Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπορώ να ξεκινήσω θηλασμό στους 3 μήνες;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έχω ένα μωράκι 3 μηνών περίπου. Γέννησα με καισαρική μετά από 16 ώρες προσπάθειας για φυσιολογικό. Όπως καταλαβαίνετε, ήμουν τόσο εξαντλημένη που δυστυχώς δεν θήλασα μέσα στην πρώτη ώρα. Αργότερα που πήγα στο δωμάτιο, η μαία μου δεν ήρθε να με βοηθήσει με τον θηλασμό, επομένως απευθύνθηκα στις κοπέλες του μαιευτηρίου. Το μωρό δεν ήθελε με τίποτα το στήθος μου. Παλεύαμε συνέχεια και κάθε φορά που το βαζαμε, επειδή δεν είχα κατεβάσει ακόμα γάλα, έκλαιγε κ γυρνούσε από την άλλη και απλώς πιπιλούσε. Αναγκαστικά του δώσαμε ξένο γαλα γιατί είχε φτάσει τα 2.500 κιλά και έπρεπε να τραφεί. Συνεχίζαμε τις προσπάθειες, μου έδωσαν θηλαστρο να κάνω αντλήσεις και έβγαζα μια φορά την ημέρα μόνο 10 μλ και από τα 2 στήθη και τις υπόλοιπες φορές δεν έβγαζα τίποτα. Το ίδιο συνεχίστηκε στο σπίτι για 2 βδομάδες. Ξένο γάλα, αντλήσεις με θηλαστρο κάθε 3 ώρες(συνέχισα να βγάζω 10 μλ), προσπάθεια να μάθει στο στήθος, αλλά τίποτα. Μετά κουράστηκα δυστυχώς και τα παράτησα...Ακόμα κ τώρα κάποιες το βάζω πάνω στο στήθος μπας και....αλλά τίποτα! Άγνωστο το στήθος! Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω, είναι αν μπορώ ακόμα και τώρα να ξεκινήσω πάλι τις προσπάθειες μήπως και τα καταφέρω και θηλάσω ή είναι αργά και χάσιμο χρόνου; 

Ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο πιο κοντά είσαι στον τοκετό, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες για έναν επιτυχημένο επαναγαλακτισμο. Είσαι πολύ κοντά στον τοκετό σου.

Αρχικά ελπίζω το θηλαστρο που έχεις να είναι νοσοκομειακου επιπέδου (spectra ή medela που τα νοικιάζεις με τον μηνα, διαφορετικά μπορείς να αγοράσεις το spectra από το amazon) γιατί δυστυχώς τα οικιακά δεν κάνουν καλή δουλειά στις αποκλειστικες αντλήσεις, όπως καταλαβα ότι κάνεις. Ίσα ίσα που προκαλούν και μείωση γιατί δεν αδειάζουν αποτελεσματικά το στήθος. 

Επίσης με το θήλαστρο βγάζεις όσο γάλα μπορείς να αντλήσεις, όχι να παραξεις, δεν είναι δείγμα της παραγωγής σου δηλαδή.

Από εκεί και πέρα, θα σου πρότεινα να έρθεις σε επαφή με σύμβουλο θηλασμού της περιοχής σου για σωστές οδηγίες.

Σίγουρα δε μπορείς από τη μια μέρα στην άλλη να κόψεις το ξενο. Το μωρό δέχεται το στήθος? Αν ναι, αγόρασε ένα sns της medela και δίνε το έτσι. Λογικά και ο/η σύμβουλος θα σου πει ότι θα χρειαστείς καθώς θα πρέπει να κόψεις το μπιμπερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lizaki49 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έχω ένα μωράκι 3 μηνών περίπου. Γέννησα με καισαρική μετά από 16 ώρες προσπάθειας για φυσιολογικό. Όπως καταλαβαίνετε, ήμουν τόσο εξαντλημένη που δυστυχώς δεν θήλασα μέσα στην πρώτη ώρα. Αργότερα που πήγα στο δωμάτιο, η μαία μου δεν ήρθε να με βοηθήσει με τον θηλασμό, επομένως απευθύνθηκα στις κοπέλες του μαιευτηρίου. Το μωρό δεν ήθελε με τίποτα το στήθος μου. Παλεύαμε συνέχεια και κάθε φορά που το βαζαμε, επειδή δεν είχα κατεβάσει ακόμα γάλα, έκλαιγε κ γυρνούσε από την άλλη και απλώς πιπιλούσε. Αναγκαστικά του δώσαμε ξένο γαλα γιατί είχε φτάσει τα 2.500 κιλά και έπρεπε να τραφεί. Συνεχίζαμε τις προσπάθειες, μου έδωσαν θηλαστρο να κάνω αντλήσεις και έβγαζα μια φορά την ημέρα μόνο 10 μλ και από τα 2 στήθη και τις υπόλοιπες φορές δεν έβγαζα τίποτα. Το ίδιο συνεχίστηκε στο σπίτι για 2 βδομάδες. Ξένο γάλα, αντλήσεις με θηλαστρο κάθε 3 ώρες(συνέχισα να βγάζω 10 μλ), προσπάθεια να μάθει στο στήθος, αλλά τίποτα. Μετά κουράστηκα δυστυχώς και τα παράτησα...Ακόμα κ τώρα κάποιες το βάζω πάνω στο στήθος μπας και....αλλά τίποτα! Άγνωστο το στήθος! Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω, είναι αν μπορώ ακόμα και τώρα να ξεκινήσω πάλι τις προσπάθειες μήπως και τα καταφέρω και θηλάσω ή είναι αργά και χάσιμο χρόνου; 

Ευχαριστώ! 

Κορίτσι μου εννοείτε πως μπορείς να ξεκινήσεις. Η μαία που είχα φέρει στο σπίτι όταν γέννησα τον γιο μου, μου είπε ότι μια κοπέλα είχε ξεκινήσει 6 μηνών. Απλά το θήλαστρο πρέπει να είναι ΜΟΝΟ νοσοκομειακό. Με όλα τα άλλα του εμπορίου κόβεται το γάλα. Είναι μόνο στις περιπτώσεις που θηλάζει κανονικά το μωρό, απλά αντλούν κιόλας γιατί μπορεί να έχουν πολύ γάλα. Εγώ θήλασα αποκλειστικά λίγο καιρό, επειδή μου ξεκίνησε μαστίτιδα κ έδωσα μπουκάλι όπου ο μικρός μου τότε κατά βολεύτηκε κ δεν ήθελε μετά στήθος. Αντλούσα με το νοσοκομειακό της medela περίπου για 3 μήνες ανα 3 ώρες. Για να σου κατέβει γάλα θα πρέπει να ξεκινήσεις εσύ καλύτερα ανά 2,5 ώρες από 10 λεπτά το μαστό (γί αυτό αν το αποφασίσεις πάρε τα εξαρτήματα κ για τα δυο ταυτόχρονα). Καλή επιτυχία να έχεις σε ότι κ αν κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...