Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2023


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η marakineos είπε:

ωραία ιδέα θα το δοκιμάσω δεν το είχα ακούσει, δυστυχώς εξελίχθηκε σε ακροαστικά, μου έδωσε αντιβίωση ο γιατρός και εισπνοές φυσικά σε συνεννόηση με τον γυναικολόγο.

Περαστικά κοριτσάκι μου.  Τσάι με τζίντζερ να πίνεις επίσης.  Ναι άμα ψάξεις είναι πολύ καλό σιρόπι. Γενικά το κρεμμύδι.  Ακόμα και σε στραμπουλιγμα. 

Πετσέτα  βαμβακερη , βράσε το κρεμμύδι και μετά βάλε το στην πετσέτα.  Και στο στήθος σου θα σε βοηθήσει πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά και απο μένα κορίτσια! Σας είχα γράψει και πριν καμια βδομάδα αλλά δεν δημοσιεύτηκε! Περιμένουμε και εμείς το πρώτο μας παιδάκι και μας έδωσε ο γιατρός ΠΗΤ 02/05. Καλώς σας βρήκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά σε όλες μας!!!! Εύχομαι σε όλες μια καλή γέννα , υγεία και η νέα χρονιά να μας φέρει Αγκαλιά με τα μωράκια μας!!! 🥰

Καλως όρισες maryliaa !!! 

Κορίτσια δεν ξερω για εσάς αλλα εγώ στις γιορτές του δώσα και κατάλαβε στα γλυκά!!!😅 

και τί απότομα που φουσκώνει πλέον η κοιλιά μας βδομάδα  την  βδομάδα! 😅

 

πολλά φιλιά!!!

Παρασκευαίδου τωρα μάλιστα!!!🤣😂 μπήκα στο μαγικό πινακάκι! ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου καλή χρονιά! εύχομαι αλήθεια ότι καλύτερο σε όλες σας, στις μανούλες να έχουν πάντα υγεία και ευτυχία τα μωράκια σας, σε αυτές που περιμένουν μια τελειομανής εγκυμοσύνη και σε όσες προσπαθούν πολύ πολύ γρήγορα ένα θετικό τεστ!

 

Εγω δεν είχα εύκολα Χριστούγεννα. Ειμαι 24η εβδομαδα και ενω μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσυνη έκανα τη β επιπεδου πριν 2 εβδομαδες και ήταν όλα μια χαρά πέρα από τη δική μου μητριαια αρτηρια που μια τιμή ήταν πιο τσιμπημένη. Απο την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα να έχω πετρώματα, δεξιά ή αριστερά, σαν συσπάσεις όταν κουράζουν επειδή τις τελευταίες μέρες κουράστηκα παραπάνω και στον υπέρηχο το είδε και ο γιατρός, μου είπε ότι το βλέπει λίγο στριμωγμενο και φαίνεται ότι έχω κουραστεί. Συσταση 30 λεπτά περπατημα κάθε μέρα τίποτα παραπάνω και να με δει σε μια εβδομάδα.  Δεν έφτανε αυτο έκανα κολπική καλλιεργεια προληπτικά και βρήκε ουρεοπλασμα, άρα μου έδωσε 1 εβδομάδα zithromax. Εχω στεναχωρηθει πολυ γιατί ενώ μου είπε ότι είναι πολύ συχνό, δεν είχα ποτέ κανένα μικροβιο  και βρήκα τη στιγμή να κολλησω. μάλιστα στην 7η εβδομάδα η καλλιέργεια ήταν πεντακάθαρη. Φοβαμαι πολύ γιατί διαβάζω συνδέσεις αυτού του μικροβιου με πρόωρο τοκετό, έχει κάποια από εσάς κάποια ανάλογη εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

κορίτσια μου καλή χρονιά! εύχομαι αλήθεια ότι καλύτερο σε όλες σας, στις μανούλες να έχουν πάντα υγεία και ευτυχία τα μωράκια σας, σε αυτές που περιμένουν μια τελειομανής εγκυμοσύνη και σε όσες προσπαθούν πολύ πολύ γρήγορα ένα θετικό τεστ!

 

Εγω δεν είχα εύκολα Χριστούγεννα. Ειμαι 24η εβδομαδα και ενω μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσυνη έκανα τη β επιπεδου πριν 2 εβδομαδες και ήταν όλα μια χαρά πέρα από τη δική μου μητριαια αρτηρια που μια τιμή ήταν πιο τσιμπημένη. Απο την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα να έχω πετρώματα, δεξιά ή αριστερά, σαν συσπάσεις όταν κουράζουν επειδή τις τελευταίες μέρες κουράστηκα παραπάνω και στον υπέρηχο το είδε και ο γιατρός, μου είπε ότι το βλέπει λίγο στριμωγμενο και φαίνεται ότι έχω κουραστεί. Συσταση 30 λεπτά περπατημα κάθε μέρα τίποτα παραπάνω και να με δει σε μια εβδομάδα.  Δεν έφτανε αυτο έκανα κολπική καλλιεργεια προληπτικά και βρήκε ουρεοπλασμα, άρα μου έδωσε 1 εβδομάδα zithromax. Εχω στεναχωρηθει πολυ γιατί ενώ μου είπε ότι είναι πολύ συχνό, δεν είχα ποτέ κανένα μικροβιο  και βρήκα τη στιγμή να κολλησω. μάλιστα στην 7η εβδομάδα η καλλιέργεια ήταν πεντακάθαρη. Φοβαμαι πολύ γιατί διαβάζω συνδέσεις αυτού του μικροβιου με πρόωρο τοκετό, έχει κάποια από εσάς κάποια ανάλογη εμπειρία;

Καλημέρα, κορίτσια καλή χρονιά σε όλες! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!

Σχετικά με το ουρεόπλασμα θα έλεγα να μην αγχώνεσαι, στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη το είχα από την αρχή, ο γιατρός περίμενε να φτάσω 5 μηνών και μου έδωσε αντιβίωση zithromax. Tελείωσα την αγωγή και δεν με έβαλε καν να ξανακανω καλλιέργεια δεν ανησυχούσε, έκανα ξανά καλλιέργεια στον 8ο και δεν υπήρχε πια.

Σχετικά με τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω παραπάνω, συσπάσεις είχα κι εγώ από πάρα πολύ νωρίς στην προηγούμενη αλλά γέννησα φυσιολογικά στις 38 εβδομάδες . Να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα, κορίτσια καλή χρονιά σε όλες! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!

Σχετικά με το ουρεόπλασμα θα έλεγα να μην αγχώνεσαι, στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη το είχα από την αρχή, ο γιατρός περίμενε να φτάσω 5 μηνών και μου έδωσε αντιβίωση zithromax. Tελείωσα την αγωγή και δεν με έβαλε καν να ξανακανω καλλιέργεια δεν ανησυχούσε, έκανα ξανά καλλιέργεια στον 8ο και δεν υπήρχε πια.

Σχετικά με τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω παραπάνω, συσπάσεις είχα κι εγώ από πάρα πολύ νωρίς στην προηγούμενη αλλά γέννησα φυσιολογικά στις 38 εβδομάδες . Να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς!

 

σε ευχαριστώ κορίτσι μου, η αλήθεια είναι ότι πέσανε μέσα σε μια εβδομάδα όλα μαζί γιαυτό και έχω πέσει κι εγώ τόσο πολύ αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

σε ευχαριστώ κορίτσι μου, η αλήθεια είναι ότι πέσανε μέσα σε μια εβδομάδα όλα μαζί γιαυτό και έχω πέσει κι εγώ τόσο πολύ αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη 

σε καταλαβαίνω απόλυτα, όσο μπορείς θετική σκέψη!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/1/2023 at 8:19 ΠΜ, ο/η Elenakk είπε:

κορίτσια μου καλή χρονιά! εύχομαι αλήθεια ότι καλύτερο σε όλες σας, στις μανούλες να έχουν πάντα υγεία και ευτυχία τα μωράκια σας, σε αυτές που περιμένουν μια τελειομανής εγκυμοσύνη και σε όσες προσπαθούν πολύ πολύ γρήγορα ένα θετικό τεστ!

 

Εγω δεν είχα εύκολα Χριστούγεννα. Ειμαι 24η εβδομαδα και ενω μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσυνη έκανα τη β επιπεδου πριν 2 εβδομαδες και ήταν όλα μια χαρά πέρα από τη δική μου μητριαια αρτηρια που μια τιμή ήταν πιο τσιμπημένη. Απο την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα να έχω πετρώματα, δεξιά ή αριστερά, σαν συσπάσεις όταν κουράζουν επειδή τις τελευταίες μέρες κουράστηκα παραπάνω και στον υπέρηχο το είδε και ο γιατρός, μου είπε ότι το βλέπει λίγο στριμωγμενο και φαίνεται ότι έχω κουραστεί. Συσταση 30 λεπτά περπατημα κάθε μέρα τίποτα παραπάνω και να με δει σε μια εβδομάδα.  Δεν έφτανε αυτο έκανα κολπική καλλιεργεια προληπτικά και βρήκε ουρεοπλασμα, άρα μου έδωσε 1 εβδομάδα zithromax. Εχω στεναχωρηθει πολυ γιατί ενώ μου είπε ότι είναι πολύ συχνό, δεν είχα ποτέ κανένα μικροβιο  και βρήκα τη στιγμή να κολλησω. μάλιστα στην 7η εβδομάδα η καλλιέργεια ήταν πεντακάθαρη. Φοβαμαι πολύ γιατί διαβάζω συνδέσεις αυτού του μικροβιου με πρόωρο τοκετό, έχει κάποια από εσάς κάποια ανάλογη εμπειρία;

Κοριτσάκι μου  μην κάνεις το λάθος μου... διάβαζα σε ίντερνετ απ τις αρχές μέχρι και πριν μια εβδομάδα τα διάφορα που είχα και τελικά μόνο στεναχώρια είχα. Τίποτα δεν είναι αυτό στην εβδομάδα που είσαι και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα και με θεραπεία όλα καλά μέσα σε μια εβδομάδα είχα ξεμπερδέψει. Στην εγκυμοσύνη βγάζουμε πιο εύκολα μην αγχώνεσαι 😊 μαγνήσιο σου εδωσε; για τις συσπάσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πήγα για την Β επιπέδου.  Σε εμένα έκανε 3D αλλά έχω ένα ζιζάνιο το οποίο δεν  έλεγε να φύγει από εκείνο το σημείο ώστε να τραβήξει μια όμορφη φωτο.και να τον χαρούμε.  Όλα μια χαρά είναι 480γρ το θηριακι μου. 

Πήγαμε να δούμε μερικά μπεμπέ πράγματα, κάνω έρευνα αγοράς για κάθισμα αυτοκινήτου.  Αν και έχω και 2 στο νου μου . Για τα λεφτά που διαθέτω και την ασφάλεια.  Τελικά είχαν εκπτώσεις και πήρα και δύο πραγματάκια 

received_715927066857645.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω πήγα για την Β επιπέδου.  Σε εμένα έκανε 3D αλλά έχω ένα ζιζάνιο το οποίο δεν  έλεγε να φύγει από εκείνο το σημείο ώστε να τραβήξει μια όμορφη φωτο.και να τον χαρούμε.  Όλα μια χαρά είναι 480γρ το θηριακι μου. 

Πήγαμε να δούμε μερικά μπεμπέ πράγματα, κάνω έρευνα αγοράς για κάθισμα αυτοκινήτου.  Αν και έχω και 2 στο νου μου . Για τα λεφτά που διαθέτω και την ασφάλεια.  Τελικά είχαν εκπτώσεις και πήρα και δύο πραγματάκια 

received_715927066857645.jpeg

πόσο όμορφο!!

Τι καλά που έκανες Β και ξένοιασες και από αυτό! Τη θεωρώ ίσως τη σημαντικότερη εξέταση!

Εγώ την Τρίτη πάω στον γιατρό και θα μου πεί πότε και για Β.

Ξεκίνησα και σίδηρο γιατί έπεσε η φερριτίνη στα πατώματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η marakineos είπε:

πόσο όμορφο!!

Τι καλά που έκανες Β και ξένοιασες και από αυτό! Τη θεωρώ ίσως τη σημαντικότερη εξέταση!

Εγώ την Τρίτη πάω στον γιατρό και θα μου πεί πότε και για Β.

Ξεκίνησα και σίδηρο γιατί έπεσε η φερριτίνη στα πατώματα!

Είχα άγχος με την αφυδάτωση αλλά ευτυχώς το είχα προλάβει νωρίς. Ωχ το χω άγχος αυτό με το σίδηρο... τι σου εδωσε; παλια μου είχαν δώσει κάτι σαν αίμα είχε γεύση πολύ χάλια γεύση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Τι ομορφα που πηγαν ολα καλα. κριμα που δεν βγηκε ομορφη η φωτο , εστω να υπαρχει στην γ' επιπεδου χαχα! Εχετε βρει καροτσια κτλ ?

Ναι εντάξει ας είναι καλα πως είπαμε σύντομα θα τον έχουμε στην αγκαλιά μας και θα τον βγάζουμε εμείς φωτογραφίες 

Καρότσι έχω βρει πιο θα πάρω αλλά δεν το έχω πάρει ακόμα.  Στο πρώτο παιδάκι πήρα μεγάλο και το μετάνιωσα οπότε τώρα προσεχωωπολυ να μην είναι γκουμουτσα, καρεκλακι για αυτοκίνητο κοιτάω κανα 2 . Απ τα άλλα έχω, μόνο ένα ριλαξ θέλω αλλά θα πω τις νονες μας να δούνε κάποιο οικονομικό.  Και έτσι έκλεισα από αγορές μεγάλες. 

 

LIONELO Amber Kinderwagen 3 in 1 Kombikinderwagen Set sportlicher Sitz fester Babywanne Autositz Tasche Moskitonetz Regenschutz XXL-Dach mit Sonnenschutz (BLAU) https://amzn.eu/d/bMZUjZ3

 

 

Joie I-Spin 360 0-18 kg Autositz Deep Sea https://amzn.eu/d/9dmAGdv  ή αυτό είναι από γεννηση μέχρι 4 χρ. Απλά το οικονομικό έχει λιγακι πιο χαμηλή βαθμολογία στην ασφάλεια 

LIONELO Antoon PLUS ADAC Kindersitz, Isofix und Stützfuss, Gewichtsgruppe 0 bis 18 kg, 5-Punkt-Gurt vorwärts und rückwärts, 360-Grad-Drehbasis, Dri-Seat-Einsatz, Verdeck https://amzn.eu/d/5Tv702u

 

 

Εσυ έχεις βρει;;;;έχεις δει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/1/2023 at 10:22 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κοριτσάκι μου  μην κάνεις το λάθος μου... διάβαζα σε ίντερνετ απ τις αρχές μέχρι και πριν μια εβδομάδα τα διάφορα που είχα και τελικά μόνο στεναχώρια είχα. Τίποτα δεν είναι αυτό στην εβδομάδα που είσαι και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα και με θεραπεία όλα καλά μέσα σε μια εβδομάδα είχα ξεμπερδέψει. Στην εγκυμοσύνη βγάζουμε πιο εύκολα μην αγχώνεσαι 😊 μαγνήσιο σου εδωσε; για τις συσπάσεις; 

καλημέρα κορίτσι μου, ναι ευτυχώς μαγνησιο μου δίνει από την 14η εβδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2023 at 5:12 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Είχα άγχος με την αφυδάτωση αλλά ευτυχώς το είχα προλάβει νωρίς. Ωχ το χω άγχος αυτό με το σίδηρο... τι σου εδωσε; παλια μου είχαν δώσει κάτι σαν αίμα είχε γεύση πολύ χάλια γεύση. 

μου έδωσε το hemafer, γραφει μασωμενο/καταπινώμενο, εγω το καταπίνω γιατί μασώμενο σου αφήνει αυτή τη γεύση σαν αίμα όπως είπες κι εσύ. Παίρνω ένα κάθε πρωί και μέρα παρα μέρα μου είπε κ βράδυ, μόνο την πρώτη μέρα με πείραξε λιγάκι , πιστεύω μου έπεσε βαρύ σε συνδυασμό και με την αντιβίωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η marakineos είπε:

μου έδωσε το hemafer, γραφει μασωμενο/καταπινώμενο, εγω το καταπίνω γιατί μασώμενο σου αφήνει αυτή τη γεύση σαν αίμα όπως είπες κι εσύ. Παίρνω ένα κάθε πρωί και μέρα παρα μέρα μου είπε κ βράδυ, μόνο την πρώτη μέρα με πείραξε λιγάκι , πιστεύω μου έπεσε βαρύ σε συνδυασμό και με την αντιβίωση.

Τότε κατευθείαν γλουκ κάτω να μη γεύεσαι καθόλου. Ναι ο σίδηρος πάντα πέφτει βαρύς. Να προσέχεις και με δυσκοιλιοτητα.  Αρκετό νεράκι...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/1/2023 at 8:48 ΜΜ, ο/η vou.95 είπε:

Αυτο της lionelo το εχω βρει εδω ελλαδα με 450 ευρω ευρω ! 
Εγω κοιταζω της inglesina το trilogy quattro bermuda . το ειχα δει στα mother care οπου τα ειχαν 800 ευρω μαζι με καλαθουνα και πορτ μπεμπε . εν τελει το βρηκα μετα σε ενα αλλο μαγαζι με 600 ευρω ολοιδιο και μαζι με βαση σπιτιου για την καλαθουνα . μαλλον σε αυτο θα καταληξω γιατι μαρεσαν και τα υφασματα και σαν καροτσι οι ροδες αναρτησεις κτλ. εμενα ειναι το πρωτο μου παιδακι αλλα κ εγω κοιταζω να ειναι ελαφρα γιατι δυστυχως τους πρωτους μηνες θαμαι σχεδον μονη μου γιατι ο αντρας μου θα λειπει . και θα πηγαινοερχομαι να τον βλεπουμε(και θα ανεβοκατεβαινω σε καραβια χαχα) . κ ηθελα ελαφρυ να μπορω να κουβαλαωωω . ειναι 11 κιλαα ! καθισμα αυτοκινητου θα χρησιμοποιησω αυτο που δινεται μαζι με το καροτσι . δεν θα παρω εξτρα δηλαδη ! 

Πλάκα κάνεις 450€ !!! 320€ το βρήκα εγώ 3 σε 1. Το έχεις δει από κοντα; στον πρώτο είχα το ποδήλατακι-καροτσι και έμεινα ευχαριστημένη.  Δες να μαζεύει κιόλας εύκολα για το αυτοκίνητό γιατί και εκει θα σε ζορίσει.  Με τα παιδιά και μόνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/1/2023 at 9:54 ΜΜ, ο/η vou.95 είπε:

Εμενα σιδηρο μαγνησιο ασβεστιο μου τα ξεκινησε 12η εβδομαδα! με ρωτησε αν θελω ποσιμα διαλυμενα σε νρο ή χαπια εννοειται ειπα χαπια!! στην αρχη μου εδωσε το gyno tardyferon π ειναι μαζι με φυλλικο οξυ, το πηρα μια εβδομαδα. ειχα δυσκοιλιοτητα , πονουσε το στομαχι και  ειχα την κοιλια λες και ειχα παθει τυμπανισμο .το αλλαξαμε κ πηρα το ferro sanol το οποιο μου ειπε να τ παιρνω μιση ωρα πριν τ φαγητο για να μην μου κανει δυσκοιλιοτητα..τελικα ολα καλα με αυτο δεν μου εμφανιζει τιποτα απολυτως . προληπτικα τα παιρνω μου ειπε και να τα ξεχνας καμια φορα δεν μας πειραζει ! 

υπάρχει το gyno tardyferon?μου είπε ο γυναικολόγος πως δεν υπάρχει πια, αυτό έπαιρνα στην πρώτη εγκυμοσύνη και παραδόξως δεν με πείραζε καθόλου. Κι εμένα τελικα το hemafer δεν με πειράζει μάλλον με πείραξε την πρώτη μέρα λόγω και της αντιβίωσης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σκέφτομαι ένα οικονομικό της chicco που είδα, έχω από τον γιο μου κάθισμα αυτοκινήτου .

Αύριο πάω στον γιατρό, ανυπομονώ, να κλείσουμε και τη β επιπέδου.

Στην 20η εβδομάδα και πολλές φορές ακόμη το στομάχι είναι κάπως, αυτό το μωρό με παιδεύει πιο πολύ απο τον πρώτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια εγώ σκέφτομαι ένα οικονομικό της chicco που είδα, έχω από τον γιο μου κάθισμα αυτοκινήτου .

Αύριο πάω στον γιατρό, ανυπομονώ, να κλείσουμε και τη β επιπέδου.

Στην 20η εβδομάδα και πολλές φορές ακόμη το στομάχι είναι κάπως, αυτό το μωρό με παιδεύει πιο πολύ απο τον πρώτο.

Εγω τα είχα δώσει αυτά γιατί δεν πίστευα ότι θα ξαναζήσω το θαύμα. 

Με το καλό και η β επιπέδου ( να μας πεις τα νέα σου όταν μπορέσεις) 

Σε συζήτηση με την γυναικολόγο μου , μου είπε ότι όλα στην δεύτερη εγκυμοσύνη είναι πιο έντονα. Στον πρώτο τίποτα τώρα τα χω ζήσει όλα... εντωμεταξύ στο πρώτο δεν ήθελα επαφές ενώ τώρα.. και μίλησα με την γιατρό και μπυ είπε συνήθως έτσι γίνεται.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω τα είχα δώσει αυτά γιατί δεν πίστευα ότι θα ξαναζήσω το θαύμα. 

Με το καλό και η β επιπέδου ( να μας πεις τα νέα σου όταν μπορέσεις) 

Σε συζήτηση με την γυναικολόγο μου , μου είπε ότι όλα στην δεύτερη εγκυμοσύνη είναι πιο έντονα. Στον πρώτο τίποτα τώρα τα χω ζήσει όλα... εντωμεταξύ στο πρώτο δεν ήθελα επαφές ενώ τώρα.. και μίλησα με την γιατρό και μπυ είπε συνήθως έτσι γίνεται.  

πραγματικά πιο έντονα και δεν το περίμενα, ήμουν αισιόδοξη πως θα είμαι καλύτερα, επίσης η κοιλιά μου από το μεσημέρι και μετά γίνεται τεράστια, μάλλον το έντερο κάνει πάλι τα δικά του.

Αυτή τη φάση με τις επαφές την πέρασα πριν κανε΄να μηνα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρετώ την παρέα… πέρασα μια εφιαλτική νυχτα εχτές…. Ξεκίνησε με πόνο στο στομάχι (αφού έφαγα κατι κομματάκια τυριά και γλυκά!!!) και μετά η απόλυτη καταστροφή! Εμετός 14 (!!!!} φορές!καθως και διάρροια..  Απο τις 22:00 ως το πρωί στις 06:00 πηγαινοερχόταν ο αντρας μου με λεκανιτσες! Πόσο απαίσιο συναίσθημα…. Φαντάζεστε τι πίεση και συσπάσεις ολο μου το σωμα αφού δεν είχα μετά την Τετάρτη φορα αλλο πια να βγαλω τι! 
το πρωί ανέβασα πυρετό μεχρι 38,3 ..  δεν έφαγα σχεδόν τίποτα αλλα  τουλάχιστον κατάφερα και ήπια 4 ποτήρια νερό σήμερα και πήρα ενα αλμορα (ηλεκτρολυτες) που μου είπε ο γιατρός και ενα ντεπόν! 
 

ποσο μα πόσο στεναχωρέθηκα για την μικρούλα μεσα μου…. Πως ειναι άραγε; Φοβήθηκα λιγο και εχω ακόμη μέρες για να πάω να τη δω… τη Δευτέρα ειναι η Β επιπεδου… ελπίζω να ειναι καλα…😓

Λυπάμαι που «έρηξα» λιγο τη διάθεση κ το κλίμα.. αλλά ιςως εχω ανάγκη να ακουσω οτι εχει συμβεί και σε άλλες και πως ολα ειναι καλα και δεν επηρεάζεται το μωρό κλπ κλπ (σας ειπα με λίγα λόγια και τι θελω να ακουσω! 😅)

Ελπίζω να είστε ολες καλα! 
❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elana είπε:

Χαιρετώ την παρέα… πέρασα μια εφιαλτική νυχτα εχτές…. Ξεκίνησε με πόνο στο στομάχι (αφού έφαγα κατι κομματάκια τυριά και γλυκά!!!) και μετά η απόλυτη καταστροφή! Εμετός 14 (!!!!} φορές!καθως και διάρροια..  Απο τις 22:00 ως το πρωί στις 06:00 πηγαινοερχόταν ο αντρας μου με λεκανιτσες! Πόσο απαίσιο συναίσθημα…. Φαντάζεστε τι πίεση και συσπάσεις ολο μου το σωμα αφού δεν είχα μετά την Τετάρτη φορα αλλο πια να βγαλω τι! 
το πρωί ανέβασα πυρετό μεχρι 38,3 ..  δεν έφαγα σχεδόν τίποτα αλλα  τουλάχιστον κατάφερα και ήπια 4 ποτήρια νερό σήμερα και πήρα ενα αλμορα (ηλεκτρολυτες) που μου είπε ο γιατρός και ενα ντεπόν! 
 

ποσο μα πόσο στεναχωρέθηκα για την μικρούλα μεσα μου…. Πως ειναι άραγε; Φοβήθηκα λιγο και εχω ακόμη μέρες για να πάω να τη δω… τη Δευτέρα ειναι η Β επιπεδου… ελπίζω να ειναι καλα…😓

Λυπάμαι που «έρηξα» λιγο τη διάθεση κ το κλίμα.. αλλά ιςως εχω ανάγκη να ακουσω οτι εχει συμβεί και σε άλλες και πως ολα ειναι καλα και δεν επηρεάζεται το μωρό κλπ κλπ (σας ειπα με λίγα λόγια και τι θελω να ακουσω! 😅)

Ελπίζω να είστε ολες καλα! 
❤️

 

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Καταλαβαίνω το άγχος σου, γιατί πέρασα κάτι παρόμοιο πριν λίγο καιρό. Άρχισα στις 5 το πρωι με έναν μεγάλο εμετό, και μέσα στις επόμενες 5-6 ώρες έκανα 15-20 εμετούς. Από τον δεύτερο και μετά έβγαζα σκούρο καφέ αίμα. Φοβήθηκα κι εγώ πολύ για το μωρό, είχα και σουβλιές στην κοιλιά..πήγα νοσοκομείο, ευτυχώς το μωρό ήταν καλά. Οπότε αφού εμένα με όλα αυτά ήταν καλά το μωρό, πιστεύω ότι δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι…

Να σου πω επίσης ότι εγώ έχω δύσκολες εγκυμοσύνες(είναι η τρίτη τώρα), με πολλούς εμετούς μέχρι το τέλος που γεννάω…έκανα δηλαδή 5-10 τη μέρα..ειδικά στην πρώτη εγκυμοσύνη θυμάμαι έκανα και εμετούς την ώρα που γεννούσα και μου έβαλαν αντιεμετικό στον ορό για να μπορέσω να γεννήσω..στη δεύτερη δε μπορούσα να πιω ούτε νερό..έχανα πολλά κιλά..και τώρα στην τρίτη πάλι τα ίδια, με το καλό ότι τώρα πήγα σε άλλο γιατρό και μου έδωσε αντιεμετικά χάπια(τα πρώτα που με έπιασαν κάπως γιατί έχω δοκιμάσει πολλά και δεν έκαναν τίποτα)…αλλά αυτή τη φορά πήγα κ νοσοκομείο λόγω των εμετών κ δεν τ γλίτωσα.

Και στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες τα μωράκια γεννήθηκαν μια χαρά υγιέστατα και τελειόμηνα. Τώρα στην τρίτη είμαι 21η εβδομάδα και δόξα τω Θεώ πέρα από τη δικιά μου ταλαιπωρία το μωράκι είναι μια χαρά ♥️

Στα λέω αυτά για να σου δώσω κουράγιο!! Όλα καλά θα είναι, και η Δευτέρα που θα δεις το μωράκι σου είναι κοντά♥️ εγώ έχω β’ επιπέδου σε 2 εβδομάδες!

Με το καλό να μας πεις τα νέα σου τη Δευτέρα, και περαστικά!!💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...