Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιαγιάδες : συνοδοιπόροι ή αντίπαλοι;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Θέλω τη συμβουλή σας. Η μαμά μου μένει μακριά και έχω ξεχάσει την πιθανότητα να βοηθήσει σε οτιδήποτε με την μπέμπα. Η πεθερά μου μένει δίπλα σχεδόν. Έχει νευρολογικά προβλήματα, ασχολείται με τον εαυτό της, έχει τις φίλες της και κατ' εντολή ψυχολόγου ζει ως ελεύθερη και ωραία. Ο πεθερός μου αδιαφορεί πλήρως και ο μπαμπάς μου είναι ανάπηρος. Συνεπώς, η μπέμπα είναι συνεχώς μαζί μου μέχρι να γυρίσω στη δουλειά. Στο σούπερ μάρκετ μου την είπε μια γιαγιά ότι κακώς τη βάζω μέσα τη μικρή στα μικρόβια και πως και δεν έχω κάπου να την αφήσω. Δε θα σχολιάσω το ύφος χιλίων καρδιναλιων που είχε. Στο ταχυδρομείο τα ίδια μια άλλη γιαγιά. Από την άλλη τις ακούω να γκρινιάζουν όσες κρατούν εγγόνια ότι δεν αντέχουν. Βρε κοριτσια μου πέραν του ότι θεωρώ πως όταν κάνεις ένα παιδί κατά κύριο λόγο το μεγαλώνεις εσύ ως γονιός, σε όλα αυτά τα σχόλια που θεωρώ ότι συνεπικουρουν στη σκλαβιά της γυναίκας να υποχρεώνεται σε τρίτους να της κρατούν το παιδί ακόμα και για να πάρει κάτι απο το μάρκετ, πώς  απαντάμε και αν απαντάμε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε καταλαβαίνω το λόγο που θα έπρεπε να υποχρεώνουμε τους γονεις μας να προσέχουν τα παιδιά! Σίγουρα αν το κάνουν θα είναι από την καρδιά τους κ επειδή αγαπούν κ θέλουν το εγγόνι τους!! Κ εγώ άμα είναι να πάω σουπερμάρκετ κ δε μπορεί η μαμα μ να το κρατήσει για λίγο θα το πάω μαζί μου! Ίσα ίσα εξοικειώνονται με τα μικρόβια βλέπουν κόσμο γίνονται πιο κοινωνικα! Εγώ δλδ που θα το πάω σχολείο από 4 μηνών είμαι άκαρδη μάνα; Ευτυχως δλδ που υπάρχουν κ αυτά να μπορούμε να τα αφήνουμε για να πάμε δουλεια! Πλέον με ένα μισθό δε βγαίνεις άρα πρέπει να δουλεύουν κ οι δυο!! 
 

να μη δίνεις σημασία σε αυτά τα λόγια! Είναι παλιάς νοοτροπίας, στο εξωτερικό τα παιδιά βλέπουν γιαγιάδες παππούδες κάθε Χριστούγεννα Πάσχα άντε κ σε γενέθλια δεν είναι σαν εμας που ο θεσμός της οικογένειας υπάρχει ακόμα … βλέπεις μάνες με νεογέννητα να τα βγάζουν κ μέσα στο κρύο! Να απαντάς με λόγια που να μην έχουν να σου απαντήσουν κάτι! Ναι δεν έχω κάποιον να το προσέχει έστω 5 λεπτά, ζω μόνη μου, έτσι μαρεσει να παιρνω το μωρό παντού μαζί μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θέλω τη συμβουλή σας. Η μαμά μου μένει μακριά και έχω ξεχάσει την πιθανότητα να βοηθήσει σε οτιδήποτε με την μπέμπα. Η πεθερά μου μένει δίπλα σχεδόν. Έχει νευρολογικά προβλήματα, ασχολείται με τον εαυτό της, έχει τις φίλες της και κατ' εντολή ψυχολόγου ζει ως ελεύθερη και ωραία. Ο πεθερός μου αδιαφορεί πλήρως και ο μπαμπάς μου είναι ανάπηρος. Συνεπώς, η μπέμπα είναι συνεχώς μαζί μου μέχρι να γυρίσω στη δουλειά. Στο σούπερ μάρκετ μου την είπε μια γιαγιά ότι κακώς τη βάζω μέσα τη μικρή στα μικρόβια και πως και δεν έχω κάπου να την αφήσω. Δε θα σχολιάσω το ύφος χιλίων καρδιναλιων που είχε. Στο ταχυδρομείο τα ίδια μια άλλη γιαγιά. Από την άλλη τις ακούω να γκρινιάζουν όσες κρατούν εγγόνια ότι δεν αντέχουν. Βρε κοριτσια μου πέραν του ότι θεωρώ πως όταν κάνεις ένα παιδί κατά κύριο λόγο το μεγαλώνεις εσύ ως γονιός, σε όλα αυτά τα σχόλια που θεωρώ ότι συνεπικουρουν στη σκλαβιά της γυναίκας να υποχρεώνεται σε τρίτους να της κρατούν το παιδί ακόμα και για να πάρει κάτι απο το μάρκετ, πώς  απαντάμε και αν απαντάμε; 

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να απαντας!! Εγω απλα θα ελεγα με υφος περισσοτερων καρδιναλιων «το θελω μαζι μου το παιδι μου οπου κ αν παω, κ ναι μου αρεσει αν γινει κακομαθημενο» (γιατι αυτο θα ηταν η επομενη ερωτηση). Ή θα της ελεγα, «αγαπημενη μου κ συ πρεπει να προσεχεις στο σουπερ μαρκετ, θεριζει ο κορωνοιος τους ηλικιωμενους» Εγω εχασα κ τους 2 γονεις μου προσφατα, τα πεθερικα μου ειναι πολυ μακρια και στην ουσια ειμαι τελειως μονη μου. Βεβαια εδω στην αθηνα δεν εχω αντιμετωπισει τετοιου ειδους ερωτησεις, αλλα επειδη ειμαι κ πολυ τσαουσα και γλωσσου εχω ετοιμες απαντησεις αν μου τυχει!

γενικα ο καθενας να κοιταει τη δουλεια του…..αυτο να λες κ αυτο να σκεφτεσαι. Κουμαντο ο καθενας στο σπιτι του! Αιντε νευριασα τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Κάτι τέτοια βλέπω και μου γυρνάνε τα λαμπάκια, αναμμένα είναι καιρό τώρα. 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην απαντάς σε τέτοια σχόλια που πίστεψε με θα ακούσεις και θα ακούς πολλά! Εγώ στην θέση σου απλά γελάω δυνατά όταν μου λένε τι να κάνω με τα παιδιά μου , της προάλλες ζήτησα λεφτά από μια για πάνες όταν άρχισε να μου λέει πως να το ντύσω και τι να του δώσω να φάει . Και της είπα κι όλας , τι ; Άποψη για την ανατροφή έχουμε , να δώσουμε λεφτά για τα έξοδα δε θέλουμε; Δε πάει έτσι . Και σε κοιτάνε λες και τους είπες ότι το αφήνεις να κοιμάται στο μπαλκόνι. Και αν τους την πεις σου λένε "εντάξει δε σου είπα κάτι , στο λέω με αγάπη" αν δεν έλεγες κάτι δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση τώρα γλυκιά μου περαστικη που έχεις παιδιά , εγγόνια, ξέρεις.. 

Το καλύτερο είναι να γελάς ! Νιώθουν χαζοί! Και δε χαλιεσαι κι όλας!

Εγώ δλδ που δεν έχω που να το αφήσω και το παίρνω από βρέφος μαζί μου στο μαγαζί τι είμαι ; Τέρας! 

"Μα δεν έχεις κάπου να το αφήσεις ;

Ξέρετε θηλάζω 

Ακόμα θηλάζεις; Δε προσφέρεις κάτι... "

Ε Λ Ε Ο Σ !

Τώρα όσων αφορά τις γιαγιάδες παππούδες, είμαι κι εγώ της άποψης ότι τα παιδιά τους τα μεγάλωσαν και είναι δική μας δουλειά να μεγαλώσουμε τα δικά μας. Κάθε βοήθεια δεκτή και ευχάριστη αλλά μόνο με τους δικούς μας όρους. Καθαρά σαν εκτελεστικό όργανο και μόνο. Αδιαπραγματευτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θέλω τη συμβουλή σας. Η μαμά μου μένει μακριά και έχω ξεχάσει την πιθανότητα να βοηθήσει σε οτιδήποτε με την μπέμπα. Η πεθερά μου μένει δίπλα σχεδόν. Έχει νευρολογικά προβλήματα, ασχολείται με τον εαυτό της, έχει τις φίλες της και κατ' εντολή ψυχολόγου ζει ως ελεύθερη και ωραία. Ο πεθερός μου αδιαφορεί πλήρως και ο μπαμπάς μου είναι ανάπηρος. Συνεπώς, η μπέμπα είναι συνεχώς μαζί μου μέχρι να γυρίσω στη δουλειά. Στο σούπερ μάρκετ μου την είπε μια γιαγιά ότι κακώς τη βάζω μέσα τη μικρή στα μικρόβια και πως και δεν έχω κάπου να την αφήσω. Δε θα σχολιάσω το ύφος χιλίων καρδιναλιων που είχε. Στο ταχυδρομείο τα ίδια μια άλλη γιαγιά. Από την άλλη τις ακούω να γκρινιάζουν όσες κρατούν εγγόνια ότι δεν αντέχουν. Βρε κοριτσια μου πέραν του ότι θεωρώ πως όταν κάνεις ένα παιδί κατά κύριο λόγο το μεγαλώνεις εσύ ως γονιός, σε όλα αυτά τα σχόλια που θεωρώ ότι συνεπικουρουν στη σκλαβιά της γυναίκας να υποχρεώνεται σε τρίτους να της κρατούν το παιδί ακόμα και για να πάρει κάτι απο το μάρκετ, πώς  απαντάμε και αν απαντάμε; 

Μου θυμησες ενα περιστατικο πριν 2 χρονια που γεννησα,μολις βγηκα απο το μαιευτηριο επρεπε να ξαναπαω σε 2 μερες γιατι ειχα προβληματα με τον θηλασμο κι ηθελα καθοδηγηση..Μεσα λοιπον στο ασανσερ ηταν μια μεσοκοπη κυριουλα που μου λεει" Μα τι φερνεις μωρο πραμα μες το νοσοκομειο με τοσα μικροβια".. Ηθελα να της ουρλιαξω οτι ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΕ ΜΩΡΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΙ ΑΠΟ ΔΩ ΤΟ ΠΗΡΑ.. Ρωτησε κανεις τη γνωμη της?οχι..Ειδε κατι το οποιο αν δεν μιλουσε θα ειχε μοιραιο αποτελεσμα?οχι...Κοινως επρεπε να πεταχτει να πει την βλακεια της..

Εκτοτε εχω ακουσει διαφορες "θειες" καποιας ηλικιας κυριως εξω σε μαγαζια ή στον δρομο που ουτε τις εχω ξαναδει να εχουν αποψη για κατι και να πρεπει να μου κανουν υποδειξη "παντα για καλο"..

Σ'αυτες λοιπον απλα χαμογελαω και κοιταω απο την αλλη χωρις καν να απαντησω..

Δεν θα τολμουσα ποτε να πω σε καποια μαμα τι να κανει και τι οχι επειδη εγω το θεωρω σωστο ή λαθος!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θέλω τη συμβουλή σας. Η μαμά μου μένει μακριά και έχω ξεχάσει την πιθανότητα να βοηθήσει σε οτιδήποτε με την μπέμπα. Η πεθερά μου μένει δίπλα σχεδόν. Έχει νευρολογικά προβλήματα, ασχολείται με τον εαυτό της, έχει τις φίλες της και κατ' εντολή ψυχολόγου ζει ως ελεύθερη και ωραία. Ο πεθερός μου αδιαφορεί πλήρως και ο μπαμπάς μου είναι ανάπηρος. Συνεπώς, η μπέμπα είναι συνεχώς μαζί μου μέχρι να γυρίσω στη δουλειά. Στο σούπερ μάρκετ μου την είπε μια γιαγιά ότι κακώς τη βάζω μέσα τη μικρή στα μικρόβια και πως και δεν έχω κάπου να την αφήσω. Δε θα σχολιάσω το ύφος χιλίων καρδιναλιων που είχε. Στο ταχυδρομείο τα ίδια μια άλλη γιαγιά. Από την άλλη τις ακούω να γκρινιάζουν όσες κρατούν εγγόνια ότι δεν αντέχουν. Βρε κοριτσια μου πέραν του ότι θεωρώ πως όταν κάνεις ένα παιδί κατά κύριο λόγο το μεγαλώνεις εσύ ως γονιός, σε όλα αυτά τα σχόλια που θεωρώ ότι συνεπικουρουν στη σκλαβιά της γυναίκας να υποχρεώνεται σε τρίτους να της κρατούν το παιδί ακόμα και για να πάρει κάτι απο το μάρκετ, πώς  απαντάμε και αν απαντάμε; 

Δεν καταλαβαίνω.. Είναι σκλαβιά να κρατησει το μωρό η γιαγιά για να κάνει η μαμά η δόλια μια δουλειά με την ησυχία της;;;; μακάρι να είχα και εγώ αυτή την επιλογή!?? Η μαμά μου και αυτή είναι της λογικής της πεθεράς σου...δεν με κρατάει τα παιδιά... Μόνο αν είναι κάτι πολύ σοβαρό... Αλλά αν κρατούσε τα παιδιά για να δουλέψω ας πούμε θα ήταν σκλάβα;;; δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την λέξη....

Και από την άλλη να μην απαντάς καθόλου... Μου έχει τύχει και εμένα γιατί και εγώ παντού με τα παιδιά πηγαίνω ακόμα.. Και απαντώ "και τι να κάνω; να τα αφήσω μόνα τους σπίτι;" και σταματανε... 

Φιλιά και καλή δύναμη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Δεν καταλαβαίνω.. Είναι σκλαβιά να κρατησει το μωρό η γιαγιά για να κάνει η μαμά η δόλια μια δουλειά με την ησυχία της;;;; μακάρι να είχα και εγώ αυτή την επιλογή!?? Η μαμά μου και αυτή είναι της λογικής της πεθεράς σου...δεν με κρατάει τα παιδιά... Μόνο αν είναι κάτι πολύ σοβαρό... Αλλά αν κρατούσε τα παιδιά για να δουλέψω ας πούμε θα ήταν σκλάβα;;; δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την λέξη....

Και από την άλλη να μην απαντάς καθόλου... Μου έχει τύχει και εμένα γιατί και εγώ παντού με τα παιδιά πηγαίνω ακόμα.. Και απαντώ "και τι να κάνω; να τα αφήσω μόνα τους σπίτι;" και σταματανε... 

Φιλιά και καλή δύναμη 

Χίλια δικια έχεις όχι σκλαβιά χαρά θα έπρεπε να είναι αλλά είναι πολύ δύσκολο όταν δεν έχεις την άνεση να το ζητήσεις για αυτό είπα σκλαβιά. Με το που πάω να πω κάτι αμέσως ο άντρας μου λέει ότι η μαμά μου δεν έρχεται να βοηθήσει και ότι η μαμά του πολύ θα ήθελε αλλά έχει θέμα με τα νεύρα της. Οπότε αισθάνομαι εγώ δεσμευμένη απόλυτα. Εν τω μεταξύ πιστεύει ότι δεν το παίρνω μαζί το παιδί στα ψώνια αφού του λέω ότι κάθεται ήσυχο στο πορτ μπεμπέ στο σπίτι. Ευτυχώς δεν έχει ιδέα από μωρά... ήθελα να ήξερα αν είναι δυνατόν ποτέ να αφήσεις τριών μηνών μωρό μόνο του στο σπίτι. Τελοσπαντων θα περάσει και αυτή η φάση και θα πάει η μπέμπα βρεφονηπιακό θα μπει μια σειρά θα δεχτεί και ο σύζυγος ότι το παιδί μπορεί να μπαίνει στο μάρκετ 🤣. Γελάω βρε κορίτσια μου διότι σε όλη την εγκυμοσύνη και τώρα που είναι βρέφος η μικρή μόνο ο άντρας μου βοηθάει λίγο και έχω τραβήξει γερό ζόρι. Έπαψε πια να μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι που μου ζητάει κάθε μέρα μαζί με την μικρή μπέμπα να βγάζω και τη μεγάλη μπέμπα βόλτα... τη μαμά του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Χίλια δικια έχεις όχι σκλαβιά χαρά θα έπρεπε να είναι αλλά είναι πολύ δύσκολο όταν δεν έχεις την άνεση να το ζητήσεις για αυτό είπα σκλαβιά. Με το που πάω να πω κάτι αμέσως ο άντρας μου λέει ότι η μαμά μου δεν έρχεται να βοηθήσει και ότι η μαμά του πολύ θα ήθελε αλλά έχει θέμα με τα νεύρα της. Οπότε αισθάνομαι εγώ δεσμευμένη απόλυτα. Εν τω μεταξύ πιστεύει ότι δεν το παίρνω μαζί το παιδί στα ψώνια αφού του λέω ότι κάθεται ήσυχο στο πορτ μπεμπέ στο σπίτι. Ευτυχώς δεν έχει ιδέα από μωρά... ήθελα να ήξερα αν είναι δυνατόν ποτέ να αφήσεις τριών μηνών μωρό μόνο του στο σπίτι. Τελοσπαντων θα περάσει και αυτή η φάση και θα πάει η μπέμπα βρεφονηπιακό θα μπει μια σειρά θα δεχτεί και ο σύζυγος ότι το παιδί μπορεί να μπαίνει στο μάρκετ 🤣. Γελάω βρε κορίτσια μου διότι σε όλη την εγκυμοσύνη και τώρα που είναι βρέφος η μικρή μόνο ο άντρας μου βοηθάει λίγο και έχω τραβήξει γερό ζόρι. Έπαψε πια να μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι που μου ζητάει κάθε μέρα μαζί με την μικρή μπέμπα να βγάζω και τη μεγάλη μπέμπα βόλτα... τη μαμά του! 

Σαν να βλεπω το μελλον μου με αυτα που γραφεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Χίλια δικια έχεις όχι σκλαβιά χαρά θα έπρεπε να είναι αλλά είναι πολύ δύσκολο όταν δεν έχεις την άνεση να το ζητήσεις για αυτό είπα σκλαβιά. Με το που πάω να πω κάτι αμέσως ο άντρας μου λέει ότι η μαμά μου δεν έρχεται να βοηθήσει και ότι η μαμά του πολύ θα ήθελε αλλά έχει θέμα με τα νεύρα της. Οπότε αισθάνομαι εγώ δεσμευμένη απόλυτα. Εν τω μεταξύ πιστεύει ότι δεν το παίρνω μαζί το παιδί στα ψώνια αφού του λέω ότι κάθεται ήσυχο στο πορτ μπεμπέ στο σπίτι. Ευτυχώς δεν έχει ιδέα από μωρά... ήθελα να ήξερα αν είναι δυνατόν ποτέ να αφήσεις τριών μηνών μωρό μόνο του στο σπίτι. Τελοσπαντων θα περάσει και αυτή η φάση και θα πάει η μπέμπα βρεφονηπιακό θα μπει μια σειρά θα δεχτεί και ο σύζυγος ότι το παιδί μπορεί να μπαίνει στο μάρκετ 🤣. Γελάω βρε κορίτσια μου διότι σε όλη την εγκυμοσύνη και τώρα που είναι βρέφος η μικρή μόνο ο άντρας μου βοηθάει λίγο και έχω τραβήξει γερό ζόρι. Έπαψε πια να μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι που μου ζητάει κάθε μέρα μαζί με την μικρή μπέμπα να βγάζω και τη μεγάλη μπέμπα βόλτα... τη μαμά του! 

Συγγνώμη αλλά από όσα διάβασα το τελευταίο παραπαει!! Τι εννοείς βγάζεις τη μαμά του βόλτα??? Ειρωνικά να φανταστώ το λες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Χίλια δικια έχεις όχι σκλαβιά χαρά θα έπρεπε να είναι αλλά είναι πολύ δύσκολο όταν δεν έχεις την άνεση να το ζητήσεις για αυτό είπα σκλαβιά. Με το που πάω να πω κάτι αμέσως ο άντρας μου λέει ότι η μαμά μου δεν έρχεται να βοηθήσει και ότι η μαμά του πολύ θα ήθελε αλλά έχει θέμα με τα νεύρα της. Οπότε αισθάνομαι εγώ δεσμευμένη απόλυτα. Εν τω μεταξύ πιστεύει ότι δεν το παίρνω μαζί το παιδί στα ψώνια αφού του λέω ότι κάθεται ήσυχο στο πορτ μπεμπέ στο σπίτι. Ευτυχώς δεν έχει ιδέα από μωρά... ήθελα να ήξερα αν είναι δυνατόν ποτέ να αφήσεις τριών μηνών μωρό μόνο του στο σπίτι. Τελοσπαντων θα περάσει και αυτή η φάση και θα πάει η μπέμπα βρεφονηπιακό θα μπει μια σειρά θα δεχτεί και ο σύζυγος ότι το παιδί μπορεί να μπαίνει στο μάρκετ 🤣. Γελάω βρε κορίτσια μου διότι σε όλη την εγκυμοσύνη και τώρα που είναι βρέφος η μικρή μόνο ο άντρας μου βοηθάει λίγο και έχω τραβήξει γερό ζόρι. Έπαψε πια να μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι που μου ζητάει κάθε μέρα μαζί με την μικρή μπέμπα να βγάζω και τη μεγάλη μπέμπα βόλτα... τη μαμά του! 

Αχ κορίτσι μου εμείς είμαστε παρόμοια κατάσταση, αλλά ευτυχώς με διαφορετική προσέγγιση από τον σύζυγο. Θεσσαλονίκη κ εμείς με τους γονείς μου να μένουν επαρχία, 4 ώρες απόσταση. Νεότατοι, δουλεύουν, αλλά μακριά. Οι γονείς του άντρα μου εξίσου νέοι. Η πεθερούλα όλη μέρα βολτάρει κ να είναι καλά ο πεθερός πέρνει το 3χρονο 2-3 φορές την εβδομάδα να το πάει βόλτα. Τώρα που είχαμε δυσκολίες με την εγκυμοσύνη μου κ έπρεπε να μείνω ξάπλα ήταν απόντες. Ο αντρούλης μου έφτυσε αίμα πραγματικά κ απογοητεύτηκε πολύ από τους γονείς του, καθώς είναι που είναι λίγη η βοήθειας τους, περίμενε όμως περισσότερα στα δύσκολα. Τώρα που θα έρθει το δεύτερο μωρό θα έρθει η μανούλα μου για να με βοηθήσει τις πρώτες εβδομάδες, νιώθει υποχρεωμένος κ ντρέπεται που θα έρθει η γυναίκα από τόσο μακριά να μείνει μέρες ενώ η δικιά του θα ξύνεται όλη μέρα… καλό κουράγιο σου εύχομαι κ επίσης μην δίνεις σημασία στα πικρόχολα σχόλια των ηλικιωμένων. Πάντα θα ακούς. Εγώ τους απαντάω, δεν κρατιέμαι. Δικα μου παιδιά είναι, όπως θέλω τα μεγαλώνω. Τέλοοοοος😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Συγγνώμη αλλά από όσα διάβασα το τελευταίο παραπαει!! Τι εννοείς βγάζεις τη μαμά του βόλτα??? Ειρωνικά να φανταστώ το λες...

Μα πως να το θέσω, αφού την χρειαζόμουν για να κατεβάζω το καρότσι διότι δε χώραγε στο ασανσέρ, έκανε ολόκληρη φασαρία επειδή μου κράταγε την πόρτα του ασανσέρ και στο τέλος πήγα  και άλλαξα το καρότσι σε πιο μικρό και ελαφρύ διότι δεν είχα βοήθεια. Μετά απαιτούσε να πηγαίνω εγώ με την μπέμπα κάτω από το σπίτι σε ώρα που θα κανονίζαμε από το πρωί να της χτυπήσω το κουδούνι να κατέβει να πάμε βόλτα. Το μωρό στην αρχή έκλαιγε συνέχεια εγώ νέα μαμά ντρεπόμουν να το σέρνω έτσι στο δρόμο. Αν καθυστερούσανα το ηρεμήσω έπαιρνε τηλέφωνο να το ακυρώσει διότι δεν μπορούσε να περιμένει δέκα λεπτά. Είχα βγει με το μωρό σε κατάσταση υστερίας για να μην την καθυστερήσω. Τώρα λοιπόν που έστρωσε η μπέμπα θέλει να την καλώ στο τηλέφωνο να κανονίζουμε από νωρίς να πηγαίνω με το μωρό να την παίρνω να πηγαίνουμε βόλτα. Κάποιες μέρες βγάζω τη μικρή μεσημέρι αργά για να την αποφύγω διότι εκείνες τις ώρες δεν βολεύεται αναπαυεται...😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Μα πως να το θέσω, αφού την χρειαζόμουν για να κατεβάζω το καρότσι διότι δε χώραγε στο ασανσέρ, έκανε ολόκληρη φασαρία επειδή μου κράταγε την πόρτα του ασανσέρ και στο τέλος πήγα  και άλλαξα το καρότσι σε πιο μικρό και ελαφρύ διότι δεν είχα βοήθεια. Μετά απαιτούσε να πηγαίνω εγώ με την μπέμπα κάτω από το σπίτι σε ώρα που θα κανονίζαμε από το πρωί να της χτυπήσω το κουδούνι να κατέβει να πάμε βόλτα. Το μωρό στην αρχή έκλαιγε συνέχεια εγώ νέα μαμά ντρεπόμουν να το σέρνω έτσι στο δρόμο. Αν καθυστερούσανα το ηρεμήσω έπαιρνε τηλέφωνο να το ακυρώσει διότι δεν μπορούσε να περιμένει δέκα λεπτά. Είχα βγει με το μωρό σε κατάσταση υστερίας για να μην την καθυστερήσω. Τώρα λοιπόν που έστρωσε η μπέμπα θέλει να την καλώ στο τηλέφωνο να κανονίζουμε από νωρίς να πηγαίνω με το μωρό να την παίρνω να πηγαίνουμε βόλτα. Κάποιες μέρες βγάζω τη μικρή μεσημέρι αργά για να την αποφύγω διότι εκείνες τις ώρες δεν βολεύεται αναπαυεται...😋

Τι τραβάς κορίτσι μου ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Μα πως να το θέσω, αφού την χρειαζόμουν για να κατεβάζω το καρότσι διότι δε χώραγε στο ασανσέρ, έκανε ολόκληρη φασαρία επειδή μου κράταγε την πόρτα του ασανσέρ και στο τέλος πήγα  και άλλαξα το καρότσι σε πιο μικρό και ελαφρύ διότι δεν είχα βοήθεια. Μετά απαιτούσε να πηγαίνω εγώ με την μπέμπα κάτω από το σπίτι σε ώρα που θα κανονίζαμε από το πρωί να της χτυπήσω το κουδούνι να κατέβει να πάμε βόλτα. Το μωρό στην αρχή έκλαιγε συνέχεια εγώ νέα μαμά ντρεπόμουν να το σέρνω έτσι στο δρόμο. Αν καθυστερούσανα το ηρεμήσω έπαιρνε τηλέφωνο να το ακυρώσει διότι δεν μπορούσε να περιμένει δέκα λεπτά. Είχα βγει με το μωρό σε κατάσταση υστερίας για να μην την καθυστερήσω. Τώρα λοιπόν που έστρωσε η μπέμπα θέλει να την καλώ στο τηλέφωνο να κανονίζουμε από νωρίς να πηγαίνω με το μωρό να την παίρνω να πηγαίνουμε βόλτα. Κάποιες μέρες βγάζω τη μικρή μεσημέρι αργά για να την αποφύγω διότι εκείνες τις ώρες δεν βολεύεται αναπαυεται...😋

Πραγματικά είσαι ηρωίδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Μα πως να το θέσω, αφού την χρειαζόμουν για να κατεβάζω το καρότσι διότι δε χώραγε στο ασανσέρ, έκανε ολόκληρη φασαρία επειδή μου κράταγε την πόρτα του ασανσέρ και στο τέλος πήγα  και άλλαξα το καρότσι σε πιο μικρό και ελαφρύ διότι δεν είχα βοήθεια. Μετά απαιτούσε να πηγαίνω εγώ με την μπέμπα κάτω από το σπίτι σε ώρα που θα κανονίζαμε από το πρωί να της χτυπήσω το κουδούνι να κατέβει να πάμε βόλτα. Το μωρό στην αρχή έκλαιγε συνέχεια εγώ νέα μαμά ντρεπόμουν να το σέρνω έτσι στο δρόμο. Αν καθυστερούσανα το ηρεμήσω έπαιρνε τηλέφωνο να το ακυρώσει διότι δεν μπορούσε να περιμένει δέκα λεπτά. Είχα βγει με το μωρό σε κατάσταση υστερίας για να μην την καθυστερήσω. Τώρα λοιπόν που έστρωσε η μπέμπα θέλει να την καλώ στο τηλέφωνο να κανονίζουμε από νωρίς να πηγαίνω με το μωρό να την παίρνω να πηγαίνουμε βόλτα. Κάποιες μέρες βγάζω τη μικρή μεσημέρι αργά για να την αποφύγω διότι εκείνες τις ώρες δεν βολεύεται αναπαυεται...😋

Καλε, που μενεις; Αθηνα; Ερχομαι αυριο κιολας να κανουμε βολτα, κ να περασουμε κ απο την πεθερα. Θα στην κανω εγω να το φυσαει κ να μην κρυωνει!!!!!!!! Χριστε μου τι ακουω και δεν παθαινω εγκεφαλικο!!!!!!αν ζουσε η μανουλα μου θα εκανε σαν τρελη να κρατησει το μωρο! Οπως κ η πεθερα μου, θελει σαν τρελη αλλα ειναι πολυ μακρια. Ειναι δυνατον να υπαρχουν τετοιες γιαγιαδες; Δεν ειπαμε να στο μεγαλωσει, σε καμια περιπτωση….ουτε εγω δε θελω να μου το κρατανε ολη την ωρα. Αλλα σαν ανθρωπος να σε βοηθησουν μια φορα στο τοσο! Καπου ελεος δηλαδη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Καλε, που μενεις; Αθηνα; Ερχομαι αυριο κιολας να κανουμε βολτα, κ να περασουμε κ απο την πεθερα. Θα στην κανω εγω να το φυσαει κ να μην κρυωνει!!!!!!!! Χριστε μου τι ακουω και δεν παθαινω εγκεφαλικο!!!!!!αν ζουσε η μανουλα μου θα εκανε σαν τρελη να κρατησει το μωρο! Οπως κ η πεθερα μου, θελει σαν τρελη αλλα ειναι πολυ μακρια. Ειναι δυνατον να υπαρχουν τετοιες γιαγιαδες; Δεν ειπαμε να στο μεγαλωσει, σε καμια περιπτωση….ουτε εγω δε θελω να μου το κρατανε ολη την ωρα. Αλλα σαν ανθρωπος να σε βοηθησουν μια φορα στο τοσο! Καπου ελεος δηλαδη! 

Όπως τα λες... Θεέ μου τι ακούω και δεν σωριαζομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου, νομίζω αυτή η μάστιγα με τους γιατρούς που μας χαντακώνουν αντί να μας βοηθούν δεν θα σταματήσει ποτέ! Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω οτι πλέον μπαίνουμε στην διαδικασία είτε για μια 2η γνώμη είτε για ένα ψάξιμο στο ίντερνετ που κάποιες φορές δεν βοηθάει γιατί έχει πολλές πληροφορίες αλλά υπάρχουν οι φορές που είναι πραγματικά άκρως βοηθητικό.
    • @Katiana1987Δυστυχώς συχνά είναι οι δικοί μας άνθρωποι που μας στενοχωρούν και περισσότερο.. εύχομαι να είναι κάτι που λύνεται κορίτσι μου..🌸 
    • Ο ενδοκρινολόγος μου είπε μαξ μέχρι 125 μία ώρα μετά το γεύμα (ιδανικά έως 120) και το πρωί έως 92, μαξ μερικές φορές έως 95. χεχε σύμφωνα με τον γυναικολόγο σου καλά είμαι! εμένα ο γυναικολόγος δε μου είπε κάτι.. θέλω να πάω να τεστάρω το μηχανάκι.. φοβάμαι μην τυχόν δεν μετράει ακριβώς.. μία από αυτές τις μέρες θα πάω στο μικροβιολογικό να μου μετρήσουν το σάκχαρο και στο καπάκι να έχω και την ένδειξη του μετρητή.. πάντως μου είπε να μην το έχω άγχος, όσο βλέπω ότι είναι εντάξει να μετράω και μέρα παρά μέρα.. εγώ βέβαια κάθε τόσο τρυπιέμαι.. εμένα με πειράζει πολύ το ψωμί και το ρύζι.. αν φάω δύο κομματάκια σοκολάτα δεν ανεβαίνει! πάλι καλά! 😄
    • Ωχ δύσκολο με την πατέρα να τσακώνεσαι εμένα είναι ο μοναδικός άνθρωπος που μέσα σε δευτερόλεπτα μπορεί να με βγάλει εκτός εαυτού  ναι είναι δύσκολο εδώ στο χωριό δεν υπάρχουν και πολλές δουλειές αν είχε εναλλακτική θα είχε φύγει χτες  Είναι υπεύθυνος σε μια θεση και έχει έρθει σε ρίξει και μετά κοριτσια που δουλεύει μαζί αλλά και μετά αφεντικά γιατί τον Αύγουστο πρέπει να πετύχουν κάποιο στόχο ώστε να μείνουν και οι 3 στην δουλειά.. βλεπεις αυτές θέλουν να πάνε διακοπές εγω γεννάω και είναι όλα στον αέρα τώρα προφανώς αν τον στόχο δεν τον πιάσουν κάποιος θα πρέπει να φυγει και συνήθως την πληρώνει ο υπεύθυνος σε αυτά 
    • Καλημέρα κορίτσια.Ηρθε η κυρία σήμερα...Λίγο νωρίτερα αυτή τη φορά.Περιμενω οδηγίες και ξεκινάω...Εύχομαι αυτή τη φορά να έρθει και να μείνει.🙏🙏🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...