Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η κόρη μου ζηλεύει τον μπεμπη


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Έχω ένα κοριτσάκι 4ετων και ένα αγοράκι νεογέννητο 2 μηνών. Ο μπέμπης θέλει συνεχόμενα να είναι αγκαλιά όλο το 24ωρο κ ενώ η κορούλα μου έδειχνε να το έχει πάρει καλά και του κάνει χαρές κλπ τελευταία κάνει παράπονα να τον αφήνω κάτω και δυο μέρες τώρα τρώει ελάχιστα. Δεν ξέρω τι να κάνω!! Έχω πιεστεί παρά πολύ! Ούτε εμένα μ αρέσει που τον κρατάω όλη την μέρα πάνω αλλά άμα τον αφήσω κάτω δε σταματάει να κλαιει. Σπαράζει! Και η μικρή έχει δίκιο. Την παω βόλτα στα ενδιάμεσα αλλά δεν είναι το ίδιο γιατί συνεχόμενα βιάζομαι να γυρίσουμε γιατί θα πεινάσει ο μπέμπης. Βοηθήστε με. Τα έχω κάνει μαντάρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω από όσο παρατηρώ τα παιδιά διότι το πρώτο μου περιμένω τον Αύγουστο, όλα έχουν μια περιέργεια στην αρχή και μετά λίγο ζηλεύουν διότι δεν είναι μόνο αυτά στο επίκεντρο των γονιών τους. Φυσιολογικά αντιδράει η μικρή σου. Θα πρότεινα να μιλήσεις με μια παιδοψυχολογο να σε καθοδηγήσει. Συνήθως σε αυτή την φάση ο πατέρας αναλαμβάνει το κοριτσάκι βόλτες, παιδική χαρά, κολυμβητήριο... και η μαμά το μωράκι που την έχει απόλυτη ανάγκη. Τα παιδιά δεν έχουν κακία απλά αγχώνονται επειδή εμφανίζεται νέο μωρό. Όταν θηλάζεις το μωρό διάβαζε ένα παραμύθι στη μικρή, έτσι δε θα νιώθει ότι δεν ασχολείσαι. Τώρα σου μεταφέρω ότι έχω ακούσει και εγώ. Φάση είναι πάντως που θα περάσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/6/2022 at 12:11 ΜΜ, ο/η evaioan είπε:

Νομίζω από όσο παρατηρώ τα παιδιά διότι το πρώτο μου περιμένω τον Αύγουστο, όλα έχουν μια περιέργεια στην αρχή και μετά λίγο ζηλεύουν διότι δεν είναι μόνο αυτά στο επίκεντρο των γονιών τους. Φυσιολογικά αντιδράει η μικρή σου. Θα πρότεινα να μιλήσεις με μια παιδοψυχολογο να σε καθοδηγήσει. Συνήθως σε αυτή την φάση ο πατέρας αναλαμβάνει το κοριτσάκι βόλτες, παιδική χαρά, κολυμβητήριο... και η μαμά το μωράκι που την έχει απόλυτη ανάγκη. Τα παιδιά δεν έχουν κακία απλά αγχώνονται επειδή εμφανίζεται νέο μωρό. Όταν θηλάζεις το μωρό διάβαζε ένα παραμύθι στη μικρή, έτσι δε θα νιώθει ότι δεν ασχολείσαι. Τώρα σου μεταφέρω ότι έχω ακούσει και εγώ. Φάση είναι πάντως που θα περάσει. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σου! Καθήσαμε κ μιλήσαμε με την μικρή κ προσπαθώ να ξεκλεβω χρόνο να κάνουμε χειροτεχνίες η να παίξουμε η να παμε βόλτα μόνο εμείς τα κορίτσια!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...