Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερμηνεία ορμονολογικων εξετάσεων (?)


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των ορμονολογκων εξετάσεων που έκανα τη δεύτερη μέρα της περιόδου, αλλά δε μπορώ να τα ερμηνεύσω καθώς δε μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει "ωχρινικη φάση" κλπ...

Έχω καταλάβει ότι κάποιες τιμές είναι χαμηλές αλλά όχι αυτές που μου είχε πει ο γιατρός σε προηγούμενη εξέταση. Εγώ θεωρώ ότι έχω χαμηλή οιστραδιόλη και προγεστερόνη, και υψηλή ελεύθερη τεστοστερόνη.

Ο γιατρός ισχυρίζεται ότι είναι χαμηλή μόνο η FSH. Σας γράφω τα αποτελέσματα εδώ, ώστε να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Φυσικά και έχω αύριο ραντεβού με το γιατρό, όπου και θα τον ρωτήσω, αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας:

 

FSH: 6.15

LH: 3.69

Προλακτίνη: 8.7

Προγεστερόνη: 0.63

Οιστραδιόλη: 26.6

Τεστοστερόνη: 0.2

Ελεύθερη Τεστοστερόνη: 2.53

 

TSH: 1.081

FT4: 11.42

Ft3: 2.627

Anti-TPO: <28

Anti-tg: 1.1

 

Σας παρακαλώ, δώστε μου τα φώτα σας! Ευχαριστώ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η elena1990 είπε:

Καλημέρα σας.

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των ορμονολογκων εξετάσεων που έκανα τη δεύτερη μέρα της περιόδου, αλλά δε μπορώ να τα ερμηνεύσω καθώς δε μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει "ωχρινικη φάση" κλπ...

Έχω καταλάβει ότι κάποιες τιμές είναι χαμηλές αλλά όχι αυτές που μου είχε πει ο γιατρός σε προηγούμενη εξέταση. Εγώ θεωρώ ότι έχω χαμηλή οιστραδιόλη και προγεστερόνη, και υψηλή ελεύθερη τεστοστερόνη.

Ο γιατρός ισχυρίζεται ότι είναι χαμηλή μόνο η FSH. Σας γράφω τα αποτελέσματα εδώ, ώστε να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Φυσικά και έχω αύριο ραντεβού με το γιατρό, όπου και θα τον ρωτήσω, αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας:

 

FSH: 6.15

LH: 3.69

Προλακτίνη: 8.7

Προγεστερόνη: 0.63

Οιστραδιόλη: 26.6

Τεστοστερόνη: 0.2

Ελεύθερη Τεστοστερόνη: 2.53

 

TSH: 1.081

FT4: 11.42

Ft3: 2.627

Anti-TPO: <28

Anti-tg: 1.1

 

Σας παρακαλώ, δώστε μου τα φώτα σας! Ευχαριστώ!

 

Δεν ξέρω να απαντήσω για την τεστοστερόνη, όλες οι άλλες μου φαίνονται καλές! Η προγεστερόνη είναι χαμηλή επειδή είσαι δεύτερη μέρα, αν θες να δεις πραγματικά την τιμή της πρέπει να την κάνεις περίπου μια βδομάδα πριν την περίοδο. Για τη μέρα που την έκανες είναι μια χαρά!

Επίσης η ωχρινικη φάση είναι η φάση από την ωορρηξία ως την περίοδο όπου το ωάριο γίνεται ωχρό σωμάτιο κ αν δεν μείνεις έγκυος αποβάλλεται με την περίοδο.

Εννοείται ότι θα τα πας να τα δει γιατρός εδώ λέμε εμπειρίες αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να βασιστείς απλά σε γνώμες. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Zenia z είπε:

Η fsh σου είναι μια χαρα, και η οιστραδιολη σου όσο πρέπει. Αύριο θα στα πει κ ο γιατρός να μην ανησυχείς!!

Μόλις γύρισα από το γιατρό. Θεωρεί την οιστραδιόλη μου πολύ χαμηλή. Την περίμενε γύρω στο 45. 

Επίσης θεωρεί πως η FSH είναι επίσης λίγο χαμηλή και ότι η τεστοστερόνη η ελεύθερη, είναι πολύ τσιμπημενη. Την περίμενε 0.5-1.00 και είναι 2.53.

 

Δε με κατατοπίσε, απλώς μου έγραψε κι άλλες εξετάσεις να γίνουν στις 8 Δεκέμβρη. Μαζί και ΑΜΗ.

Δε νιώθω ανακουφισμένη πάντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/11/2022 at 5:47 ΜΜ, ο/η elena1990 είπε:

Μόλις γύρισα από το γιατρό. Θεωρεί την οιστραδιόλη μου πολύ χαμηλή. Την περίμενε γύρω στο 45. 

Επίσης θεωρεί πως η FSH είναι επίσης λίγο χαμηλή και ότι η τεστοστερόνη η ελεύθερη, είναι πολύ τσιμπημενη. Την περίμενε 0.5-1.00 και είναι 2.53.

 

Δε με κατατοπίσε, απλώς μου έγραψε κι άλλες εξετάσεις να γίνουν στις 8 Δεκέμβρη. Μαζί και ΑΜΗ.

Δε νιώθω ανακουφισμένη πάντως!

Αλήθεια? Εγώ θυμάμαι ο γιατρός έλεγε πάνω από 20 είναι καλά. Κ η fsh σου είναι μέσα στα όρια.. σίγουρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων σου δεν είναι για να σκας..ενταξει έκανε ένα σχόλιο για το τι θεωρεί  ιδανικό αλλά δεν είναι άσχημα τα πράγματα.  Για την τεστοστερονη δε γνωρίζω. Θα κάνεις  κ την αμη σου να έχεις κ μια εικόνα των αποθεμάτων σου. Είσαι κ μικρή από ότι βλέπω από το name σου. Όλα καλά θα πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/11/2022 at 11:52 ΠΜ, ο/η Zenia z είπε:

Αλήθεια? Εγώ θυμάμαι ο γιατρός έλεγε πάνω από 20 είναι καλά. Κ η fsh σου είναι μέσα στα όρια.. σίγουρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων σου δεν είναι για να σκας..ενταξει έκανε ένα σχόλιο για το τι θεωρεί  ιδανικό αλλά δεν είναι άσχημα τα πράγματα.  Για την τεστοστερονη δε γνωρίζω. Θα κάνεις  κ την αμη σου να έχεις κ μια εικόνα των αποθεμάτων σου. Είσαι κ μικρή από ότι βλέπω από το name σου. Όλα καλά θα πανε!!

Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως χαόθηκα λίγο. Παλιότερα, για να μείνω έγκυος, είχα κάνει επέμβαση λαπαροσκοπικά (καυτηριασμό κύστεων) και έμεινα έγκυος λίγες μέρες μετά, στην κυριολεξία. Το έχω γράψει και σε άλλο σημείο. Και νομιζα ότι με την ίδια επέμβαση, θα μπορώ να ξαναγίνω μαμά. Αλλά τώρα δεν έχω κύστες. Υπάρχει, όμως, πάλι το ενδεχόμενο πολυκυστικων ωοθηκών, κι ας μην υπάρχουν κύστες.

 

Εύχομαι απλώς να μπορώ να κάνω παιδί με απλές θεραπείες και να μη χρειαστεί ξανά λαπαροσκόπηση και σαλπιγγογραφια. Εύχομαι σε όλες μας το καλύτερο. Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση!!

Σε μιάμιση βδομάδα θα κάνω και την ΑΜΗ και θα έχω μια γενική εικόνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...