Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λοξυγγας!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας !!!! Λοιπόν εγώ βρίσκομαι στην 34 εβδομάδα τις τελευταίες μέρες νιώθω το μωράκι μου για κάποια λεπτά  μια φορά την ημέρα σε ένα συγκεκριμένο σημείο της κοιλιτσας μου να κάνει μια επαναλαμβανόμενη ρυθμική κίνηση , και διάβασα κάπου στο Ίντερνετ ότι είναι λοξυγγας που όντως η κίνηση αυτή μοιάζει με λοξυγγας μέσα στην κοιλιτσα μου, και σήμερα βαζοντας το χέρι  του μπαμπά στην περιοχή μου είπε όλο απορία ωχ οντως μοιάζει με λοξυγγας. Εγώ αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω το  έχει περάσει κάποια μανουλα αυτό η πιστεύουμε μπούρδες και πρέπει να ανησυχήσουμε ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Καλησπέρα σας !!!! Λοιπόν εγώ βρίσκομαι στην 34 εβδομάδα τις τελευταίες μέρες νιώθω το μωράκι μου για κάποια λεπτά  μια φορά την ημέρα σε ένα συγκεκριμένο σημείο της κοιλιτσας μου να κάνει μια επαναλαμβανόμενη ρυθμική κίνηση , και διάβασα κάπου στο Ίντερνετ ότι είναι λοξυγγας που όντως η κίνηση αυτή μοιάζει με λοξυγγας μέσα στην κοιλιτσα μου, και σήμερα βαζοντας το χέρι  του μπαμπά στην περιοχή μου είπε όλο απορία ωχ οντως μοιάζει με λοξυγγας. Εγώ αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω το  έχει περάσει κάποια μανουλα αυτό η πιστεύουμε μπούρδες και πρέπει να ανησυχήσουμε ; 

Είναι πάρα πολύ συνηθισμένο. Εγώ το ένιωθα καθημερινά από λιγότερο προχωρημένη εγκυμοσύνη μέχρι που γέννησα. Εντωμεταξύ, και μετά, αφού γεννηθεί, το μωράκι κάνει εύκολα λοξιγκα και το βοηθάει να θηλασει λίγο για να ηρεμήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβαίνει και πρέπει να συμβαίνει γιατί βοηθάει το μωρό να εξασκηθεί στην αναπνοή του. Επειδη κατά την εισπνοή εισέρχεται αμνιακό υγρό στους πνεύμονες, συστέλλεται το διάφραγμα και παθαίνει λόξυγκα το έμβρυο αλλά κουνιέται ολόκληρο και έτσι το νιώθεις κι εσύ έντονα! Εμένα όταν γεννήθηκε ο μπέμπης έκανε συνέχεια λόξυγκα συνήθως μετά το γεύμα του και ο παιδίατρος μου είχε πει να του δίνει λίγο γάλα για να σταματήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Καλησπέρα σας !!!! Λοιπόν εγώ βρίσκομαι στην 34 εβδομάδα τις τελευταίες μέρες νιώθω το μωράκι μου για κάποια λεπτά  μια φορά την ημέρα σε ένα συγκεκριμένο σημείο της κοιλιτσας μου να κάνει μια επαναλαμβανόμενη ρυθμική κίνηση , και διάβασα κάπου στο Ίντερνετ ότι είναι λοξυγγας που όντως η κίνηση αυτή μοιάζει με λοξυγγας μέσα στην κοιλιτσα μου, και σήμερα βαζοντας το χέρι  του μπαμπά στην περιοχή μου είπε όλο απορία ωχ οντως μοιάζει με λοξυγγας. Εγώ αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω το  έχει περάσει κάποια μανουλα αυτό η πιστεύουμε μπούρδες και πρέπει να ανησυχήσουμε ; 

Λοξυγγας είναι και εγω το ένιωθα αυτό όταν ήμουν έγκυος και κρατάει μερικά λεπτά δεν κάνει πχ 2-3 φορές και σταματάει.. είναι καλό αυτό 😊

αλλα εννοείται όταν πας στον γιατρό σου να τον ρωτήσεις κιολας αν σε ανησυχεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/12/2022 at 1:07 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Λοξυγγας είναι και εγω το ένιωθα αυτό όταν ήμουν έγκυος και κρατάει μερικά λεπτά δεν κάνει πχ 2-3 φορές και σταματάει.. είναι καλό αυτό 😊αλλα εννοείται όταν πας στον γιατρό σου να τον ρωτήσεις κιολας αν σε ανησυχεί 

Ευχαριστώ κορίτσια μ για τις απαντήσεις σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...