Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2023


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elana είπε:

 

Αααα μάλιστα! Τι καλα! Χαίρομαι που ειναι 10 τα μαθηματα γιατι κάποιοι μου ειπαν οτι απλά λιγο πριν κάνανε κανα δυο και τέλος… αλλα εγω θελω να τα παρακολουθήσω κανονικά.. οπολτε Ελπίδα υποθέτω με φυσιολογικό τοκετό γέννησες το πρώτο; 

Τι σκέφτεστε γενικά οι περισσότερες; Θα το πάτε προγραμματισμένα ή φυσιολογικό κ επισκληρίδειο;

πραγματικά το πως περνάει ο καιρός είναι φοβερό… 

Οχι Έλενα μου με καισαρική γεννησα 40+1 με πολύ χαμηλά αιμοπετάλια μπήκα 40 μια ολόκληρη μέρα προσπαθήσαμε αλλά ο μικρος δεν ήταν έτοιμος δεν ήθελε. Συνήθως να ξέρετε η πρωτότοκες γενανε 41 + 2 . 

Αν δεν είχα θέμα με τα αιμοπετάλια θα πήγαινα κανονικά αργότερα. 

Τωρα πάω για φυσιολογικό τοκετό στην Γερμανία δεν πάνε μια φορά καισαρική =πάντα.

Γενικά θέλουν τους φυσιολογικους τοκετούς.  

Εγω διαλέγω επισκληριδιο! Δαγκωτό 😀 δεν συμφωνώ με προκλιση ή καισαρική χωρίς λόγο. Αυτό καθαρά για εμενα οι απόψεις μου σε αυτό το θέμα είναι μετά από πολλές έρευνες.  Προκλιση να ξέρετε ότι ένα μεγάλο ποσοστό καταλήγει σε καισαρική.  Ψάξτε κορίτσια ενημερωθείτε γτ ακούω πολύ τρελά πράγματα στην Ελλάδα στο θέμα καισαρική.  

Έβλεπα τη διπλανή μου να φροντίζει ΜΟΝΗ τα μωράκια της αίτησης καλά είδατε δίδυμα φυσιολογικό τοκετό και εγώ δεν μπορούσα να γυρίσω στο πλάι να σηκωθώ:-/ δε θα πω το θέμα τουαλέτα που δεν μπορούσα να πάω μόνη μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Τι ωραία …μπράβο♥️ 

Αυτές οι πρώτες αγορές και οι ετοιμασίες του δωματίου είναι ό,τι πιο όμορφο🥰

Εγώ έχω αύριο τη β’ επιπέδου, ελπίζω να είναι όλα καλά..💕

Περιμένουμε τα νεαααα σου 🥰🥰🥰 με το καλό η β επιπέδου.  Απ τις αγαπημένες εξετάσεις χαζεύεις πόση ώρα το μωράκι 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

καλημέρα σε όλες !!! Αχ βρε Βούλα, τι θεματάκια αναφέρεις!; Εύχομαι να λύνονται όλα και να είσαι υγιέστατη και δυνατή μέχρι τελευταίου δευτερολέπτου της γέννας! 🥰 

Προσπάθησε να δημιουργήσεις μια «γυάλα προστασίας» τότε γύρω σου να μην αφήνεις να μπαίνουν μέσα τα τοξικά βλέμματα του ή σχόλια… κουράγιο κ υπομονη! 🤪

Εγώ στην αρχή έλεγα καισαρική κυριως λόγω του οτι πήγα με εξωσωματικη και οτι ειμαι 40 ετών! Όμως μόλις το είπα στον γιατρό μου μόνο που δε με έδειρε! Γιατι;;; Μου λέει. Δεν υπάρχει λόγος… από τη στιγμή που όλα πάνε καλά και το σώμα σου είναι καλό και δυνατό δεν υπάρχει λόγος για καισαρική κλπ κλπ….

οπότε ναι, θέλω μαθήματα από τώρα να ξέρω με κάθε  λεπτομέρεια τι πρέπει να κάνω… 😅

 

αχ @Princess28 πόσο όμορφο όμως που πηγαίνεις για το τρίτο… προέρχομαι από πολύτεκνη οικογένεια (είμαστε 4 αδέλφια) και είναι ξερω ποσο υπέροχο  ειναι..🥰 άντε με το καλό σήμερα η Β επιπέδου… αναμένουμε…

 

πολλά φιλιά σε όλες !!!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, πολύ χαίρομαι για τισ β επιπέδου σασ, ανυπομονώ και γω για την δικιά μου την έχω στσ 30!:) Εμένα το ονομά μου είναι Ηλιάνα, είμαι 28 χρονών, δημόσιος υπάλληλος πρώτο παιδάκι και για εμάς!ηθένα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πιο έμπειρη τώρα που παίρνουμε σιγά σιγά πραγματάκια, φορμάκια παίρνετε μακρυά ή κοντομανικα; γιατί εγώ με πητ τέλος Μάη, θα έπαιρνα καλοκαιρινά αλλά μου λένε ότι θα κρυώνει το μωράκι στην αρχή..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα κορίτσια , 

Είμαι στην 21η εβδομάδα με πιθανή 27/5-5/6. Όλα πάνε τέλεια όπως λέει και ο γιατρός , αλλά εγώ αγχώνομαι γιατί νομίζω ότι δεν έχω ακούσει το μωρό. Βέβαια μου είπε να μην αγχώνομαι καθώς πολλές γυναίκες μπορεί να το ακούσουν ακόμα και μετά την 25η. Στις 7/2 έχουμε και την Β'επιπέδου. Εσείς το έχετε ακούσει ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Καλημεραα κοριτσιααα,, συμφωνω με ολες σας για την δουλεια κτλ , απλα δεν μπορω τα μουτρα και το να μη μιλαμε μετα στο γραφειο γιατι ελειψα ή να μου κανει καψωνια κτλ ελεγχο για ολα . ενω αυτο γινεται καααθε φορα που θα λειψω, και κυριως στις αναρρωτικες. Και φανταστειτε ειμαστε στην ιδια ηλικια να πω ειναι κανας παραξενος μεγαλος κτλ ! Βεβαια δε το συζυτω αν ειναι κατι σοβαρο δεν με νοιαζει καθολου. προτιμω να βγω σε μια μονιμη αναρρωτικη να μη ξανα δω κανεναν που λεμε. αλλα ειμαστε τοσο προσωπικο και μονο με αυτον εχω προβλημα που ειμαστε στο ιδιο γραφειο ! Μετραω 11 εβδομαδες για να βγω σε αδεια επιτελους μητροτητας, ενω μου αρεσει να δουλευω με εχει κανει ετσι !!!!! 

Και σε εμένα τα κάνουν μη νομίζεις αλλά εγώ είμαι ο χαρακτήρας αν δε μου μιλήσεις 1 εγώ 10 και καλύτερα έχω ηρεμία γενικά επειδή ξέρω τι δουλειά μου πολύ καλά δεν αφήνω να μου κουνηθούν.  Και αν κουνηθω απαντάω και έχω υφακι.. δες πως θα πάει αλλιώς γράψου αναρρωτική θα του περάσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elana είπε:

 

καλημέρα σε όλες !!! Αχ βρε Βούλα, τι θεματάκια αναφέρεις!; Εύχομαι να λύνονται όλα και να είσαι υγιέστατη και δυνατή μέχρι τελευταίου δευτερολέπτου της γέννας! 🥰 

Προσπάθησε να δημιουργήσεις μια «γυάλα προστασίας» τότε γύρω σου να μην αφήνεις να μπαίνουν μέσα τα τοξικά βλέμματα του ή σχόλια… κουράγιο κ υπομονη! 🤪

Εγώ στην αρχή έλεγα καισαρική κυριως λόγω του οτι πήγα με εξωσωματικη και οτι ειμαι 40 ετών! Όμως μόλις το είπα στον γιατρό μου μόνο που δε με έδειρε! Γιατι;;; Μου λέει. Δεν υπάρχει λόγος… από τη στιγμή που όλα πάνε καλά και το σώμα σου είναι καλό και δυνατό δεν υπάρχει λόγος για καισαρική κλπ κλπ….

οπότε ναι, θέλω μαθήματα από τώρα να ξέρω με κάθε  λεπτομέρεια τι πρέπει να κάνω… 😅

 

αχ @Princess28 πόσο όμορφο όμως που πηγαίνεις για το τρίτο… προέρχομαι από πολύτεκνη οικογένεια (είμαστε 4 αδέλφια) και είναι ξερω ποσο υπέροχο  ειναι..🥰 άντε με το καλό σήμερα η Β επιπέδου… αναμένουμε…

 

πολλά φιλιά σε όλες !!!😘

Ποσο αγάπησα τον γιατρό σου!!!. 

Τι σημαίνει 40; Τι σημαίνει εξωσωματική;  αντε μην ακούω χαζούλια ακόμα και περσυ που στην εξωσωματική είχα δίδυμα πάλι για φυσιολογικά θα πήγαινα. Να ναι καλά ο άνθρωπος. Να του πεις μια ελπίδα δεν την ξες σου δίνει τα θερμά της συγχαρητήρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η lianask είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, πολύ χαίρομαι για τισ β επιπέδου σασ, ανυπομονώ και γω για την δικιά μου την έχω στσ 30!:) Εμένα το ονομά μου είναι Ηλιάνα, είμαι 28 χρονών, δημόσιος υπάλληλος πρώτο παιδάκι και για εμάς!ηθένα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πιο έμπειρη τώρα που παίρνουμε σιγά σιγά πραγματάκια, φορμάκια παίρνετε μακρυά ή κοντομανικα; γιατί εγώ με πητ τέλος Μάη, θα έπαιρνα καλοκαιρινά αλλά μου λένε ότι θα κρυώνει το μωράκι στην αρχή..

 

Καλώς ήρθες Ηλίανα  μου , πρόσφατα Το είχα συζήτηση ειδικά εγώ που μένω Γερμανία είναι πολύ περίεργος ο Μάιος περσυ είχαμε 25-30 βαθμούς. Είπα να δω φαρμάκια μακό μακρυά (έχω αρκετά απ τον γιο μου αλλά είναι χειμωνιάτικα) οπότε θα δω να πάρω ελαφρυα αλλά μακρυά και θα έχω και καλοκαιρινά φακελάκια κοντομάνικα.  Μην πάρεις όμως πολλά 50 (το πρώτο νούμερο) γτ το πολύ σε 2 εβδομάδες θα πρέπει να αλλάξετε νούμερο 😉 άλλωστε εκείνες τις μέρες καμία βόλτα να πάτε έξω να περπατήσετε. Πότε έχεις β επιπέδου; 

Ποτε είναι η ΠΗΤ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/1/2023 at 5:38 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Τι ωραία …μπράβο♥️ 

Αυτές οι πρώτες αγορές και οι ετοιμασίες του δωματίου είναι ό,τι πιο όμορφο🥰

Εγώ έχω αύριο τη β’ επιπέδου, ελπίζω να είναι όλα καλά..💕

Πως πήγε η εξέταση... 😉 μουτακι σε 3d είδατε; 

Το έχετε πει στα αλλά παιδάκια σας; .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ποσο αγάπησα τον γιατρό σου!!!. 

Τι σημαίνει 40; Τι σημαίνει εξωσωματική;  αντε μην ακούω χαζούλια ακόμα και περσυ που στην εξωσωματική είχα δίδυμα πάλι για φυσιολογικά θα πήγαινα. Να ναι καλά ο άνθρωπος. Να του πεις μια ελπίδα δεν την ξες σου δίνει τα θερμά της συγχαρητήρια. 

Χαχχαχαχαχα🤣 Ελπίδα με έκανες και γέλασα! 🤣 Να είσαι καλά! Θα του το πω! 😁

 

@NasiaGvrεγω σε δυο μέρες ειμαι 24 εβδομάδων και τυχαίνει φορεσ να μην το νιώσω και καθόλου… με το ζόρι καμια φορα λιγο χαμηλά όταν κλοτσάει… αλλα με είχε προειδοποιήσεις ο γιατρός μου οτι επειδή ο πλακούντας μου ειναι πρόσθιος ειναι σαν μαξιλαράκι και με εμποδίζει απο το να το νιώθω… οτι θα αργήσω λιγο να το νιώσω και να μην αγχωθώ… οπότε ευελπιστώ κι εγω οτι απο την 25η εβδομάδα όπως λένε και μετά θα ειναι φυσιολογική και η αίσθηση του… λιγο έμεινε… υπομονη λοιπόν.. 😅

 

@lianask Εμείς προς το παρόν πήραμε μολνο τα πρώτα του κοντομάνικα φανελάκια και θα πάρουμε σίγουρα και μακριμάνικα φορμάκια… θα θέλει λίγο και απο τα δυο γιατι ειναι ενδιάμεση κατάσταση αλλά όπως λέει και η Ελπίδα, χωρίς υπερβολές γιατί έτσι κι αλλιώς γρήγορα θα περάσουμε στο καλοκαίρι μετά… 😁

 

ειιι @Princess28 που εισαι; Πως πήγε η εξέταση; Το γλεντάτε ακόμη; 🤣

 

πολλά φιλιά σε όλες! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μετά από κάποιες μέρες! ΠΗΤ μας έδωσε ο γιατρός 02/05. 

@vou.95 Αυτό με το γραφείο που λες το καταλαβαίνω 100%. Και εμένα ο δικός μου υπεύθυνος είναι κάπως έτσι. Δεν έχω πάρει έξτρα μέρες απο το σπίτι, τίποτα διαφορετικό απο τους υπόλοιπους και να σου πω την αλήθεια λίγο αγανακτώ κάποιες μέρες που ΄έχω κάτι ενοχλήσεις ή δεν έχω κοιμηθεί καλά. Τέλως πάντων αν όντως έχεις αγχωθεί πάρε μια αναρωτική γιατί πραγματικά δεν αξίζει να τραβήξεις άγχος για έναν μάνατζερ/ υπεύθυνο/ όπως θες πες τον. Τώρα αυτό που προέχει είναι η δική σου υγεία και του μωρού (συγνώμη ξέρω πόσο κλισέ ακούγεται). 

Να ρωτήσω και εγώ (το ρώτησε και κάποια άλλη κοπέλα νωρίτερα) σε όσες έχουν εμπειρία ή το έχουν ψάξει? Θεωρείται χρειάζονται μαθήματα ανώδυνου τοκετού ή για το θηλασμό? Δεν το έχω ψάξει καθόλου αλλά δεν ξέρω μήπως το μετανιώσω αργότερα. Ειδικά για το θηλασμό έχω ακούσει τα τέρατα, ότι δεν ξέρεις καθόλου τι γίνεται, δεν σε βοηθάει και κανείς να μάθεις, και στο τέλος το παρατάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2023 at 12:35 ΜΜ, ο/η NasiaGvr είπε:

Kαλησπέρα κορίτσια , 

Είμαι στην 21η εβδομάδα με πιθανή 27/5-5/6. Όλα πάνε τέλεια όπως λέει και ο γιατρός , αλλά εγώ αγχώνομαι γιατί νομίζω ότι δεν έχω ακούσει το μωρό. Βέβαια μου είπε να μην αγχώνομαι καθώς πολλές γυναίκες μπορεί να το ακούσουν ακόμα και μετά την 25η. Στις 7/2 έχουμε και την Β'επιπέδου. Εσείς το έχετε ακούσει ; 

Καλώς ήρθες Νασιά.. στο πρώτο μου παιδί ένιωσα πρψτη φορά στην 22 εβδομάδα. Και να φανταστείς ήμουν ξαπλωμένη ανασκελα και σε πλήρη ηρεμία. 

Τωρα είμαι στην 25 και το ακούω το μωράκι . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Γιατι βρε επειδη εισαι 40 και απο εξωσωματικη ? καμια απολυτως σημασια δεν εχει !! . μπραβο στο γιατρο σου που δεν δεχτηκε και σου ειπε προχωρατε με φυσιολογικο τοκετοο !! Μακαρι να το ειχα εστω σαν σκεψη και εγω ❤️ 

Αχ εγω , εγω και τα θεματακια μου . Κοιτα καποια απο αυτα δεν επηρεαζουν καν τον φυσιολογικο τοκετό . Ωστοσο ,η μυτη μου ειναι πληρη κατειλημμενη απο πολυποδες κογχες και με την αλλεργια μου δεν αναπνεω καθοοοολου απο την μυτη (περιμενω χειρουργειο ακριβως μετα την γεννα σκεψου) , πραγμα που κανει πολυ δυσκολη την αναπνοη μου απο το στομα κουραζομαι πολυ ευκολα και εχω συχνα ημικρανιες λογω της κακης αναπνοης . και φυσικα δεν θα ελειπε να ειχα ασθμα χαχαχα.. Με το ασθμα με το αγχος με πιανει με το παραμικρο .και δεν ξερω τι εκβαση θα εχει την ωρα της γεννας ! Παμε ομως στα δυσκολα . Ειχα παλαιοτερα κονδυλωματα μου ειχαν πει αν εμφανισω στην εγκυμοσυνη θα κανουμε τεστ παπ να δουμε τι εμφανιζει για εσωτερικα αν υπαρχουν , εχω βγαλει ηδη 2 αυτο το μηνα (γιατι η εγκυμοσυνη τα εμφανιζει ολα ξανα) Ο γιατρος μου ειπε για φυσιολογικα πρεπει να τα καυτηριασουμε εκει στον 7ο αλλα αν βγουν και αλλα ? ειδικα αν ειναι στην εισοδο του κολπου , αν μεινει για λιγη ωρα το μωρο εκει υπαρχει πιθανοτητα να περασει στους πνευμονες του (μαντεψτε εκει τα εχω και τα δυο ) Και τελος επισης παλια ειχα κυστη στους βαρθολινειους αδενες , ναι και στα 2 . στο 1 στο αριστερο ειχα λιγοτερο και δεν χρειαστηκε διανοιξη και παροχετευση . Το αλλο το δεξι, αχ αυτοο!!!!! το εχω παροχετευσει και ανοιξει 9 ολοκληρες φορες ,απο την τελευταια το 2020 δεν ξανα εμφανιστηκε!!!! Ε, δεν ηταν ωρα να εμφανιστει το αριστερο ? (πριν καν εμφανιστει το σκεφτομουν με την πιεση μηπως μαζεψει η μη γινει τιποτα στην γεννα γιατι ειχε μεινει εσωτερικα υγρο απλα δεν ειχε προβλημα και πονο  ) Ε τωρα εχει μαζεψει , ποναω οταν καθομαι , ποναω στην τουαλετα απλα και που σκουπιζομαι , ποναω στο περπατημα ! ωστοσο αντεχω το πονο (δεν ειναι σα το δεξι που ουρλιαζα) τωρα θα δω, παιρνω αντιβιωση , δεν εχει αλλαξει κατι, ο γιατρος μου,  μου ειπε να παω σημερα η αυριο να το ανοιξουμε και να με κρατησει εκει για λιγη ωρα γιατι λογω εγκυμοσυνης ισως ναχω αιμορραγια . Και ακομα δεν ξερω αν θα παω για την διανοιξη ή  να του πω να κανω και ααααλλο  υπομονη !!!!! Ολα αυτα ομως κρυοπηξιες, καυτηριασμοι , νυστερια, συριγγες με εχουν κανει αρκετα ευαισθητη εκει κατω και δεν μπορω στην ιδεα και μονο οτι με ακουμπανε ή μου κανουν το οτιδηποτε που ακουμπουν τα χερια τους !!!! ακομα και στην επαφη με τον συντροφο μου στην αρχη ειμαι δαγκωμενη . στον υπερηχο τα ιδια ! Ποσο μαλιστα να σκεφτω οτι θα βγει το μωρο μου απο εκει και θα εχω ραμματα που θα ενοχλουν και θα τραβανε ! αλλα το σημαντικοτερο ειναι τα κονδυλωματα , δεν θελω να του περασω κατι και να μου ταλαιπωρηθει . Προτιμω να μη ζοριστει καθολου, και ας κουραστω εγω με τομη καισαρικης, να σηκωθω κτλ !

Συγγνωμη για το κατεβατο κοριτσια μουυυυ!!! Παρολα αυτα , απο συμπτωματα εγκυμοσυνης δεν εχω τιποτα απολυτως !!! χαχαχαχ 

Το αν κάποια κοπέλα κάνει καισαρική είτε από δικιά της επιλογή (ναι υπάρχουν και ψυχολογικοι λόγοι) είτε για θέματα ιατρικά δεν είναι πρόβλημα ή καισαρική. 

Το χειρότερο είναι να μπει κάποια για καισαρική για τα "λεφτα" του γιατρού.  

Για το μόνο που μπορώ να σου πω είναι αν έχεις δει να κάνεις με ορό κάποιες πλυσεις ίσως λέω χαζα αλλά ίσως να σε βοηθήσει όσο θα μεγαλώνει το μωράκι σου θα σε δυσκολεύει η αναπνοή ακόμα περισσότερο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!🌸

Πώς είστε όλες;

@Elana @Παρασκευαιδου @vou.95 έκανα τη β’ επιπέδου !

Δε μας τα είπαν πολύ καλά..βασικά το μωράκι είναι καλά, μεγαλώνει καλά κι όλα καλά. 🙏

Αλλά μου βρήκαν πρωτον αυξημένα υγρά(κάνω υπογλυκαιμίες όταν τρώω γλυκά, δηλαδή μου πέφτει πολύ το ζάχαρο από το 70-80 που έχω κανονικά πάει στο 50, και δεν πρέπει να τρώω γλυκά, αλλά εγώ έτρωγα🙈οπότε μάλλον είναι από αυτό)..οπότε πρέπει να κόψω τώρα τα γλυκά ψωμιά κ μακαρόνια κ ελπίζω να είναι οκ

Δεύτερον κ αυτό είναι που με ένοιαξε περισσότερο, δεν έβρισκαν το δεύτερο νεφρό του μωρού εκεί που πρέπει. Το ένα ήταν οκ στη θέση του, το άλλο μου είπε πιθανώς πιο κάτω στην κοιλιά.

Το σύστημα του το έλεγξαν λειτουργεί κανονικά ευτυχώς, και η κύστη γέμιζε και άδειαζε κανονικά , αλλά όσο έψαχναν δε μπορούσαν να το βρουν εκεί που πρέπει.

Οπότε επανέλεγχο στο ντοπλερ μου είπε, δε μπορεί να κάνει και κάτι ούτως ή άλλως..πολλοί άνθρωποι ζουν κ με ένα νεφρό μου είπε και πολλοί έχουν και δεν το ξέρουν..στεναχωρήθηκα λίγο αλλά μέτα το έψαξα σε φορουμ, μίλησα με φίλες μου αρκετές και είδα ότι πολλές είχαν κάποιον(αδελφό, πατέρα) που είχε ανακαλύψει τυχαία σε εξετάσεις μεγάλος 40 ή 70 χρονών ότι έχει ένα νεφρό κ δεν το ήξερε καν τόσα χρόνια..ή αλλες που έχουν φίλες τους ή δικά τους παιδιά με ένα νεφρό που ζουν μια χαρα, εννοώ δεν τα επηρεάζει σε κάτι..οπότε προσπαθώ απλά να μην το σκέφτομαι…αφού ούτως ή άλλως δεν αλλάζει…περιμένω μπας και αλλάξει κάτι στο ντοπλερ..😕 

Ήταν κάτι που δεν είχα φανταστεί ποτέ να πω την αληθεια ότι συμβαίνει, αλλά μετά έβλεπα όλα τα άλλα στο χαρτί που έγραφε καρδιά μια χαρά, εγκέφαλος μια χαρά, κρανίο μια χαρά, χέρια πόδια μια χαρά, πνεύμονες μια χαρά κλπ κ έλεγα υπάρχουν κ πιο σοβαρά…τουλάχιστον όλα τα άλλα είναι καλά κ το μωράκι μεγαλώνει καλά..😕🙏

Μισό κιλό έχει πάει!♥️ Και κοριτσάκι το επιβεβαιώσαμε πάλι🎀💞

@Elana μου είναι ωραία τα παιδάκια ναι🥰 Εμείς είμαστε 2 αδελφές(με μικρή διαφορά), και ο άντρας μου 3 αδερφοί(με μεγαλύτερη διαφορά)..οπότε μας άρεσαν κι εμάς τα παιδιά και να είναι το σπίτι γεμάτο♥️..κ θεωρώ σημαντικό για το παιδί να έχει αδέρφια👫 

Ο μεγάλος μου είναι 2,5, η μπέμπα 10 μηνών..ουσιαστικά όταν γεννήσω ο μικρός μου θα είναι ακόμα 2,5 και η μπέμπα 1..κοντά κοντά όλα χαχα 💗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!🌸

Πώς είστε όλες;

@Elana @Παρασκευαιδου @vou.95 έκανα τη β’ επιπέδου !

Δε μας τα είπαν πολύ καλά..βασικά το μωράκι είναι καλά, μεγαλώνει καλά κι όλα καλά. 🙏

Αλλά μου βρήκαν πρωτον αυξημένα υγρά(κάνω υπογλυκαιμίες όταν τρώω γλυκά, δηλαδή μου πέφτει πολύ το ζάχαρο από το 70-80 που έχω κανονικά πάει στο 50, και δεν πρέπει να τρώω γλυκά, αλλά εγώ έτρωγα🙈οπότε μάλλον είναι από αυτό)..οπότε πρέπει να κόψω τώρα τα γλυκά ψωμιά κ μακαρόνια κ ελπίζω να είναι οκ

Δεύτερον κ αυτό είναι που με ένοιαξε περισσότερο, δεν έβρισκαν το δεύτερο νεφρό του μωρού εκεί που πρέπει. Το ένα ήταν οκ στη θέση του, το άλλο μου είπε πιθανώς πιο κάτω στην κοιλιά.

Το σύστημα του το έλεγξαν λειτουργεί κανονικά ευτυχώς, και η κύστη γέμιζε και άδειαζε κανονικά , αλλά όσο έψαχναν δε μπορούσαν να το βρουν εκεί που πρέπει.

Οπότε επανέλεγχο στο ντοπλερ μου είπε, δε μπορεί να κάνει και κάτι ούτως ή άλλως..πολλοί άνθρωποι ζουν κ με ένα νεφρό μου είπε και πολλοί έχουν και δεν το ξέρουν..στεναχωρήθηκα λίγο αλλά μέτα το έψαξα σε φορουμ, μίλησα με φίλες μου αρκετές και είδα ότι πολλές είχαν κάποιον(αδελφό, πατέρα) που είχε ανακαλύψει τυχαία σε εξετάσεις μεγάλος 40 ή 70 χρονών ότι έχει ένα νεφρό κ δεν το ήξερε καν τόσα χρόνια..ή αλλες που έχουν φίλες τους ή δικά τους παιδιά με ένα νεφρό που ζουν μια χαρα, εννοώ δεν τα επηρεάζει σε κάτι..οπότε προσπαθώ απλά να μην το σκέφτομαι…αφού ούτως ή άλλως δεν αλλάζει…περιμένω μπας και αλλάξει κάτι στο ντοπλερ..😕 

Ήταν κάτι που δεν είχα φανταστεί ποτέ να πω την αληθεια ότι συμβαίνει, αλλά μετά έβλεπα όλα τα άλλα στο χαρτί που έγραφε καρδιά μια χαρά, εγκέφαλος μια χαρά, κρανίο μια χαρά, χέρια πόδια μια χαρά, πνεύμονες μια χαρά κλπ κ έλεγα υπάρχουν κ πιο σοβαρά…τουλάχιστον όλα τα άλλα είναι καλά κ το μωράκι μεγαλώνει καλά..😕🙏

Μισό κιλό έχει πάει!♥️ Και κοριτσάκι το επιβεβαιώσαμε πάλι🎀💞

@Elana μου είναι ωραία τα παιδάκια ναι🥰 Εμείς είμαστε 2 αδελφές(με μικρή διαφορά), και ο άντρας μου 3 αδερφοί(με μεγαλύτερη διαφορά)..οπότε μας άρεσαν κι εμάς τα παιδιά και να είναι το σπίτι γεμάτο♥️..κ θεωρώ σημαντικό για το παιδί να έχει αδέρφια👫 

Ο μεγάλος μου είναι 2,5, η μπέμπα 10 μηνών..ουσιαστικά όταν γεννήσω ο μικρός μου θα είναι ακόμα 2,5 και η μπέμπα 1..κοντά κοντά όλα χαχα 💗

 

Πωπωωωω … Άκου τωρα τι μπορεί να υπάρξει στα καλα καθούμενα ! Ευτυχώς που δεν θα ειναι προβλημα για το μωρό το οποίο ειναι υγιέστατο και μεγαλώνει φυσιολογικοτατα! Κι εγω εχω ακούσει για ανθρώπους που το μάθανε μεγάλοι για το ενα νεφρό!
Οπότε δόξα  τω θεω όλα συνεχίζουν να βαίνουν λίαν καλώς και πάμε προς ολοταχώς για το τρίτο τρίμηνο κοριτσιαααααα!!! 😅 ❤️

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2023 at 11:50 ΠΜ, ο/η maryliaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μετά από κάποιες μέρες! ΠΗΤ μας έδωσε ο γιατρός 02/05. 

@vou.95 Αυτό με το γραφείο που λες το καταλαβαίνω 100%. Και εμένα ο δικός μου υπεύθυνος είναι κάπως έτσι. Δεν έχω πάρει έξτρα μέρες απο το σπίτι, τίποτα διαφορετικό απο τους υπόλοιπους και να σου πω την αλήθεια λίγο αγανακτώ κάποιες μέρες που ΄έχω κάτι ενοχλήσεις ή δεν έχω κοιμηθεί καλά. Τέλως πάντων αν όντως έχεις αγχωθεί πάρε μια αναρωτική γιατί πραγματικά δεν αξίζει να τραβήξεις άγχος για έναν μάνατζερ/ υπεύθυνο/ όπως θες πες τον. Τώρα αυτό που προέχει είναι η δική σου υγεία και του μωρού (συγνώμη ξέρω πόσο κλισέ ακούγεται). 

Να ρωτήσω και εγώ (το ρώτησε και κάποια άλλη κοπέλα νωρίτερα) σε όσες έχουν εμπειρία ή το έχουν ψάξει? Θεωρείται χρειάζονται μαθήματα ανώδυνου τοκετού ή για το θηλασμό? Δεν το έχω ψάξει καθόλου αλλά δεν ξέρω μήπως το μετανιώσω αργότερα. Ειδικά για το θηλασμό έχω ακούσει τα τέρατα, ότι δεν ξέρεις καθόλου τι γίνεται, δεν σε βοηθάει και κανείς να μάθεις, και στο τέλος το παρατάς.

Τουπέ να δείτε που ρίχνω όταν παν να μου την βγουν .. δεν χαλιέμαι για αυτούς πάντως σε όποια χώρα και να είναι ο β@ θα πει την χαζομάρα του ! Εμένα είπαν από πίσω μου ότι η δικιά του γυναίκα δεν πονούσε λτλ(ενώ εγώ ήμουν στο νοσοκομείο) σώπα ρε μεγάλε.   Γύρισα το έμαθα (ευτυχως έχω και καλούς συναδέλφους που με ενημέρωσαν) και τον εφερα σε τέτοιο σημείο που πλέον με βλέπει και φοβάται ότι πάλι θα του την πω...  Δε μασάω τα λόγια μου και προσβάλω αν με προσβάλεις . Ανάγκη από χαζουν δεν έχω ποσο μάλλον καλημέρα!! 

Μαθήματα θηλασμού 100% να κάνετε και να ενημερωθείτε τώρα γτ μετά με το μωρο ειναι πολυ πιο δύσκολα. Στον πρώτο την πάτησα έτσι και είχα μαστιτιδες έτρεχα να ενημερωθώ και με ένα μωρό στην αγκαλιά.  Λάθος μου δεν είχα ακούσει την κουμπάρα μου. Πριν γεννήσεις πρέπει να είσαι έτοιμη σε αυτό το θέμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!🌸

Πώς είστε όλες;

@Elana @Παρασκευαιδου @vou.95 έκανα τη β’ επιπέδου !

Δε μας τα είπαν πολύ καλά..βασικά το μωράκι είναι καλά, μεγαλώνει καλά κι όλα καλά. 🙏

Αλλά μου βρήκαν πρωτον αυξημένα υγρά(κάνω υπογλυκαιμίες όταν τρώω γλυκά, δηλαδή μου πέφτει πολύ το ζάχαρο από το 70-80 που έχω κανονικά πάει στο 50, και δεν πρέπει να τρώω γλυκά, αλλά εγώ έτρωγα🙈οπότε μάλλον είναι από αυτό)..οπότε πρέπει να κόψω τώρα τα γλυκά ψωμιά κ μακαρόνια κ ελπίζω να είναι οκ

Δεύτερον κ αυτό είναι που με ένοιαξε περισσότερο, δεν έβρισκαν το δεύτερο νεφρό του μωρού εκεί που πρέπει. Το ένα ήταν οκ στη θέση του, το άλλο μου είπε πιθανώς πιο κάτω στην κοιλιά.

Το σύστημα του το έλεγξαν λειτουργεί κανονικά ευτυχώς, και η κύστη γέμιζε και άδειαζε κανονικά , αλλά όσο έψαχναν δε μπορούσαν να το βρουν εκεί που πρέπει.

Οπότε επανέλεγχο στο ντοπλερ μου είπε, δε μπορεί να κάνει και κάτι ούτως ή άλλως..πολλοί άνθρωποι ζουν κ με ένα νεφρό μου είπε και πολλοί έχουν και δεν το ξέρουν..στεναχωρήθηκα λίγο αλλά μέτα το έψαξα σε φορουμ, μίλησα με φίλες μου αρκετές και είδα ότι πολλές είχαν κάποιον(αδελφό, πατέρα) που είχε ανακαλύψει τυχαία σε εξετάσεις μεγάλος 40 ή 70 χρονών ότι έχει ένα νεφρό κ δεν το ήξερε καν τόσα χρόνια..ή αλλες που έχουν φίλες τους ή δικά τους παιδιά με ένα νεφρό που ζουν μια χαρα, εννοώ δεν τα επηρεάζει σε κάτι..οπότε προσπαθώ απλά να μην το σκέφτομαι…αφού ούτως ή άλλως δεν αλλάζει…περιμένω μπας και αλλάξει κάτι στο ντοπλερ..😕 

Ήταν κάτι που δεν είχα φανταστεί ποτέ να πω την αληθεια ότι συμβαίνει, αλλά μετά έβλεπα όλα τα άλλα στο χαρτί που έγραφε καρδιά μια χαρά, εγκέφαλος μια χαρά, κρανίο μια χαρά, χέρια πόδια μια χαρά, πνεύμονες μια χαρά κλπ κ έλεγα υπάρχουν κ πιο σοβαρά…τουλάχιστον όλα τα άλλα είναι καλά κ το μωράκι μεγαλώνει καλά..😕🙏

Μισό κιλό έχει πάει!♥️ Και κοριτσάκι το επιβεβαιώσαμε πάλι🎀💞

@Elana μου είναι ωραία τα παιδάκια ναι🥰 Εμείς είμαστε 2 αδελφές(με μικρή διαφορά), και ο άντρας μου 3 αδερφοί(με μεγαλύτερη διαφορά)..οπότε μας άρεσαν κι εμάς τα παιδιά και να είναι το σπίτι γεμάτο♥️..κ θεωρώ σημαντικό για το παιδί να έχει αδέρφια👫 

Ο μεγάλος μου είναι 2,5, η μπέμπα 10 μηνών..ουσιαστικά όταν γεννήσω ο μικρός μου θα είναι ακόμα 2,5 και η μπέμπα 1..κοντά κοντά όλα χαχα 💗

 

Τα υγρά που λες τα είχα στο πρώτο μου παιδί δεν έμαθα ποτε από τι ήταν αλλά το μόνο θέμα που μου δημιούργησε ήταν η μεγάλη κοιλιά 😅 πρώτα πήγαινε η κοιλιά και μετά εγώ 🤣🤣

Νεφρό άνετα ζεις με ένα.  Ακόμα και με μισό συκώτι.. συγγενής μου έδωσε στο σύζυγο της το ένα νεφρό της και το μισό συκώτι και δόξα το θεό μετά από 10 χρόνια είναι μια χαρά και οι 2. 

Επίσης ρώτησε υπάρχει περίπτωση να ανέβει;  γτ ξέρω ότι ακόμα γίνονται αλλαγές στα μωράκια μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Φυσικα και δεν ειναι θεμα απο δικη της επιλογη,  δυστυχως αυτο για τους γιατρους που αναφερεις υπαρχουν πολλοι που ξερω, και μαλιστα προσφατα σε κοντινο μου ανθρωπο στο ΙΑΣΩ Αθηνα, δηθεν δεν γινεται να μεινει πανω απο 39 εβδομαδες ενα εμβρυο στη κοιλια , πηγαν προγραμματισμενα με τεχνητους , και στο μισαωρο πανω τους ειπαν δεν γινεται, παμε καισαρικη !!!! αν ειναι δυνατον...
Οχι δεν περναει καν μεσα ο ορος , σκεψου καμερα για να με δουν οι γιατροι δεν φαινεται τιποτα που μου εβαζαν μια θολουρα μονο , και ευτυχως ειχα κανει αξονικη 1 μηνα πριν μεινω εγκυος . "απλα" δεν υπαρχει καθολου αερας και κενο μου λεει ο γιατρος . και οσο το αφηνω μπορει να αρχισει να "τρωει" το κρανιο . να αλλοιωνεται το κοκαλο. ευτυχως δεν εχω φτασει εκει . αλλα να πανε ολα καλα και αφου σαραντησει το παιδακι μου να το κανω το χειρουργειο...εχω ξανα κανει υποτιθεται σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα μου εκαναν καυτηριασμο μονο οτι εβλεπαν στην μυτη . και οχι ολο το προσωπο που εχει προβλημα, και δεν βοηθησε καθολου 

Πωπω είναι δύσκολο:-( λ8γο καιρό που είχα κορονοιο ήμουν με κλειστή μύτη και είχα πολλά νεύρα γτ δεν αντέχετε. Με το καλό να γεννήσεις και μη το αφήσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2023 at 11:11 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλώς ήρθες Ηλίανα  μου , πρόσφατα Το είχα συζήτηση ειδικά εγώ που μένω Γερμανία είναι πολύ περίεργος ο Μάιος περσυ είχαμε 25-30 βαθμούς. Είπα να δω φαρμάκια μακό μακρυά (έχω αρκετά απ τον γιο μου αλλά είναι χειμωνιάτικα) οπότε θα δω να πάρω ελαφρυα αλλά μακρυά και θα έχω και καλοκαιρινά φακελάκια κοντομάνικα.  Μην πάρεις όμως πολλά 50 (το πρώτο νούμερο) γτ το πολύ σε 2 εβδομάδες θα πρέπει να αλλάξετε νούμερο 😉 άλλωστε εκείνες τις μέρες καμία βόλτα να πάτε έξω να περπατήσετε. Πότε έχεις β επιπέδου; 

Ποτε είναι η ΠΗΤ; 

30/5 είναι η ΠΗΤ μου οπότε ναι μάλλον λίγο και από τα δύο πρέπει να πάρουμε..ευχαριστω:)

Eγώ ένιωσα το μωράκι μου στη 19η εβδομάδα πολύ λίγο αλλά από την προηγούμενη εβδομάδα 21η δηλαδή κάθε βράδυ όταν ξαπλώνω αρχίζει τισ κλωτσιες του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε @vou.95 τι πνίξιμο ειναι αυτο…..!!! Ουτε να το φανταστώ δε μπορω γιατι κι εγω έχω άσθμα και αν η μύτη δεν ειναι ανοιχτή υποφέρω!!! Πωπωωωω….. χαρά στο κουραγιο σου πραγματικά…. Οπωσδήποτε να παρέμβεις μετά με το καλό….

 

Αυτό το θέμα του θηλασμού είναι κάτι που με απασχολεί αρκετά τελευταία Ελπίδα και το ψάχνω απο τώρα γιατι μετά νιώθω πως είναι λίγο αργά και θα αγχώνομαι με το μωρό που θα κλαίει… 😅 το θέμα είναι ότι  έχω ιδιαίτερη ευαισθησία εκεί οπότε με «αγχώνει» λιγο και στην τελική σκέφτομαι ακόμη και αν δεν μπορέσει να πιάσει τη θηλή θα μπορώ να βγάζω με θήλαστρο ηλεκτρικό και να τα αποθηκεύω… 

Πάντως γενικά πέφτει πολύύύύ διάβασμα!!!😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/1/2023 at 1:00 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Δε μας τα είπαν πολύ καλά..βασικά το μωράκι είναι καλά, μεγαλώνει καλά κι όλα καλά. 🙏

Αλλά μου βρήκαν πρωτον αυξημένα υγρά(κάνω υπογλυκαιμίες όταν τρώω γλυκά, δηλαδή μου πέφτει πολύ το ζάχαρο από το 70-80 που έχω κανονικά πάει στο 50, και δεν πρέπει να τρώω γλυκά, αλλά εγώ έτρωγα🙈οπότε μάλλον είναι από αυτό)..οπότε πρέπει να κόψω τώρα τα γλυκά ψωμιά κ μακαρόνια κ ελπίζω να είναι οκ

Δεύτερον κ αυτό είναι που με ένοιαξε περισσότερο, δεν έβρισκαν το δεύτερο νεφρό του μωρού εκεί που πρέπει. Το ένα ήταν οκ στη θέση του, το άλλο μου είπε πιθανώς πιο κάτω στην κοιλιά.

Το σύστημα του το έλεγξαν λειτουργεί κανονικά ευτυχώς, και η κύστη γέμιζε και άδειαζε κανονικά , αλλά όσο έψαχναν δε μπορούσαν να το βρουν εκεί που πρέπει.

Οπότε επανέλεγχο στο ντοπλερ μου είπε, δε μπορεί να κάνει και κάτι ούτως ή άλλως..πολλοί άνθρωποι ζουν κ με ένα νεφρό μου είπε και πολλοί έχουν και δεν το ξέρουν..στεναχωρήθηκα λίγο αλλά μέτα το έψαξα σε φορουμ, μίλησα με φίλες μου αρκετές και είδα ότι πολλές είχαν κάποιον(αδελφό, πατέρα) που είχε ανακαλύψει τυχαία σε εξετάσεις μεγάλος 40 ή 70 χρονών ότι έχει ένα νεφρό κ δεν το ήξερε καν τόσα χρόνια..ή αλλες που έχουν φίλες τους ή δικά τους παιδιά με ένα νεφρό που ζουν μια χαρα, εννοώ δεν τα επηρεάζει σε κάτι..οπότε προσπαθώ απλά να μην το σκέφτομαι…αφού ούτως ή άλλως δεν αλλάζει…περιμένω μπας και αλλάξει κάτι στο ντοπλερ..😕 

Ήταν κάτι που δεν είχα φανταστεί ποτέ να πω την αληθεια ότι συμβαίνει, αλλά μετά έβλεπα όλα τα άλλα στο χαρτί που έγραφε καρδιά μια χαρά, εγκέφαλος μια χαρά, κρανίο μια χαρά, χέρια πόδια μια χαρά, πνεύμονες μια χαρά κλπ κ έλεγα υπάρχουν κ πιο σοβαρά…τουλάχιστον όλα τα άλλα είναι καλά κ το μωράκι μεγαλώνει καλά..😕🙏

Μισό κιλό έχει πάει!♥️ Και κοριτσάκι το επιβεβαιώσαμε πάλι🎀💞

Ο μεγάλος μου είναι 2,5, η μπέμπα 10 μηνών..ουσιαστικά όταν γεννήσω ο μικρός μου θα είναι ακόμα 2,5 και η μπέμπα 1..κοντά κοντά όλα χαχα 💗

 

Καταρχήν συγχαρητήρια για τα παιδάκια σου όλα! Πολλά μπράβο και για το κουράγιο σου με δύο ήδη μικρούλικα και ένα μικρούλη στην κοιλίτσα!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά πραγματικά και να ξεαγχωθείτε και εσείς. Επίσης ενημερώσου όσο μπορείς για τέτοιου είδους περιπτώσεις από τον γιατρό σου μήπως είναι κάτι πιο συνηθισμένο από ότι νομίζουμε. Σίγουρα μπορείς να ζήσεις και με ένα αφού πολλοί άνθρωποι το χαρίζουν το δικό τους σε άλλους που το χρειάζονται και ζούνε για πάντα με ένα, άρα σίγουρα δεν είναι κάτι τραγικό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Elana είπε:

Αχ βρε @vou.95 τι πνίξιμο ειναι αυτο…..!!! Ουτε να το φανταστώ δε μπορω γιατι κι εγω έχω άσθμα και αν η μύτη δεν ειναι ανοιχτή υποφέρω!!! Πωπωωωω….. χαρά στο κουραγιο σου πραγματικά…. Οπωσδήποτε να παρέμβεις μετά με το καλό….

 

Αυτό το θέμα του θηλασμού είναι κάτι που με απασχολεί αρκετά τελευταία Ελπίδα και το ψάχνω απο τώρα γιατι μετά νιώθω πως είναι λίγο αργά και θα αγχώνομαι με το μωρό που θα κλαίει… 😅 το θέμα είναι ότι  έχω ιδιαίτερη ευαισθησία εκεί οπότε με «αγχώνει» λιγο και στην τελική σκέφτομαι ακόμη και αν δεν μπορέσει να πιάσει τη θηλή θα μπορώ να βγάζω με θήλαστρο ηλεκτρικό και να τα αποθηκεύω… 

Πάντως γενικά πέφτει πολύύύύ διάβασμα!!!😅

Διάβασε, ενημερώσου οι πρώτες 40 μέρες είναι δύσκολες αλλά μετά όλα είναι πολύ πιο εύκολα.   Και δες να χεις καμία γυναίκα θηλασμού. 

Ευαισθησία είχα και εγώ ψιλό νευριαζα μη σου πω αλλά στον θηλασμό δεν είχα θέμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια!!

Δύο φορές έχω ξεκινήσει να σας γράφω και τις 2 με έχουν διακόψει στη δουλειά και δεν έγραψα ποτέ!

Χαίρομαι που όλα τα αποτελέσματα σε όλες είναι καλά! Εγω επιτέλους έχω την Παρασκευή β επιπέδου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2023 at 1:12 ΜΜ, ο/η lianask είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, πολύ χαίρομαι για τισ β επιπέδου σασ, ανυπομονώ και γω για την δικιά μου την έχω στσ 30!:) Εμένα το ονομά μου είναι Ηλιάνα, είμαι 28 χρονών, δημόσιος υπάλληλος πρώτο παιδάκι και για εμάς!ηθένα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πιο έμπειρη τώρα που παίρνουμε σιγά σιγά πραγματάκια, φορμάκια παίρνετε μακρυά ή κοντομανικα; γιατί εγώ με πητ τέλος Μάη, θα έπαιρνα καλοκαιρινά αλλά μου λένε ότι θα κρυώνει το μωράκι στην αρχή..

 

Καλησπέρα!!

Με το καλό το μωράκι σου🥰 Πώς πήγε η β επιπέδου;

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις και μερικά μακρυμάνικα! Γέννησα πέρσι Μάρτη το δεύτερο μου παιδάκι, και μέχρι Ιούνη θυμάμαι της φόραγα και μακρυμάνικα..εξαρτάται και τι καιρό θα έχει φέτος το Μάιο, αλλά σίγουρα θα χρειαστείς κάποια, ειδικά για το βράδυ!

Δε ξέρω και πού μένεις, εγώ μένω Αθήνα που θεωρητικά έχει και ζέστη σε σχέση με άλλες περιοχές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vou.95 @Elana @Παρασκευαιδου @maryliaa κορίτσια καταλαβαίνετε ότι ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, γι’αυτό αργώ να απαντησω 😄

Ναι κορίτσια, το μωράκι μεγαλώνει κανονικά, δεν είναι κάτι που μπορούμε να κάνουμε κάτι γι’αυτό, οπότε αν είναι έτσι απλά θα είναι έτσι! Όπως είπατε ζουν άνθρωποι και με ένα νεφρό, οπότε δεν το σκέφτομαι άλλο τώρα! Περιμένουμε και το ντοπλερ και βλέπουμε!

@Παρασκευαιδου κι εγώ είχα μεγάλη κοιλιά σε αυτό σε σχέση με τα άλλα(βέβαια δε με καταλαβαίνουν ακόμα πάντα έξω, αλλά εγώ που ήξερα κ τις άλλες κοιλιές που είχα βλέπω διαφορά😄), και έλεγα μήπως φταίει που είναι το τρίτο..που λένε ότι φαινεται πιο γρήγορα η κοιλιά! Αλλά τελικά κατάλαβα ότι μάλλον τα υγρά φταίνε και σε μένα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...