Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πότε πραγματοποιείται η σύλληψη;


MELIA

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

marinina, εμενα( παρομοια περιπτωση) μου εδωσε τα serpafar για να κανω ωοθηλακιορρηξια πιο ευκολα... αν θες μπορω να σου γραψω λεπτομερειες.....:)

kariofilia, πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος (βεβαια ειναι και ο πιο ακριβος) ειναι να πηγαινεις καθε μηνα στον γιατρο σου για μετρηση ωοθηλακιου... να ξερεις ποτε εχεις ωορρηξια σε τι μεγεθος βρισκεται το ωοθηλακιο σου και ποτε περιπου ειναι η καταλληλη στιγμη για επαφη....;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τις μέλλουσες.

πριν ένα χρόνο ακριβώς είχα μία αποβολή πέρασα τόσους μήνες μαρτυρικούς μέχρι να ξαναμείνω και ο Θεός με βοήθησε και έμεινα έγκυος ακρίβώς την ίδια ημερομηνία με την πρώτη μου αποτυχία. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα και αύριο θα πάω στον γιατρό. Ήθελα να σας πω ότι φοβάμαι πολύ όσο θα πλησιάζει ο Φεβρουάριος μην μου ξανασυμβεί το ίδιο. Έχει τύχει σε καμία κάτι αντίστοιχο, θέλω να ησυχάσω με αυτό το θέμα γιατί με αγχώνει πολύ.:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ 10 ΜΗΝΕΣ. ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ Κ ΕΕΧΟΝΤΑΙ Κ Τ'ΑΛΛΑ.

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΑ?:side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ! Κ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΤΠΤ. ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ (29 ΜΕΡΕΣ) ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ...:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ:cheer: ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!ειστε πολυ ευχαριστη παρεα!ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας εαν υπαρχει αντιστοιχη περιπτωση.Εχω πολυκυστικες ωοθηκες και προσπαθουμε με τον αντρα μου εδω και 4 μήνες για μωρακι.εχουμε κανει & οι 2 ολες τις εξετασεις και τους 2 τελευταιους μηνες ο γιατρος μου εδωσε serpafar αλλα τιποτα...την 2 φορα μαλιστα καναμε ανα 2 μερες κολπικο ωορηξιας για να δούμε το αυγουλακι μας το οποιο εφτασε ως 16,5mm αλλα δεν θελησε να σπασει.ο γιατρος ειπε οτι δεν εχουμε ωορηξια καθε μηνα αλλα εγω απογοητευκα καθως πιστευα οτι με τη βοηθεια των χαπιων θα γινοταν κατι...τωρα πρεπει να περιμενω ποτε θα θυμηθει να ρθει η επομενη περιοδος.Τι να κανω βρε κοριτσια?Ξερει καμμια σας την αγωγη αυτη?:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λιβελουλες ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΜΑΜΜΥ.... :)

ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΓΩΓΗ.... ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η 2Η ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑ....

ΤΟΝ ΠΡΟΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 2 ΑΒΓΟΥΛΑΚΙΑ... ΣΤΗΝ 12Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΜΕΓΕΘΗ: 19,5 ΚΑΙ 16 ΧΙΛ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ.... ΟΜΩΣ... ΤΖΙΦΟΣ!!!:(

ΘΑ ΔΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.....

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟΝ 2ο Η 3ο ΜΗΝΑ Μ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΠΕΤΥΧΑΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....;)

ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.... ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ? ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟΝ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΙΧΑ ΥΨΗΛΗ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ....:S ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ.... ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΜΟΥ...:angry:

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ....:unsure:

ΓΡΑΨΕ ΜΑΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΙΔΙΑ Η ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ.ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΟΚ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΠΑΙΡΝΩ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΥΨΗΛΗ ΤΕΣΤΟΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑΚΤΙΚΟ ΚΥΚΛΟ.ΟΠΟΤΕ ΛΑΧΕΙ.:blink: ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ Η ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ?ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΗΝ 3Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ 1 ΠΡΩΙ 1 ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ 1 ΒΡΑΔΥ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΡΑΓΕ?:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λιβελουλες εμενα μου ειχε πει απο την 3 μερα και για 5 μερες... 1 πρωι και 1 βραδυ... Μου ειχε πει ομως οτι μπορουσα και μονο ενα την ημερα για την πρωτη φορα.... και οτι η ποσοτητα πηγαινει αναλογα με το προβλημα....

Δεν εχω πολυκυστικες.... ειμαι στα ορια...:blink::S

Δεν καταλαβαινω το εξης.... αφου παιρνεις αντισυλληπτικα ηδη πως γινεται να συνεχιζεις να εχεις υψηλη τεστοστερονη????:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

libeloules kai scarlet egw ksekinisa tin idia agwgi alla apo tin 5 mera tou kuklou 1 prwi k 1 bradu. to abgoulaki mou megalwse kai espase tin 15 mera tou kuklou. piga paraskeui sti giatro kai itan 12,5 xil kai mou eipe na paw kai tin deutera na me dei.. alla gia kalo kai gia kako mou sunestise na erthw se epafi me ton antra mu kata tin kuriaki wste an spasei na to prolavoume.. etsi ki egine, ti deutera pou piga na doume posa xiliosta einai to abgoulaki mas to eidame spasmeno... opote mesa se 2 meres megalwse toso apotoma wste na spasei (fusiologiko mou eipe i giatros.. sumvainei suxna) .Twra perimenw na perasoun oi meres kai na kanw test gia na doume ti kaname... bebaia exw kapoia sumptwmata opos enan elafru pono xamila stin koilia san travigma, suxnoouria kai pono sti mesi... mporei kai na einai idea mou kai na min sumvainei tpt.. alla upomoni 1,5 vdomada kai tha exw ta apotelesmata:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιβελουλες μην αγχωνεσαι. Δεν ξερω να σου πω καποια συνταγη που κανει παιδια αλλα να ξερεις οτι οσο αγχωνεσαι δεν κανεις τιποτα. Αν προσπαθειτε 4 μηνες ειναι λιγοι. Εχεις ενα χρονο μπροστα σου για να αρχισεις να ανυσηχεις. :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Είμαι καινούρια εδώ! Είμαι περίπου 13 ή 14 εβδομάδων έγκυος κι ήθελα να μοιραστώ την δική μου εμπειρία επί του θέματος!

Λοιπόν, στις αρχές Σεπτεμβριου επισκέφτηκα τον γυναικολόγο μου για έναν προγεννετικό έλεγχο! Τεστ - παπ, κολποσκόπηση και ψηλάφιση μαστού! Είχαμε σχεδιάσει με τον σύζυγο μου να κάνουμε το γαμήλιο ταξίδι μας και να ξεκινήσουμε ελεύθερα για ένα παιδάκι! Ο γιατρός βρήκε ένα αυγουλάκι στις ωοθήκες μου όπου ωρίμαζε κι ήταν έτοιμο! Μου είπε την 17η ημέρα του κύκλου μου θα ήταν η ιδανικότερη για γονιμοποίηση! Ο κύκλος μου είναι λιγάκι μεγάλος κι ακανόνιστος! Από 30 - 40 ημέρες! Γυρνώντας από το γαμήλιο, ένιωσα τον γνωστό πόνο της περιόδου! Και τελικά αδιάθετησα όταν επιβιβαστήκαμε στο καράβι για Ελλάδα!!

Η τελευταία μου περίοδος ήταν 30 Οκτωβρίου! Και εδώ τίθεται ένα μεγάλο θέμα! Τελικά πότε έγινε η σύλληψη??? Η μητέρα μου, έπιασε τον αδερφό μου κι αργότερα εμένα αμέσως μετά την περιόδο της! Το ίδιο αρκετές γυναίκες από το περιβάλλον μου! Τους μήνες που προσπάθησα να πιάσω στις γόνιμες μέρες πάντα αδιαθετούσα! Και τον τελευταίο μήνα ξεκίνησα αμέσως μετά την περίοδο μου και έπιασα τελικά παιδάκι!

Πιστεύω κατά την γνώμη μου, πως πρέπει ν'αφήνουμε τον εαυτό μας ελεύθερο, να μην αγχωνόμαστε και σίγουρα θα έρθει το παιδάκι πριν καν το καταλάβουμε! Το άγχος επί του θέματος είναι ο χειρότερος σύμμαχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λιβελουλες έγραψε:

Καλησπερα κοριτσια!ειστε πολυ ευχαριστη παρεα!ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας εαν υπαρχει αντιστοιχη περιπτωση.Εχω πολυκυστικες ωοθηκες και προσπαθουμε με τον αντρα μου εδω και 4 μήνες για μωρακι.εχουμε κανει & οι 2 ολες τις εξετασεις και τους 2 τελευταιους μηνες ο γιατρος μου εδωσε serpafar αλλα τιποτα...την 2 φορα μαλιστα καναμε ανα 2 μερες κολπικο ωορηξιας για να δούμε το αυγουλακι μας το οποιο εφτασε ως 16,5mm αλλα δεν θελησε να σπασει.ο γιατρος ειπε οτι δεν εχουμε ωορηξια καθε μηνα αλλα εγω απογοητευκα καθως πιστευα οτι με τη βοηθεια των χαπιων θα γινοταν κατι...τωρα πρεπει να περιμενω ποτε θα θυμηθει να ρθει η επομενη περιοδος.Τι να κανω βρε κοριτσια?Ξερει καμμια σας την αγωγη αυτη?:blush:

Καλημέρα... και εγω κάνω αυτή την αγωγή αλλά παιρνω κλομιφαίνη... το ίδιο είναι με τα seprafar.΄Όμως οταν μεγαλώσουν τα ωοθηλάκια την 13η μερα περιπου του κυκλου κάνω μια ένεση για να σπάσουν και να γινει ωορηξια. λέγεται pregnyl... kai se 36 ωρες μεσα κάνεις ωορηξία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα... είμαι new και βρήσκο πολυ ενδιαφέροντα όλα αυτα που συζητάτε.... Και εγώ με τον άντρα μου προσπαθούμε 2 χρόνια για μωράκι. Μετά απο αλλαγή γυναικολόγου και επιδη δεν ειχα σταθερό κύκλο αποδίχθεικε πως έχω πολυκηστικές οωθύκες...

Ετσι ξεκίνησα μία θεραπεία για να προκαλέσω οωρυξία και αφου ανταποκρίθηκε ο οργανισμός μου και είχα γόνιμη ημέρα, τώρα περιμένω τα αποτελέσματα... Σήμερα κανονικά είναι να μου έρθει περίοδος και ακόμη κανένα σημάδι του... Εύχομαι να κάνω τέστ και να βγεί θετικό... Πόσες ημέρες λέτε να περιμένω ακόμη για να κάνω τεστ εγκυμοσήνης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEIA SAS EIMAI KAINOYRGIA STO FORUM!! POLY ENDIAFEROYSA H PAREOYLA SAS!! NA RWTHSW KATI POY ISWS KSERETE. EIMAI STIS GONIMES MERES EDW KAI 4 ME 5 MERES. EXW TA SYNH8ISMENA SYMPTWMATA(YGRA K PONO XAMHLA AP'T'ARISTERA) ALLA MOY EXEI KRATHSEI PERISSOTERO APO KA8E ALLH FORA. SYNH8WS MOY KRATAEI 2 ME 3 TO POLY MERES. EINAI FYSIOLOGIKO?? EYXARISTW PROKATAVOLIKA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΙΡΗ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.....ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΩΟΡΕΞΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ......ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ....ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:)μανουλες και μελουσες μανουλες της παρεας γεια σας σαν κενουργια και γω να σας πω τον προβληματισμο μου εχω πολυ μικρο κυκλο 22 αντε 26 μερες ποτε ειναι οι γονιμες μερες μου? ...και οτι δυστιχος εδω και6 μηνες που προσπαθουμε τσιφος :S να εισται ολλες καλα
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...