Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις Just now, ο/η Heart είπε:

Κορίτσια , να ρωτήσω...την Τρίτη έκοψα τα φάρμακα αφού πήρα μηδέν χοριακη , πότε θα έρθει η περίοδος; Ακόμη δεν μου έχει έρθει αν και από την προηγούμενη της χοριακης , δηλαδή την Δευτέρα έχω έντονους πόνους περιόδου....να πάρω τον γιατρό ή είναι όλα φυσιολογικά;

Φυσιολογικό μπορεί να έρθει όπου νάνε θέλει καπιες μέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια θελω τα φωτα σας .. μεσα Μαιου θα ερθει η περιοδος κ θα ξεκινησω να κανω τη δευτερη ετ .. πηγα να κανω μια καλλιεργεια υγρου κ ενω μου βγηκαν ολα πεντακαθαρα απο ουρεόπλασμα μυκοπλασμα χλαμυδια κ γενικα ολα εχω ενα βακτηριο που λεγεται e coli .. παει ;; Τη χανω παλι την ετ ;; Εχω απογοητευτει .. ο αντρας μ που ειναι γιατρος αλλης βεβαια ειδικοτητας μ λεει δεν εχεις προβλημα με το συγκεκριμενο .. αλλα εγω θελω να ακουσω απο σας αν ξερετε κατι .. σας ευχαριστω πολυ πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια θελω τα φωτα σας .. μεσα Μαιου θα ερθει η περιοδος κ θα ξεκινησω να κανω τη δευτερη ετ .. πηγα να κανω μια καλλιεργεια υγρου κ ενω μου βγηκαν ολα πεντακαθαρα απο ουρεόπλασμα μυκοπλασμα χλαμυδια κ γενικα ολα εχω ενα βακτηριο που λεγεται e coli .. παει ;; Τη χανω παλι την ετ ;; Εχω απογοητευτει .. ο αντρας μ που ειναι γιατρος αλλης βεβαια ειδικοτητας μ λεει δεν εχεις προβλημα με το συγκεκριμενο .. αλλα εγω θελω να ακουσω απο σας αν ξερετε κατι .. σας ευχαριστω πολυ πολυ

Αντιβίωση και όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Αντιβίωση και όλα καλά. 

Το θεμα ειναι οτι θα μιλησω αυριο με το κεντρο να δω τι θα μ πει ο γιατρος .. κ αν πχ μου πει 12 μερες αντιβιωση κ στις 10 μερες πριν να ξεκινησω τα οιστρογονα θα μπορω να τα πιω ταυτοχρονα ;; Η θα χασω κ αυτο το μηνα ;; Μια ο κορονοιος μια το Πασχα μια τωρα αυτο εχω σκασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natassou85 είπε:

Το θεμα ειναι οτι θα μιλησω αυριο με το κεντρο να δω τι θα μ πει ο γιατρος .. κ αν πχ μου πει 12 μερες αντιβιωση κ στις 10 μερες πριν να ξεκινησω τα οιστρογονα θα μπορω να τα πιω ταυτοχρονα ;; Η θα χασω κ αυτο το μηνα ;; Μια ο κορονοιος μια το Πασχα μια τωρα αυτο εχω σκασει

Δεν νομίζω να σου πουν όχι ή να σε σταματήσουν έτσι και αλλιώς αυτά είναι μικρόβια του κόλπου και όχι της μήτρας εδώ έγκυες είναι και έχουν όποτε αντιβίωση και κομπλέ της μήτρας είναι που σε ενδιαφέρουν στο λέω γιατί αυτό μου είπε ο δικός μου γιατί του είπα μπορεί κάποιο μικρόβιο να υπάρχει όπως μύκητες μου λέει και να έχεις δεν επιρεαζει το έμβρυο μου λέει για εμένα και τώρα σου κάνω αλλά δεν μπορεί να φταίει για αποβολή μόνο τις μήτρας τα μικρόβια μας ενδιαφέρουν στην αρχή και που μπορούν να φέρουν αποβολή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Heart είπε:

Κορίτσια , να ρωτήσω...την Τρίτη έκοψα τα φάρμακα αφού πήρα μηδέν χοριακη , πότε θα έρθει η περίοδος; Ακόμη δεν μου έχει έρθει αν και από την προηγούμενη της χοριακης , δηλαδή την Δευτέρα έχω έντονους πόνους περιόδου....να πάρω τον γιατρό ή είναι όλα φυσιολογικά;

Φυσιολογικό είναι, μετά από 5-6 μέρες έρχεται! Τις επόμενες μέρες λογικά θα κάνει την εμφάνιση της! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Η δική μου άποψη είναι αυτή που σου είπα πριν λίγο καιρό και που σου είπαν τα κορίτσια....πας σε άλλον γιατρό. Και ας είναι 3ήμερο. Στο Ελενα λειτουργούν και μπορείς να πάρεις και κάποιους γιατρούς να ρωτήσεις εαν δουλεύουν και μπορούν να σε δουν. Υπάρχουν αρκετοί εκεί έξω. Κατσε και ξεκίνησε τα τηλέφωνα λέγοντας το ιστορικό σου. Τα έμβρυα νιώθουν την ψυχολογία να ξέρεις. Καταλαβαίνουν τα πάντα όλα από συναισθήματα. Διάβασα χθες στο ινστα για μια κοπέλα που η μαμα της είχε 6 νομίζω αποβολές και την ίδια πήγε να την χάσει 3 φορές. Δηλαδή η κοπέλα και η μαμα της κρατηθήκαν και τώρα λεει την ιστορία της. Δεν θα το άφηνα έτσι να ξερεις σε καμία περίπτωση. Και όπως λεει το μαυρόγατο.... εαν καείς απο το χυλό φυσάς και το γιαούρτι.

Καλό μου κορίτσι... υπομονη... εμε΄να μου ήρθε 10-15 μέρες αφού εκοψα τα φάρμακα.

Κρίμα που περνάς τέτοια στεναχώρια. 

Για διέγερση λένε να περάσουν 4 και βάλε μήνες. Για φυσιολογική προσπάθεια προτείνουν 3 μήνες. Εαν έχεις κατεψηγμένα μπορείς να κάνεις και σε 2ο κύκλο κια έπειτα. Λογικά και με την δωρεά το ίδιο.

Καλή επιτυχία πάντως σε ό,τι αποφασίσεις και ο,τι θέλεις μας ρώτας..

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Σκεφτηκα να περιμένω μέχρι Ιούλιο (4 μηνες απο διέγερση και 3 μηνες απο απόξεση) για να ξεκουραστώ. Έκλεισα τωρα τέλη Μαΐου ραντεβού για να μιληςω για πιθανή δωρεά και να παίρνω σειρά αν χρειαστεί. Ελπίζω με την απόξεση μην μου δημιουργήθηκαν συμφυσεις. Το μονο καλό που σίγουρα είχα ήταν το ενδομήτριο και τωρα δεν ξερω ..:( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια κ χρόνια πολλά!!!! Θέλω να σας πω κ εγώ την ιστορία μου κ συγγνώμη για το σεντόνι που θα ακολουθήσει… ο γολγοθάς ξεκίνησε το 2019 όπου έγινε διάγνωση για ινομυωματα μήτρας 2 κιόλας εκ των οποίων πολύ μεγάλο… αλλάξα 5 γιατρούς για να καταλήξω σε αυτόν που μου έκανε κλικ κ να με χειρουργήσει! Λαπαροσκόπηση έκανα κ όλα πήγαν τέλεια… Νοέμβριο του 2020 πήγα για υπέρηχο στον ίδιο γιατρό κ μου είπε όλα τέλεια, να ξεκινήσω με τον σύντροφο μου προσπάθειες… προσπαθήσαμε για 2-3 μήνες το καλοκαίρι κ αποφασίσαμε να πάμε σε έναν εξωσωματιστη να δούμε τι θα μας πει, βλέπετε κ ηλικιακά δεν με πέρνει πολύ.. ετών 39! Μου κάνει υπέρηχο τον Νοέμβριο του 2021 κ μου βρίσκει μάλλον αδενομυωση ή μπορεί να ήταν πάλι ινομυωμα! Κλάμα, απογοήτευση κλπ… με στελνει σε άλλον γιατρό που ευτυχώς μας λέει ότι είναι αδενομυωση! Δεν χρειάστηκα πάλι επέμβαση! Ξεκινάω διέγερση τον Ιανουάριο κ κάνουμε ωοληψια τον Φεβρουάριο 8 ωάρια 6 ώριμα 4 γονιμοποιήθηκαν κ τα 2 έγιναν βλαστοκυστες! Κάνω τεχνητή εμμηνόπαυση για 2 μήνες να μικρύνει η μήτρα μου κ εμβρυομεταφορα έκανα 13/4! Δυστυχώς είχα βιοχημική κύηση… η διάθεση μου τραγική, διότι δεν έχουμε μπακ απ για εμβρυομεταφορα παλι… πήγαμε χθες στον γιατρό να μιλήσουμε κ μου λέει μπορούμε να προσπαθήσουμε ξανά από Ιούνιο κ πανω στην κουβέντα μου λέει για δανεικά ωάρια… έλεος δηλαδή… έχω ΑΜΗ 10,44 pmol δεν είμαι χαμένη υπόθεση… κ δυστυχώς δεν μου είπε τι πρέπει να αλλάξουμε αν κάνουμε 2η προσπάθεια για εξωσωματική.. νιώθω τεράστια απογοήτευση, αλλά το θετικό που κρατάω είναι ότι έγινε η εμφύτευση! Μου είπε δεν είναι ποιοτικά τα ωάρια μου κ μετά εορτής μου έδωσε να πάρω βιταμίνες για να φτιάξουν… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

@Lucia79 καλημέρα πήγες για υπέρηχο?

Τι ψάρια πιάσατε?

Α ρε συμμαθήτρια, με θυμήθηκες! Πήγα με κατεβασμένα μούτρα και τελικά ενδομητριο 10mm, και είδαμε 3 ωοθυλακια, το μεγάλο ήδη 21, το επόμενο 18 και το μικρότερο δεν ξέρω ποσο. Σήμερα ξεκίνησα orgalutran, θα κάνω και αύριο άλλη μια και αύριο στις 11 ovitrelle. Δευτέρα πρωί ωοληψια. Αν αξιοποιηθούν τα 2 θα είμαι πολύ ικανοποιημένη από την ψαριά…για τα υπόλοιπα θα συζητήσουμε τη Δευτέρα. 
το φεμαρα δημιουργεί και πιο πολλά ωάρια άραγε, ή απλώς όσα είναι τα βοηθάει να ωριμάσουν? Γιατί και στον προηγούμενο κύκλο νομίζω 3 βλέπαμε αλλά δεν μεγάλωναν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, κάναμε τον πρώτο υπέρηχο σήμερα 6+3. Είναι διδυμάκια!!! ❤ 6 και 5.9 χιλιοστά. Ακούσαμε και τις καρδούλες τους 😻😻 117 και 111bpm 🥰 Σε 2 εβδομάδες πάμε πάλι για υπέρηχο.

Αγαπακι, τι όμορφα νέα είναι αυτά! Όλα θα πάνε τέλεια από δω και πέρα, αντε με το καλό! Φαντάζομαι τι χαμόγελα θα έχετε σπίτι! Σας αξίζει! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Luna777 πολλά πολλά συγχαρητήρια διδυμομανουλα μας! Να έχεις μία υπέροχη εγκυμοσύνη και με το καλο να τα κρατήσεις στην αγκαλιά σου!

@Lucia79 εύχομαι να πάνε όλα υπέροχα τη Δευτέρα και να πάρετε και τα 3 ωάρια και να γονιμοποιηθουν και τα 3! Αντε με το καλό επιτέλους να προχωρήσετε και στην ετ και να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Α ρε συμμαθήτρια, με θυμήθηκες! Πήγα με κατεβασμένα μούτρα και τελικά ενδομητριο 10mm, και είδαμε 3 ωοθυλακια, το μεγάλο ήδη 21, το επόμενο 18 και το μικρότερο δεν ξέρω ποσο. Σήμερα ξεκίνησα orgalutran, θα κάνω και αύριο άλλη μια και αύριο στις 11 ovitrelle. Δευτέρα πρωί ωοληψια. Αν αξιοποιηθούν τα 2 θα είμαι πολύ ικανοποιημένη από την ψαριά…για τα υπόλοιπα θα συζητήσουμε τη Δευτέρα. 
το φεμαρα δημιουργεί και πιο πολλά ωάρια άραγε, ή απλώς όσα είναι τα βοηθάει να ωριμάσουν? Γιατί και στον προηγούμενο κύκλο νομίζω 3 βλέπαμε αλλά δεν μεγάλωναν. 

Έλα μπομπα είσαι!!!

Μια χαρά θα αξιοποιηθούν!!

Τελικα όταν πάμε σαν Μεγάλες Παρασκευές παρατηρώ ότι πάει καλά το πράγμα 😂😂

Απο εδώ κ πέρα όλες τεθλιμμένες 😂😂

τωρα για την ερώτηση δεν είμαι σίγουρη αλλά όπως κ να έχει όσα κ να έχει να είναι καλά κ ώριμα μας ενδιαφερει..

Με το καλό την Δευτέρα σούπερ τα πάτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια θελω τα φωτα σας .. μεσα Μαιου θα ερθει η περιοδος κ θα ξεκινησω να κανω τη δευτερη ετ .. πηγα να κανω μια καλλιεργεια υγρου κ ενω μου βγηκαν ολα πεντακαθαρα απο ουρεόπλασμα μυκοπλασμα χλαμυδια κ γενικα ολα εχω ενα βακτηριο που λεγεται e coli .. παει ;; Τη χανω παλι την ετ ;; Εχω απογοητευτει .. ο αντρας μ που ειναι γιατρος αλλης βεβαια ειδικοτητας μ λεει δεν εχεις προβλημα με το συγκεκριμενο .. αλλα εγω θελω να ακουσω απο σας αν ξερετε κατι .. σας ευχαριστω πολυ πολυ

Το e-Coli είναι ένα σύνηθες βακτήριο και βασικά το έχουν όλοι οι άνθρωποι μέσα τους. Απλά σε κάποιους είναι…πως να το πω τώρα… ενεργό και σε κάποιους όχι. Είναι το λεγόμενο κολοβακτηρίδιο το οποίο προκαλεί ουρολοιμώξεις, τις οποίες κολλάς ή από αλλου ή από σένα τον ίδιο άνθρωπο δηλαδή, από λάθος σκούπισμα ή κρύωμα κτλ. Είναι ανθεκτικό και θέλει αντιβίωση για να φύγει. Μερικές φορές δεν φεύγει. Για την εξωσωματική ομως, επειδή εγώ το είχα πάθει και γενικά όσες γυναίκες έχουν e coli είναι επιρρεπής στο κολοβακτηρίδιο, λένε οι γιατροί να είναι καθαρό το όλο περιβάλλον εκεί κάτω ώστε να προβούν σε ετ. 
Μιλησε με τον γιατρό σου και μίλησε και με τον ουρολόγο σου. 
Και μην ανησυχείς για τον ένα μήνα πάνω ή κάτω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Amelie77 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Σκεφτηκα να περιμένω μέχρι Ιούλιο (4 μηνες απο διέγερση και 3 μηνες απο απόξεση) για να ξεκουραστώ. Έκλεισα τωρα τέλη Μαΐου ραντεβού για να μιληςω για πιθανή δωρεά και να παίρνω σειρά αν χρειαστεί. Ελπίζω με την απόξεση μην μου δημιουργήθηκαν συμφυσεις. Το μονο καλό που σίγουρα είχα ήταν το ενδομήτριο και τωρα δεν ξερω ..:( 

Έχω κάνει δυο αποξεσεις λόγω πάλινδρομων δεν μου δημιούργησαν θέμα με συμφυσεις ούτε με πάχος ενδομητρίου. Ναι συμφωνώ καλό είναι να μην πειράζουμε την μήτρα συνεχώς αλλά αν έχει γίνει σωστή κ προσεκτική δουλειά από τον γιατρό δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι κάτι. Πάρε τον χρόνο σου και όλα να πάνε καλά σε ότι αποφασίσετε.

στις πριν 15 ώρες, ο/η panagiotakats1 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια κ χρόνια πολλά!!!! Θέλω να σας πω κ εγώ την ιστορία μου κ συγγνώμη για το σεντόνι που θα ακολουθήσει… ο γολγοθάς ξεκίνησε το 2019 όπου έγινε διάγνωση για ινομυωματα μήτρας 2 κιόλας εκ των οποίων πολύ μεγάλο… αλλάξα 5 γιατρούς για να καταλήξω σε αυτόν που μου έκανε κλικ κ να με χειρουργήσει! Λαπαροσκόπηση έκανα κ όλα πήγαν τέλεια… Νοέμβριο του 2020 πήγα για υπέρηχο στον ίδιο γιατρό κ μου είπε όλα τέλεια, να ξεκινήσω με τον σύντροφο μου προσπάθειες… προσπαθήσαμε για 2-3 μήνες το καλοκαίρι κ αποφασίσαμε να πάμε σε έναν εξωσωματιστη να δούμε τι θα μας πει, βλέπετε κ ηλικιακά δεν με πέρνει πολύ.. ετών 39! Μου κάνει υπέρηχο τον Νοέμβριο του 2021 κ μου βρίσκει μάλλον αδενομυωση ή μπορεί να ήταν πάλι ινομυωμα! Κλάμα, απογοήτευση κλπ… με στελνει σε άλλον γιατρό που ευτυχώς μας λέει ότι είναι αδενομυωση! Δεν χρειάστηκα πάλι επέμβαση! Ξεκινάω διέγερση τον Ιανουάριο κ κάνουμε ωοληψια τον Φεβρουάριο 8 ωάρια 6 ώριμα 4 γονιμοποιήθηκαν κ τα 2 έγιναν βλαστοκυστες! Κάνω τεχνητή εμμηνόπαυση για 2 μήνες να μικρύνει η μήτρα μου κ εμβρυομεταφορα έκανα 13/4! Δυστυχώς είχα βιοχημική κύηση… η διάθεση μου τραγική, διότι δεν έχουμε μπακ απ για εμβρυομεταφορα παλι… πήγαμε χθες στον γιατρό να μιλήσουμε κ μου λέει μπορούμε να προσπαθήσουμε ξανά από Ιούνιο κ πανω στην κουβέντα μου λέει για δανεικά ωάρια… έλεος δηλαδή… έχω ΑΜΗ 10,44 pmol δεν είμαι χαμένη υπόθεση… κ δυστυχώς δεν μου είπε τι πρέπει να αλλάξουμε αν κάνουμε 2η προσπάθεια για εξωσωματική.. νιώθω τεράστια απογοήτευση, αλλά το θετικό που κρατάω είναι ότι έγινε η εμφύτευση! Μου είπε δεν είναι ποιοτικά τα ωάρια μου κ μετά εορτής μου έδωσε να πάρω βιταμίνες για να φτιάξουν… 

Λυπάμαι πολύ για την αποβολή σου αλλά και για την ταλαιπωρία..

Σχετικά με αδενομυωση δεν γνωρίζω αλλά η ποιότητα των ωαρίων που σχετίζεται με ηλικία δεν φαίνεται μόνο σε αποβολές. Θέλω να πω πέρα από την ΑΜΗ οι υπόλοιπες ορμόνες σου πως είναι; FSH,LH κλπ; Είπες ότι με διέγερση έβγαλες 8 ωάρια 6 ώριμα που γονιμοποιήθηκαν τα 4 κ έδωσαν 2 βλαστοκυστες 

Δηλαδη είσαι στο 50% σε γονιμοποίηση κ στο 50% σε βλαστοκυστες. Αυτά είναι τα ποσοστά στην ηλικία αυτή κ μάλιστα στις βλαστοκυστες περιμένουν να φτάσει το 30% άρα δεν το βλέπω τόσο κακό ποσοστό. 
Επισης στις βλαστοκυστες παίζει ρόλο κ το σπερμα το δικό σας πως είναι;

Και αυτές που μετέφερες τι αξιολόγηση είχαν ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός πάντως που κάνανε την αποξεση μου είπε μην ανησυχείς δε γίνεται όπως παλιά.αλλα εργαλεία κ μηχανήματα δεν πειράζουμε τη μήτρα.τοσες γυ αικες έκαναν αποξεση κ μείνανε έγκυες κ γεννησαν.αυτα μου είπε .γενικά ο συγκεκριμένος με έχει ηρεμήσει έτσι όπως μιλάει κ με όργανωνει.κ γω πήρα το χρόνο μου κ αποφάσισα τι θέλω κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Παρασκευαιδου @Salvation78 Πως είστε; 
Σας στέλνω μεγάλες αγκαλίτσες..

@twinkletwinlkle Έκανες την Nipt? Με το καλό τα αποτελέσματα σας αν κ είμαι σίγουρη ότι θα είναι άψογα.

@TRigirl πως είσαι; Την Τρίτη πας για υπερηχο τελικά; Ελπίζω και εύχομαι να γίνει η ανατροπή με το μικρό σου 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

@Luna777 πολλά πολλά συγχαρητήρια διδυμομανουλα μας! Να έχεις μία υπέροχη εγκυμοσύνη και με το καλο να τα κρατήσεις στην αγκαλιά σου!

@Lucia79 εύχομαι να πάνε όλα υπέροχα τη Δευτέρα και να πάρετε και τα 3 ωάρια και να γονιμοποιηθουν και τα 3! Αντε με το καλό επιτέλους να προχωρήσετε και στην ετ και να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα!

Σε ευχαριστώ καλό μου….αντε να δούμε, μου φαίνεται τόσο βουνό πια, κάπως νιώθω ότι δε θα φτάσω ποτέ στη μεταφορά. Αντε να δούμε! 

 

στις πριν 16 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Έλα μπομπα είσαι!!!

Μια χαρά θα αξιοποιηθούν!!

Τελικα όταν πάμε σαν Μεγάλες Παρασκευές παρατηρώ ότι πάει καλά το πράγμα 😂😂

Απο εδώ κ πέρα όλες τεθλιμμένες 😂😂

τωρα για την ερώτηση δεν είμαι σίγουρη αλλά όπως κ να έχει όσα κ να έχει να είναι καλά κ ώριμα μας ενδιαφερει..

Με το καλό την Δευτέρα σούπερ τα πάτε..

Μακάρι να είναι καλά όλα, δεν είμαστε πια και για πολλά πολλά με άλλες διεγέρσεις οποτε μάζευε κι ας ειν´ και ρόγες που λέει και μια παροιμία. 
Εσυ ποτε έχεις στο προγραμμα υστεροσκοπηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ καλό μου….αντε να δούμε, μου φαίνεται τόσο βουνό πια, κάπως νιώθω ότι δε θα φτάσω ποτέ στη μεταφορά. Αντε να δούμε! 

 

Μακάρι να είναι καλά όλα, δεν είμαστε πια και για πολλά πολλά με άλλες διεγέρσεις οποτε μάζευε κι ας ειν´ και ρόγες που λέει και μια παροιμία. 
Εσυ ποτε έχεις στο προγραμμα υστεροσκοπηση?

Κοριτσακι μ καλη επιτυχια για τα 3 ωαριακια σου .. Να γονιμοποιηθουν ολα κ να πας τελεια .. αληθεια μπορω να σε ρωτησω ποσες διεγερσεις εχεις κανει κ σε ποσο χρονικο διαστημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ καλό μου….αντε να δούμε, μου φαίνεται τόσο βουνό πια, κάπως νιώθω ότι δε θα φτάσω ποτέ στη μεταφορά. Αντε να δούμε! 

 

Μακάρι να είναι καλά όλα, δεν είμαστε πια και για πολλά πολλά με άλλες διεγέρσεις οποτε μάζευε κι ας ειν´ και ρόγες που λέει και μια παροιμία. 
Εσυ ποτε έχεις στο προγραμμα υστεροσκοπηση?

Την Τρίτη θα την κάνω..

Και μετά αναμένω οδηγίες προς ναυτιλομένους 

Εξαρταται ποτέ θα έρθει περιοδος μετά  γιατί την κάνω 20η μέρα του κύκλου σχετικά αργά δηλαδή ,όποτε παίζει να μου έρθει κ νωρίτερα περιοδος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, δεν προλάβαμε να χαρούμε και ξαφνικά το βράδυ με έπιασε τρελή αιμορραγία. Έκανα lentogest και ξεκίνησα μαγνήσιο. Πήγα πάλι για υπέρηχο σήμερα και έχω πάθει μια μεγάλη αποκόλληση. Οπότε τώρα ξάπλα. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και να σκέφτομαι οτι όλα θα πάνε καλά. Μου είπαν πως είναι αισιόδοξοι, αλλά να προσέχω να μην κουράζομαι. Έχετε ακούσει για παρόμοια περίπτωση που είχε τελικά θετική εκβαση; Λείπει και ο άντρας μου εξωτερικό και φοβάμαι πάρα πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, δεν προλάβαμε να χαρούμε και ξαφνικά το βράδυ με έπιασε τρελή αιμορραγία. Έκανα lentogest και ξεκίνησα μαγνήσιο. Πήγα πάλι για υπέρηχο σήμερα και έχω πάθει μια μεγάλη αποκόλληση. Οπότε τώρα ξάπλα. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και να σκέφτομαι οτι όλα θα πάνε καλά. Μου είπαν πως είναι αισιόδοξοι, αλλά να προσέχω να μην κουράζομαι. Έχετε ακούσει για παρόμοια περίπτωση που είχε τελικά θετική εκβαση; Λείπει και ο άντρας μου εξωτερικό και φοβάμαι πάρα πολύ. 

Μια φίλη μου έπαθε αποκόλληση στο πρώτο τρίμηνο, με τον σύζυγο να είναι στο εξωτερικό για πολλούς μήνες λόγω εργασίας στο ναυτικό. Πέρασε όλη την εγκυμοσύνη ξάπλα, σηκωνόταν μόνο για τουαλέτα, αλλά πήγαν όλα καλά! Ελπίζω να έχεις βοήθεια τώρα που λείπει ο σύζυγος, κι όλα καλά θα πάνε! Είναι πολύ θετικό που και οι γιατροί παραμένουν αισιόδοξοι. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Μια φίλη μου έπαθε αποκόλληση στο πρώτο τρίμηνο, με τον σύζυγο να είναι στο εξωτερικό για πολλούς μήνες λόγω εργασίας στο ναυτικό. Πέρασε όλη την εγκυμοσύνη ξάπλα, σηκωνόταν μόνο για τουαλέτα, αλλά πήγαν όλα καλά! Ελπίζω να έχεις βοήθεια τώρα που λείπει ο σύζυγος, κι όλα καλά θα πάνε! Είναι πολύ θετικό που και οι γιατροί παραμένουν αισιόδοξοι. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Αχ σε ευχαριστώ, μου δίνεις κουράγιο! Εμένα πηγαινοέρχεται συνέχεια αλλά για λίγες μέρες κάθε φορά. Ευτυχώς είναι η οικογενειά μου κοντά και θα με βοηθάνε όταν είμαι μόνη μου. Μου είπαν πως δεν χρειάζεται να είμαι συνέχεια ξάπλα, αλλά εγώ νιώθω καλύτερα έτσι προς το παρόν μέχρι να σταματήσει το κόκκινο αίμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, δεν προλάβαμε να χαρούμε και ξαφνικά το βράδυ με έπιασε τρελή αιμορραγία. Έκανα lentogest και ξεκίνησα μαγνήσιο. Πήγα πάλι για υπέρηχο σήμερα και έχω πάθει μια μεγάλη αποκόλληση. Οπότε τώρα ξάπλα. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και να σκέφτομαι οτι όλα θα πάνε καλά. Μου είπαν πως είναι αισιόδοξοι, αλλά να προσέχω να μην κουράζομαι. Έχετε ακούσει για παρόμοια περίπτωση που είχε τελικά θετική εκβαση; Λείπει και ο άντρας μου εξωτερικό και φοβάμαι πάρα πολύ. 

Ρε παιδιά τι roller coaster συναισθημάτων είναι αυτό;

Πως συνέβη αυτό; Έτσι ξαφνικά;

Ψυχραιμία ,ηρεμία και όλα θα πάνε καλά! 
Εδρασες γρήγορα χρειάζεται ξεκούραση και όλα θα πάνε καλά!Τα μικρακια είναι δυνατά σαν την μαμά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, δεν προλάβαμε να χαρούμε και ξαφνικά το βράδυ με έπιασε τρελή αιμορραγία. Έκανα lentogest και ξεκίνησα μαγνήσιο. Πήγα πάλι για υπέρηχο σήμερα και έχω πάθει μια μεγάλη αποκόλληση. Οπότε τώρα ξάπλα. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και να σκέφτομαι οτι όλα θα πάνε καλά. Μου είπαν πως είναι αισιόδοξοι, αλλά να προσέχω να μην κουράζομαι. Έχετε ακούσει για παρόμοια περίπτωση που είχε τελικά θετική εκβαση; Λείπει και ο άντρας μου εξωτερικό και φοβάμαι πάρα πολύ. 

Έχω ακούσει πάρα πολλές γυναίκες που έχουν πάθει αποκολληση και εννοείται ότι όλα πηγαίνουν καλά. Χρειάζεται ξάπλα, μεγαλη προσοχή και όλα θα πάνε καλά,  θα το δεις! Να είσαι αισιόδοξη, λίγη υπομονή μέχρι να "δέσουν " Και όλα θα πάνε τέλεια! Θυμάμαι που που είχα εντονους πόνους στο τέλος της 5ης εβδομάδας και ήταν  σκ και μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι αν δεν σταματήσουν οι πονοι, να κάνω lentogest.  Την επόμενη μέρα πήγα στο ιατρείο του, ακούσαμε για πρώτη φορά καρδιά και μου είπε ότι είχε φοβηθεί για αποκολληση. Και ενώ πριν μου έλεγε ότι δεν είμαι άρρωστη και συνεχίζω τη ζωή μου κανονικά, μετά μου είπε πολλή ξεκούραση.  Πάντως και την αποκολληση δεν  την είπε σαν κάτι πολύ ανησυχητικό. Απλά ειναι κάτι που θέλει προσοχή και ξεκούραση. 

Μα να σε ρωτήσω κάτι, μήπως σου ειπαν εσένα. Νόμιζα ότι αποκολληση παθαίνεις μετά το πρώτο τρίμηνο που έχει δημιουργήσει ο πλακουντας. Τωρα τι είδους αποκολληση είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...