Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έφκα και εγκυμοσύνη


Mimi26

Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια άλλη εδώ μέσα που να είναι ελεύθερη επαγγελματίας οι αυτοαπασχολούμενοι με μπλοκάκι και να είναι έγκυος;

Έχω μπλοκάκι εδώ και πολλά χρόνια και θα ήθελα να δω τι με συμφέρει να κάνω το διάστημα που θα σταματήσω να εργάζομαι. Αρχικά ξέρω ότι ΟΑΕΕ στήνει ένα ελάχιστο ποσό νομίζω των 150 ευρώ για τέσσερις μήνες σαν επίδομα και διάβασα ότι δικαιούσαι και μείωση στο μηνιαίο κόστος των εισφορών αν ισχύει βέβαια όλο αυτό γιατί δεν ξέρω από πότε ήταν αυτά που είχαν αναρτήσει στη σελίδα τους και αν ισχύουν ακόμα. Εγώ σκεφτόμουνα για τους μήνες που θα σταματήσω την εργασία να διακόψω τον εφκα. Υπάρχει άλλη κοπέλα που να μην είναι με ικα να μου πει τις έκανε εκείνη ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσι μου,με το καλο το μωρακι σου!Εαν μπεις στον εφκα στο επιδομα μητρότητας μη μισθωτων θα πάρεις τις πληροφορίες που θέλεις.Εγω είμαι με μπλοκάκι αλλά δεν είχα τη χαρά ακόμη να μείνω εγκυος.Παντως από όσο ξέρω από την κουμπάρα μου που γέννησε παλαιότερα και είναι με μπλοκάκι εκτός από αυτό το μικρό ποσό που δίνουν είχε και μια έκπτωση στις εισφορές,εάν θυμάμαι καλά για έξι μήνες έδινε τα μισά.Δυστυχως για τις ελεύθερες επαγγελματίες οι παροχές είναι ελάχιστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά η μείωση  50%στις εισφορές πρέπει να είναι για έναν χρόνο.

Αυτό λέει στον εφκα

 
 

Ειδικές Κατηγορίες Ασφαλισμένων
 

 

1. ΜΕΙΩΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΚΑΤΑ 50% ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ.

 

Με τις διατάξεις του άρθρου 141 του Ν. 3655/08 θεσπίστηκε για πρώτη φορά για τις μητέρες ασφαλισμένες μείωση κατά 50% των εισφορών κλάδου κύριας σύνταξης που τις βαρύνουν κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης κάθε παιδιού.

Το δικαίωμα καταβολής μειωμένων ασφαλιστικών εισφορών ισχύει από τον 4/08 και μπορεί να ασκηθεί οποτεδήποτε. Μπορεί δηλαδή οι ασφαλιστικές εισφορές του συγκεκριμένου 12μήνου να καταβληθούν μειωμένες οποτεδήποτε με τις ισχύουσες κάθε φορά αναπροσαρμοσμένες τιμές και τα τυχόν αναλογούντα τέλη καθυστέρησης.

Προκειμένου η ασφαλισμένη να τύχει της μείωσης των εισφορών του κλάδου σύνταξης θα πρέπει:

1) Να καταθέσει σχετική αίτηση και να προσκομίσει Ληξιαρχική πράξη γέννησης του τέκνου.

2) Να καταθέσει Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

 

 

Για τους κλάδους κύριας ασφάλισης-σύνταξης αυτοαπασχολουμένων που προβλέπεται καταβολή μειωμένων εισφορών από άλλη αιτία δεν επιτρέπεται η συσσώρευση μειώσεων αλλά ισχύει το μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης.

Στην περίπτωση που θα υπάρξει τοκετός πριν τη λήξη του 12μηνου τότε θα αρχίζει νέο χρονικό διάστημα από τον επόμενο μήνα του δεύτερου τοκετού και μετά.

Για τις «παλαιές» ασφαλισμένες (ασφαλισμένες πριν την 01-01-93) όπου υπάρχει παράλληλη υποχρεωτική ασφάλιση το δικαίωμα καταβολής μειωμένης ασφαλιστικής εισφοράς ασκείται και στους δύο φορείς.

ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΟΥ

1)    Οι Προαιρετικά ασφαλισμένες μητέρες

2)    Οι «Νέες» ασφαλισμένες  (ασφαλισμένες μετά την 01-01-93) που με δική τους βούληση επέλεξαν να ασφαλιστούν σε δεύτερο Φορέα. Η μειωμένη ασφαλιστική εισφορά θα γίνεται μόνο από το φορέα της υποχρεωτικής ασφάλισης.

      (Σχετική η αριθμ. 79/08 Εγκύκλιος Οδηγία)

2. ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΣ

 

Όπως προβλέπονταν από τις σχετικές διατάξεις του Ν.2676/99, μετά την πλήρη ενοποίηση των τριών Ταμείων ΤΕΒΕ-ΤΑΕ-ΤΣΑ και την έναρξη λειτουργίας του νέου Οργανισμού ΟΑΕΕ, από 01-01-07 οι ασφαλισμένοι εκτελωνιστές καταβάλλουν τις ασφαλιστικές εισφορές τους με το σύστημα της ταχυπληρωμής την οποία εξοφλούν εντός της τακτής προθεσμίας μέσω ΕΛΤΑ ή ΔΙΑΣ (Διατραπεζικό Σύστημα).

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

i. Οι ασφαλισμένες του τ. ΟΑΕΕ, δικαιούνται επίδομα μητρότητας, ύψους εκατόν πενήντα (150) ευρώ και για χρονικό διάστημα τεσσάρων (4) μηνών. 

ii. Οι αυτοαπασχολούμενες άμεσα ασφαλισμένες του τ. ΕΤΑΑ, δικαιούνται επίδομα μητρότητας, ύψους διακοσίων (200) ευρώ μηνιαίως και για χρονικό διάστημα τεσσάρων (4) μηνών. 

iii. Οι ασφαλισμένες του τ. ΟΓΑ δικαιούνται επίδομα μητρότητας ποσού 486,77 ευρώ. Σε περίπτωση δε διδύμων ή τριδύμων, το επίδομα αυτό αυξάνεται κατά 50% για κάθε παιδί πέραν του ενός, εφόσον αυτά βρίσκονται στη ζωή κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

(Τελευταία Ενημέρωση: 15/02/2022)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2022 at 10:05 ΠΜ, ο/η popcorn είπε:

i. Οι ασφαλισμένες του τ. ΟΑΕΕ, δικαιούνται επίδομα μητρότητας, ύψους εκατόν πενήντα (150) ευρώ και για χρονικό διάστημα τεσσάρων (4) μηνών. 

ii. Οι αυτοαπασχολούμενες άμεσα ασφαλισμένες του τ. ΕΤΑΑ, δικαιούνται επίδομα μητρότητας, ύψους διακοσίων (200) ευρώ μηνιαίως και για χρονικό διάστημα τεσσάρων (4) μηνών. 

iii. Οι ασφαλισμένες του τ. ΟΓΑ δικαιούνται επίδομα μητρότητας ποσού 486,77 ευρώ. Σε περίπτωση δε διδύμων ή τριδύμων, το επίδομα αυτό αυξάνεται κατά 50% για κάθε παιδί πέραν του ενός, εφόσον αυτά βρίσκονται στη ζωή κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

(Τελευταία Ενημέρωση: 15/02/2022)

Κορίτσια μου ευχαριστω! Αυτά τα έχω δει και εγώ πήρα το λογιστή να ψάξει την εγκύκλιο εάν ισχύουν ακόμη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι στην σελίδα του εφκα  και αναφέρει κάτω και την ημερομηνία ενημέρωσης,οπότε ισχύουν ακόμη.Καλη εγκυμοσυνη να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...