤣 

Πήγαμε ένα σύντομο διημερακι και ήταν πολύ ωραία αλλά ενι σα ότι κουράζομαι πιο εύκολα πλέον! 

Παρόμοιες εκκρίσεις έχω κι εγώ και είμαι κι εγώ καθαρή από μικρόβια,η μαία μου είπε ότι είναι φυσιολογικά και να μη δίνω σημασία. 34+5 εδώ! 😉✌️

Πω πω, πλησιάζουμε πρός την μεγάλη μέρα, έτσι? 😲

Με καθησυχάζει που σου είπαν ότι είναι φυσιολογικές αυτές οι εκκρίσεις. 

Θα κοιτάξω και σε φαρμακείο να αγοράσω κάποια στιγμή κάποιες ταινίες (ph μέτρα) που νομίζω πως μπαίνουν στον κόλπο και μετρούν εάν τα υγρά είναι αμνιακά ή όχι. Πολύ χρήσιμο, αλλά δε το έχω συζητήσει ακόμη με τη γιατρό μου.

Νέα φοβία μου είναι εάν τα υγρά μου από εδώ κ στο εξής θα είναι ή όχι αμνιακά. Δε ξέρω, κάπου κάτι περί αυτού διάβασα κ έκτοτε φοβήθηκα. 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Δε ξέρεις πόσο χαίρομαι που διαβάζω τις τιμές σου!!! Επιτέλους, βρήκες κάτι που δε σε ανεβάζειιι!:)

Χθες είχαμε μια οικογενειακή μάζωξη και δυστυχώς έφαγα παγωτό με λίγο γλυκό.

Παρά την ινσουλίνη, το πρωί ξύπνησα με νηστείας 103.... δεν έφαγα τίποτα για πρωινό, ξαναμετριέμαι μετά από 2 ώρες, 99. Το δε μωρό στην κοιλιά μου χόρευε σήμερα, μήπως ήταν το τόσο αυξημένο σάκχαρο?

Από σήμερα λοιπόν πάλι τα κεφάλια μέσα.

Μονο κεράσια θα μου επιτρέψω και θα κάνω update με τις τιμές.

Θα περάσω κ από Σκλαβενίτη να πάρω μύρτιλα, blueberries.

 

 

Προμηθεύσου παγωτό με 0% ζάχαρη , συγκεκριμένα έχω πάρει αυτά της κρι-κρι χωρίς ζάχαρη και οι μετρήσεις βγαίνουν σούπερ! Μπορείς επίσης να πάρεις παγωτό με στέβια από ζαχαροπλαστείο, πάλι δε θα σου κάνει κακό. Η διατροφολόγος μου έβαλε και ζελέ Γιώτης από τη σειρά sweet and balance που είναι χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη, έφαγα με γεύση φράουλα και το ζαχαράκι ήταν 83. Δηλ μπορείς να τρως το απόγευμα ένα γλυκό αν το ζητάς και να μην ανεβάζει τιμές ούτε και να παίρνεις έξτρα βάρος. 😉 

Το νηστείας ήταν έτσι από το γλυκό της προηγούμενης μέρας σίγουρα! Δυστυχώς δε μας σώζει η ινσουλίνη αν ξεφεύγουμε.. δοκίμασε αυτά που σου είπα παραπάνω, είναι κρίμα να στερείσαι! 

Επίσης όσο μένεις νηστική τόσο παραμένει υψηλό το ζάχαρο, πρωινό επιβάλλεται να τρως μη μένεις νηστική! 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...