Μετάβαση σε περιεχόμενο

3ων μηνών κενώσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω μια ανησυχία σχετικά με το 3,5 μηνων μωρό μου. Αρχικά να πω ότι κάνουμε μεικτη διατροφή κ κυρίως θηλάζει. Τους 3 πρώτους μήνες δεν έκανε κάθε μέρα κακά (με εξαίρεση τις πρώτες 2εβδομαδες). Άλλοτε μέρα παρά μέρα άλλοτε κάθε δύο μέρες... Επειδή πρόσφατα έφτασε σχεδόν εβδομάδα χωρίς να ενεργήθει έδωσα χαμομήλι (μιλουπα ανακατεμένο σε σκόνη γάλα) έπειτα από παρότρυνση της παιδιάτρου . Θεώρησε ότι εφόσον πίνει κ συμπλήρωμα (δεν κάνει εξολοκλήρου γεύματα με ξένο) πρέπει να ενεργείται πιο συχνά. Έδωσα ένα γεύμα μια μέρα κ έκανε μετά από καμιά ώρα.

Μετα από 3μερες δίνω πάλι κ έκτοτε εδώ κ 9μερες κάνει συνέχεια...όταν λέμε συνέχεια το εννοώ....ακόμα κ το βράδυ 2 φορές....οχι πολλά σε ποσότητα αλλά κάνει....σε χρώμα κ υφή είναι όπως πρέπει.... Το παιδί δεν δείχνει ενόχληση κ η γιατρός το βρίσκει οκ....

Εγώ όμως παραξενευομαι....είναι άλλο να κάνει 2-3 φορές π.χ την ημέρα κ άλλο να έχει από λίγα σε κάθε πάνα...

Έχει τύχει σε καμία αυτό? Κ γίνεται κάθε μέρα 9μερες τώρα οπότε δεν μπορώ να θεωρήσω ότι φταίει η διατροφή μου γιατί δεν τρώω πάντα τα ίδια...να σημειώσω ότι δεν πέρασε ούτε κολικούς ούτε όπως είπα κ πάνω δείχνει ανησυχία....βέβαια κ όταν δεν έκανε κακά πάλι μια χαρά έδειχνε....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου !

Κι εμένα νορμάλ μου φαίνεται. Ο πρώτος μου ειδικότερα στις αρχές τα έκανε 10-13 φορές, δλδ μετά από κάθε θηλασμό. Ο δεύτερος μπορεί να έκανε 1 φορά στις 10-12 μέρες από την άλλη. Κι αυτό νορμάλ για τα μωρά που θηλάζουν. 

Τώρα τελευταία, βέβαια είμαστε πιο μεγάλοι, τυχαίνει και μου κάνει 3 φορές σε μια μέρα από λίγο. Κι αυτό όμως δεν με ανησυχεί.

Πόσες φορές δλδ κάνει ; 6-8? Και από ποσότητα λες είναι λίγο άρα σαν να λερώνει τις μισές πάνες στην πραγματικότητα. 

Επίσης μια ερώτηση, πόσα γεύματα δίνεις συμπλήρωμα και γιατί αν επιτρέπεται; 

Στα μωρά που θηλάζουν κι κενώσεις έχουν διακυμάνσεις γιατί πολλές φορές δεν χρειάζεται να αποβάλλουν κάποιο συστατικό οπότε δεν κάνουν ενώ στη φόρμουλα τα κάνουν πιο συχνά, μήπως αυξησες τα γεύματα με φόρμουλα και γι'αυτό τα κάνει περισσότερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου !

Κι εμένα νορμάλ μου φαίνεται. Ο πρώτος μου ειδικότερα στις αρχές τα έκανε 10-13 φορές, δλδ μετά από κάθε θηλασμό. Ο δεύτερος μπορεί να έκανε 1 φορά στις 10-12 μέρες από την άλλη. Κι αυτό νορμάλ για τα μωρά που θηλάζουν. 

Τώρα τελευταία, βέβαια είμαστε πιο μεγάλοι, τυχαίνει και μου κάνει 3 φορές σε μια μέρα από λίγο. Κι αυτό όμως δεν με ανησυχεί.

Πόσες φορές δλδ κάνει ; 6-8? Και από ποσότητα λες είναι λίγο άρα σαν να λερώνει τις μισές πάνες στην πραγματικότητα. 

Επίσης μια ερώτηση, πόσα γεύματα δίνεις συμπλήρωμα και γιατί αν επιτρέπεται; 

Στα μωρά που θηλάζουν κι κενώσεις έχουν διακυμάνσεις γιατί πολλές φορές δεν χρειάζεται να αποβάλλουν κάποιο συστατικό οπότε δεν κάνουν ενώ στη φόρμουλα τα κάνουν πιο συχνά, μήπως αυξησες τα γεύματα με φόρμουλα και γι'αυτό τα κάνει περισσότερο;

Γεύματα θα δώσω δύο 90μλ πρωί απόγευμα (μετά από θηλασμό κ θα πιει όσο θέλει) κ μέσα στην ημέρα αν έχει πολύ γκρίνια θα φτιάξω 60μλ που μπορεί κ να μην τα πιει.... 

Ξεκινήσαμε μεικτή διατροφή γιατί κάποιες εβδομάδες έπαιρνε κάτω από 100γρ ή και καθόλου όσο έκανα αποκλειστικό κ μάλιστα ενώ ήταν στο στήθος οπότε κ όσο ζητούσε (πρακτικά όλη μέρα). Εμένα αυτό με αγχωνε πολύ οπότε ήταν δική μου απόφαση που δεν βρήκε βέβαια κ την παιδίατρο αντίθετη.

Πρέπει να κάνει γύρω στις 10 φορές ...γιατί κάνει κ το βράδυ στον ύπνο του. Περίπου 6-8 φορές θα τον αλλάξω μέχρι τις 19:00 το απόγευμα π κοιμάται για βράδυ. Κ πάντα θα έχει λερώσει από λίγο ή μπορεί μια πάνα τ να είναι καθαρή από κακά όπως έγινε πριν από λίγο συγκεκριμένα που τον είχα αλλάξει στις 9 το πρωί κ ως τώρα δεν είχε κάνει ξανά κακά. 

Κ μέσα στη νύχτα θα τον αλλάξω 2 φορές με κακά οπότε συνολικά 10 φορές.

Πιο πολύ μου έκανε εντύπωση γιατί στον πρώτο μου γιο που έπινε πολύ συμπλήρωμα (για άλλους λόγους τότε) έκανε μια φορά ή 2 κακά. Κ μου φάνηκε παράξενο τώρα ο μπέμπης που κυρίως θηλάζει να κάνει τόσες πολλές φορές.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Γεύματα θα δώσω δύο 90μλ πρωί απόγευμα (μετά από θηλασμό κ θα πιει όσο θέλει) κ μέσα στην ημέρα αν έχει πολύ γκρίνια θα φτιάξω 60μλ που μπορεί κ να μην τα πιει.... 

Ξεκινήσαμε μεικτή διατροφή γιατί κάποιες εβδομάδες έπαιρνε κάτω από 100γρ ή και καθόλου όσο έκανα αποκλειστικό κ μάλιστα ενώ ήταν στο στήθος οπότε κ όσο ζητούσε (πρακτικά όλη μέρα). Εμένα αυτό με αγχωνε πολύ οπότε ήταν δική μου απόφαση που δεν βρήκε βέβαια κ την παιδίατρο αντίθετη.

Πρέπει να κάνει γύρω στις 10 φορές ...γιατί κάνει κ το βράδυ στον ύπνο του. Περίπου 6-8 φορές θα τον αλλάξω μέχρι τις 19:00 το απόγευμα π κοιμάται για βράδυ. Κ πάντα θα έχει λερώσει από λίγο ή μπορεί μια πάνα τ να είναι καθαρή από κακά όπως έγινε πριν από λίγο συγκεκριμένα που τον είχα αλλάξει στις 9 το πρωί κ ως τώρα δεν είχε κάνει ξανά κακά. 

Κ μέσα στη νύχτα θα τον αλλάξω 2 φορές με κακά οπότε συνολικά 10 φορές.

Πιο πολύ μου έκανε εντύπωση γιατί στον πρώτο μου γιο που έπινε πολύ συμπλήρωμα (για άλλους λόγους τότε) έκανε μια φορά ή 2 κακά. Κ μου φάνηκε παράξενο τώρα ο μπέμπης που κυρίως θηλάζει να κάνει τόσες πολλές φορές.  

Η αλήθεια είναι ότι στο θηλασμό, τουλάχιστον στις αρχές , το νορμάλ είναι να είναι στο στήθος όλη μέρα . Το ότι δεν έπαιρνε βάρος είναι λόγος να πάρει συμπλήρωμα αλλά όχι απαραίτητα να συνεχίσει έτσι . 9/10 παιδιάτρους δεν γνωρίζουν αρκετά για το θηλασμό, δεν είναι η δουλειά τους εξάλλου. Απ' ότι λες το συμπλήρωμα που πίνει είναι μηδαμινό, για μένα δεν το χρειάζεται καν ! Αν θέλεις υπάρχουν εθελοντικές ομάδες με συμβούλους γαλουχίας που μπορούν να σε ενημερώσουν σωστά και να σε κατευθύνουν. Αν θέλεις σου στέλνω σε πμ αυτή που με βοήθησε εμένα , μέσω μέιλ και τηλεφώνου μιλήσαμε.

Οι κενώσεις εμένα δεν με ανησυχούν! Από την στιγμή που έχουν νορμάλ χρώμα κλπ κλπ κανένα πρόβλημα ! Και η παιδίατρος σου το ίδιο είπε ! Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου ❤️ 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/11/2022 at 11:58 ΠΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Γεύματα θα δώσω δύο 90μλ πρωί απόγευμα (μετά από θηλασμό κ θα πιει όσο θέλει) κ μέσα στην ημέρα αν έχει πολύ γκρίνια θα φτιάξω 60μλ που μπορεί κ να μην τα πιει.... 

Ξεκινήσαμε μεικτή διατροφή γιατί κάποιες εβδομάδες έπαιρνε κάτω από 100γρ ή και καθόλου όσο έκανα αποκλειστικό κ μάλιστα ενώ ήταν στο στήθος οπότε κ όσο ζητούσε (πρακτικά όλη μέρα). Εμένα αυτό με αγχωνε πολύ οπότε ήταν δική μου απόφαση που δεν βρήκε βέβαια κ την παιδίατρο αντίθετη.

Πρέπει να κάνει γύρω στις 10 φορές ...γιατί κάνει κ το βράδυ στον ύπνο του. Περίπου 6-8 φορές θα τον αλλάξω μέχρι τις 19:00 το απόγευμα π κοιμάται για βράδυ. Κ πάντα θα έχει λερώσει από λίγο ή μπορεί μια πάνα τ να είναι καθαρή από κακά όπως έγινε πριν από λίγο συγκεκριμένα που τον είχα αλλάξει στις 9 το πρωί κ ως τώρα δεν είχε κάνει ξανά κακά. 

Κ μέσα στη νύχτα θα τον αλλάξω 2 φορές με κακά οπότε συνολικά 10 φορές.

Πιο πολύ μου έκανε εντύπωση γιατί στον πρώτο μου γιο που έπινε πολύ συμπλήρωμα (για άλλους λόγους τότε) έκανε μια φορά ή 2 κακά. Κ μου φάνηκε παράξενο τώρα ο μπέμπης που κυρίως θηλάζει να κάνει τόσες πολλές φορές.  

Καταρχήν συμφωνω με όλα όσα είπε η @Christine_! Από εκεί κ πέρα κ μένα που θήλαζε αποκλειστικά έκανε κάπου στις 7 φορές τη μέρα οπότε μια χαρά νορμάλ μου φαίνεται! Ίσα ίσα που καμιά φορά η φόρμουλα πέφτει βαριά κ μπορεί να κάνει κ δυσκοιλιότητα...

Όλα καλά πάντως,μην ανησυχείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/11/2022 at 12:31 ΠΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα,

Έχω μια ανησυχία σχετικά με το 3,5 μηνων μωρό μου. Αρχικά να πω ότι κάνουμε μεικτη διατροφή κ κυρίως θηλάζει. Τους 3 πρώτους μήνες δεν έκανε κάθε μέρα κακά (με εξαίρεση τις πρώτες 2εβδομαδες). Άλλοτε μέρα παρά μέρα άλλοτε κάθε δύο μέρες... Επειδή πρόσφατα έφτασε σχεδόν εβδομάδα χωρίς να ενεργήθει έδωσα χαμομήλι (μιλουπα ανακατεμένο σε σκόνη γάλα) έπειτα από παρότρυνση της παιδιάτρου . Θεώρησε ότι εφόσον πίνει κ συμπλήρωμα (δεν κάνει εξολοκλήρου γεύματα με ξένο) πρέπει να ενεργείται πιο συχνά. Έδωσα ένα γεύμα μια μέρα κ έκανε μετά από καμιά ώρα.

Μετα από 3μερες δίνω πάλι κ έκτοτε εδώ κ 9μερες κάνει συνέχεια...όταν λέμε συνέχεια το εννοώ....ακόμα κ το βράδυ 2 φορές....οχι πολλά σε ποσότητα αλλά κάνει....σε χρώμα κ υφή είναι όπως πρέπει.... Το παιδί δεν δείχνει ενόχληση κ η γιατρός το βρίσκει οκ....

Εγώ όμως παραξενευομαι....είναι άλλο να κάνει 2-3 φορές π.χ την ημέρα κ άλλο να έχει από λίγα σε κάθε πάνα...

Έχει τύχει σε καμία αυτό? Κ γίνεται κάθε μέρα 9μερες τώρα οπότε δεν μπορώ να θεωρήσω ότι φταίει η διατροφή μου γιατί δεν τρώω πάντα τα ίδια...να σημειώσω ότι δεν πέρασε ούτε κολικούς ούτε όπως είπα κ πάνω δείχνει ανησυχία....βέβαια κ όταν δεν έκανε κακά πάλι μια χαρά έδειχνε....

 

Καλησπέρα λίγο καθυστερημένα ειδα το μνμ αλλά θα σου πω και εγω πως κάνει το δικό μου μωρακι 

εχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών θηλάζω αποκλείστηκα.. το πρώτη διάστημα μέχρι περίπου 1,5 μηνών έκανε κακακια 7-8 φορές την μέρα και ήταν σε ποσότητα πολλα σε σημείο που να λερώνετε κιολας 

τώρα κάνει 3-4 φορές την μέρα πάλι αρκετα αλλά το βράδυ που κοιμάται πλέον σταμάτησε να κάνει.. νομίζω είναι οκ πάντως το να ενεργείτε το μωρο με καλά κακακια ας είναι πολλές φορές δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί

εμένα πιο πολύ θα με έπιανε άγχος αν δεν εκανε κάθε μερα… αν και διαβάσω από τις άλλες κοπέλες δεν είναι πρόβλημα ούτε αυτό ( δεν το ήξερα )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα λίγο καθυστερημένα ειδα το μνμ αλλά θα σου πω και εγω πως κάνει το δικό μου μωρακι 

εχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών θηλάζω αποκλείστηκα.. το πρώτη διάστημα μέχρι περίπου 1,5 μηνών έκανε κακακια 7-8 φορές την μέρα και ήταν σε ποσότητα πολλα σε σημείο που να λερώνετε κιολας 

τώρα κάνει 3-4 φορές την μέρα πάλι αρκετα αλλά το βράδυ που κοιμάται πλέον σταμάτησε να κάνει.. νομίζω είναι οκ πάντως το να ενεργείτε το μωρο με καλά κακακια ας είναι πολλές φορές δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί

εμένα πιο πολύ θα με έπιανε άγχος αν δεν εκανε κάθε μερα… αν και διαβάσω από τις άλλες κοπέλες δεν είναι πρόβλημα ούτε αυτό ( δεν το ήξερα )

Τα μωράκια που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και 15 μέρες να τα κάνουν χωρίς αυτό να αποτελεί πρόβλημα! 

Να σου ζήσει το μωράκι σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Τα μωράκια που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και 15 μέρες να τα κάνουν χωρίς αυτό να αποτελεί πρόβλημα! 

Να σου ζήσει το μωράκι σου !

Ευχαριστώ πολύ 💕

Ναι δεν το γνώριζα αυτό εδω στο φόρουμ το είχα διαβάσει ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κι εγώ όταν ήμουν έγκυος τα πρώτα συμπτώματα ήταν πολύ πρησμένο στήθος που πόναγε απίστευτα και πονάκια στην κοιλιά όπως αυτά της περιόδου. Επειδή αυτά τα έχω πάντα και σαν συμπτώματα περιόδου (όχι τόσο έντονα όμως όσον αφορά το στήθος), στην αρχή πίστευα πως απλά είναι να μου έρθει η περίοδος. Όπως λες κι εσύ όμως, αυτό συνέβαινε 2-3 μέρες πριν έρθει η περίοδος. Όταν είδα ότι είχε φτάσει μια βδομάδα με αυτά τα συμπτώματα και η περίοδος άφαντη, τότε σκέφτηκα πως πρέπει να κάνω ενα τεστ! Χρονικά κι εμένα έγινε ακριβώς το ίδιο, τα συμπτώματα ξεκίνησαν 1 εβδομάδα μετά την ωορρηξία, και άλλη 1 εβδομάδα μετά, δηλαδή στην αναμενόμενη περίοδο, έκανα το τεστ. Καλή επιτυχία σου εύχομαι, να κάνεις ένα τεστακι ή μια χοριακη και περιμένουμε νέα σου! ❤️
    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Με το καλό να μεταφέρεις! Κι εγώ με 4ΑΑ έχω τον μπεμπουλη μου🥰 είμαι σίγουρη για την επιτυχία❤️
    • Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;; Πώς είναι τα μπεμπέκια σας;; Εγώ έχω φουσκώσει αρκετά με αποτέλεσμα να μη κλείνουν παντελόνια και μπουφάν και ο μπόμπιρας μου εδώ κ δύο εβδομάδες είναι δραστήριος μέσα στην κοιλιά μου! Ξεκίνησα να τον νιώθω στις 16 εβδομάδες αρκετά νωρίς για πρώτη κύηση κ σήμερα που είμαι 18+1 τον νιώθω πλέον κ σε όρθια θέση. Πήγαμε στον γιατρό κ είναι μεγάλο μωρό με βάση τις μέρες της εξωσωματικής...στην ανάπτυξή του ήταν μπροστά 4 μέρες και τώρα φαίνεται 7 μέρες μπροστά. Επιβεβαιώνει την εμβρυολογο που 5 ημερών βλαστοκύστη μας είπε ότι εξελίσσεται δυναμικά κ μπορεί να έχει φτάσει και 6ης ημέρας τη μέρα της εμβρυομεταφοράς. Πάντως βρε κορίτσια τι όμορφα ανθρωπακια κουβαλάμε μέσα μας!!! Μου φαίνεται απίστευτο που τον νιώθω...🤰 Επίσης, έκλεισα για ραντεβού για τη β-επιπεδου σε ένα μήνα! Εσείς σε τι φάση είστε;;;
    • Γενικα βλέπω πως οι παιδίατροι έχουν τελείως άλλη τακτική με τις τροφες 🤷‍♀️ πχ εμένα στην αρχή μου είπε ότι έχει σπόρια μέσα δεν το δίνουμε όπως φράουλα ακτινίδιο ντομάτα μελιτζάνα τέτοια τα αποφεύγουμε όταν είναι πολύ μικρά  το αχλάδι βοηθάει στο έντερο από φρούτα  Κοιτα αυτά θα έχεις με την επιθυμία του φαγητού σήμερα μπορεί να τρώει κάτι και να στο κόψει απότομα να μην το θέλει καθόλου και μετά από 2-3 μήνες να αρχίσει πάλι να το τρώει δεν είναι στάνταρ αυτό ή επειδή ξεκίνησε με όρεξη να τρώει πως θα τρώει κάθε φορά με την ίδια όρεξη είναι φάσεις που παίρνανε εμενα ακόμα και τώρα είναι μερες που τρώει καλά και άλλες πάλι όχι  Με τα κακα περάσαμε μια μικρή φάση που έκλεγε όταν έκανε αλλά όχι τόσο πολύ όπως το περιγράφεις εσυ είχε τυχει να βγάλει λίγο αίμα μια φορά αλλά ήταν από το σφίξιμο ερεθίστηκε (είχα στείλει φωτο στην γιατρό και τα είδε ) επειδη με τα κιλά της δεν έχει θέμα να πεις ωχ αμάν να φαει σιγά σιγά θα στρώσει τώρα για την δυσκηλιοτητα δεν ξέρω να βοηθησω αλλά μου είχαν πει πως μια  μπατονέτα με λίγο ελαιόλαδο να την κανείς στο πωπω βοηθάει να ενεργηθεί βέβαια δεν ξέρω αν δουλεύει δεν το έχω δοκιμάσει εγω
    • Ευχαριστω κατ μου!!!!! ❤️😊 ελπιζω να μας πεις κι εσυ πολυ ευχαριστα νεα!!!!!! 🙏 εχε πιστη στα εμβρυακια σου!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...