Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διακοπές με νεογέννητο


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, πρώτα ο Θεός γενναω μέσα στο καλοκαίρι. Είναι το πρώτο μας παιδάκι. Δεδομένου ότι δε θα πάμε κάπου διακοπές λόγω της μικρής σκεφτήκαμε αφού γεννήσω να πάμε στο εξοχικό με το μωρό. Τις πρώτες μέρες ίσως έρθει για λίγο η μητέρα μου και μετά θα μαζευτούν τα πεθερικά μου μαζί μας. Μιλάμε για ένα μικρό σπιτάκι 90 τμ με μια μικρή τουαλέτα. Τα πεθερικά μου 80 + έχουν μάθει να πηγαίνουμε, να έχω μαγειρέψει, να στρώνω τραπέζι, να καθαρίζω και ο σύζυγος να μαζεύει τον κήπο. Αναρωτιέμαι όταν θα είμαι με ένα βυζι έξω για το θηλασμό και θα πρέπει να κοιμιζω, ταΐζω, πλένω, αλλάζω ένα νεογέννητο με τον σύζυγό μου δίπλα μου τι θα κάνουν τα πεθερικά; δεν έχουν άλλο εγγόνι ούτε και διάθεση να ξεβολευτουν ειδικά ο πεθερός μου λόγω πόνων στις αρθρώσεις κλπ. Η πεθερά μου ίσως με βοηθήσει λίγο με το μαγείρεμα αλλά γενικά είναι στον κόσμο τους, όπως και εμείς που δεν ξέρουμε τι μας περιμένει με το νεογέννητο. Εσείς που έχετε ήδη παιδιά, το βλέπετε εφικτό το σενάριο των διακοπών που προανέφερα ή στο τέλος θα ψοφήσουμε όλοι στην κούραση και τα πεθερικά θα πακεταρουν νωρίτερα για το σπίτι τους; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, πρώτα ο Θεός γενναω μέσα στο καλοκαίρι. Είναι το πρώτο μας παιδάκι. Δεδομένου ότι δε θα πάμε κάπου διακοπές λόγω της μικρής σκεφτήκαμε αφού γεννήσω να πάμε στο εξοχικό με το μωρό. Τις πρώτες μέρες ίσως έρθει για λίγο η μητέρα μου και μετά θα μαζευτούν τα πεθερικά μου μαζί μας. Μιλάμε για ένα μικρό σπιτάκι 90 τμ με μια μικρή τουαλέτα. Τα πεθερικά μου 80 + έχουν μάθει να πηγαίνουμε, να έχω μαγειρέψει, να στρώνω τραπέζι, να καθαρίζω και ο σύζυγος να μαζεύει τον κήπο. Αναρωτιέμαι όταν θα είμαι με ένα βυζι έξω για το θηλασμό και θα πρέπει να κοιμιζω, ταΐζω, πλένω, αλλάζω ένα νεογέννητο με τον σύζυγό μου δίπλα μου τι θα κάνουν τα πεθερικά; δεν έχουν άλλο εγγόνι ούτε και διάθεση να ξεβολευτουν ειδικά ο πεθερός μου λόγω πόνων στις αρθρώσεις κλπ. Η πεθερά μου ίσως με βοηθήσει λίγο με το μαγείρεμα αλλά γενικά είναι στον κόσμο τους, όπως και εμείς που δεν ξέρουμε τι μας περιμένει με το νεογέννητο. Εσείς που έχετε ήδη παιδιά, το βλέπετε εφικτό το σενάριο των διακοπών που προανέφερα ή στο τέλος θα ψοφήσουμε όλοι στην κούραση και τα πεθερικά θα πακεταρουν νωρίτερα για το σπίτι τους; 

Γειά σου Εύα,με το καλό να έρθει τι μωράκι σου! Ο πρώτος καιρός με το νεογέννητο στο σπίτι, ειδικά όταν είναι το πρώτο παιδάκι, είναι μια πολύ πολύ ιδιαίτερη περίοδος. Όμορφη αλλά και δύσκολη μαζί. Όλοι καλούνται να ξαναβρούν τις ισορροπίες τους, υπό συνθήκες πίεσης. Εσύ με τον εαυτό σου, εσύ και ο άντρας σου μεταξύ σας -όσο ειδυλλιακή και να είναι η σχέση σας- εσείς οι δύο με το νέο μέλος της οικογένειας. Τα συναισθήματα είναι έντονα και μεγεθυνονται από τις ορμόνες, την αγωνία, την αϋπνία... Βρισκω εξαιρετικά δύσκολο να έχεις μαζί σου δύο ανθρώπους που δεν είναι εκεί για να σε βοηθήσουν και αντιθέτως χρειάζεται να βοηθηθούν οι ίδιοι. Επισης εκείνοι το έχουν σκεφτεί καλά όπως για παράδειγμα ότι θα ξυπνούν τη νυχτα από τα κλάματα ενος νεογεννητου κλπ; Εσυ ξέρεις καλύτερα τις μεταξύ σας σχέσεις αλλά κατά τη γνώμη μου ξεκαθαριστε κάποια πράγματα εκ των προτέρων για να μην βρεθείτε προ τεράστιας πίεσης όλοι μαζί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, πρώτα ο Θεός γενναω μέσα στο καλοκαίρι. Είναι το πρώτο μας παιδάκι. Δεδομένου ότι δε θα πάμε κάπου διακοπές λόγω της μικρής σκεφτήκαμε αφού γεννήσω να πάμε στο εξοχικό με το μωρό. Τις πρώτες μέρες ίσως έρθει για λίγο η μητέρα μου και μετά θα μαζευτούν τα πεθερικά μου μαζί μας. Μιλάμε για ένα μικρό σπιτάκι 90 τμ με μια μικρή τουαλέτα. Τα πεθερικά μου 80 + έχουν μάθει να πηγαίνουμε, να έχω μαγειρέψει, να στρώνω τραπέζι, να καθαρίζω και ο σύζυγος να μαζεύει τον κήπο. Αναρωτιέμαι όταν θα είμαι με ένα βυζι έξω για το θηλασμό και θα πρέπει να κοιμιζω, ταΐζω, πλένω, αλλάζω ένα νεογέννητο με τον σύζυγό μου δίπλα μου τι θα κάνουν τα πεθερικά; δεν έχουν άλλο εγγόνι ούτε και διάθεση να ξεβολευτουν ειδικά ο πεθερός μου λόγω πόνων στις αρθρώσεις κλπ. Η πεθερά μου ίσως με βοηθήσει λίγο με το μαγείρεμα αλλά γενικά είναι στον κόσμο τους, όπως και εμείς που δεν ξέρουμε τι μας περιμένει με το νεογέννητο. Εσείς που έχετε ήδη παιδιά, το βλέπετε εφικτό το σενάριο των διακοπών που προανέφερα ή στο τέλος θα ψοφήσουμε όλοι στην κούραση και τα πεθερικά θα πακεταρουν νωρίτερα για το σπίτι τους; 

Κορίτσι μου κ εγώ είχα πάρει τότε το 15 ημερών μωράκι μου κ πήγαμε για 15Αυγουστο στο εξοχικό με τα πεθερικά μου με τη διαφορά ότι εγώ δεν κουνούσα το χεράκι μου για τίποτα, πάρα μόνο για το μωρό. Τα πεθερικά μου βέβαια είναι 60άρηδες, έχουν δυνάμεις κ με βοηθούσαν κιόλας με το μωρό, ώστε να βρίσκω λίγο χρόνο να κοιμάμαι. Η αλήθεια κ πάλι όμως είναι ότι δεν πέρασα ιδιαίτερα καλά. Είναι τόσο έντονη η κούραση των πρώτων ημερών που το μόνο που ήθελα ήταν το σπιτάκι μου, δέχτηκα όμως να πάμε για να μην κρατήσω κ τον σύζυγο κλεισμένο σε μία πόλη καμίνι λόγω της ζέστης.  Θα σε συμβούλευα να κάνει εξ αρχής μία συζήτηση ο σύζυγος μαζί τους για το κομμάτι των δουλειών κ αν είναι θετικοί στο να βοηθήσουν τότε το σκέφτεσαι, διαφορετικά κάτσε στο σπιτάκι σου να έχεις την ησυχία σου…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια είστε θησαυρός με την παρέα σας. Πιστεύω η πεθερά μου θα κάνει ότι μπορεί αλλά είναι μεγάλη, παίρνει αντικαταθλιπτικη αγωγή, της έχει πει ο γιατρός βόλτες και ηρεμία. Δεν ξέρω αλλά σε μια σχετική συζήτηση με τη μαμά μου το συμπέρασμα ήταν ότι δικό τους είναι το εξοχικό, ξέρουν ότι θα υπάρχει νεογέννητο, τηλεόραση δεν έχει, aircondition δεν έχει, άστους να έρθουν και αν ζοριστουν 20 λεπτά απέχει το σπίτι τους θα το πουν στο γιο τους να τους επιστρέψει πίσω. Ο πεθερός μου 87 ετών πιστεύω το πολύ δύο μέρες να κάτσει. Ως τώρα με τη χαζό δικαιολογία ότι θα μας βοηθούν μένουμε κοντά τους, αλλά όλα τα κάνει ο σύζυγος. Για ότι χαλάσει στο σπίτι τους, για λεφτά από την Τράπεζα, φορολογικές υποχρεώσεις, γιατρούς όλα δικά του. Εγώ μόνη μου μόνο για καφέ έχω βγει με την πεθερά μου 10 φορές τέσσερα χρόνια τώρα. Δουλειές στο σπίτι σε όλη την εγκυμοσύνη της κάνω εγώ. Τώρα στον έβδομο μήνα προσφέρθηκε η πεθερά μου να μου στείλει μια μέρα την κυρία που της καθαρίζει για να μαζέψουμε χαλιά. Φοβάμαι πως αυτός που θα απογοητευτεί θα είναι ο άντρας μου. Νομίζει πως με το μωρό θα ξανά νιώσουν οι δικοί του και θα μπορούν να κάνουν πολλά... εμένα προσωπικά και μια μέρα να μου μαγειρέψει η πεθερά μου θαύμα θα μου φανεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα έλεγα να γεννηθεί με το καλό το μωράκι σας κ θα το δείτε στην πράξη αν σας βολεύει να φυγεται από το σπιτι σου που οσο να πεις έχετε τις ανέσεις σας. Θα έχεις ένα μωράκι που θέλει την αμέριστη προσοχή σου να επιβαρύνθεις κ με την φροντίδα άλλων? Ε δε το λες κ διακοπές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Αχ βρε κορίτσια είστε θησαυρός με την παρέα σας. Πιστεύω η πεθερά μου θα κάνει ότι μπορεί αλλά είναι μεγάλη, παίρνει αντικαταθλιπτικη αγωγή, της έχει πει ο γιατρός βόλτες και ηρεμία. Δεν ξέρω αλλά σε μια σχετική συζήτηση με τη μαμά μου το συμπέρασμα ήταν ότι δικό τους είναι το εξοχικό, ξέρουν ότι θα υπάρχει νεογέννητο, τηλεόραση δεν έχει, aircondition δεν έχει, άστους να έρθουν και αν ζοριστουν 20 λεπτά απέχει το σπίτι τους θα το πουν στο γιο τους να τους επιστρέψει πίσω. Ο πεθερός μου 87 ετών πιστεύω το πολύ δύο μέρες να κάτσει. Ως τώρα με τη χαζό δικαιολογία ότι θα μας βοηθούν μένουμε κοντά τους, αλλά όλα τα κάνει ο σύζυγος. Για ότι χαλάσει στο σπίτι τους, για λεφτά από την Τράπεζα, φορολογικές υποχρεώσεις, γιατρούς όλα δικά του. Εγώ μόνη μου μόνο για καφέ έχω βγει με την πεθερά μου 10 φορές τέσσερα χρόνια τώρα. Δουλειές στο σπίτι σε όλη την εγκυμοσύνη της κάνω εγώ. Τώρα στον έβδομο μήνα προσφέρθηκε η πεθερά μου να μου στείλει μια μέρα την κυρία που της καθαρίζει για να μαζέψουμε χαλιά. Φοβάμαι πως αυτός που θα απογοητευτεί θα είναι ο άντρας μου. Νομίζει πως με το μωρό θα ξανά νιώσουν οι δικοί του και θα μπορούν να κάνουν πολλά... εμένα προσωπικά και μια μέρα να μου μαγειρέψει η πεθερά μου θαύμα θα μου φανεί. Φ

 

Φίλη μην πας... Θα γίνετε μύλος. Το μωρό θα ξυπνάει ό,τι ώρες να ναι κ γενικά θα είσαι όλη μέρα κ νύχτα με ένα μωρό αγκαλιά. Ξέχνα δουλειές κ μαγειρέματα. Δεν θα μπορείς ειδικά αν θηλάζεις. Αν δεν θηλάσεις οκ κάπως καλύτερα αλλά κ πάλι η δουλειά ενός μωρού είναι τεράστια. Εγώ είχα πάθει σοκ κ ας ήμουν προετοίμασμενη. Πχ θυμάμαι να παλευω να βρω ώρα να μπω στο μπάνιο για δουλειές ούτε καν. Άσε που το μωρό θα θέλει το χώρο του πχ στο μπάνιο που είναι κ ένα κ μικρό, θα τους ξεβολεψει φουλ. Όμως νομίζω ούτε εσείς θα περάσετε ωραία. Νομίζω μην πάτε καν... Όσο για τον άντρα σου κάνε του μια κουβέντα. Τόσο μεγάλοι άνθρωποι πόσο να μπορέσουν; μιλήστε να δείτε εσάς ως οικογένεια τι σας βολεύει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την Tokyo ιδίως τώρα που ανέφερες ότι δεν υπάρχει air condition. Κάνε εικόνα εσένα μέσα στη ζέστη με ένα νεογέννητο κολλημένο πάνω σου όλη μέρα… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Tokyo αλλά θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια απορία... Θεωρείτε μικρό σπιτάκι ένα σπίτι 90 τετραγωνικών και μάλιστα εξοχικό;; Μην τρελαθούμε τώρα ζουν οικογένειες σε μικρότερα σπίτια... Το δικό μου είναι 60 τετραγωνικά κι αυτά σκάρτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Tokyo αλλά θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια απορία... Θεωρείτε μικρό σπιτάκι ένα σπίτι 90 τετραγωνικών και μάλιστα εξοχικό;; Μην τρελαθούμε τώρα ζουν οικογένειες σε μικρότερα σπίτια... Το δικό μου είναι 60 τετραγωνικά κι αυτά σκάρτα

Αχ @Lacostaki και εμένα αυτό που μένω με τον σύζυγό 58 τ.μ. ειναι αλλά αν στα 90 τ. μ. προσθέσεις ένα νεογέννητο και δύο ηλικιωμένους... μικρό σου φαίνεται 😅 εγώ κάθε φορά που πάω κοιτάω να μη χτυπήσω πάνω στους τρεις παμπαλαιους καναπέδες της πεθεράς και τα ατελείωτα μπιχλιμπίδια αριστερά δεξιά. Όπου είναι άλλοι νοικοκυρηδες... ο λόγος της νύφης μικρή σημασία έχει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Αχ @Lacostaki και εμένα αυτό που μένω με τον σύζυγό 58 τ.μ. ειναι αλλά αν στα 90 τ. μ. προσθέσεις ένα νεογέννητο και δύο ηλικιωμένους... μικρό σου φαίνεται 😅 εγώ κάθε φορά που πάω κοιτάω να μη χτυπήσω πάνω στους τρεις παμπαλαιους καναπέδες της πεθεράς και τα ατελείωτα μπιχλιμπίδια αριστερά δεξιά. Όπου είναι άλλοι νοικοκυρηδες... ο λόγος της νύφης μικρή σημασία έχει... 

Μωρέ με νεογέννητο και πεθερικά και τα 150 τετραγωνικά λίγα φαντάζουν... Απλά νόμιζα ότι το λέμε γενικά όχι για την συγκεκριμένη περίπτωση... Εγώ να σου πω την αλήθεια διακοπές με τα πεθερικά δεν θα πήγαινα και χωρίς μωρό πόσο μάλλον με μωρό και ειδικά με δύο πεθερικά που όχι μόνο δεν μπορούν να σε βοηθήσουν αντίθετα χρειάζονται την δική σου βοήθεια... Κάτσε σπίτι σου κορίτσι μου να έχεις την ηρεμία σου... Είπαμε να πας διακοπές να χαλαρώσεις αν είναι να σου βγει η πίστη από την κούραση άστο καλύτερα... Εκτός και αν μπορείτε να πάτε οι τρεις σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...