Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τεστ ωορρηξίας


Elena89

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Είμαι νέα εδώ και θα ήθελα τη γνώμη σας εάν κάποια γνωρίζει. Εδώ και περίπου 3 μήνες έχουμε έχουμε ξεκινήσει να κάνουμε κάποιες προσπάθειες σύλληψης με τον σύντροφό μου και φίλες μου πρότειναν τα τεστ ωορρηξίας.  Έχω σταθερό κύκλο μεταξύ 27-29 ημερών (κυρίως 28) συνεπώς βάσει των οδηγιών ξεκίνησα την 11η ημέρα νωρίς το πρωί (αν και οι οδηγίες είχαν ως ιδανικό διάστημα 10:00-20:00) και είχα μια άχνη 2η γραμμή (αρνητικό) συνεπώς υπέθεσα ότι είναι νωρίς.  Έκανα την ίδια μέρα ξανά αργά το μεσημέρι όπως έλεγαν οι οδηγίες και δεν υπήρξε 2η γραμμή όπως και σε όλα τα υπόλοιπα που έχω κάνει μέχρι σήμερα που βρίσκομαι πλέον στην 14η ημέρα του κύκλου μου.  Υπάρχει περίπτωση η ωορρηξία να έγινε νωρίτερα από την 11η ημέρα με κύκλο 28 ημερών; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποια μπορεί να με βοηθήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα επειδή ο κύκλος μου ήταν πάντα περίεργος με βοήθησε να κάνω τεστ μετά που τελείωνε η περίοδος κάθε μέρα μέχρι να βρω την ωορρηξια. Πιθανόν να βρεθείς προ εκπλήξεως καθώς μπορεί όντως η ωορρηξια να γίνεται μέρα που δεν φαντάζεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Εμένα επειδή ο κύκλος μου ήταν πάντα περίεργος με βοήθησε να κάνω τεστ μετά που τελείωνε η περίοδος κάθε μέρα μέχρι να βρω την ωορρηξια. Πιθανόν να βρεθείς προ εκπλήξεως καθώς μπορεί όντως η ωορρηξια να γίνεται μέρα που δεν φαντάζεσαι.

Όντως έχεις δίκιο! Το διαπίστωσα συνεχίζοντας τη διαδικτυακή έρευνα πως όντως δεν θα ήταν απίθανο να ήταν τόσο νωρίς η μέρα ωορρηξίας. Παρ' όλα αυτά αφού τα συνέχισα τελικά το θετικό ήρθε την 17η ημέρα! Οπότε το πρώτο αχνό μάλλον πρόκειται για false alarm ☺️ Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 

ΕΙΝΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ.ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΕΣΤΑΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΚΥΚΛΟΣ 27ΗΜΕΡΕΣ.ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ 9Η ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ 19Η ΗΜΕΡΑ,ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ 7Η ΗΜΕΡΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 13Η ΗΜΕΡΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΡΑΓΕ?ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ?

ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΛΠΙΓΓΟΡΑΦΙΑ ΚΑΘΑΡΗ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ Η ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η efaki90 είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 

ΕΙΝΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ.ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΕΣΤΑΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΚΥΚΛΟΣ 27ΗΜΕΡΕΣ.ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ 9Η ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ 19Η ΗΜΕΡΑ,ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ 7Η ΗΜΕΡΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 13Η ΗΜΕΡΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΡΑΓΕ?ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ?

ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΛΠΙΓΓΟΡΑΦΙΑ ΚΑΘΑΡΗ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ Η ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ.

Καλησπέρα! Με επιφύλαξη καθώς είναι ο πρώτος μήνας που τα έκανα και δεν έχω εμπειρία,  από αυτά που έχω διαβάσει εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις 2 φορές (με τα πιο οικονομικά τεστ) την ημέρα επειδή διάβασα πως υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί η ορμόνη να ανέβει για λίγο και αν δεν είναι κοντά στην μέτρηση να την χάσεις. Επίσης σε κάποιες γυναίκες δεν βγαίνει ποτέ η δεύτερη γραμμή τόσο έντονη όσο η γραμμή αναφοράς οπότε σε αυτήν την περίπτωση λένε πως πρέπει να υπολογίσεις την πιο έντονη που πέτυχες ως θετικό τεστ. Ελπίζω τις επόμενες ημέρες να βρεις το θετικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η efaki90 είπε:

ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΣ HOMETEST TA DIGITAL ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΤΑ CLREAR BLUE DIGITAL ΠΑΛΙ.

Καλημέρα. Πάρε τις ταινίες καλύτερα της hometest που είναι οικονομικές και μπορείς να κάνεις 2 μέσα στην ημέρα. Μόλις δεις να αρχίζει να γίνεται η γραμμή πιο έντονη το επιβεβαιωνεις και με ένα clearblue. Από την εμπειρία μου πρώτα δείχνουν τα clearblue και μετά τα hometest. Τα hometest είναι πιο κοντά στην ωορρηξια όταν δείχνουν,  το έχω επιβεβαιώσει και υπερηχογραφικα. Εύχομαι να την βρεις και να γίνει σύντομα το όνειρο σου πραγματικότητα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!

σε 15 ημερες εχω ραντεβου στο τμημα ivf του ελενα να δω τον γιατρο και να τα κουβεντιασω και ολα αυτα που εχουν προκυψει με τα τεστ ωορηξιας.εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι εχω αρχισει να πιστευω πως ισως αυτο ειναι το προβλημα της περιπτωσης μου.

παλαιοτερα εχω δοκιμασει και τις απλες ταινιες της hometest και οντως εχω πετυχει ημερα ωορηξιας με δευτερη γραμμουλα πιο εντονη.ειλικρινα δεν ξερω.εχω απογοητευτει.ειμαστε πλεον στον εναμιση χρονο προσπαθειας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ,ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ,ΛΕΩ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,ΓΥΡΝΑΩ ΣΠΙΤΙ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ Κ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΛΕΩ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ 15Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΚΙ!!!!

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΧΟΣ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΟΥ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΒΗΜΑ.ΤΩΡΑ ΒΟΥΡ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ Κ ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΣΕ 14 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ! ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΙΣΟ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η efaki90 είπε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ,ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ,ΛΕΩ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,ΓΥΡΝΑΩ ΣΠΙΤΙ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ Κ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΛΕΩ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ 15Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΚΙ!!!!

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΧΟΣ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΟΥ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΒΗΜΑ.ΤΩΡΑ ΒΟΥΡ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ Κ ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΣΕ 14 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ! ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΙΣΟ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.😊😊

Πολύ όμορφα νέα ❤ Και εγώ είδα το χαμογελάκι όταν είχα σταματήσει να το περιμένω.. τελικά θέλει υπομονή χωρίς άγχος! Το ίδιο ισχύει και μέχρι να περάσουν οι 14 αυτες μέρες.. χαλάρωσε και ότι είναι να γίνει θα γίνει! Σου εύχομαι και εγώ να δεις το θετικό τεστ εγκυμοσύνης 🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο, μακάρι να πα΄νε όλα καλά! Και να γλιτώσεις την ivf.

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι το θέμα της ωορρηξίας είναι πολύ περίπλοκο. Μετά από κύκλους εξωσωματικής, ένα παιδί και σχεδόν δύο χρόνια τακτικής παρακολούθησης από τον γιατρό μου, διαπίστωσα ότι υπάρχουν μήνες ανωορρηκτικοί (χωρίς ωορρηξία), μήνες με αναμενόμενη και μήνες με καθυστερημένη ωορρηξία. Μου έτυχε πρόσφατα να έχω ωορρηξία την 23η μέρα του κύκλου μου, με ωάρια που έσκασαν μύτη 12η-13η μέρα!! Και όλα αυτά με σταθερό κύκλο, χωρίς προβλήματα στην περίοδο μου ποτέ. Παίζει ρόλο και η ηλικία ενδεχομένως, τα αποθέματα... πολλοί και διάφοροι παράγοντες.

Επομένως, τα τεστ ωορρηξίας δεν πετυχαίνουν πάντα την μέρα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν ε΄χεις ωορρηξία, μην τρελαίνεσαι . Μόνος ο υπερηχογραφικός έλεγχος λέει την αλήθεια... Γι αυτό οι επαφές πρέπει να γίνονται σταθερά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του κύκλου. 

Εύχομαι να έχεις ευχάριστα νέα σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΤΕΛΙΚΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΚΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ 27 ΗΜΕΡΕΣ ,ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΑΝΤΑ ΠΩΣ ΕΧΩ ΩΟΡΗΞΙΑ 12-13Η ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΛΑΘΟΣ.ΤΟ ΤΕΣΤ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ 15Η ΗΜΕΡΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΤΕΣΤ ΒΟΗΘΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΕΖΕΣΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΣΤΑΝΤΑΡ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ +.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...