Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2023


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια❣️Τι κάνετε; 🙃

Εγώ διανύω την 21η εβδομάδα, έχουμε και μετακόμιση και έχει πάει λίγο πίσω γιατί με 2 μωράκια δεν μπορείς να κάνεις και πολλά! 

Έχω μια ιδέα! Τι θα λέγατε να πει η καθεμία λίγα πράγματα γι’αυτήν, πού μένει, τι ηλικία έχει, πόσα παιδάκια έχει, με τι ασχολείται κλπ

Για να γνωριστούμε καλύτερα ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 20 ώρες, ο/η Elana είπε:

Χαιρετώ την παρέα… πέρασα μια εφιαλτική νυχτα εχτές…. Ξεκίνησε με πόνο στο στομάχι (αφού έφαγα κατι κομματάκια τυριά και γλυκά!!!) και μετά η απόλυτη καταστροφή! Εμετός 14 (!!!!} φορές!καθως και διάρροια..  Απο τις 22:00 ως το πρωί στις 06:00 πηγαινοερχόταν ο αντρας μου με λεκανιτσες! Πόσο απαίσιο συναίσθημα…. Φαντάζεστε τι πίεση και συσπάσεις ολο μου το σωμα αφού δεν είχα μετά την Τετάρτη φορα αλλο πια να βγαλω τι! 
το πρωί ανέβασα πυρετό μεχρι 38,3 ..  δεν έφαγα σχεδόν τίποτα αλλα  τουλάχιστον κατάφερα και ήπια 4 ποτήρια νερό σήμερα και πήρα ενα αλμορα (ηλεκτρολυτες) που μου είπε ο γιατρός και ενα ντεπόν! 
 

ποσο μα πόσο στεναχωρέθηκα για την μικρούλα μεσα μου…. Πως ειναι άραγε; Φοβήθηκα λιγο και εχω ακόμη μέρες για να πάω να τη δω… τη Δευτέρα ειναι η Β επιπεδου… ελπίζω να ειναι καλα…😓

Λυπάμαι που «έρηξα» λιγο τη διάθεση κ το κλίμα.. αλλά ιςως εχω ανάγκη να ακουσω οτι εχει συμβεί και σε άλλες και πως ολα ειναι καλα και δεν επηρεάζεται το μωρό κλπ κλπ (σας ειπα με λίγα λόγια και τι θελω να ακουσω! 😅)

Ελπίζω να είστε ολες καλα! 
❤️

 

Καρδιά μου το έζησα πρόσφατα..  3 μέρες έτσι ήμουν ώσπου στο τέλος μου κάνανε εισαγωγή με ορους . Όπως είπες είχα άγχος για το μωρο αλλά  εκεί ο κύριος δεν έπαθε κάτι και ζωηρός ζωηρός στους υπερηχοθς περαστικά σου. Προσπάθησε να πίνεις νέτο μην πάθεις σαν εμένα αφυδάτωση.  

Η @kaounmar μπορεί να σου πει για τις φωτο που τις έστελνα με τα κοκτέιλ μου. Αλλά να μη στεναχωριέσαι για το μωρακι σου πιο πολύ να κρατάς τα υγρά. Δοκίμασε και αν μπορείς αλατούχο νερό. 

Καλά τι λες ότι λυπασαο; εδώ όλες τα ίδια άγχη έχουμε και μπορούμε να τα καταλάβουμε απόλυτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Αχ κορίτσι μου είμαι περίπου τα ίδια !!!! 
ξεκινησε με βήχα το Σάββατο σα κάτι να με γρατζουναει στο λαιμό βασικά , Κυριακή λίγο πιο έντονος βήχας και την νύχτα μια να κρυώνω και να τρέμω και την άλλη να σκάω από την ζέστη και να καίγομαι ολόκληρη . Βλέπετε ήθελα τριήμερο !!!! Δν είχα μαζί μ θερμόμετρο κτλ , ξύπνησα εχθές μια χαρά είχα παρει ένα ντεπόν χαπάκι ! Μετά από 2-3 ώρες άρχισα πάλι να κρυώνω και να κλείνουν τα μάτια μου . Γυρίσαμε σπίτι μας και σε όλο το ταξίδι ετρεμα από το κρύο . Στο μεταξύ σταματήσαμε και φόρεσα καλσόν παντελόνι . Δυο κάλτσες , 3 μπλούζες και το παλτό . Ανοιχτό καλοριφερ και θερμαινόμενα καθίσματα στο αμαξι και εγω να τρέμω από το κρύο . Εν τελει όταν φτάσαμε έσκαγα κ άρχισα να γδύνομαι . Πήγα σπίτι είχα 38,2 !! Έκανα το διπλό τεστ και έχω γρίπη τύπου Α !!! Ο γυναικολόγος μου ειπε να μην ανησυχώ είναι προστατευμένο το έμβρυο αλλά εγώ Παρασκευή θα πω να με δει (αν και έχω ραντεβού 22/1) δεν μπορώ να περιμένω !!! Μου ειπε αν δεν πέφτει ο πυρετός να μιλήσω μ παθολόγο και ότι μου πει μα τον ρωτήσω πριν το πάρω ! Πήρα βέβαια ας σ την παθολόγο μου και μ ειπε τα ίδια . Αρκετό νερό αλλά γουλιά γουλιά γιατί θα κάνω εμετό και ντεπόν 2 χαπάκια , και αν αύριο δεν πέφτει να ξανά μιλήσουμε ! Σήμερα δεν είχα πυρετό το πρωί  όμως έχω βαρύ κεφάλι και πιο έντονο βήχα ! Τώρα εχω πάλι δεκατα 37.3 
εκανες τεστακι εσυ να δεις αν έχεις κάποια γρίπη η κορονοιο ; Εγώ βρίσκομαι στην 17η εβδομάδα ! Δεν έχω ιδεα πως κόλλησα , ο άντρας μου είναι μια χαρά ! Μάλλον στην δουλειά μου ! 

Δυστυχώς κυκλοφορούν πολλά τώρα από 12.12 δεν έχω ηρεμήσει πέρασα αυτό με εμετούς και διάρροια, πυρετό  τώρα είμαι στο συνάχι που να μην έκανα το εμβόλιο της γρίπης. Όπως είπες γουλιά γουλιά νερό.  Σιρόπι κρεμμύδου καθ πολλές γαργάρες με αλατόνερο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια❣️Τι κάνετε; 🙃

Εγώ διανύω την 21η εβδομάδα, έχουμε και μετακόμιση και έχει πάει λίγο πίσω γιατί με 2 μωράκια δεν μπορείς να κάνεις και πολλά! 

Έχω μια ιδέα! Τι θα λέγατε να πει η καθεμία λίγα πράγματα γι’αυτήν, πού μένει, τι ηλικία έχει, πόσα παιδάκια έχει, με τι ασχολείται κλπ

Για να γνωριστούμε καλύτερα ☺️

Μετακόμιση 2 μωρά και εγκυμοσύνη εσύ είσαι θηρίο ρε πριγκίπισσα.  Θα σε φωνάζω θηρίο. Χαρά στο κουράγιο σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια❣️Τι κάνετε; 🙃

Εγώ διανύω την 21η εβδομάδα, έχουμε και μετακόμιση και έχει πάει λίγο πίσω γιατί με 2 μωράκια δεν μπορείς να κάνεις και πολλά! 

Έχω μια ιδέα! Τι θα λέγατε να πει η καθεμία λίγα πράγματα γι’αυτήν, πού μένει, τι ηλικία έχει, πόσα παιδάκια έχει, με τι ασχολείται κλπ

Για να γνωριστούμε καλύτερα ☺️

Εγω θα πω και όνομα γιατί το έχω αναφέρει αρκετά.εσεις δε χρειάζεται ☺ εάν δε θέλετε. 

Με λένε Ελπίδα ζω στη Γερμανία εδώ και 10 χρόνια έχω έναν μικρό 5 χρόνων ηλικία 33 αφού δε ζητάς κιλά καλά είμαστε 😅😅😅🤣🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @vou.95 , @Princess28, @Παρασκευαιδου σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τις απαντήσεις ηταν πολυ βοηθητικές και με χαλάρωσαν μέσα μου…

Σήμερα ευτυχώς ξύπνησα πολύ καλύτερα , ελπίζω να μπορέσω να φάω και κάτι.. ευτυχώς τα τεστ ηταν αρνητικά… μάλλον γαστρεντερίτιδα «απλά»…

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπωωω… πολυ καθυστερούν οι αναρτήσεις για όσες είμαστε νέα μέλη… τα παραπάνω τα εςτειλα το πρωί… 

ειμαι Περδίκη πλέον αλλά δεν Παύλο να εχω αγωνία για τη Δευτέρα που ειναι η Β επιπέδου…

 

Το δικό μου όνομα είναι Ελένη και είμαι 40 ετών! Είμαι καθηγήτρια και αυτό θα ειναι το πρώτο μας πολύ-πολύπόθητο μωράκι !!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elana είπε:

Πωπωωω… πολυ καθυστερούν οι αναρτήσεις για όσες είμαστε νέα μέλη… τα παραπάνω τα εςτειλα το πρωί… 

ειμαι Περδίκη πλέον αλλά δεν Παύλο να εχω αγωνία για τη Δευτέρα που ειναι η Β επιπέδου…

 

Το δικό μου όνομα είναι Ελένη και είμαι 40 ετών! Είμαι καθηγήτρια και αυτό θα ειναι το πρώτο μας πολύ-πολύπόθητο μωράκι !!! 🥰

Πολύ χαίρομαι που είσαι καλύτερα. Ελένη . Κυκλοφορεί αυτό το διάστημα η γαστρεντεριτιδα εσύ είπαμε νεράκι;-) ειδικά τώρα που το κρατάς. Μη στεναχωριέσαι έτσι και σε εμένα και όλα καλά

 

Βέβαια εγώ χθες βγήκα θετική δεν ξέρω  τι άλλο θα περάσω σε αυτή την εγκυμοσύνη  :-( σχω έντονο βήχα και βουλωμενη μύτη για να δω τι θα μου πει η γυναικολόγος ανοίγει σήμερα το απόγευμα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Πολύ χαίρομαι που είσαι καλύτερα. Ελένη . Κυκλοφορεί αυτό το διάστημα η γαστρεντεριτιδα εσύ είπαμε νεράκι;-) ειδικά τώρα που το κρατάς. Μη στεναχωριέσαι έτσι και σε εμένα και όλα καλά

 

Βέβαια εγώ χθες βγήκα θετική δεν ξέρω  τι άλλο θα περάσω σε αυτή την εγκυμοσύνη  :-( σχω έντονο βήχα και βουλωμενη μύτη για να δω τι θα μου πει η γυναικολόγος ανοίγει σήμερα το απόγευμα.  

Ωωωω!!!! Αμάν βρε παιδί μου! Τι χαμός είναι αυτός!!! Πραγματικά Ελπίδα λυπάμαι πολυ και εύχομαι να περάσει πολύ πολύ γρήγορα και όσο πιο ελαφριά γίνεται!

Εντωμεταξει δεν ξερω τι ηταν καλύτερα, όταν δεν νιώθαμε καθολου το μωρό ή τωρα; Γιατι τωρα αν δεν τη νιώσω καμια μερα δημιουργεί αμεσως άγχος! Όπως αυτές τις μέρες με την ασθένεια… τελος πάντων… 3 μέρες ακόμα…😅

Πάντως ειλπαμε πως μετά τη Β επιπέδου για γούρι θα πάρουμε αμεσως τα πρωτα φανελάκια! 😁

πολυ καλημέρα σε όλες ! 🥰 😘 ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

@Elana περαστικά σου, μην ανησυχείς πιστεύω πως τα μωράκια μας είναι καλά προστατευμένα.

Δυστυχ΄ώς οι ιώσεις είναι πολλές, περαστικά και στις υπόλοιπες! Αχ αυτοι οι εμετοί, έχω να κάνω από την Κυριακή μακάρι να ξεμπέρδεψα η τουλάχιστον ας είναι μία φορά την εβδομάδα.

Πήγα την Τρίτη στον γιατρό είμαστε 330 γρ, καθόταν σε πολύ λάθος θέση για να δούμε το φύλο αλλα λίγο που άνοιξε τα πόδια σαν αγοράκι φάνηκε πάλι. στη Β θα το δούμε σίγουρα η οποία πρέπει να ΄γίνει από 17/01 έως και 8/2 περιμένω τηλέφωνο από τον γιατρό να μου πει πότε ακριβώς, να περάσει κ αυτό να κάνω κ εγώ καμία μικρή αγορά να ανέβει η διάθεση. Σε άλλα λόγια είμαι ΠΑΛΙ συναχωμένη και με λίγο πονόλαιμο κι εγώ!! Έλεος φέτος!

Το όνομα μου ε΄΄ιναι Μαρία , είμαι από Εύβοια και είμαι υπάλληλος γραφείου! Είμαι 32 ετ΄ων και έχω ένα αγοράκι 3,5 ετών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και απο μένα και καλημέρα!

@Elana Μην αγχώνεσαι καθόλου, από ότι μου είπε και ο γυναικολόγος το μωρό δεν επηρεάζεται εύκολο. Οπότε κοίταξε να χαλαρώσεις, να ξεκουραστείς και να γίνει εσύ καλύτερα και μην ανυσηχείς για το μωράκι. Μια χαρά θα είναι, αλήθεια! Φέτος έχει γίνει και ένας χαμός με τις ιώσεις οπότε νομίζω έχουμε κολλήσει όλες κάποια στιγμή αυτό το φθινόπωρο. Εγώ πέρασα δύο απανωτές ιώσεις τέλη Σεπτέμβρη και είχα αγχωθεί πολύ γιατί ήταν και πολύ νωρίς. Αλλά τελικά μια χαρά. Καλή διατροφή και ξεκούραση (όσο μπορείς φυσικά)! Επίσης όσο μπορείς και αντέχεις σούπες για να ενυδατώνεσαι κιόλας!

Ντρέπομαι να πω το όνομα ακόμα οπότε θα σας πω τα υπόλοιπα. Είμαι απο Αθήνα, υπάλληλος σε εταιρεία και εγώ, πρώτο μας μωράκι (κοριτσάκι μας είπε ο γιατρός!) και είμαι 34. Είχαμε τη Β' επιπέδου στις 27 του Δεκέμβρη, όλα καλά μας είπανε, απλά ρε κορίτσια εγώ ένα άγχος το έχω γενικά για να πάνε όλα καλά. Με αγχώνει και η ίδια η μέρα του τοκετού γιατί δεν έχω προηγούμενη εμπειρία ώστε να ξέρω τι να περιμένω περίπου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2023 at 7:42 ΜΜ, ο/η Elana είπε:

Πωπωωω… πολυ καθυστερούν οι αναρτήσεις για όσες είμαστε νέα μέλη… τα παραπάνω τα εςτειλα το πρωί… 

ειμαι Περδίκη πλέον αλλά δεν Παύλο να εχω αγωνία για τη Δευτέρα που ειναι η Β επιπέδου…

 

Το δικό μου όνομα είναι Ελένη και είμαι 40 ετών! Είμαι καθηγήτρια και αυτό θα ειναι το πρώτο μας πολύ-πολύπόθητο μωράκι !!! 🥰

 

στις On 12/1/2023 at 9:57 ΠΜ, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

@Elana περαστικά σου, μην ανησυχείς πιστεύω πως τα μωράκια μας είναι καλά προστατευμένα.

Δυστυχ΄ώς οι ιώσεις είναι πολλές, περαστικά και στις υπόλοιπες! Αχ αυτοι οι εμετοί, έχω να κάνω από την Κυριακή μακάρι να ξεμπέρδεψα η τουλάχιστον ας είναι μία φορά την εβδομάδα.

Πήγα την Τρίτη στον γιατρό είμαστε 330 γρ, καθόταν σε πολύ λάθος θέση για να δούμε το φύλο αλλα λίγο που άνοιξε τα πόδια σαν αγοράκι φάνηκε πάλι. στη Β θα το δούμε σίγουρα η οποία πρέπει να ΄γίνει από 17/01 έως και 8/2 περιμένω τηλέφωνο από τον γιατρό να μου πει πότε ακριβώς, να περάσει κ αυτό να κάνω κ εγώ καμία μικρή αγορά να ανέβει η διάθεση. Σε άλλα λόγια είμαι ΠΑΛΙ συναχωμένη και με λίγο πονόλαιμο κι εγώ!! Έλεος φέτος!

Το όνομα μου ε΄΄ιναι Μαρία , είμαι από Εύβοια και είμαι υπάλληλος γραφείου! Είμαι 32 ετ΄ων και έχω ένα αγοράκι 3,5 ετών!

Κοριτσάκια μου συγνώμη που δε σας έστειλα να δω τι κάνετε αλλά τώρα επανήλθα.  Αν και ακόμα έχω βήχα.  

Πως πήγε η εξέταση ελενα; 

Μαρία η δικιά σας β επιπέδου εγθνε; ποτε θα πας ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/1/2023 at 10:04 ΠΜ, ο/η maryliaa είπε:

Γειά σας και απο μένα και καλημέρα!

@Elana Μην αγχώνεσαι καθόλου, από ότι μου είπε και ο γυναικολόγος το μωρό δεν επηρεάζεται εύκολο. Οπότε κοίταξε να χαλαρώσεις, να ξεκουραστείς και να γίνει εσύ καλύτερα και μην ανυσηχείς για το μωράκι. Μια χαρά θα είναι, αλήθεια! Φέτος έχει γίνει και ένας χαμός με τις ιώσεις οπότε νομίζω έχουμε κολλήσει όλες κάποια στιγμή αυτό το φθινόπωρο. Εγώ πέρασα δύο απανωτές ιώσεις τέλη Σεπτέμβρη και είχα αγχωθεί πολύ γιατί ήταν και πολύ νωρίς. Αλλά τελικά μια χαρά. Καλή διατροφή και ξεκούραση (όσο μπορείς φυσικά)! Επίσης όσο μπορείς και αντέχεις σούπες για να ενυδατώνεσαι κιόλας!

Ντρέπομαι να πω το όνομα ακόμα οπότε θα σας πω τα υπόλοιπα. Είμαι απο Αθήνα, υπάλληλος σε εταιρεία και εγώ, πρώτο μας μωράκι (κοριτσάκι μας είπε ο γιατρός!) και είμαι 34. Είχαμε τη Β' επιπέδου στις 27 του Δεκέμβρη, όλα καλά μας είπανε, απλά ρε κορίτσια εγώ ένα άγχος το έχω γενικά για να πάνε όλα καλά. Με αγχώνει και η ίδια η μέρα του τοκετού γιατί δεν έχω προηγούμενη εμπειρία ώστε να ξέρω τι να περιμένω περίπου. 

Εγω περιμένω δεύτερο και θα σου πω ότι πάλι άγχος έχω  δυστυχώς δε φεύγει ποτε ο γιος μου είναι 5 και πάλι αγχώνομαι για αλλά . 

Γενικά νομίζω απ τη στιγμή που  θα δούμε τις 2 γραμμές δεν σταματάμε να έχουμε άγχος.  

Και το κορυφαίο έλεγα  θα την ζήσω αυτή την εγκυμοσύνη γιατί είναι ωραία περίοδος και τη σκέφτεσαι και λες τι ωραία που ήταν κτλ αλλά μπα άγχος άγχος άγχος..  ξου ξου μακρυά από εμάς..  πότε έχεις πητ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/1/2023 at 7:14 ΠΜ, ο/η Elana είπε:

Ωωωω!!!! Αμάν βρε παιδί μου! Τι χαμός είναι αυτός!!! Πραγματικά Ελπίδα λυπάμαι πολυ και εύχομαι να περάσει πολύ πολύ γρήγορα και όσο πιο ελαφριά γίνεται!

Εντωμεταξει δεν ξερω τι ηταν καλύτερα, όταν δεν νιώθαμε καθολου το μωρό ή τωρα; Γιατι τωρα αν δεν τη νιώσω καμια μερα δημιουργεί αμεσως άγχος! Όπως αυτές τις μέρες με την ασθένεια… τελος πάντων… 3 μέρες ακόμα…😅

Πάντως ειλπαμε πως μετά τη Β επιπέδου για γούρι θα πάρουμε αμεσως τα πρωτα φανελάκια! 😁

πολυ καλημέρα σε όλες ! 🥰 😘 ❤️

 

Εγω έχω μηχάνημα και ακούω την καρδούλα του έτσι και με πιάσει το άγχος.  Το είχα και στο πρώτο μου παιδί. Παίρνω τη δόση μου και μετά μουτζωνομαι για το άγχος.  🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

@Παρασκευαιδου περιμένω ειδοποίηση για τη β, μου είπε πως είναι να την κάνω από 17/1 έως 8/2, θα με πάρει μόλις έρθει ο ειδικός που την κάνει γιατί δεν την κάνει ο γυναικολόγος μου!

Αχ αυτός ο βήχας βρε κορίτσια, πολύ σπαστικός, περαστικά σας.

ΚΙ εγω έχω ακόμη βήχα, δεν είχα κολλήσει ούτε covid ούτε γ΄ριπη ήταν μια άλλη ίωση που δεν έκανα καν πυρετο αλλά μου έχει αφήσει αυτόν τον βήχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Αααχ ηθελα και εγω να το αγορασω αυτο , και δε το αγορασα για αυτο το λογο οτι ολη μερα θα ειμαι με αυτο και θα αγχωνομαι περισσοτερο .χαχαχα ...τι ειχες περασεις και εχεις ακομα βηχα? το λεω γιατι εγω βγηκα θετικη την προηγουμενη δευτερα στην γριπη τυπου α  (η7ν9) και ακομα εχω βηχα. μου ειπαν οτι κραταει εως ενα μηνα ... και ξερω και ατομο που βγηκε θετικος 20 δεκεμβρη και ακομα ταλαιπωρειται ... ελεος ! 10 φορες καλυτερα με κοβιντ . 

Επειδή δουλεύω δεν έχω το χρόνο να είμαι κάθε ώρα χχι Ι αλλά κάθε μέρα ακούω..  

Την περασμένη εβδομάδα βγήκα θετική στον κορονοιο.  Περσυ κόλλησε ο μικρος μου 40 πυρετό μαζί μου κοιμόταν και όλο αγκαλιά ήθελε κόλλησε ο άντρας μου και εγώ εκεί θηρίο τίποτα φέτος δεν πήγαμε πουθενά και κόλλησα από περαστικό! Τι να πω. 😕 μου είπαν μπορεί και 4 μήνες να βήχω:-( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

@Παρασκευαιδου περιμένω ειδοποίηση για τη β, μου είπε πως είναι να την κάνω από 17/1 έως 8/2, θα με πάρει μόλις έρθει ο ειδικός που την κάνει γιατί δεν την κάνει ο γυναικολόγος μου!

Αχ αυτός ο βήχας βρε κορίτσια, πολύ σπαστικός, περαστικά σας.

ΚΙ εγω έχω ακόμη βήχα, δεν είχα κολλήσει ούτε covid ούτε γ΄ριπη ήταν μια άλλη ίωση που δεν έκανα καν πυρετο αλλά μου έχει αφήσει αυτόν τον βήχα.

Αντε πες του γιατρού έχουμε αγωνία 🥰 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Κοριτσια καλημερα !!! εχθες υστερα απο επαφη με τον συζυγο μου ειδα ροζ αιμα ... μονο κατα το σκουπισμα ..υστερα ανα μια φορα που πηγαινα στην τουαλετα εβλεπα . μια εβλεπα ροζ μια οχι ! σημερα ειχα παλι κατι λιγα το πρωι οταν ξυπνησα για δουλεια . τωρα που ξανα πηγα τιποτα ! Ο γυναικολογος μου ειπε ισως καποιος τραυματισμος και να παρω ουτροτζεσταν για 10-15 μερες . αναλογα αν θα δω αιμα και μετα να με δει . Αλλα τοτε εχω και την β επιπεδου !μου ειπε και ξεκουραση να μην ερθω για δουλεια σημερα , αλλα επειδη ελειπα και την προηγουμενη εβδομαδα αναρρωτικη με την γριπη , νωριτερα αδεια χριστουγεννων θα ειχα προβλημα και ηρθα κανονικα... Αν ηταν τραυματισμος θα εβγαινε και σημερα απο εχθες το απογευμα ? βεβαια και στο ιντερνετ (που δεν αντεξα και εψαξα) αναφερει οτι ειναι πολυ ευαισθητα ο τραχηλος  και κολπος με αυξημενη την ροη του αιματοσ τωρα  την εγκυμοσυνη και ματωνουμε απο καποια μικρα αγγεια  απο πιεση κτλ και ειναι συχνο . και πως αν ειναι ροζ η απαλο καφε δεν ειναι ανησυχητικο . δεν ξερω τρομαζω . ειμαι 18 εβδομαδων 

μπορεί να  είναι τραβατισμος είναι πιο ευαίσθητο σημείο. Δε σου είπε να πας να σε δει; προσωπικά θα πηγαινα και ας μην είναι τίποτα. 

Να σου πω κάτι ξες ποσο καιρό έλειπα απ την δουλειά;  

Να σου πω και κάτι ακόμα ότι και να κάνεις οι κακοί άνθρωποι θα πουν οπότε φρόντισε εσένα να ακολουθήσεις και τις οδηγίες του γιατρού σου . Εγώ στη θέση σου δεν θα πήγαινα στη δουλειά και θα ζητούσα να κάνω υπερηχο. 

Χωρίς να σε τρόμαξψ απλά θα ήθελα ήρεμο το κεφάλι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την Ελπίδα @vou.95! Σημασία επέχεις εσύ και το μωρό όσον αφορά τη δουλειά και το τι θα πουν… όσο για το αιματακι… από τη στιγμή που ηταν μετά την επαφή για τόσο λιγο και τελος λογικά ηταν τραυματισμός… αλλα πανω απ όλα ειναι το πως νιώθεις οποτε αν δεν ηρεμείς πάνε για εξέταση καθαρα για να σου φύγει το άγχος γιατι τίποτα δε θα ειναι…

 

Έκανα λοιπόν τη Β επιπεδου την εβδομάδα αυτη και ολα ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ!!! 🥰Οι τιμες  ολες βγήκαν πολυ καλές και η γιατρός μου ειπε οτι δε χρειαζεται περεταίρω εξετασεις! 😁 

Πρωτη φορα είδαμε και σε 3d το προσωπάκι της!!! Ειναι μια γλύκα! ❤️ η δίκη μου ομογένεια λέει πως ειναι ολόιδια εγω μωρό και του άντρα μου η οικογένεια πως ειναι ολόιδιος εκεινοσ μωρό!🤣 😂 🤣

είμαστε υπέρ χαρούμενη που ειναι υγιέστατη και προχωράμε! Αμεσως μετά πήραμε τα πρωτα της φανελάκια , μπογιές για να βάψουμε το δωματιάκι της και διαλέξαμε κούνια με συρταριέρα! 
χαμος! Είναι ασυζητητί ή ωραιότερη περίοδος της ζωής μας! 
 

Εύχομαι σε όλες μας μόνο υπέροχα νέα και πολύ θετική διάθεση !!!

😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Ποσο ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑ..... μπραβο που ειναι ολα καλαααα.. τωρα ειναι  η τριτη στην 31 εβδομαδα ? ποτε την κανουν  ? και νομιζω εκει φαινεται ακομα πιο τελειααα... αυτο με τα σογια που παντα μοιαζουν στα δικα τουςς με τρελενειιιι χαχα ❤️ με το καλοοο τα ψωνια σαςς οολααα ❤️❤️ 

Ναι τώρα στην 30η-32η μου είπαν ξανά θα πάω όπου ε ναι… θα φαίνονται πια όλα ακόμη πιο λεπτομερώς… 😁 🥰 

μια απορία που εχω ειναι η εξής… μαθηματα για τη γέννα κάνει καμία σας; Απευθύνομαι φυςικα στις πρώτη φορα μανουλές…  γιατι σκέφτομαι οτι λογικά θα πρέπει σιγά σιγά να ξεκινήσουν… την άλλη Πέμπτη που εχω ραντεβού με τον γιατρό μου (και η γυναικα του που ειναι μαία κάνει μαθηματα…) θα ρωτήσω. Γιατι κάποιες φορές περνάει απο το μυαλο μου…. οτι τελος πάντων … απο καπου «θα πρέπει να βγει»!!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! 🤣
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elana είπε:

Ναι τώρα στην 30η-32η μου είπαν ξανά θα πάω όπου ε ναι… θα φαίνονται πια όλα ακόμη πιο λεπτομερώς… 😁 🥰 

μια απορία που εχω ειναι η εξής… μαθηματα για τη γέννα κάνει καμία σας; Απευθύνομαι φυςικα στις πρώτη φορα μανουλές…  γιατι σκέφτομαι οτι λογικά θα πρέπει σιγά σιγά να ξεκινήσουν… την άλλη Πέμπτη που εχω ραντεβού με τον γιατρό μου (και η γυναικα του που ειναι μαία κάνει μαθηματα…) θα ρωτήσω. Γιατι κάποιες φορές περνάει απο το μυαλο μου…. οτι τελος πάντων … απο καπου «θα πρέπει να βγει»!!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! 🤣
 

Τι υπέροχα νέα..  εγω έχω κατεβάσει τα ρούχα του και είδα ότι αρκετά έχω..  😉 τώρα κοιτάμε για αλλαξερια όλα τα άλλα τα έχω.  

Αχ σας έκανε τη χάρη.  Εμένα εκεί πείσμα απ τον πατέρα του πήρε 🤣🤣😅😅  τώρα έχω για ζάχαρο στις 01.02 αλλά θα κάνω και υπερηχο. :-)

εγω έχω κάνει μαθήματα και τώρα πάλι θα κάνω ξεκινάω στις 07.02 . Συνήθως εκεί στην 25 εβδομάδα ξεκινάμε γιατι σκεψου κάπου 10 μαθηματα 1 την εβδομάδα είσαι 35 που μπαίνεις και στον μήνα σου;-)  .

Σε 12 εβδομάδες μπαίνω στο μήνα μου.. πότε πέρασε ο καιρός. Μου λετε; 

Είχα να πάω καιρό στο γραφείο δούλευα απ το σπίτι και τώρα ξαναπήγα και άρχισε αφεντικό να με πειράζει χαχαχ μου είπαν ότι μεγαλωσε πολύ η κοιλιά μου . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Τι υπέροχα νέα..  εγω έχω κατεβάσει τα ρούχα του και είδα ότι αρκετά έχω..  😉 τώρα κοιτάμε για αλλαξερια όλα τα άλλα τα έχω.  

Αχ σας έκανε τη χάρη.  Εμένα εκεί πείσμα απ τον πατέρα του πήρε 🤣🤣😅😅  τώρα έχω για ζάχαρο στις 01.02 αλλά θα κάνω και υπερηχο. :-)

εγω έχω κάνει μαθήματα και τώρα πάλι θα κάνω ξεκινάω στις 07.02 . Συνήθως εκεί στην 25 εβδομάδα ξεκινάμε γιατι σκεψου κάπου 10 μαθηματα 1 την εβδομάδα είσαι 35 που μπαίνεις και στον μήνα σου;-)  .

Σε 12 εβδομάδες μπαίνω στο μήνα μου.. πότε πέρασε ο καιρός. Μου λετε; 

Είχα να πάω καιρό στο γραφείο δούλευα απ το σπίτι και τώρα ξαναπήγα και άρχισε αφεντικό να με πειράζει χαχαχ μου είπαν ότι μεγαλωσε πολύ η κοιλιά μου . 

 

Αααα μάλιστα! Τι καλα! Χαίρομαι που ειναι 10 τα μαθηματα γιατι κάποιοι μου ειπαν οτι απλά λιγο πριν κάνανε κανα δυο και τέλος… αλλα εγω θελω να τα παρακολουθήσω κανονικά.. οπολτε Ελπίδα υποθέτω με φυσιολογικό τοκετό γέννησες το πρώτο; 

Τι σκέφτεστε γενικά οι περισσότερες; Θα το πάτε προγραμματισμένα ή φυσιολογικό κ επισκληρίδειο;

πραγματικά το πως περνάει ο καιρός είναι φοβερό… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2023 at 10:14 ΠΜ, ο/η vou.95 είπε:

Κοριτσια καλημερα !!! εχθες υστερα απο επαφη με τον συζυγο μου ειδα ροζ αιμα ... μονο κατα το σκουπισμα ..υστερα ανα μια φορα που πηγαινα στην τουαλετα εβλεπα . μια εβλεπα ροζ μια οχι ! σημερα ειχα παλι κατι λιγα το πρωι οταν ξυπνησα για δουλεια . τωρα που ξανα πηγα τιποτα ! Ο γυναικολογος μου ειπε ισως καποιος τραυματισμος και να παρω ουτροτζεσταν για 10-15 μερες . αναλογα αν θα δω αιμα και μετα να με δει . Αλλα τοτε εχω και την β επιπεδου !μου ειπε και ξεκουραση να μην ερθω για δουλεια σημερα , αλλα επειδη ελειπα και την προηγουμενη εβδομαδα αναρρωτικη με την γριπη , νωριτερα αδεια χριστουγεννων θα ειχα προβλημα και ηρθα κανονικα... Αν ηταν τραυματισμος θα εβγαινε και σημερα απο εχθες το απογευμα ? βεβαια και στο ιντερνετ (που δεν αντεξα και εψαξα) αναφερει οτι ειναι πολυ ευαισθητα ο τραχηλος  και κολπος με αυξημενη την ροη του αιματοσ τωρα  την εγκυμοσυνη και ματωνουμε απο καποια μικρα αγγεια  απο πιεση κτλ και ειναι συχνο . και πως αν ειναι ροζ η απαλο καφε δεν ειναι ανησυχητικο . δεν ξερω τρομαζω . ειμαι 18 εβδομαδων 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Κι εγώ θα σου πω να κοιτάξεις πρώτα την ασφάλεια τη δική σου και του μωρού, και ας μην πας δουλειά για καιρό..♥️

Μια φίλη μου είχε αιματάκι μετά την επαφή γιατί ήταν πολύ χαμηλά ο πλακούντας..οπότε της είπε ο γιατρός όχι επαφές! Μετά ανέβηκε και ήταν οκ.

Εσένα αφού σου είπε ο γιατρός σου τραυματισμός αυτό θα είναι, αλλά εγώ γενικά σκέφτομαι αν έβλεπα ποτέ αιματάκι σε κάποια εγκυμοσύνη θα αγχωνόμουν κ θα πήγαινα σίγουρα για υπέρηχο, ακόμη κι αν δεν ήταν τίποτα..αλλά έτσι είμαι εγώ δε μπορώ καθόλου το αίμα🙈

Με το καλό και η β’ επιπέδου, να μας πεις τα νέα σου όταν την κάνεις💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2023 at 4:39 ΜΜ, ο/η Elana είπε:

Συμφωνώ με την Ελπίδα @vou.95! Σημασία επέχεις εσύ και το μωρό όσον αφορά τη δουλειά και το τι θα πουν… όσο για το αιματακι… από τη στιγμή που ηταν μετά την επαφή για τόσο λιγο και τελος λογικά ηταν τραυματισμός… αλλα πανω απ όλα ειναι το πως νιώθεις οποτε αν δεν ηρεμείς πάνε για εξέταση καθαρα για να σου φύγει το άγχος γιατι τίποτα δε θα ειναι…

 

Έκανα λοιπόν τη Β επιπεδου την εβδομάδα αυτη και ολα ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ!!! 🥰Οι τιμες  ολες βγήκαν πολυ καλές και η γιατρός μου ειπε οτι δε χρειαζεται περεταίρω εξετασεις! 😁 

Πρωτη φορα είδαμε και σε 3d το προσωπάκι της!!! Ειναι μια γλύκα! ❤️ η δίκη μου ομογένεια λέει πως ειναι ολόιδια εγω μωρό και του άντρα μου η οικογένεια πως ειναι ολόιδιος εκεινοσ μωρό!🤣 😂 🤣

είμαστε υπέρ χαρούμενη που ειναι υγιέστατη και προχωράμε! Αμεσως μετά πήραμε τα πρωτα της φανελάκια , μπογιές για να βάψουμε το δωματιάκι της και διαλέξαμε κούνια με συρταριέρα! 
χαμος! Είναι ασυζητητί ή ωραιότερη περίοδος της ζωής μας! 
 

Εύχομαι σε όλες μας μόνο υπέροχα νέα και πολύ θετική διάθεση !!!

😘

Τι ωραία …μπράβο♥️ 

Αυτές οι πρώτες αγορές και οι ετοιμασίες του δωματίου είναι ό,τι πιο όμορφο🥰

Εγώ έχω αύριο τη β’ επιπέδου, ελπίζω να είναι όλα καλά..💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/1/2023 at 4:42 ΜΜ, ο/η Elana είπε:

Ναι τώρα στην 30η-32η μου είπαν ξανά θα πάω όπου ε ναι… θα φαίνονται πια όλα ακόμη πιο λεπτομερώς… 😁 🥰 

μια απορία που εχω ειναι η εξής… μαθηματα για τη γέννα κάνει καμία σας; Απευθύνομαι φυςικα στις πρώτη φορα μανουλές…  γιατι σκέφτομαι οτι λογικά θα πρέπει σιγά σιγά να ξεκινήσουν… την άλλη Πέμπτη που εχω ραντεβού με τον γιατρό μου (και η γυναικα του που ειναι μαία κάνει μαθηματα…) θα ρωτήσω. Γιατι κάποιες φορές περνάει απο το μυαλο μου…. οτι τελος πάντων … απο καπου «θα πρέπει να βγει»!!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! 🤣
 

Αφού είναι πρώτη σου εγκυμοσύνη και γέννα, καλό θα είναι να κάνεις! 

Εγώ είχα πέσει σε περίοδο καραντίνας στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, οπότε έκανα κάποια διαδικτυακά στη Φαιναρέτη, που δεν είναι μόνο για τη γέννα αλλά για όλη την εγκυμοσύνη, γέννα, θηλασμό κλπ..τα παρακολουθούσα με τον άντρα μου. Και έκανα και στο Έλενα 1 μάθημα ανώδυνου τοκετού από κοντά ..λόγω κορονοιού γινόταν μόνο 1 μάθημα με άλλο ένα ζευγάρι…τώρα δε ξέρω αν τα έχουν αλλάξει! Στη δεύτερη γέννα μου δεν έκανα τίποτα και πραγματικά δε χρειάστηκε…γέννησα πιο πανεύκολα δε γίνεται…σε αντίθεση με την πρώτη που τα μαθήματα δε βοήθησαν και πολύ…

Τώρα δε θα κάνω τίποτα, με 2 μωρά, το σπίτι, τη μετακόμιση και ένα πρόγραμμα πτυχίου που ξεκίνησα δεν υπάρχει χρόνος, και αφού ήταν τόσο εύκολη η δεύτερη γέννα θέλω να πιστεύω ότι πάλι έτσι θα’ναι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...