Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δωρεά ωαριων 2022


Xnoudel

Recommended Posts

  γεια & χαρα σε ολες  σας! 

βρηκα το θάρρος  να σας γράψω. Δεν ξερω πως λειτουργεί  ολο αυτο,μα θα μάθω. Ειμαι 31 ετών &πρόσφατα ύστερα απο ενα σωρο εξετασεων ανακάλυψα  πως ανατομικα οι ωοθηκες μου βρισκονται πολυ ψηλά & πολυ κοντα στο εντερο . πως εχω δικερη και διαφραγματικη μητρα μέχρι  χαμηλά  στον τράχηλο που δεν μπορει να επεμβει καποιος χειρουργικα.ο γιατρος προτεινε πως για να κανω παιδι η μονη λυση ειναι να προβουμε σε εξωσωματικη ,αποκλειστικα με δωρεα ωαριων. Και μοναχα 1 ωαριο γιατι δεν θα αντεξει η μητρα μου  και εαν εμφυτευονταν εστω και τα 2 θα πεθαινε το 1 απο τα 2 η  ακομα και τα 2 λογω οτι δεν θα οξυγονωνονταν.

Μου εξήγησαν  πως θα γεννησω  με το καλο οταν ερθει η ωρα αυτη μονο με καισαρική  στους 7 μηνες.και πως η μητρα μου  θα εκανε συσπασεις..  κλπ

Ξεκινησα την εξωσωματικη  μου  τον περασμενο μηνα στο μητερα.εχοντας   2 γιατρους στο πλαι μου . Ο γυναικολογος  μου παρεα με τον γιατρο που ανελαβε την εξωσωματικη την δικη μου.

Το αποτέλεσμα  ηταν πως απο την δοτρια λαβαμε 8 ωαρια.γονιμοποιηθηκαν τα 4.κριθηκαν ικανα μονο τα 2.και τα υπόλοιπα 2 τα αφησαν.

Η εξωσωματικη  έγινε με ενα 3ης ημερας. Η αισιοδοξία  μου δεν με αφησε παρα λιγες μερες πριν το αποτέλεσμα..

Ενα τεραστιο αρνητικο αποτελεσμα ηρθε και με γειωσε ! 

 

Περιττο να σας πω πως  περαν της στενοχωριας μου νιωθω θυμο γιατι ειχε πολυ μεγαλο κοστος !!!!!και εχω στην διαθεση μου το τελευταίο ωαριο ,μια βλαστοκυστη 5ης ημερας με το οποιο ευχομαι να πανε ολα δεξιά  και να ερθει το επιθυμητο αποτέλεσμα  γιατι οι επιλογες μου με εχουν αφήσει 

 

Τι δεν θα κανω αυτη την φορα στην εξωσωματικη  που ερχεται? 

Δεν θα  διαβαζω συμπτωματα :)

δεν θα αγορασω τεστ εγκυμοσυνης :)

θα περιμενω;) 

 

αισιοδοξια &  καλη επιτυχια  σε ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xnoudel είπε:

  γεια & χαρα σε ολες  σας! 

βρηκα το θάρρος  να σας γράψω. Δεν ξερω πως λειτουργεί  ολο αυτο,μα θα μάθω. Ειμαι 31 ετών &πρόσφατα ύστερα απο ενα σωρο εξετασεων ανακάλυψα  πως ανατομικα οι ωοθηκες μου βρισκονται πολυ ψηλά & πολυ κοντα στο εντερο . πως εχω δικερη και διαφραγματικη μητρα μέχρι  χαμηλά  στον τράχηλο που δεν μπορει να επεμβει καποιος χειρουργικα.ο γιατρος προτεινε πως για να κανω παιδι η μονη λυση ειναι να προβουμε σε εξωσωματικη ,αποκλειστικα με δωρεα ωαριων. Και μοναχα 1 ωαριο γιατι δεν θα αντεξει η μητρα μου  και εαν εμφυτευονταν εστω και τα 2 θα πεθαινε το 1 απο τα 2 η  ακομα και τα 2 λογω οτι δεν θα οξυγονωνονταν.

Μου εξήγησαν  πως θα γεννησω  με το καλο οταν ερθει η ωρα αυτη μονο με καισαρική  στους 7 μηνες.και πως η μητρα μου  θα εκανε συσπασεις..  κλπ

Ξεκινησα την εξωσωματικη  μου  τον περασμενο μηνα στο μητερα.εχοντας   2 γιατρους στο πλαι μου . Ο γυναικολογος  μου παρεα με τον γιατρο που ανελαβε την εξωσωματικη την δικη μου.

Το αποτέλεσμα  ηταν πως απο την δοτρια λαβαμε 8 ωαρια.γονιμοποιηθηκαν τα 4.κριθηκαν ικανα μονο τα 2.και τα υπόλοιπα 2 τα αφησαν.

Η εξωσωματικη  έγινε με ενα 3ης ημερας. Η αισιοδοξία  μου δεν με αφησε παρα λιγες μερες πριν το αποτέλεσμα..

Ενα τεραστιο αρνητικο αποτελεσμα ηρθε και με γειωσε ! 

 

Περιττο να σας πω πως  περαν της στενοχωριας μου νιωθω θυμο γιατι ειχε πολυ μεγαλο κοστος !!!!!και εχω στην διαθεση μου το τελευταίο ωαριο ,μια βλαστοκυστη 5ης ημερας με το οποιο ευχομαι να πανε ολα δεξιά  και να ερθει το επιθυμητο αποτέλεσμα  γιατι οι επιλογες μου με εχουν αφήσει 

 

Τι δεν θα κανω αυτη την φορα στην εξωσωματικη  που ερχεται? 

Δεν θα  διαβαζω συμπτωματα :)

δεν θα αγορασω τεστ εγκυμοσυνης :)

θα περιμενω;) 

 

αισιοδοξια &  καλη επιτυχια  σε ολες!!!!

Όλα να πάνε δεξιά κορίτσι μου και να σας έρθει σύντομα το μωράκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Xnoudel είπε:

  γεια & χαρα σε ολες  σας! 

βρηκα το θάρρος  να σας γράψω. Δεν ξερω πως λειτουργεί  ολο αυτο,μα θα μάθω. Ειμαι 31 ετών &πρόσφατα ύστερα απο ενα σωρο εξετασεων ανακάλυψα  πως ανατομικα οι ωοθηκες μου βρισκονται πολυ ψηλά & πολυ κοντα στο εντερο . πως εχω δικερη και διαφραγματικη μητρα μέχρι  χαμηλά  στον τράχηλο που δεν μπορει να επεμβει καποιος χειρουργικα.ο γιατρος προτεινε πως για να κανω παιδι η μονη λυση ειναι να προβουμε σε εξωσωματικη ,αποκλειστικα με δωρεα ωαριων. Και μοναχα 1 ωαριο γιατι δεν θα αντεξει η μητρα μου  και εαν εμφυτευονταν εστω και τα 2 θα πεθαινε το 1 απο τα 2 η  ακομα και τα 2 λογω οτι δεν θα οξυγονωνονταν.

Μου εξήγησαν  πως θα γεννησω  με το καλο οταν ερθει η ωρα αυτη μονο με καισαρική  στους 7 μηνες.και πως η μητρα μου  θα εκανε συσπασεις..  κλπ

Ξεκινησα την εξωσωματικη  μου  τον περασμενο μηνα στο μητερα.εχοντας   2 γιατρους στο πλαι μου . Ο γυναικολογος  μου παρεα με τον γιατρο που ανελαβε την εξωσωματικη την δικη μου.

Το αποτέλεσμα  ηταν πως απο την δοτρια λαβαμε 8 ωαρια.γονιμοποιηθηκαν τα 4.κριθηκαν ικανα μονο τα 2.και τα υπόλοιπα 2 τα αφησαν.

Η εξωσωματικη  έγινε με ενα 3ης ημερας. Η αισιοδοξία  μου δεν με αφησε παρα λιγες μερες πριν το αποτέλεσμα..

Ενα τεραστιο αρνητικο αποτελεσμα ηρθε και με γειωσε ! 

 

Περιττο να σας πω πως  περαν της στενοχωριας μου νιωθω θυμο γιατι ειχε πολυ μεγαλο κοστος !!!!!και εχω στην διαθεση μου το τελευταίο ωαριο ,μια βλαστοκυστη 5ης ημερας με το οποιο ευχομαι να πανε ολα δεξιά  και να ερθει το επιθυμητο αποτέλεσμα  γιατι οι επιλογες μου με εχουν αφήσει 

 

Τι δεν θα κανω αυτη την φορα στην εξωσωματικη  που ερχεται? 

Δεν θα  διαβαζω συμπτωματα :)

δεν θα αγορασω τεστ εγκυμοσυνης :)

θα περιμενω;) 

 

αισιοδοξια &  καλη επιτυχια  σε ολες!!!!

Όλα να σου πάνε δεξιά !!!!! Στο εύχομαι ολόψυχα !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Xnoudel είπε:

  γεια & χαρα σε ολες  σας! 

βρηκα το θάρρος  να σας γράψω. Δεν ξερω πως λειτουργεί  ολο αυτο,μα θα μάθω. Ειμαι 31 ετών &πρόσφατα ύστερα απο ενα σωρο εξετασεων ανακάλυψα  πως ανατομικα οι ωοθηκες μου βρισκονται πολυ ψηλά & πολυ κοντα στο εντερο . πως εχω δικερη και διαφραγματικη μητρα μέχρι  χαμηλά  στον τράχηλο που δεν μπορει να επεμβει καποιος χειρουργικα.ο γιατρος προτεινε πως για να κανω παιδι η μονη λυση ειναι να προβουμε σε εξωσωματικη ,αποκλειστικα με δωρεα ωαριων. Και μοναχα 1 ωαριο γιατι δεν θα αντεξει η μητρα μου  και εαν εμφυτευονταν εστω και τα 2 θα πεθαινε το 1 απο τα 2 η  ακομα και τα 2 λογω οτι δεν θα οξυγονωνονταν.

Μου εξήγησαν  πως θα γεννησω  με το καλο οταν ερθει η ωρα αυτη μονο με καισαρική  στους 7 μηνες.και πως η μητρα μου  θα εκανε συσπασεις..  κλπ

Ξεκινησα την εξωσωματικη  μου  τον περασμενο μηνα στο μητερα.εχοντας   2 γιατρους στο πλαι μου . Ο γυναικολογος  μου παρεα με τον γιατρο που ανελαβε την εξωσωματικη την δικη μου.

Το αποτέλεσμα  ηταν πως απο την δοτρια λαβαμε 8 ωαρια.γονιμοποιηθηκαν τα 4.κριθηκαν ικανα μονο τα 2.και τα υπόλοιπα 2 τα αφησαν.

Η εξωσωματικη  έγινε με ενα 3ης ημερας. Η αισιοδοξία  μου δεν με αφησε παρα λιγες μερες πριν το αποτέλεσμα..

Ενα τεραστιο αρνητικο αποτελεσμα ηρθε και με γειωσε ! 

 

Περιττο να σας πω πως  περαν της στενοχωριας μου νιωθω θυμο γιατι ειχε πολυ μεγαλο κοστος !!!!!και εχω στην διαθεση μου το τελευταίο ωαριο ,μια βλαστοκυστη 5ης ημερας με το οποιο ευχομαι να πανε ολα δεξιά  και να ερθει το επιθυμητο αποτέλεσμα  γιατι οι επιλογες μου με εχουν αφήσει 

 

Τι δεν θα κανω αυτη την φορα στην εξωσωματικη  που ερχεται? 

Δεν θα  διαβαζω συμπτωματα :)

δεν θα αγορασω τεστ εγκυμοσυνης :)

θα περιμενω;) 

 

αισιοδοξια &  καλη επιτυχια  σε ολες!!!!

Κορίτσι μου καλησπέρα !!ελπίζω να μη σε καταβάλλει όλο αυτό !!προχωράμε μπροστά με αισιοδοξία !ξέρεις το θέμα κ αυτό είναι κάτι αρκετά σημαντικό..

Εγώ θα σου πρότεινα αν δε το έχεις κάνει ήδη βέβαια  να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη από γιατρό ...πολλοί γιατροί σε περιπτώσεις συγγενούς ανωμαλίας της μήτρας προτείνουν κατευθείαν εξωσωματική αποβλέποντας στα χρηματα..βέβαια για τις ωοθήκες δε γνωρίζω καθολου..

Εγώ έχω μονοκερη μήτρα( κ με ιστορικό επεμβάσεων )που απ' αυτά που ξέρω είναι σαν την δικερη για αυτό στο προτείνω..φαντάζομαι για το εφταμηνο ο γιατρός στο είπε λόγω της δικερου.εμενα δε μου είπαν κάτι τέτοιο..συσπάσεις έχω οντως από τον έκτο  αλλά ο γιατρός μου είναι πολύ καθησυχαστικος..επίσης  μου είχε πως τελευταία μας επιλογή θα είναι η εξωσωματική..βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..

ελπίζω να σε ενθάρρυνα κάπως..σου στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια.αισιοδοξια ,προσευχή και πίστη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα !!ελπίζω να μη σε καταβάλλει όλο αυτό !!προχωράμε μπροστά με αισιοδοξία !ξέρεις το θέμα κ αυτό είναι κάτι αρκετά σημαντικό..

Εγώ θα σου πρότεινα αν δε το έχεις κάνει ήδη βέβαια  να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη από γιατρό ...πολλοί γιατροί σε περιπτώσεις συγγενούς ανωμαλίας της μήτρας προτείνουν κατευθείαν εξωσωματική αποβλέποντας στα χρηματα..βέβαια για τις ωοθήκες δε γνωρίζω καθολου..

Εγώ έχω μονοκερη μήτρα( κ με ιστορικό επεμβάσεων )που απ' αυτά που ξέρω είναι σαν την δικερη για αυτό στο προτείνω..φαντάζομαι για το εφταμηνο ο γιατρός στο είπε λόγω της δικερου.εμενα δε μου είπαν κάτι τέτοιο..συσπάσεις έχω οντως από τον έκτο  αλλά ο γιατρός μου είναι πολύ καθησυχαστικος..επίσης  μου είχε πως τελευταία μας επιλογή θα είναι η εξωσωματική..βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..

ελπίζω να σε ενθάρρυνα κάπως..σου στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια.αισιοδοξια ,προσευχή και πίστη !!!

Αρχικα  να σου ευχηθω καλη λευτερια:) 

Κατανοω οσα  μουεγραψες ..

Αρχικα να σου πω πως εχω αλλαξει πολλους γυναικολογους και ουτε ενας δεν εβλεπε τις ωοθηκες μου.ελεγαν ολοι πως εχω πρησμενο εντερο..και δεν εβλεπαν.

Μεχρι που εμπιστευτηκα εναν νεο γυναικολογο  ο οποίος  ηθελε να τα εξαντλησει ολα.

Εκανα αρκετες εξετασεις μέχρι  να αποφανθουν στο οτι η δικη μου  υποθεση ειναι καπως πρωτογνωρη.

Μου συνεστησαν τον νεο πρόεδρο  των μαιευτηρων Ελλάδος ο οποίος  οταν με  εξετασε μου εξηγησε πως  ειναι 30 χρονια  στον χωρο και το εχει δει μονο στην βιβλιογραφια αυτο.

Μου εξηγησε πως ειναι εκ γεννετης.

Και μοιραια οι ωοθηκες μου απεχουν απο την πραγματική  τους θεση 26 εκατοστα πιο πανω απο την θεση τους.

Πως το ταξιδι της ζωης ειναι πολυ πιο μακρινό  απ οτι νομιζουμε εμεις..

Οποτε τα ωαρια μου δεν εφταναν οσο και να ταξιδευαν χαχαχα 

Το αστειο της υποθεσης ειναι πως η δικη μου αμη είναι  παρα πολυ ψηλη.

Οσο περι της μητρας ..καλα καταλαβες λογω του διαχωρισμου μεχρι τον τραχηλο δεν υπάρχει  η δυνατότητα  χωρου .οποτε υστερα απο υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματικη μου εξηγησαν πως  η δεξια πλευρα  ειναι με μεγαλυτερο χωρο..

Και πως με την βοηθεια χαπιων ? Θα περιορισουν με το καλο τις συσπασεις  .μου ειπαν πως θα κανουμε περιδεση τραχηλου επισης.

Θα ελεγα πως ειναι παρα πολυ επαγγελματίας  ο γιατρος !!!

Αποδεχτηκα οτι δεν πετυχε η πρωτη εξωσωματική  ,ειμαι εξισου  ανυπομονη και χαρούμενη  που μπορω να κανω ακομα μια στα καπάκια. Καπου μεσα ιουλιου θα γινει.

Ασε που ειμαι φυσει αισιοδοξη:-))

 

Απλα ηθελα να σας γραψω γιατι διαβαζω  το φορουμ.και παντα να δινουμε θαρρος η μια στην αλλη.να βλεπουμε τα  ευχαριστα.τα δυσαρεστα.τα δυσκολα.αλλα και να μοιραζομαστε ετσι εμπειριες που θα φανουν χρησιμες σε αλλες μελλοντικες μανουλες! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η SUNY είπε:

Όλα να σου πάνε δεξιά !!!!! Στο εύχομαι ολόψυχα !!! 

Εισαι γλυκα:) 

Απο το στομα σου και στου θεου τ αυτι:) χαχαχα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Όλα να πάνε δεξιά κορίτσι μου και να σας έρθει σύντομα το μωράκι!!!!

 Ευχαριστώ  παρα πολυ:) 

Νιωθω το ιδιο  σιγουρη οπως και στην πρωτη εξωσωματικη  οτι θα πετυχει:-p

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xnoudel είπε:

Αρχικα  να σου ευχηθω καλη λευτερια:) 

Κατανοω οσα  μουεγραψες ..

Αρχικα να σου πω πως εχω αλλαξει πολλους γυναικολογους και ουτε ενας δεν εβλεπε τις ωοθηκες μου.ελεγαν ολοι πως εχω πρησμενο εντερο..και δεν εβλεπαν.

Μεχρι που εμπιστευτηκα εναν νεο γυναικολογο  ο οποίος  ηθελε να τα εξαντλησει ολα.

Εκανα αρκετες εξετασεις μέχρι  να αποφανθουν στο οτι η δικη μου  υποθεση ειναι καπως πρωτογνωρη.

Μου συνεστησαν τον νεο πρόεδρο  των μαιευτηρων Ελλάδος ο οποίος  οταν με  εξετασε μου εξηγησε πως  ειναι 30 χρονια  στον χωρο και το εχει δει μονο στην βιβλιογραφια αυτο.

Μου εξηγησε πως ειναι εκ γεννετης.

Και μοιραια οι ωοθηκες μου απεχουν απο την πραγματική  τους θεση 26 εκατοστα πιο πανω απο την θεση τους.

Πως το ταξιδι της ζωης ειναι πολυ πιο μακρινό  απ οτι νομιζουμε εμεις..

Οποτε τα ωαρια μου δεν εφταναν οσο και να ταξιδευαν χαχαχα 

Το αστειο της υποθεσης ειναι πως η δικη μου αμη είναι  παρα πολυ ψηλη.

Οσο περι της μητρας ..καλα καταλαβες λογω του διαχωρισμου μεχρι τον τραχηλο δεν υπάρχει  η δυνατότητα  χωρου .οποτε υστερα απο υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματικη μου εξηγησαν πως  η δεξια πλευρα  ειναι με μεγαλυτερο χωρο..

Και πως με την βοηθεια χαπιων ? Θα περιορισουν με το καλο τις συσπασεις  .μου ειπαν πως θα κανουμε περιδεση τραχηλου επισης.

Θα ελεγα πως ειναι παρα πολυ επαγγελματίας  ο γιατρος !!!

Αποδεχτηκα οτι δεν πετυχε η πρωτη εξωσωματική  ,ειμαι εξισου  ανυπομονη και χαρούμενη  που μπορω να κανω ακομα μια στα καπάκια. Καπου μεσα ιουλιου θα γινει.

Ασε που ειμαι φυσει αισιοδοξη:-))

 

Απλα ηθελα να σας γραψω γιατι διαβαζω  το φορουμ.και παντα να δινουμε θαρρος η μια στην αλλη.να βλεπουμε τα  ευχαριστα.τα δυσαρεστα.τα δυσκολα.αλλα και να μοιραζομαστε ετσι εμπειριες που θα φανουν χρησιμες σε αλλες μελλοντικες μανουλες! 

 

 

Αυτό έχει σημασία.το έχεις ψάξει τόσο κ έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου !!!αν έχεις αλλάξεις κ αρκετούς θα έχεις σίγουρα εμπειρια και αντίληψη !από κει και πέρα να σου ευχηθώ γρήγορα και εύκολο να έρθει το νινακι σου !!!έτσι αισιόδοξα και πάμε για τη δεύτερη !!!εύχομαι ο τι καλύτερο κορίτσι μου !!σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Xnoudel είπε:

 Ευχαριστώ  παρα πολυ:) 

Νιωθω το ιδιο  σιγουρη οπως και στην πρωτη εξωσωματικη  οτι θα πετυχει:-p

:)

Καλησπερα,,σου εστειλα μηνυμα αν δεν μπορεις να το διαβασεις επειδη εισαι καινουργια ακομα πες μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2022 at 4:48 ΜΜ, ο/η Xnoudel είπε:

Αρχικα  να σου ευχηθω καλη λευτερια:) 

Κατανοω οσα  μουεγραψες ..

Αρχικα να σου πω πως εχω αλλαξει πολλους γυναικολογους και ουτε ενας δεν εβλεπε τις ωοθηκες μου.ελεγαν ολοι πως εχω πρησμενο εντερο..και δεν εβλεπαν.

Μεχρι που εμπιστευτηκα εναν νεο γυναικολογο  ο οποίος  ηθελε να τα εξαντλησει ολα.

Εκανα αρκετες εξετασεις μέχρι  να αποφανθουν στο οτι η δικη μου  υποθεση ειναι καπως πρωτογνωρη.

Μου συνεστησαν τον νεο πρόεδρο  των μαιευτηρων Ελλάδος ο οποίος  οταν με  εξετασε μου εξηγησε πως  ειναι 30 χρονια  στον χωρο και το εχει δει μονο στην βιβλιογραφια αυτο.

Μου εξηγησε πως ειναι εκ γεννετης.

Και μοιραια οι ωοθηκες μου απεχουν απο την πραγματική  τους θεση 26 εκατοστα πιο πανω απο την θεση τους.

Πως το ταξιδι της ζωης ειναι πολυ πιο μακρινό  απ οτι νομιζουμε εμεις..

Οποτε τα ωαρια μου δεν εφταναν οσο και να ταξιδευαν χαχαχα 

Το αστειο της υποθεσης ειναι πως η δικη μου αμη είναι  παρα πολυ ψηλη.

Οσο περι της μητρας ..καλα καταλαβες λογω του διαχωρισμου μεχρι τον τραχηλο δεν υπάρχει  η δυνατότητα  χωρου .οποτε υστερα απο υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματικη μου εξηγησαν πως  η δεξια πλευρα  ειναι με μεγαλυτερο χωρο..

Και πως με την βοηθεια χαπιων ? Θα περιορισουν με το καλο τις συσπασεις  .μου ειπαν πως θα κανουμε περιδεση τραχηλου επισης.

Θα ελεγα πως ειναι παρα πολυ επαγγελματίας  ο γιατρος !!!

Αποδεχτηκα οτι δεν πετυχε η πρωτη εξωσωματική  ,ειμαι εξισου  ανυπομονη και χαρούμενη  που μπορω να κανω ακομα μια στα καπάκια. Καπου μεσα ιουλιου θα γινει.

Ασε που ειμαι φυσει αισιοδοξη:-))

 

Απλα ηθελα να σας γραψω γιατι διαβαζω  το φορουμ.και παντα να δινουμε θαρρος η μια στην αλλη.να βλεπουμε τα  ευχαριστα.τα δυσαρεστα.τα δυσκολα.αλλα και να μοιραζομαστε ετσι εμπειριες που θα φανουν χρησιμες σε αλλες μελλοντικες μανουλες! 

 

 

Καλησπέρα,

Αν καταλαβαίνω καλά ο λόγος που σου προτείνουν να πας με δανεικά είναι ότι δε θα μπορούν να σου κάνουν ωοληψία γιατί οι ωοθήκες σου είναι πολύ ψηλά;

Kι εμένα οι ωοθήκες μου είναι ψηλά και ειδικά η μία κάπως πίσω, με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται να τις βρουν στον υπέρηχο (πρέπει να κρατάω την ανάσα μου, να με πιέζουν πολύ κτλ). Μάλιστα ένας γιατρός επειδή αισθανόταν άσχημα που δεν τις έβρισκε, με είχε ρωτήσει αν έχω ωοθήκες, ενώ ήξερε ότι ήμουν έγκυος... Τελοσπάντων, όταν συζητούσα για εξωσωματική (έμενα έγκυος, αλλά είχα άλλα θέματα) είχα ρωτήσει αν θα ήταν πρόβλημα η θέση των ωοθηκών και μου είχε πει ο τότε γιατρός ότι στη διέγερση διογκώνονται πολύ οι ωοθήκες οπότε είναι πιο εύκολο να τις βρουν κι επίσης εκείνη την ώρα που είσαι σε μέθη μπορεί να πιέσει πολύ την κοιλιά και να τις εντοπίσει.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν είσαι μια πολύ ειδική περίπτωση και η μόνη λύση είναι τα δανεικά, αλλά μου ακούγεται κάπως αυτό το απόλυτο ότι μόνο με δανεικά θα μπορέσεις να αποκτήσεις μωρό. Ακόμα κι αν δε γίνεται να σου πάρουν τα ωάρια διακολπικά δε μπορούν λαπαροσκοπικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xnoudel

Τώρα λίγο που το έψαξα διάβασα ότι αρχικά η ωοληψία γινόταν λαπαροσκοπικά και από τα τέλη του 80 άρχισε να γίνεται διακολπικά υπό υπερηχογραφική καθοδήγηση. Άρα, μήπως υπάρχει τρόπος τελικά...

Επίσης, βρήκα αυτό το άρθρο https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5907107/ που θυμίζει την περίπτωσή σου και ίσως σε ενδιαφέρει.


Εύχομαι καλή τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η wild lavender είπε:

@Xnoudel

Τώρα λίγο που το έψαξα διάβασα ότι αρχικά η ωοληψία γινόταν λαπαροσκοπικά και από τα τέλη του 80 άρχισε να γίνεται διακολπικά υπό υπερηχογραφική καθοδήγηση. Άρα, μήπως υπάρχει τρόπος τελικά...

Επίσης, βρήκα αυτό το άρθρο https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5907107/ που θυμίζει την περίπτωσή σου και ίσως σε ενδιαφέρει.


Εύχομαι καλή τύχη!

Γεια σου! Θα το διαβάσω  εννοείται:) 

Ευχαριστώ  που μπηκες στον κοπο να απαντησεις. 

Καλα καταλαβες περι ωοληψιας.

Μου εξηγησαν πως επειδή  ειναι πολυ ψηλα..βλεπε 26 εκατοστα απο την κανονικη τους θεση   δεν ξερω ποσο ψηλα βρισκονται  και οι δικες σου! 

Δεν μου ειπαν πως δεν μπορω να κανω παιδι φυσιολογικα.μου ειπαν  εαν συμβει θα ειναι σαν να επιασα το τζοκερ ενα πραγμα χαχαχα

Μου εξηγησε πως δεν μπορει λαπαροσκοπικα .  Ο συγκεκριμένος  αρνηθηκε ν αναλαβει εκεινος και πιθανολογει κανενας γιατρος την λαπαροσκοπικη μεθοδο  γιατι βρίσκεται  παρα πολυ κοντα στο κόλον και  εαν κατι παςι στραβα θα παθω περιτονιτιδα.

Ασε που  το απεκλεισα σαν ενδεχόμενο .

Επισης μου ειπε οτι και να γινόταν  επρεπε να υπάρχει  και χωρος ειδικός για το χειρουργειο  αλλα να ειναι και κεντρο εξωσωματικης  .

 

Να εισαι καλα :)

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xnoudel είπε:

Γεια σου! Θα το διαβάσω  εννοείται:) 

Ευχαριστώ  που μπηκες στον κοπο να απαντησεις. 

Καλα καταλαβες περι ωοληψιας.

Μου εξηγησαν πως επειδή  ειναι πολυ ψηλα..βλεπε 26 εκατοστα απο την κανονικη τους θεση   δεν ξερω ποσο ψηλα βρισκονται  και οι δικες σου! 

Δεν μου ειπαν πως δεν μπορω να κανω παιδι φυσιολογικα.μου ειπαν  εαν συμβει θα ειναι σαν να επιασα το τζοκερ ενα πραγμα χαχαχα

Μου εξηγησε πως δεν μπορει λαπαροσκοπικα .  Ο συγκεκριμένος  αρνηθηκε ν αναλαβει εκεινος και πιθανολογει κανενας γιατρος την λαπαροσκοπικη μεθοδο  γιατι βρίσκεται  παρα πολυ κοντα στο κόλον και  εαν κατι παςι στραβα θα παθω περιτονιτιδα.

Ασε που  το απεκλεισα σαν ενδεχόμενο .

Επισης μου ειπε οτι και να γινόταν  επρεπε να υπάρχει  και χωρος ειδικός για το χειρουργειο  αλλα να ειναι και κεντρο εξωσωματικης  .

 

Να εισαι καλα :)

 

 

 

Α, κατάλαβα.

Ναι, το διάβασα κι εγώ ότι λαπαροσκοπικά είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα. Ακόμα όμως κι αν δε γίνεται σε κέντρο εξωσωματικής, που δε γνωρίζω αν γίνεται, πιστεύω ότι σε δημόσιο νοσοκομείο θα γίνεται.

Γενικώς πολλά δε γίνονται μέχρι να γίνουν. Κι εμένα μου έλεγαν ότι δε γίνεται υστεροσκόπηση χωρίς αναισθησία, αλλά αφού διάβασα ότι σε άλλες χώρες γίνεται και είναι το σύνηθες, τελικά μάντεψε, γινόταν (!) και την έκανα κιόλας. Σίγουρα δεν τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, αλλά και οι γιατροί δε θέλουν να ξεβολεύονται. Κι επειδή απ' ο,τι διαβάζω υπάρχουν περιπτώσεις γιατρών που πιέζουν για δανεικά ωάρια χωρίς να είναι η έσχατη λύση, είναι σημαντικό να είναι ξεκάθαρη επιλογή του ζευγαριού.

Εύχομαι το εμβρυάκι που θα βάλετε να γίνει το μωρό σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...