Μετάβαση σε περιεχόμενο

MΩΡΑΚΙΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022


Recommended Posts

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου! Πολυ λυπαμαι που δεν εισαι καλα!😰

 

Δεν ξερω αν ειχες διαβασει νεα μου αλλα και  εγω εχω βγει οριακα με διαβητη και ειμαι  σε διατα οχι παρα πολυ αυστηρη αλλα σιγουρα εχω περιορισει πολυ υδαταμθρακες, τρυπιεμαι για να τσεκαρω κλπ Παρα πολυ κουραστικο και αισθανομαι αυρο το αισθημα της πεινας που ειναι πολυ ασχημο...Απαλευτο. Δηλαδη μεσα στ;α αλλα αγχη να ναι και  αυτο.

Διαβασα παραπανω καπου οτι σου βγηκε το νηστειας αυξημενο, πολυ βασικη ερωτηση¨ειναι ποσες ωρες δεν ειχες φαει πριν τη μετρηση??? Να ξερεις οτι θελει 10-12 ωρες νηστειας! Φοβαμαι μην εχεις βγει διαβητικη ενω δεν εισαι. Εγω εχω παρει και 12 κιλα και εχει συμβαλει εσυ εχεις παρει κιλα?

Αυτο που λες για μωρο να μην κινειται πολυ ασε το εχψ παθει κι εγω 2-3 φορες τελευταιο διαστημα και εχω τρομαξει πολυ, μια φοραπηγα στο γυναικολογο... Αλλα δεν μπορω ναπηγαινω και καθε λιγο.. Μου κανει ανα εβδομαδα παντα 2 μερες ησυχες και μετα πιο ζψηρες.. Εσενα τι σου ειπε την Κυριακη ο γιατρις για αυτο το θεμα??

 

Περαστικα γιαολα!!

Καλησπερα κοριτσι μου! Σε ευχαριστω πολυ! Υπομονη και κουραγιο και σε σενα! 😊

Ναι, τα διαβασα τα νεα σου απλα δεν προλαβαινω παντα να γραφω με τις μικρες, την δουλεια και ολα αυτα της εγκυμοσυνης. Λυπαμαι που ταλαιπωρεισαι και εσυ.. Ειναι αυτο που λες, κουραστικο πολυ, καθε μερα να σκεφτεσαι τι θα φας πχ και να μετριεσαι συνεχεια.. Εγω πηρα 10.5 μεχρι τωρα αλλα ξεκινησα απο φυσιολογικα και δεν θεωρω οτι ειναι παρα πολλα, ουτε τα 12 για σενα. Εκτος και αν ειχες πολλα παραπανω πριν την εγκυμοσυνη. Στην πρωτη μου ειχα παρει συνολικα 16 και δεν εκανα διαβητη, στη δευτερη 19 και δεν εκανα καν καμπυλη λογω κοβιντ.

Δεν ξερω αν ειδες τι μου εγραψε μια κοπελα πιο πανω, της ειχε πει ο ενδοκρινολογος της πως αν ξυπναει συνεχεια, το νηστειας θα ειναι ανεβασμενο. Προβληματιστηκα παρα πολυ η αληθεια, μην δεν εχω τελικα και με ταλαιπωρουν αδικα. Δυστυχως εδω περα απο μια νοσοκομα και μια διαιτολογο, δεν μπορω να δω καποιον αλλο. Περνανε 12 ωρες απο το βραδινο μεχρι νε μετρηθω το πρωι, αλλα ξυπναω 5-6 φορες σιγουρα μεσα στη νυχτα, ανα μια μιαμιση ωρα. Εφιαλτικο μου ειναι, περιμενω απλα να γεννησω μπας και ηρεμησω λιγο.. Εχει 4 χρονια να κοιμηθω εστω 5-6 ωρες συνεχομενα..

Οσο για το μωρο, σε καταλαβαινω,και μενα τα ιδια μου κανει. Ο γιατρος μου ειπε πως δεν ειναι κακο να μειωνονται καπως οι κινησεις, φτανει να το νοιωθουμε σε μια ωρα 6-8 φορες. Μου ειπε, οταν κανει ηρεμες μερες, να ξαπλωνωτο βραδυ αφου εχω πιει παγωμενο νερο ( τα παγωμενα το βοηθανε) και να μετραω κινησεις, χτυπηματακια, κλωτσιες, οτι κανει τελοσπαντων για μια ωρα. Αμα ειναι γυρω στα 6-8, τοτε ολα οκ. Και οτι ειναι φυδιολογικο να εχουν πιο εντονες μερες, και μετα πιο ηρεμες γιατι κουραζονται, το κανουν αυτο καποια μωρα!

Αντε, λιγο μας εμεινε, ετσι θελω να το σκεφτομαι και θα ηρεμησουμε μετα! Ευχομαι ολα να σου πηγαινουν καλα και κανε λιγη υπομονη ακομα! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Κορίτσια σε ποια εβδομάδα θα κάνετε ντομπλερ ..εγώ είμαι 28 και 3 και στον απλό υπέρηχο έβγαζε το μωρό 1160 ..εσάς ??? 

 

Εγω θα παω την επομενη Τεταρτη κοριτσθ μου για υπερηχο, θα ειμαι 29 εβδομαδες. Και θα σου πω. 

Την τευταια φορα, στις 24&1 ηταν 712 γραμμαρια. Μια χαρα μου φενεται το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Έτσι και εγώ μόνη μου τελειως ήμουν … δεν την πάλευα.,, δεν είχα καλή εγκυμοσύνη και ήμουν συνέχεια ξαπλωμένη ο άντρας μου δουλεύε παρά πολύ και δεν τον έβλεπα σχεδόν καθόλου.α θες δεν θες εκεί είναι το μυαλό σου.,, δεν δοκίμασα ζελέ γιατί γενικά δεν μ αρέσει.,, αλλά μια μέρα έφαγα κρουασάν Φουρνου και δεν μ ανέβασε.., απλά επειδή ήμουν φοβητσιάρα δεν ήθελα να τρώω.., ψωμί ολικής; Να κοιτάξεις κάποιο με προζύμι μέσα … εγω έπαιρνα από λιντλ ολικής με προζύμι και το έκοβα φέτες . Ήταν πολύ λεπτές εννοείται σε σχέση με αυτό που θα ήθελα να φάω αλλά οκ κάτι ήταν και αυτό.,, εμένα οι ρυζογκοφρετες μ ανέβαζαν στο θεό.,, άσε … κάλε τι να πειράζει.,, για να το κανείς πάει να πει ότι το χρειάζεσαι,,, λοιπόν εγω κάθε μέρα ξυπνούσα στις 6 έτρωγα για να πάρω βιταμίνες κλπ και ξανά κοιμόμουν το πιστεύεις και ο μικρός μου έτσι;;  Αυτό το πρόγραμμα έχει..  😂

 

Δοκίμασε να έχεις μαγειρέψει τα μακαρόνια από την προηγούμενη μέρα… δεν θα σε ανεβάζουν καθολου(λογικά)  

καλα κάνετε κορίτσια που και που καμία παρασπονδία δεν κάνει κακό αρκεί να μην είναι σε καθημερινή βάση …. 
κορίτσι μου ξέρεις τι μου είχε πει π ενδοκρινολόγος που με παρακαλοθπυσε;αν δεν έχεις κοιμηθεί καλά το βράδυ και ξυπνούσε σ συνέχεια μην μετράς το νηστείας .., θα είναι πολύ ανεβασμένο και όσες φορές το δοκίμασα επιβεβαιώθηκε.  

Λες να έχουμε να με ξυπνάει από τις 5 ??? Εγώ δεν έχω κάποιο θέμα για να είμαι ξάπλα ..έχω αλλά θέματα εγκυμοσύνης και προστέθηκε και αυτό ..μακάρι να δούλευα σε γραφείο αλλά είμαι επαγγελματίας μαγειρρησα με ορθοστασία 12-13 ώρες βαρύ και ζεστή οπότε κάθομαι σπίτι ...και εκεί είναι το μυαλό ανάγκαστηκα ...

Δοκίμασα ζεας , ολικής και ντάκο και με ανέβασε και δεν τρώω τέτοια ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Εμενα στις 27  εβδομαδες +4 μερες ηταν 1100 μου ειπε οτι ειναι λιγο πανω απο μεσο ορο και ισως οφειλεται και αυτη η διαραραχη με σακχαρο... 

Εμένα ακριβώς 28 μου είπε ότι είναι στα φυσιολογικά το μωρό και δεν έχει επηρεαστεί ..εδώ να πάρω εγώ δεν ήμουν οριακά στο διαβήτη ..έχω διαβήτη κύησης σκέψου κάνω την εξέταση βγαίνουν τα αποτελέσματα και σε 2 λεπτά περνει η γιατρός και μου λέει έφυγες σε διαβητολογο πας για ινσουλίνη έχεις διαβήτη κύησης ..πήγα και μου έδωσε διατροφή να δούμε αν θα στρώσει μετράω 4 φορές την ημέρα κάνω αυτή διάτρηση ...καθόλου ψωμί τίποτα ..ότι έχει να κάνει με αλεύρι τίποτα ...μου έδωσε πρόγραμμα ..πολλα αυγά κρέας ψάρι σαλάτα ..και γιαούρτι ..μόνο αυτά ..από γλυκά κάνω ζελέ λάιτ δεν ανεβάζω με τον ζελέ ..εδώ να σου  μην σε περνει από κάτω συμβαίνουν αυτά ..όλα μέσα στην ζωή είναι...εγώ είμαι 25 και εκτός από το ζάχαρο κάνω κάθε μέρα αντιπικτικες και περνώ και άλλα φάρμακα ..αλλά δόξα το θεό όλα καλά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nat20 είπε:

Εγω θα παω την επομενη Τεταρτη κοριτσθ μου για υπερηχο, θα ειμαι 29 εβδομαδες. Και θα σου πω. 

Την τευταια φορα, στις 24&1 ηταν 712 γραμμαρια. Μια χαρα μου φενεται το μωρακι σου!

Ναι καλά είμαι και εγώ..έτσι μου είπε  η γιατρός ..αν και αυτός που με έκανε β επιπέδου μας είπε ότι το μωρό μας θα είναι πετιτ όπως εγώ ...γιατί και εγώ γεννήθηκα 2600 και λέει και αυτός κάπου εκεί ..να μας πεις τα νέα σου όταν πας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/9/2022 at 12:32 ΠΜ, ο/η Kleo1997 είπε:

Και εγώ έχω διαβήτη κύησης η καμπύλη ήταν χάλια είμαι σε διατροφη χωρίς υδατάνθρακες ..πεινάω όλη την ώρα .. εύχομαι περαστικά και πολύ δύναμη ♥️

 

στις On 31/8/2022 at 4:54 ΜΜ, ο/η Nat20 είπε:

Καλησπερα!

Εγω δε θα το ελεγα οτι ειμαι καλα. Διεγνωστηκα με διαβητη κυησης την προηγουμενη εβδομαδα, στις 28 εβδομαδες. Μετριεμαι και ειμαι σε διαιτα, δυσκολο για μενα γιατι δεν μπορω να κοψω τελειως τους υδατανθρακες. Επισης, εχω ουρολοιμωξη και παιρνω αντιβιωση, και αμυγδαλυτιδα και δεν παιρνω τιποτα γιατι ποσα να παρω. Την κυριακη πηγα στο νοσοκομειο γιατι δεν ενοιωθα πολυ το μωρο απο το σαββατο. Και μου λεει ο γιατρος, ολα τα επαθες, το μονο που εμεινε τωρα ειναι να γεννησω. 

Οποτε, κανω υπομονη. Κουραγιο σε ολες μας!

Εσυ ολα καλα? 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσι μοθ επειδη εγραψες οτι εισαι χωρις υδαντανθρακες και προσφατα το συζητησα με ενδοκρινολογο εννοεις χωρις καθολου η περιορισμενους απλα?

Κορίτσια καλησπέρα.. εγώ δεν έχω κάνει ακόμα καμπυλη, αλλά επειδή έχω κληρονομικοτητα, την φοβάμαι.. μέχρι στιγμής είμαι πολύ καλά στις μετρήσεις. Εσείς γενικά πριν κάνετε την καμπυλη, τρώγατε αρκετά γλυκά στην εγκυμοσύνη? Ή  πολύ μεγάλες ποσότητες υδατάνθρακων? Είχατε κληρονομικοτητα? Ρωτάω μήπως είναι κάτι που μπορώ να προσέξω για να προλάβω τον διαβήτη... προσπαθώ να μην τρώω πολλά γλυκά, αλλα δεν μπορώ και να τα κόψω μαχαίρι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Εμένα ακριβώς 28 μου είπε ότι είναι στα φυσιολογικά το μωρό και δεν έχει επηρεαστεί ..εδώ να πάρω εγώ δεν ήμουν οριακά στο διαβήτη ..έχω διαβήτη κύησης σκέψου κάνω την εξέταση βγαίνουν τα αποτελέσματα και σε 2 λεπτά περνει η γιατρός και μου λέει έφυγες σε διαβητολογο πας για ινσουλίνη έχεις διαβήτη κύησης ..πήγα και μου έδωσε διατροφή να δούμε αν θα στρώσει μετράω 4 φορές την ημέρα κάνω αυτή διάτρηση ...καθόλου ψωμί τίποτα ..ότι έχει να κάνει με αλεύρι τίποτα ...μου έδωσε πρόγραμμα ..πολλα αυγά κρέας ψάρι σαλάτα ..και γιαούρτι ..μόνο αυτά ..από γλυκά κάνω ζελέ λάιτ δεν ανεβάζω με τον ζελέ ..εδώ να σου  μην σε περνει από κάτω συμβαίνουν αυτά ..όλα μέσα στην ζωή είναι...εγώ είμαι 25 και εκτός από το ζάχαρο κάνω κάθε μέρα αντιπικτικες και περνώ και άλλα φάρμακα ..αλλά δόξα το θεό όλα καλά.  

Ενταξει κοριτσι μου σε ρωτησα γιατι με βαση αυτα που μου ειπαν εμενα, οι εγκυες ακομα και με διαβητη κυησης επιβαλλεται λογω αναπτυξης μωρου να τρωμε και καποια  ποσοτητα υδατανθρακων σε καθε γευμα αλλα πολυ περιορισμενη (ισως τρως κι εσυ πχ φρουτα η κατι αλλοκαι ). Βεβαιως δεν γνωριζω σε βαθος το θεμα και ειδικα το δικο σου που ειναι πιο ανεβασμενο σιγουρα θα ειναι πθι περιορισμενα τα πραγματα απλα σου αναφερω αυτην τηνπληροφορια..Αλλα οπως ειπες εχεις παει σε ειδικο διαβητολογο οποτε φανταζομαι θα σου ειπε οτι χρειαζεται για περιπτωση. Καλη επιτυχια! Ποτε εχεις ΠΗΤ? εγω 18/11

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

 

 

Κορίτσια καλησπέρα.. εγώ δεν έχω κάνει ακόμα καμπυλη, αλλά επειδή έχω κληρονομικοτητα, την φοβάμαι.. μέχρι στιγμής είμαι πολύ καλά στις μετρήσεις. Εσείς γενικά πριν κάνετε την καμπυλη, τρώγατε αρκετά γλυκά στην εγκυμοσύνη? Ή  πολύ μεγάλες ποσότητες υδατάνθρακων? Είχατε κληρονομικοτητα? Ρωτάω μήπως είναι κάτι που μπορώ να προσέξω για να προλάβω τον διαβήτη... προσπαθώ να μην τρώω πολλά γλυκά, αλλα δεν μπορώ και να τα κόψω μαχαίρι..

Καλημερα κοριτσι μου! Εγωειμαι οριακακαι εχω μπει δε διατροφη οποτε θα σου πω με βαση τα δικα μου που ομως ειναι πολυ προσφατα και δεν γνωριζω πως θα εξελιχθουν πραγματα κλπ. 

Εμενα τα γλυκα μου τα εκοψαν τελειως... Μου προτειναν μονο ζελε που δεν μαρεσει αρα δεν το τρωω.  Το πολυ σημαντικο ειναι να μην τρως μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακων και οταν τρως να τις τρως συνδυαστικα με πρωτεινη πχ κρεας και σαλατα . Πχ αν εχεις κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες, θα φας περισσοτερο κοτοπουλο σαλατα και καποιες πατατες αλλα οχι το περισσοτερο να ειναι πατατες και τα αλλα δυο το λιγοτερο. Η πχ μην φας 2 φετες ψωμι μαζι φα; μια. Πολυ σημαντικο ειναι τα μικρα και συχνα γετματα πχ καθε 3 ωρες για να διατηρειται το σαχαρο σε σταθερα επιπεδα, και οχι τεραστια γευματα ξαφνικα ενω εχεις μεινει νηστικη πολλες ωρες. Τελος για ρυθμιση σακχαρου καλο ειναι να κανεις καποιο περπατημα - φυσικα μονο εαν δεν απαγορευεται στην εγκυμοσυνη σου ομως. Και τελος να μην παρεις πολλα κιλα. Αυτα εχω καταλαβει εγω τιςτελευταιες 2 εβδομαδες και αν γυρνουσα το χρονο πισω θα ειχα εφαρμοσει ολα αυτα με ισορροπια απτην αρχη χωρις στερησεις αλλα ουτε υπερβολες,,

Εγω δεν ειχα καμια κληρονομικοτητα, θεωρω οτι την πατησα γιατι πηρα πολλα κιλα 12 (τα ειχα παρει ηδη μεχρι την 24η εβδομαδα τωρα εχω μεινει σταθερη). Επισης ενω δεν ετρωγα πολυ,  ετρωγα μεγαλες πσοοτητες υδαντανθρακες πχ ενα πολυ μεγαλο πιατο μακαρονια σκετο χωρις σαλατα και κρεας.  Αν φας σκετα μακαρονια τρως πολλα για να χορτασεις! Και το ιδιο το βραδυ. Η πολυ μεγαλες ποσοτητες βρωμης.. Τωρα με μετρημενα μακαρονια ειμαι125 οποτε πριν που ετρωγα 3πλασια ποσοτητα νομιζω θα ξεφευγα παρα πολυ...

Σε ποια εβδομαδα εισαι τωρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

 

 

Κορίτσια καλησπέρα.. εγώ δεν έχω κάνει ακόμα καμπυλη, αλλά επειδή έχω κληρονομικοτητα, την φοβάμαι.. μέχρι στιγμής είμαι πολύ καλά στις μετρήσεις. Εσείς γενικά πριν κάνετε την καμπυλη, τρώγατε αρκετά γλυκά στην εγκυμοσύνη? Ή  πολύ μεγάλες ποσότητες υδατάνθρακων? Είχατε κληρονομικοτητα? Ρωτάω μήπως είναι κάτι που μπορώ να προσέξω για να προλάβω τον διαβήτη... προσπαθώ να μην τρώω πολλά γλυκά, αλλα δεν μπορώ και να τα κόψω μαχαίρι..

Καλημέρα καλημέρα δεν θα πω ψέματα έτρωγα αρκετά ..οπότε μπορεί να οφείλεται σε αυτό ..η διαβητολογος μου είπε ότι μπορεί να υπάρχει κληρονομικότητα η να το απέκτησα κάποια στιγμή μέσα στην ζωή μου ....εγώ και πριν την εγκυμοσύνη ήταν ανεβασμένο αλλά δεν το έδινα σημασία γιατί έλεγα μικρή είμαι ..δεν θα κάτσω να ασχοληθώ ..και εκεί την πάτησα ..εύχομαι καλή επιτυχία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Ενταξει κοριτσι μου σε ρωτησα γιατι με βαση αυτα που μου ειπαν εμενα, οι εγκυες ακομα και με διαβητη κυησης επιβαλλεται λογω αναπτυξης μωρου να τρωμε και καποια  ποσοτητα υδατανθρακων σε καθε γευμα αλλα πολυ περιορισμενη (ισως τρως κι εσυ πχ φρουτα η κατι αλλοκαι ). Βεβαιως δεν γνωριζω σε βαθος το θεμα και ειδικα το δικο σου που ειναι πιο ανεβασμενο σιγουρα θα ειναι πθι περιορισμενα τα πραγματα απλα σου αναφερω αυτην τηνπληροφορια..Αλλα οπως ειπες εχεις παει σε ειδικο διαβητολογο οποτε φανταζομαι θα σου ειπε οτι χρειαζεται για περιπτωση. Καλη επιτυχια! Ποτε εχεις ΠΗΤ? εγω 18/11

Καλημέρα σίγουρα έχει και καποιουε κρυμμένους υδατάνθρακες ..για την ώρα έχω αυτό το πρόγραμμα ..θα μου το αλλάζει κάθε δύο βδομάδες ..προσπαθώ να αποφύγω την ινσουλίνη . Και μου τα έκοψαν όλα ..έχω πάει σε ειδικό διαβητολογο κύησης ..21/11 έχω Πητ .άντε άντε να περάσει ο καιρός να τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

 

 

Κορίτσια καλησπέρα.. εγώ δεν έχω κάνει ακόμα καμπυλη, αλλά επειδή έχω κληρονομικοτητα, την φοβάμαι.. μέχρι στιγμής είμαι πολύ καλά στις μετρήσεις. Εσείς γενικά πριν κάνετε την καμπυλη, τρώγατε αρκετά γλυκά στην εγκυμοσύνη? Ή  πολύ μεγάλες ποσότητες υδατάνθρακων? Είχατε κληρονομικοτητα? Ρωτάω μήπως είναι κάτι που μπορώ να προσέξω για να προλάβω τον διαβήτη... προσπαθώ να μην τρώω πολλά γλυκά, αλλα δεν μπορώ και να τα κόψω μαχαίρι..

Καλημερα κοριτσι μου!

Εμενα ειναι η τριτη μου εγκυμοσυνη, στην πρωτη δεν ειχα και ετρωγα περισσοτερα γλυκα και υδατανθρακες και καποια αναψυκτικα (πριν 5 χρονια). Στη δευτερη δεν γνωριζω γιατι δεν εκανα καν καμπυλη λογω λοκνταουν. Τωρα εχω αλλα ειναι μονο το νηστειας το προβλημα μου εμενα, ολα τα αλλα ειναι οκ. Κληρονομικοτητα εχω αλλα απο θειους πχ, οχι γονεις/αδερφια.

Σε αυτη την εγκυμοσυνη ετρωγα και τα γλυκακια μου αλλα με μετρο. Οχι κατι ιδιαιτερο. Αναψυκτικα, χυμους τιποτα. Αυτο που δεν εκανα και ειναι λαθος, ειναι μικρα και συχνα γευματα. Λογω προγραμματος περνουσαν πολλες ωρες να φαω με αποτελεσμα να τρωω σχετικα μεγαλες μεριδες. 

Πιστευω οτι δεν εχει να κανει αν τρως λιγα γλυκα. Ολα με μετρο. Απλα να τρως συχνα σχετικα φαγητο.

Αυτα απο την εμπειρια μου! Να σου πανε ολα καλα και καλα αποτελεσματα να εχεις! Να μας ενημερωσεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχετε αγορασει πραγματα για μωρο? Εγωαπ οφοβο μου τιποτα αλλα νομιζω θα τα αγορασω ολα αυτην την εβδομαδα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια εχετε αγορασει πραγματα για μωρο? Εγωαπ οφοβο μου τιποτα αλλα νομιζω θα τα αγορασω ολα αυτην την εβδομαδα!!

Εγώ πήγα φωλιά και μωρομαντιλα και φορμακια ..φοβάμαι και εγώ , αλλά ζηλεύω όσες βλέπω ότι μέχρι και δωμάτιο κάνανε και εγώ ακόμα τίποτα λόγω φόβου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Kleo1997 είπε:

Εγώ πήγα φωλιά και μωρομαντιλα και φορμακια ..φοβάμαι και εγώ , αλλά ζηλεύω όσες βλέπω ότι μέχρι και δωμάτιο κάνανε και εγώ ακόμα τίποτα λόγω φόβου 

εγω πηρ ανα ρωτησω  τωρα για μια κουνια και μου ειπαν θελει 30 μερες! Επαθα σοκ νομιζα σε 5 μερες θα τα εχω ολα, οποτε καλο ειναι να ξεκινησουμε νομιζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

εγω πηρ ανα ρωτησω  τωρα για μια κουνια και μου ειπαν θελει 30 μερες! Επαθα σοκ νομιζα σε 5 μερες θα τα εχω ολα, οποτε καλο ειναι να ξεκινησουμε νομιζω!

Αγαπημένη έπεσα πάνω στο μνμ σου. Μην πανικοβάλλεσαι... Στην αρχή δεν χρειάζεται καν η κούνια. Πάρε ένα λίκνο που είναι πολύ πιο οικονομικο, να μπει δίπλα στο κρεβάτι σας κ εκεί θα περάσει γύρω στους 6 μήνες! Για κούνια κ δωμάτιο έχεις καιρό... Περνάει πολύς καιρός για να κοιμηθεί το μωρό χωρίς εσένα ειδικά αν θηλάζεις! Για καρότσι δες... Τπτ δεν είναι ετοιμοπαραδοτο εμάς έκανε τότε σχεδόν 2 μήνες αλλά είχαμε λοκ ντάουν. Παρόλα αυτά είναι σίγουρη ότι κ τώρα δύσκολα βρίσκεις ότι θες άμεσα. Αυτό είναι το βασικό κ δες κ για μάρσιπο αν σου αρέσει η ιδέα, για μένα ήταν σωτήριος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς παραγγείλουμε καροτσι και,κάθισμα αυτοκινήτου κούνια και συρτάρια και μπανακι ,έχω πάρει και μερικά φορμακια και μερικά απορρυπαντικα και σαπούνια. Θέλω να πάρω και άλλα πολλά όπως και να βάψουμε το δωμάτιο και να αρχίσουμε να το φτιάχνουμε αλλά και γω φοβάμαι πολύ. Αυτά που πήραμε τα πήραμε την προηγούμενη βδομάδα και θέλουν ένα μήνα για να έρθουν λόγω του καροτσιου και της κουνιας που δεν τα είχαν ετοιμοπαραδοτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

εγω πηρ ανα ρωτησω  τωρα για μια κουνια και μου ειπαν θελει 30 μερες! Επαθα σοκ νομιζα σε 5 μερες θα τα εχω ολα, οποτε καλο ειναι να ξεκινησουμε νομιζω!

Ναι ναι ξέρω χρειάζεται μέρες...εγώ θα πάρω λίκνο για αρχή και μετά αν μετακομίσουμε βλέπουμε το σπίτι μας είναι πολύ μικρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια εχετε αγορασει πραγματα για μωρο? Εγωαπ οφοβο μου τιποτα αλλα νομιζω θα τα αγορασω ολα αυτην την εβδομαδα!!

Εγω κοριτσι μου καροτσι εχω απο τις μικρες 3 σε 1, οπως και αλλαξιερα και συρταριερα. Πηρα μονο λικνο καινουριο για να το εχω διπλα μου, κουνια για μετα ειναι νωρις ακομα. Στο λικνο μπορεις να το εχεις μεχρι 9 μηνες, αυτο που πηρα εγω οποτε θα εχεις χρονο μετα να παρεις. 

Το καροτσι παρηγγειλε απο τωρα που κανει καιρο να ερθει, και μενσ θυμαμαι εκανε 2 μηνες να μου το παραδωσουν και ηταν προ κοβιντ. 

Φορμακια, κουβερτες, και γενικα ρουχα πηρα γιατι ειναι αγορακι τωρα. Σεντονακια και πανες μου εμεινε να παρω και λεω να τα παρω αυτο τον μηνα να τελειωνω. Μωρομαντηλα και ειδη περιποιησης εχω παρει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλα κι εγω κοριτςι μου ταδυο θεματα που μ ανησυχουν γενικα ειναι η διαχειριση του σακχαρου και οτι καποιες μερες δεν ακουω πολυ το μωρο , με αυτο το πραγμα τρελαινομαι.. εχω παει 2 φορες γιατρο και δεν εχει βρει κατι.. και δνε ξερω τι αλ/λο να κανω

Εσυ πωσ εισαι? Ποτε  ειναι το ντοπλερ?

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν τον καταλαβαίνω κ εγώ να κουνιέται αγχώνομαι, αλλά συνήθως δεν κάνει πάνω από 3 ώρες χωρίς να κουνιέται, κ πλέον τον καταλαβαίνω και τη νύχτα! Αλλά αυτό σίγουρα έχει να κάνει με το ότι είμαι συνέχεια όλη την ώρα στο κρεβάτι, 2 μήνες τώρα!! Αν κινουμουν πήγαινα στη δουλειά ή έστω έκανα καμία δουλειά στο σπίτι δεν θα τον καταλαβαινα τόσο πολύ φαντάζομαι!

Σήμερα πήγα στον γιατρό. Είμαι 29+1 (βέβαια οι μετρήσεις τον βγάζουν 28+5,αλλά το ξέρω αυτό έτσι κ αλλιώς γιατί ο κύκλος μ ήταν 30 με 31 μέρες κ όχι 28! Είναι 1250 γραμμάρια. Doppler μου έδωσε να κάνω από 23 Σεπτεμβρίου έως 7 Οκτωβρίου,  θα κλείσω από Δευτέρα που γυρνάει η υπερηχογραφιστρια μου. 

Πάντως πρέπει να το πω γιατί το νιώθω τόσο έντονα! Περάσαμε τόσους μήνες συζητώντας και να μοιραζόμαστε τα άγχη κ τις αγωνίες μας και έτσι κάπως τα μετριαζαμε. Είμαστε εντελώς άγνωστες μεταξύ μας, αλλά πραγματικά μπορούσαμε να νιώσουμε η μία την άλλη τόσο όσο δεν μπορούσαν ούτε οι οικογένειες μας, γιατί απλά είναι τόσο σημαντικό να περνάς τα ίδια με κάποιους άνθρωπους! Είναι πολύ συγκινητικό όλο αυτό! Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας. Ο θεός να σας έχει καλά. Με το καλό να κρατήσουμε τα παιδιά μας. Και δεν έμεινε πολύ, ακόμα κ αν φαντάζει πολύ, δεν είναι. @skorpina78 έχεις καιρό να γράψεις. Ελπίζω να είναι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια εχετε αγορασει πραγματα για μωρο? Εγωαπ οφοβο μου τιποτα αλλα νομιζω θα τα αγορασω ολα αυτην την εβδομαδα!!

Και εγώ από τον φόβο μου πηρα μόνο δύο πιπιλες (τις οποίες μπορεί να μη χρειαστώ  κιολας) που μου αρέσουν πολύ 🤣🤣🤣. Είναι όντως πολύ κρίμα που δεν τολμάμε να κάνουμε τα ψώνια που θέλουμε με μεράκι! 

Πάντως όπως λέτε όλες, άμεσα θέλω να παραγγείλω καρότσι 3 σε 1, με port bebe όπου θα κοιμάται τους πρώτους μήνες, οπότε κούνιες κλπ θα ψάξω μετά από καιρό. Το καρότσι όντως μπορεί να κάνει κ 2 μήνες,  οπότε νομίζω είναι η κατάλληλη ώρα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/9/2022 at 8:22 ΠΜ, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημερα κοριτσι μου! Εγωειμαι οριακακαι εχω μπει δε διατροφη οποτε θα σου πω με βαση τα δικα μου που ομως ειναι πολυ προσφατα και δεν γνωριζω πως θα εξελιχθουν πραγματα κλπ. 

Εμενα τα γλυκα μου τα εκοψαν τελειως... Μου προτειναν μονο ζελε που δεν μαρεσει αρα δεν το τρωω.  Το πολυ σημαντικο ειναι να μην τρως μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακων και οταν τρως να τις τρως συνδυαστικα με πρωτεινη πχ κρεας και σαλατα . Πχ αν εχεις κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες, θα φας περισσοτερο κοτοπουλο σαλατα και καποιες πατατες αλλα οχι το περισσοτερο να ειναι πατατες και τα αλλα δυο το λιγοτερο. Η πχ μην φας 2 φετες ψωμι μαζι φα; μια. Πολυ σημαντικο ειναι τα μικρα και συχνα γετματα πχ καθε 3 ωρες για να διατηρειται το σαχαρο σε σταθερα επιπεδα, και οχι τεραστια γευματα ξαφνικα ενω εχεις μεινει νηστικη πολλες ωρες. Τελος για ρυθμιση σακχαρου καλο ειναι να κανεις καποιο περπατημα - φυσικα μονο εαν δεν απαγορευεται στην εγκυμοσυνη σου ομως. Και τελος να μην παρεις πολλα κιλα. Αυτα εχω καταλαβει εγω τιςτελευταιες 2 εβδομαδες και αν γυρνουσα το χρονο πισω θα ειχα εφαρμοσει ολα αυτα με ισορροπια απτην αρχη χωρις στερησεις αλλα ουτε υπερβολες,,

Εγω δεν ειχα καμια κληρονομικοτητα, θεωρω οτι την πατησα γιατι πηρα πολλα κιλα 12 (τα ειχα παρει ηδη μεχρι την 24η εβδομαδα τωρα εχω μεινει σταθερη). Επισης ενω δεν ετρωγα πολυ,  ετρωγα μεγαλες πσοοτητες υδαντανθρακες πχ ενα πολυ μεγαλο πιατο μακαρονια σκετο χωρις σαλατα και κρεας.  Αν φας σκετα μακαρονια τρως πολλα για να χορτασεις! Και το ιδιο το βραδυ. Η πολυ μεγαλες ποσοτητες βρωμης.. Τωρα με μετρημενα μακαρονια ειμαι125 οποτε πριν που ετρωγα 3πλασια ποσοτητα νομιζω θα ξεφευγα παρα πολυ...

Σε ποια εβδομαδα εισαι τωρα?

 

στις On 2/9/2022 at 10:11 ΠΜ, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλημέρα καλημέρα δεν θα πω ψέματα έτρωγα αρκετά ..οπότε μπορεί να οφείλεται σε αυτό ..η διαβητολογος μου είπε ότι μπορεί να υπάρχει κληρονομικότητα η να το απέκτησα κάποια στιγμή μέσα στην ζωή μου ....εγώ και πριν την εγκυμοσύνη ήταν ανεβασμένο αλλά δεν το έδινα σημασία γιατί έλεγα μικρή είμαι ..δεν θα κάτσω να ασχοληθώ ..και εκεί την πάτησα ..εύχομαι καλή επιτυχία 

 

στις On 2/9/2022 at 11:05 ΠΜ, ο/η Nat20 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου!

Εμενα ειναι η τριτη μου εγκυμοσυνη, στην πρωτη δεν ειχα και ετρωγα περισσοτερα γλυκα και υδατανθρακες και καποια αναψυκτικα (πριν 5 χρονια). Στη δευτερη δεν γνωριζω γιατι δεν εκανα καν καμπυλη λογω λοκνταουν. Τωρα εχω αλλα ειναι μονο το νηστειας το προβλημα μου εμενα, ολα τα αλλα ειναι οκ. Κληρονομικοτητα εχω αλλα απο θειους πχ, οχι γονεις/αδερφια.

Σε αυτη την εγκυμοσυνη ετρωγα και τα γλυκακια μου αλλα με μετρο. Οχι κατι ιδιαιτερο. Αναψυκτικα, χυμους τιποτα. Αυτο που δεν εκανα και ειναι λαθος, ειναι μικρα και συχνα γευματα. Λογω προγραμματος περνουσαν πολλες ωρες να φαω με αποτελεσμα να τρωω σχετικα μεγαλες μεριδες. 

Πιστευω οτι δεν εχει να κανει αν τρως λιγα γλυκα. Ολα με μετρο. Απλα να τρως συχνα σχετικα φαγητο.

Αυτα απο την εμπειρια μου! Να σου πανε ολα καλα και καλα αποτελεσματα να εχεις! Να μας ενημερωσεις!

 

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Εγώ είμαι στην 16η ακόμα.. έχω καιρό, απλά όσο μπορώ προσέχω για να μην αποκτήσω πρόβλημα.. βέβαια πάντα έτρωγα γλυκά, οπότε και τώρα τρώω 1 ή 2 φορές την εβδομάδα. Δεν ξέρω κατά πόσο κάνει κακό! Έχω πάρει και μετρητή, και μέχρι στιγμής δουλεύει καλά το σύστημα! Αλλά βρε κορίτσια πόσα να στερηθείς πια! Προσέχεις το ένα, προσέχεις το άλλο, δεν κάνει να τρώμε το ένα, το άλλο.. 

Έχει κάνει κάποια κοπέλα την καμπυλη στην βιοιατρικη? Διάβαζα ότι υπάρχει μια γλυκόζη με γεύση λεμόνι που πίνεται πιο εύκολα και θα ψάξω που μπορώ να την βρω για να μην με ανακατέψει η κλασική.. έχουμε κι αυτό το πρόβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/9/2022 at 2:02 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Αγαπημένη έπεσα πάνω στο μνμ σου. Μην πανικοβάλλεσαι... Στην αρχή δεν χρειάζεται καν η κούνια. Πάρε ένα λίκνο που είναι πολύ πιο οικονομικο, να μπει δίπλα στο κρεβάτι σας κ εκεί θα περάσει γύρω στους 6 μήνες! Για κούνια κ δωμάτιο έχεις καιρό... Περνάει πολύς καιρός για να κοιμηθεί το μωρό χωρίς εσένα ειδικά αν θηλάζεις! Για καρότσι δες... Τπτ δεν είναι ετοιμοπαραδοτο εμάς έκανε τότε σχεδόν 2 μήνες αλλά είχαμε λοκ ντάουν. Παρόλα αυτά είναι σίγουρη ότι κ τώρα δύσκολα βρίσκεις ότι θες άμεσα. Αυτό είναι το βασικό κ δες κ για μάρσιπο αν σου αρέσει η ιδέα, για μένα ήταν σωτήριος!

Αγαπημενομου κοριτσι ευχαριστω παρα πολυ για συμβουλες, για διαφορους λογους πουδενμπορω να εξηγησω εδωθα πρεπει να τα αγορασω απο τωρα καικουνια. Με το καροτσι τα εχω δει ολα, δεν ξερω καθολου τι να παρω, εχει παραπολλες μαρκες, ελαφριαβαρια κλπ Πολυ μπερδεμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/9/2022 at 5:56 ΜΜ, ο/η anthi_89 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν τον καταλαβαίνω κ εγώ να κουνιέται αγχώνομαι, αλλά συνήθως δεν κάνει πάνω από 3 ώρες χωρίς να κουνιέται, κ πλέον τον καταλαβαίνω και τη νύχτα! Αλλά αυτό σίγουρα έχει να κάνει με το ότι είμαι συνέχεια όλη την ώρα στο κρεβάτι, 2 μήνες τώρα!! Αν κινουμουν πήγαινα στη δουλειά ή έστω έκανα καμία δουλειά στο σπίτι δεν θα τον καταλαβαινα τόσο πολύ φαντάζομαι!

Σήμερα πήγα στον γιατρό. Είμαι 29+1 (βέβαια οι μετρήσεις τον βγάζουν 28+5,αλλά το ξέρω αυτό έτσι κ αλλιώς γιατί ο κύκλος μ ήταν 30 με 31 μέρες κ όχι 28! Είναι 1250 γραμμάρια. Doppler μου έδωσε να κάνω από 23 Σεπτεμβρίου έως 7 Οκτωβρίου,  θα κλείσω από Δευτέρα που γυρνάει η υπερηχογραφιστρια μου. 

Πάντως πρέπει να το πω γιατί το νιώθω τόσο έντονα! Περάσαμε τόσους μήνες συζητώντας και να μοιραζόμαστε τα άγχη κ τις αγωνίες μας και έτσι κάπως τα μετριαζαμε. Είμαστε εντελώς άγνωστες μεταξύ μας, αλλά πραγματικά μπορούσαμε να νιώσουμε η μία την άλλη τόσο όσο δεν μπορούσαν ούτε οι οικογένειες μας, γιατί απλά είναι τόσο σημαντικό να περνάς τα ίδια με κάποιους άνθρωπους! Είναι πολύ συγκινητικό όλο αυτό! Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας. Ο θεός να σας έχει καλά. Με το καλό να κρατήσουμε τα παιδιά μας. Και δεν έμεινε πολύ, ακόμα κ αν φαντάζει πολύ, δεν είναι. @skorpina78 έχεις καιρό να γράψεις. Ελπίζω να είναι όλα καλά!

Ανθη μου εχεις πολυ δικιο! Και εγω οφειλωνα πω οτι στο φορουμ βρισκω μια κατανοηση που δυσκολευομαι να βρω  απο φιλους,  γιατι ειναιολοι σε τελειως διαφορετικη φαση! Οικογενεια δυστυχως υπαρχουν διαφορα θεματα και παλι δεν εχω στηριξηψυχολογικη μονο πρακτικη... Σας ευχαριστω ολες πολυ και σας ευχομαι τα καλυτερα!  Και σεσενα προσωπικα πουεισαιπαντα γλυκυτατη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2022 at 2:10 ΜΜ, ο/η MyElpida είπε:

 

 

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Εγώ είμαι στην 16η ακόμα.. έχω καιρό, απλά όσο μπορώ προσέχω για να μην αποκτήσω πρόβλημα.. βέβαια πάντα έτρωγα γλυκά, οπότε και τώρα τρώω 1 ή 2 φορές την εβδομάδα. Δεν ξέρω κατά πόσο κάνει κακό! Έχω πάρει και μετρητή, και μέχρι στιγμής δουλεύει καλά το σύστημα! Αλλά βρε κορίτσια πόσα να στερηθείς πια! Προσέχεις το ένα, προσέχεις το άλλο, δεν κάνει να τρώμε το ένα, το άλλο.. 

Έχει κάνει κάποια κοπέλα την καμπυλη στην βιοιατρικη? Διάβαζα ότι υπάρχει μια γλυκόζη με γεύση λεμόνι που πίνεται πιο εύκολα και θα ψάξω που μπορώ να την βρω για να μην με ανακατέψει η κλασική.. έχουμε κι αυτό το πρόβλημα!

Δεν ξέρω αν υπάρχει γλυκόζη με γεύση λεμόνι, αλλά αυτό που μου έκανε εμένα η μικροβιολογος μου (και το πρότεινε κ ο γιατρός μου μη γνωρίζοντας ότι η μικροβιολογος το κάνει έτσι κ αλλιώς) ήταν να μου πει να έχω μαζί μου ένα λεμόνι το οποίο εστιψε μέσα στο ποτήρι με τη γλυκόζη κ έγινε πραγματικά σαν λεμονάδα! Οπότε όταν έρθει εκείνη η ώρα μπορείς να τους πεις ότι θα έχεις μαζί ένα λεμόνι για να στιψουν μέσα, αν δεν έχουν τη γλυκόζη με γεύση λεμόνι όπως λες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/9/2022 at 1:38 ΠΜ, ο/η MyElpida είπε:

 

 

Κορίτσια καλησπέρα.. εγώ δεν έχω κάνει ακόμα καμπυλη, αλλά επειδή έχω κληρονομικοτητα, την φοβάμαι.. μέχρι στιγμής είμαι πολύ καλά στις μετρήσεις. Εσείς γενικά πριν κάνετε την καμπυλη, τρώγατε αρκετά γλυκά στην εγκυμοσύνη? Ή  πολύ μεγάλες ποσότητες υδατάνθρακων? Είχατε κληρονομικοτητα? Ρωτάω μήπως είναι κάτι που μπορώ να προσέξω για να προλάβω τον διαβήτη... προσπαθώ να μην τρώω πολλά γλυκά, αλλα δεν μπορώ και να τα κόψω μαχαίρι..

Kαλησπερα!

Εγω ειμαι στις 31 βδομαδες, το μωράκι στον τελευταίο υπέρηχο ηταν εναμισι κιλό!

Μιας και το ζάχαρο κύησης ηταν μια απο τις μεγαλύτερες παράνοιες στην εγκυμοσύνη μου, πρόσεχα πολυ απο την αρχή, και οι μετρήσεις μου μεχρι τωρα και η καμπύλη βγήκαν μια χαρα.

Προσωπικα πιστευω πως αν κανεις πραγματικα προσέχει, μπορει να αποφύγει τον διαβήτη κύησης, αν δεν ειχε απο πριν θεμα δηλαδη. Θυμαμαι πριν την εγκυμοσύνη το ζάχαρο νηστείας μου ηταν γύρω στο 93 και καπου στη μέση της εγκυμοσύνης ειχε πεσει στο 75. Δεν ξερω αν μέτρησε οτι εκανα ολα τα παρακάτω, η αν ηταν ασχετο, παρολα αυτα τα μοιράζομαι μαζι σας!

Μερικες συμβουλές διατροφολόγου που σε εμενα λειτούργησαν:

- κόψτε εντελως τα άσπρα ΧΘΕΣ: άσπρο ψωμί, μακαρονια, ζάχαρη. Και αναψυκτικά εννοεοται.

- οι υδατάνθρακες πράγματι χρειάζονται, αλλα υπάρχουν και οι καλοί υδατάνθρακες, που βρίσκονται στα προιοντα ολικής άλεσης, βρώμη, κινοα κλπ. Απο αυτα μπορείτε να τρώτε, αλλα και παλι οχι μόνα τους, να συνοδεύονται απο λαχανικα, φρούτα, η ξηρούς καρπούς.

- καλούς υδατάνθρακες εχουν και τα όσπρια

- εφοδιαστε τα ντουλάπια με ανάλατους άψητους ξηρούς καρπούς. Ειναι φοβερα ωφέλιμοι για εσάς και το μωρό, θρεπτικοί, κόβουν την πείνα και δεν ανεβάζουν το ζάχαρο. Το ιδιο και τα βούτυρα καρπών οπως φυστίκοβούτυρο, αμύγδαλοβούτυρο, φουντουκοβουτυρο (που ειναι το καλυτερο γιατι θυμίζει πραλίνα και σου κόβει καπως την λυση για γλυκο!).

- φτιάξτε δικά σας γλυκα με στέβια, που δεν ανεβάζει το ζάχαρο

- προσθέστε σπόρους στα πρωινά και στις σαλάτες, όπως σπόρους chia, λιναρόσπορο, σπόρους κάνναβης. Βοηθούν τον οργανισμό να ρυθμίζει τον μεταβολισμό και ειναι σούπερ θρεπτικοί 

- μην πίνετε χυμούς φρούτων. Οι χυμοί απορροφούνται αμέσως και ανεβάζουν την γλυκόζη. Ενώ αν φας ολόκληρο το φρούτο, οι φυτικές ίνες του εμποδίζουν την γλυκόζη να ανεβεί απότομα. Επισης συνδυάστε τα φρούτα με ξηρούς καρπούς, βοηθούν και αυτοι στο να μην ανεβεί η γλυκόζη. Τα φρούτα του δάσους ειναι πολυ θρεπτικά, και ειναι πολυ χαμηλά σε γλυκ. δείκτη. Εγω τα έπαιρνα κατεψυγμένα και τα ειχα μόνιμα στην κατάψυξη για να τρωω καθε μερα.

- παντα μετα απο γεύμα πίνετε ενα ποτήρι νερο

- μετα απο τα δυο βασικά γεύματα περπάτημα δέκα λεπτα. Ρυθμίζεται καλυτερα η γλυκόζη ετσι. Αλλα οχι παραπανω απο 10 λεπτα, γιατι μετα καθυστερεί η χώνεψη. Αυτο το δεκάλεπτο περπάτημα ακούγεται φοβερα βαρετό, αλλα πιστέψτε με, βοηθάει σε παρα πολλα! 20 λεπτα τη μερα συνολο ειναι μια καλη ήπια γυμναστική που θα ωφελήσει και εσάς και το μωρό με πολλούς τρόπους..

- αποφύγετε την γλουτένη οσο μπορείτε. (δεν την έκοψα, αλλα αν ειχα την επιλογη προτιμούσα προιοντα χωρίς!)

- πολλα μικρά γεύματα 

- στο πιάτο σας φροντίστε παντα τα λαχανικα να ειναι περισσότερα απο το κρέας/ψάρι/αυγά η οτι αλλο εχετε, και σαφώς πολυ πολυ περισσότερα απο τους υδατάνθρακες

- μια καλη ιδεα για να αντικαταστήσετε πχ τα μακαρονια ειναι τα μακαρονια οσπρίων (εχει η Μπαρίλα) που εχουν καλούς υδατάνθρακες, και δεν εχουν γλουτένη. Δεν ειναι οτι καλυτερο στη γεύση αλλα με μια ωραια σάλτσα κατι γινεται!

- που και που δεν πειράζει να τρώτε και καμια σαβούρα :) Το θεμα ειναι να ειναι καλη η πλειοψηφία των γευμάτων. Σε βιολογικά μαγαζιά υπάρχουν τσιπς και κράκερς χωρίς ζάχαρη, απο ξηρούς καρπούς κλπ που ειναι μεν άκριβα, αλλα καπως πιο υγιεινά.

Μια τετοια διατροφη παντως δεν βοηθάει μονο στην ρύθμιση γλυκόζης αλλα και στην γενικότερη υγεια εσάς και του μωρού σας!

Αυτα! Σας πεθανα, συγνωμη!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...