Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εκμάθηση τουαλετας


Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι στην διαδικασία εκμάθησης τουαλέτας με τον γιο μου 3ων ετών...

Έχουμε προετοιμάσει το έδαφος ήδη από πέρυσι αλλά δεν ήταν έτοιμος....απλά μέχρι τώρα μιλούσαμε για τη διαδικασία διαβάσαμε παραμύθι σχετικό κ είχαμε πάρει γιο γιό αλλά κ καθισματακι.... Μας καθυστέρησε κυρίως το γεγονός πως δεν ήθελε βρακάκι μέχρι πριν λίγες μέρες....ενώ ήταν θετικός κ είχε κάνει τσισα κάποιες φορές στο γιο γιό....

Πριν λίγες μέρες μου ζήτησε να φορέσει βρακάκι κ έτσι δεν έχασα ευκαιρία κ ξεκινήσαμε....ουσιαστικά είμαστε στην 5η μέρα... Έχουμε ατυχήματα 2-3 μέσα στη μέρα( κάποιες φορές είναι όταν έχει τα νεύρα του οπότε αρνείται να συνεργαστεί γενικά) κ τις τελευταίες 2 μέρες όταν συμβαίνουν είναι γιατί του φεύγουν λίγα κ μετά λέει ότι βραχηκε κ πάμε κ κάνει τα υπόλοιπα στην τουαλέτα... Το βράδυ ακόμα φοράω πάνα κ μέχρι στιγμής δεν είναι στεγνή αν κ το πρωί που θα σηκωθεί θα κάνει μπόλικα κ στο γιο γιό. Επίσης έχει μείνει στεγνός σε βόλτα ακόμα κ 2ωρο.

Αλλά είμαστε στη φάση που πρέπει να του λέμε ανά 1ωρα ή ανά μισή αν πιει υγρά. Πάντως δεν έχει συμβεί να μας πει από μόνος του ότι θέλει τσισα χωρίς να βραχεί καθολου. Επίσης είναι αρνητικός στο να κάνει κακά...το προσπάθησε αλλά μου είπε ότι δεν μπορεί.... Μια φορά τα έκανε στο βρακάκι του κ άλλη μια του φόρεσα πάνα γιατί δεν ήθελα να τα κρατήσει κ να πονέσει η κοιλιά του.

Όσες έχετε εμπειρία θεωρείται ότι είμαστε σε καλό δρόμο? Τα ατυχήματα είναι σε λογικά πλαίσια? έχω λίγο άγχος αν κ προσπαθώ να μην του το δείχνω... Ελπίζω ότι θα βοηθήσει κ το σχολείο την Τρίτη που θα ανοίξουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι είστε σε καλό δρόμο! Σε μια-δυο βδομάδες θα έχει καθαρίσει. Ίδιας ηλικίας είναι τα παιδάκια μας, ήμασταν μαζί στην ομάδα για τα μωράκια Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2019. Εγώ να σου πω την αλήθεια κάποια στιγμή αγχώθηκα ότι έχουμε αργήσει στην εκμάθηση τουαλέτας και το συνειδητοποίησα στα 3α του γενέθλια όταν φορούσε πάνα ενώ ένα άλλο συνομήλικο κοριτσάκι την είχε ήδη βγάλει 6 μήνες πριν. Όμως δεν είχα κάνει καμία ουσιαστική προσπάθεια έως τότε, ίσως και επειδή με βόλευε γιατί έχω και δύο μωρά ενός έτους και θα ήταν δύσκολο αυτό το κάθε μισή ώρα να τον πηγαίνω στο γιογιό ή να περιμένω μαζί του πότε θα τα κάνει. Ωστόσο έγινε κάπως από μόνο του. Ξυπνούσε το πρωί και ήταν στεγνή η πάνα για αρκετές μέρες και του  είπα αν θέλει να φορέσει βρακάκι. Το δέχτηκε, είχε κανα δυο ατυχήματα αλλά μέχρι εκεί. Το πρόβλημα τώρα είναι τα κακά που για να τα κάνει ζητάει πάνα όταν του έρχονται, πάει σε κρυφό μέρος να μην τον βλέπει κανείς και εμφανίζεται σε 5 λεπτά για να τον πλύνουμε. Δεν θέλει με τίποτα να καθίσει στο γιογιό ή στην τουαλέτα. Το προτείνω κάθε φορά αλλά δεν τον πιέζω. Πιστεύω κάποια στιγμή θα γίνει. Ο παιδικός βοηθάει πάρα πολύ. Νομίζω από εκεί πήρε το συνήθειο. Δεν κάνει όμως πια κακά εκεί, ούτε ζητάει πάνα όπως στο σπίτι. Έχουμε δρόμο δηλαδή ακόμα μέχρι να κατακτήσουμε και αυτό. Να πω επίσης ότι τη νύχτα πάντα φοράμε πάνα-βρακάκι αλλά πάντα το πρωί είναι στεγνή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Νομίζω ότι είστε σε καλό δρόμο! Σε μια-δυο βδομάδες θα έχει καθαρίσει. Ίδιας ηλικίας είναι τα παιδάκια μας, ήμασταν μαζί στην ομάδα για τα μωράκια Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2019. Εγώ να σου πω την αλήθεια κάποια στιγμή αγχώθηκα ότι έχουμε αργήσει στην εκμάθηση τουαλέτας και το συνειδητοποίησα στα 3α του γενέθλια όταν φορούσε πάνα ενώ ένα άλλο συνομήλικο κοριτσάκι την είχε ήδη βγάλει 6 μήνες πριν. Όμως δεν είχα κάνει καμία ουσιαστική προσπάθεια έως τότε, ίσως και επειδή με βόλευε γιατί έχω και δύο μωρά ενός έτους και θα ήταν δύσκολο αυτό το κάθε μισή ώρα να τον πηγαίνω στο γιογιό ή να περιμένω μαζί του πότε θα τα κάνει. Ωστόσο έγινε κάπως από μόνο του. Ξυπνούσε το πρωί και ήταν στεγνή η πάνα για αρκετές μέρες και του  είπα αν θέλει να φορέσει βρακάκι. Το δέχτηκε, είχε κανα δυο ατυχήματα αλλά μέχρι εκεί. Το πρόβλημα τώρα είναι τα κακά που για να τα κάνει ζητάει πάνα όταν του έρχονται, πάει σε κρυφό μέρος να μην τον βλέπει κανείς και εμφανίζεται σε 5 λεπτά για να τον πλύνουμε. Δεν θέλει με τίποτα να καθίσει στο γιογιό ή στην τουαλέτα. Το προτείνω κάθε φορά αλλά δεν τον πιέζω. Πιστεύω κάποια στιγμή θα γίνει. Ο παιδικός βοηθάει πάρα πολύ. Νομίζω από εκεί πήρε το συνήθειο. Δεν κάνει όμως πια κακά εκεί, ούτε ζητάει πάνα όπως στο σπίτι. Έχουμε δρόμο δηλαδή ακόμα μέχρι να κατακτήσουμε και αυτό. Να πω επίσης ότι τη νύχτα πάντα φοράμε πάνα-βρακάκι αλλά πάντα το πρωί είναι στεγνή.

Εμένα ποτέ δεν έχει ξυπνήσει με στεγνή πάνα το πρωί...είναι αρκετά βρεγμένη οπότε δεν κάνω προς το παρόν κίνηση να την βγάλω....

Με τα κακά είναι αρκετά συχνό φαινόμενο να δυσκολεύονται...σκέψου εμένα ούτε με πάνα δεν κάνει στο σχολείο ούτε καν στη μαμά μου που τον κρατάει το μεσημέρι.... Ήταν ένα παιδί που μέχρι τον Σεπτέμβριο που πήγε παιδικό έκανε κακά 3 φορές τη μέρα γιατί ήταν μαζί μου μιας κ δεν δούλευα...κ από τότε που πήγε παιδικό κ το μεσημέρι στη γιαγιά γιατί δουλεύω πια κάνει μόνο μια φορά μετά το βραδινό! Σπάνια έχει κάνει στη γιαγιά κακά.... Οπότε το περίμενα ότι θα δυσκολευτεί!

Για να δούμε ελπίζω να καθαρίσουμε εντελώς με τα τσισα γιατί ακόμα αντιλαμβάνεται ότι θέλει τσισα όταν του φύγουν λίγα στο βρακάκι αλλά συγκρατεί τα υπόλοιπα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α εμένα έκανε κακά παντού και πάντα τις πιο ακατάλληλες στιγμές! στο σχολείο κάθε μέρα, στη βόλτα, στο παιχνίδι, στις επισκέψεις, στον παιδότοπο...από τότε που άρχισε να φοράει βρακάκι το έκοψε και κάνει μόνο σπίτι και πάντα ζητάει πάνα ακριβώς πριν. Ελπίζω να μην του δημιουργηθεί πρόβλημα αν είμαστε πολλές ώρες έξω τώρα που ανοίγει ο καιρός. Πάντως από όσα λες δείχνει ο δικός σου να έχει αντίληψη του σώματός του, οπότε νομίζω είναι θέμα εβδομάδων, μην πω ημερών. Για τη νυχτερινή συμφωνώ, δεν υπάρχει λόγος να την κόψουμε. Μόνο μπελάδες θα φέρει προς το παρόν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

α εμένα έκανε κακά παντού και πάντα τις πιο ακατάλληλες στιγμές! στο σχολείο κάθε μέρα, στη βόλτα, στο παιχνίδι, στις επισκέψεις, στον παιδότοπο...από τότε που άρχισε να φοράει βρακάκι το έκοψε και κάνει μόνο σπίτι και πάντα ζητάει πάνα ακριβώς πριν. Ελπίζω να μην του δημιουργηθεί πρόβλημα αν είμαστε πολλές ώρες έξω τώρα που ανοίγει ο καιρός. Πάντως από όσα λες δείχνει ο δικός σου να έχει αντίληψη του σώματός του, οπότε νομίζω είναι θέμα εβδομάδων, μην πω ημερών. Για τη νυχτερινή συμφωνώ, δεν υπάρχει λόγος να την κόψουμε. Μόνο μπελάδες θα φέρει προς το παρόν

Να έχεις πάνες μαζί σου κ αν παρατηρήσεις ότι θέλει κακά να του προτείνεις να φορέσει... 

Τα κακά του όντως τα έχει υπό έλεγχο από αρκετά μικρή ηλικία....ούτε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που τον άλλαξα σε δημόσιο χώρο κακά...κ χθες μ είπε θέλω κακά κ έφυγε να απομονωθεί όπως κάνει πάντα....του θυμησα ότι φοράει βρακί κ ότι πρέπει να πάμε στην τουαλέτα....το προσπάθησε δεν μπορώ να πω...αλλά ο κακομοίρης μ είπε ότι δεν μπορεί 😂 οπότε του λέω θα βάλουμε πάνα κ άλλη φορά στην τουαλέτα...κ μετά από 10' έκανε στην πάνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maritina89 είπε:

Να έχεις πάνες μαζί σου κ αν παρατηρήσεις ότι θέλει κακά να του προτείνεις να φορέσει... 

Τα κακά του όντως τα έχει υπό έλεγχο από αρκετά μικρή ηλικία....ούτε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που τον άλλαξα σε δημόσιο χώρο κακά...κ χθες μ είπε θέλω κακά κ έφυγε να απομονωθεί όπως κάνει πάντα....του θυμησα ότι φοράει βρακί κ ότι πρέπει να πάμε στην τουαλέτα....το προσπάθησε δεν μπορώ να πω...αλλά ο κακομοίρης μ είπε ότι δεν μπορεί 😂 οπότε του λέω θα βάλουμε πάνα κ άλλη φορά στην τουαλέτα...κ μετά από 10' έκανε στην πάνα!

α το γλυκούλι :) εδώ που τα λέμε κανένας δεν θέλει να έχει κάποιον πάνω από το κεφάλι του να περιμένει τα κάνει [smilie=laughing7.g: Είναι μεγάλο βήμα και για αυτά πάντως, μπαίνουν στον κόσμο των ενηλίκων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά τα πάτε κορίτσι μου! Εμένα ο γιος μου έβγαλε την πάνα από 2 χρόνων και 2 μηνών. Για τα τσισα, αν εξαιρέσεις λίγα ατυχήματα, τα πήγαμε καλά. Σε 1 εβδομάδα είχε μάθει να πηγαίνει τουαλέτα (γιογιό δεν πήγε ποτέ). Το βράδυ δεν του φορούσα πάνα, γιατί δεν τα έκανε κι έτσι κατάλαβα κιόλας ότι μπορεί να πάει τουαλέτα (αφού μπορεί να κρατηθεί τη νύχτα, γιατί να μην μπορεί να πει τη μέρα πως θέλει τουαλέτα; άρα έχει έλεγχο του σώματος του, σκέφτηκα) Για τα κακά όμως περάσαμε μεγάλο ζόρι. Δεν του έβαλα πάνα από τον Αύγουστο του 2019 καθόλου. Δεν ήθελε. Δεν δεχόταν ομω ένα πάει ούτε γιογιό, ούτε τουαλέτα και τα έκανε στο βρακάκι του. Είχα απελπιστεί. Είπα δεν θα το κόψει ποτέ. Ο, τι κι αν του έλεγα, τίποτα δεν έπιανε. Τελικά, όπως μου το είπαν έτσι κι έγινε. Μόλις αισθάνθηκε έτοιμος, πήγε. Μετά από 1,5 χρόνο που τα εκανε πάνω του, τελικά μια μέρα μου είπε εγώ θα κάτσω τουαλέτα να τα κάνω. Δεν το πιστεύα! Έτσι απλά! Οπότε μην αγχώνεσαι. Όταν έρθει η ώρα θα γίνουν όλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Μια χαρά τα πάτε κορίτσι μου! Εμένα ο γιος μου έβγαλε την πάνα από 2 χρόνων και 2 μηνών. Για τα τσισα, αν εξαιρέσεις λίγα ατυχήματα, τα πήγαμε καλά. Σε 1 εβδομάδα είχε μάθει να πηγαίνει τουαλέτα (γιογιό δεν πήγε ποτέ). Το βράδυ δεν του φορούσα πάνα, γιατί δεν τα έκανε κι έτσι κατάλαβα κιόλας ότι μπορεί να πάει τουαλέτα (αφού μπορεί να κρατηθεί τη νύχτα, γιατί να μην μπορεί να πει τη μέρα πως θέλει τουαλέτα; άρα έχει έλεγχο του σώματος του, σκέφτηκα) Για τα κακά όμως περάσαμε μεγάλο ζόρι. Δεν του έβαλα πάνα από τον Αύγουστο του 2019 καθόλου. Δεν ήθελε. Δεν δεχόταν ομω ένα πάει ούτε γιογιό, ούτε τουαλέτα και τα έκανε στο βρακάκι του. Είχα απελπιστεί. Είπα δεν θα το κόψει ποτέ. Ο, τι κι αν του έλεγα, τίποτα δεν έπιανε. Τελικά, όπως μου το είπαν έτσι κι έγινε. Μόλις αισθάνθηκε έτοιμος, πήγε. Μετά από 1,5 χρόνο που τα εκανε πάνω του, τελικά μια μέρα μου είπε εγώ θα κάτσω τουαλέτα να τα κάνω. Δεν το πιστεύα! Έτσι απλά! Οπότε μην αγχώνεσαι. Όταν έρθει η ώρα θα γίνουν όλα! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ο δικός σου ήταν κ μικρούλης όμως ο δικός μου είναι ήδη 3ων...θα μου πεις βέβαια όλα αυτά είναι σχετικά το κάθε παιδί έχει τον Ρυθμό του.

Χθες κ εμένα έκανε κακά στο βρακάκι του δεν ήθελε να φορέσει καν πάνα....προσπάθησε πάλι να κάτσει στη λεκάνη να κάνει (εμείς έχουμε κ γιο γιό κ λεκάνη με καθισματακι κ κάθε φορά διαλέγει που θέλει) αλλά δεν τα κατάφερε... 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μου δώσατε κουράγιο!!! Υπομονή κ προσπάθεια κ κουβέντα θέλει κ όλα θα γίνουν....κανένας άνθρωπος δεν φόρεσε πάνα σε όλη τη ζωή του κ δεν τα έκανε πάνω του ☺️😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 months later...

καλησπέρα κορίτσια, αν και παλιό το θεματάκι είπα να γράψω και εγω την εμπειρία μου. Η μικρή μου  ειναι 3ων χρονών.. ξεκι΄νησαμε από τον Μαιο του 22 να κόψουμε την πάνα που ήταν 2,5 με μεγάλη αποτυχία.. είχε άρνηση οπότε μετά απο 2 εβδομάδες προσπάθειας της ξαναέβαλα πάνα. Κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι μου ζήτησε να κάνει τσίσα στο γιογιό μόνη της... ευτυχώς από τότε τα τσίσα τα κάνει στο γιογιό.. τα κακά όμως δεν μου τα λέει και τα κάνει πάνω της, ακόμα και βρακάκι να της φοράω θα τα κάνει πάνω της χωρίς να την ενοχλεί που είναι λερωμένη. Αδιαφορεί πλήρως για το ΄θέμα κακά στο γιογιό ή στην τουαλέτα.. όλοι μου λένε ότι μόνη της θα το ζητήσει αλλά εγ΄ω έχω αγχωθεί γιατί βλέπω την άρνηση της και ΄πόσο πείσμα έχει στο να μην κάνει κακά πουθενά αλλού πέρα από πάνω της... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2023 at 9:31 ΜΜ, ο/η Mantarini είπε:

καλησπέρα κορίτσια, αν και παλιό το θεματάκι είπα να γράψω και εγω την εμπειρία μου. Η μικρή μου  ειναι 3ων χρονών.. ξεκι΄νησαμε από τον Μαιο του 22 να κόψουμε την πάνα που ήταν 2,5 με μεγάλη αποτυχία.. είχε άρνηση οπότε μετά απο 2 εβδομάδες προσπάθειας της ξαναέβαλα πάνα. Κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι μου ζήτησε να κάνει τσίσα στο γιογιό μόνη της... ευτυχώς από τότε τα τσίσα τα κάνει στο γιογιό.. τα κακά όμως δεν μου τα λέει και τα κάνει πάνω της, ακόμα και βρακάκι να της φοράω θα τα κάνει πάνω της χωρίς να την ενοχλεί που είναι λερωμένη. Αδιαφορεί πλήρως για το ΄θέμα κακά στο γιογιό ή στην τουαλέτα.. όλοι μου λένε ότι μόνη της θα το ζητήσει αλλά εγ΄ω έχω αγχωθεί γιατί βλέπω την άρνηση της και ΄πόσο πείσμα έχει στο να μην κάνει κακά πουθενά αλλού πέρα από πάνω της... 

Καλησπέρα,

 Αν έχεις διαβάσει τα παραπάνω μηνύματα μιας κ εγώ έθεσα το θέμα θα ξέρεις ότι εμένα έκοψε τελικά την πάνα για τσισα 3ων ετών. Πήγε καλά δηλαδή το θέμα που άνοιξα. Με τα κακά όμως δυσκολεύεται πολύ....σκέψου έκανε πρώτη φορά στη λεκάνη πριν κάνα 2μηνο...τις τελευταίες εβδομάδες σχεδόν πάντα κάνει κακά στην τουαλέτα ή στο γιογιό (το οποίο γιογιό για τσισα ελάχιστα το χρησιμοποιήσαμε γιατί έκανε κανονικά όρθιος από νωρίς.)

Θα σ πω όμως ότι ακόμα κ τώρα κάποιες φορές ζητάει πάνα για να κάνει τα κακά κ ενώ τον ενθαρρύνω λέγοντας πως τα έχει καταφέρει κ έχει κάνει στην λεκάνη τόσες φορές , μερικές φορές δεν πείθεται κ θέλει πάνα. Δεν επιμένω του φοράω.

Τον πρώτο καιρό δεν ζητούσε πάνα κ είχε κάνει πολλές φορές πάνω του... Με έσωζε το ότι είχε σχεδόν στάνταρ ώρα για κακά κ του έβαζα πάνα πριν του έρθουν.... Δεν ξέρω αν ήταν σωστό ή όχι αλλά μου ήταν τρομερά δυσάρεστο να τα κάνει στο βρακάκι του. Φυσικά δεν τ έλεγα τίποτα για να μην τον κάνω να νιώσει άσχημα... Απλά τ έλεγα την επόμενη φορά θα τα κάνεις στη λεκάνη ή θα ζητήσεις πάνα... Κ έτσι τουλάχιστον καταφέραμε να ζητάει πάνα. 

Κοντεύει τα 4 κ δεν έχουμε ξεμπερδεψει εντελώς με τα κακά κ ουτε με την βραδινή πάνα γιατί αρκετές φορές ξυπνάει κ έχει κάνει τσισα στον ύπνο του. Το μεσημέρι όμως δεν φοράει κ σπάνια έχει ατύχημα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2023 at 9:31 ΜΜ, ο/η Mantarini είπε:

καλησπέρα κορίτσια, αν και παλιό το θεματάκι είπα να γράψω και εγω την εμπειρία μου. Η μικρή μου  ειναι 3ων χρονών.. ξεκι΄νησαμε από τον Μαιο του 22 να κόψουμε την πάνα που ήταν 2,5 με μεγάλη αποτυχία.. είχε άρνηση οπότε μετά απο 2 εβδομάδες προσπάθειας της ξαναέβαλα πάνα. Κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι μου ζήτησε να κάνει τσίσα στο γιογιό μόνη της... ευτυχώς από τότε τα τσίσα τα κάνει στο γιογιό.. τα κακά όμως δεν μου τα λέει και τα κάνει πάνω της, ακόμα και βρακάκι να της φοράω θα τα κάνει πάνω της χωρίς να την ενοχλεί που είναι λερωμένη. Αδιαφορεί πλήρως για το ΄θέμα κακά στο γιογιό ή στην τουαλέτα.. όλοι μου λένε ότι μόνη της θα το ζητήσει αλλά εγ΄ω έχω αγχωθεί γιατί βλέπω την άρνηση της και ΄πόσο πείσμα έχει στο να μην κάνει κακά πουθενά αλλού πέρα από πάνω της... 

Τα κακά είναι μεγάλο θέμα για αρκετά παιδιά. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνει τίποτα εκτός από το να συζητάς μαζί της συχνά για το που πρέπει να κάνουμε κακά. Δεν χρειάζεται άγχος δεν έχει κάποιο "θέμα" το παιδί σου. Τώρα αν σε δυσκολεύει κ εσένα το να τα κάνει πάνω της τότε ακολούθησε την τακτική μου ώστε να της μάθει να ζητάει πάνα... Ξανά λέω δεν ξέρω αν είναι σωστό ή αν πάει πίσω τα παιδιά απλά εγώ διάλεγα να με διευκολύνω με την λογική ότι θα έρθει η στιγμή που θα κοπεί κ αυτό κ δεν χρειάζεται να χάσω τον ύπνο μου 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

επανέρχομαι στο θέμα για να σας γράψω την συνέχεια μας...  2 βδομάδες αφού σας έγραψα εδ΄ώ τους προβληματισμού μου η μικρή ένα απόγευμα που γυρίσαμε στο σπίτι μου λεει μαμά θέλω τσίσα γρήγορα γρήγορα... την βάζω στην τουαλέτα να κάνει και κάθομαι και εγώ στο πάτωμα του μπάνιου και την περιμένω να τελειώσει, έχουμε πιάσει ψίλη κουβεντούλα και μου λεει ξαφνικά "μαμά μου ήρθαν κακά, να τα κάνω;' λέω εννοειται παιδί μου ΄άμα θέλεις κάντα και αυτό ήταν. άκουσα δυο πλοπ πλοπ και όλο χαρά μου ανακοινωνεί μαμά έκανα.. χαρές πανηγύρια μετά, χάρηκε και εκείνη που τα κατάφερε!! την επόμενη μέρα όμως ούτε που να να το ακούσει... λέω οκ ελα στο γιο γιο, το δέχτηκε πιο εύκολα... είχαμε κάποια ατυχήματα που ωφείλονταν στην άρνηση της αλλά μας βοήθησε πολύ και η δασκάλα στο σχολείο μας και το ξεπεράσαμε... γενικά σχετικά εύκολα το πήρε... ήταν η στιγμή της.. έπρεπε να νιώσει έτοιμη. Μας ΄έχει μείνει τώρα η πάνα του ύπνου αλλά πιστεύω μέσα στο καλοκαιρί θα κοπεί και αυτή... ηδη μου ζητάει να μην φοράει αλλά ξυπνάει πάντα με βρεγμένη πάνα οπότε δεν της την βγάζω ακόμα... καλά κουράγια κορίτσια.. και όταν τα παιδάκια μας νιώσουν έτοιμα θα την κόψουν! ;);) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...