Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καθυστέρηση ομιλίας


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα αγοράκι 14 μηνών που δεν μιλάει και η συγγενείς όλοι όπου και να πάμε μας ρωτάνε και μας αγχώνουν και έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως το παιδάκι μου έχει αυτισμό. Το μόνο που λέει είναι μπαμπά και αυτό χωρίς νόημα. Δηλαδή το λέει και σε άσχετες στιγμές και τατατα. Ενώ όταν θέλει να μου αποσπάσει την προσοχή ανεβάζει τον τόνο της  φωνής του κάνοντας αααα δυνατά για να του μιλήσω. Όταν τον φοναζω με το ονομα του δεν γυρνάει πάντα αλλά τον προσέχω μερικές φορές να γελάει και να κάνει γκριμάτσες χωρίς όμως να γυρνάει όμως με κοιτάει στα μάτια μου χαμογελάει περπατάει κανονικά τρώει μόνος του . Απλά όλος αυτος ο ψυχολογικός πόλεμος από τους συγγενείς μας έχει τρελάνει μήπως έχει περάσει κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο με το παιδάκι της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Anna99 είπε:

Καλησπέρα έχω ένα αγοράκι 14 μηνών που δεν μιλάει και η συγγενείς όλοι όπου και να πάμε μας ρωτάνε και μας αγχώνουν και έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως το παιδάκι μου έχει αυτισμό. Το μόνο που λέει είναι μπαμπά και αυτό χωρίς νόημα. Δηλαδή το λέει και σε άσχετες στιγμές και τατατα. Ενώ όταν θέλει να μου αποσπάσει την προσοχή ανεβάζει τον τόνο της  φωνής του κάνοντας αααα δυνατά για να του μιλήσω. Όταν τον φοναζω με το ονομα του δεν γυρνάει πάντα αλλά τον προσέχω μερικές φορές να γελάει και να κάνει γκριμάτσες χωρίς όμως να γυρνάει όμως με κοιτάει στα μάτια μου χαμογελάει περπατάει κανονικά τρώει μόνος του . Απλά όλος αυτος ο ψυχολογικός πόλεμος από τους συγγενείς μας έχει τρελάνει μήπως έχει περάσει κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο με το παιδάκι της 

Καλησπέρα,

Καταρχήν εστίασε στο παιδάκι σου κ άσε τους αλλους. Δεν θα σου πω μην ζητήσεις βοήθεια από ειδικό γιατί δεν είναι κακό... ακόμα κ αν δεν χρειαστεί συνεδρίες σίγουρα θα σ δώσει συμβουλές.

Έπειτα βεβαιωσου πως του δίνεις ερεθίσματα χωρίς να το στρεσαρεις... Σίγουρα στους 14μηνες πρέπει να γυρίζει στο όνομα του όταν σε ακούει αλλά με προϋπόθεση ότι τον φωνάζεις με το όνομα του ήδη από βρέφος.... Όσο χρόνο περνάς μαζί του μίλα του... ονομάτισε του τα πράγματα γύρω σας τις διαδικασίες καθημερινές που κάνετε.... διάβασε βιβλία τραγούδησε κάνε χειρονομίες...μάθε ήχους από τα ζωάκια.  Εσύ κ ο σύζυγος να αναφέρεστε μεταξύ σας σαν μπαμπάς κ μαμά ώστε να σας λέει κ εκείνος έτσι.... Βοηθάει επίσης όταν του λες λεξουλες να μιλάς αργά κ καθαρά κ να βεβαιωθεις ότι σε κοιτάει στο στόμα. Κ όλα αυτά με επαναλήψεις μέσα στο χρόνο που περνάτε μαζί αλλά με μορφή παιχνιδιού κ όχι άγχος...

Γενικά εκτός από λέξεις κάνει χειρονομίες? Δείχνει με το δάχτυλο? Κάνει παλαμάκια κούκου τσα....(αν του τα έχεις δείξει βέβαια από μωρό) Ακολουθεί εντολές απλές? Π.χ φέρε μου το ποτήρι σου ή το τάδε παιχνίδι.... ή Έλα εδώ?

Τσεκαρεις κ βλεμματική επαφή...όταν του μιλάς ή παίζετε σε κοιτάει? Σου δίνει σημασία για κάποια λεπτά? 

Τώρα αν είσαι σίγουρη ότι όλο αυτό το διάστημα έχεις προσπαθήσει πολύ του μιλάς πολύ παίζετε κλπ αλλά δεν βλέπεις βελτίωση τότε μια αξιολόγηση από ειδικό δεν είναι κακό...θα σου διώξει το άγχος κ θα σε καθοδηγήσει.... Ενημερωσου σχετικά με το πώς μπορείς να το βοηθήσεις να επικοινωνήσει δώσε ένα περιθώριο 4 ακόμα μήνες κάνοντας καθημερινά προσπάθεια...κ αν δεν υπάρχει βελτίωση μιλάς με λογοθεραπευτή. 

Επίσης μπορείς να ζητήσεις κ από τον παιδίατρο να κάνει μια αξιολόγηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα,

Καταρχήν εστίασε στο παιδάκι σου κ άσε τους αλλους. Δεν θα σου πω μην ζητήσεις βοήθεια από ειδικό γιατί δεν είναι κακό... ακόμα κ αν δεν χρειαστεί συνεδρίες σίγουρα θα σ δώσει συμβουλές.

Έπειτα βεβαιωσου πως του δίνεις ερεθίσματα χωρίς να το στρεσαρεις... Σίγουρα στους 14μηνες πρέπει να γυρίζει στο όνομα του όταν σε ακούει αλλά με προϋπόθεση ότι τον φωνάζεις με το όνομα του ήδη από βρέφος.... Όσο χρόνο περνάς μαζί του μίλα του... ονομάτισε του τα πράγματα γύρω σας τις διαδικασίες καθημερινές που κάνετε.... διάβασε βιβλία τραγούδησε κάνε χειρονομίες...μάθε ήχους από τα ζωάκια.  Εσύ κ ο σύζυγος να αναφέρεστε μεταξύ σας σαν μπαμπάς κ μαμά ώστε να σας λέει κ εκείνος έτσι.... Βοηθάει επίσης όταν του λες λεξουλες να μιλάς αργά κ καθαρά κ να βεβαιωθεις ότι σε κοιτάει στο στόμα. Κ όλα αυτά με επαναλήψεις μέσα στο χρόνο που περνάτε μαζί αλλά με μορφή παιχνιδιού κ όχι άγχος...

Γενικά εκτός από λέξεις κάνει χειρονομίες? Δείχνει με το δάχτυλο? Κάνει παλαμάκια κούκου τσα....(αν του τα έχεις δείξει βέβαια από μωρό) Ακολουθεί εντολές απλές? Π.χ φέρε μου το ποτήρι σου ή το τάδε παιχνίδι.... ή Έλα εδώ?

Τσεκαρεις κ βλεμματική επαφή...όταν του μιλάς ή παίζετε σε κοιτάει? Σου δίνει σημασία για κάποια λεπτά? 

Τώρα αν είσαι σίγουρη ότι όλο αυτό το διάστημα έχεις προσπαθήσει πολύ του μιλάς πολύ παίζετε κλπ αλλά δεν βλέπεις βελτίωση τότε μια αξιολόγηση από ειδικό δεν είναι κακό...θα σου διώξει το άγχος κ θα σε καθοδηγήσει.... Ενημερωσου σχετικά με το πώς μπορείς να το βοηθήσεις να επικοινωνήσει δώσε ένα περιθώριο 4 ακόμα μήνες κάνοντας καθημερινά προσπάθεια...κ αν δεν υπάρχει βελτίωση μιλάς με λογοθεραπευτή. 

Επίσης μπορείς να ζητήσεις κ από τον παιδίατρο να κάνει μια αξιολόγηση.

Γενικά ότι του ζητήσω το φέρνει και όταν του λέω να πάμε βόλτα πάει και μου φέρνει τα παπουτσάκια για φύγουμε. αλλά και όταν του λέω φέρε μου τα παπούτσια με την ονομασία τους μου τα φέρνει και πολλά αλλά πράγματα παιχνίδια η έστω όταν του λέω να μου δώσει κάτι που έχει στο χέρι μου τα δίνει και είναι συνεργάσιμο παιδί. Έχω ήδη κανονίσει ραντεβού με τον παιδίατρο. Και γενικά του αρέσει να του διαβάζω βιβλία μου τα φέρνει και ο ίδιος για να διαβάσουμε, και τα παρακολουθεί με προσοχή. Όμως δεν λέει τίποτα από αυτά που διαβάζω εκτός από κάτι ( πφφφ φφφ μμμ ) χωρίς κάποιο νόημα  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Anna99 είπε:

Καλησπέρα έχω ένα αγοράκι 14 μηνών που δεν μιλάει και η συγγενείς όλοι όπου και να πάμε μας ρωτάνε και μας αγχώνουν και έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως το παιδάκι μου έχει αυτισμό. Το μόνο που λέει είναι μπαμπά και αυτό χωρίς νόημα. Δηλαδή το λέει και σε άσχετες στιγμές και τατατα. Ενώ όταν θέλει να μου αποσπάσει την προσοχή ανεβάζει τον τόνο της  φωνής του κάνοντας αααα δυνατά για να του μιλήσω. Όταν τον φοναζω με το ονομα του δεν γυρνάει πάντα αλλά τον προσέχω μερικές φορές να γελάει και να κάνει γκριμάτσες χωρίς όμως να γυρνάει όμως με κοιτάει στα μάτια μου χαμογελάει περπατάει κανονικά τρώει μόνος του . Απλά όλος αυτος ο ψυχολογικός πόλεμος από τους συγγενείς μας έχει τρελάνει μήπως έχει περάσει κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο με το παιδάκι της 

Καλημερα κοριτσι μου! Εχω ενα αγορακι 2 χρονων κι ειχα μεχρι πριν ενα 6μηνο τον ιδιο προβληματισμο..

Θα σου πω οτι πριν λιγο καιρο απλα αρχισε να μιλαει απο μονος του και να επαναλαμβανει οτι ακουει,απο την μια μερα στην αλλη!!! Δεν ενιωθα οτι κατι δεν παει καλα,αλλα ο περιγυρος καταλαβαινεις τι επιρροη εχει!! Το ειχα συζητησει και με τον παιδιατρο και μου ειπε οτι συνηθως μεχρι τα 2,5 ετη πρεπει να μιλαει και απο την στιγμη που αντιλαμβανεται οτι του λεω απο εντολες να μην ανησυχω..

Οποτε θα σου πω ακριβως το ιδιο πραγμα! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofia86 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου! Εχω ενα αγορακι 2 χρονων κι ειχα μεχρι πριν ενα 6μηνο τον ιδιο προβληματισμο..

Θα σου πω οτι πριν λιγο καιρο απλα αρχισε να μιλαει απο μονος του και να επαναλαμβανει οτι ακουει,απο την μια μερα στην αλλη!!! Δεν ενιωθα οτι κατι δεν παει καλα,αλλα ο περιγυρος καταλαβαινεις τι επιρροη εχει!! Το ειχα συζητησει και με τον παιδιατρο και μου ειπε οτι συνηθως μεχρι τα 2,5 ετη πρεπει να μιλαει και απο την στιγμη που αντιλαμβανεται οτι του λεω απο εντολες να μην ανησυχω..

Οποτε θα σου πω ακριβως το ιδιο πραγμα! ❤

Ευχαριστώ πολύ.. σήμερα πήγα και εγώ στο παιδίατρο και μου είπε αυτό ακριβώς. Και μου είπε ότι το παιδί είναι κοινωνικό και να μην το φοβάμαι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/4/2022 at 4:40 ΠΜ, ο/η Anna99 είπε:

Γενικά ότι του ζητήσω το φέρνει και όταν του λέω να πάμε βόλτα πάει και μου φέρνει τα παπουτσάκια για φύγουμε. αλλά και όταν του λέω φέρε μου τα παπούτσια με την ονομασία τους μου τα φέρνει και πολλά αλλά πράγματα παιχνίδια η έστω όταν του λέω να μου δώσει κάτι που έχει στο χέρι μου τα δίνει και είναι συνεργάσιμο παιδί. Έχω ήδη κανονίσει ραντεβού με τον παιδίατρο. Και γενικά του αρέσει να του διαβάζω βιβλία μου τα φέρνει και ο ίδιος για να διαβάσουμε, και τα παρακολουθεί με προσοχή. Όμως δεν λέει τίποτα από αυτά που διαβάζω εκτός από κάτι ( πφφφ φφφ μμμ ) χωρίς κάποιο νόημα  

Εφόσον κ ο παιδίατρος σου είπε ότι το παιδί είναι καλά κ κυρίως βλέπεις ότι αντιλαμβάνεται πλήρως κ επικοινωνεί τότε συνεχίσει να προσπαθείς μέσα στην ημέρα χαλαρά....δώσε έμφαση κ στην επικοινωνία με χειρονομίες μιλώντας παράλληλα... Έμεινα 14 μηνών έλεγε μαμά μπαμπά κ που κ που το όνομα του κ έκανε ζωάκια ..όμως καταλάβαινε όπως κ εσένα τα πάντα κ υπήρχε επικοινωνία ακόμα κ χωρίς να μιλάει!

18 μηνών έβαλε 2-3 νέες λέξεις κ από 20 μηνών κ μετά κάθε μέρα έλεγε κάτι καινούργιο....προτάσεις άρχισε λίγους μήνες πριν τα 2,5 κ έκτοτε απλά μίλησε κανονικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Εφόσον κ ο παιδίατρος σου είπε ότι το παιδί είναι καλά κ κυρίως βλέπεις ότι αντιλαμβάνεται πλήρως κ επικοινωνεί τότε συνεχίσει να προσπαθείς μέσα στην ημέρα χαλαρά....δώσε έμφαση κ στην επικοινωνία με χειρονομίες μιλώντας παράλληλα... Έμεινα 14 μηνών έλεγε μαμά μπαμπά κ που κ που το όνομα του κ έκανε ζωάκια ..όμως καταλάβαινε όπως κ εσένα τα πάντα κ υπήρχε επικοινωνία ακόμα κ χωρίς να μιλάει!

18 μηνών έβαλε 2-3 νέες λέξεις κ από 20 μηνών κ μετά κάθε μέρα έλεγε κάτι καινούργιο....προτάσεις άρχισε λίγους μήνες πριν τα 2,5 κ έκτοτε απλά μίλησε κανονικά! 

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Εφόσον κ ο παιδίατρος σου είπε ότι το παιδί είναι καλά κ κυρίως βλέπεις ότι αντιλαμβάνεται πλήρως κ επικοινωνεί τότε συνεχίσει να προσπαθείς μέσα στην ημέρα χαλαρά....δώσε έμφαση κ στην επικοινωνία με χειρονομίες μιλώντας παράλληλα... Έμεινα 14 μηνών έλεγε μαμά μπαμπά κ που κ που το όνομα του κ έκανε ζωάκια ..όμως καταλάβαινε όπως κ εσένα τα πάντα κ υπήρχε επικοινωνία ακόμα κ χωρίς να μιλάει!

18 μηνών έβαλε 2-3 νέες λέξεις κ από 20 μηνών κ μετά κάθε μέρα έλεγε κάτι καινούργιο....προτάσεις άρχισε λίγους μήνες πριν τα 2,5 κ έκτοτε απλά μίλησε κανονικά! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου 

Πιστεύω πως θα καταφέρουμε να κάνουμε να προσπεράσουμε αυτό το θέμα απλά μερικές φορές ο περίγυρος με κάνει να νιώθω λες και τα κάνω όλα λάθος και να έχω αμφιβολίες μεγάλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Anna99 είπε:

 

Καλώς ή κακώς πάντα θα συμβαίνει αυτό...καμιά φορά κ αντίστροφα... δηλαδή μπορεί εσύ να θες να ζητήσεις γνώμη από ειδικό κ οι άλλοι να σ λένε ότι θα δώσεις τσάμπα χρήματα ....γιατί στην Ελλάδα δεν είμαστε εξοικειωμένοι με κάποιες ειδικότητες όπως αναπτυξιολογοι λογοθεραπευτές ή ψυχολόγοι....είναι ακόμα ταμπού.

Όμως επειδή εσύ είσαι η μαμά κ όπως το ξέρεις εσύ το παιδί σου δεν το ξέρει κανένας....καλές είναι οι συμβουλές αλλά στο τέλος να αποφασίζεις εσύ πως πρέπει να δράσεις. Το κάθε παιδί θέλει τον χρόνο του κ τους γονείς του να το υποστηρίζουν κ να το βοηθούν φυσικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...