Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλημέρα και από μένα κοριτσια! 🌹

Χαθηκα λίγο αλλά σας παρακολουθω, ισως καποια κοριτσια με θυμούνται! 😊

Την Τετάρτη έκανα την 2η ετ…Παρασκευή 8/7 πάμε για χοριακη..🙏

@Kateriniw στην πρώτη μου ετ είχα λιώσει στον καναπέ, είχα πάρει μια βδομάδα άδεια, δεν σηκωνομουν πέρα από φαγητό και τουαλέτα, έτρωγα μετρημένα, είχα κόψει καφέδες κτλ…Το αποτέλεσμα: χοριακη 0…

Αυτή τη φορά το ειδα πιο χαλαρά…Έκανα τις βολτούλες μου στην παραλία (όχι υπερβολές βέβαια), βγηκα βόλτα με το σκυλάκι μου, έφαγα τα φρούτα μου αλλά έφαγα και τον γύρο μου 🤤, ήπια τον καφέ μου…Βέβαια δεν κάνω ακόμα δουλειές, εχω σταματήσει απ τη δουλειά, δε σηκώνω βάρη, δεν άρχισα ακόμη μαγειρέματα κτλ…προσέχω μεν αλλά δεν είμαι 23 ώρες το 24ωρο ξάπλα!! 

Τι είναι καλύτερο δεν ξέρω…πάντως επειδή γενικά είμαι κάπως δραστήρια ο καναπές και το κρεβάτι με είχαν κουράσει υπερβολικά, κυριως ψυχολογικά… 

Καλή επιτυχια μας εύχομαι!!! Καλή επιτυχία σε όλες!! 🥰 Είμαστε πολύ κοντά απ οτι καταλαβα! 🤗

Καλή επιτυχία κορίτσι μου! Με το καλό μια τέλεια χοριακή! Μη το παρακάνεις κ μη κουράζεσαι! Πολυ βασικο! Και να σαι αισιόδοξη!

Εγώ το 2021 ειχα κανει 3 ετ ολες μηδενικες χοριακες κ 9/3 εκανα την πετυχημένη μου ετ που εχω τωρα στη κοιλίτσα μου τα διδυμάκια μου! Η συμπεριφορα μου ιδια οπως όλες τις φορές! Σπιτι, ξαπλα καμία δουλειά ουτε μαγειρέματα δεν επινα καφε κ προσπαθούσα να τρωω υγιεινα! Αυτό που άλλαξε τωρα ηταν το κεντρο κ οτι εβαλα 3ων ημερών εμβρυα κ οχι βλαστοκυστες που ειχα βαλει το 2021! Κι επίσης ενιωθα εγω πιο σιγουρη αλλα συνάμα και πιο χαλαρή! Δεν αγχωθηκα όσο τις αλλες φορές! Είπα αν ειναι να γινει θα γινει! Εγω απο τη μερια μου κανω τα παντα κ οτι καλο για τα σπορακια μου κ αν θελουν ας κατσουν στη κοιλιτσα μου!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλημέρα και από μένα κοριτσια! 🌹

Χαθηκα λίγο αλλά σας παρακολουθω, ισως καποια κοριτσια με θυμούνται! 😊

Την Τετάρτη έκανα την 2η ετ…Παρασκευή 8/7 πάμε για χοριακη..🙏

@Kateriniw στην πρώτη μου ετ είχα λιώσει στον καναπέ, είχα πάρει μια βδομάδα άδεια, δεν σηκωνομουν πέρα από φαγητό και τουαλέτα, έτρωγα μετρημένα, είχα κόψει καφέδες κτλ…Το αποτέλεσμα: χοριακη 0…

Αυτή τη φορά το ειδα πιο χαλαρά…Έκανα τις βολτούλες μου στην παραλία (όχι υπερβολές βέβαια), βγηκα βόλτα με το σκυλάκι μου, έφαγα τα φρούτα μου αλλά έφαγα και τον γύρο μου 🤤, ήπια τον καφέ μου…Βέβαια δεν κάνω ακόμα δουλειές, εχω σταματήσει απ τη δουλειά, δε σηκώνω βάρη, δεν άρχισα ακόμη μαγειρέματα κτλ…προσέχω μεν αλλά δεν είμαι 23 ώρες το 24ωρο ξάπλα!! 

Τι είναι καλύτερο δεν ξέρω…πάντως επειδή γενικά είμαι κάπως δραστήρια ο καναπές και το κρεβάτι με είχαν κουράσει υπερβολικά, κυριως ψυχολογικά… 

Καλή επιτυχια μας εύχομαι!!! Καλή επιτυχία σε όλες!! 🥰 Είμαστε πολύ κοντά απ οτι καταλαβα! 🤗

Με το καλό ένα τεράστιο νούμερο χοριακης να ευχηθώ!!!

Την ψυχολογια την θεωρώ πολύ σημαντική και συνάμα πολύ δύσκολη να ελεγχθεί! Επομένως ότι κάνει την καθεμία να νιώθει ήρεμη , χαλαρή & αισιόδοξη θεωρώ ότι πρέπει να το ακολουθεί.

Και να ακούμε το σώμα μας , αυτό πάντα ξέρει 💪🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

κοριτσια! θελω βοηθεια για φιλη! για καρυοτυπο ζευγους που παμε? χωρεμειο? εχουμε τηλ για ραντεβου! 

Στο Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού στο Αγία Σοφία γίνεται δωρεάν με παραπεμπτικό. Δεν έχω τώρα το τηλ, αλλά το βρίσκει στο ιντερνετ. Και στο Χωρέμειο γίνεται, αλλά κοστίζει 60€ το άτομο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/7/2022 at 1:56 ΜΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αααα καθόλου δεν με απασχολεί. Έχω γαϊδουρινή υπομονή εγω. Όποτε θέλεις, Όποτε είσαι έτοιμη, εγω θα είμαι εδώ και θα περιμένουμε να χαρώ με τα νέα σου! Και να σου πω και κάτι  ? Πολύ καλά κάνατε και φάγατε τα λεφτά σας στις διακοπές και στα ποτάκια!  Όταν με το καλο ξαναμαζεψετε, τότε θα αρχίσετε ξανά!

Ε..  τότε θα πούμε καλή χρονιά και τα σχετικά. Χιχιχι πιο νωρις με τίποτα. :-)

στις On 1/7/2022 at 2:02 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Έτσι φαίνονται οι άνω των 40!!

👡👡 καλε.. προχθές έγινα επίσημα 33 🤫🤫

στις On 1/7/2022 at 2:16 ΜΜ, ο/η BlackCat είπε:

Οχι ρε τώρα βγάζω εφηβική ακμή!! Το παγωτό μου λείπει και το walkman!!🤣🤣

Κασέτα ξέρεις τι είναι????????

χαχαχαχαχα χαχαχαχα

Κασέτα χμμμ και επερνα τον μαρκαδόρο για να την γυρίσω χαχαχαχ ή εγραφα τα τραγούδια και παρακαλούσα να μην μιλήσει η ραδιοφωνική παραγωγός χαχαχαχ  κανόνισε αρχηγέ.. περιμένω μια πριν την ετ έχει παρτυ έδω.. θα βάλω τσοκαρααα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2022 at 7:23 ΜΜ, ο/η Margitc είπε:

@BlackCat Στελνω μια παραγγελια ετσι να ξεμουδιαζω κ λιγο με εχετε αφησει ανεργη τοσο καιρο. Στελνω σαγιοναρα ετσι να θυμιζει λιγο θαλασσα μιας κ θα αργησεις λιγο να την δεις!😉

D9824B79-8DDA-40E2-9619-38EBD1F9EAD1.jpeg

Πες μου που τα βρήκες.... τα θελωωωωω

Αλλα ρε φίλη με τακούνια αυτά δεν πονάνε..  @BlackCat ακους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Πες μου που τα βρήκες.... τα θελωωωωω

Αλλα ρε φίλη με τακούνια αυτά δεν πονάνε..  @BlackCat ακους;

Κυρια στο αφρο την εχω ακομα γιατι δεν εχει ξεστρατησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/7/2022 at 6:38 ΜΜ, ο/η hope501 είπε:

 

Δηλαδή κορίτσια λόγω ζάχαρης; Δηλαδή εντάξει να μην πάρετε έβγα ή χωνάκι αλλά πχ μια μπάλα χύμα σε κυπελλάκι. Δεν μπορείτε; Λέω εγώ τώρα η χαζή ίσως. Εντάξει καταλαβαίνω το θέμα αβοκάντο και αυγό που συζητάμε τόσο καιρό κτλ. Αλλά ούτε ένα παγωτο; 
Ρωταω εγώ τώρα πάλι. Γιατί θυμάμαι πέρυσι είχα πάρει παγωτο από Σταμου χύμα που παίρνουμε και επίσης πήρα τις κρέμες που έχει και τους είχα ρωτήσει εάν κάνει για εγκυμοσύνη (βασικά είχα φάει κόλλημα με το θέμα παστεριωμένο που συνέχεια διάβαζα πως πρεπει να είναι τα φαγητά) και μου είχαν πει πως παρά πολλές εγκυμονούσες παίρνουν και κρέμες και παγωτά. 🤷🏾‍♀️🤷🏾‍♀️🤷🏾‍♀️

έχω ένα σωρό συνταγές για να φτιάξεις σπιτικό 'παγωτό' και να ξεγελάσεις την υπογλυκαιμία σου. Για όποια ενδιαφέρεται, κατεβάστε τα ab food stories τα καλοκαιρινά από το site του βασιλόπουλου και τα τελευταία χρόνια έχει στο πίσω μέρος τους ένθετο για 'εναλλακτικές' συνταγές, π.χ. vegan, gluten free, sugar free κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2022 at 9:34 ΜΜ, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσι μου γιατί έτσι; Τι σε στεναχώρησε; Μήπως παρεξήγησες κάτι που είπε; Από την δική μου εμπειρία, δεν έχω επισκεφτεί ποτέ τόσο εξυπηρετική και συμπαθητική γιατρό. Μη σε παιρνει απο κάτω! Εσύ κάνε τις εξετάσεις σου και βήμα βήμα προχώρα προς το στόχο.

Θα συμφωνήσω...Και μου κάνει εντύπωση πραγματικά....Την Οικονομοπούλου δεν την ξέρω, εγώ πρόλαβα την Τσεκούρα, αλλά όλες λένε τα καλύτερα. Κι όσες έχω στείλει εκεί, με ευχαριστούν που τους τη σύστησα... Και στην αρχή τη σύστηνα με επιφύλαξη, γιατί δεν την ήξερα, τώρα τη συστήνω με κλειστά μάτια μετά από τόσα καλά που έχω ακούσει γι' αυτήν...@kaposetsiτι σου είπε και σε στεναχώρησε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2022 at 9:52 ΜΜ, ο/η kaposetsi είπε:

Δεν είπα ότι δεν είναι επυπηρετικη ίσα ίσα σε αυτό δεν έχω παραπάνω κάνενα πραγματικά επειδή έχω κληρονομική χοληστερίνη και τριγλυκερίδια (είναι ανεβασμένα πάντα) και λόγο ότι έχω παραπάνω κιλά και έχω και άσμα και διαβήτη και μια επέμβαση στην καρδιά όπου δεν είναι κάτι σοβαρό απλά διόρθωσα κάτι στην καρδιά. Μου είπε ότι η υγεία μου είναι επιβαρυμένη από αυτά  Και ότι καλό είναι να μην μείνω όπως είμαι έγκυος και αναρωτήθηκε και πως πήρα ορμόνες κο έκανα διέγερση και τέτοια και όταν την ρώτησα τι μπορώ να κάνω μου είπε δεν σας είπε ο Ενδοκρινολογος σας και μου έλεγε αυτή η τιμή είναι ανεβασμένη (ούτε που θυμάμαι) και τις κε τι είναι αυτό μου λέει δεν σας είπε ο Ενδοκρινολογος σας; Λέω δεν θυμάμαι και μου λέει Ε εγώ δεν μπορώ να πω κάτι. Μετά μου λέει εγώ θα σας κάνω καπιες εξετάσεις που δεν έχετε κάνει και θα δούμε μήπως βγάλουν κάτι. Αλλά πιστεύει λόγο του ιστορικού μου ότι χάνω τα μωρά. Έφυγα με κλάματα και πραγματικά πολύ μπερδεμένη. Μου είπε να την καλέσω μετά από τις 25/7 να δούμε αν έχουν βγει και να μιλήσουμε 🤷‍♀️ Τις πήγα εξετάσεις από το 2014 τώρα πιες έβλεπε δεν ξέρω και τα έλεγε τα έγραψε όλα αλλά μερικές που είχα επαναλάβει κράταγε αυτές που είχε δει πρώτες και όχι τα αλλά 🤷‍♀️

Μήπως σου είπε ότι με βάση το ιστορικό σου καλύτερα να μην κάνεις διέγερση; Μήπως σου είπε να διορθώσεις τις τιμές σου και μετά να μείνεις έγκυος; Και στη νύφη μου είπε με αυτές τις τιμές να μη μείνει έγκυος, αλλά της βρήκε πρόβλημα υγείας που δε γνώριζε και το είπε για το καλό της. Και ξέρω τουλάχιστον 2 εξωσωματιστές (ανάμεσα στους οποίους και ο δικός μου) που όντως θα σε έβαζαν να χάσεις κιλά πριν μείνεις έγκυος και αυτό είναι για το δικό σου καλό. Πάντως η Τσεκούρα μας έλεγε και μας ξαναέλεγε ότι ενδιαφέρεται για τη συνολική μας υγεία κι όχι για το αν θα μείνουμε έγκυος. Σε αυτό το πνεύμα, νομίζω, σου μίλησε η Οικονομοπούλου. Αν είναι σαν την Τσεκούρα, μπορεί κάποιες φορές να λέει πράγματα σκληρά (με ωραίο τρόπο πάντα όμως) που δεν θα μας πουν οι εξωσωματιστές, αλλά τα λέει με αγάπη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2022 at 10:35 ΜΜ, ο/η BlackCat είπε:

 

Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση το συναίσθημα σου αλλά αυτό που έχω εισπράξει εγώ από το συγκεκριμένο τμήμα (και λέω τμήμα γιατί εγώ επισκέφτηκα την προκάτοχο της με την ίδια έχω μιλήσει μόνο τηλεφωνικά) είναι ότι πέρα από την διερεύνηση της υπογονιμότητας μας / αποβολών μας για εκείνους μεγαλύτερη σημασία έχει η γενικότερη υγεία μας. Και η διερεύνηση γίνεται για να εντοπιστούν εγκαίρως θέματα που πιθανών να μας ταλαιπωρήσουν σημαντικά στο μέλλον σχετικά με την υγεία μας.

Δεν θέλω να κάνω αντίλογο στα λεγόμενα της (έχω κάποιες εικασιες τι μπορεί να εννοεί) αλλά επειδή δεν ήμουν μπροστά στο ραντεβού δεν θα το κάνω δεν είναι ούτε ορθό ούτε θα είναι χρήσιμο.

Προσπάθησε να κρατήσεις τα θετικά της συνάντησης ότι ίσως βρεθεί το θέμα και χάνεις τα μωρά σου και επιπλέον αν κάτι στην διατύπωση σε πρόσβαλε ή οτιδήποτε θα πρότεινα να της το πεις ευγενικά και ωραία. Μπορεί να σου πει κάτι που θα σε διαφωτίσει.

Όπως και να έχει ,αν ειπώθηκε κατά λέξη αυτό που λες ότι δεν θα πρέπει να κυοφορησεις δες την απάντηση της @Kateriniwk όπου συμφωνώ απόλυτα.

Αν όμως ειπώθηκε ότι «κ.kaposetsi μου με το ιστορικό σας μια ενδεχόμενη κύηση είναι επικίνδυνη για την ζωή σας κ την γενικότερη υγεία σας ενδεχομένως και θα πρέπει να ρυθμιστούν κάποια πράγματα πριν ,προκειμένου να γεννήσετε γερό μωρό κ να είστε κ εσείς μια γερή μαμά» τότε αλλάζει το περιεχόμενο.

Παρε λίγο απόσταση από την συνάντηση γιατί καταλαβαινω ότι είσαι συναισθηματικά φορτισμένη και εύχομαι καλά αποτελέσματα που θα σε οδηγήσουν σε τελειομηνη κύηση.

Μα ναι, στη νύφη μου κάπως έτσι της είπε με αυτές τις τιμές να μην ξαναμείνει, γιατί θα το χάσει κι αυτό. Να περιμένει να πέσουν πρώτα. Εικάζω ότι κάπως έτσι το είπε στην @kaposetsi...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλημέρα και από μένα κοριτσια! 🌹

Χαθηκα λίγο αλλά σας παρακολουθω, ισως καποια κοριτσια με θυμούνται! 😊

Την Τετάρτη έκανα την 2η ετ…Παρασκευή 8/7 πάμε για χοριακη..🙏

@Kateriniw στην πρώτη μου ετ είχα λιώσει στον καναπέ, είχα πάρει μια βδομάδα άδεια, δεν σηκωνομουν πέρα από φαγητό και τουαλέτα, έτρωγα μετρημένα, είχα κόψει καφέδες κτλ…Το αποτέλεσμα: χοριακη 0…

Αυτή τη φορά το ειδα πιο χαλαρά…Έκανα τις βολτούλες μου στην παραλία (όχι υπερβολές βέβαια), βγηκα βόλτα με το σκυλάκι μου, έφαγα τα φρούτα μου αλλά έφαγα και τον γύρο μου 🤤, ήπια τον καφέ μου…Βέβαια δεν κάνω ακόμα δουλειές, εχω σταματήσει απ τη δουλειά, δε σηκώνω βάρη, δεν άρχισα ακόμη μαγειρέματα κτλ…προσέχω μεν αλλά δεν είμαι 23 ώρες το 24ωρο ξάπλα!! 

Τι είναι καλύτερο δεν ξέρω…πάντως επειδή γενικά είμαι κάπως δραστήρια ο καναπές και το κρεβάτι με είχαν κουράσει υπερβολικά, κυριως ψυχολογικά… 

Καλή επιτυχια μας εύχομαι!!! Καλή επιτυχία σε όλες!! 🥰 Είμαστε πολύ κοντά απ οτι καταλαβα! 🤗

Καλή επιτυχία!!! Να ναι η τυχερή σου!!! 

Τι έμβρυα βάλατε τελικά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλημέρα και από μένα κοριτσια! 🌹

Χαθηκα λίγο αλλά σας παρακολουθω, ισως καποια κοριτσια με θυμούνται! 😊

Την Τετάρτη έκανα την 2η ετ…Παρασκευή 8/7 πάμε για χοριακη..🙏

@Kateriniw στην πρώτη μου ετ είχα λιώσει στον καναπέ, είχα πάρει μια βδομάδα άδεια, δεν σηκωνομουν πέρα από φαγητό και τουαλέτα, έτρωγα μετρημένα, είχα κόψει καφέδες κτλ…Το αποτέλεσμα: χοριακη 0…

Αυτή τη φορά το ειδα πιο χαλαρά…Έκανα τις βολτούλες μου στην παραλία (όχι υπερβολές βέβαια), βγηκα βόλτα με το σκυλάκι μου, έφαγα τα φρούτα μου αλλά έφαγα και τον γύρο μου 🤤, ήπια τον καφέ μου…Βέβαια δεν κάνω ακόμα δουλειές, εχω σταματήσει απ τη δουλειά, δε σηκώνω βάρη, δεν άρχισα ακόμη μαγειρέματα κτλ…προσέχω μεν αλλά δεν είμαι 23 ώρες το 24ωρο ξάπλα!! 

Τι είναι καλύτερο δεν ξέρω…πάντως επειδή γενικά είμαι κάπως δραστήρια ο καναπές και το κρεβάτι με είχαν κουράσει υπερβολικά, κυριως ψυχολογικά… 

Καλή επιτυχια μας εύχομαι!!! Καλή επιτυχία σε όλες!! 🥰 Είμαστε πολύ κοντά απ οτι καταλαβα! 🤗

Με το καλό μια μεγάλη χοριακή να έχεις! Συμφωνώ κι εγώ με την @skorpina78 έχω κάνει 3 μεταφορές, τα ιδια έκανα πάνω σε όλες αλλά πέτυχα στην τελευταία που άλλαξα κέντρο, έβαλα έμβρυα 3ης μερας και όχι βλαστοκυστες και ήταν και 4 μαζί. Μην το παρακάνεις από κούραση, όχι βάρη και καλύτερα με πολλή προσοχή το μαγείρεμα γιατί εκεί σηκώνουμε βάρη χωρίς να το πολύ καταλάβουμε. Κατά τα άλλα θελουμε και την ψυχολογία ανεβασμένη οπότε κανε ότι σε βοηθάει και όλα θα πάνε καλά! ❤️

στις πριν 8 ώρες, ο/η troia είπε:

Μήπως σου είπε ότι με βάση το ιστορικό σου καλύτερα να μην κάνεις διέγερση; Μήπως σου είπε να διορθώσεις τις τιμές σου και μετά να μείνεις έγκυος; Και στη νύφη μου είπε με αυτές τις τιμές να μη μείνει έγκυος, αλλά της βρήκε πρόβλημα υγείας που δε γνώριζε και το είπε για το καλό της. Και ξέρω τουλάχιστον 2 εξωσωματιστές (ανάμεσα στους οποίους και ο δικός μου) που όντως θα σε έβαζαν να χάσεις κιλά πριν μείνεις έγκυος και αυτό είναι για το δικό σου καλό. Πάντως η Τσεκούρα μας έλεγε και μας ξαναέλεγε ότι ενδιαφέρεται για τη συνολική μας υγεία κι όχι για το αν θα μείνουμε έγκυος. Σε αυτό το πνεύμα, νομίζω, σου μίλησε η Οικονομοπούλου. Αν είναι σαν την Τσεκούρα, μπορεί κάποιες φορές να λέει πράγματα σκληρά (με ωραίο τρόπο πάντα όμως) που δεν θα μας πουν οι εξωσωματιστές, αλλά τα λέει με αγάπη...

@kaposetsi διαβασα τις εντυπώσεις σου και ήθελα να σου γράψω ακριβώς αυτό που αναφέρει η Τροια εδώ.
Κι εγώ έχω απεριόριστη εκτίμηση στην Οικονομοπουλου αλλά την πρώτη φορά που πήγα μου είπε ότι με βάση και το ιστορικό μου (καρκίνος μαστού της μητέρας μου) έχω ήδη φτάσει το ταβάνι των διεγέρσεων που αυτοί εκεί θεωρούν ως ασφαλείς και να βάλω στο μυαλό μου ότι η προσπάθεια που ερχόταν (η 4η) να είναι η τελευταία. Φυσικά και όταν το άκουσα δεν μου άρεσε, με στενοχώρησε, και μου δημιούργησε και άγχος για τις διεγέρσεις που είχα ήδη κάνει. Εφυγα λίγο ριγμένη από εκεί. Εννοείται όμως πως στη συνέχεια από την αντιμετώπιση και τη βοήθεια που πήρα κράτησα όλα τα θετικά. Όπως για παράδειγμα ότι μου βρήκαν ένα θέμα με αυτοάνοσο που ίσως τελικά έπαιξε ρόλο για την επιτυχή έκβαση της προσπάθειας μου. 
Από την αλλη πλευρά εκείνοι πρέπει να πουν αυτα που πιστεύουν αλλά όπως λες κι εσυ σε μερικά πράγματα η τελική απόφαση είναι δική μας. Ποιος μπορεί να μας πει ότι τερμα, σταματάνε οι εξωσωματικές μη τυχόν και πάθεις καρκίνο? Με τι επιχειρήματα και με τι ποσοστά? Ποσες πιθανότητες παραπάνω έχω να το πάθω τωρα που έκανα 4 διεγέρσεις σε σχέση με τον εαυτό μου όπως ήταν πριν τις εξωσωματικές?  Μπορεί έτσι κι αλλιώς να πάθαινα στο μέλλον. Ποιος ξέρει τέτοιες βεβαιότητες? Και για ένα θέμα που είναι αρκετά αμφιλεγόμενο από την άποψη ότι συνέχεια εμφανίζονται μελέτες που αντικρούουν η μια την αλλη. Μέσα στην άνοιξη δημοσιεύτηκε μια μετά-ανάλυση από δεδομένα 30 ετών από όλο τον κοσμο που υποστήριζε ότι δεν παρατηρείται αυξημένη εμφάνιση καρκίνων ανάμεσα στις γυναίκες που έχουν κάνει κάποιους κύκλους εξωσωματικής.
Οποτε για να καταλήξω, οι γιατροί καλά κάνουν και μας αναφέρουν τα ενδεχόμενα ρίσκα αλλά σε ορισμένα θέματα εμείς παίρνουμε τις αποφάσεις. Φαντάσου να είχα θορυβηθεί τόσο και να τα είχα παρατήσει χωρίς να κάνω την 4η προσπάθεια. Με την 4η πέτυχα (να δουμε και που θα καταλήξει βέβαια). 
Κρατα τα θετικά και πίστεψε με θα τα δεις και θα τα νιώσεις όταν παρεις τα αποτελέσματα σου από το ενδιαφέρον που θα εισπράξεις, από το ότι θα σε παίρνουν τηλέφωνο να σου υπενθυμίζουν ποτε να επαναλάβεις εξετάσεις, τι αγωγη να παρεις σε επόμενη προσπάθεια κοκ. Ο τρόπος τους δεν έχει να κάνει με κανενα γιατρο από όσους έχεις πάει (και έχεις χρυσοπληρώσει κιόλας) ως τώρα. Δώσε λίγο χρόνο και θα το δεις κι εσυ γιατί όλες λέμε τόσα καλά για αυτό το τμήμα. Εύχομαι πραγματικά να βρεις αυτό που σε έχει δυσκολέψει τόσο και να το διορθώσετε την επόμενη φορά. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες κοριτσια! Μακάρι αυτή να είναι η τυχερή φορά! 🙏

@Γιάννα 36 βάλαμε 2 βλαστοκύστες τελικά, η μια καλύτερη από την άλλη, σύμφωνα με τους εμβρυολόγους…είδωμεν! 🤗 Εσείς πως πάτε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Maroulita! είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες κοριτσια! Μακάρι αυτή να είναι η τυχερή φορά! 🙏

@Γιάννα 36 βάλαμε 2 βλαστοκύστες τελικά, η μια καλύτερη από την άλλη, σύμφωνα με τους εμβρυολόγους…είδωμεν! 🤗 Εσείς πως πάτε; 

Πολύ καλή επιτυχία!!! 🙏😍

Εμείς έχουμε μέλλον ακόμα, μια βλαστοκυστη έχω στην άκρη κι ένα τριών ημερών.. Οπότε θα συνεχίσω το μάζεμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η troia είπε:

Θα συμφωνήσω...Και μου κάνει εντύπωση πραγματικά....Την Οικονομοπούλου δεν την ξέρω, εγώ πρόλαβα την Τσεκούρα, αλλά όλες λένε τα καλύτερα. Κι όσες έχω στείλει εκεί, με ευχαριστούν που τους τη σύστησα... Και στην αρχή τη σύστηνα με επιφύλαξη, γιατί δεν την ήξερα, τώρα τη συστήνω με κλειστά μάτια μετά από τόσα καλά που έχω ακούσει γι' αυτήν...@kaposetsiτι σου είπε και σε στεναχώρησε;

Κι εγώ την έχω προτείνει σε πολλά κορίτσια καν πριν την γνωρίσω. Και θα συνεχίσω. Επειδή εμένα όπως είπε κάποια πράγματα και με ενόχλησαν και με στεναχώρησαν δεν παύει να μην είναι καλή. 

 

στις πριν 18 ώρες, ο/η troia είπε:

Μήπως σου είπε ότι με βάση το ιστορικό σου καλύτερα να μην κάνεις διέγερση; Μήπως σου είπε να διορθώσεις τις τιμές σου και μετά να μείνεις έγκυος; Και στη νύφη μου είπε με αυτές τις τιμές να μη μείνει έγκυος, αλλά της βρήκε πρόβλημα υγείας που δε γνώριζε και το είπε για το καλό της. Και ξέρω τουλάχιστον 2 εξωσωματιστές (ανάμεσα στους οποίους και ο δικός μου) που όντως θα σε έβαζαν να χάσεις κιλά πριν μείνεις έγκυος και αυτό είναι για το δικό σου καλό. Πάντως η Τσεκούρα μας έλεγε και μας ξαναέλεγε ότι ενδιαφέρεται για τη συνολική μας υγεία κι όχι για το αν θα μείνουμε έγκυος. Σε αυτό το πνεύμα, νομίζω, σου μίλησε η Οικονομοπούλου. Αν είναι σαν την Τσεκούρα, μπορεί κάποιες φορές να λέει πράγματα σκληρά (με ωραίο τρόπο πάντα όμως) που δεν θα μας πουν οι εξωσωματιστές, αλλά τα λέει με αγάπη...

Όπως είπα με βάση το ιστορικό μου τα είπε. Όχι δεν είπε μόνο για την διέγερσης αλλά γενικά ναι έχω παραπάνω κιλά και το ξέρω όπως και όλοι οι γιατροί μου όπως και ξέρουν ότι λόγο κάποιο άλλο χαπιού που περνώ δεν με αφήνει να χάσω κιλά και μα το σταματήσω δεν γίνεται! Επίσης το ιστορικό μου δεν μπορεί να αλλάξει κάτι. Ούτε το άσθμα που έχω ούτε η μικρό επέμβαση στην καρδιά ούτε το κληρονομικό με χοληστερίνη μπορεί μια ζωή θα είναι πάνω από τα φυσιολογικά ότι και να κάνω δεν τρώω ποτέ λιπαρά και πεινώ και ω3 για να μπορούμε να την κραταμε κοντά στα φυσιολογία όρια! Όπως και ούτε το διαβήτη μπορώ να το αλλάξω αλλά είναι υπό έλεγχο. Ούτε τον θυρεοειδή μου είναι υπό έλεγχο!
εκείνη μου είπε με το ιστορικό που έχω ούτε διέγερση πρέπει να κάνω και πως το έκανε ο γιατρός μου όπως και να μην μείνω έγκυος με οκά αυτά γιατί δεν θα είμαι υγιές μαμα και πως θα μπορέσω να μεγαλώσω ένα παιδί που έχω τόσα. Να της εξηγώ ότι για το άσμα και για την καρδιά δεν μπορώ να κάνω κάτι ίσα ίσα που την καρδιά την έκανα για να μην προβεί μιρεα για εμένα (έμπαινε η καρδιά μου αυτόματα σε τεστ κοπώσεως όπου έφτανα 250 παλμούς το δευτερόλεπτο και έπεφτε η πίεση μου στα τάρταρα όπου όλο αυτό κρατούσε ώρα όποτε το διόρθωσα) για το αλεργικο άσθμα δεν μπορώ να κάνω κάτι μόνο όταν με πιάνει να κάνω εισπνοές. 

Και έρχομαι στο σήμερα όταν όλα είναι όλα υπό έλεγχο πιο είναι το πρόβλημα και να λέει ότι δεν είμαι υγιές; Επίσης μόνο εγώ έχω κάποιο θέμα; Επίσης τόσοι γιατροί χαζει είναι να θέλουν να μου κάνουν κακό; Δεν είναι ότι πάω μόνο στο γυναικολόγο έχω περάσει από τόσους γιατρούς όλοι εχουν δει το ιστορικό μου ειδικά ο Ενδοκρινολογος δεν θα έλεγε κάτι επίσης πέρασα από άλλους 7 δεν θα μου έλεγαν κάτι;  Επισεις τις πήγα εξετάσεις από το 2014 ως και ένα μήνα πριν που έκανα που από το 14 ως 22 έχουν αλλάξει πολλά. 
 

δεν αντιλέγω αν είναι καλή η όχι αλλά γνώμη μου είναι ο καθένας να μην μπλέκεται σε χωράφια αλλονών όπως όσοι με παρακολουθούν και συνεργάζονται αλλά ο καθένας κάνει την δουλειά του απάνω στο κομμάτι όπου είναι η ιδιόκτητα του 

 

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Με το καλό μια μεγάλη χοριακή να έχεις! Συμφωνώ κι εγώ με την @skorpina78 έχω κάνει 3 μεταφορές, τα ιδια έκανα πάνω σε όλες αλλά πέτυχα στην τελευταία που άλλαξα κέντρο, έβαλα έμβρυα 3ης μερας και όχι βλαστοκυστες και ήταν και 4 μαζί. Μην το παρακάνεις από κούραση, όχι βάρη και καλύτερα με πολλή προσοχή το μαγείρεμα γιατί εκεί σηκώνουμε βάρη χωρίς να το πολύ καταλάβουμε. Κατά τα άλλα θελουμε και την ψυχολογία ανεβασμένη οπότε κανε ότι σε βοηθάει και όλα θα πάνε καλά! ❤️

@kaposetsi διαβασα τις εντυπώσεις σου και ήθελα να σου γράψω ακριβώς αυτό που αναφέρει η Τροια εδώ.
Κι εγώ έχω απεριόριστη εκτίμηση στην Οικονομοπουλου αλλά την πρώτη φορά που πήγα μου είπε ότι με βάση και το ιστορικό μου (καρκίνος μαστού της μητέρας μου) έχω ήδη φτάσει το ταβάνι των διεγέρσεων που αυτοί εκεί θεωρούν ως ασφαλείς και να βάλω στο μυαλό μου ότι η προσπάθεια που ερχόταν (η 4η) να είναι η τελευταία. Φυσικά και όταν το άκουσα δεν μου άρεσε, με στενοχώρησε, και μου δημιούργησε και άγχος για τις διεγέρσεις που είχα ήδη κάνει. Εφυγα λίγο ριγμένη από εκεί. Εννοείται όμως πως στη συνέχεια από την αντιμετώπιση και τη βοήθεια που πήρα κράτησα όλα τα θετικά. Όπως για παράδειγμα ότι μου βρήκαν ένα θέμα με αυτοάνοσο που ίσως τελικά έπαιξε ρόλο για την επιτυχή έκβαση της προσπάθειας μου. 
Από την αλλη πλευρά εκείνοι πρέπει να πουν αυτα που πιστεύουν αλλά όπως λες κι εσυ σε μερικά πράγματα η τελική απόφαση είναι δική μας. Ποιος μπορεί να μας πει ότι τερμα, σταματάνε οι εξωσωματικές μη τυχόν και πάθεις καρκίνο? Με τι επιχειρήματα και με τι ποσοστά? Ποσες πιθανότητες παραπάνω έχω να το πάθω τωρα που έκανα 4 διεγέρσεις σε σχέση με τον εαυτό μου όπως ήταν πριν τις εξωσωματικές?  Μπορεί έτσι κι αλλιώς να πάθαινα στο μέλλον. Ποιος ξέρει τέτοιες βεβαιότητες? Και για ένα θέμα που είναι αρκετά αμφιλεγόμενο από την άποψη ότι συνέχεια εμφανίζονται μελέτες που αντικρούουν η μια την αλλη. Μέσα στην άνοιξη δημοσιεύτηκε μια μετά-ανάλυση από δεδομένα 30 ετών από όλο τον κοσμο που υποστήριζε ότι δεν παρατηρείται αυξημένη εμφάνιση καρκίνων ανάμεσα στις γυναίκες που έχουν κάνει κάποιους κύκλους εξωσωματικής.
Οποτε για να καταλήξω, οι γιατροί καλά κάνουν και μας αναφέρουν τα ενδεχόμενα ρίσκα αλλά σε ορισμένα θέματα εμείς παίρνουμε τις αποφάσεις. Φαντάσου να είχα θορυβηθεί τόσο και να τα είχα παρατήσει χωρίς να κάνω την 4η προσπάθεια. Με την 4η πέτυχα (να δουμε και που θα καταλήξει βέβαια). 
Κρατα τα θετικά και πίστεψε με θα τα δεις και θα τα νιώσεις όταν παρεις τα αποτελέσματα σου από το ενδιαφέρον που θα εισπράξεις, από το ότι θα σε παίρνουν τηλέφωνο να σου υπενθυμίζουν ποτε να επαναλάβεις εξετάσεις, τι αγωγη να παρεις σε επόμενη προσπάθεια κοκ. Ο τρόπος τους δεν έχει να κάνει με κανενα γιατρο από όσους έχεις πάει (και έχεις χρυσοπληρώσει κιόλας) ως τώρα. Δώσε λίγο χρόνο και θα το δεις κι εσυ γιατί όλες λέμε τόσα καλά για αυτό το τμήμα. Εύχομαι πραγματικά να βρεις αυτό που σε έχει δυσκολέψει τόσο και να το διορθώσετε την επόμενη φορά. ❤️


δεν αντιλέγω και ελπίζω να βγει όντος έτσι. Αλλά κρατάω τις επιφυλάξεις μου μετά από όλα ιδεί έχω κανονίσει να μιλήσω με τους γιατρούς μου και να τους ενημερώσω. Τους είχα ρωτήσει από πριν την γνώμη έχουν αλλά δεν γνώριζαν κάτι για αυτό. 
με τα λεγόμενα τις και αυτό που κατάλαβα κι εγώ και ο άντρας μου είναι ότι δεν συμφωνεί καθόλου να κάνουμε ξανά προσπάθεια με βάση το ιστορικό μου. Τώρα πως έφυγα από εκεί κι εγώ και ο άντρας μου δεν λέγετε και ακόμη πως είμαστε. Όπως έχω πει σαν γιατρό δεν θα την κρατήσω για μια επόμενη προσπάθεια αν κάνω θα κρατήσω τους δικούς μου. Και την γνώμη τις. 
 

επισης μην ξεχάσω ΔΕΝ είπα ότι δεν είναι καλή η ότι δεν έχουν επιτυχίες με τις οδηγίες τις.. και ούτε δεν θα την προτινω σε κάποια κοπέλα επειδή εμένα είπε αυτά δεν παύει να είναι καλή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες κοριτσια! Μακάρι αυτή να είναι η τυχερή φορά! 🙏

@Γιάννα 36 βάλαμε 2 βλαστοκύστες τελικά, η μια καλύτερη από την άλλη, σύμφωνα με τους εμβρυολόγους…είδωμεν! 🤗 Εσείς πως πάτε; 

Καλά αποτελέσματα!!!! Να πάνε όλα μα όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/7/2022 at 3:28 ΜΜ, ο/η hope501 είπε:

 

Κορίτσια καλημέρα! έκανα το τεστ σήμερα 10 μέρα και βγήκε θετικό!άντε Παρασκευή χοριακη... αγωνία μεγάλη! φιλακια πολλά σε όλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ζαργανα είπε:

Κορίτσια καλημέρα! έκανα το τεστ σήμερα 10 μέρα και βγήκε θετικό!άντε Παρασκευή χοριακη... αγωνία μεγάλη! φιλακια πολλά σε όλες 

Συγχαρήτηριααααα!! Μια ανέφελη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη να ευχηθώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ζαργανα είπε:

Κορίτσια καλημέρα! έκανα το τεστ σήμερα 10 μέρα και βγήκε θετικό!άντε Παρασκευή χοριακη... αγωνία μεγάλη! φιλακια πολλά σε όλες 

Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό μια τέλεια χοριακή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/7/2022 at 2:21 ΜΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Και το game boy. Μην ξεχνιόμαστε...

Τι έγινε ρε κορίτσια? Μόνο εγώ δεν έτρωγα αυτό το παγωτό?

Αγαπη που εισαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε όλες! Μόλις γύρισα από άλλο ένα ραντεβού με το γιατρο. Προς το παρόν πάμε καλά. Την επόμενη Τετάρτη 13 Ιουλίου έχω αυχενική.  Μου πρότεινε να την κάνω στον Βασίλειο Μπακουλα. Αν καμία έχει ακούσει σχόλια ας πει καμία γνώμη. Επίσης ανάλογα με τα αποτελέσματα ο γιατρός μου προτεινει nipt και όχι αμνιο. 
Δεν ξέρω έχω αγχωθεί πολύ με όλα αυτα, ξαφνικά μου έχουν ξανάρθει όλες οι φοβίες της εξωσωματικής, ότι κάτι θα βρεθεί και θα τρέχουμε….εγώ το θεωρούσα δεδομένο ότι θα κάνω αμνιο (όχι ότι το θέλω, εννοείται το φοβαμαι), φοβάμαι όμως και να μην το κάνω λόγω των προεμφυτευτικων που είχαμε κάνει και είχαν δείξει διάφορες τρισωμιες κλπ…έχω μπερδευτεί για άλλη μια φορά ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια θελω τη γνώμη σας πήγα σήμερα στο γυναικολόγο για να κάνουμε ένα προγραμμα.του είπα ότι ο ουρολογος μας είπε να κάνουμε καποιες επανσληπτικες(καλλιέργεια για μικρόβια,dfi,αντιοξειδωτικο)κ μου είπε δε χρειάζεται,μη δίνεις λεφτά τζάμπα ότι πήρε το σπέρμα πήρε. θα τα συζητήσουμε με τον εμβρυολογο και εκείνος θα κρίνει τι γονιμοποιηση να κάνει για καλύτερα αποτελέσματα.κ είμαι σε δίλημμα να τις κάνει τις εξετάσεις η οχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αγαπη που εισαι; 

Έλα Ελπιδακι μου! Μάζευα και εγω βιταμινη d και απολάμβανα τις τελευταίες ημέρες ξεγνοιασιάς.  Σημερα μπήκα στην 24η εβδομάδα οπότε αρχίζει και μετράει ο χρόνος αντίστροφα. Έχω ξεσκιστεί να τρώω και ιδιαίτερα γλυκά και την Τετάρτη θα πάω για καμπύλη σακχάρου και είμαι σίγουρη ότι με την γκαντεμιά που με δέρνει θα μου βρουν και διαβήτη κύησης. 

Γενικά ήρεμη ήμουν αλλά σήμερα με έπιασε ένα άγχος γιατί σκέφτομαι ότι αν όλα πάνε καλά,  κοντοζυγωνει ο καιρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Καλησπερα σε όλες! Μόλις γύρισα από άλλο ένα ραντεβού με το γιατρο. Προς το παρόν πάμε καλά. Την επόμενη Τετάρτη 13 Ιουλίου έχω αυχενική.  Μου πρότεινε να την κάνω στον Βασίλειο Μπακουλα. Αν καμία έχει ακούσει σχόλια ας πει καμία γνώμη. Επίσης ανάλογα με τα αποτελέσματα ο γιατρός μου προτεινει nipt και όχι αμνιο. 
Δεν ξέρω έχω αγχωθεί πολύ με όλα αυτα, ξαφνικά μου έχουν ξανάρθει όλες οι φοβίες της εξωσωματικής, ότι κάτι θα βρεθεί και θα τρέχουμε….εγώ το θεωρούσα δεδομένο ότι θα κάνω αμνιο (όχι ότι το θέλω, εννοείται το φοβαμαι), φοβάμαι όμως και να μην το κάνω λόγω των προεμφυτευτικων που είχαμε κάνει και είχαν δείξει διάφορες τρισωμιες κλπ…έχω μπερδευτεί για άλλη μια φορά ..

Μπράβο κοριτσι μου ! Πω πω πώς πέρασε ο καιρός! Τον γιατρό που αναφέρεις δεν τον έχω ακούσει, στον Παφιλη όμως που είχα πάει, μου άρεσε πολύ.

Ένα θα σου πω. Όταν έκανα την αυχενική, πήγα 5 φορές τουαλέτα. Από το άγχος μου γέμιζε συνέχεια η ουροδόχος κύστη. Ειναι απόλυτα λογικό το αγχος που έχεις, αλλά είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!

Το αν θα κάνεις αμνιοπαρακεντηση ή ακόμα και τροφοβλαστη, άσχετα από τα αποτελέσματα, εξαρτάται καθαρα από εσένα γιατί μόνο αυτά τα 2 σου δίνουν σίγουρα αποτελέσματα. 

Εγω για παράδειγμα δεν ήθελα με τίποτα και για κανένα λόγο να κάνω αμνιοπαρακεντηση γιατί ήμουν που ήμουν αγχωμένη, δεν θα το άντεχα και άλλο άγχος. Οπότε όταν βγήκαν τα αποτελέσματα της αυχενικής πολύ καλά και ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι αν θέλω να κάνω νιπτ χάρηκα πολύ. Έκανα το νιπτ το διευρυμένο και όλα καλά. 

Τωρα όμως που προέκυψε αυτό το θέμα μου είπαν οι εμβρυοιατροι να κάνω αμνιοπαρακεντηση για να σιγουρευτώ ότι δεν έχει κάποιο σύνδρομο γιατί τόσο μικρό μωρό μπορεί να έχει και κάποιο σύνδρομο γιατί συνδέεται. Βέβαια όλοι μου λένε ότι κατά 90 με 95% οφείλεται στον πλακουντα αλλά δεν μπορούν να πουν με σιγουριά.  Εγω βέβαια στην 24η εβδομάδα δεν θα κάνω αμνιοπαρακεντηση (θέλουν και 2 εβδομάδες να βγουν τα αποτελέσματα). Μόνο ο Νικολαΐδης μου είπε ότι οι γιατροί λένε μα....ες και ότι δεν χρειάζεται εφόσον έχω κάνει νιπτ και ότι είναι ξεκάθαρα λόγω πλακουντα. Αν με ρωτάς όμως, με το χέρι στην καρδιά, θα σου πω ότι το μετάνιωσα που δεν είχα κάνει αμνιοπαρακεντηση στην αρχή, αλλά εμένα μου έκατσε αυτό το θέμα.

Γενικά θα δεις τα αποτελέσματα της αυχενικής και ανάλογα θα αποφασίσεις μαζί με τον γιατρό σου. Αυτό μην σε απασχολεί προς το παρόν. Κάτσε να κάνεις την αυχενική και αποφασιζετε μετά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...