Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιδιωτικη τεκνοθεσια. Δεν μπορώ να κρατήσω το μωράκι μου.


Vasil

Recommended Posts

@eva96 επειδη εχω περασει κι εγω απο άδειο σάκο, τι εννοεις στο έκρυψε? Κι επισης τι επεμβαση? Αποξεση γινεται στον κενο σάκο. Σου ζητησε πολλα? Εγω στο ΙΑΣΩ, 450 εδωσα στη γιατρό μου. Στο νοσοκομειο δεν εδωσα κατι, αλλά βλέπω απο τον φακελο μου στο ιντερνετ οτι φαινεται οτι εγινε εισαγωγή, οποτε κατι θα πηραν απο ΕΦΚΑ. Τον Μάιο του 23 εγινε αυτο σε εμας, δεν ειναι παλια υποθεση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Μου ακουγεται λογικο να μην κανουν εκτρωσεις στα δημοσια νοσοκομεια. Φανταζομαι οτι έτσι θα ανοιγαν μια πόρτα προς τις γυναικες που δυστυχως ειναι αρκετες, κάνουν εκτρώσεις άσκοπα. Εκανα μια κουβεντα με τη γιατρο μου σχετικά και δυστυχώς μου επιβεβαιωσε αυτη την κατάσταση. 

Το σκεφτηκα κι εγω πως ο γιατρός αποσκοπεί στο να μπει το μωρο σε κάποιο δημοσιο ίδρυμα ή να μεινει στο νοσοκομειο για καιρό και χαιρομαι πολύ που τους έκρυψες το γεγονός οτι το μωρο θα δωθει για υιοθεσία ιδιωτικά. Δεν στο κρυβω πως έκανα την σκέψη αυτή και νιωθω ανακουφιση που το λες τωρα αυτο. 

Για το τοξοπλασμα το εχεις ξεπερασει τωρα ε? 

Κορίτσι μη νιώθεις άσχημα, που να φανταστείς... Φαίνεται πόσο συμπασχεις κ είμαι σίγουρη ότι η κοπέλα το νιώθει κ αυτή. 

Θα μου επιστρέψεις όμως να διαφωνήσω σε κάτι. Στα δημόσια νοσοκομεία (κ παντού δλδ αλλά σίγουρα στο δημόσιο) οφείλει να εφαρμοστεί ο νόμος. Κ ο νόμος δίνει δικαίωμα στην διακοπή εγκυμοσύνης για οποιοδήποτε λόγο. κανένας μα κανένας δεν έχει δικαίωμα να πιέσει μια γυναίκα να κρατήσει ένα παιδί ακόμα κ αν ο λόγος διακοπής μοιάζει ανούσιος. Μπαίνουμε σε πολύ επικίνδυνα μονοπάτια αν αρχίσουν τέτοιες πρακτικές. Το ότι εγώ δεν θα ήθελα ποτέ να κάνω έκτρωση κ μάλιστα έκανα εξωσωματικη για να έχω σήμερα παιδί δε σημαίνει ότι κάποια άλλη θα πρέπει να κρατήσει ένα μωρό με το ζόρι. Οπότε όχι δεν έκανε καλά ο γιατρός. Αν θέλει να έχει ηθικές αναστολές όπως είπα κ πριν ας ανοίξει ιδιωτικό ιατρείο. Έχω μόνο μια επιφύλαξη μήπως τον "κράζω" άδικα γιατί διαβάζοντας ξανά τα μνμ της κοπέλας ίσως να είχε περάσει το νόμιμο όριο για διακοπή κύησης οπότε όντως δεν μπορούσε να το κάνει. Από εκεί κ πέρα τα νοσοκομεία είναι για να παρέχουν τις νόμιμες ιατρικές υπηρεσίες, για όλα τα άλλα έχουμε εκκλησίες... Ειλικρινά δεν είναι προσωπικό το μνμ μου, τα γράφω επειδή βλέπω μια επικίνδυνη τάση για τα δικαιώματα μας κ δε θα ήθελα να ξυπνήσω ένα πρωί κ να έχουμε γίνει Πολωνία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyoπρώτη φορά που πήγα στο δημόσιο νοσοκομείο ήμουν 9 εβδομάδων. Μου είπαν δεν κάνουν.

Την επόμενη εβδομάδα που πήγα σε άλλη μέρα στο ίδιο νοσοκομείο αλλά σε άλλη κλινική και γιατρό μου είχε πει πως είμαι 12 και δεν προλαβαίνω. 

Μετά από ένα μήνα περίπου που ξανακοιταξα το χαρτί είχε διορθώσει από πάνω εκ των υστέρων το 12 με 10, νομίζω το είχα αναφέρει τότε. 

Αυτό με έβαλε στην διαδικασία να το προσπαθώ εναλλακτικά και να χάσω στην ουσία δύο εβδομάδες. 

 

@Mummy2beποιος λόγος που θέλει μια γυναίκα να μην έχει παιδί είναι ανούσιος; Και ποιος έχει την ευθύνη για το πως θα μεγαλώσει ένα παιδί που μια γυναίκα επειδή θέλει να κάνει ταξίδια και να γκομενιζει, αν θεωρείς αυτό ανούσιο, θα παραμελήσει;

Ακόμα και να αποφασίσει αυτή η γυναίκα να το δώσει για τεκνοθεσια πράγμα πολύ πιο δύσκολο από το να το κακόποιει όλη του τη ζωή, δεν είναι εύκολο. Ούτε η εγκυμοσύνη, ούτε ο τοκετός ούτε όλα αυτά τα συναισθήματα είναι εύκολα. 

 

Απλά ζούμε σε μια κοινωνία που το να είσαι μητέρα είναι κοινωνικό στάτους, κοινωνική υποχρέωση, και υποτίθεται έμφυτο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θυμάμαι ποια κολεπα με ρώτησε αλλά αν όλα πάνε καλά έχω βρει τους γονείς της μικρής και από όσο έχουμε μιλήσει είναι εξαιτετοι άνθρωποι. 

Μίλαγα σήμερα με την ψυχολόγο μου και με έπιασαν τέτοια κλάματα που δεν μπορούσα να βγω από το γραφείο... 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ θέμα μισαωρου για τον γιατρό θέλει να με υποβάλει σε μια τοσης διάρκειας επίπονη και επώδυνη διαδικασία ενώ ξέρει πως θα μου στερήσει και την φυσική ανταμοιβή όλου αυτού που είναι η μικρή. 

Ελπίζω να μπορέσω να πάρω χαρτί από ψυχίατρο πως φέρει ο γιατρός ευθύνη για ότι ενδεχομένως επέλθει από αυτό. Πράγμα που δεν νομίζω να καταφέρω γιατί και όταν ζήτησα χαρτί για διακοπή κύησης πέρα των 12 εβδομάδων για ψυχολογικούς λόγους και λόγους βιασμού δεν μπορούσαν να μου δώσουν... 

 

Στην αρχή της κύησης έλεγα πως θέλω να το σκοτώσω το καημένο το μωράκι... Τώρα θέλω να είναι καλά, αλλά αλήθεια αν ήξερα πως μπορώ να κάνω κακό μόνο στην κοιλιά μου και όχι στην μικρή θα με μαχαιρώνα για να τος αναγκάσω να το πάνε επεμβατικα. 

Εν τω μεταξύ έχουν μείνει 3 βδομαδες και ούτε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίζω δηλαδή να μην καθυστέρηση και η μικρή να βγει, γιατί μου είπαν πως το πρώτο μωρό και σε τέτοια ηλικία μπορεί να αργήσει λίγο. Ακουσα και κάτι τρελά για 43 εβδομάδες, αλλά είναι πολύ σπάνιο. 

Από την άλλη εύχομαι να καθυστερήσει μπας και προλάβω να κάνω κάτι. 

Πάντως τώρα τελευταία κουνιέται πάρα πολύ. Και αρχές Απρίλη να βγει δεν θα είναι περίεργο παρόλο που έχω ημερομηνία στις 10.

Ασε που ο μην πω την τελευταία φορά μου έγραψε δύο εβδομάδες λιγότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vasil είπε:

Ελπίζω δηλαδή να μην καθυστέρηση και η μικρή να βγει, γιατί μου είπαν πως το πρώτο μωρό και σε τέτοια ηλικία μπορεί να αργήσει λίγο. Ακουσα και κάτι τρελά για 43 εβδομάδες, αλλά είναι πολύ σπάνιο. 

Από την άλλη εύχομαι να καθυστερήσει μπας και προλάβω να κάνω κάτι. 

Πάντως τώρα τελευταία κουνιέται πάρα πολύ. Και αρχές Απρίλη να βγει δεν θα είναι περίεργο παρόλο που έχω ημερομηνία στις 10.

Ασε που ο μην πω την τελευταία φορά μου έγραψε δύο εβδομάδες λιγότερο.

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω. Αν πας σε άλλο νοσοκομείο πχ το Αρεταίειο μήπως βγάλεις άκρη; Απορώ όλοι θέλουν να κάνουν καισαρικες να τελειώνουν, αυτός τι θέλει πια; 

Πάντως για το θέμα της διακοπής έχεις απολυτο δίκιο. Έχουν πουλήσει τη μητρότητα ως έμφυτο (ενώ πχ η πατρότητα δεν είναι), ως υποχρέωση ως στάτους ως ως ως... Κ σου πουλάνε ως πρόφαση τη θρησκεία για την ιδεοληψία τους... Μόνο που ο Χριστός δίδαξε αγάπη. Μόνο αγάπη δεν έχουν μέσα τους. 

Σου εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά κ για τις δύο σας. Ίσως πάντως αν όντως έχεις διαβήτη να είναι μια καλή δικαιολογία για καισαρική οπότε ίσως αξίζει να το δεις. Δεν ξέρω αν θα ήθελες αλλά μήπως οι μελλοντικοί θετοί γονείς μπορούν να σε βοηθήσουν με το οικονομικό; Όχι για να βγάλεις κέρδος αλλά καθαρά για τις εξετάσεις που στο κάτω κάτω όφελος κ για το μελλοντικό παιδί τους θα είναι.  Σίγουρα πάντως έχει κ το Έλενα ενδοκρινολόγο, αν δεν θες δλδ να τους ζητήσεις βοήθεια. 

Κουράγιο κορίτσι μου κ με το καλό να γεννήσεις ένα γερό παιδάκι κ να βρεις κ συ γαλήνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι μη νιώθεις άσχημα, που να φανταστείς... Φαίνεται πόσο συμπασχεις κ είμαι σίγουρη ότι η κοπέλα το νιώθει κ αυτή. 

Θα μου επιστρέψεις όμως να διαφωνήσω σε κάτι. Στα δημόσια νοσοκομεία (κ παντού δλδ αλλά σίγουρα στο δημόσιο) οφείλει να εφαρμοστεί ο νόμος. Κ ο νόμος δίνει δικαίωμα στην διακοπή εγκυμοσύνης για οποιοδήποτε λόγο. κανένας μα κανένας δεν έχει δικαίωμα να πιέσει μια γυναίκα να κρατήσει ένα παιδί ακόμα κ αν ο λόγος διακοπής μοιάζει ανούσιος. Μπαίνουμε σε πολύ επικίνδυνα μονοπάτια αν αρχίσουν τέτοιες πρακτικές. Το ότι εγώ δεν θα ήθελα ποτέ να κάνω έκτρωση κ μάλιστα έκανα εξωσωματικη για να έχω σήμερα παιδί δε σημαίνει ότι κάποια άλλη θα πρέπει να κρατήσει ένα μωρό με το ζόρι. Οπότε όχι δεν έκανε καλά ο γιατρός. Αν θέλει να έχει ηθικές αναστολές όπως είπα κ πριν ας ανοίξει ιδιωτικό ιατρείο. Έχω μόνο μια επιφύλαξη μήπως τον "κράζω" άδικα γιατί διαβάζοντας ξανά τα μνμ της κοπέλας ίσως να είχε περάσει το νόμιμο όριο για διακοπή κύησης οπότε όντως δεν μπορούσε να το κάνει. Από εκεί κ πέρα τα νοσοκομεία είναι για να παρέχουν τις νόμιμες ιατρικές υπηρεσίες, για όλα τα άλλα έχουμε εκκλησίες... Ειλικρινά δεν είναι προσωπικό το μνμ μου, τα γράφω επειδή βλέπω μια επικίνδυνη τάση για τα δικαιώματα μας κ δε θα ήθελα να ξυπνήσω ένα πρωί κ να έχουμε γίνει Πολωνία...

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου σχετικα με τα δικαιωματα διακοπής κύησης και με βρισκεις απολυτα συμφωνη. 

Θα σου πω ακριβώς τι έγινε και έγραψα αυτο που έγραψα. Κάναμε μια συζητηση γενικη χθες με τη γιατρο μου για τις θρομβώσεις και τα αντισυλληπτικά και πόσες γυναίκες βρίσκουν κατι στο αιμα καθώς πάνε να παρουν αντισυλληπτικά και τελικα δεν παιρνουν. Και μου κάνει "δεν τις αφηνουμε να παρουν αντισυλληπτικά και προτιμάνε να μην προσέξουν καθολου, καταλαβες?Γιατί είναι ή χάπια ή καθολου προφύλαξη" και το ειπε σαν παραπονο. Και της λέω "κανουν ακομα, το 2023 εκτρώσεις επειδη δεν μπορουν να βάλουνε ενα προφυλακτικό?" και μου απανταει "Αμεεεεε. Κι ο μέσος όρος ηλικίας είναι και χαμηλός". 

Οπότε με αυτό το σκεπτικό είπα πως έτσι ανοίγουμε μια πόρτα. Αν κατι μπορει να γινει δωρεάν σε ενα δημόσιο νοσοκομειο είναι ακομα πιο ευκολα προσβάσιμο, κατά το δικό μου μυαλό. Αν κάτι δεν γινεται ευκολα δωρεάν, πάλι με την δική μου σκέψη και μονο, μπορεί να βάλει μερικές γυναικες να χρησιμοποιήσουν κάποια μεθοδο και να μην φτάσουν στο σημειο της εκτρωσης.

Προσωπικά, είμαι υπέρ του ότι στο σώμα μας κάνουμε ότι θέλουμε, δεν το διαπραγματευομαι καν. Εκει που νιώθω όμως στεναχωρία, και το εννοώ νιώθω απλά στεναχώρια, δεν κρίνω, δεν κουνάω το δάχτυλο, ουτε βρίσκομαι εχθρός απέναντι, είναι στο "ωχ μωρε και να γίνει κάτι, θα το ρίξω". Γιατι στεναχωριέμαι ρε γαμωτο. Ξέρω πως είναι, έχω κάνει αποξεση, έχω βρεθει σε εκεινο το γ@@@νο το χειρουργείο και οχι δεν ηταν καθολου ευχάριστα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Vasil είπε:

@Tokyoπρώτη φορά που πήγα στο δημόσιο νοσοκομείο ήμουν 9 εβδομάδων. Μου είπαν δεν κάνουν.

Την επόμενη εβδομάδα που πήγα σε άλλη μέρα στο ίδιο νοσοκομείο αλλά σε άλλη κλινική και γιατρό μου είχε πει πως είμαι 12 και δεν προλαβαίνω. 

Μετά από ένα μήνα περίπου που ξανακοιταξα το χαρτί είχε διορθώσει από πάνω εκ των υστέρων το 12 με 10, νομίζω το είχα αναφέρει τότε. 

Αυτό με έβαλε στην διαδικασία να το προσπαθώ εναλλακτικά και να χάσω στην ουσία δύο εβδομάδες. 

 

@Mummy2beποιος λόγος που θέλει μια γυναίκα να μην έχει παιδί είναι ανούσιος; Και ποιος έχει την ευθύνη για το πως θα μεγαλώσει ένα παιδί που μια γυναίκα επειδή θέλει να κάνει ταξίδια και να γκομενιζει, αν θεωρείς αυτό ανούσιο, θα παραμελήσει;

Ακόμα και να αποφασίσει αυτή η γυναίκα να το δώσει για τεκνοθεσια πράγμα πολύ πιο δύσκολο από το να το κακόποιει όλη του τη ζωή, δεν είναι εύκολο. Ούτε η εγκυμοσύνη, ούτε ο τοκετός ούτε όλα αυτά τα συναισθήματα είναι εύκολα. 

 

Απλά ζούμε σε μια κοινωνία που το να είσαι μητέρα είναι κοινωνικό στάτους, κοινωνική υποχρέωση, και υποτίθεται έμφυτο. 

Δεν θεω΄ρω ανούσιο να μην θέλει μια γυναίκα να κάνει παιδί. Θεω΄ρω πως η γυναίκα δεν θα ολοκληρωθεί μέσω της μητρότητας. Η καθεμιά μας έχει διαφορετικά όνειρα για την πα΄ρτη της. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ειναι πολύ δυσκολο να δώσεις το μωρό σου για υιοθεσία. Δένεσαι με το μωρο, μεγαλώνει μέσα σου κι αν μου επιτρεπεις να το πω ωμά θέλει τεράστια .... για να το κάνεις. Δεν ειναι ενα τζιν, το πηρα δεν μου ταιριαζει, έλα στο χαρίζω. Ειναι μια ζωή. 

Για αυτο θεωρώ πως η πράξη αυτη ειναι θεάρεστη.

Ειναι αληθεια, η κοινωνία μας οσο προοδευτική κι αν νομιζει οτι ειναι, δεν ειναι καθολου. Μια γυναικα πρεπει να εχει καποιον διπλα της, πρεπει να κανει παιδια, να δουλευει, να εχει ενα σπιτι καθαρο και να καθεται και στον αντρα της, κι ολα αυτα αδιαμαρτυρητα. Δεν ειναι ετσι ομως... Καθολου έτσι δεν ειναι. Ναι υπάρχουν γυναικες που προτιμουν την καριερα τους, που προτιμουν να γυρισουν ολον τον κοσμο, που θέλουν να μην εχουν την αιώνια δεσμευση ενός παιδιου. Τι πρεπει να κανουμε? Να τις κρεμάσουμε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω. Αν πας σε άλλο νοσοκομείο πχ το Αρεταίειο μήπως βγάλεις άκρη; Απορώ όλοι θέλουν να κάνουν καισαρικες να τελειώνουν, αυτός τι θέλει πια; 

Πάντως για το θέμα της διακοπής έχεις απολυτο δίκιο. Έχουν πουλήσει τη μητρότητα ως έμφυτο (ενώ πχ η πατρότητα δεν είναι), ως υποχρέωση ως στάτους ως ως ως... Κ σου πουλάνε ως πρόφαση τη θρησκεία για την ιδεοληψία τους... Μόνο που ο Χριστός δίδαξε αγάπη. Μόνο αγάπη δεν έχουν μέσα τους. 

Σου εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά κ για τις δύο σας. Ίσως πάντως αν όντως έχεις διαβήτη να είναι μια καλή δικαιολογία για καισαρική οπότε ίσως αξίζει να το δεις. Δεν ξέρω αν θα ήθελες αλλά μήπως οι μελλοντικοί θετοί γονείς μπορούν να σε βοηθήσουν με το οικονομικό; Όχι για να βγάλεις κέρδος αλλά καθαρά για τις εξετάσεις που στο κάτω κάτω όφελος κ για το μελλοντικό παιδί τους θα είναι.  Σίγουρα πάντως έχει κ το Έλενα ενδοκρινολόγο, αν δεν θες δλδ να τους ζητήσεις βοήθεια. 

Κουράγιο κορίτσι μου κ με το καλό να γεννήσεις ένα γερό παιδάκι κ να βρεις κ συ γαλήνη 

Να πω κάτι άλλο? 

Αν παρει χαρτι απο ιδιώτη γιατρό ότι το μωρο είναι περιτυλιγμένο με το λώρο? Μήπως έτσι πάνε σε καισαρική? Κάπου διάβαζα, σε φορουμ παλι, πως πολλοι γιατροί για να μην χαλάσουν τις διακοπές τους λενε στις γυναικες οτι το παιδι ειναι τυλιγμε΄νο με το λώρο και πάνε και τις κανουν καισαρική. Οπότε πολλές καταφευγουν σε άλλο γιατρο για να το επιβεβαιώσει για να ξερουν τι κάνουν. Αν λοιπον βρει ενα γιατρο που να πει οτι υπαρχει κινδυνος για το μωρο, αρα πρεπει να γινει καισαρικη?? Παίζει λέτε σαν ενδεχόμενο?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyoοι γονείς της μικρής μου έχουν σταθεί πάρα πολύ και μου έχουν προσφέρει περισσότερα από όσα χρειάζεται για την μικρή τους, επειδή όμως έχω μεγάλη επιφύλαξη για το αν θα είναι υγιής η μικρή δεν θέλω να πάρω κανένα πόσο πριν τελειώσει η όλη διαδικασία.

Το ξέρω πως έχει ενδοκρινολογο το Έλενα σε αυτή πάω. Δεν είναι όμως όλες οι απαιτούμενες εξετάσεις δωρεάν και έχουν και κάποια αναμονή αυτές που γίνονται στο δημόσιο. 

Επίσης υποτίθεται πως όλα τα έξοδα της κύησης είναι δωρεάν, αλλά και για το τοξοπλασαμα που έπαθα δεν κάνανε όλες τις εξετάσεις. Και δεν μιλάω για το κάτι παραπάνω που μπορεί να θέλει κάποιος να πληρώσει ιδιωτικά, μιλάω για απαραίτητα πράγματα. 

Επίσης ο γιατρός είναι στο δημόσιο. Σου σπάνε τα νερά και πας στα επείγοντα, και όταν με το καλό έρθει η βάρδια του άμα λάχει έρχεται και να σε δει. 

Στον ιδιωτικό σκίζονται για καισαρικες και στο δημασιο τις αποφεύγουν. Παραπάνω δουλειά είναι γι αυτούς. Νομίζω πως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ πως όσες φορές έχει τυχει να περιμένω απ έξω και ακούω γυναίκα να μιλάει για καισαρική πόσο αποτρεπτικοι ή στο όριο χρονικά είναι. 

Φαίνεται στο doppler ο λωρος @mammy2beέχω και την άλλη εβδομάδα να ξανακάνω ελπίζω να έχει στρίψει...

 

Σκέφτομαι αν δεν μου κλείσει ραντεβού την Παρασκευή θα τον απειλησω με απεργία πείνας. Θα είμαι η ρόμπα που θα δείτε στα κανάλια την Δευτέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

@eva96 επειδη εχω περασει κι εγω απο άδειο σάκο, τι εννοεις στο έκρυψε? Κι επισης τι επεμβαση? Αποξεση γινεται στον κενο σάκο. Σου ζητησε πολλα? Εγω στο ΙΑΣΩ, 450 εδωσα στη γιατρό μου. Στο νοσοκομειο δεν εδωσα κατι, αλλά βλέπω απο τον φακελο μου στο ιντερνετ οτι φαινεται οτι εγινε εισαγωγή, οποτε κατι θα πηραν απο ΕΦΚΑ. Τον Μάιο του 23 εγινε αυτο σε εμας, δεν ειναι παλια υποθεση. 

με ειδε στην 7η εβδομαδα και φαινοταν μονο ο σακος τιποτα αλλο ουτε εμβρυο ουτε καρδια και μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο. δεν με εβαλε να κανω αλλη χοριακη και απλα με ειδε στην 10η εβδομαδα αφου ειχα ηδη αιμορραγια. Στο ενδιαμεσο που ειχαμε ραντεβου μου το ακυρωσε με την δικαιολογια του κορονοιου και στο τελος για την αποξεση μου ζητησε 500€ αν ηθελα την επομενη μερα αν ηθελα σε δυο μερες ηθελε 350€ και μας ειπε να κανουμε εξετασεις εγω και ο συζυγος να δουμε τι συμβαινει εννοειται στο ιδιωτικο που ηταν. πηγα σε δημοσιο μαιευτηριο την εκανα. μετα την αποξεση ανακαλυψα οτι εχω διαβητη κληρονομικοκαι θυρεοειδημ πολυ πιο μετα βρηκα αλλο γιατρο επειδη δεν εμενα εγκυος για να κανω εξετασεις δεν με εβαλε να κανω πολλες εξετασεις μονο υστεροσαλπιγγογραφια να δουμε αν υπαρχει κατι στην μητρα δεν βρεθηκε κατι και εν τελει ξανα εμεινα εγκυος και πριν λιγους μηνες γεννησα τον γιο μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/3/2023 at 7:29 ΜΜ, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα. 

Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για το κλινική. 

Στο Έλενα κάθε μέρα δουλεύει άλλη κλινική, την Δευτέρα η α, την Τρίτη η Β, και πάει λέγοντας. 

Πριν την εγκυμοσύνη που πήγαινα μια φορά τον χρόνο για εξετάσεις είχα ιδιώτη γιατρό, τον οποίο δεν μπορώ συνέχεια να επισκέπτομαι τώρα λόγω συχνότητας αλλά το κάνω κάποιες φορές γιατί ο άλλος είναι ότι να ναι. 

Σαφώς και έχω δώσει δικαίωμα. Όταν προσπαθούσα να κάνω έκτρωση είχα πάει και στην Α Δευτέρα και Τετάρτη και στη στ την Παρασκευή. 

Όταν πλέον πήρα απόφαση πως δεν γίνεται κάτι και ήθελα να αλλάξω κλινική μέρα δηλαδή μου είπαν πως δεν γίνεται. 

Επίσης καλώς ή κακώς δεν γίνονται όλες οι εξετάσεις από το δημόσιο, αν μου ζητήσει μια εξέταση που πρέπει να πληρώσω το πιθανότερο είναι να πάει για τον επόμενο μήνα. 

Επειδή ήδη έτρεχα για το τοξοπλασαμα που θεώρησα πιο σοβαρό για την μικρή άφησα κάποιες εξετάσεις ενδοκρινολογικες που θεώρησα λιγότερο σημαντικές για αργότερα. 

Απ την άλλη καταλαβαίνω πως ο άνθρωπος βλέπει σε 5 ώρες 30 με 50 γυναίκες και προσπαθεί να πετάξει όσες μπορεί, κάτι που του έχω δώσει δικαίωμα να κάνει. 

Προφανώς και αν ήταν ιδιώτης και είχα την δυνατότητα να δώσω τόσα λεφτά στο δεκαμηνο εντακαμηνο που χρειάζεται θα επέλεγα που να τα δώσω. Και προφανώς δεν θα αρνιόταν την καισαρική που σε 3 μέρες θα του δώσει 2 με 3 χιλιάρικα. 

 

Συμπλήρωση, η μικρή θέλω να υγιής όχι επειδή θέλω να βρει εύκολα άτομα να την θέλουν. Αλλά επειδή έχει μια ολόκληρη ζωή μπροστά της και θέλω να της έχω φορτώσει κάποιο πρόβλημα, είτε έχει γονείς είτε όχι. 

 

Θα προσπαθήσω να πάρω χαρτί από ψυχίατρο που να λέει πως πρέπει να γίνει καισαρική για Ψυχικούς λόγους αλλά το βλέπω δύσκολο. Όταν είχα ζητήσει για την έκτρωση επειδή είχα περάσει το νόμιμο χρονικό πλαίσιο μου είχαν αρνηθεί επειδή κάνουν αγώνα γυναίκες με ψυχολογικά θέματα να μπορούν να κρατήσουν τα παιδιά τους. 

Επίσης κοινωνικοι λειτουργοί που είχα πάει μου είχαν πει πως δεν γίνεται απ την στιγμή που δεν είχε καταγγελθει βιασμός να γίνει κάτι. 

Εγώ βρε κορίτσι μου ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω;; οι περισσότεροι γιατροί σε γυναίκες άνω των 40 θεωρούν μονόδρομο την καισαρικη λόγω επιπλοκών που ίσως εμφανιστούν στον φυσιολογικό τοκετό λόγω ηλικίας κι εσύ ζήτησες καισαρική στα 42 και μάλιστα σε πρώτη εγκυμοσύνη και σου είπε όχι;; δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ κουλή η στάση του στην τελική πως είναι σίγουρος ότι μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά;; στα 42 δεν είναι τόσο εύκολο να γίνει διαστολή ειδικά σε μια γυναίκα που δεν θέλει να γεννήσει φυσιολογικά δηλαδή πως περιμένειννα συνεργαστείς σε κάτι που δεν επιθυμείς;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vasil είπε:

@Tokyoοι γονείς της μικρής μου έχουν σταθεί πάρα πολύ και μου έχουν προσφέρει περισσότερα από όσα χρειάζεται για την μικρή τους, επειδή όμως έχω μεγάλη επιφύλαξη για το αν θα είναι υγιής η μικρή δεν θέλω να πάρω κανένα πόσο πριν τελειώσει η όλη διαδικασία.

Το ξέρω πως έχει ενδοκρινολογο το Έλενα σε αυτή πάω. Δεν είναι όμως όλες οι απαιτούμενες εξετάσεις δωρεάν και έχουν και κάποια αναμονή αυτές που γίνονται στο δημόσιο. 

Επίσης υποτίθεται πως όλα τα έξοδα της κύησης είναι δωρεάν, αλλά και για το τοξοπλασαμα που έπαθα δεν κάνανε όλες τις εξετάσεις. Και δεν μιλάω για το κάτι παραπάνω που μπορεί να θέλει κάποιος να πληρώσει ιδιωτικά, μιλάω για απαραίτητα πράγματα. 

Επίσης ο γιατρός είναι στο δημόσιο. Σου σπάνε τα νερά και πας στα επείγοντα, και όταν με το καλό έρθει η βάρδια του άμα λάχει έρχεται και να σε δει. 

Στον ιδιωτικό σκίζονται για καισαρικες και στο δημασιο τις αποφεύγουν. Παραπάνω δουλειά είναι γι αυτούς. Νομίζω πως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ πως όσες φορές έχει τυχει να περιμένω απ έξω και ακούω γυναίκα να μιλάει για καισαρική πόσο αποτρεπτικοι ή στο όριο χρονικά είναι. 

Φαίνεται στο doppler ο λωρος @mammy2beέχω και την άλλη εβδομάδα να ξανακάνω ελπίζω να έχει στρίψει...

 

Σκέφτομαι αν δεν μου κλείσει ραντεβού την Παρασκευή θα τον απειλησω με απεργία πείνας. Θα είμαι η ρόμπα που θα δείτε στα κανάλια την Δευτέρα. 

κοριτσι μου να μεινεις δυνατη πρεπει να αντεξεις.. γενικα ειμαι της αποψης μην κρινεις μεχρι να ακουσεις και να ερθεις στην θεση του αλλου. και εγω με καισαρικη γεννησα επειδη ο μπεμπακος μου δεν κουνιοταν και ο γιατρος δεν ηθελε να το ρισκαρουμε υπηρχε φοβος να χαθει το παιδι. οταν τον ειδα τα ξεχασα ολα την αναμονη τον φοβο που ειχα 9 μηνες μην τον χασω (γεννησα σε ιδιωτικο μαιευτηριο). βρες εναν γιατρο να σου κανει καισαρικη αφου ετσι θες καποιος θα υπαρχει να το κανει. ψαξε και καποιον θα βρεις. αν ακουσω και εγω κατι θα σου πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Vasil είπε:

@Tokyoοι γονείς της μικρής μου έχουν σταθεί πάρα πολύ και μου έχουν προσφέρει περισσότερα από όσα χρειάζεται για την μικρή τους, επειδή όμως έχω μεγάλη επιφύλαξη για το αν θα είναι υγιής η μικρή δεν θέλω να πάρω κανένα πόσο πριν τελειώσει η όλη διαδικασία.

Το ξέρω πως έχει ενδοκρινολογο το Έλενα σε αυτή πάω. Δεν είναι όμως όλες οι απαιτούμενες εξετάσεις δωρεάν και έχουν και κάποια αναμονή αυτές που γίνονται στο δημόσιο. 

Επίσης υποτίθεται πως όλα τα έξοδα της κύησης είναι δωρεάν, αλλά και για το τοξοπλασαμα που έπαθα δεν κάνανε όλες τις εξετάσεις. Και δεν μιλάω για το κάτι παραπάνω που μπορεί να θέλει κάποιος να πληρώσει ιδιωτικά, μιλάω για απαραίτητα πράγματα. 

Επίσης ο γιατρός είναι στο δημόσιο. Σου σπάνε τα νερά και πας στα επείγοντα, και όταν με το καλό έρθει η βάρδια του άμα λάχει έρχεται και να σε δει. 

Στον ιδιωτικό σκίζονται για καισαρικες και στο δημασιο τις αποφεύγουν. Παραπάνω δουλειά είναι γι αυτούς. Νομίζω πως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ πως όσες φορές έχει τυχει να περιμένω απ έξω και ακούω γυναίκα να μιλάει για καισαρική πόσο αποτρεπτικοι ή στο όριο χρονικά είναι. 

Φαίνεται στο doppler ο λωρος @mammy2beέχω και την άλλη εβδομάδα να ξανακάνω ελπίζω να έχει στρίψει...

 

Σκέφτομαι αν δεν μου κλείσει ραντεβού την Παρασκευή θα τον απειλησω με απεργία πείνας. Θα είμαι η ρόμπα που θα δείτε στα κανάλια την Δευτέρα. 

Σε παρακαλω κορίτσι μου, μη το λες αυτό, μην λες να εχει στρίψει. Μπαινει σε κίνδυνο το μωρό. Να πάρεις μια ψευτικη γνωμάτευση λέω εγώ, για να πας σε καισαρική. Μονο αυτό, να ευχεσαι να μην στρίψει για να μην κινδυνευσει το μωρο. 

Κι οχι, δεν θα κανεις απεργια πείνας. Μην σκέφτεσαι πως θα καταπονησεις τον οργανισμο σου γτ οτι συμβαινει σε εσενα συμβαινει και στο μωρο. 

Σε άλλα νοσοκομεια? Ξέρω πως γέννες γίνονται και στο Αττικό, και στο Νίκαιας. Επισης στο Θριάσιο στην Ελευσίνα. Εφοσον πας ήδη στο Ελενα, το Αλεξανδρας που ειναι παραδίπλα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η eva96 είπε:

με ειδε στην 7η εβδομαδα και φαινοταν μονο ο σακος τιποτα αλλο ουτε εμβρυο ουτε καρδια και μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο. δεν με εβαλε να κανω αλλη χοριακη και απλα με ειδε στην 10η εβδομαδα αφου ειχα ηδη αιμορραγια. Στο ενδιαμεσο που ειχαμε ραντεβου μου το ακυρωσε με την δικαιολογια του κορονοιου και στο τελος για την αποξεση μου ζητησε 500€ αν ηθελα την επομενη μερα αν ηθελα σε δυο μερες ηθελε 350€ και μας ειπε να κανουμε εξετασεις εγω και ο συζυγος να δουμε τι συμβαινει εννοειται στο ιδιωτικο που ηταν. πηγα σε δημοσιο μαιευτηριο την εκανα. μετα την αποξεση ανακαλυψα οτι εχω διαβητη κληρονομικοκαι θυρεοειδημ πολυ πιο μετα βρηκα αλλο γιατρο επειδη δεν εμενα εγκυος για να κανω εξετασεις δεν με εβαλε να κανω πολλες εξετασεις μονο υστεροσαλπιγγογραφια να δουμε αν υπαρχει κατι στην μητρα δεν βρεθηκε κατι και εν τελει ξανα εμεινα εγκυος και πριν λιγους μηνες γεννησα τον γιο μου. 

Να σου ζησει ο κουκλος σου!

Κατάλαβα. Κοινώς, μαλακίστηκε ο γιατρός για να τσεπώσει την 500αρου. Συγγνώμη για το λεξιλόγιο... Επρεπε να σου εξηγησει, εφοσον απο την αρχη ειδε κενο σάκο επρεπε να σου εξηγησει. Εμάς μας τα εξηγησε ολα απο την αρχη. 

Και χοριακή να έκανες πιθανόν να ηταν ανεβασμένη. Κι εγώ έκανα, είχε φτάσει στο θεό, αλλά ο σακος παρέμενε αδειος. Εμενα με ειχε δει 6η εβδομάδα δεν ειχα εμβρυικά στοιχεια όπως φανταζεσαι, με ξαναειδε μετα απο καμια δεκαρια μερες τα ιδια και εν τελη έκανα αποξεση την 8η ή 9η εβδομάδα, δεν θυμαμαι πολυ καλα. Πριν κάνουμε την αποξεση καναμε υπέρηχο και ειδαμε ότι ειχε αρχισει ήδη να αποκολλάτε. Μέσα στις επομενες ώρες/μερες θα ειχα αιμοραγια οπως λες οτι συνέβη σε εσενα. Μάιο το έκανα, Νοέμβρη ειχα τελευταια περιοδο, τωρα αγοραζω φορμακια και περιμενω ενα κοριτσάκι ;) 

τέλος καλό όλα καλα, μην τα σκεφτεσαι τώρα αυτά, πέρασαν, ανηκουν στο παρελθόν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Σε παρακαλω κορίτσι μου, μη το λες αυτό, μην λες να εχει στρίψει. Μπαινει σε κίνδυνο το μωρό. Να πάρεις μια ψευτικη γνωμάτευση λέω εγώ, για να πας σε καισαρική. Μονο αυτό, να ευχεσαι να μην στρίψει για να μην κινδυνευσει το μωρο. 

Κι οχι, δεν θα κανεις απεργια πείνας. Μην σκέφτεσαι πως θα καταπονησεις τον οργανισμο σου γτ οτι συμβαινει σε εσενα συμβαινει και στο μωρο. 

Σε άλλα νοσοκομεια? Ξέρω πως γέννες γίνονται και στο Αττικό, και στο Νίκαιας. Επισης στο Θριάσιο στην Ελευσίνα. Εφοσον πας ήδη στο Ελενα, το Αλεξανδρας που ειναι παραδίπλα? 

Αυτό με τη γνωμάτευση δε στέκει γιατί και ο γιατρός στο δημόσιο γιατρός είναι, κάνει υπέρηχο και θα δει κ ίδιος σε τι θέση είναι το μωρό κλπ. Δε θα στηριχθεί στο τι είπε ο άλλος γιατρός. Άσε που αυτά αλλάζουν συνέχεια, μέχρι τελευταία στιγμή η σωστή διαδικασία είναι να ελέγχει για το τι χρειάζεται. Η καισαρική είναι μια μέθοδος πιο "βαριά" επεμβατικη για τη μητέρα και ο φυσιολογικός τοκετός έχει κάποια πλεονεκτήματα και για το βρέφος. Το πρωτόκολλο λέει ότι δεν προγραμματιζεται καισαρική πριν τις 39-40-41 εβδομάδες ανάλογα τις επιπλοκές για τις οποίες προγραμματιζεται και συνήθως προκύπτει εφόσον δε μπορεί να γίνει πρόκληση απλά. Μη βλέπετε που την έχουν οι ιδιώτες γιατροί για πλάκα την προγραμματισμένη καισαρική. Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη περίπτωση είναι πολύ ιδιαίτερη και γι αυτό θα έπρεπε τουλάχιστον να γίνει εξαίρεση και γενικά αν μια γυναίκα δυσκολεύεται τόσο να γεννήσει φυσιολογικά για ψυχολογικούς λόγους απλά να γεννάει με καισαρική (δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο πρωτόκολλο για τη συγκεκριμένη περίπτωση). Εν πάση περιπτώσει @Vasilαν σου σπάσουν τα νερα και πας στα επείγοντα και εκεί πεις δε γενναω, δε σπρώχνω, δε συνεργάζομαι, κάντε μου καισαρική κλπ θα σου κάνουν, τι θα κάνουν; να γεννήσεις πρώτο μωρό χωρίς να συνεργαστείς δεν παίζει στην πραγματικότητα, εκτός τώρα τι να πω; αν είναι πραγματικά πανεύκολο να βγει που όντως μετά δεν αξίζει τον κόπο η καισαρική. Μια φίλη μου γέννησε πρώτο παιδί σε 1 ώρα. Πότε έφτασαν στο νοσοκομείο, πότε γέννησε ούτε το κατάλαβε. Πάντως στο δημόσιο προγραμματισμενα, χωρίς να πληρώσεις, νομίζω δεν το κάνουν. Δοκίμασε κι αυτό με το χαρτί από ψυχίατρο και βλέπεις τι θα σου πουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Να σου ζησει ο κουκλος σου!

Κατάλαβα. Κοινώς, μαλακίστηκε ο γιατρός για να τσεπώσει την 500αρου. Συγγνώμη για το λεξιλόγιο... Επρεπε να σου εξηγησει, εφοσον απο την αρχη ειδε κενο σάκο επρεπε να σου εξηγησει. Εμάς μας τα εξηγησε ολα απο την αρχη. 

Και χοριακή να έκανες πιθανόν να ηταν ανεβασμένη. Κι εγώ έκανα, είχε φτάσει στο θεό, αλλά ο σακος παρέμενε αδειος. Εμενα με ειχε δει 6η εβδομάδα δεν ειχα εμβρυικά στοιχεια όπως φανταζεσαι, με ξαναειδε μετα απο καμια δεκαρια μερες τα ιδια και εν τελη έκανα αποξεση την 8η ή 9η εβδομάδα, δεν θυμαμαι πολυ καλα. Πριν κάνουμε την αποξεση καναμε υπέρηχο και ειδαμε ότι ειχε αρχισει ήδη να αποκολλάτε. Μέσα στις επομενες ώρες/μερες θα ειχα αιμοραγια οπως λες οτι συνέβη σε εσενα. Μάιο το έκανα, Νοέμβρη ειχα τελευταια περιοδο, τωρα αγοραζω φορμακια και περιμενω ενα κοριτσάκι ;) 

τέλος καλό όλα καλα, μην τα σκεφτεσαι τώρα αυτά, πέρασαν, ανηκουν στο παρελθόν. 

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου με το καλο η μπεμπουλα να την παρεις στην αγκαλια σου. και ομως μας αφησε στο σκοταδι για τους δικους του σκοπους.. ευτυχως εχω τον μπεμπη μου και δεν προλαβαινω να το ξανα σκεφτω σαν γεγονος. ειναι πια εννια μηνων ο μπεμπακος μου μεγαλωνει. λεμε μετα το καλοκαιρι να ξανα προσπαθησουμε για το επομενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

@Vasil πως εισαι κοριτσι μου? Εχουμε μερες να διαβασουμε νέα σου. Είσαι καλα γλυκιά μου? 

Σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. 

Δεν ξέρω, χάθηκα γιατί ξενέρωσα απίστευτα την Παρασκευή. Αν και τα πράγματα πάνε καλύτερα από χθες. 

 

Την Παρασκευή πήγα κανονικά να δω τον γιατρό και άρχισαν να μου ζητάνε 500 εξετάσεις για να μου κλείσουν καισαρική. Τις πιο πολλές έπρεπε να τις πληρώνω. Αγανακτήσα και πήγα στην κοινωνική λειτουργό και τελικά με βάλανε στα επειγόντα για να τα κάνω τσάμπα. 

 Με την κοινωνική λειτουργό έχω επαφή τον τελευταίο μήνα και πραγματικά είναι πολύ βοηθητικές και οι δύο κοπέλες εκεί. 

Ή βλακεια είναι πως με κράτησαν στα επείγοντα μέχρι τις 5 που άλλαξε η βάρδια γιατί ο πρώτος γιατρός ανησυχούσε για προεκλαμψια και επειδή η μικρή δεν παίρνει σωστά βάρος και δεν πρόλαβα τον γιατρό που πρέπει να μιλήσουμε για την καισαρική. Πάει μια βδομάδα τσάμπα. Αν και ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα πως όλοι προσπαθούσαν να βοηθήσουν. 

Τωρα αυτή την Παρασκευή υποτίθεται θα μου κλείσουν. Φοβάμαι λίγο πως θα μου την βάλουν μετά το Πάσχα ενώ κανονικά πέφτω μέσα στην μεγάλη βδομάδα. Θα δούμε... 

 

Πάντως έχω φρικάρει τόσο που μου βγαίνει ένα δεν με νοιάζει. Τελείως αδιαφορία και μοιρολατρία και το βράδυ κοντεύω να πάθω κρίση πανικού ή γενναω ή πεθαίνω. 

3 μέρες μείνανε. Ελπίζω να μου κλείσουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. 

Δεν ξέρω, χάθηκα γιατί ξενέρωσα απίστευτα την Παρασκευή. Αν και τα πράγματα πάνε καλύτερα από χθες. 

 

Την Παρασκευή πήγα κανονικά να δω τον γιατρό και άρχισαν να μου ζητάνε 500 εξετάσεις για να μου κλείσουν καισαρική. Τις πιο πολλές έπρεπε να τις πληρώνω. Αγανακτήσα και πήγα στην κοινωνική λειτουργό και τελικά με βάλανε στα επειγόντα για να τα κάνω τσάμπα. 

 Με την κοινωνική λειτουργό έχω επαφή τον τελευταίο μήνα και πραγματικά είναι πολύ βοηθητικές και οι δύο κοπέλες εκεί. 

Ή βλακεια είναι πως με κράτησαν στα επείγοντα μέχρι τις 5 που άλλαξε η βάρδια γιατί ο πρώτος γιατρός ανησυχούσε για προεκλαμψια και επειδή η μικρή δεν παίρνει σωστά βάρος και δεν πρόλαβα τον γιατρό που πρέπει να μιλήσουμε για την καισαρική. Πάει μια βδομάδα τσάμπα. Αν και ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα πως όλοι προσπαθούσαν να βοηθήσουν. 

Τωρα αυτή την Παρασκευή υποτίθεται θα μου κλείσουν. Φοβάμαι λίγο πως θα μου την βάλουν μετά το Πάσχα ενώ κανονικά πέφτω μέσα στην μεγάλη βδομάδα. Θα δούμε... 

 

Πάντως έχω φρικάρει τόσο που μου βγαίνει ένα δεν με νοιάζει. Τελείως αδιαφορία και μοιρολατρία και το βράδυ κοντεύω να πάθω κρίση πανικού ή γενναω ή πεθαίνω. 

3 μέρες μείνανε. Ελπίζω να μου κλείσουν. 

Κοριτσάκι μου ❤️ Κράτα τα καλα, κράτα το γεγονός οτι οι κοπελες, οι κοινωνικές λειτουργοί, προσπαθουν να βοηθήσουν και παρε δύναμη και κουράγιο απο εκείνες, ειναι η δουλειά τους και ξέρουν πώς να βοηθήσουν. Μην σε παιρνει απο κα΄τω, μην κανεις σκέψεις οτι δεν σε νοιαζει, το πλασματακι εκει μέσα νιώθει τα παντα. 

Εχεις φτάσει στο παρά πέντε, μια ανασα έμεινε, φρόντισε να εισαι ηρεμη, όταν θα περασει αυτό και περασουν τα χρονια να εχεις στο μυαλο σου μια αναμνηση απο μια περιπετεια που εζησες αλλά που ειχε αισιο τέλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2023 at 1:44 ΠΜ, ο/η Vasil είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. 

Δεν ξέρω, χάθηκα γιατί ξενέρωσα απίστευτα την Παρασκευή. Αν και τα πράγματα πάνε καλύτερα από χθες. 

 

Την Παρασκευή πήγα κανονικά να δω τον γιατρό και άρχισαν να μου ζητάνε 500 εξετάσεις για να μου κλείσουν καισαρική. Τις πιο πολλές έπρεπε να τις πληρώνω. Αγανακτήσα και πήγα στην κοινωνική λειτουργό και τελικά με βάλανε στα επειγόντα για να τα κάνω τσάμπα. 

 Με την κοινωνική λειτουργό έχω επαφή τον τελευταίο μήνα και πραγματικά είναι πολύ βοηθητικές και οι δύο κοπέλες εκεί. 

Ή βλακεια είναι πως με κράτησαν στα επείγοντα μέχρι τις 5 που άλλαξε η βάρδια γιατί ο πρώτος γιατρός ανησυχούσε για προεκλαμψια και επειδή η μικρή δεν παίρνει σωστά βάρος και δεν πρόλαβα τον γιατρό που πρέπει να μιλήσουμε για την καισαρική. Πάει μια βδομάδα τσάμπα. Αν και ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα πως όλοι προσπαθούσαν να βοηθήσουν. 

Τωρα αυτή την Παρασκευή υποτίθεται θα μου κλείσουν. Φοβάμαι λίγο πως θα μου την βάλουν μετά το Πάσχα ενώ κανονικά πέφτω μέσα στην μεγάλη βδομάδα. Θα δούμε... 

 

Πάντως έχω φρικάρει τόσο που μου βγαίνει ένα δεν με νοιάζει. Τελείως αδιαφορία και μοιρολατρία και το βράδυ κοντεύω να πάθω κρίση πανικού ή γενναω ή πεθαίνω. 

3 μέρες μείνανε. Ελπίζω να μου κλείσουν. 

υπομονη κοριτσι μου δεν ειναι ευκολο αλλα μολις τελιωσει θα ανακουφιστεις. στειλε μας να μας πεις τα νεα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2023 at 1:44 ΠΜ, ο/η Vasil είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. 

Δεν ξέρω, χάθηκα γιατί ξενέρωσα απίστευτα την Παρασκευή. Αν και τα πράγματα πάνε καλύτερα από χθες. 

 

Την Παρασκευή πήγα κανονικά να δω τον γιατρό και άρχισαν να μου ζητάνε 500 εξετάσεις για να μου κλείσουν καισαρική. Τις πιο πολλές έπρεπε να τις πληρώνω. Αγανακτήσα και πήγα στην κοινωνική λειτουργό και τελικά με βάλανε στα επειγόντα για να τα κάνω τσάμπα. 

 Με την κοινωνική λειτουργό έχω επαφή τον τελευταίο μήνα και πραγματικά είναι πολύ βοηθητικές και οι δύο κοπέλες εκεί. 

Ή βλακεια είναι πως με κράτησαν στα επείγοντα μέχρι τις 5 που άλλαξε η βάρδια γιατί ο πρώτος γιατρός ανησυχούσε για προεκλαμψια και επειδή η μικρή δεν παίρνει σωστά βάρος και δεν πρόλαβα τον γιατρό που πρέπει να μιλήσουμε για την καισαρική. Πάει μια βδομάδα τσάμπα. Αν και ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα πως όλοι προσπαθούσαν να βοηθήσουν. 

Τωρα αυτή την Παρασκευή υποτίθεται θα μου κλείσουν. Φοβάμαι λίγο πως θα μου την βάλουν μετά το Πάσχα ενώ κανονικά πέφτω μέσα στην μεγάλη βδομάδα. Θα δούμε... 

 

Πάντως έχω φρικάρει τόσο που μου βγαίνει ένα δεν με νοιάζει. Τελείως αδιαφορία και μοιρολατρία και το βράδυ κοντεύω να πάθω κρίση πανικού ή γενναω ή πεθαίνω. 

3 μέρες μείνανε. Ελπίζω να μου κλείσουν. 

Αύριο λοιπόν θα είναι όλα έτοιμα! Σου εύχομαι να πάνε όλα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο! Στείλε μας τα νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/3/2023 at 4:43 ΜΜ, ο/η Vasil είπε:

Ελπίζω δηλαδή να μην καθυστέρηση και η μικρή να βγει, γιατί μου είπαν πως το πρώτο μωρό και σε τέτοια ηλικία μπορεί να αργήσει λίγο. Ακουσα και κάτι τρελά για 43 εβδομάδες, αλλά είναι πολύ σπάνιο. 

Από την άλλη εύχομαι να καθυστερήσει μπας και προλάβω να κάνω κάτι. 

Πάντως τώρα τελευταία κουνιέται πάρα πολύ. Και αρχές Απρίλη να βγει δεν θα είναι περίεργο παρόλο που έχω ημερομηνία στις 10.

Ασε που ο μην πω την τελευταία φορά μου έγραψε δύο εβδομάδες λιγότερο.

κοριτσι μου τι εγινε; εισαι καλα; γεννησες; πηγαν ολα καλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η eva96 είπε:

κοριτσι μου τι εγινε; εισαι καλα; γεννησες; πηγαν ολα καλα;

Απαντώ μόνο για να διώξω την αγωνία σας. Η κοπέλα γέννησε. Ο τοκετός της ήταν χωρίς επιπλοκές. Δεν μπορώ όμως αν αναφέρω κάτι άλλο σε δημόσιο διάλογο.

Καλημέρα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου, δε μπορείς να ανεβάσεις φωτο γιατί είσαι δοκιμαστικό μέλος. Για τον ίδιο λόγο αργούν να ανέβουν οι αναρτήσεις σου. Μόλις συμπληρώσεις τις 20 αναρτήσεις θα φαίνονται κατευθείαν κ θα μπορείς να ανεβάσεις κ φωτο. Τί δείχνει το τεστάκι σου;
    • Ναι είναι κουραστικό και αυτό μωρέ τοση ώρα εκεί δεν σε αφηνουν να πας βόλτα για να μην επηρεάσει το αποτέλεσμα  Εσενα σου ειπα ποτε να την κανείς; Εμένα μου είπε μετά το Πάσχα 
    • Καλώς ήρθες αργούν να εμφανιστούν όπως είπες και katiana 1987 γιατί είσαι νέο μέλος οσο  σου επιτρέπει να γράφεις ώστε να φταστείς τα 20 μνμ για να εμφανίζονται αμέσως 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα με το καλό το μωρακι σας 😊 επειδη εισαι καινούργιο μέλος αργούν λίγο τα μνμ σου αλλά μόλις τα βλέπουμε θα σας απαντάμε  εμενα είναι το δεύτερο παιδάκι θα σου πω εγω τι έκανα γιατί κάθε κοπέλα θέλει και χρειάζεται διαφορετικά πράγματα  Στο ιδιωτικό που γέννησα εγω στο Ιασώ στο μαιευτήριο θα πάρεις ένα φορμάκι με το οποίο θα φύγει το μωρο από εκεί.. εγω την είχα βάλει κοντομάνικο φορμάκι και γέννησα τέλη Αυγούστου έχει πολύ ζεστη αλλά είχα μαζί μου άλλο ένα μακρυμάνικο καβάτζα το οποίο δεν χρειάστηκε..  εγω είχα πάρει νούμερο 1 το 0 είναι πολύ μικρό και γέννησα 3280γρ 49cm ήταν φαρδύ το ηθελα να είναι άνετο όλα τα είχα πάρει κοντομάνικα τα μωρά   θέλουν ελαφρυ ντύσιμο ειδικά το καλοκαίρι άσε που μεγαλωνουν πολύ γρήγορα.. από orchestra είχα πάρει  ήταν καλά γενικα τα πιο πολλά ρούχα ακόμα και τώρα που είναι 1,5 χρόνων ψωνίζω από εκεί  εγω είχα ένα μπιμπερό και μια πιπιλα κανονικά λένε η πιπιλα μπαίνει μετά που σαραντίσει το μωρο όχι νωρίτερα όποτε μάλλον η πιπιλα είναι άχρηστη στην αρχή αφού δεν επιτρέπεται αν θηλαζεις το παιδί για να μην πάθει σύγχυση θηλων.. εδώ να πω ότι εμένα πιπιλα το παιδί δεν πήρε ποτε..  τωρα ότι άλλο θες και μπορω να βοηθησω πες μου 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες κορίτσι μου. Κι εγώ τα σκέφτομαι αυτά. Αλλά όλες οι ήδη μανούλες μου είπαν να μην πάρω πολλά για αρχή και να το δω στην πορεία! Δηλαδή... 5-6 ζιπουνάκια, 5-6 φορμάκια κ.ο.κ. Το νούμερο θα το δούμε ανάλογα με τα κιλά του μωρού που θα έχει περίπου στο τέλος του 7ου φαντάζομαι! Δεν ξέρω αν λέω κάτι λάθος. Απλά κι εμένα ως πρώτο μωράκι, πάω ψάχνοντας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...