Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανεπάρκεια τραχήλου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα ήθελα την γνώμη σας , λοιπόν βρίσκομαι στην 23 εβδομάδα με ελαστικό τράχηλο 27μμο γιατρός μ ειπε ξεκούραση ξάπλα προγεστερονη  κολπικά μαγνήσιο και glοpir δυστυχώς μένω εξωτερικό και σε έναν υπέρηχο ρουτίνας ενώ ήμουν Ελλάδα διακοπές το είδαν (να σημειωθεί έχω πάει σε δυο διαφορετικους για επιβεβαίωση στην 20η και 23η εβδομάδα και το θετικό ελπίζω είναι οτι δεν έχει μειωθεί καθόλου) σε 2 μέρες ταξιδεύω για πίσω μ είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είναι η τελευταία μετακίνηση που μπορώ να κάνω , μ επιβεβαίωσε ότι θα γεννήσω πρόωρα και ότι απλά μακάρι να περάσουμε τις 34 εβδομάδες, λοιπόν έχουμε κάποια μαμά π έχει περάσει κάτι αντίστοιχο να μ μέχρι πιο στάδιο έφτασε η εγκυμοσύνη της και να με συμβουλέψει γιατί έχω αγχωθεί παρά πολύ ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alex11 είπε:

Καλησπέρα σας θα ήθελα την γνώμη σας , λοιπόν βρίσκομαι στην 23 εβδομάδα με ελαστικό τράχηλο 27μμο γιατρός μ ειπε ξεκούραση ξάπλα προγεστερονη  κολπικά μαγνήσιο και glοpir δυστυχώς μένω εξωτερικό και σε έναν υπέρηχο ρουτίνας ενώ ήμουν Ελλάδα διακοπές το είδαν (να σημειωθεί έχω πάει σε δυο διαφορετικους για επιβεβαίωση στην 20η και 23η εβδομάδα και το θετικό ελπίζω είναι οτι δεν έχει μειωθεί καθόλου) σε 2 μέρες ταξιδεύω για πίσω μ είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είναι η τελευταία μετακίνηση που μπορώ να κάνω , μ επιβεβαίωσε ότι θα γεννήσω πρόωρα και ότι απλά μακάρι να περάσουμε τις 34 εβδομάδες, λοιπόν έχουμε κάποια μαμά π έχει περάσει κάτι αντίστοιχο να μ μέχρι πιο στάδιο έφτασε η εγκυμοσύνη της και να με συμβουλέψει γιατί έχω αγχωθεί παρά πολύ ; 

Κορίτσι μου και εγώ στη β επιπέδου είχα μικρό τράχηλο …. 2.5 νομίζω(τα έχω ξεχάσει) με ξεκούραση κ  προγεστερονη γέννησα 38η εβδομάδα… όλα καλά θα πάνε…, μην αγχώνεσαι… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Καλησπέρα σας θα ήθελα την γνώμη σας , λοιπόν βρίσκομαι στην 23 εβδομάδα με ελαστικό τράχηλο 27μμο γιατρός μ ειπε ξεκούραση ξάπλα προγεστερονη  κολπικά μαγνήσιο και glοpir δυστυχώς μένω εξωτερικό και σε έναν υπέρηχο ρουτίνας ενώ ήμουν Ελλάδα διακοπές το είδαν (να σημειωθεί έχω πάει σε δυο διαφορετικους για επιβεβαίωση στην 20η και 23η εβδομάδα και το θετικό ελπίζω είναι οτι δεν έχει μειωθεί καθόλου) σε 2 μέρες ταξιδεύω για πίσω μ είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είναι η τελευταία μετακίνηση που μπορώ να κάνω , μ επιβεβαίωσε ότι θα γεννήσω πρόωρα και ότι απλά μακάρι να περάσουμε τις 34 εβδομάδες, λοιπόν έχουμε κάποια μαμά π έχει περάσει κάτι αντίστοιχο να μ μέχρι πιο στάδιο έφτασε η εγκυμοσύνη της και να με συμβουλέψει γιατί έχω αγχωθεί παρά πολύ ; 

Εγώ στο γιο μου είχα 28 στο β επιπέδου και 32 εβδομάδες είχε πέσει στα 19 και βγήκε 39 και 6 εβδομάδες αλλά καθόμουνα ξάπλα και τώρα που είμαι ξανά έγκυος έχω πάλι 28 στης 22 εβδομάδες έχω και πόνους μαζί και κάθομαι πάλι ξάπλα και έχει μαλακώσει πολύ ο τράχηλος ο γιατρός λέει ότι παίζει ρόλο ότι έχω κάνει και μια γέννα υπομονή και ξεκούραση δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Καλησπέρα σας θα ήθελα την γνώμη σας , λοιπόν βρίσκομαι στην 23 εβδομάδα με ελαστικό τράχηλο 27μμο γιατρός μ ειπε ξεκούραση ξάπλα προγεστερονη  κολπικά μαγνήσιο και glοpir δυστυχώς μένω εξωτερικό και σε έναν υπέρηχο ρουτίνας ενώ ήμουν Ελλάδα διακοπές το είδαν (να σημειωθεί έχω πάει σε δυο διαφορετικους για επιβεβαίωση στην 20η και 23η εβδομάδα και το θετικό ελπίζω είναι οτι δεν έχει μειωθεί καθόλου) σε 2 μέρες ταξιδεύω για πίσω μ είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είναι η τελευταία μετακίνηση που μπορώ να κάνω , μ επιβεβαίωσε ότι θα γεννήσω πρόωρα και ότι απλά μακάρι να περάσουμε τις 34 εβδομάδες, λοιπόν έχουμε κάποια μαμά π έχει περάσει κάτι αντίστοιχο να μ μέχρι πιο στάδιο έφτασε η εγκυμοσύνη της και να με συμβουλέψει γιατί έχω αγχωθεί παρά πολύ ; 

Και εμένα ήταν στο 2 ο τράχηλος την 32η εβδομάδα και μετά πήγε 1,7 στην 34η και 1,2 στην 35η. Έβαζα υποθετο προγενεστερονης αλλά δεν μπορούσα να κάτσω ήσυχη, όλο ψωνιζα, μαγειρευα, καθάριζα. Έτσι έσπασαν τα νερά και γέννησα στις 36 και 6. Μια κυρία στο μαιευτήριο μου είχε πει ότι είχε μειωθεί ο τράχηλος της λόγω ουρολοιμωξης στην εγκυμοσύνη από τον 5ο μηνα. Πήρε αντιβίωση, γέννησε στον 9ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στην β' επιπέδου είχα 25mm, 33η εβδομάδα είχα 11mm!! έπαιρνα μαγνήσιο και κολπικά προγεστερόνη, ήμουν και ξάπλα (το ποίο άλλος γιατρός μου είπε δεν επηρεάζει). Γέννησα 37+4 με προγραμματισμένο ραντεβού! Νομίζω τα βάρη και το σκίψιμο είναι τα πιο καθοριστικά! Με προγεστερόνη μια χαρά θα γεννήσεις τελειόμηνα! Να μην ανησυχείς!!! Με το καλό εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Καλησπέρα σας θα ήθελα την γνώμη σας , λοιπόν βρίσκομαι στην 23 εβδομάδα με ελαστικό τράχηλο 27μμο γιατρός μ ειπε ξεκούραση ξάπλα προγεστερονη  κολπικά μαγνήσιο και glοpir δυστυχώς μένω εξωτερικό και σε έναν υπέρηχο ρουτίνας ενώ ήμουν Ελλάδα διακοπές το είδαν (να σημειωθεί έχω πάει σε δυο διαφορετικους για επιβεβαίωση στην 20η και 23η εβδομάδα και το θετικό ελπίζω είναι οτι δεν έχει μειωθεί καθόλου) σε 2 μέρες ταξιδεύω για πίσω μ είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είναι η τελευταία μετακίνηση που μπορώ να κάνω , μ επιβεβαίωσε ότι θα γεννήσω πρόωρα και ότι απλά μακάρι να περάσουμε τις 34 εβδομάδες, λοιπόν έχουμε κάποια μαμά π έχει περάσει κάτι αντίστοιχο να μ μέχρι πιο στάδιο έφτασε η εγκυμοσύνη της και να με συμβουλέψει γιατί έχω αγχωθεί παρά πολύ ; 

Κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε. Είναι κοντός ο τράχηλος, αλλά όχι τραγικά. Εμένα στο πρώτο μου παιδάκι ήταν 30 χιλ.στην Β επιπέδου κ στην 26η εβδομάδα 18… Με ξεκούραση (όχι τελείως ξάπλα) κολπική προγεστερόνη κ μαγνήσιο σε χάπια γέννησα με πρόκληση στις 40 εβδομάδες. Τώρα διανύω την δεύτερη εγκυμοσύνη μου κ έχοντας ιστορικό ανεπάρκειας έκανα περίδεση στην 13η εβδομάδα. Μακάρι να γεννήσουμε τελειόμηνα μωράκια❤️.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε. Είναι κοντός ο τράχηλος, αλλά όχι τραγικά. Εμένα στο πρώτο μου παιδάκι ήταν 30 χιλ.στην Β επιπέδου κ στην 26η εβδομάδα 18… Με ξεκούραση (όχι τελείως ξάπλα) κολπική προγεστερόνη κ μαγνήσιο σε χάπια γέννησα με πρόκληση στις 40 εβδομάδες. Τώρα διανύω την δεύτερη εγκυμοσύνη μου κ έχοντας ιστορικό ανεπάρκειας έκανα περίδεση στην 13η εβδομάδα. Μακάρι να γεννήσουμε τελειόμηνα μωράκια❤️.

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω κάτι; Τώρα που έχεις κάνει περίφραση είσαι τελειως ξαπλωμένη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω κάτι; Τώρα που έχεις κάνει περίφραση είσαι τελειως ξαπλωμένη; 

Όχι ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί ακόμα. Έκανα την περίδεση 13η εβδομάδα κ τότε έμεινα ξάπλα 3-4 μέρες για να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα. Τώρα διανύω την 29η κ ο τράχηλος είναι 3 εκ.!!! Η περίδεση τον βοηθάει να μην μειώνεται, αλλά κ να εξαλειφθεί τελείως «λογικά» θα τον κρατήσει το ράμμα μέχρι να το κόψουμε. Στην περίπτωση που πέσει πολύ δηλαδή κάτω από 2 - 1,5 θα πρέπει να μείνω σίγουρα  ξάπλα, αλλά ελπίζω να μη χρειαστεί γιατί έχοντας κ ένα τρίχρονο παιδί θα είναι δύσκολα τα πράγματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/9/2022 at 1:40 ΠΜ, ο/η Ioann89 είπε:

Κορίτσι μου και εγώ στη β επιπέδου είχα μικρό τράχηλο …. 2.5 νομίζω(τα έχω ξεχάσει) με ξεκούραση κ  προγεστερονη γέννησα 38η εβδομάδα… όλα καλά θα πάνε…, μην αγχώνεσαι… 

Ήσουν ξαπλωμένη στο κρεβάτι όλον τον καιρό ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Xristina_B είπε:

Εγώ στο γιο μου είχα 28 στο β επιπέδου και 32 εβδομάδες είχε πέσει στα 19 και βγήκε 39 και 6 εβδομάδες αλλά καθόμουνα ξάπλα και τώρα που είμαι ξανά έγκυος έχω πάλι 28 στης 22 εβδομάδες έχω και πόνους μαζί και κάθομαι πάλι ξάπλα και έχει μαλακώσει πολύ ο τράχηλος ο γιατρός λέει ότι παίζει ρόλο ότι έχω κάνει και μια γέννα υπομονή και ξεκούραση δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο 

Αυτό ακριβώς εύχομαι και προσεύχομαι να μας πάνε όλα καλά , δεν σ ανέφερε εσένα τίποτα για το ενδεχόμενο πρόωρου τοκετού ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Zeta. είπε:
στις πριν 11 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε. Είναι κοντός ο τράχηλος, αλλά όχι τραγικά. Εμένα στο πρώτο μου παιδάκι ήταν 30 χιλ.στην Β επιπέδου κ στην 26η εβδομάδα 18… Με ξεκούραση (όχι τελείως ξάπλα) κολπική προγεστερόνη κ μαγνήσιο σε χάπια γέννησα με πρόκληση στις 40 εβδομάδες. Τώρα διανύω την δεύτερη εγκυμοσύνη μου κ έχοντας ιστορικό ανεπάρκειας έκανα περίδεση στην 13η εβδομάδα. Μακάρι να γεννήσουμε τελειόμηνα μωράκια❤️.

40 εβδομάδες κανονικά δλδ πωπω τέλειο γιατί εμένα μ το απέκλεισαν αυτό κ στεναχωρήθηκα πολύ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Αυτό ακριβώς εύχομαι και προσεύχομαι να μας πάνε όλα καλά , δεν σ ανέφερε εσένα τίποτα για το ενδεχόμενο πρόωρου τοκετού ;

Όχι καθόλου το μόνο που θέλουνε είναι  να πάω  αρχές Ιανουαρίου για να γεννήσω μόνο ξεκούραση και όλα καλά θα πάνε το έχω ξανά περάσει και η ξεκούραση είναι το παν όταν μπο στο μήνα  μου επιτρέπει το περπάτημα και διακοπή το μαγνήσιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Όχι ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί ακόμα. Έκανα την περίδεση 13η εβδομάδα κ τότε έμεινα ξάπλα 3-4 μέρες για να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα. Τώρα διανύω την 29η κ ο τράχηλος είναι 3 εκ.!!! Η περίδεση τον βοηθάει να μην μειώνεται, αλλά κ να εξαλειφθεί τελείως «λογικά» θα τον κρατήσει το ράμμα μέχρι να το κόψουμε. Στην περίπτωση που πέσει πολύ δηλαδή κάτω από 2 - 1,5 θα πρέπει να μείνω σίγουρα  ξάπλα, αλλά ελπίζω να μη χρειαστεί γιατί έχοντας κ ένα τρίχρονο παιδί θα είναι δύσκολα τα πράγματα. 

Ευχαριστώ κορίτσι μου… άρα μπορείς και εξυπηρετείς κανονικά το τρίχρονο έτσι; Να σου ζήσει και με το καλό το μωρακι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!εγώ από την 17η εβδομάδα έχω κοντό τράχηλο 2,9 εκ.Βέβαια τότε ο γιατρός δεν μου πε τίποτα ,τώρα είμαι 32 +1  εβδομάδα και έχω 2,1 εκατοστά, τον τελευταίο μήνα μειωθηκε πιο πολύ λογικά λόγω του βάρους του εμβρυου .Μου είπε ξεκούραση όχι βαρη κλπ. και εγώ είμαι από το κρεβάτι στον καναπέ απο τον Αύγουστο. Θέλει μεγάλη υπομονή αλλά θα τα καταφέρουμε !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου… άρα μπορείς και εξυπηρετείς κανονικά το τρίχρονο έτσι; Να σου ζήσει και με το καλό το μωρακι 

Ευχαριστώ κορίτσι μου!!! Τον μικρό δεν τον σηκώνω, γενικά καθόλου βάρη κ για δουλειές φέρνω μια γυναίκα ανα δύο εβδομάδες. Κάνω τα πάνω πάνω μαζί με μαγείρεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...