Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έχει κολλήσει το μυαλό μου.......


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες!!!

Δεν έχω κανέναν να ξέρει και να με συμβουλεύσει!Γι'αυτό αποφάσισα να μιλήσω σε σας!

Τη Δευτέρα θα μπώ στην 11η εβδομάδα,έχω μπει στον τρίτο μήνα.Προχθές έκανα και τις εξετάσεις που μου ζήτησε ο γιατρός. Τον προγεννητικό έλεγχο.

Θα πάω στο γιατρό στις 9/3 και μέχρι τότε πως θα περάσουν οι μέρες?

Ανυπομονώ για τις εξετάσεις να είναι καλές...

Όταν θα πάω θα μου δώσει σίδηρο,φυλλικό κ.ά..

Μήπως είναι λίγο αργά? Θα είμαι σχεδόν στα τέλη του 3ου μήνα.Το μωρό θα έχει σχηματιστεί.

Αυτό όμως που δεν με αφήνει να κοιμηθώ και να χαρώ είναι η σκέψη μήπως το μωρό μου δεν είναι καλά!

Διάβασα για την παλίνδρομη κύηση και το μυαλό μου έχει κολλήσει!

Δεν μπορώ να ξέρω τι κάνει? η κοιλίτσα μου ακόμα δεν έχει μεγαλώσει...

Ανησυχώ γιατί έχω δέκατα δηλαδή 37 και οι ναυτίες έχουν ηρεμήσει...

Ποια ειναι τα συμπτώματα της παλίνδρομης κύησης?Το καταλαβαίνεις? Δεν έχει συμπτώματα σωστά?Πέρασα στεναχώρια και πολύ στρες!Ένιωσα ένα πόνο χαμηλά προς τα δεξιά και από τότε φοβάμαι!Γιατί δεν μου λέει ότι είναι καλά?Δεν το νιώθω!Τι θα κάνω?Πώς θα περάσουν οι μέρες να ακούσω ξανά την καρδούλα του?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και σας εύχομαι υγεία στα μωράκια σας και σε σας!!!:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρέμησε και βγάλε τις κακες σκεψεις απο το μυαλου σου :)

Ολα καλα με το μωράκι σου γιατι να ανησυχεις αδικά ?

Βγες , διασκέδασε , ντυσου καρναβαλι και θα περάσουν μια χαρά οι μέρες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα καλη μου... γιατι ταλαιπωρεις τον εαυτο σου με αδικες ανησυχιες και δεν τηλεφωνεις στον γιατρο σου για ενα πιο συντομο ραντεβου?? ενα υπερηχογραφημα... καντο για να ηρεμησεις και να απολαυσεις αυτη τη χαρα που ηρθε στη ζωη σου:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpoulitsa mou agapi mou...

Hremise kali mou...

Prwton to mwraki sou tha einai mia xara...

Apla wpos eipes anxwnesai epidi einai i prwti sou egkumwsini...

Den uparxei logos na anxwnesai vre...

Oi eksetaseis tha einai mia xara,,,na {kimasai}...

Aman den kimasai einai xeirotera agapi mou...

Oso gia to sidiro ktl,,,

oxi den tha einai arga...

Egw arxisa na ta pernw wpos esu tha ta pareis,,,teli tou 3 mina...

Egw wmos ta epinna mia me mia mera APOFASI DIKI MOU kai oxi tou giatrou...

Otan me to kalo egeina 5 minwn ta pinnw kathe mera...

Agapi mou kathe gunaika diaferei,,,

egw arxisa na kanw kilia 5 minwn...

Kai Na les eutixws pou exoun iremisei oi nauties...

Mwro min min stenaxwriesai kai oute na stresareis...

O pwnos itan i mitra,,, pou megalwnei...

Agapi mou wpos sou eipa min anxwnesai ola einai mia xara...

Emeis tha eimaste edw gia oti xriasteis...

Kali sunexeia me tin egkumwsini sou...

O theos mazi sou...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλιτσα μου, προσπαθησε να μην αγχωνεσαι!!!

σε καταλαβαινω απολυτα, μιας κι εγω καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ημουν τρομερα αγχωμενη, για το μωρακι μου, για τα αποτελεσματα τον εξετασεων, για, για, για...:side:

ο γιατρος σου ξερει ποτε πρεπει να σε δει και ποτε πρεπει να σου χορηγησει τα συμπληρωματα, μην αγχωνεσαι και γι αυτο!!;)

οσο για τα δεκατα, τα ειχα κι εγω σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη! και μαλιστα ψιλοανεβαιναν οταν κουραζομουν ή οταν μιλουσα πολυ ωρα στο τηλεφωνο!! (φανταζομαι λογω της ακτινοβολιας??:S )

μια χαρα ειναι το μικρουλι σου!!! αυτες οι στθγμες μεσα στη κοιλιτσα σου, δεν γυρνουν πισω, γι αυτο φροντισε να τις απολαυσεις!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλίτσα καλημέρα,

Ηρέμησε λίγο γιατί νομίζω ότι έχεις αγχωθεί χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με το άγχος σου είναι κακό στο μωρό. Γιατό να κάνεις μόνο θετικές σκέψεις και να δείς ότι όλα θα πάνε καλά. Η κοιλιά σου είναι λογικό να μην έχει μεγαλώσει ακόμα είναι πολύ νωρίς. Βιταμίνες(σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο) οι περισσότεροι γιατροί ξεκινάνε στους 3 μήνες και πάλι εξαρτάται από τις εξετάσεις σου. Εγώ ξεκίνησα να παίρνω σίδηρο 5 μηνών γιατί μέχρι τότε είχα 39 αιματικρίτη.

Μόνο φολλικό οξύ ξεκινάνε συνήθως από την αρχή. Προφανώς ο γιατρός σου θέλει να δεί πρώτα τις εξετάσεις σου και μετά να σου πεί τι πρέπει να πάρεις. Όσο για τον πόνο που γράφεις αν σε κάνει να ανησυχείς να πάρεις τον γιατρό σου τηλ. γιαυτό είναι άλλωστε. Και γενικά οτιδήποτε σε απασχολεί να μην διστάζεις να τον παίρνεις τηλ. είναι ο μόνος που ξέρει την περιπτωσή σου και μπορεί να σου δώσει απαντήσεις. Να μην ντρέπεσαι να τον παίρνεις τηλέφωνο. Όλες οι έγκυες ιδίως στην 1η εγκυμοσύνη έχουν ατέλειωτες απορίες και οι γιατροί πρέπει να είναι πάντα δίπλα μας για να μας βοηθάνε να τις λύσουμε.

Έυχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλίτσα καλημέρα! :)

Η παλίνδρομη, αν δεν την ακολουθήσει αιμορραγία, δεν έχει κάποια συμπτώματα. Τουλάχιστον εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα. Δεν ξέρω αν κάποια άλλη κοπέλα έχει κάποια διαφορετική εμπειρία να μας πει.

Ο πόνος που λες μπορεί να'ναι κάτι άσχετο, πχ το έντερό σου.

Πάντως είναι πολύ νωρίς ακόμα για να "νιώσεις" το μωρό από μόνη σου.

Καταλαβαίνω την ανησυχία σου...

Αν νομίζεις πως δε μπορείς να ηρεμήσεις και να το βγάλεις από το μυαλό σου, τότε θα σου έλεγα να πας στο γιατρό σου να το δείτε στον υπέρηχο ή αν αυτό δε γίνεται, να κάνεις μια εξέταση χοριακής.... για να ηρεμήσεις κοριτσάκι μου.. γιατί το στρες και η αγωνία σίγουρα δε βοηθάνε!

Προσπάθησε να ηρεμήσεις... κι εύχομαι να πάνε όλα καλά! Φιλάκια πολλά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρεμησε και μην κανεις αρνητικες σκεψεις...

Ολα θα πανε καλα...

Αληθεια γιατι δεν πιεζεις τον γιατρο σου για 1 πιο συντομο ραντεβου...?

Εχεις δικιο να λες οτι αργει η μερα...

Πιεσε τον...στο κατω κατω δουλεια του ειναι.

Αν κανεις τον υπερηχο θα χαλαρωσεις...Και θα σταματησεις να σκεφτεσαι ετσι.

Τωρα τυραννιεσαι αδικως...

ΦΙΛΑΚΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι βρε κοριτσακι σκεφτεσαι τοσο αρνητικα; διωξε το αγχος και χαλαρωσε. συμφωνω με την Αννιω, δηλαδη πες στο γιατρο σου οτι θελεις να πας νωριτερα αν ειναι να ησυχασεις. στο κατω κατω οι γιατροι εκτος των αλλων ειναι και για να μας καθησυχαζουν. σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Symfwnw kai gw me ta koritsia mpoulitsa mou!!!!Mhn anyshxeis!!!Egw eimai 6 ebdomadwn kai anarwtiemai synexeia tetoies vlakeioules!!!Akoume polla kai ephreazomaste!!!Phgaine ston giatro sou nwritera na sou fygei to agxos!!kai gw exw ponakia kai malista xthes eixa sthn aristerh plevra kati souvlies!!Kai exw rantevou gia na akousoume thn kardoula stis 02/03!Alla prospathw na mhn skeftomai arnhtika!Mexri tote lew psixraimia!To syzhtaga me th mama mou kai mou leei<<ax simera oso pio polla xerete toso pio poly agxwneste!Emeis oute pou ta skeftomastan ola ayta ,alla kai h dikh mas h agnoia den htane kalh!Eseis oti gnwrizete na to ekmetaleveste gia kalo kai na skefteste thetika kai oxi na sas ephreazei!>> Thn exw trelanei kai gw!!Alla oles oi eggyoules etsi einai ,exoun tis agwnies tous!!:P Filakia kai koita na diaskedaseis aytes tis meres!!!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκόλλα το μυαλό σου!! Αν σκέφτεσαι έτσι μεταδίδεις το άγχος σου στο έμβρυο και του δημιουργείς στρες!! Βγάλε το απο το μυαλό σου κάθε κακή σκέψη και γέμισε το μόνο με θετικά συναισθήματα!! Φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλίτσα μου καλημέρα

1. "Δεν έχω κανέναν να ξέρει και να με συμβουλεύσει!Γι'αυτό αποφάσισα να μιλήσω σε σας!"

2. "Θα πάω στο γιατρό στις 9/3 και μέχρι τότε πως θα περάσουν οι μέρες?"

3."Δεν μπορώ να ξέρω τι κάνει? η κοιλίτσα μου ακόμα δεν έχει μεγαλώσει..."

1.Μπουλίτσα μου ο γιατρός σου ειναι ο καλυτερος συμβουλος!!!Γι αυτο τον πληρωνεις εξάλλου..Ειναι αυτος που θα ειναι διπλα σου σε ολη την εγκυμοσύνη σου και πρεπει να του εχεις εμπιστοσυνη και να τον ρωτας σε οτι απορία έχεις.

2.Μπορεις να τον πάρεις τηλ και να κανονισεις ένα ραντεβού.Εξηγησέ του οτι θέλεις να δεις τις εξετασεις σου για να δεις αν ολα καλα(ή παρτον τηλέφωνο να σου πει τα αποτελέσματα)

3.Ειναι λιγο νωρις-έως πολύ-θα έλεγα για να φουσκώσει η κοιλίτσα σου!!Συνήθως στο 2ο τρίμηνο θα παρατηρήσεις κάποια αλλαγή..

Τέλος να σου πω οτι όλα καλά ειναι και να μην ανυσηχείς!!Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες πολύ! Και μόνο που μου είπατε τη γνώμη σας με βοηθήσατε!!!

Όσον αφορά τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι γιατί δεν πετάει στα σύννεφα μου λέει τα πράγματα ως έχουν.

Τις εξετάσεις δεν τις έχω πάρει ακόμη τις έκανα στο ΙΚΑ.

Πρέπει να τις πάρω και να τις πάω στο γιατρό.

Την τελευταία φορά που τον είδα μου και ακούσαμε την καρδιά του μωρού μου είπε ότι πλέον οι πιθανότητες για παλινδρόμηση είναι 3% μόνο και να μην βιάζομαι για τις εξετάσεις όταν πάω στις (9/3) θα της δει.

Γι'αυτό δεν θέλω να τον απασχολήσω με τις αρνητικές μου σκέψεις...

Τι να κάνω??????????? Είναι ύπουλη αυτή η παλίνδρομη κύηση.....:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλίτσα απ΄ότι καταλαβαίνω, το σκέφτεσαι συνέχεια κι αυτό μόνο κακό κάνει!

Σου'χει κολλήσει στο μυαλό αυτό περί παλίνδρομης και δε λέει να ξεκολλήσει!

Το ότι έχεις δέκατα είναι καλό σημάδι. Το ότι οι ναυτίες μειώθηκαν δεν είναι απαραίτητα κακό σημάδι!

Δες τι απαντάει ένας γιατρός εδώ σε παρόμοια ερώτηση: http://www.gyn.gr/forum/forum.asp?forum ... &page=last

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας τη Δευτέρα κιόλας στο γιατρό σου για υπέρηχο. Έστω και εμβόλιμα, χωρίς ραντεβού, να σε βάλει στον υπέρηχο για λίγο, να το δεις και να ηρεμήσεις. Δεν πειράζει που δεν έχεις τις απαντήσεις των εξετάσεων. Όταν βγουν, τότε ξαναπάς για να τις δει.

Και να μη ντρέπεσαι να τον πάρεις τηλέφωνο να τον ρωτήσεις το οτιδήποτε, ακόμα και το πιο χαζό! Δεν έχουμε "οδηγίες χρήσης" για να ξέρουμε όλες τις λεπτομέρειες! Είναι κάτι καινούριο για την κάθε μια από μας κι είναι λογικό να'χουμε ανησυχίες, φόβους, απορίες κλπ κλπ. ΚΑΙ γι'αυτό είναι οι γιατροί μας, για να μας βοηθάνε ΚΑΙ σ'αυτόν τον τομέα.

Αυτό που είναι πιο σημαντικό απ' όλα είναι να είσαι ήρεμη, γιατί τόσο άγχος και αγωνία μόνο καλό δεν κάνει. Ούτε σε σένα ούτε στο έμβρυο.

Έχουμε τόσα να αντιμετωπίσουμε σε μια εγκυμοσύνη, σε κάθε εξέταση, σε κάθε υπέρηχο... Αν έχουμε τόσο πολύ άγχος σε κάθε ένα από αυτά... θα τρελαθούμε!

Χαλάρωσε, άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της... και να σκέφτεσαι θετικά.

Κάθε τι που γίνεται να γίνεται για καλό.. και στο τέλος, να έχεις ένα υγιές μπουμπουκάκι στην αγκαλιά σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρέμησε βρε!!!!

μήν σκέφτεσθε τέτοια πράγματα!

όλα καλά θα πάνε θα δείς, όσο αγχώνεσαι μεταδίδει το άγχος στο έμβρυο.

Κάτσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου. να δείς τι χαρά θα πάρεις όταν το νιώσεις είναι πολύ ωραίο αυτο το συναίσθημά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν μπουλίτσα... Η γυναίκα του αδερφού μου είχε 2 παλίνδομες κυήσεις!! Το ίδιο συνέβη και σε μια φίλη μου! Δεν σημαίνει όμως ότι θα συμβεί σε όλες! Καλό είναι που ενημερώνεσε, διαβάζεις και εγώ τα ίδια κάνω, αλλά μην επηρεάζεσαι!! Έχω ακούσει πάρα πολλά!! Όταν έκανα το τεστ και βγήκε θετικό είχα πολύ αγωνία. Οι επισκέψεις που κάνουμε στον γιατρό μας κάθε μήνα περίπου είναι ένα νορμάλ διάστημα για να παρακολουθούμε το μωράκι μας! Σίγουρα για μας, δεν περνάει γιατί ανυπομονούμε να πάμε να το δούμε!!! Και εγώ 9/3 έχω το επόμενο ραντεβού, επειδή μένω εκτός Αθηνών και μπορούσα μόνο Δευτέρα.. και μεσολαβεί η Καθαρά Δευτερά.. Άστα να πάνε δλδ... Λιγάκι υπομονή.. Ολά καλά με το μωράκι σου..

Συνύθως οι ναυτίες σταματάνε την 12η εβδομάδα.. Εγώ δεν είχα καθόλου!! Ούτε μια φορά δεν αηδιάσα για κάτι, ή να μου μυρίσει κάτι άσχημα!! Μην σε ανυσηχεί λοιπόν που σου σταμάτησαν!! Ίσα ίσα καλύτερα..

Για τα συμπληρώματα, λοιπόν, εγώ πήρα αφού έκλεισα τον 3ο μήνα! Σίδηρο κι ασβέστιο! Ο γιατρός σου ξέρει πότε πρέπει να τα πάρεις! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι που δεν θα είναι καλό τόσο για σένα όσο και για το μωράκι σου..

Όσο για την κοιλιά.. Είχα κάποια πρηξίματα τον πρώτο καιρό, αλλά η κοιλιά μου εμένα προσωπικά μεγάλωσε πριν μια βδομάδα περίπου! Και μάλιστα όλοι μου λένε ότι είναι νωρίς για να έχω τέτοια κοιλιά! Άλλοι μου λένε μήπως έχω δίδυμα!! Τρέχα γύρευε.. Πολλές γυναίκες κάνουν κοιλιά και μετά τον 6ο. Μην σε ανυσηχεί ούτε αυτό!

Και τελευταίο και συγνώμη αν σε κούρασα, το μωρό δεν το ακούς από μόνη σου τόσο νωρίς! Φαντάσου στο 2ο υπέρηχω που έκανα, το κόυνησε ο γιατρός και κλώτσησε, αλλά δεν ένιωσα απολύτως τίποτα, παρόλο που το είδαμε.. Το ένιωσα πρώτη φορά το Σάββατο 21/02! Και μην φανταστείςκάτι δυνατό. Σαν παλμό κάτω από τον αφαλό μου!!

Εύχομαι να βοήθησα και αν ανυσηχείς τόσο πολύ, απλά πάρε τον γιατρό σου και πήγαινε νωρίτερα για ένα υπέρηχω να ησυχάσεις! Δεν κάνει καλό στο μωρό τόσο στρες!!

Πολλά φιλάκια και καλή συνέχεια ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΟΥΛΙΤΣΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣ.ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΣΑΜΠΑ ΟΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΡΗΖΩ ΚΑΘΕ 3 ΚΑΙ ΛΙΓΟ.ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΚΑΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΗΛ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ 4 ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ.ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΛ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΝΕΙΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ.ΣΕ ΚΑΘΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ.ΧΑΛΑΡΩΣΕ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλιτσα κουκλα μου γιατι κανεις κακες σκεψεις κ βασανιζεσαι; αφησε τα πραγματα να κυλησουν απο μονα τους δε λεω κ εγω εχω καποιες ανησυχιες αλλα μολις δω κατι που δε μου καθεται καλα μιλαω στο τηλ με το γιατρο μου,κ εμενα καθε μηνα με βλεπει κ μου φαινετε ο καιρος πολυς αλλα αυτοι ξερουν,επισης μπηκα στον πεμτο κ δε εχω παρει ουτε σιδηρο.ασβεστιο,φυλικο οξυ κ οταν παω στο γιατρο πρεπει να σου πω οτι γυριζουμε πολλοι χαρουμενοι κ οι δυο μας γιατι ειναι ενας ανθρωπος που εμπιστευομαι κ ξερω πως ολα πανε καλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.

Κ ΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 11 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΝΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΤΙΠΟΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΔΗΛΩΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ! ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΡΧΕΣ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΜΕΡΕΣ.

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΧΕ ΠΙΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ? ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΠΡΙΝ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΔΕΙΞΕ ΠΟΛΥ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.

ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ, Η ΗΡΕΜΙΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ, ΠΑΛΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ.

ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΥΛΙΤΣΑ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Ή ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ) Ή ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ)ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!

ΚΟΥΡΑΓΙΟ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΑ" !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΟΥΛΙΤΣΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΒΡΕ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ.ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ.ΟΛΕΣ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΛΕΓΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΛΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ.ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΡ΄ΤΟΝ ΕΝΑ ΤΗΛ Η ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΕΙΞΤΟΥ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΥΤΑ..ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλίτσα μην αγχώνεσαι δεν κάνει καλό ούτε σε εσένα αλλά ούτε και στο παιδάκι σου.

Εγώ όταν κατάλαβα ότι ήμουν έγκυος έκανα το τεστ στο σπίτι την άλλη μέρα πήγα για χοριακή όπου ήταν Σάββατο και την Δευτέρα στον γιατρό. Υπέρηχο έκανα την Τρίτη και η μικρή μου τότε ήταν τόσο μικρούλα που δεν ακούγαμε καρδιά ... τι έπρεπε να κάνω τότε να τρελαθώ !!!! όχι ήμουν ψύχρεμη και θεώρησα ότι θα έπρεπε να κάνω πάλι υπέρηχο σε 2 εβδομάδες για να την ακούσουμε. Όσο για το σίδηρο και το φολικό οξύ χμμμ εδώ οι γνώμες είναι πολλές ... και κάθε γιατρός έχει την δική του.

Εσύ εμπιστέυσου τον γιατρό σου και κάνε κατά γράμμα ότι σου λέει.

Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλα και για ότι άλλο θες εμείς είμαστε εδώ για να σε ακούσουμε.

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα είμαι λίγο αυστηρή μαζί σου!!

Κοίτα να ξεκολλήσει το μυαλό σου όλη αυτή η καταστάση μόνο άγχος σου φέρνει το οποίο το μεταδίδεις στο μωρό σου!

Μερικές φορές η γνωσή δεν κάνει καλο σταμάτα να διαβάζεις τις επιπλοκές που έχει μια εγκυμοσύνη και δες τα καλά της,

χαϊδεψε την κοιλίτσα σου και κάνε θετικές σκέψεις και όλα καλά θα πάνε να είσαι σίγουρη!!!!

Συγνώμη που είμαι απότομη αλλα η εμπειριά στην εγκυμοσύνη μου δυστιχως αυτο μου δίδαξε!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟΛΕΥΣΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το άγχος γλυκιά μου δε θα σε βοηθήσει να απολαύσεις την ομορφότερη περίοδο της ζωής σου! Σε λογικά πλαίσια, ναι, όλες είχαμε και έχουμε άγχος! Αλλά σε λογικά πλαίσια.. Το δικό σου ξεφεύγει από τα πλαίσια αυτά!

Δε μεγαλώνει η κοιλίτσα σου... Είναι ακόμα νωρίς.. Παρ'όλ'αυτά εκεί μέσα ζει, βασιλεύει και αναπτύσσεται το σπλαχνάκι σου! Χάιδεψέ το, μίλησε το, κι ας μην σε ακούει ακόμα, μοιράσου μαζί του τις σκέψεις και τα όνειρα που κάνεις για εκείνο!

Χαλάρωσε μπουλίτσα μου, και sousou μου, και όποια άλλη κοπέλα βρίσκεται σε παρόμοια φάση, μίλα με τον γιατρό σου, εξέφρασέ του όλες μα όλες τις ανησυχίες σου. Όχι τόσο τα δικά μας λόγια, αλλά τα δικά του είναι αυτά που θα σε καθησυχάζουν κάθε φορά!

Εύχομαι όλα με το καλό να γίνουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου!!!Σε παρακαλώ ηρέμησε!!!Όλα όσα περιγράφεις είναι απόλυτα φυσιολογικά!!!Οι περισσότερες αυτά παράσαμε!!!Αυτά δεν είναι συμπτώματα παλλίνδρομης κύησης αλλά απλά κύησης!!!Άκουσεμε!!!Ο πόνος χαμηλά δεξιά είναι επειδή ανοίγει η μήτρα σου για να μεγαλώσει το μωράκι σου!!!Θα τον ξανανοιώσεις αυτόν τον πόνο!!!!Επίσης το φυλλικό οξύ καλό θα ήταν να το είχες πάρει αλλά και τότε που θα στο δώσει ο γιατρός όλα θα είναι φυσιολογικά!!!Εσένα η μαμά σου έπερνε κάτι παρόμοιο?Όχι βέβαια!!!Δεν χρειάζονται χάπια για να κάνεις ενα γερό μωρό!!Όλα θα πάνε καλά αρκεί να είσαι ήρεμη!Επίσης επειδή είναι ακόμα αρχή,σκέφτεσαι συνέχεια το παιδί σοΥ!!Σιγά σιγά θα γίνει κομμάτι της καθημερινότητάς σου και θα ηρεμήεις!Μην ανησυχείς!Κάνε όμορφες και θετικές σκέψεις!Όσο για την κοιλιά...περιμενε να την δεις να μεγαλώνει μετά τον 3!Ειδικά αφού είναι το 1 σου μωράκι!Χαλάρωσε και όλα θα πάνε τέλεια!!!Και εγώ είμαι 30 εβδομάδων και έχω αρχίσει να αγχώνομαι για άλλα θέματα...Απόλαυσε την εγκυμοσύνή σου!!!Οι 6 πρώτοι μήνες είναι υπέροχοι!!!Άμα χρειαστείς οτιδήποτε μην διστάσεις να με ρωτήσεις!:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλίτσα μου καλή,

γιατί αγχώνεσαι και αγχώνεις και το μωρουδάκι σου;

Ηρέμησε...:)

Πιστεύω ότι σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, πριν από κάθε εξέταση, υπάρχει λόγος μεγάλης αγωνίας, αλλά αλίμονο...

Σκέψου ότι δεν μπορείς κάθε φορά, να γεμίζεις άγχος, γιατί μετά όλη η εγκυμοσύνη σου θα περνάει έτσι.

Να σκέφτεσαι θετικά και όλα καλά θα είναι!!!

Χαμογέλα!!!:) :) :) :) :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...