Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιδόματα κ άδειες


Recommended Posts

Καλημέρα,

Πρόκειται με το καλό να γεννήσω σε λίγους μήνες το δεύτερο παιδάκι μου.Το τελευταίο διάστημα εργάζομαι με μερική απασχόληση αορίστου χρόνου. Ωστόσο είχα να εργαστώ 3χρονια καθώς ήμουν σπίτι με το πρώτο μου παιδί.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα ξέρει αν δικαιούμαι κάποιο από τα επιδόματα που δίνουν λοχείας-κυοφοριας κλπ...λόγω του ότι δεν έχω ένσημα τα προηγούμενα δύο χρόνια κ επειδή όταν γεννήσω δεν θα έχω κλείσει ακόμα ένα έτος εργασίας στον τωρινό εργοδότη.

Η αλήθεια είναι πως δεν σκέφτομαι να επιστρέψω στην δουλειά μετά τη γέννα αλλά πάλι να καθήσω σπίτι με το μωρό. Ωστόσο, δεν ξέρω αν πρέπει αυτό να το δηλώσω εξ αρχής ή να "εκμεταλλευτώ" την άδεια λοχείας κ το εξάμηνο που ακούω ότι δίνουν (αν τα δικαιούμαι) 

Όταν γέννησα το πρώτο παιδί μου δεν έψαξα τίποτα απολύτως παρόλο που τοτε είχα ένσημα γιατί δούλευα κ τα προηγούμενα χρόνια κ μέχρι τον 7ο μηνα....κ σε όσους το έχω πει μου λένε ότι κακώς κ σίγουρα κάποιο επίδομα θα μπορούσα να πάρω. Κ επειδή σίγουρα χρειαζόμαστε την οποία οικονομική στήριξη δικαιούμαστε θα ήθελα να μάθω για να μην κάνω πάλι λάθη.

Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία θα ήμουν υπόχρεη να με καθοδηγήσει γιατί λίγο που έψαξα στο ίντερνετ .... χάθηκα 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Καλημέρα,

Πρόκειται με το καλό να γεννήσω σε λίγους μήνες το δεύτερο παιδάκι μου.Το τελευταίο διάστημα εργάζομαι με μερική απασχόληση αορίστου χρόνου. Ωστόσο είχα να εργαστώ 3χρονια καθώς ήμουν σπίτι με το πρώτο μου παιδί.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα ξέρει αν δικαιούμαι κάποιο από τα επιδόματα που δίνουν λοχείας-κυοφοριας κλπ...λόγω του ότι δεν έχω ένσημα τα προηγούμενα δύο χρόνια κ επειδή όταν γεννήσω δεν θα έχω κλείσει ακόμα ένα έτος εργασίας στον τωρινό εργοδότη.

Η αλήθεια είναι πως δεν σκέφτομαι να επιστρέψω στην δουλειά μετά τη γέννα αλλά πάλι να καθήσω σπίτι με το μωρό. Ωστόσο, δεν ξέρω αν πρέπει αυτό να το δηλώσω εξ αρχής ή να "εκμεταλλευτώ" την άδεια λοχείας κ το εξάμηνο που ακούω ότι δίνουν (αν τα δικαιούμαι) 

Όταν γέννησα το πρώτο παιδί μου δεν έψαξα τίποτα απολύτως παρόλο που τοτε είχα ένσημα γιατί δούλευα κ τα προηγούμενα χρόνια κ μέχρι τον 7ο μηνα....κ σε όσους το έχω πει μου λένε ότι κακώς κ σίγουρα κάποιο επίδομα θα μπορούσα να πάρω. Κ επειδή σίγουρα χρειαζόμαστε την οποία οικονομική στήριξη δικαιούμαστε θα ήθελα να μάθω για να μην κάνω πάλι λάθη.

Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία θα ήμουν υπόχρεη να με καθοδηγήσει γιατί λίγο που έψαξα στο ίντερνετ .... χάθηκα 🙄

Καλησπερα  κοπέλα μου και με το καλό το μωράκι σου!Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια πριν την Πητ για να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας!Αν παίρνεις αυτά τα δύο επιδόματα δικαιουσαι και το 6μηνο από τον ΟΑΕΔ!Ρωτά στον εφκα  μήπως ισχύει κάτι άλλο για αυτή την περίπτωση!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2022 at 10:04 ΠΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Καλημέρα,

Πρόκειται με το καλό να γεννήσω σε λίγους μήνες το δεύτερο παιδάκι μου.Το τελευταίο διάστημα εργάζομαι με μερική απασχόληση αορίστου χρόνου. Ωστόσο είχα να εργαστώ 3χρονια καθώς ήμουν σπίτι με το πρώτο μου παιδί.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα ξέρει αν δικαιούμαι κάποιο από τα επιδόματα που δίνουν λοχείας-κυοφοριας κλπ...λόγω του ότι δεν έχω ένσημα τα προηγούμενα δύο χρόνια κ επειδή όταν γεννήσω δεν θα έχω κλείσει ακόμα ένα έτος εργασίας στον τωρινό εργοδότη.

Η αλήθεια είναι πως δεν σκέφτομαι να επιστρέψω στην δουλειά μετά τη γέννα αλλά πάλι να καθήσω σπίτι με το μωρό. Ωστόσο, δεν ξέρω αν πρέπει αυτό να το δηλώσω εξ αρχής ή να "εκμεταλλευτώ" την άδεια λοχείας κ το εξάμηνο που ακούω ότι δίνουν (αν τα δικαιούμαι) 

Όταν γέννησα το πρώτο παιδί μου δεν έψαξα τίποτα απολύτως παρόλο που τοτε είχα ένσημα γιατί δούλευα κ τα προηγούμενα χρόνια κ μέχρι τον 7ο μηνα....κ σε όσους το έχω πει μου λένε ότι κακώς κ σίγουρα κάποιο επίδομα θα μπορούσα να πάρω. Κ επειδή σίγουρα χρειαζόμαστε την οποία οικονομική στήριξη δικαιούμαστε θα ήθελα να μάθω για να μην κάνω πάλι λάθη.

Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία θα ήμουν υπόχρεη να με καθοδηγήσει γιατί λίγο που έψαξα στο ίντερνετ .... χάθηκα 🙄

Καλησπέρα,θα σου πρότεινα να μην αναφερθείςσε παραίτηση και να εκμεταλλευτείς ο,τι δικαιούσαι....επισης καλό είναι να ξέρεις πως ο εργοδότης σου δεν μπορεί για 18 μήνες από το επίδομα κύησης να σου κάνει καταγγελία σύμβασης.αλλα ούτε και τώρα όσο διανύεις την εγκυμοσύνη να σε απολύσει.οποτε γιατί να μην κάτσεις να εκμεταλλευτεις ο,τι δικαιουσαι;;;

Οπως είπε η άλλη κοπέλα πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια! Οπότε εάν έχεις τόσα ένσημα τότε μπορείς να πάρεις και το επίδομα κυησης τοκετού και λοχείας και το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...